Het Staviski-schandaal in de Fransche Kamer. De terugkeer van den Postjager Installatie Burgemeester Loggers Zaterdag 13 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9414 Vlotte landing op Schiphol. Feestdagen te Barsingerhom en Kclhom. In spanning en onrust. Troonrede van den Zweedschen koning. Zooals men weet. houden de stoomvaartmaatschap pijen zich dan ook al eenige jaren bezig met onderzoe kingen in de richting van het Zeppelin-verkeer op In dië, zoodat men daar op het gebied van luchtverkeer niet heelemaai ongeoriënteerd was en derhalve een ge legenheid. die eenig perspectief bood om ook met vlieg tuigen ervaring op te doen, gaarne aangreep. Die gele genheid werd besloten door het plan-Asjes. Indien hst mogelijk zou zijn aan te tooncn, dat de post naar Indië te brengen was in kor teren tijd dan thans en bovenal indien dat geschieden kon op meer economischen grond slag dan thans per K.L.M. waar nog steeds een be langrijk bedrag aan Staatssubsidie mee gemoeid is dan zou in de toekomstige ontwikkeling van het lucht vervoer al veel meer klaarheid komen. Toen derhalve uit becijferingen verwacht mocht worden, dat het In derdaad mogelijk zou zijn met een snel vliegtuig een vijf honderd kilo post naar Indië en terug te brengen op economischer grondslag dan dat door den than3 vigeerenden dienst geschiedt, toen werd het Studie-Co mité Snelpost Nederland—Indië opgericht, waarvan de vertegenwoordigers der groote stoomvaartmaatschap pijen een belangrijk deel uitmaakten. Hier werd dus het principe post alleen gesteld tegenover het door de KLM, doorgevoerd systeem van gemengd vervoer. De toekomst zou leeren, of daarnaast ook passa giersvervoer mogelijk zou zijn en gezocht zou moeten worden naar middelen om dat passagiersvervoer ook te bestendigen op economischen grondslag. In ieder geval, zoo redeneerde men, zal de post dan op een zui ver economische basis worden vervoerd en mocht ver wacht worden, dat een dergelijke verbinding dadelijk zichzelf zou kunnen bedruipen. Thans, zoo redeneert men. is de post dagen te lang onderweg, omdat de luchtvaartmaatschappij, die de lijn exploiteert, de dure exploitatie van het vervoer van pas sagiers daarbij te onderhouden heeft. Deed zij dat niet dan zouder. de Posterijen al lang niet meer met zoo veel geld hebben moeter bijspringen. Dat geld is alleen noodig voor dat passagiersvervoer. DE THUISKOMST IN RUIM 60 VLIEGUREN. D« Postjager is dus weer terug in ons land. Donder dagmorgen is het toestel om 11.40 op de Amsterdamsche luchthaven. Schiphol, geland, na denzelfden morgen om 8.23 uit Marseiile in Zuid-Frank: yk te zijn gestart Een kleine duizend enthousiasten hebben den vliegen een hartelijke ontvangst, die wij door de radio hebben kunnen volgen, bereid. De Postjager heeft op zijn reis naar onze overzeescbo gewesten en terug weliswaar veel tegenslag gehad maar de bewondering en de waardeering voor de kra nige piloten, wier energie niet door al deze tegenslagen werd geschokt of verzwakt, heeft onder het Nederland- •che publiek daardoor niet geleden. Men heeft dan ook de koene vliegers, die althans wat het aantal vlieguren betreft, een bijzonder fraaie presta tie hebben geleverd, welke ongetwijfeld in de annalen van het Nederlandscho vliegwezen een eervolle vermel ding zal krijgen, op Schiphol een zeer hartelijke ont vangst bereid, zooals hierboven reeds neergeschreven. De belangstelling op en om Amsterdams' vlleghaven was wel niet zoo groot als btj de aankomst van de ..Pe likaan", maar er heerschte toch op Schiphol een geani meerde drukte. De drukte zou ongetwijfeld nog veel grooter zijn geweest, wanneer de aankomst in de avond uren zou hebben plaats gehad. Nu waren vele nieuwsgie rigen en belangstellenden, die anders ongetwijfeld de reis naar Schiphol zouden hebben ondernomen om van het historische moment van de aankomst van den Post jager getuige te zijn, wegens werkzaamheden verhin derd. Te 11.38 was de alluminium geschilderde machine met zijn fraaie stroomlijnen aan den erond en taxide tot voor het restaurant, waar de autoriteiten en ge- noodigder.- zich op het platform rondom de microfoon hadden opgesteld. Met een daverend gejuich werd de bemanning begroet. Op de glundere gezichten van Asjes, Geysendorfer en van Straten was niets meer t® zien van de veie ondervonden teleurstellingen en tegen slagen. Het eerst was Asjes uit de machine gesprongen. Zijn verloofde, vader en moeder en verdere familie leden verwelkomden hem zeer ontroerd en ontvinger hem met groote bouquetten witte seringen. De vliegers waren blijkbaar na het gemakkelijke verloop van de laatste etappe niet vermoeid; zij maakten, toen zij het vliegtuig verlieten, eenzelfden indruk alsof zij van een wandelingetje thuis kwamen. Smlraof huldigt de bemanning. Het Studie-Comité had ervoor gezorgd, dat zij onmld- delijk met groote kransen gehuldigd werden. Onder de eersten, die hen verwelkomden, was Iwan Smirnof. de commandant van de „Pelikaan" die dit met buiten gewone hartelijkheid deed namens de bemanning van de Pelikaan en in zijn kameraadschappelijke ontroe ring Asjes bijna omhelsde. Onder luid gejuich van de vele omstanders was Smirnof op het kleine nodium geklommen om zijn wel komstwoorden uit te spreken. Men kent zoo zoetjes aan de redenaarstalenten van Smirnof. Hy verklaart, dat hij geen goed spreker is er. stamelt dan. dat hij geen woorden kan vinden om te verteller., wat hem op het hart ligt. Zoo ging het ook nu. en de handdruk, die hij wisselde met de drie leden der Postjager-beman- nlng. was welsprekender dan zijn woorden. Intusschen sprak de heer Van Zallngen voor de Phohi-microfoon eenige woorden tot de luisteraars >n Oost en West. die nauwkeurig van het verloop van de ontvangst op de hoogte werden gehouden. Vervolgens werder. nog vele gelukwenschen uitge sproken, waarna tenslotte de leden van de Postjager- bemanning voor de microfoon een woord van dank spraken voor de schitterende ontvangst, welke zij. zoo zeide heer Asjes heelemaai niet meer verwacht had der.. Hij voegde hier aan toe: de tocht is niet zoo verloopen. als wij verwacht en gehoopt hadden. Maar "Wat ons een riem onder het hart heeft gestoken dat Is ook geweest dat op den geheelen weg. dien wij hebben- afgelegd, ons zoo overtuigend Is gebleken, dat de Ne- derlansche luchtvaart in het buitenland in hoog aanzien staat, wat te danken is aan de organisatie van de K.U. M. en de K.N.IL.M. aan welke wij ook zoo ontzettend veel te danken hebben. Het totaal gewicht van de vervoerde post stukken. Het totaalgewicht van het aantal poststukken, ver voerd door den „Postjager" bedroeg 247 K.G. In ruim 60 vlieguren over. De ..Postjager" heeft den terugreis afgelegd in on geveer 134 uur. waarvan ruim 50 vlieguren. Rekenen r ,h" 'otaal-tralect op U000 K.M.. d»n bedraagt de gemiddelde «nelheid bijna 270 K.M. per uur Zooals indertijd gemeld, maakte het toestel de heen- reis naar Indie in 46 vlieguren. Waarom men dit Postjager-experlment on dernam. Onder bovenstaand opschrift schrijft het ..Alg. Hsbl het volgende: In den laatsten tijd heeft men aich algemeen afge- Bovenstaande foto ontvingen wy Donderdag per Postjager uit Indië. Zy laat ons de aankomst zien den 31sten December 1033, op het vlieg veld Andlr by Bandoeng op het oogenblik, dat het toestel Ls neergestreken en door een enthousiaste menigte wordt omstuwd. vraagd waarom eigenlijk dit Postjagerexperlment on dernomen la Wij hebben ons oor te luisteren gelegd by enkelen, die by dit plan nader geïnteresseerd zyn en hebben het volgende vernomen: De oorspronkeiyke opzet van de heeren Slot en Asjes, het bouwen van een snel vliegtuig, met een behooriyk rendement voor het vervoeren van post alleen naar do Oost kon alleen aan de praktyk getoetst worden. Indien zich daarvoor kapitaalkrachtige personen of organisa ties interesseerden. Op zoek naar deze is de heer Asjes in contact gekomen met de schecpvaartmaatschappyen. die naar en in Oost-Indië opereeren. Deze hadden reeds langen tijd zien aankomen, dat het postvervoer, van dure stukken vooral, langzamernana geheel in handen zou raken van de K.L.M., die door een regelmatige en met bUna volle zekerheid onderhouden luchtiyn van Amsterdam naar Batavia, de post in om en naby tien dagen naar Indië vervoerde en terug. Zij be schouwen dit als een natuuriyk gevolg van de ontwikke ling der aviatiek en legden zich daarbij neer. Het passagiersvervoer op die iyn. d.w.z. van passa giers uit Nederland naar Indië en omgekeerd, was nog niet zoodanig, dat men zich daarover onmiddeliyk on gerust behoefde te maken, maar de stoomvaartmaat- schappyen. die schepen moeten bouwen, die 15 jaar en langer mee moeten, moeten 20 jaar vooruitzien, van daar. dat zij de ontwikkeling van het lucht%erkeer van naby wenschen gade te slaan. Maandag n.s. zal de heer Loggers als Burge meester van Barsingerhorn officieel worden geïn stalleerd. Het zal op dien dag voor de geheele burgerij een feestdag zyn, alhoewel het feest ais zoodanig op Dinsdagavond te Kolhorn en te Barsingerhorn zal plaats vinden, waarover in een advertentie In dit blad nadere bijzonderheden. Maandagsmorgens zal de Burgemeester een be zoek brengen aan de openbare scholen te Kolhorn, Haringhuizen en Barsingerhorn. 's Middags te 2.30 uur Is een buitengewone, open bare raadsvergadering belegd, waarin de Burge meester zal worden geïnstalleerd. Na afloop hier van wordt een receptie gehouden ten huize van den heer A. de Graaf, waar de gelegenheid zal bestaan, om den nieuw benoemden Burgemeester te complimenteeren. Op dien dag zal de burgery zeer zeker van haar medeleven getuigen, door het uitsteken van de vlag. PARIJS. De reeds dagenlang met spanning verwachte Kamerzitting, welke gewijd is aan het Stavisky-schandaal, is Donderdagmiddag om half vier begonnen. De voord en tienden keer herkozen Kamerpresident, Boulsson, opende de zitting. Hy zeide o.m.: De Kamer is ongeduldig, wil onverwyid overgaan tot de debatten. Zullen wy toelaten, dat de onrust nog langer voortduurt met betrekking tot het nog steeds bestaand de ficit op de begrooting, de onrust om den buiten- landsche politieken toestand, welke onbepaald schynt te zyn, hoewel de Fransche politiek dui delijk is. Zal de Ontwapeningsconferentie door een onhoudbare paradoxe, door een ontzettende ironie de inzet zyn voor een nieuwen bewape ningswedloop? De openbare meening is gealar meerd. Zy zal slechts door duidelyke taai kun nen worden gekalmeerd. De Fransche minister van Justitie heeft een aantal wetsontwerpen ingediend, welke ten doel hebben een hervorming van het wetboek van strafrecht voor de artikelen inzake orakooping en laster.. Eer. dezer voor stellen voorziet in gelyke straffen voor den „omgekoch te" zoowel als voor den „omkcoper" ongeacht of de beschuldigde particulier of ambtenaar is. Een tweede artikel bepaalt, dat ieder persoon, die zijn invloed misbruikt om zich of derden onverdiende voordeelen te verschaffen of ook maar probeert te ver schaffen kan worden veroordeeld tot gevangenisstraf van 6 maanden tot twee jaren en boeten van 200 tot 3000 franken, Wanneer de beschuldigde een openbaar ambt bekleedt, afgevaardigde of senator is zal de straf maat van 1 jaar tot 5 jaren bedragen en van 1000 tot 10.000 franken bedragen. Chautemps, de minister-president, hield vervolgens zijn zeer belangryke en indrukwekkende rede. In deze zaak, aldus de premier, die eer. ernstig nar deel aan het prestige van ons land tegenover het bui tenland toebrengt, is het noodig dat ik my reeds thans uitspreek. Ik heb den onbuigzamen wil myn plicht te doen, wlen het ook moge treffen. Niemand heeft het recht te twyfeler. aan mijn eer en myn onpartijdig heid. Men ziet, dat menschen, die opgetreden zyn als ma kelaars van Stavisky zich het recht aanmatigen de leiders der regeering aan te vallen. Ik bekommer my niet om de gevaren van morgen. De vervulling van myn plicht zal my de sympathie van velen doen jnboe- DEMONSTRATIES VOOR DE PARIJSCHE KAMER. Leden van de Action Francaise hebben Donderdag avond opnieuw gemanifesteerd in de buurt van het Huls van Afgevaardigden, in het bizonder op den Boulevard Saint Germain. Groote groepen manifestanten hebben herhaalde malen geprobeerd door te dringen tot het Kamergebouw, hetgeen lederen keer aanleiding gaf tot ernstige schermutselingen met de politie en garde te paard. De betoogers hebben takken van de boomen afgerukt en kleine boompjes uitgerukt. Ook hebben zy een huisje van publieke werken vernield om met de brokstukken naar de politie te kunnen gooien en den weg te versperren aan de bereden troepen. Tal van ruiters vielen, doch ten slotte kon de politie de ma nifestanten in de aangrenzende straten terug dryven. Een groot aantal personen is gewond, o.w. verschillende politiebeambten, terwijl een groot aantal arrestaties is verricht. Bij de opening van den Rijksdag. Cri sismaatregelen voor Zweden aangekon digd. Donderdag is te Stokholm, nadat in de kapel van het koninklijk paleis de gebruikelijke godsdienstoefe ning was gehouden, dc gewone zittingsperiode 1934 van den Zweed schen Rijksdag geopend. Op zijn troon in de troonzaal gezeten, las koning Gustaaf zelf de jpeningsrede voor, waar in o.m. het volgende wordt gezegd: De betrekkingen tus- schen Zweden en de overige landen zijn goed. Dc groote internatio nale conferenties, die verleden jaar zijn ge houden, hebben haar doel, de bewapening te beperken en de econo mische saneering der wereld te bevorderen, niet bereikt. Als lid van den Volkenbond wenscht Zweden zijn deel bij te dragen aan de samenwerking tus- schen de volken. Ondanks eenige verbe tering in enkele takken van bedrijf en een gun stige handelsbalans als gevolg van een toene ming van den export, ziet de Zweedsche volks huishouding zich nog al tijd voor ernstige moeilijkheden geplaatst. De werk loosheid i% groot en de staat moet haar ook in dit jaar met kracht bestrijden. Er zijn plannen opgesteld voor de uitvoering van groote openbare werken, o.a. clectrificatiewerkzaamheden bij dc staatsspoorwegen en kolonisatie door werkloozen. Ook de situatie in den landbouw vereischt speciale maatregelen. Onder de nieuw opgestelde wetsontwerpen bevindt zich ook een ontwerp in zake sterilisatie. Ter dekking van het deficit zal aan het parlement worden voorgesteld, de belasting op de groote vermo gens te verhoogen. Koning Gustaaf van Zweden. ten. Het zal de taak van mijn leven zün, eenig licht te brengen in deze zaak. Gedurende de afgeloopen week heb ik mij geen oogen blik afgevraagd, of myn regeering omvergeworpen kan worden als gevolg van deze zaak. Er ataat hier een getuige voor u die een plicht heeft zonder eenige con sideratie de waarheid te zeggen. De premier gaf een uiteenzetting van de voorge schiedenis der zaak en geeselde de personen, van wier ïnschikkelykheid Stavisky heeft geprofiteerd. In het lijzonder oritiseerde hy het, dat de zaak van 1927 19 .:eer is uitgesteld. Wanneer hy destijds was veroor deeld, had hy zyn frauduleuze handelingen niet kunnen verrichten en geer. enkel financieel beroep kunnen uit oefenen. Wy hebben niet alleen den plicht de schuldigen te straffen, maar ook de onschuldiger, van verdenking te zuiveren. Ik bezweer u te bedenken, dat in het buiten land niet de indruk mag worden gewekt, dat al onze ambtenaren omkoopbaar en verdorven zijn» De avondzitting. Gisteravond waren de tribunes van de Kamer tot op de laatste plaats bezet. Alle afgevaardigden waren aan wezig en de regeeringsbank was bezet. De minister van Kolonën Dalimier is op zyn plaats als afgevaardigde gaan zitten. De eerste spreker, de socialistische afgevaardigde Lagrand, constateerde, dat Frankryk sedert eenige ja ren in een atmosfeer van schandalen leeft. Stavisky heeft zich doodgeschoten, maar de openbare meening heeft de bewering van zelfmoord verworpen en ziet er een politiemoord in. Tegen deze opmerking protesteerde de minister-pre sident. Tijdens de behandeling van de interpellatie van den rechts georiënteerden afgevaardigde Dommangue, ver klaarde Dalimier, dat hy slechts een fout heeft begaan en wel dat hij niet heeft geweten, dat een bandiet die eigenlyk achter slot en grendel had behooren te zit ten, vrij kon rondloopen. Toen afgevaardigde Bonnaure probeerde het woord te verkrijgen, moest deze zich de interruptie laten wel gevallen: Betaal jy eerst je kleermaker. In het verdere verloop der debatten nam Chautemps het woord. De premier sprak gedurende ongeveer een uur. Hij bepleitte een streng onderzoek in de zaak Sta visky. De redevoering werd door de socialisten en de radicaal socialisten met stormachtigen byval begroet. De debatten werden Vrijdagochtend om half tien voort gezet, voor het verslag waarvan we elders in dit nummer verwyzen). Incidenten in den omtrek van het Kamer gebouw. Tenslotte was het weer heel roerig in de buurt van het gebouw. Met behulp van marechaussees uit d« buurt waren weer dichte versperringen opgesteld. Dit belette den jongens van de Action Franqaise niet hier en daar omtrekkende bewegingen te maken. Wisselend® colonnes stormden op de gewapende macht ai Eenige malen moesten agenten en soldaten chargeeren. De be toogers rukten de roosters aan den voet van de boomen en jonge boomen zelfs uit, die over de rails gelegd wer den. Toen achtten de winkeliers en caféhouders het ge raden te sluiten. Uit enkele huizen werd de gewapende macht gebombardeerd en er is geschreeuwd dat hooren en zien verging. Er vielen gewonden en tot de riuiting van de vergadering heerschte er een r^n w .ige stem ming.

Schager Courant | 1934 | | pagina 13