Regeeren in crisistijd. Kijken is Koopen bijCLOECK Aardbeving in Britsch-lndië De OMZETBELASTING Vliegramp in Frankrijk Jhr. van Kinschoè geïnstalleerd Dinsdag 16 Januari 1934. Postrekening No. 23330 SCIACEI Jaargang. No. 5415 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 10 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losso nummers 6 cent. ADVERTFN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Rede van Minister Oud. .Wij moeten ons vertrouwd maken met de gedachte, dat de levensstandaard moet dalen." Gisteravond heeft minister Oud te Amsterdam voor de afdeeltng van den Vrijzlnnlg-Democratischen Bond aldaar gesproken over: „Regeeren in crisistijd." Mr. Oud schetste de hoofdoorzaken van de tegen woordige crisis en herinnerde eraan, dat de vrija-dem. party reeds in de vorige regeeringsperiode heeft mede- gowerkt aan maatregelen als contlngenteerings-, retor sie- en clearingswet, welke ingingen tegen het princi pe van den vryen handel... echter niet uit verzaking van hare beginselen, doch als noodmaatregelen; niet als een streven naar autarkie, doch als gedwongen uitzon deringen, met behoud van het standpunt, zoo spoedig mogeiyk te streven naar herstel van den vrijen handel, zoolang het levensbelang van ons volk niet langer elscht dat maatregelen als bovengenoemd worden genomen. MR. P. J. OUD, Minister van Finan ciën Wij moeten, zoo vervolgde spr., ons vertrouwd maken met de gedachte, dat {ie levensstandaard moet dalen. Beter, zich hiervan rekenschap te geven, dan de nood- zakelijko maatregelen uit te stellen in de hoop, dat de welvaart weiara weer terug zal keeren. Wij moeten de werkelijkheid onder het oog durven zien, anders zullen later veel ingrypender maatregelen noodig zyn. Wij moeten terug naar een lager levenspeil, omdat de volkswelvaart in ons land verminderd ia. Sommi gen zien redding in het prijsgeven van den gouden standaard. De regeering verwerpt deze politiek met de meest mogelijke beslistheid; zij wenacht integendeel aan de goudwaarde van den gulden vaat te houden. Volgens spr. zyn de monetaire moeilijkheden niet oorzaken, maar gevolgen van de crisis en het is een volkomen waan voorstelling, als men meent, do crisis te kunnen gene zen door een harer verschynsclen het monetaire aan te grijpen. Het voorbeeld van Amerika is allerminst navolgenswaardig. Het is noodig, offers te brengen, o.a. In den vorm van verhoogde belastingen en vermindering van uitgaven, teneinde de staatsbegrooting in evenwicht te brengen. Beide beteekenen helaas vermindering van de volkswel vaart. Voorts maatregelen op economisch terrein (land bouwpolitiek, Industrie), welke het leven duurder ma- kea Met Wem verdedigde spr. ons gedifferentieerde belas tingstelsel; de daling van de opbrengst van de inkom stenbelasting wordt door deze langdurige crisis, niet op gevangen door andere belastingen. Vandaar dat ver bruiksbelastingen moesten worden ingesteld, dit ls een belasting van de slechte tyden. een laatste redmiddel. Met een bezwaard hart hebben wy deze belasting ln de Kamers verdedigd. De druk voor leder persooniyk zal J°g we* meevallen, daar deze belasting door de verbrui- Kers gezamenlijk wordt gedragen. Spr. erkent echter dat deze belasting voor het geheele bdrUfsleven admini stratief moeiiykheden zal opleveren; de rompelomp zal echter tot een minimum worden beperkt. Men bedenke dat de Minister van Financiën deze be- n!?t J0,°,r z^n Plezler instelde het was bittere noodzakelijkheid en noodzakeiyk om erger te voorkomen Vervolgens besprak spr. de couponbelasting waarbij ™lnlster opmerkte- dat twee procent wordt geheven omdat ware de heffing hooger vele kleine luiden, °»e op hun ouden dag van de rente leven, zwaar zou- n worden getroffen. Belastingontduiking door de a b- normale rechtsvorm van naamlooze vennootschap zal Krachtig worden opgetreden. Beziet men het geheele be- ngstelsel, aldus spr. dan zal men niet kunnen zeg gen- dat de Vrijzinnig Democratische minister van Finan- beïnselïnUW 'S 8eworden aan d® vrijz- democratische Uitvoerig besprak de minister -vervolgens de houding i TTrgeerin® tegenover de gemeenten en haar auto nomie. Wordt een gemeente noodlijdend, dan is het van- ïS2P?MJld"ïet haar autonomie gedaan. Het ls im mers noodzakelijk de eindtjes aan elkaar te knoopen? waar zou het Rijk steun moeten zoeken als het nood'.ij- aend wordt? Meer en meer beginnen de gemeenten dit n te zien. B. en W. van Amsterdam hebben de schou- ers onder hun taak gezet, op een wyze, die boven alle lof is verheven. Applaus. tegenwoordig het hardst om autonomie roepen, y gebleken te zyn de grootste belagers van de autono mie. De inzinking zal niet blijvend zjj„, gczlen de steeds grooter wordende productiemogelijkheden en de voort gaande rationalisatie. Willen w|j opwaarts streven, dan moeten wij echter zorgen voor vasten bodem, op drijf zand is opbouw onmogelijk. Groote veranderingen in de economische structuur zullen echter zeer zeker ko men. Langs den weg van evolutie en groei, waarby de overheid als leider optreedt zal men tot betere tyden komen. De parlementaire democratie is de aangewezen regeeringsvorm voor Nederland, de dictatuur ls on-Ne- derlandsch (applaus) Dictatuur van links of rechts is een aanslag op de geesteiyke vrijheid en daartegen zal Nederland zich steeds verzetten (Applaus). De samenwerking tussohen regeering en volksverte genwoordiging, zooals wy die thans kennen, bewijst de onmisbaarheid van de parlementaire democratie. Wij wenschen een regeering, die sterk is voor het volk. en by de formatie van het cristskabinet-Coiyn is niet ge streefd naar gelijkschakeling, maar naar samenschake- ling. We zullen vasthouden aan de Nederlandache tra ditie „vrijheid en democratie". Nadat spr. zyn rede had beëindigd bracht de verga dering den minister staande een ovatie. Het vliegtuig Emeraude bi] Corblgny brandend neergestort. Zeven docden. Uit PARIJS, 15 Jan. (V.D.): Het vliegtuig Emeraude is kort na negenen Fr. T. van avond in de onmiddellijke nabijheid van Cor- bigny (depart. Niévre, Oost-Frankrijk) brand- dend neergestort. Aan boord van dit vliegtuig bevond zich de gouverneur-generaal van Indo Cho, Pasquier, terwijl de reis voorts werd meegemaakt door den directeur der Fransche handelslucht vaart, Chaumier, den Franschen consul te Da- mascus, Larrieneu, zoomede vier hooge ambte naren van de Fransche luchtvaartmaatschap pij Al re France. Het laatste radiogram van de Emeraude ls vanavond om 7 uur 19 te Parijs ontvangen. Hierin werd gemeld, dat het toestel op onge veer 600 M. hoogte in een ernstigen sneeuw storm was geraakt Om kwart voor negen za gen do bewoners van Corbikny, dat een ma chine, in vlammen gehuld, omlaag stortte. Aangezien het toestel geheel is uitgebrand, wist men eerst niet, of het wel de Emeraude was. De bevestiging der onderstelling is pas laat in den avond te Parijs ontvangen. bezorgt U geen moeilijkheden wanneer U uw boekhouding laat inrichten, bijhouden of con= tröleeren door K. ROGGEVEEN, LAAN D 123, SCHAGEN. De oorzaak van het noodlottige ongeval nog niet bekend. Nader uit Parijs: Inzake de ramp van de Emeraude wordt nog ge meld, dat ook de echtgenoote van den directeur van de Fransche handelsluchtvaart, Chaumier, alsmede een ordonnans van den gouverneur-generaal van In- do-China tot de slachtoffers behooren. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Toen hei bran dende vliegtuig neergestort was trachtlen de inwo ners van Corbigny den inzittenden te hulp te konen. Het was echter onmogelijk het brandende toestel te naderen. Alle inzittenden zijn onherkenbaar ver brand, zoodat identificatie groote moeilijkheden zal opleveren. De .Emeraude" bevond zich op zijn eersten grooten vlucht, waarop hij eerst van Parijs naar Saigon was gevlogen. Het vliegtuig was Maandagmorgen niet in Marseille, maar in Athene gestart en had met tus- schenlandingen in Italië en Marseille Lyon bereikt Vandaar was het even over 8 uur naar Parijs ver trokken. De bij de ramp om bet leven gekomen gouverneur- generaal van lndo-China Pasquier is in 1928 tot deze functie benoemd. Sinds 1898 was Pasquier in Indo- China. Hij is vooral tegen de communistische agita tie in lndo-China met groote energie opgetreden. In verband met de rarnp van de Emeraude is de receptie, die gisteravond zou worden gehouden ter eere van het eskader Vuillemin uitgesteld. De Fran sche minister van luchtvaart, begeleid door den on dersecretaris Delesalle, is onmiddellijk vertrokken per auto naar Nevers. Ten teeken van rouw zijn alle officieele recepties van het eskader Vuillemin afge zegd. 11 do oden. Volgens bet laatste bericht alt Pa* I rijs, zijn bij de ramp 11 personen om het leven gekomen. De lijken der slachtoiiers waren allen verkoold. Verscheidene dooden. Het spoorwegstation en verscheidene hui zen ingestort. - Paniek te Calcutta; menschen stroomden samen in het park en op de pleinen. Reuter seint uit Calcutta: In heel Britsch-lndië is gisteren een aard beving waargenomen. Het station Jamalpoer van den Oost-Indi- schen spoorweg is tengevolge daarvan des middags ingestort. Er kwamen verschillende menschen om het leven onder wie vrouwen en kinderen van spoorwegpersoneel. Te Patna zouden acht menschen gedood zijn, te Gaja in Bihar negen. Een groot aantal huizen werd vernield. Te Bomhay werden slechts lichte schok ken gevoeld en werd geen schade aange richt. Het centrum van de aardbeving lag waar schijnlijk in de provincie Bihar ten N.W. van Calcutta. Nadere bijzonderheden. Volgens een ander bericht van Beuter uit Calcutta komen voortdurend nieuwe ernstige berichten bin nen over de hevige aardbeving, die Maandagmiddag groote deelen van Britsch-lndië ernstig heeft ge teisterd. De geweldige aardschok duurde ongeveer 3 minu ten. De inboorlingen beweren nog nooit zoo'n lan gen schok te hebben meegemaakt. Het aantal dooden is nog niet te overzien, daar de berichten uit de afgelegen gebieden slechts lang zaam binnenkomen. De aangerichte materieele scha de is zeer groot. Te Calcutta zelf brak een paniek uit zoodra de schok waargenomen werd. Arbeiders en beambten vluchtten uit kantoren en werkplaatsen de straat op. Het kwam tot een verwoed gedrang waarhij hnnder den gekwetst werden. De menschen stroomden in het park en op de pleinen samen. Een sterke poli tiemacht was noodig om de orde te handhaven. Te legraaf- en telefoonverkeer werden gedeeltelijk ge stoord. Verscheidene bouwwerken, o.a de torens van de katholieke kerk en het gebouw van hooggerechtshof werden beschadigd. Een juist in het hooggerechtshof geopende zaak in hooger beroep inzake een dood vonnis tegen den terrorist Majoemtar moest worden gestaakt. Na de aardbeving werd de zitting voortge zet, waarop het doodvonnis bevestigd werd. Ook de Imperial Bank kreeg scheuren in den ge vel. Vele huizen begonnen op hun grondvesten te schudden. De aardbeving brak enkele seconden nadat de on derkoning met zijn echtgenoote op het station Howah was aangekomen, uit. Zij konden echter hun reis on gestoord voortzetten. Bij de instorting van het station Jamalpoer wer den de vrouw en de kinderen van den Engelschen directeur der spoorwegwerkplaatsen gedood. Een goe derentrein werd geheel door de puinhoopen bedekt. In Travancoer in het Zuiden werden twee vrouwen door vallende steenen gedood. 300 huizen ingestort en 7000 andere ernstig beschadigd. V.D. verneemt nog uit Londen: Tengevolge van de hevige aardbeving zijn te Cawanpoer IJOO huizen in gestort, terwijl 7000 andere huizen ernstig werden be schadigd. Te Calcutta zijn verscheidene gevangenen uit de ge vangenis ontsnapt tijdens de paniek, welke door de be ving werd verwekt. Zij sprongen over de traliehekken, doch slechts een is er in geslaagd in vrijheid te blij ven. Tot dusverre 25 dooden. Volgens te Bomhay ontvangen berichten om trent de groote aardbeving, zouden 25 perso nen zijn gedood en meer dan 200 gewonden. Men vreest echter, dat in feite het aantal slachtoffers veel grooter zal zijn. Vooral de ste den Benares, Lucknew, Fatehpoer, Jamalpoer en Fatna zijn door de aardbeving geteisterd. In Fatna zijn 90 personen naar het zieken huis overgebracht. Talrijke dooden liggen nog onder de puincn. Ook te De Bilt geregistreerd. Gister voormiddag om 8 uur 54 min., tijd van Green- wich, werd aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt een buitengewoon sterke aardbeving geregistreerd op een afstand van 7000 K.M. Wegens de heerschende, slerke mieroseismische bo- dembewegingen, tengevolge van sterke beweging der zeeën en Oceanen, kan de plaats eerst na ontvangst van de gegevens van andere aardbevingsstations wor den vastgesteld. ALS BURGEMEESTER VAN ALKMAAR. Alkmaar beeft gister zyn nieuwen burgemeester met meer enthousiasme ingehaald, dan het den vorigen bur gemeester deed. Deze werd slechts door den bode van het stadhuis met een koetsje van het station afgehaald, waarna de installatievergadering volgde. De burgemeester, die met ingang van gister als op volger van Mr. W. C. Wendelaar zyn ambt aanvaardde, werd om 1.40 uur aan het station door een deputatie van het gemeentebestuur verwelkomd. Langs den Sta tionsweg hadden de leden van een 30-tal sport-, muziek- en andere vereenigingen eene eerewacht gevormd en werd den nieuwen burgervader met vlaggen en vaan dels begroet Vanaf het bordes van het fraaie stadhuis had Jhr. van Kinschot een zanghulde van alle Alkmaarsche schoolkinderen, onder leiding van den heer Corn. Jon ker. In ontvangst te nemen, waarna alle genoemde ver eenigingen defileerden. Heel de stad vlagde ter verwelkoming. Installatievergadering I Bij de installatievergadering, waar vele gemecnteiyke, gerochtlijke en geestelijke autoriteiten aanwezig waren, alsmede de burgemeesters van de buitengemeenten heet te de eerste wethouder, de heer J. Westerhof, den nieu wen burgemeester en zUn familie welkom en wenschte hen, alsook Mevr. van Kinschot, die door bUzondere om" standlgheden niet aanwezig kon zyn, geluk met de be- langryke benoeming. Op grond van hetgeen den nieuwen burgemeester bij zijn afscheid van Zuidlaren was toegesproken, had spr. de goede verwachting, dat Jhr. van Kinschot een goede opvolger van Mr. Wendelaar zou zyn- Wij hebben er ons over verheugd, aldus sp.r, dat gy wars zyt van elke dita- toriale neiging enzdat waardeert ht overgroote deel van Alkmaars bevolking dat democratie als een kleinood van onschatbare waarde beschouwt. Burgemeester van Kinschot, zeer on der den indruk van den grootschen ontvangst door de burgery, verheugde zich erover voor de eerste maal het woord tot den Raad te mogen richten. Het deed hem persooniyk veel leed, dat zijn echtgenoote we gens de a.s. ge- cinsvermeerdering hier niet aanwezig kon zyn, maar over de tegenwoor digheid van zyn erdere familie en vrienden verheug de hy zich. Spr, ontveinsde zich niet, dat de plaats van zijn voorganger zeer moeilijk is te vervangen, te meer daar de overgang van Zuidlaren naar Alkmaar zeer groot is; van den anderen kant heeft het bestuur van een stad zooveel aantrekkelijks en bekoorlyks voor een jongen burgemeester met ernstigen wilskracht, zoo dat deze stap een belangryke vooruitgang in zyn leven kan beteekenen. Hij wist zich echter overtuigd van de medewerking van Mr. Koelma, gemeentesecretaris, de wethouders van den Raad, alsook van de gemeentamb- tenaren en werklieden. Ook de medewerking van de andere gemeente-instellingen en autoriteiten riep spr. in, waarna hij verklaarde zich als voorzitter van den Raad, geheel buiten alle partyen te zullen stellen; zelf niet gebonden aan een bepaald program, kon hij zich geheel aan zyn taak geven. Hy hoopt zich, mede dank zyn studie en ervaring elders dit nieuwe burgemeesters ambt waardig te maken. Na de beteekenls van de stad Alkmaar, speciaal van de kaasmarkt geschetst te hebben, zeide spr., te var trouwen. dat hy er zich spoedig thuis zou gevoelen. Hy zal trachten met zyn familie zoo supoedig mogeiyk met de geheele bevolking mede te leven en hierin evenals zyn voorganger te slagen. Spr. hoopte voorts op een goede samenwerking met de buitengemeenten en de pers. Als burgemeester zal hij zich steeds deze drie stel regels voor oogen houden: dat men alleen dan een goede burgemeester kan zyn, als men de plaats liefheeft met hart en ziel; dat de burgemeester zich nooit laat be ïnvloeden en zyn eigen onpartijdigen weg gaat en der- dens dat hy steeds het vertrouwen van heel de burgerij moet genieten Evenals in Zuidlaren zal hy zich aan deze drie regels stipt houden. Spreker eindigde met de innigste bede- uit het diepst van zyn hart, dat 't hem met Gods hulp ggvenen mog zyn, lange jaren werkzaam te zyn tot zegen en bloei van Alkmaar (Applaus) Na deze raadsvergadering hield Burgemeester van Kin schot een receptie van welke gelegenheid zeer velen uit Alkmaar en omgeving gebruik maakten kennis met hem te maken en hem met zyn bnoming gluk te wenschen. Burgemeester Van Kinschot

Schager Courant | 1934 | | pagina 1