VROUW, Vv/X\ODU Carnaval nadert. ANGSTEN EN VERLANGENS VAN HET STADSKIND. EEN MODERNE REGENMANTEL. Mozaïk der mode. Een interessant onderzoek te New York. HUISHOUDELIJK ALLERLEI. Onlang heeft Prof. Jersild van de Co lumbia Universiteit, bijgestaan door twee ▼rouwelijke assistenten, bij 400 New-York sche kinderen van vijf tot twaalf Jaar een onderzoek ingesteld naar hun verlangens, angsten, voqrwerpen van afkeer, enz. Bij de keuze van de kinderen was ernaar gestreefd zooveel mogelijk een met de werkelijkheid overeenstemmenden indruk te verkrijgen van de New-Yorksche stadskindoren als geheel. Een eerste vereischte was natuurlijk, dat de assistenten bij geen enkel antwoord moch ten toonen. dat zij verbaasd of onaangenaam getroffen war'en. De resultaten van het on derzoek worden algemeen geroemd om hun treffende juistheid. Er werd bijv. aan de kinderen gevraagd, waar zij het meest het land aan hadden. Zeer groot bleek de afkeer van zlek-xijn, dieren, insecten, bepaalde personen en school werk, doch het record hielden toch wonder olie en spinazie. Meer dan een vijfde deel van de kinderen gaf als voornaamste bron van afkeer Iets op, dat zij tegen hun wil moesten eten of innemen. Veel moeite had men bij het vragen naar de droomen der kinderen; zooals bekend, laten zij zich daarover niet gaarne uit Slechts 15 pet van de kinderen herinnerde zich geen enkelen droom of weigerde, er ook maar één te beschrijven. Van de beschreven droomen had 10 pet betrekking op mon sters. gedrochten of bovennatuurlijke we zens. Er werd ook veel gedroomd van kin derspelletjes, zoowel als van ongelukken, pijn of andere onaangename dingen. Vaak droomden de kinderen ook van films, die zö hadden gezien; over bet algemeen bleken de dingen, die zelf ondervonden of waarge nomen waren, In de droomen van kinderen een nog veel grootere rol te spelen dan in die van volwassenen. De fantasieën én luchtkasteel en. waarmee de kinderen in wakenden toestand het liefst hun gedachten bezighielden, hadden voor meer dan 10 pet betrekking op feestjes, e.d. Daarna volgde de groep der avonturen; bij na evengroot was de derde groep, waarin gedacht werd aan uitblinken op school of op een andere, niet-avontuuriijke wijze. De kinderen bleken- dieren meer te vree zen dan eenig ander ding. 18 pet gaf een dier op als datgene, wat het meeste werd gevreesd. Hieronder bevonden zich vaak die ren. die de kinderen nooit losloopend kon den tegenkomen, zooals een leeuw, doch paarden bleken ook vele kinderen angst in t« boezemen. Waren het geen stadskinderen geweest, dan zou de angst voor dieren wel verdwenen zijn door den omgang met vee en huisdieren. In,de kleine New-Yorksche wo ningen is er voor huisdieren feitelijk geen ruimte, en zeker niet in een gezin met kin deren. De angst voor onweer bleek slechts bij één kind de meest overheerschende te zijn; andere krachtige geluiden, als schoten of knallen van de centrs'e verwarming, weiden echter meermalen door de kinderen genoemd als oorzaken van angst Vele jongens ken nen één groote, onbestemde angst voor meis jes en menig kind is bang voor heel gToote menschen. Als oorzaken van angst werden verder nog genoemd: kalebassen met een kaarsje erin, revolvers, vechtpartijen, een duiveltje of ander poppetje, dat uit eer doosje springt, spookverhalen, menschen met bolle oogen misvormde menschen, schaduwen en klepperende luiken. Angst voor het donker werd slechts door 6 pet. der kinderen opge geven en er was slechts één kind dat boven alles slaag vreesde. De angst voor personen of situaties uit verhalen en films, voor reu zen. heksen, e.d. stond by bijna 20 pet der kinderen bovenaan; met de dieren vormen deze denkbeeldige figuren dus de voornaam ste oorzaken van angst bij het New-Yorksche kind. Het is wel typeerend, dat dit denk beeldige oorzaken zijn. Bij de vraag naar hun meest onaangena me ervaring gaven de kinderen echter zeer reëele dingen op. 70 pet. noemde 'n ongeluk, ziekte, operatie of iets dergelijks, dat pijn veroorzaakte. 6 pet. van de kinderen gaven een val op, die geen noemenswaardige ge volgen had gehad. Eenigen noemden onaan gename droomen, anderen zelfverwijt over iets verkeerds, dat zij gedaan hadden. Ook het hageroepen worden door kameraadjes en het "ternauwernood ontsnappen aan een gevaar j (bijv. overreden worden) werden genoemd. De wenschen der kinderen gingen meestal uit naar poppen of ander speelgoed. In de tweede plaats kwamen wenschen. die be trekking hadden op de ouders of andere per sonen uit d« naaste omgeving, wenschen „dat moeder weer gezond wordt" of ,dat vader meer geld had". De wensch om zelf geld te hebben of te kunnen uitgeven, kwam eerst op de derde plaats. Het verlangen naar geld was bij degenen, die het niet hadden, sterker dan de waardeering ervoor bij hen, die het wèl hadden, iets wat bij volwaseenen ook wel het geval zal zijn. U zult denken, is dat nu een moderne re genmantel? Ja, vroeger jaren hadden vele dames ook lange mantels met een pellerlne er op, doch dezen winter zijn er weer vele van deze soort te zien. En niet alleen als re genmantel, doch ook speciaal voor op reis verdienen deze fleurige mantels onzen aan dacht. Zij staan trou wens altijd chique ook. dis nauw aan gesloten mantels, met daaroverheen de wijd klokkend vallende pellerlne. Voor dezen man tel is speciaal wa terdichts wollen stof lijkende op „tweed". Men kan deze stof in aller lei kleuren en weefsels krijgen, waarbij een nieuw procedure is toege past, dat de stof waterdiobt maakt. Ds voorpanden van den mantel dis flink ver over elkaar heenslulten, zijn tamelijk sterk getailleerd en loopen naar onderen toe klokkend uit. Een paar flinke zakken be schutten onze handen voor de koude. Het rugpand is evenals de voorpanden glad aan gesloten en loopt eveneens naar onderen toe wyder uit. De halsafwerking bestaat uit een kleine kraag en smalle, korte revers, waaronder de pellerlne is aangebracht, welke ruim klok kend is geknipt en op den schouder met een naadje in het model wordt gebracht De pel lerlne wordt als volgt afgewerkt Men slaat den rafelkant naar binnen om en stikt dan vlak langs den kant De rafels worden nu afgeknipt het stiksel omgeslagen en weer vlak langs den kant voor den tweeden maal omgestikt U hebt door deze manier van af werken heelemaal geen moeilijkheden met den klok. De mantel sluit met een drietal mooie knoopen en wordt zonder ceintuur gedragen, waardoor hij niet alleen door slanke dames maar ook zeer goed door zwaardere figuren gedragen kan worden, juist omdat de pellerl ne een figuur niet zwaarder maakt door de bevallige plooien, waarmede het neerhangt FRAAIE JAPON. Ook voor gezette figuren. 3040. In de wintermaanden gebeurt het meerma len, dat appels of eieren veel van de koude te leiden hebben. Men krijgt ze echter weer goed, zelfs als ze licht bevroren geweest zijn, door ze in water met zout te leggen. Hierin blijven ze een paar uur, daarna droogt men ze af en bewaart ze op een vorstvrije plaats. Taartvormen of ander gebak, welke men zelf bereidt is veelal in het midden te hoog ge rezen en te donker, terwijl de kanten bleek en ongaar blijven. Men voorkomt dit door in het midden van het beelag een pijpje maca roni te steken (rauwe). Indien P^en zuurkool als groente opdient mst puree, vindt men ds smaak veelal te zuur Men voorkomt dit door 4 4 8 aardappelen rauw door de kool te raspen als men deze gaat stoven We zouden deze japon van fantasie-fluweel willen maken met een garneering van effen zijden crêpe georgette. dat vanonder de re vers uitkomt langs de hals gaat om door een opening, die ln de revers gemaakt wordt, in een dubbele chabot te eindigen. Deze gar neering la zeer ongemeen en het geheel kleedt zeer af. De mouw bestaat uit een aan gesloten voeringmouw, waarvan het onder sts gedeelts uit het materiaal der stof be staat en nauw aangesloten is, ds bovenmouw valt er overheen, zóó dat hij 15 4 20 cJI. gor ter is dan de ondermouw, terwijl bet wijde ondergedeelte wordt togen gevoerd mst cr*pa georgette. De garneering bestaat op de rok uit knoopen, terwijl het lijfje één knoop als Bal-masqué Costoums voor het kleine volkje. Nu de kleintjes en ook onze oudere kinderen weer bijna hun danslessen hebben beëindigd, besluit zoo'n cursus heel dikwijls met een gecostumeerd bal. Wij laten U daarom enkele aardige cos- tuumpjes zien, die heel geschikt zijn voor een dergelijk kinderfeest, en waar van wij gaarne patronen beschikbaar stellen voor slechts 58 cent No. 1 is het Laven del-meisje. ITet jurkje is gemaakt van organdië of ne- toldoek. terwijl rondom het ruime klok kende rokje, dat tamelijk lang mag zijn, kleine zakjes met lavendel zijn ge hangen, die allen met mooie zi.'den lin ten aan de ceintuur zijn vastgemaakt. Ook in haar hand draagt zij enkclo ge droogde lavendeltakjes. De jurk is in een lichtgroene tint ge kozen, terwijl ook de kousen, schoentjes en de hoed in lichtgroen zijn genomen, fs het moeilijk om lichtgroene kousen te koop°n. dan doet U het best een paar *iue kousen te koopen en deze in de gewenschte kleur te laten verven. Pa tronen op aanvrage. No. 2 is een fruitmand, voor een kleine zus, niet ouder dan een jaar of z^s, zeven. Het jurkje is van geelkleu rige zijde en in den zoom van het rokje wordt een hoepel van laton aange bracht, terwijl de zoom omhoog ge trokken wordt en met een paar banden over den schouder gedragen, op zijn plaats blijft zitten, waardoor tevens de mand gevormd wordt. Het best is om nainaakfruit in do mand te doen, om dat dit zeer licht is, evenals het takje vruchten om de hals. Aan den rechter kant van de hand is een breede fluwee- len strik aangebracht ter versiering, tcrwyl in het haar een dergelijke flu- weelen band, zoo smal mogelijk, doch van dezelfde kleur als de strik van de mand, wordt gedragen. Patronen op aanvrage. No. 3 is de brief. Een buitengewoon eenvoudig te maken jurkje, dat nader hand ook voor gewoon jurkje gebruikt kan worden. 11e brief, die zoo natuur getrouw mogelijk moet worden gemaakt kan van papier of wit katoen zijn, met een daarop geborduurde of geteekende postzegel en een geschreven adres. De inktpot op het lijfje wordt van zwarte zijde gemaakt en als appliquewerk be handeld, zoodat dit later eenvoudig tc verwijderen is om de jurk te kunnen gebruiken. In het haar draagt het meis je een ouderwetsche schrijfveer. Patro nen op aanvrage. No. 4 is tenslotte een uienjongen. Aan een stok draagt hij vier trosjes uien, terwijl hij verder een zijden cos- tuum aan heeft van donkerblauw of zwart. De wijde broek wordt van onde ren bij de pijpen met een elastiek inge haald en daardoor eenigszins overblou- send gemaakt. Het jasje heeft een een voudig boleromodel, waaronder een jumpertje of een blouse van geblokte zijde kan worden gedragen, terwijl een breede zijden strik dienst doet als das. Up het hoofd wordt een alpino van wit vilt gedragen, terwijl om het middel een witleeren ceintuur voor de verdere af werking zorgt. B<j het dansen heeft de jongen slechts zijn uien stok weg te zetten en verder heeft hij dan zijn han den vrij, want niet een stok dansen, zal wel niet gemakkelijk gaan. Patronen op aanvrage. sluiting heeft. De voorbaan bestaat uit twea gedeelten en de achterbaan ia uit één stuk Fraaie patronen zijn ln elke gewenschte maat bij ons verkrijgbaar. Schijnbare kleinigheden dragen er veelal toe bij om het uiterlijk aanzien van een vrouw op een veel hooger peil te brengen. Kleinigheden, die men niet altijd kaa aan duiden, doch die op de juiste wijze aanga- bracht, een japon ■Af maken. Meur en materiaal, zoowel als garneering moeten samen een geheel vormen, dat het oog aangenaam aandoet Hoed, tasch. handschoenen en schoenen zijn voorname dingen, die de goed gekleed# vrouw niet ongestraft mag verwaarloozen. De hoed is zeer zeker iets, waarmede men rekening moet houden bij de keus. Men vindt allerlei modellen, cloches. teques, muts jes. kapjes, ea. doch lang niet iedere vrouw kan de hyper-moderne modellen dragen. Da hoeden, zelfs de cl och e-mod ellen, worden Iet wat schuin op het hoofd gedragen, hetgeen coquetter staat dan een hoed. die aan beid# zijden evenveel van het hoofd laat zien. Iedereen kan echter niet de hoedjes, muts jes of kapjes dragen, die slechte de eene helft van het hoofd bedeken. Eerstens flatteert dit slechts enkelen en geeft het al heel gauw een „gewoon", we zouden bijna zeggen een opzichtig aanzien. Hierbij komt nog. dat een onberispelijk kapsel verelscht wordt bi) deze „ntetejes". Jonge, vrooltjke meisjesgezichten kunnen echter meer ongestraft d-agen. dan oudera dames, willen ze zich althans niet belache lijk maken. Nu de schoenen: de zeer spitse modellen zijn verbannen om plaats te maken niet ba- naald voor vlerkante. doch matig gerond# voorschoenen. Voor sport- en wandelschoe nen worden blokhakken gedragen, voor middags het meer gekleede drl-kwart-hakja en bij avondjaponnen mag de hak nog iets hooger zijn. zonder dat men echter !n da bespottelijk hooge. dunne hak behoeft te vervallen, waarmede men slechts bereikt, dat men een abnormale gang krijgt. Da pumps, en riemschoenen ziet men veel dra- Ten, evenals de meer gekleede molière. Mo dern Is zwart leer met tusschenstukjes vaa hagedis, alhoewel men dit. zooals alle nieu we dingen, weer gauw tè veel zal zien dra- en. Crêpe de chlne en satijnen schoenen, evenals zilver- en goud-leer behooren bij het avond-toilet. De luxe schoentjes zullen met de pas ln werking getreden Omzetbelasting echter met 10 pet. verhoogd worden, evenala reine zijden stoffen, waarin een metalen draadje Is geweven De kousen worden niet meer In glimmende, doch matte zijde gedragen in herfsttinten (allerlei nuances bruin en grijs), terwtj! opengewerkte wollen kousen hoog modern zijn. Handschoenen worden zoowel van fijn* leersoorten, fluweel als tricot gedragen, met en zonder kap. Het laatste ls trouwens bij wintermantels minder practlsch. Garnituren voor japonnen vindt men ln overgroote keus en veel billijker In prtja dan voorheen. Het vergemakkelijkt het zelf maken van japonnen, want een garnituur 7eeft ongetwijfeld de ..flnishung touch". Kra len, brocaat en hermlnette ziet men. evenals het lmltatle-tijgerbont, verwerkt op Japon nen, om niet te vergeten de mooie kant stoffen, die zoo'n dankbaar materiaal bieden. Ceintuurs ziet men van leer, metaal en zelfs van hout, natuurlijk ln een bijzonder# bewerking. De avondtaschjes zijn zwart met zilveren beugels of monogram, terwijl de gewon# handtasch tamelijk klein ls en ln alle kleu ren. passend bij Japon of mantel te krijgen- Voor boodschappen heeft men de groote tas- schen met ritssluiting, die zoo'n heeriijaa berging bieden voor tallooze kleine pakje& Last not least de shawls en dassen, dl# zich niet laten verdringen, en geen wonder, want een Juist gekozen das met mooie kleu ren, geeft een fleurig tintje aan een sombe ren wintermantel. Vooral de crêpe georgette- shawls met de teere kleuren en moderne motleven geveq iets gekleeda. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijslultlng van f0.58 In postzegels voor japonnen en f0-30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over- schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendienst

Schager Courant | 1934 | | pagina 8