Schagen-nieuws. DE BETOOGKNGEN TE PARUS. Het ijs op het IJsselraeer. VRIJ VAN POLITIEK. Mist en gladheid. VROUWEN IN DE ARENA... Geen vronwen meer als stierenvechtster! De ellende op het Hongaarsche platteland. Geslonken Milliarden. U'T de OMGEVING nachtelijht: vechtpartijen op de boulevards. barricades van ban ken en traliewerk opgeworpen. driehonderd aanhoudingen. Het aantal arrestaties bij de betoogingen te Parijs be- 'droeg Dinsdag ongeveer driehonderd. Nadat de politie da rust bad hersteld kwam het in den loop van den nacht weer tot vechtpartijen voor de Eglise Saint Ger- inain en op de Boulevard St. Germain moest de politie herhaaldelyk groepen uit elkaar drijven. Op de Boule vard Raspail hadden de betoogers uit banken, tralie- Kverk, van bcomen en ander materiaal een barricade 'dwars over de straat geworpen, waardoor het verkeer Werd stop gezet De politie slaagde er met eenige moeite ln ook hier de menigte te verspreiden en de barricade op te ruimen. En dit alles naar aanleiding van het mlllloenenschan- Idaal van Bayonne en de heftige incidenten als gevolg daarvan In de Kamer. Het is te begrijpen, dat de te genstanders der regcering het een en ander met beide handen aangrijpen om verzet tegen het bewind te pre diken. Die tegenstanders zijn van ulte'.mlcopcnd karak ter, schrijft de Parijsche corr. van de N. R. Crt, I De jongens van de Actlon Francais® maken het kneeste kabaal. De politie en de gewapende macht kun- inen die opstootjes niet voorkomen. Op verspreide punten traden zij bij verrassing op Hun tactiek be staat daarin: van de afwezigheid der politie op een bepaalde plek gebruik te maken om kattekwaad uit te halen en dan uiteen te gaan, zoodra de ordedienst han delend optreedt Dit belt niet lat r weer hade klap pen vielen ,maar ernstige kneuzingen kwamen niet Voor Gisternacht sloegen zij weer alles stuk, krantenstalle tjes, kiosken van de straatreiniging, roosters aan den Voet der boomen, bcomen zelf, banken enz Op bet eerste alarm lieten de winkeliers de ijzeren echermen Voor hun etalages near en voor de café's werden de stoelen en tafeltjes binnengehaald. De betoogers ver oorzaakten kortsluitingen door stukken metaal in de «lectische rail van de tram te steken Van alle kanten Werd de politie gewaarschuwd, waarbij zich het geloei Voegde van de claxons der auto's die niet verder kon den. In een cogenblik tijds ontstonden op vele plaatsen vervaarlijke opstoppingen van rijtuigen, auto's cn trams De beambten van de laatste werkten zich in het zweet bm de barricades van den weg te ruimen. De bond van belastingbetalers had eveneens een de monstratie aangekondigd, maar dit is niets geworden Communisten hebben na een vergadering nog wat met de politie in Montpernasso gevochten. Deze week moet de Kamer een beslissing nemen tus- achen do verschillendo voorstellen, aangaande een par lementaire onderzoekcommissie, een eereraad of een door de socialisten voorgestelde speciale commissie, bestaande uit parlementsleden en hooge magistraten, die binnen twee maanden inzake de administratieve en politieke aansprakelijkheid uitspraak ral moeten doen. De instructie van de zaak zelf is wat opgeschort door de gevangenneming van Guebin, directeur van de ver zekeringsmaatschappij la Confiance; deze wordt er voor al van verdaoht met Siawisky geheuld te hebben. Een mededeeling van den afgezetten directeur van de bank van leening te Bayonne moet daaromtrent den doorslag gegeven hebben. Guebin schijnt 130 mlllioen bons van die bank by andere maatschappijen geplaatst te hebben. In de kas van de Confiance zijn er nog 50 mlllioen. Guebin bad daarvoor drie cheques van den oplichter gekregen voor een gezamenlijk bedrag van 193.000 fr. Tegenover al die verschijnselen van corruptie heeft de orde van advocaten ingezien niet werkeloos te kunnen blijven. De laatste dagen heerschte er al een koortsach tige opwinding in het paleis van justitie, die electrlci- teit ontlaadde zich in heftige incidenten. Nu is besloten dat geen enkele advocaat, tevens bekleed met een open baar mandaat hetzij de een gemeente, departement of den staat aangaat, tegen deze collectiviteit mag pleiten In de tweede plaats moet voortaan ieder advocaat die in dienst treedt van onderneming, als bet een beroep geldt, op de openbare spaarpenningen of in verband staat met een openbaar crediet een bijzondero machti ging hebben. De deken der advocaten zal op die proces sen het oog houden. Tenslotte kam gemeld worden dat de directeur der Bank van de Ambtenaren, die Stawis- ken in dienst had, ongeveer 200.000 slachtoffers heeft gemaakt De scheepvaart door de opnieuw Ingeval len vorst voor de tweede maal gestremd. De nieuw ingevallen vorst beteekent voor de pas vrijgekomen scheepvaart op het IJssolmecr een zwa ren tegenslag. Aan het nog ronddrijvende oude ijs hecht zich nieuw ijs vast, cn volgens mededeelingen uit Urk. Stavoren, Enkhuizen en Amsterdam, was gistermorgen het gehecle meer reeds met grondijs be dekt Voor de visscherij levert dit groote moeilijkhe den op en de zeilvaart is gestremd. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren had gistermorgen nog geen ver traging. De postboot uit Urk kwam een kwartier te laat in Enkhuizen aan. De gezagvoerders rapporteeren dat zij op de geheele route door ijs gevaren zijn. Zoolang de temperatuur niet verder daalt en de wind zwak blijft, zullen de stoombooten hun diensten kunnen onderhouden. Een kleine daling der tempe ratuur zal echter aanstonds stremming van allo ver keer op het IJsselmeer tengevolge hebben. Hoe kond het was, Zeilvaart gestremd tn Friesland. Het heeft gisternacht in Friesland ongeveer 10 gr. Fahrcnheit gevroren. Allo rijk*work verschaffingen moesten stop gezet worden; de zeilvaart Is gestremd. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Schagen I—Uitgeest I. Aanvang 2 uur. Schagen 2 vrij. BJC.C. 2—Schagen 3. Aanvang 2 uur. Vertrek 1 uur per bus. HR.C. a—Schagen a. Aanvang 12 uur. Vertrek 11 uur per bua. Bestuursvergadering op Dinsdag 30 Januari, 's avonds 8.30 uur, bij Van KeteL Opstelling ad spiranten a: T. Bij post S. Grootea J. Peetoom T. Mcransart W. Moransart A. de Wit A. Veenstr3 H. Naber C. v. Haren R. v. Haren G. Rempt Ree. A. Molenaar. J. Boontjes en J. Gelder. Holland—België op 11 Maart aanvang 2.30 uur. Kaarten aanvragen tot 14 Februari bij C. Bestevaar. Vast besluit der Belgische regeering om de politiek uit de Radio te bannen. „Het is niet goed, dat onder den dekman tel van de vrijheid revolutionnaire ideeën worden verspreid." Naar uit Brussel aan de „Tel." geseind wordt, heeft de Belgische regeering besloten binnenkort een weta ontwerp in te dienen, waarbij de politiek uit het na tionaal instituut voor radio-uitzendingen wordt ge bannen. De Belgische Kamer heeft gisteren bij de behande ling van de begrooting van Posterijen de kwestie van den radio-omroep besproken, die onder dit ministerie ressorteert. Een aantal Kamerleden heeft zich met klein verzet tegen de censuur, die op de radio wordt uitgeoefend, terwijl de socialisten onder hen zich voor al kanten tegen het onderdrukken van politieke uit zendingen. De minister van Posterijen, Van Cauwelaert, zeide ter beantwoording van de verschillende sprekers, dat de radio tot alle huizen doordringt en dat politieke redevoeringen luisteraars in hun politieke overtuiging kunnen kwetsen. Deze toestand kan tot ernslige mis bruiken leiden, aldus de minister. Het is niet goed, dat men onder den dekmantel der vrijheid, door mid del van de radio in alle kringen revolutionnaire denk beelden kan verspreiden. De regeering is vastbesloten het huidige systeem te veranderen; zij kan niet toe staan dat politieke onderwerpen, welke ook, voor de microfoon worden behandeld. Tot een corimunistischen afgevaardigde, die het overheidspersoneel tot ongehoorzaamheid had aange spoord, richtte de minister een krachtige waarschu wing. Van de chefs van dienst zal geöischt worden, dat zij streng toezien op het handhaven van de disci pline in alle rangen; de regeering zal niet aarzelen energiek op te treden tegen allen, die communistische methodes bij de regeeringsdienstcn willen pogen in te voeren. Tal van aanleidingen op den Haarlemmer weg. Motorrijder zwaar gewond. Een zware mist en bovendien gladheid van den weg zijn gistermorgen oorzaak geweest van een aantal autoaanrtjdingen op den Haarlemmerweg. De moesten dezer aanrijdingen liepen ronder ongelukken af. B'd bet Kruithuis echter is een motorrijder door een achterop komende auto aangereden. De automobilisten waren genoopt om af en too bijna stil te staan, daar zij la ondoordringbare mistbanken waren gehuld. Te ruim negen uur is het eerste slachtoffer geworden een motor met zijspan, die een geldwagen van de Ne- derlandsche Bank vergezelde. Op den Haarlemmerweg ter hoogte van de Patrla-fabrlek. moest de auto plot seling remmen. De bestuurder van den motor kon dit door den potdikken mist niet spoedig genceg zien en tornde tegen de auto op. De motor werd in elkaar ge drukt en een der berijders liep verwendingen op, welke gelukkig niet van ernstigen aard bleken te zijn. Ongeveer ter zelfder tijd werd de toestand in de om geving van het Kruithuis bijna catastrofaal. Hier slip te een motorrijder. De man viel van zijn motorfiets en alles zou nog betrekkelijk gced zijn afgeloopen als er op dit moment niet een auto was aangekomen, waar van de bestuurder, ook al door den mist. bet ongeval niet gezien had. De auto reed over den gevallen motor rijder heen. die met een arm- en beenbreuk werd opge nomen en naar het Wilhelminagasthuis moest worden vervoerd. Een eindje voor het Kruithuis zijn verschillende auto's met elkaar in botsing gekomen. In rijtjes zeulden ze van den weg af en kwamen soms als een kilt op elkaar terecht. Persoonlijke ongelukken zijn daar niet bij ge- Deurd, maar wel werden er heel wat wagens leelijk ge deukt De politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg is er dadelijk, toen zij van de onheilen vernam, met een uitrukauto op uitgetrokken om assistentie te verleenen In samenwerking met de militaire politie heeft men zand op den weg gestrooid en de agenten hebben de autorijders bijtyds aangemaand langzaam te gaan rij den. Toen om een uur of t'en de zon eenmaal door den mist heenbrak was het met de gladheid ook gauw ge daan. De „Matadores" protesteeren! (Van een bijzonderen medewerker.) Madrid, 20 Januari 1034. De Spaansche republikeinen zijn niet conservatief, ze gunnen de vrouwen veel, zelfs bet rooken v«n si garetten in de c nemas en de rookkamers van de schouwburgen, maar nu de vrouwen zich het recht nebben aangematigd ook ais stierenve^htsters op te treden, nu hebben ze het onderste uit Je kan willen hebben eu is zelfs bet Hepubiikeinsche Spanje iu op.tand gekomen. Nadat de Spanjaarden Alfonso XIII het land heb ben uitgejaagd, gaan ze nu de vrouwen uit «le arena jagen. De Gouverneur van Valencia is *>i mede bo gunnen te decreteeren, dat vrouwen in zijn district niet in de arena worden toegclateu. Spoedig zullen andere autoriteiten dat voorbeeld volgen. Negenhon derd jaar lang hebben de Spaansche matadors uit sluitend het recht gchau Je stieren te bevtchten, zoo iets laat men zich ui negen eeuwen niet door een troep al te vooruit strevende vrouwen ontnemen. Reeds voor de Spaansche revolutie had de oude monarchistische Spaansche regeering bij bepaalde gelegenheden toestemming verleend, dat vrouwen bij nooge uitzondering in de arena optraden. Gekleed als jongens kwamen de meisjes in de arena de rol van vroegere mannelijke „banderillos" vervullen, dat zijn menschen die dm stier ophitsen door scherpe pijlen, versierd met vlaggetjes in den huid van het dier te steken. Hel werk was niet ongevaarlijk na tuurlijk, maar de „picadois' en de „matadors hiel den een oogje in he*. zeil, zoodot erger werd voor komen. 'De picadors zijn de stierenvechters te paard, die met lansen den stier afwachten; de mat idor is de man die tenslotte den stier den doodsteek geeft Wilde een meisje matador worden, dan had ze eerst 75 slieren, wien de horens werden afgenomen, Gezinnen van 5 personen hebben niet meer dan 28 cents per dag te verteren. Uit Boedapest wordt aan de N.R.Ct geschreven: Dr. Mihaly Kerek, de secretarie van den Hongaar- schen landbouwbond. heeft in verschillendo dorpen ln twaalf verschillende graafschappen gegevens verzameld omtrent den oeconomiscben toestand onder de arbeiders gezinnen ln het jaar 1932. die een ontzettend beeld ge ven van de ellende, dte bij deze. ongeveer 3 mlllioen zie len bestaan. Zoo bedragen de jaarlijksche bmto-ln- komsten van een gemiddeld uit 5.5 personen bestaando arbeiders- of keuter-boerenfamille: 319 pengö of één honderd en zes gulden, waartegenover een gcmlddeldo aan betalings-verpllchtingen van 191 pengö staat of van 60 pet. der Inkomsten. Begrijpelijk, schrijft de „Pestl Napló", dat bij zulke minimale inkomsten de menschen slechts voor ongeveer 15 pet aan hunne verplichtingen kunnen voldoen, aangezien een hsele familie niet meer dan 79 fillér of 26 cents per dag te verteren heeft of wel 14 fillér. nog geen vijf centen per hoofd. Naar Dr. Kerek constateerde, Is de bevolking pas na 1930 steeds meer ln dien vertwijfelden toestand geraakt gedeeltelijk door de slechte oogsten en do agrarische crisis, in hoofdzaak echter door de steeds stljgendo belastingen. De slechte oogst van 1932 verergerds slechts den toestand, daar toen de menschen die nog iets had den, een koe. een paar varkens, of zoo. genoodzaakt waren, die te verkoopen. In 1932 bedroeg de gemiddelds belasting eener familie: 25 pengö of 1015 pet van do bruto-lnkomsten, de belastlngaehterstand echter: 61 pen gö. tezamen met personeele schulden, dokter kruidenier op crediet gekocht zoadgraan, enz. SC pengö, waarvan de rente 19—20 pengö bedroeg. De goede oogst van 1933 verbeterde de levenskaneen een beetje en gaf ook meer werk, de schuldenlast werd er echter niet minder door. Het Parijsche geïllustreerde weekblad „ITllustration" publiceert een interessant artikel over de vraag, wat er in de laatste Jaren met de vermogens van de rijkste mannen der wereld gebeurd Is en komt tot do conclu sie. dat den ..verarmden" millionnairs nog altijd genoeg overgebleven Is. maar dat zelfs de rijksten hunner, ala een gevolg der wereldcrisis, een geweldig gedeelte van hun vermogens Ingeboet hebben. De rijkste: nog altUd John D. In de Ver. Staten kon men in het jaar 1929 nog op 48.000 millionnairs bogen. In het Jaar 1932 was dit aan tal reeds tot 19.000 teruggeloopen. In 1923 kenden 512 Amerikanen neg over een Jaarlijksch Inkomen van *»en mlllioen dollar of meer beschikken. In 1233 waren het er nog maar 149 en ln 1931 nog slschts een enkele. nJ. Jchn D. Rockefeller. Zijn zoen John D. Roakefel- feller Jr. had in het jaar 1924 bij de Inkomstenbelasting nog een inkomen van 614 mlllioen dollar opgegeven. 1931 nog slechts een half millicen. Men kan echter deze opgaven niet als volstrekt be trouwbaar aanvaarden; men zal zich in dit verband nog wel herinneren, dat J. P. Morgan, de bekende ban- klei en een van da rijkste mannen der v/ereld. over twee jaar geen inkomstenbelasting betaalde cn zich dienaangaande later vcor een commissie vaa onderzoek verantwoordde met de verklaring, dat hij gedurende dien tyd geen netto-winst bad gemaakt. Als do rijkste lieden van Amerika kunnen thans do Rockefeilera aan gemerkt worden, die In 1B29 nog een vermogen van rond een müliard dollar bezaten en nog „maar" over 250 mlllioen beschikken. Op een na de rijkste Ameri kaan is de automobielfabrikant Henry Ford. dis in 1923 zelfs op 12.C0 millicen geschat werd en wicna ver mogen thans nog slechts een tiendo daarvan bedraagt. Het derde grootste der Ver. Staten bezat de e»-mi- nister van financiën cn alumlnlumkoning Mellon. Zyn kapitaal werd in 1S2D officieel op 203 rr.illloen geschat (naar andere schattingen moet het wel 600 mlllioen ge weest zijn). Thans bedraagt Mellons vermogen niet meer dan één mlllioen. De mlllloenen van den hertog van West minster. In Engeland wordt Lord Iveagb als de rijkste man beschouwd. Eerst kort geleden heeft hij van zijn vader, den bekenden bierkoning (eigenaar van de beroemde Guine&s' brouwerijen) 11 mlllioen pond sterling geërfd. Misschien nog rijker Is de hertog van Westminstcr, En geland® grootste grondeigenaar, wiens vermogen op ongeveer 40 mlllioen geschat wordt Ook do overleden reeder Slr John Ellerman kon zijn erfgenaam tot een der rijkste mannen van Engeland maken: zijn nalaten- in de arena moeten verslaan. Dat duurde een tijdje en leverde dus geen gevaarlijke concurrentie voor de mannen op. Een stier zonder horens is niet zoo'n erg gevaarlijk heest. Hij kan het meisje in de hoog te nemen, slingeren, maar haar uit den aard der zaak nooit met de horens doorboren. IeJer vak brengt zijn krullejongcnstijd mee. met stierenvechters Is het niet heel anders gesteld. Slechts weinige meisjes naalden het getal van 75 gedimde ongehoornde stieren. Spanje was gered, evenuls de mannelijke mata dors! Toen na de omwenteling alles op zijn kop stond In Spanle. eischten ook de vrouwen alle mogelijke rech ten voor zich op. Van toeschouwster wilden zij de stierenveebtsters worden. Vroeger werd dat baantje alleen geambieerd door meisjes uit de lagere maat schappelijke klassen, evenals in Amerika beroeps bokser» niet plegen voort te komen uil de kringen van de Fith Avenue, evenais in Nederland de wiel renners niet geboren zijn in de villaparken bij de groote steden De Spaansche stierengevechten dateeren uit het jaar 1040. Na de revolutie gingen de meisies uit adel lijke Castillaansche families, die konden wijzen op een stamboom, die minstens tot 1010 reikte, hei aar dig vinden ook stierenvechtïters te worden Ze be gunnen met het begin wisten 75 ongenoorndo stieren te douden en vervolgden dan het werk met de ge hoornde stieren. Zoo werden deze adellijke Spaan sche meisjes langzamerhand vereerde Spaansche „Matadors". Oude Spaansche grandes hebben hun spaarzame haren uitgetrokken van schaamte, dat hunne doch ters dat bedrijf uitoefenden, niet omdat het zió ge vaarlijk was, maar omdat het schande en nog eens schande over het blauwe bloed van de familie bracht! Bekend is het geval van Fila Itodriguez, een meisje uit de hooge kringen van Madrid, die op 19-jungen leeftijd naar 75 ongchoornde slieren reeds had go- dood en toen een van de méést toegejuichte Spaan sche mat&doras werd. Maar welke invloed hadden de vaders van monarchistische huize bij hot repu- blikeinsche gouvernemont in Spanje! Ze kregen evenwel hulp van onverwachte zijde. De mannelijke Spaansche matadors begonnen ook te protesteeren. En bij deze protesten voegden zich die van rniliioenen trouwe bezoekers van de natio nale stierengevechten die niets moesten hebben van de nieuwigheid vrouwen in de arena te zien dood steken. Senorita Vanclo uit Barcclona brak met alle Spaan sche tradities en bedierf daardoor de markt v.ilko men voor de andere Spaansche matadoras. Als schoon heidskoningiii had zij le Uarcelotia den eersten prijs schap werd op 80 mlllioen pond geschat, maar ds suc cessierechten vorderden cirac de helft Met betrekking tot Dullschland wordt medegedeeld dat het tn 1918 15.000 millionnairs bezat. In de cijfers van de daarop volgende Jaren spiegelt zlcb de snellt verarming der Duitsche bevolking al. Het aantal tntl- lloenenvermogena bedroeg In het Jaar 1920 4.000. 1928 nog 2.994. waarvan 180 het bedrag van 5 millioen te boven gingen. De rijkste mannen van Frankrijk zijn de zljdsfabrt- kant Gillet, de cognacdistillateur Hennessy en de groot, graanhandelaar Louis Dreyfuss. De bekende parfum#, rlënfabrlkant Coty behoorde vóór enkele Jaren ook nog tot de rijkste lieden van het land, maar bij heeft zijn vermogen door ongelukkig uitgekomen politieke plan nen. huwelijkaaffaires en andere Incidenten goeddeels verloren. Opmerkelijk is het. dat de eigenaars van da geweldlgo geschutfabrleken Schnieder-Creuzot niet tot de rijkste mannen van Frankrijk behooren. Een opgave ontbreekt over het vermogen van Sir Basll Zahnroff, den geheimzlnnlgen man op den achtergrond, die tegen woordig een der multi-mUllonnalrs der wereld Is. Ook Zuld-Afrlka kan op eenige mlllloencnvermogens bogen. Het grootste daaronder Is dat van de diamant- koningen. de gebroeders Joel, wier bezit op 15 mlllioen pond wordt geschat. De allerrijkste: De Ni ram van Haiderabad Maar al d«ze mlllloenenvermogens verbleeken by de schatten van de rijke Indische vorsten waarvan de Ni- zam van Haiderabad waarschijnlijk over de grootste rijkdommen der wereld beschikt. Zijn luweelen alleen moeten ongeveer 100 mlllioen pond sterling waard zijn; zyn jaarlUksch inkomen bedraagt meer dan 4 mlllioen pond. dus meer dan de Inkomsten van den rijksten Ame- rikaanachcn en Engelschen milllonnair. Ook de Gekwar van Baroda bezit nog een fabelachtig vermogen. Het moet rond 80 millioen pond bedragen. Niet minder rijk moet ook Aga Kahn. de het best in Europa bekende Indische vorst, zijn. Aga Kahn. die zooals bekend met een Francais* getrouwd is, brengt bet grootste gedeelte van zyn leven in Europa door. SCHnonL Op Woensdag 24 Januari vergaderde de Schoorlsche Boc.enlecnbank in het lokaal van den heer Tlmme» man. De belangstelling van de leden was goed. Een 97-taJ leien was opgekomen De voorzitter, de beer C. M. Windes, sprak hierover zyn groote voldoening uit, en herdacht tevens de neo- ren J. Stam Mz. cn J. N. Kroon, voor het vele ea goede werk. dat zij voor de bank badden gedaan. Geide hecren hadden in 1933 bedankt als leden van den Raad van Toezicht Do secretaris-kassier, de beer Fl. Schermer, las hier- na noiulcn cn een uitvoerig jaarverslag, welks bcids stukken werden vastgesteld na dank van den voorzitter aan den secreiaria Uit dit jaarverslag noteerden we. dat. hoewel het ook In Schoorl voor tuinders en veehouders een slecht jaar is gcv.cest. het vreemdelingenverkeer aan velen an dezen tegenslag, een mooie compensatie is geweest Do Schocrkciie toestanden teckencn zich daardoor nog gunstig af by andere gemeenten, cn hadden dit voordeel U&td e rente van gewone voorschotten allen prompt zyn betaald, slechts een 4-tal tuinderscredieten komen voor rekening van provincie en gemcenta Aan craisbetalingen heeft de bunk in bet laatst van het jaar een druk aandeel gehad. Een bedrag van f 14730 (de z.g. f 5 per koe) en een bedrag van t 920357 (door de regeering aangekocht slachtvee) werd aan veehouders in Schoorl. Bergen en Egmond uitbetaald voor do Crlsis-Rundvce-Centrale, benevens kleinere be dragen voor tarwe en varkens. Al dezo betalingen ge schieden door de bank belangeloos, dus alleen in het belang van de bceren. De spaargelden liepen Iets terug, doch desondanks stonden per 31 December by de bank nog f 322000, ruim aan spaargelden, belegd op eenige rikenlngboekjes, en op 423 spaarboekjes Er liepen per 31 Dec. 138 voorschotten, tot een be drag van f 163627. De bank telde 57 rekeninghouders- In de kasboeken werden 2032 dagboeknummers geteld, behalve de ruim 450 crlslsuitbetallngcn. Per 31 Drc. waren 218 leden ingeschreven. De jaarljjksche Inspe^ tle had plaats op 11 Juli; een onverwachte inspectie vaa de Centrale Bank op 5 Jan. De wlnet bedroeg f 942 49. Op advies van de fin. co mm. (woordvoerder de beer IJ. Minkema) werd de winst- en verliesrekening met een clndcUfer van f 453163.29 en de Balans met f 3S2S6239 door de vergadering goedgekeurd De winst werd vcor de reserve bestemd, waardoor deze steeg tot f 10759.20. De voozltter bracht de com missie dank voor haar werk en benoemde den heer F. Moak lnplaats van den heer T. Schoen, welke als lid gewonnen Ze had vorder 5CG stieren gcuood. Op een dag verscheen zij in de arena in het costuum. waar in zü den schoonheidsprijs had gewonnen en doodde haar óOlsten /tier. Toen was de maat overgelopen. Ai de matadors van Spunie zeiden duizenlvoudig „Cara m ba' en zwoeren wraak. Als de dam^s met alle geweld stieren wüden duoden. uitstekend, maar dan moesten zij dat maar doen in hun eigen tuin, en niet in de arena. De gouverneur koos de zijde van de verontwaar digde matadors en verbood vrouwelijke speren vecht- sters in de arena's van zijn provincie. Wat de vrou wen te doen haddon, was het vieesch van den ge- dooden stier thuis braden, als de man von zijn werk naar huls kwam en wenschte te eten. Want ze deden niets anders dan hot brood uit den mond halen van de eerlijke matadors, d^e óók aan den kost moeten komen Nu is het dooden van een stier niet zoo erg ge vaarlijk voor een man {of een vrouw» mat sterke zo- nuwen. Men behoeft het zwaard niet toe te stooieru Men houdt het alleen maar recht voor den stier, die zelf het werk doet De stier rent mot het gewicht van zooveel honderd kik gram in hot zwaard. Het metaal van do scherpe punt dringt in het stle- renlichaam als koelt, bereikt hot hart van het bocst, en liet dier stort dood neer. Wie het zwaard stevig cn recht vast houdt, heeft dit kunstje spoedig te pakken. Alleen het juiste plaatsje, waar men het zwaard moet laten binnen dringen, is niet heel groot Kalmte, een juist oog cn sterke zenuwen zijn dus wel noodzakelijk. Noodig is minder kracht, dan gratie en vlugheid! Nu zal wel binnen korten tijd het dooden van stio- ren door vrouwen In geheel Span.!e verboden worden. Negenhonderd jaren lang hebben de Spanjaarden ka pitalen betaald om de stieren te zien dooden door mannel! ko stierenvechters Ze willen waar voor nun geld hebben en geen vrouwen meer in dc arena zien. De s-icrengevechlen dreigden aanleiding te geven tot ernstige conflicten, de rcpublikeinsche regeering is bezig in te grijpen, gedachtig aan het „Brood en Spelen" van de Homeinsche Keizers cn s'raks is het afgeloopen met de vrouwen in de arena. Laten zo in de loges blijven cn uit de veilige verte liet dooden van den stier door den mannelijkcn ma tador aanzien. Geen ma'adoras meer In de arena, matadors moeten liet wéér zijn! Republikein, of monarchist, op het gebied van de stierengevechten is iedere oprechte Spanjaard conser vatief! Dc stier braden goed; de stier dooden ho maarl

Schager Courant | 1934 | | pagina 2