Executiegevaar. Rallye Monte Carlo. Donderdag 25 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9421 Gevo!g van ontactisch optreden van den schuldenaar. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zwerftocht door den Balkan. trMen moet begrijpen, dat een hypotheekhouder een executie nooit wenscht. Meestal zijn de geldschieters roggebroodren- tenlers, die bij niel-betaling van de verschenen rente ook in moeilijkhe~ den komen.'* Notaris Pinxter te Schoorldam behandelt dit actneele onderwerp op een ver gadering te Warmenhuizen. In een druk bezochte vergadering van den L T B. te Warmcnhuizen heeft Notaris Pinxter te Schoorl dam een uiteenzetting gegeven over Executiegevaar en de middelen tot afwending daarvan. Notaris Pinxter zegt gaarne het aanbod te heb- ben aangenomen oin voor de afdeeling Warmen- huizen dit actueel onderwerp te behandelen Gelet op zijn ervaring mag spr. zeggen, dat veel executies had kunnen en veel voorkomen kan wor den. tenzij de schuldenaars den juisten weg weten te bewandelen. Om het gevaar te bestrijden moet men het gevaar kennen Persoonlijk sUat de schul denaar met al zijn bezittingen aansprakelijk voor zijn schulden. Geld kan worden gegeven tegen onder pand van onroerende en roerende goederen Geld wordt verstrekt tegen hypotheek op een onroerend goed of tegen pand op een roerend goed. Spr. noemt hierna een paar voorbeelden ter toelichting over preferente en niet-preferente schulden. De hypo theek-vordering is preferent. De hypotheek houder beeft het recht om hij niet-voldocning van de ver plichtingen door den hypotheekgever het betreffen de onroerend goed te doen vorkoopen Wordt een onderpand, waarop een hypotheek-schuld staat van f5000.verkocht bij executie, voor f3C00.—dan behoudt de hypotheekhouder een niet-preferente vor dering op den schuldenaar van f2000.—. waarvoor de schuldenaar steeds weer aangesproken kan worden. De schuld die na de executie nog overblijft, blijft be staan. Hierop wordt door spr met nadruk gewezen, daar velen van meening zijn. dat men dan na de executie van de gcheelc hypotheekschuld af is. Krijgt men in een dergelijk geval soms na jaren wederom bezittingen, dan loopt men steeds het gevaar voor hel restcerende bedrag aangesproken te worden. Anders is dit. wanneer men bij niet kunnen voldoen aan zijne verplichtingen ten opzichte van den geld schieter het onroerend goed. waarop do hypotheek is verleend, overgeeft aan de hypotheekhouder en zien te verkrijgen een schrapping van dc hypotheek schuld. Lukt dit, dan zal men in de toekomst geen last hebben, dat de hypotheekhouder den vrocgeren schuldenaar voor 'n eventueel restcerende som weder om aanspraakt. Bij executie van een onroerend goed moet door den kooper thans veelal de hypotheek houder worden betaald de executiekosten, enz. De huidige executies zijn meestal het gevolg van ontactisch optreden van de zijde van den schulde naar. Executies worden door de notarissen steeds zooveel mogelijk tegengegaan. Het gebeurt ook steeds tegen den wil van den geldgever. Spreker raadt daarom ten sterkste aan. wanneer men niet aan zijne verplichtingen kan voldoen met den geld gever te gaan praten. Zeer af te keuren is h-»t, dat men doodgewoon niets van zich laat hooren. In zeer vele gevallen kan een schikking getroflen worden. Men moet op de allereerste plaats zijn goeden wil toonen. Men moet goe i begrijpen, dal de hypotheek houder een exectutie nooit wenscht. De kosten daar aan verbonden zijn zeer hoog. Spr. noemt hier voor een bedrag van f5000.— hetgeen zeker niet het hoogste is. Deze kosten moet de hypotheekhouder bij inkoop van het onderpand zelf betalen Spr. heeft 't executicgevaar steeds met leede oogon zien aonkomen. Daarom raadt spr. allen d'e in moeHijk- héden zitten, aan eer?t dc noodige beperkingen aan te leggen. Vraagt vervolgens uitstel van de beta lingen. Toont uw goeden wil en dan zal men de echuldenaars zelden aanpakken. Meestal zijn de geldschieters roggebroodrenteniers. die bij niet beta ling van de verschenen rente ook in moeilijkheden komen. Een houding aan te nem-n. dat betalen uit den tijd is. is ten zeerste af te keuren. De actie, die van bepaalde zijde, bij eventueele verkooplngen thans gevoerd wordt is niet een afschrk voor de hypotheekhouders Het ee.nigc voordeel voor d»*n hy potheckhoudcr bij oene actie is, dat Indien hij ver plicht is tot executie te laten overgaan, hot onroe rend goed zeer laag kan inkoopen en de schuldenaar het nadeel heeft met eer. grooter-" schuid als het noodig is. te blijven zitten. Rij deze acties krijgt deze streek een zeer slechten naam, die zeer ver door dringt. De hypotheekhouder moet op eigen behoud bedacht zijn. In het alleruiterste geval, wanneer men het land niet meer behoorlijk kan bewerken en de Schulden niet meer kan betalen, dan zou spr. de menschen aanraden zakelljkerwijze het onderpand den hypotheekhouder aan te bieden tegen kwijtschei ding van de hypotheekschuld. In ieder geval is het wak een regeling te treffen inet den hypitheek houder en beslist niet zoolang tc blijven zitten totdat een executie onvermijdelijk is. Men moet wel be denken. dat het voor den schuldeischer beter is een half ei. dan een legen dop. Wanneer men b.v. de Hoogheemraadslasten niet kan betalen, ziet dan een regeling te treffen, dat b.v de hypotheekhouder die betaald. Executie is voor den hypotheekhouder een zeer onvoordeelige zaak en zal alleen noodgedwongen dartoe overgaan. Spr. bespreekt ook het huwen op huwelijksvoorwaarden en het aanvaarden van er fenissen Spreker eindigde zijne leerzame en dui delijke uiteenzetting met den wensch. dat het hui dige gevaar van executies thans spoedig zal ver dwijnen. Dc voorzitter dankt hierna Notaris Pinxter voor zijne keurige uiteenzetting cn geeft de vergidering de gelegenheid naar aanleiding van deze lezing eenige vragen te stellen. De heer K. Molenaar maakt hiervan gebruik en betreurt ten zeerste, dat de Regeering nog steeds In gebreke is gebleven de noodige maatregelen te nemen, opdat de executies voorkomen kan worden. De heer Pinxter onderstreept grootenrleels het standpunt van den heer Molenaar, doen blijft bij zijn meening, dat in het alleruiterste geval het beste Is n:ot op 'n executie te laten aankomen, doch het onderpand tegen kwijtschelding van den hypotheek schuld over te geven. Henny Porten, de eens zoo beroemde Poolsche film ster, is na eenige jaren rust wederom opgetreden en wel als Anna in. de klnnktllm „Moeder en Kind waarvan dezer dagen ln Berlijn de première ging. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTING VAN DINSDAG 23 JANUARI. Spanbroek. VALSCJHE AANKXACSHT-BESLOMMERING. Heden had weer plaats de geprolongeerde opvoering van de veldwachterlijke sensatiefilm uit Spanbroek, waarin als hoofdpersonen optraden de gewezen gem.- veldwachter P. Gr., en diens dochter. Zoo men weet be trof het hier een soort campagne tegen den rijksveld wachter Kamp. Alsnu werd nog gehoord de heer Blaauw, belasting-commies en het ging over het feit, of Kamp met getuige op den dag, waarover sprake was, belasting controle had uitgeoefend. Hierop werd op verzoek van mr. Langeveld, de echtgenoote van den verdachten ex- veldwachter en alzoo de moeder van Joh. Gr-, de doch ter, als get. A décharge gehoord. Deze dame verklaarde, dat haar dochter haar een en ander had medegedeeld over hetgeen haar was overkomen, toen zij door „oome" Kamp was thuisgebracht. De Officier vond geen aanleiding om niet te persls- teeren bij z'Jn requisitoir, strekkende tot veroordecllng van Pleter Gr. tot 6 maanden gev. en mej. Gr. tot f50. boete of 50 dagen. Mr. Langeveld bracht zijn dank aan de rechtbank voor het breede standpunt waarop zij zich bij behande ling dezer zaak had gesteld. Verdediger bleef alsnu bij zijn In zijn vorige pleidooi geuite stelling, dat het prestige der rijkaveldwacht door deze veroordecllng niet zou z\jn gebaat Overigens ont kende pleiter, dat het bewijs zou zijn geleverd, dat hier een valsche aanklacht was Ingediend, al mocht wellicht eenige animositeit aanwezig zijn. Geconcludeerd werd vrijspraak voor vader en dochter. Geen repliek. Alkmaar. DE ITALIAAN SOF LE IJSCOVHNTE31S IN HOOGER BEROEP. In den loop van het voorjaar 1933 hadden zich In Alk maar gevestigd eenige Italianen, die zich onledig hielden met den verkoop door middel van de bekende met 'n bei voorziene wagentjes, van roomijs ln diverse smaak jes. Hun Inrichting had menige blanke Hollandsche gulden gekost en was door den Keuringsdienst ln orde bevonden. Het roomljsspel kon dus beginnen, doch de plaatselijke fabrikanten waren In 't minst niet inge nomen met deze Mussolinlaansche invasie van gevaar lijke concurrenten en richtten zich tot Burg. en Weth. ter bescherming van hun bedrijf Het gemeentebestuur werd alzoo, contradlctlsch gesproken, door deze IJsco- geschiedenis tusschen ..twee vuren" geplaatst, koos van de twee dwaden het kleinste, haaide den wetsknuppel van achter de deur en weigerde op grond van art 203 der algem. politieverordening aan de Italianen de ver gunning tot venten, waardoor practisch het bedrijf, dat geheel Is aangewezen op straatverkoop, was lam gesla- Salonici-Larissa. Om 4 uur waren wij den vorigen dag te Saloniki aangekomen en om 8 uur waren wij weer op om de reis te vervolgen: VVielcman had nu de Grieksche wegen leeren kennen en die ondervinding had hem geleerd, dat een andere gewichtsverdeeling noodig was. Van achteren moest de wagen ontlast en meer gewicht naar voren gebracht worden. De lichtere bagagestukken werden nu in den achterkoffcr opge borgen, terwijl de zwaardere stukken, zooais takel dommekracht en reservedeelen in den wagen zelf on dergebracht werden. Dien morgen merkten .vij ook, dat het zware benzinegebruik van den vorigen dag niet uitsluitend zijn oorzaak vond in dan kol issalen arbeid, dien van den motor gevergd was. De benzinc- verkoopers op den Balkan schijnen mei speciale Balkanmaten te meten Een Fordtank kan 52.9 liter benzine bevatten, maar toen wij er te Saloniki 3 bus sen van 20 liter in gedaan hadden, was hij nog niet beelemaal vol Ook de reservetank van 30 liter was met 2 bussen van 20 liter slechts tot bijna den rand gevuld. Voor ons vertrek spraken wij nog een bestuurslid van de Automobielclub van Salonici, die wanhoops- verhalen deed, omtrent drie equipes, twee Engelsche en een 1'ortugeesche. die door Bulgarije zwierven. Zij hadden alie drie den nacht in hetzelfde hotel te Sofia doorgebracht. Volgens Bulgaarsche gewoonte geven de reizigers 's avonds hun pas aan den hotel directeur af, die ze den volgenden morgen weer te ruggeeft. Nu had hij deze 9 passen aan do reizigers uitgedeeld, zonder er op te letten of ieder het hem toebehoorende kreeg; de menschen zelf balden er ook niet op gelet en waren weggereden. De Portügec zen, die reeds om vijf uur s morgens vertrokken waren, stonden het eerste aan de Bulgaarsche grens, waar zij hunne vergissiug bemerkten. Onmiddellijk gen. Als proefkonijnen werden daarop eenige proces sen-verbaal opgemaakt en een strafvervolging Ingesteld. De bedoelde Italianen, de heeren Angelo T&lamlnl en Mario Valmasonl stonden alzoo op 9 Juni terecht voor den Kantonrechter. Mr. D. Bastert. Waar hun brood winning op het spel stond, was het voor hen gewenscht de geheele pot op één kaart te zetten en had Talamlnl zich voorzien van Mr. Smal als raadsman en verdediger, terwijl de Juridische belangen van Mario Valmasonl werden waargenomen door Mr. A. Prlna Jr. De Inferioriteit van deze strafvervolging was natuur lijk gelegen in het feit, dat den Italianen bi] hun vesti ging alhier niets ln den weg was gelegd. Men had lijdelijk toegezien, dat deze betrekkelijk arme slokkers een voor hen kostbare, aan de elschen der wet voldoen de Inrichting tot roomijs-fabrlcatle hadden doen ver vaardigen en hen als 't ware toegeroepen; Welkom vreemdeling, doch toen, en natuulijk van dat stand punt zeer begrijpelijke protesten weerklonken, hun broodwinning zonder eenige waarschuwing knookout ge slagen. Het moet gezegd worden, dat Mr. Brues Tack, de ambtenaar, hoe fel gewoonlijk ook, niet sympathiek stond tegenover deze rechtazaakjes. Hy toonde zich geen voorstander van dergeiyk locaal chauvinisme, dat tot de malste consequenties zou kunnen lelden. De ambtenaar, sprak van grensafslulting en haatzaalerij doch daar het strafbare feit was gepleegd, moest straf worden opgelegd cn werd gerequlrecrd tegen leder der verdachten, door mej. A Bljleveld als tolk bijgestaan, t 2 boete subs. 2 dagen. Zoowel door mr. Smal als zijn confrater mr. Prins, werd een krachtige juridische lans gebroken voor hun cliënten, die het slachtoffer waren geworden van een behandeling, geheel ln stryd met de goede trouw. Deza daad werd gekwalificeerd als een daad van onrecht matige overheidsbemoeiing en geheel ln strijd met het beginsel der vrijhandel, alsmede een daad die redeiyke grenzen van wetstoepassing geheel te bulten ging. Ge- conculdeerd werd in ieder geval geen toepassing van eenige straf. Mr. Bastert was het echter niet eens met die opvat ting en veroordeelde, het feit wettig en overtuigend be wezen achtende, en van meening zijnde, dat het ge meentebestuur van Alkmaar volkomen gerechtigd was aan een behoorlUk goedgekeurde verordening uitvoering te geven, leder der verdachten tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis, tegen welk vonnis door belde veroordeelden appèl werd aangeteekend by de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar. Belde hooger beroepzaken waren heden op de atraf- rol geplaatst en had de behandeling daarvan plaats. Het tempo waarin deze appèlzaken het hoogere college bereikten, was eenlgermate gelijk aan de bewegelijkheid der IJscowagentjes der appellanten, geheel ln overeen stemming met het Italiaansche spreekwoord: Chl va pl ano, va oonl! Langzaam maar zeker.' De heeren waren inmiddels teruggekeerd naar hun land van zonneschyn en spaghetti en ook de verdedigers Jeugdige Italiaansche fascisten, worden reeds met de geheimen van het ecvechtsgeschut aan boord van een oorlogsschip vertrouwd gemaakt Wel wat heel gevaarlijk „speelgoed" voor deze dreumesen. bleken niet op hun post te zijn. Alleen werd gehoord Inspecteur Stlenstra, aan wlen de Officier vroeg, of het gemeentebestuur de vreemdelingen wèl had gewaar schuwd dat geen vergunning aan hen weid verstrekt, waarop ontkennend werd geantwoord. Voorts was de Officier van meening, dat de opposanten niet mensche- lijk waren behandeld en stelde spreker voor dat het vonnis zou worden bekrachtigd, doch worden opgelegd f 0.50 boete of 1 dag. Beverwijk. ART. 248 BIS. Met gesloten deuren stond terecht de 32-jarige Petr. Hendr. 0„ uit Beverwijk. Verdediger was Mr. Brlët uit Haarlem. Het feit was gepleegd te Alkmaar op 8 Octo- ber 1932. Elsch 1 Jaar gev. voorw. met 3 proefjaren. Ake r s 1 o o t. OVERTREDING BAKKERSWET. De broodbakker Petr. van B. te Akersloot was niet tevreden over de beslissing van Mr. Bastert, die hem tot f 20 boete veroordeelde of 20 dagen, omdat hy zya bakkers-tarwe-register niet behooriyk had bygehouden, en alsnu zyn licht gaan opsteken by het meerv. col lege. Hy had echter blykhaar geen schijn van kans op betere condities. De officier ging geweldig te keer cn werd bevestiging van het vonnis gerequireerd. Ur k. COLLECTIEVE AFDROGERIJ. Aan een viertal Urkers, Petr. de Vr.. Leendert H, Albert H. en Jan M., waarvan alléén de laatste blqlc gaf van persooniyke Interesse, was gecomputeerd, dat zy op 5 Juni den getuige M. de Boer „en corps" hadden afgeranseld. De president sloeg niet achterover van be wondering voor dit blijk van heldhaftigheid en noemde het ver van rldderiyk om een jongmensch, dat ook nog belast was met de zorg van een geliefde, met zyn vieren zoo af te takelen. Myndert de Boer is trouwen» heelemaal geen persona grata op het eiland der ballon- broekers en werd herhaaldeiyk gemobiliseerd, maar hy werkt nu in Westzaan, dus bulten do vuurlinie. De dulcinea van de Boer, een leuk klpple, gaf slag slag van het onaangename avontuur en de onbehouwen manier waarop haar kloris werd afgedroogd. Een der combat tanten riep zelfs: We willen bloed zien! Op het gegil van het meisje kwam een oudere vlsscher. Myndert d« Boer toesnellen en was nog in de gelegenheid een en ander te constateeren. Het was een ergeriyke mishan deling. Toen de Boer nader kwam. ging het heidenkwar tet op de vlucht Ook de turfschipper Cornelis de Boer bevond zich op „Urks top", waar het „grandspectakle- stuk" werd afgespeeld en had 't een en ander der bewer klng van het slachtoffer waargenomen. Do officier vond het geval erg genoeg om tegen ledo re vechtjas f 25 boete of 25 dagen te requlreeren. „Veul te veul", decreteerde de 20-jarige Jan M„ de eenige gedelegeerde van het slagvaardige kwartet dio met zyn dlchteriyke ondolatle een zeer presentabel lid van een Urker accordeonclub had kunnen voorstellen. Enkhuizen. SCHAPENDIEVEN OP HET OORLOGSPAD. In de laatste helft van het vorige jaar werden ia Westfriesland voortdurend schapen uit de welde ver mist onder meer te Oosthuizen. Opperdoes en Oterleek Lang tastte men omtrent die geheimzinnige eclipsati» van deze woldragers in het duister, doch ten slotte werd de hand gelegd op den 28-jarIgen slager Jan. Weyert Pr., te Enkhuizen en den 21-jarigen chauffeur Corn. v. d. Sander, eveneens aldaar. Deze belde heeren thans in voorarrest stonden dan heden terecht wegen» diefstal van schapen ten nadeele van den caféhouder P. Scherlnga en den veehouder C. Leeuw te Oosthui zen en den schilder C. Moeyes te Oterleek. De schapen werden door den slager opgevangen, de chauffeur hielp een handje cn vervolgens werden de geBtolen dieren per gehuurde luxe auto deftig naar Enkhulzen vervoerd, teneinde aldaar hun weg van alle vleesch verder voort te zetten. De agent Ubbels te Enkhuiaen had argwaan gekregen door de verdachte teekenen, die de huur-Essex van den chauffeur vertoonde en was zoo op het spoor van de veedieven gekomen. Door den heer S. Ruiter was de auto verhuurd, maar zelf stond hy geheel bulten de zaak. In de auto waren door den heer Ubbels schapenuitwerpselen en wolharen aangetroffen en aan zyn activiteit moet alle hulde wor den gebracht De officier noemde het feit zeer ernstig, waarop een geduchte straf moet worden toegepast. Dit was de eeni ge manier om dit steeds toenemende kwaad te keeren. Gevorderd werd tegen slager Pr. 2 jaar en 6 maanden en tegen chauffeur v. d. 2. 1 jaar en 6 maanden. Mr. Thomas, opponeerde voor Jan Pr., ageerde hoofd- zakeiyk tegen de zware strafmaat, die pleiter niet in het belang achtte van den verdachte en stelde voor een gecombineerde straf met het zwaartepunt op het voorw, gedeelte. Mr. Verdoorn, raadsman van den chauffeur, beriep zich op het uitstekende rapport van den heer Wlggera, waarmede hy zich geheel kon vereenigen. Voorts ver zocht pleiter een onmiddeliyke invryheldstelling. De officier wees echter dit alles onvoorwaardeiyk af* op grond van het ernstige mlsdryf en het recht op be scherming van den eigendom. Da invrijheidstelling werd eveneens niet toegestaan. trokken zij terug naar Sofia, waar zij meenden hun paspoorten in het hotel te vinden. Maar de equipe van Lord Clifford, di» twee der Portugeesche pas poorten had. was hen achterna gereden in de hoop hen aan de grens te treffen. Dc Austin equipe was eveneens op weg. Zoo holden deze drie equipes el kaar reeds twee dager lang door Bulgarije achterna, zonder elkander te kunnen vinden. De eerste kennismaking met de Grieksche wegen overdag was abominabel, s Nachts voelde men de kuilen en gaten, bij daglicht zag men ze bovendien nog honderden meters voor zich uit. Af en toe was n klein stukje weg gerepareerd, waarvan Wieleman dan gebruik maakte om een 90 K.M. per uur te rij den, maar de vreugde was telkens maar van korten duur. plotseling moest afgeremd worden en sukkel den wij weer verder met ven snelheid van 20 k 25 K.M. per uur, waarbij de wagen steigerde en in de gaten onderdook als een dronken zeeschip op hoo- ge zee, waarbij voortdurend groote steenen een bom bardement op spatborden, carter en geheele onder stel van den wagen uitvoerden. Op een gegeven mo ment voelde Wieleman den voetplank onder zijn bee- nen zich naar boven werken en zat hij met de bat terij tusschen zijn voeten .terwijl een blik onder den wagen hein het van alle kanten gebutste en gebuilde carter voor oogen bracht. Met raam. geleek wel een marmergroeve vol losse stukken bazalt en marmer. Toén wij in de bergen kwamen, lag de weg diep on der de sneeuw en moesten de kettingen weer otn de wielen gelegd worden. Tenslotte kwam er dan nog een dikke mist opzetten, die bleek een zware wolk te wezen, die de toppen der bergen geneel omhulde. Kwamen wij iets beneden, dan genoten wij va-, een prachtig vergezicht over het Grieksche bergland schap, maar zoodra wij stegen reden wij weer de wolken binnen en hobbelden wij in hei licht der mistlampen over de kuilen en de gaten of sneden de wielen voor de afwisseling ook weer een? door hooge sneeuw of diepe klei. Verkeer was er gelukkig wei nig op den weg. De eenige auto's waren stottuude, vcrvelooze vrachtwagens of autobussen Het meeste vervoer geschiedde met ezels of kleine paardjes, waaronder somtijds een door o:sen getrokken wa gen. Van uitwijken hebben do voerlieden geen be grip, do snelheid van een moderne auto schij.v.n zij beelemaal niet te kennen, zoodat Wieleman tenslotte maar met de claxon begon te werken als hij in de verte een stip op den weg ontwaarde. Dan had hij kans dat de doortocht vrij zou ziiu als de ontmoeting plaats vond. Dan hebben die ossenwagens nog de eigenaardigheid, dat de naafdop ver buiten het wiel uitsteekt. Die ondervinding deden wij op toen Wie leman bij het passeeren van zoo n vehikel schijnbaar ver genoeg uitwijkende, wij opeens een hevigen bons tegen den wagen hoorden en by onderzoek bleek, dat beide linkerspatborden totaal gescheurd en opge kruld waren, terwijl de linkervoorband een groeten scheur vertoonde. Onze Ford begon er nu werkelijk als een echte Rallyewagen uit te zien. De voerman van den ossenwagen reed onverstoord baar verder. Toen wij 's avonds te Larisse aankwamen, vonden wij in het hotel de Engelsche Ford equipe van Whal- ley, die ons vanaf Weenen steeds een etmaal was voorgeweest. De lange étappe Nis Salonici. die wij in een stuk afgelegd hadden, had ons hen doen in halen. Hij was er reeds eenige uren en bracht ons terstond naar de Ford-garage en naar een restau rant, want in een Grieksch dorpshotel wordt alleen geslapen, ontbijten of dineeren doet men ergens anders. Dat restaurant te Larissa. waar wij den maaltijd gebruikten, wekte bij Wieleman herinneringen op aan eetgelegenheden der Amerikaansche onderwe reld. Het tafellaken, dat plechtig over ons tafeltje werd gelegd, was meer rood dan wit, vanwege den wijn, hetgeen met eenige verbeelding ook als bloed- gedrenkt kon opgevat worden. Unze soepborden wer den gevuld uit een grooten emmer vol boonensoep, die op de toonbank boven een smeulend houtskool vuur stond te borrelenDaarnaast zwommen in pannen stukken lamsvleesch, rundervieesch en scha penbout, waaruit de waard volgens ieders wensch een brok opvischte en op den schotel legde, waar over dan uit een andere pan een paar lepels boonen of kool werd geworpen. Een karaf wij", en een kop koffie na voltooiden dit feestmaal, dat ons per man de somma van 40 Hollands ;he centen koste, een fooi inbegrepen, die blijkens hei van voldoening grijn zende gelaat van den waard royaal bleek te zijn. Toen wij het lokaal reeds verlaten hidden en wij er eenige minuten later weer terugkeerden omdat Wieleman er zijn cigaretten vergeten had, vond hij die terug in de zakken vun een gast, die de doos te ruggaf met de trouwhartige opmerking, dat hij er reeds een paar had uitgenomen. Dat bleek zoowat do helft te zijn. P. H. L. LAMBERTS HURRELBRINCK.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5