De Zwarte Monnik De loonsverlaging bij de spoorwegen. Benzine-ontploffing. WAT EEN HONGAARSCHE TITEL WAARD IS. Intellectueele overproductie. De diamant van 70.000 pd. sterling. SCHEEPSRAMP OP DE JANGTSEK1AN3. De overstroomingen in China. Kerk in Ohio ingestort Weer ean lynch-geval m Amerika. loonde ons de gesloton en zoo goed als geheelde wonde. Is dat toeval? Suggestie? Magnetisme? Won derkracht? Ik weet op deze vragen geen ant woord te geven en stel alleen het feit vast. De Oriënt, land van geheimzinnigheid en ver borgen schatten! Zeker is, dat hier nog groote voorraden goud in handen der bewoners, vooral der woestünbe- woners, zijn. De nomaden, de ras-echte Bedoeï- nen, nemen bij verkoop, b.v. van kameelen. geen papiergeld aan, tenzij zij weten, dat ze het dade lijk in goud kunnen omwisselen, wat trouwens in de meeste Oostersche steden het geval is. Zilver geld is de laatste jaren bij hen weinig in trek. In een BedoeVnentent, waar geen blind paard schade kon aanrichten, heb ik gezien, dat de ons arm schijnende bewoner in bet bezit was van een groote kist goudstukken, oude Theresia-daalders, gouden Napoleons, gouden Engelsche ponden, oud Turksch goudgeld. Menschen, die deze streken goed kennen, be weren, dat er tallooze millioenen aan goud in handen zijn van de Oosterlingen. Zekerheid is daaromtrent natuurlijk niet te verkrijgen, doch mij komt bet hoogst waarschijnlijk voor. Toen enkele jaren geleden een der groote Be- doelnensjeichs van de Fransche regeering het legioen van eer kreeg, gaf hij te Damascus een groot feest, waarbij de champagne stroomde, maar de sjeich zelf als goed Moslim, er geen druppel van dronk. Toen hij moest betalen, eeni- ge tienduizenden Fransche francs, telde hij het geld neder in goudstukken, die wel niet zijn laat ste zullen zijn geweest. De president der groote Amerikaansche repu bliek kan dus aan dezen woestijnbewoner een lesje nemen. J. K. BREDERODE. Minister niet voldaan over het overleg tusschen directie en persooeelxaad. Donderdag had het Bureau van den Personeel raad van de Rijksspoorwrgen te Utrecht een nieuwe sa men komst inzake de loonsverlaging met den Minis ter van W aterstaat. De minister verklaarde dat het resu'taat der be eprekingen tusschen directie en Personeelraad ver beneden zijn verwachtingen was gebleven Als ge volg daarvan viel er niei ana te deuken den gel dtgheidsduur van het reglement dlenstvoorwaarden te verlengen tot 1 Juli 1934; voorts was Z-Kxc van oordeel dat de gewijzigde loonregeling slechts zal moeten gelden tot 1 Januari 1935 voor welk tijdstip volgens het oordeel van den minister een algeheele herziening van het reglement dienst voorwaarden haar beslag zal moeten hebben gekregen. Na langdurige besprekingen waarbij het bureau van den Raad uitvoerig zijn bozwa- regen tegen de denkbeelden van den minis ter heeft ingebracht heeft Zijne Excellentie zich tenslotte bereid verklaard te zullen vor deren dat de duur van het thans geldende reglement dienstvoorwaardén verlengd zal worden tot 1 Mei 1934 op weiken da'ura flus de nieuwe loonsverlaging van 4 in wer king zal treden. Man In brand geraakt. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur was de 24- jarige monteur J. T. H-, wonende in de Tesselschade- straat te Dordrecht bezig met het repareeren van een tractor in een loods van het zeehavenhedrijf. Hij had het reservoir van dezen tractor verwijderd cn een nieuw aangebracht. Bij het overstortcn van de benzine morste hij over den tractor en ziin klccren. De man stond vlak bij een brandende kachel en de ontstane benzinedampen explodeerden. De kleeren van den monteur raakten in brand. De ongelukkige rende naar den waterkant doch durfde niet te sprin gen. waarna omstanders de vlammen met kleeding- stukken doofden. De man bekwam ernstige brandwonden over het geheelc lichaam. Hij is naar het ziekenhuis overge bracht. FEUILLETON DOOR EDGAR WATT,ACE. 34. Vijftig duizend pond! Gilder liep in de kleine kamer te ijsberen, zijn handpn op zijn rug. „En de verloving van zijn lordschap is ook af, zei je?" „Dat zei hij niet," zei Thomas, „maar zoo be greep ik het. Hij zei: „Trok Harry het zich erg aan?" Dat is zijn lordschap. En Alford ant woordde: „Ja, en hij zal van zaakwaarnemers veranderen." En hij vroeg ook hoe het stond mei het vermogen van Leslie." „Noem haar alsjeblieft Miss Ginel" wees Gil der hem streng terecht. „Hij zei niet Miss Gine, hij zei Leslie. Maar om u pleizier te doen, wil ik gerust Miss Gine zeg gen", zei Thomas. „Hij vroeg: „Hoe staat bet met het vermogen van Miss Gine? Is dat ook weg?" En Gine antwoordde: „Ja, tot op den laatsten stuiver." Dit was voor Gilder geen nieuwtje Arthur had hel hem zelf ge egd. „En gisternacht, Mr. Gilder heeft de Zwar te Monnik zich hier vertoond. Ik denk het mijne van hem. Zijn lordschap is zoo bang als de dood voor den Zwarten Monnik. Wist u dat?" „Zwijg mij over den Zwarten Monnik!" beet Gilder hem toe. Hij wenschte deze zaa! helder uit te denken, en het gekle's ar T'nnrns hinder de hem daarbij. „Jij blijf* binnenshuis en uit het Tegen iemand met het innenie«rsdi**lcma .,Als je goed je best dcet, is het moge lijk, dat Je het binnen een paar maanden tot arbeiders knet brengen...." Sinds verscheidene weken volgt do Hongaarsche openbare meening met gespannen aandacht en mot een zekere meewarigheid do steeds toenemende on lusten op alle universiteiten in den lande. In de laatste paar afgeloonen jaren, aldus on'lee- nen we aan de correspondentie uit Boedapest aan de Msb., verlieten duizenden jongemannen de universi teiten en hoogescholen mu een diploma op zak. Er ontstond zulk een intellectueele overproductie, dat de werkloosheid in intellectueele kringen op het oogenhlik veel grooter is dan elders. Vooreerst is de waarde van den geestesarbeid ontzaglijk gedaald en in de tweede plaats vormt zich langzamerhand een soort intellectueel proletariaat dat nergens meer een uitweg ziet. Nergens is een betrekking meer vacant Iedereen is blij als hij tenminste zijn dagelijksch brood kan verdienen. Ingenieurs trachten hun kost te verdienen a's taxi chauffeur of als tramconducteur, ja zijn overgelukkig als zij zulk een haantje kunnen krijgen. Jongemannen met een doctorstitel zijn tevreden als zij in een fa briek als gewoon arbeider kunnen werken of in een winkel 50 a 60 pengoes kunnen verdienen Kapita'is- ten buiten deze intellectueele overproductie uit cn be talen voor intellectueelen arbeid een allerdroevigst loon. In Boedapest wordt een zeer merkwaardige anec- dote verteld, welke een frappant beeld gt« ft van den tegonwoordigen toestand. Een jong ingenieur meldde zich nan bil den direc teur van een groote fabriek smeekte hem om een betrokking. Hij vertelde hem dat hij zijn studies met groot succes gemaakt had maar niettemin den hon gerdood nabij was. Hij had geen onderdak en al in geen twee dasen had hij meer gegeten. Hij vroeg daarom den directeur of hU niet als gewoon arbei der iets in zijn fabriek zou kunnen verdienen. De directeur antwoordde daarop: ..Ja beste vriend, als arbeider kan ik je op het oogenblik ni«t gebruiken Als zoodanig hebben zich reeds tien aLocaten en zes artsen aangeboden. Maar daar je me werkelUk sympathiek voorkomt en daar je bovendien, zooals ie zegt, het ingenieursdiploma bezit, kon ik je wet als ingenieur gebruiken. Als je dan goed je best doet. is het mogelijk, dat ie het binnen een p«*ar maanden tot arbeider kunt brengen Si non vero. ben trovato Zóó miniem Is op het oogenblik wegens de ongehoorde overproduc tie in Honcartje de waarde van een diploma, dat een arbeider dikwijls nog meer verdient dan 'n jonge in genieur. arts. leeraar of In het algemeen een acade misch geschoolde Het aantal van deze ongelukkigen groeit van jaar tot jaar en het vraagstuk der intel lectueele werkloosheid wordt steeds brandenden De ze jongemannen die dikwijls vijf. zes jaar lang moe ten wachten op een betrekking al is zü dan nog zoo gering, willen werken en verlangen naar niets an ders dan naar de mogelijkheid om te werken. Thans echter dwalen zij hongerig door de straten en zU stralen van blijdschap als zü s winters een paar maal in de week een paar centen kunnen verdienen met het opruimen van sneeuw. De studenteh, die op bet oogenblik aan de univer siteiten kabaal maken en protesteeren, weten wat bun te wachten staat, als zij na langen tijd gestu deerd te hebben hun diploma krijgen. Zij vprlangen daarom Jat do regeering radicale maatregelen neemt, om te voorkomen, dat zli wegzinken in de revojm tlonaire lagen van een intellectueel proletariaat. Nog niet zeker wat er mee gebeuren ral. VJ). verneemt uit Kaapstad: De heer Ernst Oppenheimer heeft verklaard, dat het nog niet zeker is wat er met den diamant van 70.000 zal gebeu ren. Het is mogelijk, dat de siecn in de Unie gesle pen zal worden, doch het is ook mogelijk, dat hij weer ongeslepen zal worden verkocht. Waarschijnlijk zal de diamant eerst naar Kaapstad worden gebracht en aan de regcering worden geloond. Binnen enkele dagen zal een definitieve beslissing worden genomen wat er met den steen gebeuren zal. RECHT OVEREIND IN BED. Nachtenlang niet anders dan hoesten. „Meer dan 4 Jaar Lijdende te zijn ls iets dat met geen pen te beschrijven ls. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht lk mijn leven door. 's Nachts zat lk dikwijls recht overeind ln bed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen en voeten. Door mijn vrienden werd ik opmerkzaam ge maakt op Abdijsiroop. Nadat ik een flesch van deze bijzondere siroop had gebruikt, kwam het slijm los en na 4 flesschen ge bruikt te hebben, voel lk mij weer beter dan ooit. terwijl lk thans nog steeds Ab dijsiroop in huis heb en regelmatig ge bruik en mij er best bij vind". Zoo schreef ons de Heer Joh. de L. te Sch.. wiens orlgineele brief voor elk ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Akker's Abdijsiroop werkt heerlijk siym- oplossend. verzachtend. hoeststillend; verruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grondoorzaak aan. vermijdt etterige slijmvormlng en ontsteking. Door Abdij siroop te nemen hebt GIJ Iets bijzonders voor borst en keel en op lederen leeftijd kunt Ge Abdijsiroop gebruiken. Th*os per flesch f Lƒ1.50 es. 2.75. Alom verkrijgbaar. No. 1303 175 personen omgekomen. Sjanghai, 25 Januari (V.D.). Op de Jangtsekiang heeft een scheeps ramp plaats gehad. Door een kleine ontploffing ontstond op een passa giersschip een brand, welke zich snel uitbreidde en 175 passagiers het leven heeft gekost. Reuter meldt nog uit Shanghai: De overlevenden van de op den Jangt-!e in brand geraakte boot zijn te Shanghai aangekomen. Zij verklaarden, dat de boot. als ook een schip, dat deze op sleeptouw had. beladen waren met ka toen eu dat er zich op beide schepen een zeer grooi aantal passagiers bevonden. De vlammen verspreidden zich met ontzettende snelheid. De passagiers en de bemanning sprongen In het ijskoude water van den Jangtsekiang, waar zij spoe dig den dood vonden. Vier en dertig overlevenden, die een toevlucht had den gevonden op de bovenbrug van het schip, kon den door een Chineesch stoomschip worden gered. Duizenden menschen door den vloed meegesleurd en verdronken. Sjanghai. 25 Jan (V.D.). De overstroomingen aan de grens der Chineesche provinciën Honan en Chilhi breiden zich uit. Betrouw bare berichten over het aantal slachtoffers en over de grootte der schade zijn nog niet binnengeko men. Volgens Chineesche berichten zijn vele dorpen door den vloed ver woest. Duizenden menschen. die hun toevlucht hadden gezocht op de daken der huizen, werden door de golven weggesleurd, zoodat zij verdronken. Vijftig personen gewond. Uit New Bork: Tijdens een kerkdienst te Ports mouth in den staat Ohio, stortte plotseling de vloer van de kerk in. Een groot deel van do vierhonderd kerkgangers kwam in den kelder onder de kerk te recht. Ongeveet 50 personen moesten naar het zieken huis worden overgebracht LANDBOUW en VEETEELT GEEN INKRIMFING VAN SUIKERBIETEN STEUN, Het Dag. Bestuur der Noord-Brab. Maatschappij vaa Landbouw deelt mede. uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat het gevaar voor inkrimping van den suikerbietensteun ia geweken. UITVOER DEENSCHE BOTER. Oorzaken der prijsdalingen Alhoewel de Deensche ultvoerprljzen voor boter een weinig zijn gestegen, wordt de toestand in vakkringen, aldus ontlecut het HsbL aan het ..Berliner lageblattS, nog steeds als buitengewoon ernstig beschouwd. Nu op het oogenblik om seizoenredenen de productie weder begint te stijgen, zal een nieuwe catastrophe van de raaxkt kunnen worden verwacht, indien niet in den lusschentijd maatregelen zijn genomen om deze c&tt»» strophe te verminderen. Men begint thans de oorzaken van de prijsdalingen te begrijpen. Terwijl men algemeen vermoedde, dat het kunstmatig hooghouden van den Deenschen binnenland- schen prijs voor boter tot versterking van het verbruik van margarine aanleiding beeft gegeven, blijkt thans, dat de margarineproductie in December JJ. lager wai dan ln December 193*. In de laatste weken schijnt de landbouwbevolking op groote schaal tot het slachten van varkens te zijn overgegaan en hierdoor een ver» sterkt verbruik van varkensvet ten koste van het boter» verbruik te hebben veroorzaakt. Door de beperkVng van den uitvoer van varkens naar Engeland ls het slachten voor eigen gebruik natuurlijk toegenomen. Men verwacht, dat een regeling zal worden getroffen tusschen het zuivelbedrijf en de exporteurs met het doel den boterprijs te steunen, daar anders zeer ernstige gevolgen door het gansch Deensche bedrijfsleven zou den te duchten zijn. Achtervolging der daders door justitie vruchteloos. Woensdagavond laat bestormden 30 a 40 gewapende on gemaskerde mannen de l'orry Conuty gevancenia te Hazard, in Kentuckie, maakten zich meester van een 20 jarigen neger, Itex Scott en ontvoerden hem in een auto. Ongeveer 300 personen hadden zich voor de gevan genis verzameld en zagen toe. Een aantal autos volgde de auto raet de menschen- roovers. Aan de grens van de stad gekomen, werden enkele honderden vreugdescholen gelost. De commissaris van politie achtervolgde met 50 man de ontvoerders, doch men vond nie'.s anders dan hot lijk van Scott, opgehangen aan een booui en door* boord met ongeveer 40 kogels. Scott was beschuldigd een mijnwerker levensge vaarlijk te hebhen gewond. Het lynchen is in den laatsten tijd in de Vereenig- de S:aten aanzienlijk toegenomen. In 1932 werden in to'.aal 6 personen gelyncht, terwijl in 1933 42 negers en 5 blanken op deze wijze vau het leven werden beroofd. OM HET ONTSLAG VAN EEN ONDER-KOK. Plotseling staking ln een der grootste hotels van New York. Donderda^vond traden ln het WaTdorf Astorla Hotel ts New-York, een der g~oot?te hotels van deze stad. plot seling ongeveer zeshonderd kellners, koks en verder keukenpersoncel, in staking, als protest tegen het ont slag van een onder-kok. Het personeel had van tevoren niets laten merken van vct voornemen om In staking te gaan. Des avonds te 7 uur precies verlieten bU echter plotseling de keukens, de ovens, de dienkamers en de tafels, hoewel reeds hon derden gasten ln de restauratlezalen aanweeig waren en bonderden diners waren besteld. Alle smeekbeden dsr hoteldirectie bleven zonder resultaat, zoodat de gasten voor leege tafels kwamen en de drie groote restarranUi van het hotel gesloten moesten worden. Later op .den avond kon een gedeelte van bet bedrijf hervat worden. DE HONGER DRIJFT HEN. Herten in nood. Men meldt uit Boedapest: De strenge winter heeft tengevolge gehad, dat Dinsdag drie troepen van tezamen dertig stuks herten In de straten van de stad Nagyköröa verschenen, blijkbaar ln de hoop daar wat te eten te vinden. Voordien waren zij reeds In de moestuinen en wijngaarden aan den rand van de stad gezien. gezicht. Het is beter, dat je vanavond naar Lon den gaat. Heb je geld?" „Een beetje. Ik was een groote stommerik! Tn de bibliotheek van zijn lordschap is een oud dag boek, dat hij voor een paar duizend pond dol graag terug zou willen hebben, en ik hield bet in mijn hand! Dat had ik moeten gappen!" „En als het in je bezit gevonden was, zou je nu in de ge\angenis gezeten hebben. Je hebt stellig geld gestolen, en je er oiee uit de voeten gemaakt." „Hat is waar", erkende Thomas. „Heerejee, wat is u een kopstuk, Mr. Gilderl Als ik uw her sens had..." Maar Mr. Gilder was niet in de stemming voor vleierij. „lk weet wat", zei Thomas, zich onbewust hoe hinderlijk hij was. „Laat mij vanavond naar Londen gaan en morgen terugkomen." Maar Gilder luisterde niet eens naar hem. Vijftig duizend pond! En voor dien prijs kon hij Leslie Gine koopen! Zijn pols versnelde bij die gedachte. Hier waren geen „maren" of „indiens" Zij zou ter wille van haar broer met blijdschap dat offer brengen. Diimaal had hij hen allen in de holte van zijn hand: Leslie, Arthur Gine, en het laatst, maar niet het minst, den gehaten Dick Alford. Hij ging uit het hoofd zijn finantieelen toe stand na. Hij bezat aanzienlijk meer dan hon derd duizend pond aan goudgerande aandeelun, die gemakkelijk realiseerbaar of voor over dracht vatbaar waren. Hij had huizenbezit in het Noorden van Londen, en een tamelijk vlot saldo bü de bank. En hij was vijftig. Er lagen nog vijftien jaren voor hem vijftien gelukkige jaren. Hoe kon hij zijn geld beter besteden dan om er geluk voor te koopen? Het levenslange ge zelschap van dat heerlijke wezen, en daarna een testament, waarbij zij alle genot van zijn nala tenschap verloor, in geval zij hertrouwde Mr. Gilder ging niet over één nacht ijs. En zijn hu welijk zou een mes in het hart van den tweeden zoon zijn, want hij giste Dick Alford's geheim. Nu zag hij zijn weg recht voor zich: het plan was absoluut veilig en onfeilbaar. Niets stond ■tusschen hem en de verwezenlijking van wat eenmaal zijn stoutste hoop en verwachting ge weest was. „Een week? Vergis je je niet?" Thomas knikte. Hij had zijn sluwe oogen niet van het gezicht van Gilder afgewend. Zich van dit scherpe aankijken onbewust, vroeg Fabrian: „Waarom dacht je. dat die mededeeling voor mij van belang was?" De man grijnsde en knipte veelbeteekenend met zyn rechter oog. „Droeg u my niet op, u precies te vertellen hoe dikwijls de jonge dame naar Eossaway Manor ging? Moest ik u niet alles schrijven wat er tus schen haar en zijn lordschap gebeurde?" Gilder bewaarde het zwijgen. Het was geen aangenaam denkbeeld, dat hij een individu als dit. gebruikt had om de vrouw, die hij liefhad, te bespieden. „Je moet dicht hier bij huls blijven", zei hij» .Ik wil niet, dat je door de dorpelingen of de bewoners van Fossaway Manor gezien wordt. Weet iemand dat je hier bent?" „Neen, sir. Zelfs Miss Gine niet; zij vroeg hee- lemaal niet..." Gilder viel hem kortaf in de rede. „Als je naar Londen gaat, doe het dan 's avonds en kom des nachts terug. Ik weet niet of ik er wel goed mee deed je hier te laten blijven." Hij keerde in den laten avond naar Londen terug en bracht den nacht met het nauwkeurig onderzoek van zijn financiën door. Hij had alle gedachten aan den schat van Chelford uit zün hoofd gezet. Mary Wenner had zeer zeker grond voor haar vertrouwen. Had hij zelf geen ver keerden indruk ontvangen, toen hij door de tra lies gekeken had en die cylinders netjes gerang schikt op de steenen bank had zien liggen? Wie bad ze verplaatst de Zwarte Monnik? Voor dezen moest een verklaring bestaAn. Maar to dien opzichte had hij zijn eigen vermoedens, en het oogenblik om zijn theorie te toetsen was nog niet aangebroken. Hij bracht den volgenden morgen in de City en in Somerset House door, waar hij het testa ment van wijlen Lady Chelford naploos. Daarin stonden haar legaten vermeld, alsmede den aard van de effecten en naadeelen, welke onder de administratie van Arthur Gine gekomen waren, terwijl John Henry Gine, de oom van Arthur, tot trustee benoemd werd. Een navraag ter grif fie wees uit, dat er geen opvolger van den oora van Artuhr benoemd was; er scheen geen andere trustee aangesteld te zijn, en alle papieren waren onder berusting van Arthur gekomen. Hij zou natuurlijk volmacht hebben om te verkoojien en te herbeleggen, en het zou geen moeilijkheden op leveren, indien aandeelen van overeenkomstige waarde aan de nieuwe zaakwaarnemers van Harry overgedragen werden. Arthur Gine had in afzondering van zijn werkkamer een zeer drukken dag doorgebrnrlit. Zijn taak was niet prettig: hij moest orde op den chaos van zijn zaken stellen en naarmate het to taal van zijn verplichtingen wies, werd het hem kouder om het hart. Hij had zijn werk alleen afgebroken om met zijn zuster te lunchen, en Leslie, die zijn som bere stemming aan het verlies van liaar vermo gen toeschreef, deed haar best hem op te beuren Het eerste wat hij gedaan had, was het overschot

Schager Courant | 1934 | | pagina 10