Politieke Jeugdbewegingen Zaterdag 27 Januari 1934.SCHAGER COURANT.Viitde blad. Mo. 9422 De levensduur van den mensch. in verschillende landen. IN DIENST VAN DEN VRIJHEIDSSTRIJD Bsrnard Shaw krijgt een aanzoek. Amarikaansche couranten. Vogeldialecten. Bloemen mat verschillende geuren. „VANDALISME", EEN VERGISSING! Een slaapmachine. door Dr. J. Schenk hof. Hel jonge China. Soen Toeng Kang, de jonge Chinees uit Noord-China, welke al< de eerste man uit zijn land geheel alleen in een vliegmachine den afstand Berlijn—Dort Said, Bomhay—Honkong, Tientsin. af legde, is een voorbeeld voor de jonge Chineesche generatie, d»e niet alleen in geestdrift ontvlamt voor zijn sportieve prestaties, maar in hem ook een lei- dersnatuur erkennen. De uitspraken van Soen Toeng Kang gaan van mond tot mond, en de Chi neesche jeugd herhaalt ze met volle overtuiging: „China moet leerpn vliegen en moet willen vliegen. JOr is geen land. dat een luchtverkeer zoo zeer noodig heeft. Hierdoor slechts zal het mogelijk zijn Noord en Zuid met elkaar te er- binden, het groote rijk te beheerschen, den veldtocht tegen de communisten in het Zuiden succesvol te kunnen leiden en de grenzen geëerbiedigd te doen zien Soen leerde in Duitschland vliegen. Hij wil nu naar Duitschland terugkcé- ren om er vliegmachines te loeren bou wen. De jeugdbeweging in China verkeert rog in de kinderschoenen en er bestaat geen goed georganiseerde jeugd-orgnni- satie. Over het algemeen is elke organi satie in China zoek..„ Waar is Frankrijk's jeugd? Frankrijk is het land, waar de jeugd eerst zeer laat aan bod komt. Men kan het ook anders zeggen: de jeugd is er spoedig oud. In de regeering van het land zitten vrijwel uitsluitend oude h.e- ren en een spotvogel beweerde dat de allerhoogste posities slechts toegewezen waren aan heeren met dikke buiken en hooge hoeden. In Frankrijk kent men geen groote jeugd-organisatie. Hier en daar bezit men «plaatselijke voetbal- en turnvereenigingen, maar een landelike organisatie van eenigen omvang, zal nien er tevergeefs zoeken. De eenige po litieke organisatie, welke zich recht streeks met de jeugd bezighoudt, is de rechts-radicale in de „Action Franc li se" belichaamde beweging. De jeugd beweging van de „Action Francaise' blijft echter hoofdzakelijk beperkt tot de studenten en de actie, die zij ontplooit, bestaat voor het grootste gedeelte in het verstoren van pacifistische of commu nistische vergaderingen. De hoofdoor zaak van het gebrek aan politiek ge meenschapsgevoel bij de jeugd, ligt waarschijnlijk in het feit. dat de jonge I'ranschman vooral spoedig geregelde verdiensten wil hebben en rustig van het leven wil genieten. De typisch bur gerlijke mensch spreekt hier, de mensch Eugeische college-boys leeren onder leiding van een officier exerceeren. uit den tijd van vóór den oorlog, die er geen idee van heeft, wat er hier op den aardbodem veranderd is. De jeugd in de Ver. Slaten Een zoo jonge staat als de Ver. Sta ten van Noord-Amerika, die 't aller eerst moet trachten uit de verschillende vólken een natie te vormen, heeft geen revolutionairen in zijn jeugd noodig. De levensomstandigheden zijn nog over vloedig, nog is er ruimte voor iedereen, nog zijn er pioniers bij de verovering van het Westen en Noorden werkzaam. Ofschoon de Atnerikaansche jeugd dus niet opstandig behoeft te zijn, zich aaneensluiten doet zij zich wel. Zij zon dert zich af en stelt er geen prijs op, zooals de jonge Franschman het doet - vroegrijp, de grenzen tussehen hem en do ouderen te doen vervagen. In Ame rika is do grootste en mee<t verbreide organisatie de Y. zónde do afkorting van ..The Young Mon's Christian As.so- ciation". Clubhuizen, sportbeoefening onderwijs, arbeidsbemiddeling behooron tot de voornaamste opgaven van de Y. Verschillende soorten padvinders en pioniervereenigingen behooren eigen lijk enkel en alleen in het kader van de groote steden en zijn meestal niet an ders dan een middel om gemeenschap pelijk. goedkoop en gezond van 't lan delijk leven te genieten. Hel Engelsche jeugdideaal. Terwijl Frankp:k's jeugd naar het iirgcrdoin in rentenierschap streeft, i het Engelsche iütaai een gentleman te worden. In dit begrip ..gentleman" moet.nien niet enkel zien een mooi ge- kleeden man, het begrip gentleman sluit ridderlijkheid en grootmoedigheid in. Het is nu maar de vraag of deze be grippen, welke enkele jaren geleden ze ker meer dan voldoende waren, nu nog voldoende zullen bibken te zijn. De Engélsche jongen wordt in het cel lege opgevoed. Het college, of het nu van het Gymnasium of de Universiteit is, liggen afgezonderd van de lezende wereld en zijn geïsoleerd. De traditie is heilig maar dan ook slechts de tra ditie, van andere dingen hoort men niet voel. Deze honderd of duizend jongens, die zoo tezamen huizen, denken, leeren, droomen van idealen, maken grappen, leven in hun eigen rijk, houden zich be zig met hun eigen vragen. Met de harde werkelijkheid komen zij slechts zelden in aanraking. De nopd der tijden gaat hun grootendeels voorbij. In Ierland ec hter is de toestand eénigszins anders. Hier leeren de jonge menschen voor iets strijden, dat verder gaat dan li chaamscultuur, goed gedrag, nette ma nieren. De Iersche vrijheidsstrijd riep de jonge Ieren meer dan eens onder de wapenen en eischte bloedige offers. Het verbieden van hun vereénigingen en de vervolging van hun leiders deed hun samensluiten. Padvinders en dergelijke organisaties vindt men tegenwoordig in bijna alle anden. Zij beleekenen meestal niet meer dan een begin In verschillende landen vindt men politieke jeugdorga nisaties. vooral in die landen, waar de taatsidee het sterkst geconcentreerd is. !n landen, welke zijdelings of recht streeks onder vreemde heerschappij staan, zoon Is voor Indle, Arabic. China. Ierland begint 'de jeugd zich aaneen te luiten in dienst van het vaderland. Toen Bernard Shaw het toppunt van zijn roem bereikt had, kreeg hij op ze keren dag een brief met wonderlijke in houd. Hij was afkomstig van de toen maals beroemdste tooneelspeelster van Engeland, die gevierd was om haar ta lent, maar meer nog om haar schoon heid. Daar deze dame nog leeft, zij is het gebeurde hopelijk vergeten, wordt haar naam hier verzwegen. De brief echter luidde: „Zeer geëerde meester. De wereld is het eensgezind eens met Uw genie en heeft vastgesteld, dat onder de hondor den millioenen menschen U de belang rijkste bent en de grootste en kostbaar ste hersens Uw eigendom kan noemen. I' zult mij kennen, want ik mag mij vleien sedert jaren de schoonste vrouw- van Engeland, zoo niet van de geheele wereld te zijn. Ik heb reeds vele eerste prijzen op wedstrijden verworven. Heb ben wij tweeën niet de verplichting, zeer geëerde meester, dat nakomelingen een kind te schenken, dat zoo volkomen is. als nog nimmer een mensch was. Een Ken kind, dat van U de geest en van mij een volkomen lichaam zou krij gen..." De volgende zinnen van dezen brief blijven hier verzwegen. Maar het ant woord van Bernard Shaw zij hier wel vermeld. Zeer geëerde dame. Uw aanbie ding is zeer vereorend. maar veront schuldig mij als ik er geen gebruik van maak. Ik ben er n.1. niet zeker van, dat liet kind misschien het lichaam van mij en de geest van U zou krijgen. Met alle hoogachting overigens steeds zeer gaarne Uw dw. dienaar B. SHAW. Het totaal aantal van de ochtend- en avondbladen, die dagelijks in alle Sta ten van Noórd-Amerika verschijnen, bedraagt per week meer dan 40 milli oen. Zondags worden er 28 millioen exemplaren verkocht. Ontspannings lectuur en maandbladen verschijnen maandelijks in een oplage van 120 mil lioen exemplaren, hetgeen neerkomt op een tijdschrift per hoofd. Meer dan 20 ntspannings- en vaktijdschriften heb ben een oplage van meer dan een mil lioen. De jaarlijksche inkomsten die men door de uitgave van couranten en tijdschriften ontvangt, bedragen meer dan 1.5 millioen dollar. Jn de Ameri- kaansche couranten-industrie waren in Ib29 138.797 personen werkzaam met eên jaarlijks inkomen van 249.995.591 dollar. In 1914 werd aan abonnements gelden 99.5 millioen, aan advertenties 184 lyillioen dollar ontvangen. In .1929 bedroegen deze cijfers resp. 272.8 mil lioen en 1791.5 millioen dollar. Er be staan in de Ver. Staten 60 couranten- concerns, die maar dan 300 van de 1949 couranten uitgegeven. De geïllu streerde New-York Daily News staat met een dagëlijksche oplage van 1.25 millioen aan de spits van alle in Ame rika verschijnende dagbladen. Daarop volgt de Chicago Tribune. Niet alleen spreken de menschen in de landen, waar zij zich ophouden an dere talen, maar ook de vogels schijnen volgens de jongste onderzoekingen hun eigen dialecten to zingen. Zoo kwam vast te staan na een nauwkeurige ver eelijking, dat tussehen het gezang van n Zuid- en Middol-Europeesche boom kruiper een duidelijk hoorbaar verschil was. Dergelijke verschillen werden op gemerkt in het gezang van de West Afrikaansche en Europeesche kuif leeuwerik. alsook bij de Alpen- en de in de Westelijke vlakke landen levende veldineezen. Andere „talen" dan die van hun Europeesche rasgenooten wer den waargenomen bij den boschvink uit Mauritius en den groenvink uit Tunis Ook geelvinken en wilde kanaries in de-verschillende landen zingen anders- klinkende dialecten. Bij verschillende bloemen heeft men bemerkt, dat zij op verschillende uren van den dag andere geuren uiteenden Zoo is b.v. do wonderbloem parabilis o\erdag bijna reukloos, terwijl zij de? nachts toch doordringend geurt, een \erschijnsel, dat men ook bij de tabaks- bloesem waarnemen kan. Ook bij ver- sche viooltjes heeft men opgemerkt, dat zij op zekere tijdstippen van den dag meer of minder sterk ruiken. In een overdadig licht en vochtig klimaat geu ren alle bloesems veel fijner en sterker dan de bloemen, die in een warme, maar tegelijkertijd droge lucht moeten groeien. 316 Een onverdiendehistorische smaad!! \FBRAAK. TEXEISDE BOl'WMATE- Hl AAL TE VEHK RIJGEN.... In elk geschiedenisboek wordt den leerling bijgebracht, dat de Vandalen bijzonder ruw en barbaarsch waren, welke karaktereigenschappen zich voor al openbaarden in het vernielen van prachtige kunstschatten in het antieke ïome. Het woord vandalisme wordt door iedereen opgevat als een redelooze vernielzucht. De geschiedschrijvers uit dien tijd hebben echter nooit melding gemaakt van een bijzondere ruwheid der Vandalen. Het begrip „Vandalisme" zou zelfs niet eerder dan tegen het einde van de achttiende eeuw zijn ontstaan en wel kunstmatig, doordat men de verwoestin gen in Rome, die voor een groot deel door de bewoners zelf waren veroor zaakt, gemakkelijk op rekening van do Vandalen kon schuiven. Buiten Italië was men toch onbekend met de ware toedracht. Zoo bleef langen tijd verbor gen, dat de Romeinen zelfs eeuwenlang historische bouwwerken hebben bescha digd en afgebroken, om het materiaal voor nieuwe huizen te gebruiken. Het is o.a. historisch bewezen, dat reeds in (39 v. Chr. prachtige zuilen werden om vergeworpen om dienst te doen als bar ricades in de gevechten van de contra- keizers. Het is naturlijk mogelijk, dat jok do Vandalen en Gothen bij hun ver overing van Rome verwoestingen heb ben aangericht, doch dit wordt door niets bewezen en is daarom niet waar schijnlijk te achten. Early to bed and early to risemake a man healihy and weallhy and tvise; vroeg naar bed en vroeg opstaan, ma ken een mensch gezond, welvarend en wijs, leerde ons een Engelsch school- rijmpje. Maar wie heeft niet dikwijls met een nijdig gebaar de wekker afge zet als deze hem in den vroegen mor genstond wakker maakte? En rustig verder ging slapen. Het nut van deze uitvinding is dus niet onbegrensd. Ook door andere menschen laat men zich niet graag uit den slaap in het ru we leven terugroepen. Maar reeds in 1851 kon men op een groote tentoonstel ling in Londen een apparaat bezichti gen, dat met deze menschelijke zwak heid rekening hield. Het was oen bed met een verstelbare alarminrichting, dat op elk gewenseht tijdstip den slaper tezamen met do matras in oen wijden hoog over boord slingerde. Als bij een aardbeving schudde de ruststede en stiet, de Jast van zich af. Doch deze uit vinding is niet ingeburgerd, omdat er verstokte slapers waren, die onder do puinhoopen van hun bed op den grond door bleven slapen. Nu zijn er fantas ten bezig een machine te construeerên,- die do menschen machinaal in slaap brengt. Voor vele menschen is dit ech ter niet noodig, die vallen reeds in slaap als men ze een kamerverslag voorzet... De gemiddelde levensduur van een mensch was voor drie eeuwen tien j'aar geringer dan nu. De Nieuw,-Zeelanders schijnen tegenwoordig de taaiste wereld bewoners te zijn. Zij houden het over het algemeen zeventig jaar uit, na hen volgen de Denen, de Engelschen, de Duitschers, de Nederlanders, de Ameri kanen. Hun levensduur wisselt tussehen de 50 en 60 jaar. Van 1000 Europea nen worden er slechts 6 ouder dan 80 jaar. In Indië en Egypte hebben de menschen alle reden tot klagen, daar de gemiddelde levensduur slechts 30 jaar bedraagt. Jongens, welke ingedeeld zijn bij den vrijtvilligen Duitschen arbeids dienst doen zich te goed aan een warm 7iiaal. Een Ilaliaansche Balila-afdeeling, met karabij)ien uitgerust paradepas op marsch. in

Schager Courant | 1934 | | pagina 17