Verzoeningsverdrag Poten-Duitschland. Executiegevaar. Zaterdag 27 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Tweede bïad. No. 9422 DE SCHANDALEN-LAWINE IN FRANKRIJK. Opzienbarende ontdekking. REORGANISATIE VAN DUITSCHE ARBEIDSFRONT. De „Miss Coiumbia" verbrand. Hal gevangenisschandaal te New York. GEEN UITZENDING VAN DE VARA. Koster veroordeeld. Moordaanslag te Haarlem. 4000 gulden boete. De burgemeestersvrouw aan het werk. Zware regenval in Zuid-Afrika. Duitsche oorlogsschepen op den bodem van de zee. 400 dooden in een kwartaal. Geldend voor tien jaar. Onderling over leg voor alle geschillen. Het D.B.N. meldt uit Berlijn: De Rijksminister voor Buitenlandsche Za ken Freiherr von Neurath en de I'oolsche ge zant te Berlijn, Lipskl, hebben Vrijdagvoor middag op het departement van buitenland sche zaken oen verklaring onderteekend als gevolg waarvan tusschen Duitschland en Po len ter versteviging van den vrede in Europa en in den zin van het Kellogpact een verzoe ningsverdrag met een geldigheidsduur van tien jaar gesloten wordt. Volgens dit verdrag verplichten zich beide staten alle vraagstuk ken, welke ook, die tusschen hen kunnen rij zen, in onderling overleg te regelen. Aan de tekst van de verklaring ontleenen we nog het volgende: Beide regecringen verklaren dat het haar bedoeling js zich in quaesties, welke haar wederzijdsche betrek kingen betreffen, van welken aard deze ook mogen zijn, direct met elkander te verstaan. Mochten even- tueele geschillen usschen hen ont staan en mocht de oplossing door di recte onderhande lingen niet kun nen worden ver kregen. dan zul len zij in ieder bij zonder geval op grond van weder- zijdsch overleg een oplossing zoe ken door andere vreedzame midde len, ongeacht de mogelijkheid, zoo noodig die proce dures toe to pas sen. waarin wordt voorzien door de andere verdragen welke tusschen hen bestaan voor dergelijke geval len. Onder geen omstandigheden zullen zij evenwel, met het doel deze quaesties op te lossen overgaan tot de toepassing van goweld. De door deze principes geschapen garantie voor den vrede, zal de grootc taak van beide regeeringen verlichten om voor Problemen van politieken. eeono- mischen en cultureelen aard oplossingen te vinden, welke berusten op een rechtvaardige en billijke aan passing aan de wederzljdscho belangen. Beide regeeringen zijn. er van overtuigd, dat op deze wijze de betrekkingen tusschen haar landen zich vruchtbaar zullen ontwikkelen, en zullen leiden tot de vestiging van een verhouding van goede nabuurschap, welke niet alleen tot zegen zal zijn voor haar beide Janden, doch ook voor de overige volken van Europa. VON NEURATH. Minister justitie bij zaak-Stavisky betrokken? Reuter seint uit Parijs: De huiszoekingen, gelast naar aanleiding van de onthullingen van het Kamerlid Henriot, zouden vol gens de „Echo de Paris" geleid heb ben tot ontdekkingen waarvan het bericht bij de ministers groote emo tie zou hebben verwekt. Men soreekt van twee chèaues. een van 1.220.000 en een van 800.000 francs, die ge- ind zouden zijn door een bekende persoonlijkheid van wie dc naam bij de interpellaties herhaaldelijk werd genoemd. Er w orden ook nog andere namen genoemd zonder dat men weet wat er waar is in de geruchten. De ..Jour" meldt dat Donderdag aan d*>n minister van Justitie Raynaldy werd meegedeeld dat het zou kunnen, dat het parket van de Seine. dat de be stuurders, de stichters en de houders van oprich- tersbewijzen van de Holding Sacazan (een der maat schappijen van Stavisky) wenscht to hooren. een rech ter van instructie zou afvaardigen naar het minis terie van Justitie om een verklaring van den mi nister op te nemen. Chautemp's dagen geteld. De ..Populaire'' meldt, dat dc regeer'ng gevaar loopt de volgende week door do hamer omverge worpen te worden. Hot. zou volgons het blad zelfs kunnen zijn, dat Chautemps reeds vóór het debat zijn ontslag bij Lebrun zou hebben ingediend. De regcering wordt niet bedreigd door den aanval van Marquet noch door dien van de reactie, aldus het socialistische blad. Het geval-Raynaldy is voor haar veel gevaarlijker. Het proppenschieters-duel. Gisterochtend hebben in het Prinsenpark een voet balterrein aan den rand van het bosch van Boulogne bij Parijs het Kamerlid André Hesse en do journaiirt Joseph Beincix geduelleerd. Dit duel wis een ge volg van dc kloppartij tusschen mr. Hesse en rar. Lhermitte in hel gerechtsgebouw over de zaak Sta- vlsky. Op een afstand van 25 passen losten beide tegenstanders elk twee schotes met een tusschen- pooze van 90 seconden, opgenomen op een tijdmeter. Geen von beide duellanten werd gedeerd; de drie aanwezige doktoren bohoefden geen hulp te verlee non. Van de ontmoeting werd ee protocol opgemaakt, dat door de secondanten werd geteel end Pen poging \an de secondanten om na het duel de tegenstanders met elkaar te verzoenen, is mi lukt Het duel geschiedde strikt volgens'de traditie; met werd^11 afwijking, dat de ontmoeting gefilmd Indeeling naar bedrijven. Corporatief systeem Ingevoerd. Berlijn. De leider van het Duitsche arbeidersfront, dr. Ley, heeft instructies gegeven voor de reorganisatie van het arbeidsfront. Do oude rangschikking in bonden wordt opgeheven en vervangen door een ordening naar de bc drijven. Als eerste eenheid var het nieuwe systeem geldt he bedrijf; elk bedrUf bestaat ui' een nationaai-socialistlsche be drijfscel en een natlonaalsocla listische gemeenschap. Tot d«» cellen behooren dc partijge nooten; zij maken deel uit van de bedrijfscellen-organisatie. Do overige leden van het personeel en de ondernemers zijn leden van het arbeidsfront en vor men zonder onderscheid van functie de bed rfjfsgem een schap Het arbeidsfront benoemt vol gens de wet de verelschte ver trouwenslieden. Alle bedrijfsgemeenschappen uit één tak van nijverheid vormen een rijksbedrijfs groep. Het geheele rijk wordt verdeeld in IS rijksbe drijfsgroepen en wel voor: voeding»- en genotmiddelen, textiel, kleeding. bouwvakken, houtbewerking, ijzer en metaal, chemie, drukkerijen, papierfabrieken, verkeer en openbare bedrijven, mijnen, banken en verzekerin gen. vrije beroep, landbouw, lederbewerking, kunstnij verheid, steen en aardewerk, handel, handwerk en am bacht. Dr. Ley. Het toestel waarmee Levine en Chamberlln over den Oceaan vlogen. Geslaagde vlucht, die toch mislukte. Reuter seint uit New York: Uit Wltllngton in den staat Delaware wordt gemeld, dat gisteren dc ver maarde eendekker ..Miss Coiumbia", waarmede Cham berlln en Levlne in 1927 van New York over den At lantische Oceaan zijn gevlogen, door brand in een vlieg tuigfabriek volkomen is vernield. Ongelooflijke toestanden. Elders in dit nummer wordt reeds melding gemaakt van een merkwaardige ontdekking In een gevangenis te New-York, waar toestanden bleken te bestaan, die aan het ongelooflijke grensden. Er zijn thans nog meer bijzonderheden bekend ge worden omtrent hetgeen wordt beschouwd als ..het ergste gevangenisschandaal in de geschiedenis van de Ver. Staten." De Inrichting in quaestie bevindt zich op Welfare Island in het midden van de East River op slechts enkele honderden meters afstand van Manhat tan. Van de ongeveer 1700 gevangenen genoten er een 500 bijzondere voorrechten. Bemiddelde „gangsters" baadden in zekeren zin in weelde, waarvoor zij aan de ambte naren 50 tot 75 per week betaalden. Zij kregen uitge zochte maaltijden en werden waarschijnlijk zelfs ln staat gesteld buiten de gevangenis hun „beroep" uit te oefenen. ZU waren in het bezit van vlijmscherpe mes sen. glassnijdera en andere werktuigen, sommigen hiel den honden in hun cel. anderen radiotoestellen, maar bet meest opzienbarend was de vondst van ongeveer honderd postduiven, die gebruikt werden voor het over brengen van briefjes en het vervoer van narcotica Ta bak en cigaretten kon men ln de gevangenis even goed krijgen als er bulten en in bedwelmende middelen werd een geregelde handel gedreven. De bendeleiders, die feitelijk dc gevangenis bestuur den, werden door hun eigen knechts bediend, zij hielden er bij de gevangenis een tuin met tuinhuis en een geit op na, zij brachten ten minste eens per week een avond te New York door. waarheen zij door een speciale veer boot werden gebracht, en hadden ln hun cellen particu liere telefoonlijnen voor het voeren van gesprekken met lieden buiten het gebouw. De directeur der gevangenis negeerde eenvoudig de orders, die hij van zijn superieuren ontving, maar ge hoorzaamde stipt en met spoed die der Tammanyleiders Dat de gevangenisbewaarders niets te zeggen hadden ligt voor de hand. Zij durfden den gedetineerden zelfs geen aanmerking maken. Mac Cormick, het hoofd van het departement van „correction" heeft, zoodra hij van de stedelijke overheid van New York mededeeling ontving van de door haar gedane ontdekking, den gevangenisdirecteur McCan naar het hoofdbureau van politie doen overbrengen en den adjunct-dircteur Sheehan in militair arrest ge steld. De gedetineerden, die voorrechten genoten van wie de meesten relaties hadden met politici, die hen in staat stelden de gevangenisambtenaren met ontslag te bedreigen, indien hun wenechen niet werden uitgevoerd zijn in cellen opgesloten; 180 morflnlsten werden naar een ziekenhuis overgebracht. De federale autoriteiten zijn voornemens het New- York sche stadsbestuur krachtig te steunen bij 't onder zoek naar deze affaire en het straffen der schuldigen. Minister komt niet terug op zijn beslissing, ondanks verzoek tot intrekking. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op het verzoek van de Verfonh'Jnp van Arbeiders Ratfig Amateurs (V.A.R.A. Hilversum), tot intrekking van de beslissing, waar bij aan de V.A.R.A. de bevoegdheid tot het doen van uitzendingen op heden (Zaterdag 27 Jan.), is ontno men, beslist dat hij. ook na overwe ging van de tegen zijn beslissing van 17 Januari j.1. door de V A.R.A aangevoerde bezwaren en na her nieuwde overweging van de gronden waarop die beslissing berust, geen termen heeft kunnen vinden daarop terug te komen. De distributie-centrales mogen g3en eigen mnziek uitzenden. De minister van binnenlondsche zaken, mr. J. A do Wilde, heeft van de zijde dor radio dis tri buties het verzoek gekregen goed to willen keu ren, dat deze centrales vandaag in de plaats van de uitgevallen uitzending van de V.A.R.A. eigen uit zending mochten verzorgen Dc minister heeft echter bepaald, dat de dlstribu ties geen eigen muziek mogen doorzenden. Zij mi gen geen gramofoonplaten draaien, maar wel bui tenlandsche muziek distribueeren, mits zij zich be palen tot muziek en zich onthouden van het door geven van redevoeringen en in zulk oen programma plaats inruimen voor het wijdingsuurtje van de V.P.R.O. Collecte-gelden van de Nieuwe Kerk ti Am sterdam verduisterd. Hij was het slacht offer van woekeraars. De Vierde Kamer der Arrondissementsrechtbank te Amsterdam veroordeelde don gewezen koster van do Nieuwe Kerk aldaar wegens verduistering, meermalen gepleegd, tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maan den. Het O.M. had een jaar en 6 maanden gerequireerd De man had in den loop der jaren groote bedragen aan collectegelden, te zamen f 13.000 ten eigen bate aan gewend. Hü was in handen gevallen van woekeraars. In de dagvaarding waren 6 gevallen tot een totaal be drag van 2000 gulden ten laste gelegd. De verdediger had een voorwaardelijke straf gepleegd. BURGEMEESTER TER LAANS AMBTSJUBILEUM. Geen buitengewone raadsvergadering te Zaandam. Naar men uit Zaandam aan hst „HsbL" meldt, gaat de aangekondigde buitengewone «aadsvergaderlng, die ter golegenheid van het twintigjarige ambtsjubileum van burgemeester Ter Laan zou woi 'en aangevraagd, niet door. aangezien de gewenschte overeenstemming tusschen de socialistische en de burgerlijke leden ten '■pzichte van de huldiging van den burgemeester niet kon worden verkregen. Bovendien zijn verscheidene le den van meening, dat twintig Jaar geen periode Is voor BURGEMEESTER VAN KINSCHOT. Naar de Alkm. Crt. verneemt., is burgemeester van Kinschot huurder geworden van het huis met grooten tuin aan den Nieuwlandersingel, eiendom van notaric 1 Mr. C. J. do Lange en bij dezen lr gebruik. Zeeman slaat zijn bejaarden oom neer. Ruzie om een geldkwestie. Een 24-jarige zeeman kwam Woensdagmiddag te 'la&rlem op bezoek bij zijn bejaarden oom en tante. Terwijl do tante in de keuken was trachtte de zeeman ven den ouden man geld los te krijgen. Toon dat niet lukte, sloeg hij den man met een ijzeren voorwerp op bet hoofd, waardoor de man bewusteloos in elkaar zak te. Hij kwam echter spoedig weer bij. Intusrchen had de zeeman de vlucht genomen. Tot nu toe is hij zoek. Op de heftige woordenwisseling en het geluld van den val ras de oude tante de kamer binnengekomen en kon nog juist zien, dat haar neef een nijptang ln de hanger, hield. De dader vluchtte het huls uit en is sindsdien niet meer gevenden. Zijn signalement is echter per radio omgeroepen. De dader schijnt dus zijn lafhartige daad van te voren toed te hebben voorbereid, omdat hij 'g morgen* te "ïaarlem in een winkel een nijptang had gekocht De wijn teveel versneden. De rechtbank Ie Groningen deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den wijnhandelaar J. G. te Gronin gen. die voor 14 dagen terecht stond wegens oneer lijke mededinging. Hi| had „Cinzano"-wijn in den handel gebracht, die niet de echte Turijnsche was. hoewel het etiket gelijk was. Verdachte ontkende zich aan dit feit te hebben schuldig gemnakt. doch een fier wijnkooporsknechten verklaarde, dat hem op dracht was gegeven 70 liter drogen wijn 'e voegen 'jij dc aangekomen echte Cinzano In opdracht van verdachte deed hit er nog een paar flesschen eigen gemaakte Vermouth hij. De O'ficier van Justitie eischte 6 maanden hechte nisstrn f. De rechtbank veroordeelde den wijnhandelaar tot f 4000 boete, subs. 4 maanden hcchteri'sstraf en >penbaar maken van het vonnis. Men schrijft uit een stadje aan den zoom van de Veluwe aan de „Tel.": Zaterdag heeft zich hier op het Stationsplein een wonderlijke geschiedenis afgespeeld. Zooals gewoon lijk colporteerden twee jonge mannen met dc gewone Zaterdagavond-lectuur. Plotseling stopte bij de ijverig col portee rende jongelieden een auto, waaruit een def tige dame s'apte. Zij vroeg, of zij alle nummers, die men hij zich had. kon koopen. Gaarne stonden de jongelui hun gcheelo „oplaag" af. bestaande uit vijf of zes nummers. En nadat de koop gesloten was.' ge beurde het wonderlijke. Dc dame scheurde voor de oogen van allen, die zich op dat oogenblik op den Stationsweg bevonden, de exemplaren ir stukken. Weet u wel met wie u te doen hebt?, vroeg zij. Neen, dat weten wij niet, zeiden de jongens. Als u het dan weten wilt: ik ben de vrouw van den burgemeester. En na deze woorden stapte zij weer in den auto om haar weg te vervolgen. Dc Zatordagavond-lcc-uur bleef in snippers, die door den wind verstrooid wer den, achter, zonder haar propagandistisch werk te hebben verricht Treinverkeer ontwricht; 76 reizigers al veertien dagen lang geïsoleerd. Johannesburg. In geheel Zuid-Afrlka hebben bui tengewoon zware regenbuien aanzienlijke schade aan gericht en vooral het spoorwegverkeer heeft hieronder te lijden In Zuidwest-Afrika zijn op verscheiden plaatsen da rails weggespoeld. Nabij Keetmanshoop zijn al 14 da gen lang 76 reizigers geïsoleerd. Daar geen huisvesting in den omtrek aanwezig is, moeten zij in de spoorweg- wagons leven. De herhaalde malen ondernomen pogingen, om de rails weer berijdbaar te maken, waren vergeefsch, daar zij steeds weer opnieuw worden weggespoeld. In het verslag van de lezing voor den L.T.B. te YVarmenhuizen, gehouden door notaris Pinxter te Schoorldam, over „Exe cutiegevaar en de middelen tot afwonding daarvan", welk verslag is opgenomen in ons nummer van Donderdag j!., is een onjuist heid geslopen. Het betreft de onkosten bij een even- tueele executie. De aandachtige lezer zal na tuurlijk wel begrepen hebben dat dit niet moest zijn v ij f duizend gulden, zooals stond vermeld, doch vijfhonderd. Bovendien is de bedoeling van den gcach- tcn spreker in dit gedeelte niet geheel juist weergegeven. Deze is nl.: Wanneer iemand beslag legt op het vast goed, dat voor hypotheek verbonden Is en de hypotheekhouder zon niet zelf de executie over nemen, zoodat de beslaglegger zelf de exe cutie zou voortzetten, dan zouden die kosten wel kunnen opioopen tot f 500.—. Spr. heeft dit aangevoerd als een van de redenen, waarom de hypo theekhouders in zoo'n geval wel ver plicht zijn, de executie over te ne men, daar zij krachtens de bepaling der hypotheekakte zeil met veel minder kosten kunnen executeeren. (Krachtens de zoonenaamde onher roepelijke volmacht van 1223 B.W.). Wij laten bovenstaande verduidelijking hier gaarne volgen, daar anders de hypo theekhouders wel eens bang zouden kunnen worden, dat geen enkele hypotheek meer veilig stond. En dat is geenszins de bedoe ling. 24-JARIGE DIE GEVOED WERD. Verstijfd door rheumatiek. Hoe zij na lenig blijft. Juist ontvingen wfj een beschrijving van ecu bui tengewoon hardnekkig rheumatiekeeval. „Ruim vijftien jaar geleden", schrijft deze vrouw, „had ik een ernstigen aanval van acute rheuma tiek. Ik probeerde van alles smeersels, zalfjes en al het mogelijke dat de uienschcn me maar aanraad den. Maar alles en alles zonder verbetering. Ik zat net als een Egyptische mummie, en hoe langer ik. nat, des te erger werd het. Mijn 'ledematen werden steeds stijver. Bewegen werd absoluut onmogelijk, zonder de rreeselijkste pijtien te verduren, zóó dat ik jet soms moest uitgillen. Mijn onkels en voeten wa ren zoo gezwollen, dat ik mijn teenen n.ct zien kon. ivenzoo was het mot mijn handen ze waren on bruikbaar. Bij hot eten moest mijn moeder me voe den. Ik was slechts 2-4 jaar, en zóó leed ik maanden ang (die me jaren leken). Op een dag kwam er een lame op bezoek, en toen ze mijn toestand zag zei ze: Het cenlge wat hier helpen kan is Krus«*lu*n Salts'. k had ongeveer alles geprobeerd, en hoewel ik niet iet minste resultaat verwachtte, liet ik toch een fla con Kruschen Salts halen. Tot mijn groote verba zing werden mijn ledematen langzaam maar zeker losser. De blijdschap, waarmeo ik van le eeae ka- nor naar de andere liep. was werkelijk aandoenlijk, want ik had gedacht dat ik voor mijn ver-tere leven gedoemd was tot hulpeloosheid en ellende. Sedert dien heeft bij mij in huis nooit een flacon Kruschen Salts ontbroken." \MevrM. K.» De zes zouten in Kruschen sporen de afvoerorga- nen aan tot gezonde, geregeldo werking Zij helpen het organisme om steeds het teveel aan urinezuur te verdrijven. En wanneer het kwaadaardig urine zuur dat de pijnon veroorzaakt verdwijnt, dan moeten ook de pijnen en kwellingen verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f0.90 en f l.tiO per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezindheid voor één cent per dag. Let op dat op het e'ikct op de flesch zoowel als op do buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Nieuwe hergingspogingen bij Scapa Flow. Reuter seint uit Londen: Volgens dc „Daily Teie- graph" worden de pogingen om de bij Scapa Flow door de Duitschers tot zinken gebrachte oorlogsschepen te bergen, hervat. Een bergingsvaartuig zal naar Soaps. Flow vertrok ken. waar nog tien Duitsche oorlogsschepen op den bodem van de zee liggen. Tot dusver zijn reeds 22 vaar tuigen geborgen. De werkzaamheden waren stopgezet, omdat de firma die het werk verrichtte, met verlies werkte. Daar de laatste maanden de prijzen voor oud Ijzer echter aan zienlijk gestegen zijn, wil men ook de andere schepen omhoog halen. Slachtoffers van het Londenschc verkeer. Reuter seint uit Londen: In het laatste kwartaal van 1933 zijn te Londen niet minder dan 385 personen het slachtoffer van verkeers ongelukken geworden, d.i. tien meer dan in dezelfdo pe riode van het jaar daarvoor. 14.029 personen warden bij verkeersongelukken gewond, tegen 13.336 in het laatste kwartaal van 1932. TE VEEL DOODVONNISSEN IN CHINA. Tjang Knl-sjek dringt aan op matiging Nanking. De Ohineesche opperbevelhebber Tsjang Kal-sjek. is van meening. da'. het aantal terechtstellin gen in China te groot Is en dat het doodvonnis te vlug wordt uitgesproken. In verband h'«rmede heeft hij een circulaire gezonden aan alle militair» rechters, waarin 'Mj aanspoort, naast strikte rechtvao-digheid do noo- dige voorzichtigheid ln acht to nemer, bij het ter dood veroordeelen van een verdachte. Voortaan mag geen militaire gevangene meer terecht gesteld worden dan nadat Tsjang Kai-sjek zelf het dood vonnis heeft bekrachtigd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5