Schagen I - Uitgeest I ILB. DE 10011 komt! Raad Oudkarspel. De ramp op Texel's kust WAAROM DE N.S.B. voor ambtenaren werd verboden. Beerta's regeeringscommissaris. Mislukte roofoverval. Aardappelvakken als veevoeder. ZAL DE FRANSCHE REGEERING VALLEN? Ontploffing in kerkgebouw. Tien dagen onder den grond. Door het vliegwiel gegrepen. Erfenis van 8.5. milliosn. DE VLOTBRUG NABIJ DE KOOY. ONTWAPENING. Laatste reis van de bemanning van de „Cakford". Plechtigheid op Texel. Gister heeft de bevolking van Texel plechtig af scheid genomen van de tien omgekomen Engelschen. opvarenden van de „Oakford'. die bij een poging om zich te redden, het leven lieten De eenvoudige verzegelde houten kisten werden van De Cocksdorp naar Üudeschtld vervoerd. De ha ven van üudeschild lag vol met de visschersvloot en elk vaartuig had de vlag halfstok waaiend: half stok ook woei do vlag van de gebouwen van Texels Eigen Stoombootondcrneurng en de N. en Z. Hol- landsche lteddingmaatschappij. De kisten werden opgebaard voor het gebouw van Teso. Burgemeester Oort van Texel sprak een afscheids woord namens alle eilandbewoners, daarna sprak de heer de Booy. secretaris van de reddiugtuaat- schappij. en tot slot ds. Plug, uit do Cocksdorp, die met gebed eindigde. De Texeische fanfare speelde treurmuziek. De lijken zijn per motorschip IJstroom naar Am sterdam vervoerd Een groote menigte etlandbewo ners was bij de uitvaart aanwezig Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de twee schepen met de lijken aan boord de reis naar Engeland heb ben aanvaard. Antwoord van de regeering aan Mr. Duijs. Burgerwacht-kwestie inderdaad het motieL Minister Colljn heeft thans de schriftelijke vraag van het lid der Tweede Kamer, mr. J. E. W. Duijs, of het verbod der Nationaal So- sialistische Beweging voor ambtenaren be rustte op de suggestie van de leiding der X.S.B. aan haar leden om niet te bedanken als lid van den Bijz. Vrijw. Landstorm of Bur gerwacht be-vestigend beantwoord. De minister herinnert er aan, dat de regeering in Maart j.1. heeft besloten, dat het lidmaatschap van de Burgerwacht en van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm niet vcreenighaar is met het lidmaatschap van o.m. de Nationaal Socialistische Beweging. Den leden van de Burgerwacht en van den Bijz. Vrijw. Landstorm werd op straffe van verlies van dit lid maatschap verboden, lid tc zijn (eventueel te blijven), of te worden van, dan wel deel te nemen aan een ver boden vereeniging. Dit besluit hield in een goed geordenden staat de verplichting in voor hen. die zoowel van de Bur gerwacht of den Bijz. Vrijw. Landstorm als van een verboden vereeniging lid waren, een keus te doen en een van beide lidmaatschappen neer te leggen. De leiding van de N.S.B. heeft echter op een verga dering van leden eener Burgerwacht, die tevens lid waren van de N S.B en waar over het doen der keu ze beraadslaagd werd. ten deze ingegrepen en het bevel gegeven, niet om bedoelde keuze ie doen, maar lid te blijven van de Burgerwacht in afwachting van een eventueel royement De leiding van de N.S.B. heeft daarmede volgens den minister ingegrepen in de gestie der receering en haar gezag gesteld tegenover dat van de overheid Het is duidelijk, zegt minister Cplijn, dat personen, in dienst van die zelfde overheid, niet langer lid van de genoemde vereeniging kunnen zijn. Op dien grond heeft de regeering de N.S.B. geplaatst op de lijst van voor ambtenaren verboden verecnigingen. Trekt raadsbesluit In. De burgemeester van Beerta heeft, volgens de „N. R. Crt." in zijn quallteit van regeeringscommissaris be sloten tot intrekking van de vorig jaar door den raad genomen besluiten betreffende: L te werkstelling van alle werkloozen boven de 16 Jaren; '2. bij de berekening van steun aan werkloozen geen aftrek van gezinsinkomsten toe te passen; 3. om aan het communistische raadslid G. Rosken van gemeentewege werk te verschaffen. Heldhaftig optreden van de vrouw des huizee. Venlo. Te Baarlo drong tijdens afwezigheid 'van den heer des huizes een gemaskerd persoon de woning binnen van den melkboer W. Kolberts. De indringer greep de vrouw bij de keel teneinde haar zoodoende te dwingen hem het aanwezige geld ter hand te stellen De vrouw wist zich echter los te rukken en buren te waarschuwen en assistentie te halen. Toen de vrouw met hulp weer terugkwam bleek de indringer op de vlucht was gegaan. Hij had in dien tusschenttjd alle kasten en laden open gehaaid, doch niets kunnen vin den. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men heeft echter tot nog toe geen spoor van den indringer kunnen bemerken. LANDBOUW Levensvatbare Industrie? De minister van economische zaken heeft een com missie ingesteld, met als taak op korten termijn advies uit te brengen over de vraag of aardappelvlokken een zoodanig veevoeder vormen, dat een bewerking van aardappelen tot vlokken voor Nederland op den duur een levensvatbare industrie zou kunnen worden en zoo ja, of alsdan tot vestiging van één of meer fabrieken, waarin die bewerking kan geschieden, ware over te gaan en of de perspectieven ten deze zoodanig geacht worden, dat eventueel de teelt van aardappelen op het huidig niveau zou kunnen worden gehandhaafd. UIT ONZE OOST DE ZEVENTIEN OFFICIEREN VAN HET MUITERSCHIP. Staan in Maart terecht. Naar het „Bat. Nwshl." verneemt, zullen de offi cieren. die bij het uitbreken van de muiterij aan boord der „Zeven Provinciën" waren, waarschijnlijk in de laats'e helft van Maart voor den Zeekrijgsraad te Soerabaja terecht staan. Men weet. dat zij zich heb ben te verantwoorden wegens ..het opzettelijk nala ten, de tegen de muiters in het belang der zaak gevor derde maatregelen van geweld naar vermogen aan te wenden." ZONDAG a.s. de groote wedstrijd Ook de Fransche Minister van Justitie wil aftreden. Vanavond collectief aftreden van kabinet. Parijs. 28 Januari (V.D.) De Fransche minister van Justitie, Raynaldy heeft minister president Chautemps ontslag gevraagd. Een deputatie uit de socialistische Kamerfractie had zich tot minister president Chautemps gewend, bij wien zij er op aandrong, den minister van Justitie Raynaldey ontslag te verleenen. Chautemps zou tegenover deze deputatie hebben ver klaard. dat hü nog in den loop van den avond den pre sident der republiek het collectief ontslag der regee ring zal aanbieden. Het aftreden van Reynaldey zou het gevolg zijn van bet feit, dat Reynaldey, die ais minister van Justitie plaatsvervangend minister president is. lid is geweest van den raad van beheer der bank Sacazyn, welke we gens onregelmatigheden in de bankleiding en wegens misleiding der openbare meening is gewikkeld in een schandaal, dat voorloopig door de bevoegde rechters wordt onderzocht. Geen menschenlevens te betreuren. SOFIA, 26 Jan. (V.D.): In den nacht op Vrijdag is in de Adventlstenkerk te Varna groote schade aan gericht tengevolge van een ontploffing. Menschenle vens zijn niet te betreuren, aangezien de kerk leeg was. De dader(s) kon (den) nog niet worden opge spoord. Zie nadere aankondiging. De miinwerkers van de Helena-mijn ge* ven den strijd op. De mijnwerkers van de Helenamijn nabij Sosno- witz in Polen, die uit protest tegen onregelmatig heden in de betaling van hun loon in staning waren gegaan en gedurende tien dagen weigerden de mijn te verlaten, hebben gisteravond den strijd beëindigd. Alvorens het door de autoriteiten gestelde ultima tum afliep, werd nogmaals met de stakers onder handeld en hun werd verzekerd, dat de staking voor niemand hunner nadeeiigt gevolgen £ju hebben en dat niemand zou worden ontslagen. Voorts zou ge tracht worden de arbeidsvoorwaarden op de mijn bevredigend te regelen Na deze toezeggingen ver lieten de 120 mijnwerkers de mijn. waarin zij tien dagen en nachten hadden doorgebracht. De meesten hunner waren geheel uitgeput. Arbeidsongeval te Gennep Vrijdagmidag werd bij de N.V. Moutfabriek te Gennep de arbeider H. Wouters door een vliegwiel gegrepen en eenige malen rondgeaieurd. Een andere arbeider, die 't ongeval zag gebeuren, had de tegenwoordigheid van geest de machine stop te zetten, waardoor het slachtoffer uit zijn benarde positie verlost kon worden. Het slacht offer bleek zoodanige verwondingen bekomen te hebben dat onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. Het bleek dat de man ribben-, been- en enkelfracturen bekomen had en ernstige hoofd- en borstkaskwetsuren had opgeloopen. Zijn toestand is zorgwekkend. HET LIEFDESDRAMA IN DE HOOFDSTAD. De toestand van den dader bevredigend. De jongeman, die Woensdagavond in een perceel aan de Bonalrestraat te Amsterdam zijn 17-jarige verloofde heeft doodgeschoten en zich daarna zelf in de borat schoot, is in het Wilhelmlna-Gaslhuis geopereerd. De doktoren hebben de gang van den kogel nagegaan en geconstateerd, dat verschillende deelen geraakt zijn. Men is er echter niet in geslaagd, den kogel te verwij deren. Voor zoover te constateeren valt, is de toestand van den jongeman bevredigend. Volgens de Berlijnsche bladen heeft een Duitsche planter, die in Soerabaja overleden is, aan de familie van zijn Nederlandsche jeugdvriendin f 8.450.000 ver maakt. De brief, aldus de Bejrlijnsche corr. van het „Alg. Hsbl." waarin deze beschikking vermeld stond, werd per luchtpost uit Batavia bij de naaste familiele den van de reeds geruimen tijd overleden Jeugdvriendin bezorgd. Haar vijf nog in leven zijnde kinderen hebben zich thans in verbinding gesteld met de Nederlandsch? regeering. Zij wonen te Berlijn, in een der armste wij ken. Hun omstandigheden zijn niet rooskleurig, eenige van hen zijn werkloos. BOTSING TE MARSEILLE- Dertien polltie-agenten gewond. In Marseille ls het tot ernstige incidenten gekomen, toen de leden van den Bond van Beambten een betoo- ~!ng tegen de loonsverlaging hielden. Een sterke poli tiemacht dreef den stcet uiteen. Bij de daarep volgende botsing werden 13 politie agenten gewond. Een en zestig personen werden ge arresteerd. Thans een bord bij Van Ewljcksluis, dat de brug verboden is voor voertnigen boven een bepaald gewicht. De vlotbrug over het Noordhollandsch Kanaal na bij de Koov, is voor voertuigen boven een bepaald go- wicht verboden. Nu komt het meermalen voor, dat auto's met een zwaarder gewicht, die van de van Ewijcksluis af den betonnen weg langs het Balgzandkanaal hebben ge volgd, bij de Kooy tot de ontdekking komen, dat zij de vlotbrug niet mogen passeeren en verplicht zijn te rug te keeren. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen, hebben de ANWB en de KNAC aan den di recteur-generaal van de Zuiderzeewerken verzocht aan het begin van dezen weg bij van Ewijcksluis een bord te plaatsen, waarop duidelijk is aangegeven, dat de vlotbrug is verboden voor voertuigen boven het be paalde gewicht. Thans is de mededeeling ontvangen dat dit bord zal worden geplaatst Maandag verklaring der Engeische re geering. Londen. 26 Jan. (V.D.) De Ontwapeningscom missie van het kabinet heeft Vrijdagmiddag een zit ting gehouden. Kr werden verschillende vragen ge steld aan Simon met betrekking tot de ontwapening. Wanneer het parlement Maandag weer zal bijeen komen, zullen den minister van Buitenlandsche Za ken verschillende vragen worden gesteld in de ont- wapeningskwestia. Men verwacht dat Simon een verklaring zal afleggen. In de zitting van beden werd naar verluidt, deze regeoringsverklaring voorbereid. Zij zal of mondeling of in den vorm van een Witboek worden bekend gemaakt. Deze nieuwe verklaring zou gebaseerd zijn op de Britsche ontwerp conventie. De nieuwe verklaring zal, naar men meent, het doel nastreven een mate van overeenstemming tot stand te brengen bij de mogend heden, waardoor de ontwapeningsconventie mogelijk zal worden gemaakt. COUPONBELASTING. Wet treedt 23 Februari ln werking. Bij K. B. Is bepaald, dat de wet tot heffing van een couponbelasting met Ingang van 25 Februari ls. ln werking treedt. ZONDAG 28 JANUARL XED. HERV. GEMEENTE Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond ten raadhulze onder voorzitterschap van den heer A. J. Wijnveldt burgemeester, tevens secretarie. De heer Zaagman was met kennisgeving van verhin dering afwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom tot leden en pers en hoopte dat de licht puntjes, die zich op het oogenblik vertoonen als een olievlek grooter mogen worden, zoodat de tuinbouw, betere resultaten mag hebben. Zooals het thans gaat. en als het niet beter wordt, zal ook de gemeente In moeilijkheden komen. B. en W. zullen hunne beste krachten geven en trachten de ingezetenen zooveel mo gelijk tegemoet te komen, wees daarbij op de moeilijk heid betreffende de steunregelingen en werkverschaf fing, voor welke aangelegenheden men aan hoogerhand gebonden ls. Daardoor mag wel eens niet het hart, maar moet het veratand spreken. Spr. deed een beroep op de medewerking der raadsleden. Spr. wenschte hen en hunne gezinnen een gelukkig 1934 toe en hoopte, dat de voorspoed zijn intrede weer in alle woningen der gemeente zal doen. De notulen der vorige vergadering werden onveran derd vastgesteld. Mededeelingen. De Minister van Sociale Zaken berichtte, dat de steunregeling voor de transportarbeiders is verlengd tot 26 Mei a.s.. terwijl Ged. Staten de onderhandsche landverhuring hadden goedgekeurd. De rekening van het Centr. Ziekenhuis was van de gemeente Alkmaar ontvangen en gaf een nadeellg saldo aan van f 55903.22. Het aandeel in dit verlies was voor deze gemeente f 384.42. Verschillende heeren berichtten, hunne benoemingen in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim' en Commissie van Toezicht op het L.O. aan te nemen, ter wijl de heer D. Meines had geweigerd. De heer K. Bruin Hz. nam zijn benoeming als lid van het Burg Armbestuur aan. De Minister van Sociale Zaken berichtte verder, dat de werklooze tuinders in de baggerregeling mogen wor den opgenomen, mits deze goedgekeurd worden door de inspectie te Beemster en de tuinders bij derden werken. De werkzaamheden zijn reeds aangevangen en door de vorst al weer onderbroken. Dezelfde Minister heeft de steunregeling van de bouw. vakarbeiders en carrosseriebouwers geldig verklaard, met de restrictie, dat de uitkeering aan de transport arbeiders met f 1 wordt verlaagd. Daarentegen is de kindertoeslag van f 0.50 op f 0.75 gebracht Het Langendljker Drankweercomlté dankte voor de genoten subsidie van f 25. Ingekomen stukken. Het verslag van de eomm. tot wering van Schoolver zuim. De heeren B. Bommer en C. v. d. Abeele, zijn resp. als voorzitter en secretaris herbenoemd. Ged. Staten schrijven, dat zij de bijdrage ln de ver goeding voor de tb.c.-bestrijdlng met 10 pet. verlagen, zoodat nu nog 40 pet wordt vergoed. Aanwezig is de notarieele acte van erfdienstbaarheid tusschen de gemeente en de N.H. Kerk, waardoor men recht van overpad heeft naar het kerkhof. De kosten ad f 25 zijn door kerk en gemeente elk voor de helft gedragen. De heer Eecen vroeg of hier sprake was van overpad of van recht van weg. Spr. dacht dat bij een overpad de lijkwagen niet tot aan de brug zou mogen rijden De Voorzitter geloofde niet dat daar aanmerkingen op zouden worden gemaakt. Aan de hand van de over levering is het gegaan. De lijkwagen is altijd aan de brug toegereden. De heer Eecen had het meer ruimere recht boven het engere recht wat men thans heeft verkregen, ge prefereerd. Het had voor hetzelfde geld gekund. Na nog eenige besprekingen deelde Voorzitter mede. dat door de tijdsomstandigheden de Kerk te kampen heeft met de exploitatie van bet huls van ouden van dagen. Daarom zijn onderhandelingen gevoerd met het Burg. Armbestuur en B. en W-. Men heeft gemeend, dat het tehuis moet blijven bestaan en is men voorloo pig overeengekomen, dat het Burg. Armbestuur 75 pet. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 766 m.M. Temperatuur: 4 gr. C. is 39 gr. F. Vooruitzichten: regenachtig. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde C 103. Schagen. GedipL Opticien. RetiactionisL Het oogonderzoek doen wij gratis. van de kosten van de huishouding van het huls zal be talen en de diaconie en de kerk de resteerende 25 pet. Onderhoud van gebouwen of iets dergelijks ls daarbij niet inbegrepen. Het is eigenlijk geen bijzonders, daar het Burg. Armbestuur toch altijd al de door dit college ondersteunden, die in het tehuis werden ondergebracht, betaalde. Zoowel het gemeentebestuur als het Burg. Armbestuur zullen nu zitting nemen ln het college en stelde Voorzitter voor. bij punt 5 tot de benoeming van een raadslid over te gaan. Aldus besloten. Hel ambtenarenreglement Ged. Staten zenden een aanvulling voor het ambte narenreglement, waarin verschillende zaken worden geregeld. De Inhoud daarvan ia zoo langzamerhand wel bekend. De meerderheid van B. en W. stelde voor. het ontwerp aan te nemen. Wethouder Bakker ls er tegen. Ten eerste omdat de stok achter de deur staat. Als wij het niet goedkeuren zullen Ged. Staten het aanbrengen. Men heeft hierin niets te zeggen. Het gast zoo veel te ver. Men kan van een ambtenaar verlangen, dat hij trouw is en zijn plicht doet, maar in zijn vrijen tijd moet men hem vrij laten. De geestelijke vrijheid raakt zoo zoek. Er moeten groote mannen komen om de moeilijkheden op te lossen, maar met dergelijk kleinzielig gedoe schiet men weinig op. Spr. dacht, dat het juist een averecht- sche werking zou hebben. Men kweekt kruiperige amb tenaren. die iets tegen hun geweten doen. als zij om hun gezin niet voor hun betrekking bedanken willen. Het voorstel der meerderheid werd tenslotte aanvaard De salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger. Verder was aan de orde het schrijven van Ged. Sta ten betreffende een voorgesteld pensloensverhaal, welk voorstel van een uitgebreide toelichting van den Voor zitter vergezeld ging. Wethouder Bakker was tegen het voorstel. Spr. wilde de pensioensbijdrage niet verhalen, omdat het verplich tend Is. en herinnerde aan het drie jaar geleden voor gevallene. Spr. had dan nog liever, hoewel hij daar ook niet zoo voor was, een verlaging van de salarissen. De heer Rijper wist niet veel er van te zeggen. 8pr. dacht, dat het wel door zou gaan. zooals Ged. Staten, wilden zonder ons advies. De heer Eecen vond de salarissen van de burgemees ters en secretarissen ten plattelande niet bijzonder hoog en was het met den heer Bakker eens. dat "t royaler van Ged. Staten was geweest, als zij de verla ging hadden vastgesteld, evenals zij er eenige jaren ge leden op stonden, dat de pensioensbijdrage niet ver haald mocht worden. Spr. zou voor een afwijzend ad vies zijn. De heer De Boer wilde ook de pensioensbijdrage on aangetast laten, en gevoelde meer voor een progressieve salarisverlaging. Spr. ging van hetzelfde standpunt uit als de heer Bakker, dat de kleine salarissen het minst kunnen lljdea Wethouder Kostelijk geloofde ook al niet dat Ged. Staten veel aan het advies van den raad zouden hech ten en vond het maar het beste, dat Ged. Staten hun eigen eitjes doppen. Het is misschien mooier om een verhooging te geven dan een verlaging, maar het ia nu niet andera De heer Bakker stelde voor. niet tot pensloensverhaal over te gaan en de salarissen te verlagen, waarmee de heer De Boer het eens was. B. en W. zullen Ged. Staten van het gevoelen van den raad op de hoogte stellen. Voorstellen van B. en W. Reductie vun landhuu*. B. en W. etelden voor. de huurders van twee percee- len weiland, de heeren Oosterman en Barsingerhorn van Koedijk, die gebruik hebben gemaakt van de op tiejaren, en dientengevolge hooge huurprijzen betalen, een reductie te geven van 40 pet. over het jaar 1933. Verder aan den heer P. Jonker voor een perceel bouw land 25 pet. De leden konden zich daarmee vereenigen. Verder was aan de orde het nieuw vaststellen van een pensioengrondslag voor den heer J. G. Vogelenzang, als gemeentegeneesheer en geneesheer belast met de vac cinatie en doodschouw. Voorzitter lichtte een en ander toe, waaruit bleek, dat dit reeds eerder had moeten gebeuren. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten, terwijl voor het onderwijzend personeel eveneens een paar wijzigingen werden aangebracht, In verband met de verlaging der salarissen. Als laatste punt vermeldde de agenda de diverse Benoemingen, Tot lid van de commissie tot wering van schoolver zuim werd de heer A. Bakker bil tweede vrije stem ming verkozen met 4 stemmen. De heer Mr. C. P. Eecen had 2 stemmen De benoeming van een vertegenwoordiger in het col lege voor het tehuis van ouden van dagen was een moei lijker kwestie en hebben de heeren daar drlemanl over "cdaan Tenslotte was het de heer P. Kostelijk, di» met 3 stemmen de overwinning behaalde op zijn fractiege noot den heer Mr. C. P. Eecen. De heeren Kostelijk en Eecen hadden zich bij deze herstemming bulten stemming gehouden. Voorzitter feliciteerde den heer Kostelijk met deze be noming en beval hem ln het bijzonder de belangen van de in de Inrichting verpleegden aan. Een cnriositelt. Bij de rondvraag merkte de heer Mr. Eecen op dat de herktoren volgens de stukken eigendom der gempente is. maar de grond waarop hij staat, aan de N.H Kerk behoort Hoe is de rechtsverhouding daar tuschen Ge meente en Kerk? Het is wel iets bijzonders, dat de ge meente een gebouw heeft dat op eens andermans grond -tact Vcorz. geloofde niet. dat de kerk er moeilijk- saden door zou maken en verwees den heer Eecen naar 'e gczeVzdenls. waarna de heer Eecen den rand gaf. deze zaak eens door Iemand van de aecretarlo te laten uitsnufelen. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6