Krachtig optreden tegen het fascisme Naar een nieuw Kabinet in FjaÉijk BEITELS Kijken is Koopen bijCLOECK Int. Telef. No. 20 12 PAGINA'S. Door onze regeering aangekondigd. DE KERKSTRIJD IN DU1TSCHLAND. Door het ijs gezakt. Roosevelt vandaag jarig. Overstroomingen in Zuid-Amerika. Dinsdag 30 Januari 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9423 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk In bel eerstuitk.nnond nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f180. Losse nummers 6 cent ADVFRTFN- TléN van 1 tot 5 regels f0 85, led#re regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Gr«»ole letters worden naar plaatsruimte berekend. Zoowel tegen onderschatting als overschat ting moet worden gewaakt - De Re gering blijft op verdere bezui niging bedacht. - Gouden standaard blijft ge handhaafd. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer nopens de algemeene beschou wingen over de rijksbegrooting voor 1931, deelt de regeering mede. dat een commissie zai worden ingesteld tot onderzoek van de noodzakelijkheid en de doelmatigheid van wettelijke en andere voorzieningen met be trekking tot het bekleeden van het lidmaat schap van de vertegenwoordigende lichamen door personen, wier staatkundig streven is gericht op verandering der staatsinstellin gen met toepassing of bevordering van on wettige middelen. De staatsopvatting van fascisme en nationaal-socia- lisme. aldus gaat de memorie verder, waarin voor re- gelmatipen volksinvloed en geestelijke vrijheid geen plaats is, kan ook naar het oordeel der regeering niet ernstic genoeg bestreden worden. Zij acht deze Staats opvatting in alle opzichten in strijd met de tradities van ons volk, dat door een ontwikkeling van eeuwen geleerd heeft mede deel te hebben aan de behartiging van 'slands zaken en dat in zijn geestelijke vrijheid ten zijner hoogste goederen ziet. Ongetwijfeld is het waar. dat slapheid van de ge- z&gshandhaving en andere misstanden, die langza merhand in een staatswezen kunnen insluipen, deze fascistische beweging bevorderen. Dit is mede een gc volg van het bij velen bestaande betreurenswaardig misverstand dat krachtige gezagshandbaving in een parlementair geregeerd land niet tot de mogolijkhe- den zou behooren. Het beste middel, om deze dwaling weg te nemen, is metterdaad te bewijzen, dat met vol komen handhaving van onze constitutionecle instel lingen een krachtige gezagsuitoefening vereenigbaar is. Om dit doel te bereiken, is samenwerking noodig van de regeerders in Rijk. gewest en gemeente en van hen die in de verschillende lichamen de vertegen woordiging vormen der burgerij. Daarbij zal naar grooter volkseenheid zijn te streven. Door dwang van boven af zal dit niet zijn te bereiken. Daardoor im mers zou de geestelijke vrijheid maar al te licht in het gedrang kunnen komen. De noodige hervorming zal vooral moeten worden bereikt door zelfherziening der politieke partijen, die aan haar aanhangers dui delijk zullen moeten maken, dat met volkomen be houd van eigen beginselen, samenwerking met an dersdenkenden op een breed terrein tot de mogelijk heden behoort en thans noodzakelijk is. Verzet naar twee kanten. Het verzet moet in deze dagen worden gevoerd naar twee kanten. Volkomen juist is het toch. dat niet slechts de fascistische en nationaal-socialistische struomingen voor de toekomst van ons volk gevaar lijk zijn, doch dat een niet minder groot gevaar dreigt van wat in het Vonrloopig Verslag de revolutionnaire democratie wordt genoemd en in het bijzonder van de leer van den klassenstrijd. Dat zich tegen de toe passing van die leer in breeden kring steeds krachti ger verzet begint te openbaren, acht ook de Regeering een zeer gelukkig verschijnsel. Wering ran revolutlonnairen. Binnen zeer korten tijd kan de Instelling worden tegemoet gezien van een commissie tot onderzoek van de noodzakelijkheid en de doelmatigheid van wettelijke en andere voor zieningen met betrekking tot het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoordi gende lichamen door personen, wier staatkun dig streven kennelijk is gericht op verande ring der staatsinstellingen met toepassing of bevordering van onwettige middelen. De nationaal-socialistische beweging in ons land geen toekomst De Regeering ls van oordeel, dat zoowel tegen on derschatting als tegen overschatting van den invloed *an het natianla-socialisme moet worden gewaakt. Onderschatting van dien invloed zou het zijn, indien men zou meenen, dat bij handhaving van onge- wenschte toestanden op het stuk van gezagshandha *ing en de misstanden, waarover hier boven werd gesproken, niettemin in Nederland geen gevaar voor nationaal-socialistische experimenten zou bestaan. Overschatting daarentegen zou het we zen, indien men zou vreezen, dat bij krachtige ge- zagshandhaving en juist gebruik van onze constitu tioneele staatsinstellingen niettemin ook in Neder land de nationaal-socialistische beweging op den duur hare aantrekkingskracht zou behouden. Voor die vrees ziet de Regeering niet den minsten grond Zij heeft te goed vertrouwen in den gezonden zin van ons volk en zijn gehechtheid aen aloude tra om te kunnen vreezen, dat, wanneer Regee ring en Volksvertegenwoordiging hun plicht begrij Pen, het nationaal socialisme hier ooit wortel zou Kunnen schieten. Integendeel is zij er zeker van, dat, wanneer gehandeld wordt op de wijze, als hierboven is uiteengezet, de Nationaal Socialistische Beweging in ons land geen toekomst heeft. Ten aanzien van de V A R.A. en het uitzenden van „de Internationale' wordt opgemerkt, dat dit verbod is gegeven, omdat dit lied, zoowel wat inhoud als wat strekking aangaat, niet geacht kan worden aan de evenbedoelde wettelijke normen te voldoen. De oplossing van het moeilijke vraagstuk van de uitsluiting van de politiek uit den aether houdt de aandacht van de Rogeenng voortdurend bezig. Dat wèl de N.S.B. vooi ambtenaren verboden ls en niet de S.D.A P. vindt zijn oorzaak hierin, dat de laatste niet dan door middel van legale middelen haar doel wil bereiken en niet zooals de N.S.B. dit nastreeft door het aansporen tot het niet naleven van een Overheidsbevel. Wanneer mocht blijken, dat ook van sociaal demt* cratische zijde dergelijk optreden wordt aangepre zen. zou een gelijke maatregel voor de leden der S.D.A.P. niet achterwege blijven. De brand in de telefooncentrale te Am sterdam en de laffe aantijging van de N.S.B. Terecht wordt door vele leden de staf gebroken over de onverantwoordelijke wijze, waarop de pro paganda van nationaal socialistische zijde gevoerd wordt Daarbij wordt niet slechts met onvervulbare beloften gewerkt doch men ontziet zich zelfs niet te werken met volkomen valsche voorstellingen, ten einde daardoor het gezag van de Overheid te onder mijnen, Een bijzonder weerzinwekkend voorbeeld daarvan is we1 geweest het pamflet, waarbij ge tracht werd uit den brand in de Telefooncentrale te Amsterdam muni te slaan, door het voor te stel len. alsof deze zou zijn bedoeld als signaal voor een communistischen opstand, terwijl de Overheid den moed zou hebben gemist om de noodige maatregelen te nemen voor het waarborgen van de veiligheid van den Staat. Handhaving gonden standaard. De Regecring vertrouwt er met medewerking van de volksvertegenwoordiging in te zullen slagen het budget te doen sluiten en daarmede een der beste OPPOSITIE-BEWEGING ONDERDRUKT IN DE DCITSCHE EVANGELISCHE KERK. MASSA-SCHORSING VAN GEES TELIJKEN. Na een strijd van verscheidene maanden ls de oppo sitiebeweging in de Dultsche Evangelische kerk thans onderdrukt Dr. Ntemoeller, de leider van den Praffer-Notbund ls gister ln arrest gesteld. Alle predikanten die op 14 Januari de bekende ver klaring van den kansel af hebben voorgelezen, zijn ge schorst. Bisschop Muller. Bisschop Müller heeft zich ln een decreet tot dicta tor geproclameerd. Alle overige kerkleiders hebben gecapituleerd. Deze capltulatiet is toe te schrijven aan het dreige ment van den rijksbisschop dat de rijkssubsidies aan de kerk. die ongeveer 100 millloen mark per jaar beloopen zouden worden Ingehouden, als het verzet niet werd gestaakt Dr. Müller kan dit dreigement gronden op de uitla ting van Hitier ln de bijeenkomst van Donderdag met de kerkleiders, dat het rijk geen belang meer in de kerk zou stellen als- het conflict niet werd bijgelged. Uit het gebeurde ziet men dat van een ..bijlegging" eigenlijk geen sprake is. Het conflict is feitelijk door staatsdwang uit de wereld geholpen. De Pfarres Notbund telt ongeveer zeshonderd leden. Wij moeten aannemen, dat er dus nu ongeveer evenveel predikanten geschorst zijn. maar volgens de via Enge land ontvangen berichten zijn in het geheel 1500 predi kanten het met de oppositie eens; de v.vrwante „Leeken bund" zou een anderhall millloen leden tellen. waarborgen te scheppen voor de handhaving van den gouden standaard. Bezuinigingsmaatregelen. Het stemt de negeering tot erkentelijkheid, dal haar bezuinigingspolitiek bij verschillende leden der Kamer instemming vindt. Zij doet nagaan, welke ver dere bezuinigingen zullen kunnen worden aange bracht. Van het resultaat van dit onderzoek hoopt zi bij de indiening der begrooting voor het jaar 1935 mededeeling te kunnen doen, voor zoover de nadere bezuinigingsmaatregelen niet reeds eerder in eeniger- lei vorm aan de Staten-Gcneraal kunnen worden voorgelegd. Bestrijding van de werkloosheid- De indruk van sommige leden, dat de Regeering toegankelijk zou zijn voor een perspropaganda tegen z.g. luiheid der werkloozen en baatzucht der vrijge stelden, moet zijn grondslag vinden in feiten, welke der Regeering onbekend zijn Kr is toch niets in het regeeringshcleid ten opzichte van de werkloozen, dal recht geeft om de vrees te koesteren, waaraan deze leden uiting gaven. Het vraagstuk van de werkverruiming, waarop deze leden doelden, heeft de volle belangstelling en aan dacht der Regcering. DALADIER FORMATEUR. PARIJS. Nadat Zaterdag het kablnet-Chautemps was gevallen, ongetwijfeld voornamelijk als gevolg bier van. dat verscheidene van zijn ministers door de lawine van onsmakelijke, vieze zaken, welke den laatsten tijd met hernieuwde kracht over Frankrijk is losgebroken, nadat dan de regeering „vrijwillig" was heengegaan, was de moeilijkheid een nieuwe kabinetsformateur te vinden. Het ging aanvankelijk tusschen Herriot en Da- ladier. doch tenslotte heeft de laatste de opdracht, om een nieuwe regeering te vormen, gekregen, welke op dracht hij thans definitief heeft aanvaard. Daladier heeft dl- reet de besprekin gen aangevangen met de vooraan staande politici en eerst d« gebruike lijke bezoeken ge bracht aan de pre sidenten van Se naat en Kamer. Daladier hoopt op z'n laatst zijn kabinet vandaag (Dinsdag) te heb ben samengesteld. Hij zou nog Maan dag in den loop van den avond den preeident der repu bliek op de hoogte stellen van de door hem gevoerde be sprekingen. Men meent dat Daladier de bedoe ling heeft de be langrijke portefeuilles ln zijn kabinet met geheel nieu we bewindslieden te bezetten om op die wijze de bij de openbare meening heerschende verontrusting weg te nemen. Waarschijnlijk zal Daladier zelf de portefeuille van Binnenlandeche Zaken nemen. Het schijnt de bedoeling van Daladier te zijn zoo weinig mogelijk ministers en on- derstaatsscretarlsen ln zijn regeering op te nemen, doch wel om de basis van zijn kabinet zoo breed mogelijk te maken. In politieke kringen verwacht men dat een neo-socla- llat tot zijn regeering zal toetreden. In zekere kringen beweert men zelfs, dat Daladier zijn kabinet zal uit breiden tot de groep Marin. Maandagmiddag verluidde weer dat Daladier bulten- landsche Zaken zou bezetten en voor Blnnenlandsche Zaken een senator zou benoemen. VERMOEDELIJKE SAMENSTELLING VAN HET KABINET-DALADIER. Nader uit Parijs: Daladier heeft zijne besprekingen tot laat ln den avond voortgezet Ofschoon van bevoegde zijde niets daarover wordt medegedeeld, spreekt men er ln parlementaire kringen toch reeds over, dat Daladier zelf de portefe uille van Buitenl&ndsche Zaken zal nemen, en werden voorts ook de namen van de anderen genoemd, waar onder we die van Frot (geen senator) voor Blnnen landsche Zaken aantreffen. DALADIER. Twee jongens verdronken. Uit Joure: Gistermiddag te ongeveer vijf uur zijn drie jongens op de vijver van de bekende Heere- mastate door het ijs gezakt. Na groote moeite konden zij op het droge worden gebracht. Een der jongens kon zich huiswaarts begeven. De levensgeesten van de beide anderen Sieber Abma en Klaas Boersma, wa ren echter reeds geweken. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. DE KONINGIN EN DE PRINSES. UltZwltscrland vertrokken. Reuter seint d.d. 29 Januari uit Bern: De Koningin van Nederland en Prinses Juliana ver- rokken heden naar Nederland, na een verblijf van vier weken in Unterwasser. Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De heer J T van Bergen te Beekbergen schrijh ons dd 6 Oct 33 het volgende: Uw oofolvoe/ alsook de Ratio Super- standwd Kunstkorrel voldoen mij uits'ekend Van mi/n /e^ent/g longe eenden had >k reeds na 4 maanden en 10 dagen het eerste e> en thans reeds 46 eieren per dag Het voeder verbruik bedraagt 084 cent per eend per dag. Ook voor mijn kippen (500 Reds) gebruik ik thans met groot succes Bertels Kunstkorrel De kippen houden zich best en ve'brwken 3i4 cent aan voedei per d>er pet dag. Ik zal het gebruik van Uw Kunstkor rel gaarne aan een ieder aanbevelen. OLIEFABRIEKEN NV AMSTERDAM. Amerika viert vandaag den 52sten verjaardag van presi dent Roosevelt Vanavond zul len bijeenkomsten plaats vin den waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Roose velt Foundation te Warmsprlngs ln Georgië, welke dient ter be strijding van kinderverlam ming. Roosevelt zal den dag ln lntlemen kring doorbrengen. ROOSEVELT. Tengevolge van snelle dool op do Andes top pen. Santiago de Chlle. De geweldige waterassa's, die loskomen door het smelten van de ..eeuwige sneeuw" op de bergreeksen tusechen Chili en Argentinië, hebben ten gevolge gehad, dat alle evrblndlngen verbroken zijn en een 30.000 toeristen ln de bergstreken rijn opgesloten. Een honderdtal personen zijn om het leven gekomen. De Aconcagua, de hoogste bergtop van Zuid-Amerika, heeft zijn geheele kap van eeuwige sneeuw verloren. Alle middeen van verker in dez strek zijn stilgelegd. Bruggen, straten, electrlsche centrales en voor een deel zelfs dorpen zijn vernield. KNAAPJE VERBRAND. Met lucifers gespeeld. Het 2-jarig jongetje van de familie S. te Eysden, speelde met lucifers in de nabijheid van een hoopje stroo, dat ln een berghok was geworpen. Het stroo vatte vuur en ook het knaapje geraakte ln brand. De moeder vond het kind brandende over het geheele lichaam. Toen de vlammen gebluscht waren bleek het kind reeds te zijn overleden. Zandvoort in moeilijkheden. Het conflict met wethouder Molenaar. Gisteravond spoedeischende raadsvergade ring. Groote belangstelling van het pu bliek. Gisteravond heeft de gemeenteraad van Zandvoort een spoedeischende vergadering gehouden op verzoek van een door den Raad ingestelde commissie om een bespreking uit te lokken over de niet toekenning van rijkssubsidie voor werkloozensteun over een tijdvak van tien maanden, tot een bedrag van 16.000 gulden. De be langstelling voor het raadhuis was zeer groot- De voorzitter der commissie, Ds. Padt, gaf een uit voerige uiteenzetting van de verrichtingen der com missie. zoowel te Zandvoort als te Den Haag, waar op het departement besprekingen zijn gevoerd. De heer Padt liet uitkomen, dat men eerst met de commissie niets te maken wilde hebben, omdat Zandvoort toch altijd alles liet slabakken. Men sprak zelfs over sabo tage van den wethouder van sociale zaken en onder wijs. Nadat de commissie nogmaals haar zaken bepleit had. was zU aanvankelijk van meening dat alles nog voor Zandvoort terecht zou komen. De heer Padt hoopte, dat wethouder Molenaar zijn wethouderszetel ter beschikking zal stellen. Daarom stelde hij ook een motie voor waarin dit verzoek ge daan werd. De heer Molenaar en verder bijna alle raadsleden ga ven hun meening over deze zaak te kennen. Echter wilden verschillende raadsleden de zaak eerst geheel onderzocht hebben. De commisie trok daarop haar motie voorlooplg ln

Schager Courant | 1934 | | pagina 1