VleescSikeuringsdienst, Nederlandsch Boeren-Comite. Dinsdag 30 Januari 1934. SCHAGER COURANT. De 75ste verjaardag van den ex-keizer Congres te Alkmaar. Afgebroken boor werd den inbreker noodlottig. Sportvliegtuig verongelukt Expeditie van Byrd in gevaar. Volksgericht te Zoutkamp. Diefstal van f 8300. Ingezonden stukken. Weinig uiterlijke belangstelling; veel bloem stukken en zeer vele schriftelijke en telegrafische g elukwenschen. Geen Hakenkruis-vlag. Het Ned. Boerencomité hield Zaterdag een congres ln de raai van het Gulden Vlies. In de raai waren verscheidene opschriften opgehangen, rooals „Wij verzetten ons tegen eiken gerechtelijken verkoop van huis en land. Weg met de hoogo pachten en hypotheekrentenen andere. De raai was geheel gevuld met belangstellenden, toen de heer H. de Weerdt van Nederhorst don Berg de bijeenkomst opende met woorden van welkom, in het bijzonder tot hen die rich de opoffering hadden getroost om heel uit Zuidholland en Friesland te ko men. Spr. hoopte op andere be.sprekingen en beslui ten dan bij ander organisaties en wees er op. dat de strijd moet gaan voor het behoud van huis en hof en tegen het kapitalisme. In de dorpen moet daar voor propaganda worden gevoerd. Daarna gaf de heer De Weerdt een uiteenretting van de steunmaatregelen der regeering. waarbij roo sterk tot uiting komt. aldus spr.. dat de grooteren worden geholpen, doch de kleineren niet De heer De Weerdt behandeWe de Landbouwcrisiswet, voor wel ker uitvoering extra belastingen worden geheven op de verschillende producten tot een bedrag van f 149.740.000. Over de bedrijven verdeeld. t«u de steun nog een aanmerkelijk bedrag rijn. maar de kleinen kunnen er niet van profiteeren. Spr ging aan de hand van cijfers de werking na van de verschil lende steunwetten, welke tenslotte toch weer door den boer moeten worden opgebracht. De boer en de arbeiders betalen het. Spr. wees op de onbillijkheid, dat houders van stamboekvee niet moeten inleveren voor do sanee ring. Dit worden straks de groote concurrenten van de kleine boeren. Ook bij de saneering van 't pluim- veebedrijf wordt het alleen de kapitaalkrachtige be drijven mogelijk gemaakt te blijven bestaan. Bij de tuinbouwproducten gaat het met „vlejgjes" op en neer. merkte spr. op. maar dan toch evengoed in dalende lijn. Er moet strijd worden gevoerd voor steun aan het gezin. Dat is de eenige manier, dat er geld in de portemonnaie der huisvrouwen komt Voor steun aan de gezinnen en tegen het kapitalisme was spr.' leuze, waarmee hij zijn rede beëindigde Deze rede werd met aandacht gevolgd en met een daverend applaus beloond. Dameer C. Borst Pz. van Oudkarspel sprak over de gevaren van het fascisme. Spr. ging do ontwik keling in Italië na. maakte een vergelijking met onze regeering en herinnerde aan het .aan het lijn tje' houden door onze regeering met te geringen steun. Wat moet men met dergelijke kleine bedrag jes doen? Er kan niets van betaald w«»rden. Het fascisme is geweld, de weg naar de maent ging over bloed en diefstal. Ook in Duitschland was het belo ven. De uitkomsten zijn wel anders. Spr. herinnerde aan wat er daar is geschied en wat het nu is. Even zoo in Nederland wordt door middel van demngogie geprobeerd aanhang te krijgen. Mussert ontpopt zich als een agent van Hitier. Samen met de arbeiders moet het fascisme worden bestreden. Hierna volgde uitgebreide discussie, waarbij de slechte toestand ln Friesland nog naar voren werd gebracht en de soms bedenkelijke gevallen hoe er met schuldenaren wordt omgesprongen. Ir. Rutgers gaf een leerzame beschouwing over het landbouwvraagstuk in de Sovjet-Unie. Ook hier volgde veel discussie, waarvan de mogelijkheid van staking werd besproken, wat volgens den heer De Weerdt niet mogelijk is, omdat de boeren verdeeld zijn en de grooten, zoodra de kleine staken, hun voordeel daarmee zouden doen. Het congres kwam tot de volgende conclussies: De verarming op het platteland neemt snel toe. De kleine boer komt steeds meer in de verdrukking. De prijzen van zijn producten dalen. Het leven wordt duurder. De pacht, de hypotheekrenten en aflossing, de waterschaps- en andere lasten, kunnen niet meer door hem worden betaald. De steun van de regeering komt voor het grootste Rond de bestuurstafel waren verschillende span doeken aangebracht met opschrilten die voor zich zelf spreken. deel terecht in de rakken van rijke boeren (tarwe- steun) of rijke fabrikanten (margarine en export slachterijen). Wat nog in handen van den kleinen boer komt belandt al snel in do zakken van zijn schuldeischers. De inkrimping van de productie Is zoo geregeld dat zij den rijken voordeel brengt en den armen nadeel. Verder, dat de groote organisaties hun leden in den stèek laten en dat het fascisme ook hier probeert, ingang te doen vinden, wat moet worden tegenge gaan, omdat de kleine boeren en tuinders van het fascisme niets dan ellende hebben te verwachten. De besturusfuncties in de coöperaties moeten aan de kleine boeren komen. De comités willen geen steun op de producten, maar gezinssteun en strijden tegen een stelsel dat millioenen in armoede laat leven, om enkelen in staat te stellen het leven van para sieten te lijden. Een motie, waarin de erkenning van de Sovjet Unie wordt gevraagd, werd aangenomen en aan de regcering opgezonden. Het was reeds zeer laat ln den middag toen slui ting volgde. Inbraak In berk te Ter Aar. Alphen a d. Rijn, Dezer dagen le ingebroken In de Geref. Kerk te Ter Aar. waarbij o m getracht is de brandkast te forceercn Reeds thans is hel de po- tie gelukt, den dader, een zekere van E., wonende te Alphen a. d. Rijn te arresteeren.. Bij het ingestelde onderz >ek bleek nl. dat men getracht had. de brandkast te openen met een boor. Deze boor was echter afgebroken, zoodat een gedeel te in de kast was blijven zitten. Do politie verwijderde dit gedeelte, waarop de naam van een ijzerhandel to Alphen voorkwam. De boor bleek daar pas don dag voor den inbraak te zijn gekocht door van E., die werd aangehouden, en naar het Huis van Bewaring to 'sGravenhage werd overgebracht. Dn piloot ernstig gewond. T7!t Rotterdam: Zondagmiddag omstreeks half drie Is in de omgeving van Rotterdam een sportvliegtuig verongelukt, waarbij de piloot ernstig werd gewond. Tegen twee uur was de machine, een Aviolanda- sporttoestel, bestuurd door dokter Ban der Vliet uit r» u van v^®KveW Waalhaven opgestegen. De heer Van der Vliet was van plan in de buurt van het vliegveld een solovlucht te maken. Dicht bij de gemeente Rhoon heeft hij om nog onopgehelderde reden een noodlanding moeten maken. Daarbij is hij vermoedelijk te gen een telegraafdraad gevlogen, met het noodlottig gevolg, dat het toestel omlaag stortte en tegen een dijk terecht kwam. Het vliegtuig werd zoo goed als totaal vernield. ,-?lheer an der Vliet kreeg een ernstige hoofdwon de, benevens een arm- en beenfractuur en werd in zorgwekkenden toestand naar het Diaconessenzieken- nuis te Rotterdam vervoerd. De overblijfselen van het toestel werden onder po- litie-bewaking gesteld. oor2aak van het ongeluk zal morgen een onderzoek worden ingesteld. Bedreigd door losrakende Ijstongen. Uit New York, 28 Jan. (VD): Uit de Walvisch Baai is alhier een radio-bericht van admiraal Byrd binnengekomen, volgens hetwelk 45 leden van de Zuidpool-expeditie zich in gevaar bevinden, 't Schip waarin zij zich bevinden, wordt bedreigd door het losraken van de, de bocht bedekkende ijstongen, doordat de temperatuur slechts even boven het vries punt ligt Vier andere leden van de expeditie worden in Klein-Amerika, de hoofdbasis van de expeditie, vastgehouden en zijn zonder eenig contact met hun kameraden. Intusschen drijft het vlaggesrhip van Ad miraal Byrd, „Jakob Ruppert", te midden van ijs schotsen en is niet in staat voor anker te gaan. Het woonhuis van een visscher onbewoon baar gebombardeerd. Zaterdagavond heeft te Zoutkamp in de provincie Groningen, een volksgericht plaats gehad. Met projectielen gewapend, marcheerden eenige honderden Zoutkampers naar het huis van een vis scher, die reeds jaren gescheiden van zijn vrouw leeft, welke thans door dezo familienangelegcnheid zenuwpatiënte is geworden en binnenkort in een in richting zal moeten worden opgenomen. Het publiek had zich aan de zijde van de vrouw ge schaard en tot een volksgericht besloten. Bij het huis van den visscher gekomen, wierp men tal van harde voorwerpen tegen de ruiten en het dak. zoodat de visscher met zijn inwonende zuster en twee kinderen, spoedig een goed heenkomen moesten zoe ken, daar het huis zoodanig was vernield, dat het onbewoonbaar moest worden verklaard. De politie, die spoedig ter plaatse aanwezig was, verspreidde de menigte, doch kon niet verhinderen, dat het opgewonden publiek de garnalenboot van den visscher tot zinken bracht Nog steeds is de rust in Zoutkamp niet terugge keerd. ERNSTIGE MISHANDELING TE HAARLEM DOORN. De ex-keizer heeft Zaterdag zijn 7o6ten verjaardag met zeer slecht weer gevierd. Het eene uur na het andere viel de regen neer en er was om het kasteel dan ook weinig belangstelling. Alleen enkele journalisten lieten zich zien. In de omgeving van het kasteel viel nadat do jasten waren afgestapt om hun opwachting te ma een, weinig bijzonders waar te nemen. Hier en daar zag men vlaggen; op het poortgebouw de zwart-wit- roode vlag. Op het kasteel zelf de Hohenzollern-vlag en op de Orangerie de vlag van Prinses Hermine. Een Hakenkreuzvlag viel nergens waar te nemen. Nu en dan begaven zich inwoners van Doorn, die het slechte weer trotseerden, naar het poortgebouw om de registers te teekenen. Zaterdagavond en Zondagmorgen zijn er groote hoe veelheden telegrammen en schriftelijke gelukwen- schen, karrevrachten vol op het kasteel bezorgd. Nim mer te voren zijn ter gelegenheid van den verjaar dag van den ex-keizer zoo vele gelukwenschen ont vangen. De meeste kwamen uit Duitschland. Vele honderden bloemstukken werden eveneens op het kasteel afgegeven; een tiental autos met bloem stukken van buiten, arriveerde te Doorn. Vele waren ook uit Duitschland gekomen. De bloemstukken wer den in de dienstgebouwen van het kasteel, naar rangorde van de gevers opgesteld. Ondanks het groote aantal bloemstukken hadden ditmaal velen uit de naaste omgeving van den kei zer de bloemen achterwege gelaten en vervangen door een gift voor het winterhuipwerk van prinses Her mine. De viering van den verjaardag van den keizer ving Zaterdagmorgen te half tien aan met een godsdienst oefening in de hall van het kasteel, welke geleid werd door Pastor Schneller uit Keulen en welke door alle familieleden en een groot deel van het huisper soneel werd bijgewoond. Als tekst van de preek had Pastor Schneller gekozen de slotverzen van Psalm 73. Alle bij de godsdienstoefening aanwezige hqpren waren in civiel gekleed. Na de godsdienstoefening kregen de aanwezigen gelegenheid den keizer geluk te wenschen en hun cadeaux aan te bieden. Vele cadeaux bestonden uit bijdragen voor het nieuwe Pinotum van den ex kei zer. De zoons boden schilderijen aan en de kleinkin deren maakten den ex-keizer gelukkig met zelf ver- vaardigde cadeaux. Zaterdagmiddag te 1 uur verzamelden de familie leden zich aan de lunch, terwijl des avonds to 8 uur een feestdiner zou plaats vinden, waaraan alle hecren in gala-uniform zouden verschijnen. De dag werd besloten met de vertooning van de Balifilm. Verstoorde Kelzer-hulde te Berlijn. Oi- ficieren-bijeenkomst ontbonden. Een aantal leden van de nationale officieren liga waren te Berlijn bijeengekomen om den verjaardag van den ex-keizer te vieren. Even voor middernacht werd het gebouw, waar de bijeenkomst plaats had, door politie en S.A. omsin geld en toen klokslag twaalf, volgens gewoon o een toast werd uitgebracht op den keizer, drong de po litie binnen met den uitroep: „Handen omhoog!" De officieren, die allen gekleed waren in dc oude keizerlijke uniformen, werden gelast naar huis te gaan. De toeast kon niet beantwoord worden. In de afgeloopen jaren heeft deze bijeenkomst steeds zonder incident kunnen plaats hebben. Een keizer hebben we niet meer noodig Op een bijeenkomst te Spandau werd aan het slot der bijeenkomst door partijgenoot Zilkens een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde: „Wij hebben Keen keizer meer noodig, want we hebben Adolf Hitier". Woensdag heeft de 24-jarige zeeman die ten huize van zijn bejaarden oom te Haarlem vertoefde deze met een ijzeren voorwerp op het hoofd geslagen De oom werd daarbij ernstig gewond Door de Amaterdamsche politie ia de dader gearreateerd Vergadering van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den Kring Barsinger- horn, op Zaterdag 27 Januari 1931. Afwezig de vertegenwoordigers van Barsingerhorn en Winkel. Als gast is aanwezig de heer K. Breebaart Dz., oud voorzitter. Voorzitter de heer J. de Moor. opent met een woord van welkom en worden de notulen van do vergadering van 9 December gelezen en onveranderd goedgekeurd. Het rapport van het bureau voor Verificatie over de controle op 21 December 1933 luide gunstig. Door 7 gemeentebesturen is voor 1934 een bijdrage geraamd van 20 cent per inwoner, terwijl door 2 ge meentebesturen, welke tegen de verhooging van do keurloonen hebben gestemd, een bijdrage is geraamd van 35 cent per inwoner. Daar het verhoogde keur loon niet kan worden geheven is het te voorzien, dat het jaar met een groot verlies zal eindigen, temeer daar de opbrengst van keurloonen door verschillen de omstandigheden zeer terugloopt. Aan Ged. Staten van Noord-Holland zal verzocht worden om spoedig de beslissing te mogen vernemen van de oplossing van dit geschil. Door den heer Directeur-Generaal van de Volksge zondheid is een accountants-onderzoek ingesteld naar de bestaansmogelijkheden van de destructoren. Aan het gemeentebestuur van Alkmaar zal voor gesteld worden het afgekeurde materiaal en het bloed voor een jaar te verwerken tegen een vergoeding van f500.— Met de verwerking van het bloed tot bloedmeel is reeds een proef genomen, welke bevredigend is ge slaagd. Gerekend kan worden op ongeveer 120.000 K.G. af gekeurd materiaal en 60.000 liter bloed. Voor het verkregen bloedmeel bleek wel belangstel ling te bestaan en zal de mogelijkheid onderzocht worden, om diermeel te maken met een lager vetge halte. teneinde tegemoet te komen aan de wenschen van de pluimveehouders, welke diermeel verlangen met een laag vetgehalte. Aan de Rundveeccntrale is bericht gezonden, dat de Kring wederom bereid is om vanaf 1 Januari het vee te verwerken, mits dit zonder kosten wordt beschik baar gesteld. In principe werd besloten om de federatie van over- heidsdcstructoren uit te breiden tot een federatie voor alle destructoren in Nederland. In een bijeenkomst van den Directeur-Generaal van de Volksgezondheid met de bestaande destructoren is het geheele land verdeeld en zal aan eiken destructor een gebied worden toegewezen. Het ligt in de bedoe ling, dat na 1 Juni 1934 in die gebieden niet meer mag worden begraven, en dat slechts ontheffing zal worden verleend voor enkele eilanden. Wegens vertrek van den heer Wurkum, zal een op- ro ping worden geplaatst voor een slager met het diploma van hulpkeurmeester tegen den salaris van f1500.— per jaar. met f150.— voor het diploma, in diensttreding 1 Maart a.s. Het salaris van den hulpkeurmeester wordt defi nitief vastgesteld op f2100.— zonder verdere perio dieke verhoogingen. Het is noodig de kasgeldleening van f5000.— te verhoogen tot een kasgeldleening van max. f 10.000.-— en zal aan het gemeentebestuur van Barsingerhorn verzocht worden deze kasgeldleening te willen ver strekken. Tenslotte huldigt de heer De Moor den scheidenden voorzitter, den heer K. Breebaart. brengt hem dank voor hetgeen hij vanaf de oprichting voor den keu ringsdienst heeft gedaan, en biedt hem 'n gravure van de inrichting aan. Verschillende leden voeren daarna het woord, waarna de heer Breebaart dankt voor het fraaie radeau en voor de medewerking, welke hij steeds heeft mogen ondervinden. Inbraak ln een broodfabriek te Rotterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich toegang verschaft tot dc fabriek en kantoorloka len van dc broodbakkerij der firma den Hartogh op den hoek van den Bergweg en de Heer Vrankcstraat te Rotterdam. De inbrekers hebben hun aandacht al leen besleed aan de brandkast en dc rest in het kan toor ongemoeid gelaten. In deze brandkast hebben zij een gat geboord en de wand vervolgens met een of ander scherp voor werp opengescheurd, waarna hun een bedrag van f8300 in handen viel. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. HET LIEFDESDRAMA IN DE HOOFDSTAD. Slachtoffer door vier kogels getroffen. Nar gemeld wordt, heeft de sectie op het lijk van het meisje, dat in do Bonairestraat te Amsterdam door haar verlooide was neergeschoten, aan het licht doen komen, dat het slachtoffer door vier kogels ge troffen was. In de keuken, waar de moord plaats vond, werden vijf hulzen gevonden. Een daarvan was afkomstig van den kogel die den dader zelf getroffen heeft. De toestand van den jongen man is bevredi gend. ZOLDERKAMERTJE IN VLAMMEN. BRAND IN EEN MANDSJOERIJSCH ZIEKENHUIS. Vijftien dooden. V.D. verneemt uit Moekden: Te Sjanpin is ten gevolge van het ontploffen van een benzinereservoir in het ziekenhuis brand uitgebroken. Het houten ge bouw is geheel in de asch gelegd. Tot dusverre zijn 15 dooden geborgen. Een 64-jarige man ernstige brandwonden be komen. Gistermiddag omstreeks 1 uur werd er brand ontdekt op een zolderkamertje van een huls aan do Barbaroa- straat to Nijmegen waar de 64-jarlge O.N. een werkver trek heeft. Toen men boven kwam stond het kamer tje waarin zich de man bevond in lichte laaie. Drie personen hebben de brandende kleeren van den man weten te dooven. De ongelukkige was met zulke hevige brandwonden overdekt, dat hij onmiddellijk naar 't Wilhelminagast- huis moest worden overgebracht Men vreesde voor zijn 1 leven. Geachte Redactie! Gaarne verzoek ik eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad. het publiek eenig inzicht van zaken te geven over de behandeling van B. en W. en de daar bij onmisbare steun van de S.D.A.P.-fractie voor de arbeiders ln Schagen. Zooals ieder arbeider boven het hoofd hangt, zoo ook mij, werkloosheid deed zich hij mij ook gelden met geen vooruitzicht spoedig wederom werk te zul len krijgen. De vrees voor dc Wieringermecr (werk verschaffing) deed mij uitzien naar andere bronnen van inkomsten, omdat „De Meer" voor groote gezin nen haar totalen ondergang beteekent Het arbeids loon daar verdiend, kan geen gezin in stand houden met 5 schoolgaande kinderen, zooals het mijne is. Gedurende een jaar wist ik mijn gezin door de grootste ellende heen te helpen, door dagelijks langs den weg te scharrelen. Maar de tijd wordt steeds nij- nender en daarom wendde ik mij tot het plaatselijk crisis-comité cn do gemeente, om mij kleine bijdlia- gen te verschaffen in natura. Maar een afwijzende be schikking was het bescheid. Toen wendde ik mij tot den Raad van Schagen, met hetzelfde verzoek, maar toen de zitting dédr was kwam het niet in behandeling. Weer teleurgesteld dus. Toen ging ik naar mijn S.D.A.P.-fractie en logde het geval aan den heer Bakker uit: hij toonde zich verontwaardigd over deze handelwijze en respecteer de het in mij, dat ik kans zag mij vrij van de „Meer" te houden, want dit kostte de gemeente circa 4 a 5 gulden per week per man, en dat dit geld toch door de burgers moest worden opgebracht. De heer Orsel beloofde mij, zirh er voor te zullen spannen als mijn ingezonden adres in behandeling kwam. En zoo kwam mijn schrijven in de j.1. gehouden raadsvergadering in behandeling, altijd zoo: de Bur gemeester meldt dat een schrijven om steun is inge komen. maar zonder de situatie te bespreken stelt de Voorzitter voor, hierop afwijzend te beschikken. Nu springt mijn S.D.A.P.-fractie er voo*- en let wel, mijn heer Raker prefereert voor mij de Wicringermeer. ter wijl de Voorzitter dit al heaamd had. Neen. heer Bak ker, u had moeten vragen aan den Voorzifter om do situatie van mij even uiteen te zetten, opdat het pu bliek geen verkeerde voorstelling van zaken krijgt. Maar enfin, de vergissingen in dc S D.A.P. zijn niet van de lucht, en aan wien moeten wij ons. arbeiders tegenwoordig vastklampen? Mijn opinie is thans: wie kweekt communisten cn O.S.P.; mijn inziens is dit onze eigen S.D.A.P. Mijnheer de Redacteur, mijn beleefden dank voor de verleende plaatsruimte. Schagen, Januari 1934. L. LOURENS-

Schager Courant | 1934 | | pagina 5