Nieuwe Niedorp. S UlT DE OMGEVING HOOOWOr Tl Vrijdagavond hield het Departement voor het Nut van het Algemeen in de zaal van den heer J. Modder alhier haar derde avond in dit seizoen. De heer P. de Boer opent de vergadering met kort doch hartelijk woord, zooals we dat van hem *e\voon zijn en geeft liet wooni aan den heer Westerveld die de eerste lezing heeft. Deze leest een kort kluchtig stuk voor, wat getiteld is: „Mijnheer M. D.welke naam deze persoon gege ven is door zijn villa die „Mighty Dollar" heette. De strekking hiervan in het Kort laat zien de ..Inflatie" van verschillende landen wat de geldswaarde betreft. Over het geheel rijk aan humor. Hierna brengt de heer St de Zee. hoofdonderwijzer alhier, een drietal filmen op het doek, die leerzaam waren en schoonheid bovenal. No. 1: Met de l>oot naar Tndië, prachtige foto's der zee en verschillende ha venplaatsen. No. 2: Ben bootreis door Noorwegen, het land van het hout, levertraan en vischvangst. Prach tige natuurgetrouwe foto's van de Gletchers en sneeuwvelden. Middernachtzon en de kleedij der be volking. No. 3: Lapland met zijn zelfde mooie natuur en leefwijze der bevolking. Al deze drie filmen werden op duidelijk wijze toe gelicht door den spreker. De Voorzitter dankte den spreker, namens allen, voor de vertooning hiervan en zegt tevens een woord van dank aan Burgemeester Hoogenboom die de lan taarn met filmen, wat eigendom is van de gemeente, belangloos heeft afgestaan. Hierna volgt rondvraag en wordt vastgesteld dat begin Maart de laatste avond met dames gehouden wordt. Daarna sluit de Voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen, deze mooi leerzame avond. W I F RI N G F R M F F R SLOOTDORP. Vrijdagavond was alhier in hotel Smit een ver Kadering bijeengeroepen van de Bouwvakorganisaties in den Wicringermeerpolder, daar er een kwestie was met eenige aannemers over de regeling der collectieve arbeidscontracten. Op deze vergadering waren tegen woordig de heer Hariot, van het hoofdbestuur van de moderne bouwvakorganisatie en de heer Mol van het hoofdbestuur van den N.C.B. Nadat de vergadering was geopend door den heer IToogeboom, voorzitter van den modernen bond. af- deeling Wieringcrmeer, werd het woord verleend aan den heer Hariot. Deze zette in het kort uiteen hoe de zaak op het oogenblik ongeveer stond en hetgeen hieraan was voorafgegaan, namelijk dat reeds in den loop van October besprekingen hadden plaats ge had, met als resultaat, dat in een bijeenkomst van het hoofdbestuur met een deputatie van de aannemers welke op dat oogenblik in de Wieringermeer werk ten, een overeenkomst werd aangegaan, behoudens goedkeuring der leden. Deze overeenkomst loopt van af 14 November 1033 tot 1 Maart 1935. Toen later ech ter de contracten ter onderteekening werden aange boden, bleken drie aannemers, n.1. Batenburg, Krij- tanburg en S. de Boer, niet bereid deze te teekencn, vandaar dat genoemde leden van het hoofdbestuur dezen middag nogmaals een bespreking hadden met genoemde aannemers, met als resultaat, dat deze in zooverre genegen waren de contracten ie ondertee kenen, geldende vanaf 1 Januari 1934. Hoewel er vrij wat protest tegen deze handelwijze van de aannemers los kw$m. en er zelfs stemmen uit de aanwezigen kwamen om het werk neer te leggen, is toch na eenige discussie besloten de voorstellen maar aan te nemen. Hierna sloot de "voorzitter de vergadering. WARMENHUIZEN Dezer dagen hield de vereeniging „Het Witte Kruis*' een algeraeene vergadering in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter, de heer P. Slot, opende deze ver gadering met een woorjl van welkom. Spr. merkte op, dat we een geringe opkomst wel gewoon zijn, buiten het bestuur een paar leden met de pers Door de groote verandering die onze vereeniging heeft on dergaan. wat toch allen bekend is, had spr. toch verwacht een grootere opkomst. Onze vereeniging heeft door oprichting van het Wit-Gele veel leden verloren, deze splitsing werd door spr. ten zeerste betreurd, het doel der vereeniging moet men toch voor oogen houden. We zullen hopen, dat het nieuwe bestuur met den meesten ijver zal werken en een aangename verhouding zal blijven bestaan. Aan den secretaris, den heer Rijs, werd verzocht de notulen te willen voorlezen, welke zor.der aan merking onder dankzegging aan samensteller goed gekeurd werden. Uit de ingekomen stukken valt geen bijzonders te vermelden. Rekening en verantwoording van den penning meester Rekening Witte Kruis. Begin saldo f687.22, ont vangsten f425.33. totaal f 1112.55, uitgaven f537.31, saldo f575.24. Nemen we dus het begin saldo, dan zijn we fit 1.98 achteruit geboerd. Rekening T.B.C. Beginssaldo f 191.(6. ontvangsten f959.00, totaal f 1150.05, uitgaven f1114.49, saldo f35.56. Ook hier een achteruitgang. De heer Terpstra stelde nog een vraag omtrent de rijkssubsidie. Aan de heer C. Geus en S. de Geus verzocht men de boeken en bescheiden na te zien Deze verklaarden alles in orde te hebben bevonden en ging men tot goedkeuring over. Den penningmeester werd dank gebacht voor zijn accuraat beheer en de nazieners voor de gedane moeite. Benoeming T.B.C -commissie Door de splitsing van de vereeniging wordt het gewenscht geacht dat een contact- of een permanente commissie benoemd wordt en dat uit elke vereeniging drie led^n be noemd worden. De vergadering heeft nog geen vast besluit genomen om te benoemen een contactcommis sie of een permanentecommissie. De heer Rijs lichtte dit nader toe het verschil tus- schen een contactcommissie en permanenlecommis- sie. Wordt besloten tot eerstgenoemde, tan worden de uitzendingen op het gebied van T.B C. geregeld door de vereeniging Het Witte Kruis. Wordt een permanentecommissie benoemd, dan worden al deze belangen geadministreerd en geregel 1 door deze commissie. Deze uiteenzetting is ook die van Dr. Schut uit Alkmaar. De heer Slot raadde aan om nog eens te hooren over de bespreking die heeft plaats gehad tusschen het Wit-Gele Kruis en N.-Holl. Ver. Het Witte Kruis. Hierover zal nader worden geinformerd Tot leden van de commissie werden benoemd de heeren P. Slot, Terpstra en P. J. Mink. De heer Slot nam deze benoeming niet aan en hiervoor werd ge kozen de heer Donia, die hiermede in kennis zal wor den gesteld. De beide andere heeren namen Je bcnoe ming aan. De penningmeester, de heer Rijpma, had besloten om als bestuurslid te bedanken Het be stuur meende dat in dezen moeilijken tijd dit. zeer ongewenscht is en wisten den heer Rijpma te be werken om bestuurslid te blijven. Vervolgens werd de begrooting behandeld en door de vergadering goedgekeurd; de begr-oting der T.B.C. is nog niet behandeld. Het is ons uit de begrooting gebleken, dat de ver schillende posten al tamelijk besnoeid zijn en het zeer moeilijk was haar sluitend te krijgen. Door het uittreden van tamelijk veel leden en nok liet bedanken als lid, maakt de zaak zeer moeilijk Voorzitter d9et dan ook en beroep op een ieder die toch lid kan wezen, lid wordt en lid blijft De contributie fl.50 kan desnoods in drie keer worden betaald. Dit kan voor niemand toch een bezwaar wezen. De rondvraag leverde niels op en sloo« voorzitter dc vergadering, hopende dat bij een volgende ver gadering meer leden aanwezig zullen zijn. Loop der bevolking gedurende het Jaar 1933. Bevolking op 1 Januari 1933: 1209 m., 1126 vn, to taal 2337. Vermeerdering: door geboorte 32 m., 34 vr„ totaal 66; door vestiging 38 m., 4S vr., totaal 86; gehccle ver meerdering 70 m.. 82 vr., totaal 152. Vermindering: door sterfte 10 m., 11 vr., totaal 21; door vertrek 42 m., 54 vr., totaal 96; gehecle vermin dering 52 m., 65 vr., totaal 117. Verschil tusschen vermeerdering of vermindering 18 m., 17 vr., totaal 35. Bevolking op 1 Januari 1934 1227 m., 1145 vr., to taal 2372. Aantal huwelijken 8. 11 A RE .V K ARSP F L DIRKSHORN. De Zaterdag door den Bond voor Staatspensionnee- ring, afdeeling Harenkarspel gehouden propaganda- vergadering was zeer druk bezocht. Reeds voor den aanvang der vergadering was de zaal van den heer Pij per stampvol en moesten nog gegadigden worden alge wezen De heer Hagenaar heette det aanwezigen welkom. Het woord was nu aan den heer C. de Vrie-s, lid van het Federatiebestuur. Spreker vertelde in 't kort de be kende geschiedenis van het StaaLspensioen in Neder land, hierbij o-a. releveerer.de, hoe bij de behandeling van de Wet Talma door de gevatheid van een Kamer lid, den heer Duys. reeds dadelijk duizenden ouden van dagen in het genot van een wekelijksche uitkeerlng kon den worden gesteld. Daar echter de later ingevoerde V.O.V. niet aan de verwachting heeft beantwoord, gedeeltelijk door on macht van de betrokken personen, zijn nu weder tien duizenden zonder pensioen of rente. En nog steeds wordt door de machthebbers in ons land beweerd, dat de gelden voor premievrij staatspensioen niet kunnen worden gevonden, terwijl voor andere doeleinden, zoo als het militalrismc en de droogmaking van de Zuider zee, de millioenen altijd beschikbaar schijnen te zijn. Applaus. Daarna kwam voor het voetlicht de attractie van den avond: de combinatie Daan Pool en T. Bouman. Deze heeren hebben met hun luimige en ernstige voordrach ten, opgeluisterd door fraaie tooneelen en costuums en bijgestaan door de passende begeleiding van den heer Kos, pianist, het publiek enkele aangename uren ge schonken. Daan Pool heeft zijn goeden naam hier we der schitterend gehandhaafd. Tot weerziens! BARRINCIERRORN Ten locale van den heer A- de Graaf werd een han dicap biljartwedstrijd gehouden tusschen een zestal spelers uit Verlaat en een zestal van Noordscharwoude Voor Verlaat kwamen uit de heeren A. Mljts. J. Veer man. R. Laan. H. de Boer Jr.. P. Langendijk en Jb. Gelder. Voor Noordscharwoude speelden de heeren: G. Hop. Jb. Kroon. C. Langedijk, C. Swager, J. v. Strijbls en L. Dekker. Na een geanimeerden strijd won Verlaat 8 partijen en Noordscharwoude 10 partijen. Zaterdag trad voor de vereen. D.O.G. in De Fortuin op de Kon. Letterlievende vereeniging „J. J. Cremer". uit Haarlem met „Komedie", een spel in drie bedrijven van Henk Bakker en Jan van Ees. De uitstekende Indruk, die dit gezelschap vorige ma len achterliet werd ook nu weer bevestigd. Het spel van alle medespelenden was in alle opzichten prachtig verzorgd en voor liefhebbers van tooneel viel er veel to genieten. „Komedie" was de titel van dit stuk en het deed haar naam eer aan. Het was komedie van het be gin tot het einde. Verscheidene malen werden de aan wezigen In spanning gehouden door een scène, welke zich op het tooneel afspeelde. En als dan een dergelijke scène haar hoogtepunt had bereikt, werd zij eensklaps verbroken, want het was slechts „komedie". De vertolking van een dergelijk stuk verelscht bijzon dere gaven en wij zijn er van overtuigd, dat een min der sterk spelend gezelschap met dit werk geen suc ces zal behalen. ..Cremer" onder de regie van den au teur en acteur. Bakker evenwel wist de talrijke aanwe zigen in spanning te houden en het succes was dan ook nu weer onverdeeld. Het moet ons echter van het hart. dat wij dit ensemble liever zien optreden met een too- neelwerk van dieperen Inhoud. De indruk die dan zal worden verkregen zal langer in herinnering blijven. Na afloop sprak de voorzitter van D.O.G., Dr. J. J. Werner. de vereeniging, die voor de vijfde maal voor de vereeniging was opgetreden, toe en dankte haar, ln het bijzonder haar leider, den heer Henk Bakker, voor het geen wederom was geboden en riep haa reen hartelijk „tot weerziens" toe. KOLHORN. Zaterdagavond hield de Ver. Burgernut „Ons Genoe gen" haar 2e bijeenkomst in dit seizoen, in de zaal van den heer S. Kuiper. Als voorzitter deze bijeenkomst opent, doet hij dat met een woord van welkom aan de aanwezigen, en con stateert dat de zaal weer zoo goed als vol Is. Als eerste nummer krijgen we te zien een drietal oefeningen aan de ringen uitgevoerd door de veteranen- leden der gymnastiekver. Hoe de prestaties van deze heeren in den smaak vielen, bewees wel het applaus. Door de aanwezigen zou op verzoek van voorzitter per stembriefje uitgemaakt worden wie van de vetera nen de beste was aan de ringen. De prijs hiervoor n.1. een jaar vrij lidmaatschap van Ons Genoegen, uitge loofd door devereen. werd toegekend aan A. Slikker Verder werd deze avond geheel door bijdragen van leden en gasten gevuld met voordracht, zang, mond harmonica en tooneel. zoodat er voor elkeen weer ge legenheid werd gegeven om zijn best te doen. Burgernut kan als gewoonlijk aan dezen avond met genoegen terugdenken, want er Is weer volop genoten. Een dansje hield nog velen na sluiting gezellig bijeen. LANGEND IJ K ZTJmSCHARWOUDE. Uit het Jaarverslag van de Ziekenhuisverpleiglng bleek dat het aantal leden is gedaald van 899 tot 840. De ontvangsten beliepen, met het beginsaldo ad f 767.85. in totaal f 1968,72; de uitgaven f 1319.29, terwijl over het afgexloopen jaar nog ongeveer f 240 moet worden be taald. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. Kout- Kolven. Bij de Zondag in Je kolfbaan van don heer Kra mer te Zuidscharwoude gehouden wedstrijden, tus schen de kolfclubs, aangesloten hij den Langendij- ker Kolfbond, was de uitslag de volgende: Vriendenkring te Noordscharwoude 395 punten; Volharding te Oudkarsoel 306 punten; Ons Genoegen te Noordscharwoude 285 punten. OUDKARSPEL. Volksonderwijs. De afdeeling Langendijk van „Volksonderwijs' hield Zaterdagavond een propaganda-avond in de zaal van den heer C. Vis, alhier. De zaal was geheel gevuld toen de heer J. Kei zer, voorzitter der afd. Langendijk de bijeenkomst opende en allen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder tot den spreker van dezen avond, den heer Th. Thijssen, lid der Tweede Kamer. Daarna worden door het Oudkarspelsche strijkje eenige muzieknummers ten gehoore gebracht, waar na de heer Tlü;s?en zijn rede uitsprak, welke met groote aandacht werd gevolgd. Spr. gaf een korte uiteenzetting van het bijzonder en het openhaar lager onderwijs en wees er op, hoe het eioenüjke open bare onderwijs, de „school voor allen", ongeveer 125 terug werd gesticht, als een der gevolgen van de Fransche revolutie, waardoor ook in ons land een an dere regeering aan het bewind kwam, die het reus achtige werk op de juiste wijze aanpakte, door er zooveel mogelijk aan te doen meewerken. Daarom werd een „algemeene school" gesticht. Er zijn altijd moeilijkheden om aan geld te komen voor onder wijs. zeide spr., omdat mdh het geld niet zoo gemak kelijk terug ziet komen, als dat het b.v. wordt uitge geven voor den aanleg van een haven. Spr. wees op de groote verdeeldheid van godsdienst in ons vader landje, wat wel te betreuren is, De godsdienst werd daarom van de school geweerd en overgelaten aan de geestelijken, terwijl de boeken bij het onderwijs gebruikt, aan de publieke critiek werden onderwor pen. Het derde programpunt was de opvoeding van het kind in de maatschappelijke en christelijke deugden. De eerste jaren was de openbare school een succes en ondervond men een groote medewerking van alle kerken, totdat de eischen kwam» n, om ook een opleiding tte geven tot een bepaalden gods- dienste met gevolg den schoolstrijd, die tachtig jaren heeft geduurd, en eindelijk door rechts werd ge wonnen. Ziedaar de oorzaak van de twee soorten on derwijs. De drie genoemde verplichtingen van de openbare school zijn niet van toepassing op het bij zonder onderwijs, üat is het verschil. L>e grootste be schuldiging, die het openbaar onderwijs wordt ge daan is. dat men de kinderen niet kan opvoeden, omdat men geen grondslag, geen godsdienstige grondslag, heelt. Dit is een zonderling standpunt en toonde spr. door vele voorbeelden aan, dat het zonder dien grondslag wel degelijk opvoeding is, wat er go- geven wordt. Wie de beschuldiging vasthoudt, weet niet wut hü zegt De fout van twee soorteu onderwijs was volgens spr., de verdeeldheid, die daardoor ge kweekt werd en de misverstanden en waandenk beelden, die er door ontstaan. Ook hiervan gaf spr. treffende voorbeelden, lenslotte zette spr de betee kenis van de Vereeniging Volksonderwijs uiteen en wekte op, zich hierbij aan te sluiten. De raad dezer gemeente kwam ln openbare verga dering bijeen op Maandag 29 dezer, des morgens half elf. Voorzitter de Edelachtb. Heer P. Pluister. burge meester. Secretaris de heer P. Haringhuizen. Aanwezig zijn alle leden. Na opening door den Voorzitter worden do notu len door den Secretaris gelezen en onder dank on veranderd vastgesteld. Ingekomen slakken. Terug ontvangen werden de goedgekeurde besluiten tot het aangaan eener geldleening voor den bouw van een onderwijzerswoning, tot de onderhandeche verhu ring van gemeentelanderijen en tot den aankoop en het bouwrijp maken van het terrein naaet de nieuwe school, dit laatste alleen wat den aankoop betreft. Voor het bouwrijp maken kwam nog geen goedkeu ring ia Ontvangen werd een gunstige beschikking van de ministers van B. Z. en Financiën op het beroep van den 'gemeenteraad, tegen het besluit van Ged. Staten, waar bij ter uitvoering van de Wet op de Financieele ver houding tussohen Rijk en Gemeenten het bedrag, in art. 42 van het Kon. Besluit van 4 Nov. 1928 door do letter U voorgesteld, voor deze gemeente ls vastgesteld voor het rekeningsjaar 1930. Mevr. A. Jes—Blokker zond bericht van aanneming der benoeming tot regentes der algemeene Armenad- mlnlstratie en de heeren A. Winkel en LJ. Meijer tot Weesmeesters. Voorts kwam ln het verslag der vergadering van dc Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeurlngs- dlenst op 9 December 1933. Balans en verlies- en winst rekening van den Keuringsdienst voor Waren over 1932. Vaa Ged. Staten kwam ook hier ln het rondschrijven in zake korting op de jaarwedden van Burgemeesters, secretarissen en ontvangers; van de afd. Noord Hol land van den bond van gemeente-ambtenaren, het be kende schrijven, waarin voor een korting van wordt gepleit of daarmee overeenkomend pensioensver- haaL B. en W. stellen voor aan Ged. Staten te berichten, dat naar de meening van den Raad de vermindering dezer jaarwedden, hetzij in den vorm van pensloensver- haal hetzij in dien eener tijdelijke korting, niet meer dan 8^ zou behooren te bedragen. Met deze verminde ring kan naar het oordeel van de meerderheid van het College althans ln de kleinere gemeenten, waar deze jaarwedden niet zoo hoog zijn, worden volstaan. De minderheid van B. en W. heeft zich verklaard voor de door Ged. Staten aangegeven regeling. De heer KooU, vormende, de minderheid, verklaart wel ten deele zich met de meerderheid te kunnen ver eenigen, daar de salarissen klein, feitelijk té klein zija maar ziende, naar de belastingbetalers, die vaak geen. of maar een gering Inkomen hebben, meent spr. dat hier wel gronden aanwezig zjjn voor verlaging. Het levensonderhoud is goedkooper dan voor den oorlog, ook een factor van beteekenis dus. Do belasting opbrengst brengt moeilijkheden met zich In dezen tijd. Een en ander deed spr. besluiten zijn goedkeuring te hechten aan 't voorstel van Ged. Staten. De heer Borst denkt er anders over. Spr. ziet hierin weer een verkapte loonsverlaging. En daar is spr. vier kant tegen. De levensstandaard is niets veranderd haast, van goedkooper is geen sprake. Maar ook met de meer derheid is spr. 't niet eens. 't Beste lijkt hem de 4.5 pet zonder meer te handhaven. De heer Olie stemt met de minderheid ln; een leder moet een offer brengen, ook de ambtenaren. Het voor stel van Ged. Staten ia niet overdadig te noemen en de salarissen laten verlaging toe. De heer de Jong deelt de meening van de minder heid. In tegenstelling van den heer Gaaijaard. Laatst genoemde is een tegenstander van loonsverlaging en 't zal ook geen uitkomst brengen. De zaak wordt te ver doorgedreven. Feitelijk moet er aan de salarissen hee- lemaal niet worden getornd, wijl deze heusch niet zoo dik zija Voorzitter wil er niets van zeggen, daar hij er zelf bij betrokken is. De heer Gaaijaard vreest dat van hooger hand za! worden geknabbeld aan de kleine ambtenaarssalarissen als de grootere een veer hebben gelaten, ze worden dan als voorbeeld aangewend. Spr. vindt dat 't hoofd der gemeente een goed salaris moet hebben. Besloten wordt tot stemming over te gaan over 't voorstel van de meerderheid. Dit wordt verworpen. 't Voorstel van de minderheid 't voorstel van Ged. Ged. Staten wordt aangenomen met 43 stemmen. Tegen stemden de heeren Pluister. Gaaijaard en Borst Daarnevens kwam een rondschrijven ln van Ged. Staten, waarbij de gemeentebesturen worden uitgenoo- algd in de ambtenarenreglementen een aantal bepalin gen op te nemen met betrekking tot de volgende punten verbod dragen van Insignes op uniformkleedingstuk- ken; verbod aanbrengen van uiterlijke, niet nationale ken- teekenen aan ambts- of dienstwoning; ontslag wegens revolutiorinaire gezindheid, lidmaat schappen van of steun aan z.g. verboden vereenigingen, ontslag huwende vrouwelijke ambtenaren, ontslag van de vrouwelijke ambtenaar, die ln concubi- De avond werd verder gevuld met een paar num mers bioscoop, gegeven door den lieer J. Deutekom, wat zeer in den smaak viel, terwijl hot strijkje ook nog eens ten tooneele kwam en op niet onverdienste lijke wijze eenige mooie nummers ten gehoore bracht. Vervolgens werden eenige aardige liedje- z zongen door mej. Tr. Muller terwijl dc heer J. Koeman en ook de heer P. Kist eenige voordrachten ten beste gaven. Dit drietal had veel succes, vooral de beide laatsten met de voordracht „in maneschijn". Het was pi.ru. half een, toen de voorzitter deze zeer goedgeslaagde bijeenkomst sloot met woorden van dank tot allen, die tot het welslagen hadden mee gewerkt. LANGENDIJK. Het kringbestuur van den Neutralen Bond verga derde dezer dagen bij den heer J. de Bakker en werd in deze vergadering met groote meerderheid voor 't hoofdbestuur als candidaat, welke men 'n de afdeo- iingen zal voorstellen, den heer Gaijuard te I.ange- reis benoemd v.d. vacature, ontstaan door t bedanken van den heer P. Hart te Koedijk en in de vacature Veltrop voor den kring Hoorn de heer Ham van Wij- denes. Er werd critiek geoefend op het maandblad „De Ontwaking". Men was niet tevreden met den slap pen inhoud van het blad, terwijl het Vrije Woord te veel naar den zin van du aanwezigen werd gewei gerd. Tenslotte besloot men het H.B te zullen vragen een onderzoek in te steUen naar de resultaten der contingenteering van groenten in Üuitschland. met eventueele publicatie van de cijfers, welke do u ie commissie voor de contingenteering voor redeiiike winst worden gehouden. Men was er vin oordeel, dat niet de handel het grootste voordeel dezer con tingenteering mocht hebben. In de gehouden vergadering der tulnbouwvereenlglng De West werd besloten, aan den Minister een telegram te zenden, waarin aangedrongen wordt op vergroot ing van den tuinbouwsteun en op onmlddelltjke uitbetaling van den richtprijs der verschillende producten. naat gaat leven en gelijktijdig genot van belooning tn burgerlijken en militairen dienst Voorgesteld wordt hleraAn te voldoen. De heer Olie zegt nu opstandig te worden. Met de punten 1 en 2 kan spreker zich niet vereenigen, wel met 't andere. Spr. ls er voor oen het gezag te handhaven, maar dan moet 't gezag zich zelf ook hnog houden. Er mankeert echter wel wat aan Deze ordonnatles noemt spreker ook kleinzielig Wethouder Goijaard kan zich er heelemeal niet mee vereenigen, Er wordt ln ons land erg geschermd met vrijheid en recht, maar er ls niets van te bespeuren meer Spreker wijst op de aan de V-A.R.A. opgelegde straf en noemt zooiets te ver gaand. AJs Iemand revolutlonnalr gezind is en hij houdt dat ln zich. dan blijft hij rustig als ambtenaar gehandhaafd. Draagt hU een insigne, dan moet hij er direct uit Maar de regeering vergeet, dat aan de gevoelens van dergelijke personen niet# ver andert De stille zijn soms nog de grootste werkers. Nog haalt spreker aan 't geval-Poppe 4n Zaandam. Do heer Poppe was Jaren een plichtsgetrouw ambtenaar- Omdat hij lid was en wilde blijven van de O.S.P, werd hij ontslagen. Een en ander vindt de heer Galjaard erg bedenkelijk, 't Is vreeselijk zelfs! De heer Borst betoogt, dat de regeering zelf ln de hand werkt dat de menschen revolutionair worden. Zie de lonoen eens ln de Wlerlngermeer. Spreker vindt deze voorwaarden dl te kras. Alleen moest de regeering den N.S.B. verbieden. Daarin schuilt gevaar voor de regeo- ring en den Staat De N.S.B. wil ministers bijv. In con centratiekampen stoppen en het koninklijke huls uit schakelen. Voorzitter vindt dat er niet dl tc diep op moet worden Ingegaan. De regeering eischt van haar ambtenaren stip te getrouwheid en betrouwbaarheid. Het gaat nlel op, dat ambtenaren van den Staat zich stellen tegenover den Staat. Wat de burgers doen willen, moeten ta zelf weten, maar ambtenaren moeten zich onderwerpen. Wethouder Kootj meent dat dezo voorwaarden moe ten worden aanvaard. Wcthoudèr Galjaard daarentegen noemt *t de reinst® onzin. Tot stemming overgaande wordt verworpen met 84 ztommen om de bedoelde bepalingen ln 't ambtenaren reglement op te nemen. Togen stemden do heeren Borst. Olie, de Jong en Galjaard. Ged. Staten zonden verzoek ln, de vastgestelde begroo ting 1934 te wijzigen en daarbij rekening te houden wat de uitkeerlng uit het Gemeentefonds betreft, met de ge wijzigde schaal ln het door de Tweede Kamer aangeno men ontwerp van Wet tot vermindering der uitkeerlng (thans wet van 22 December 1933) en wat de uitgaaf posten voor werkverschaffing en steunverleenlng en de belasting wegens de classificatie voor de gemeentefond»- belasting betreft met de circulaire van 15/21 November 1933. De subeidlcn van de Provincie voor dc tuberculo sebestrijding en het vervoer van oen leerling naar de school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar dienen met 10 pet tc worden verminderd, de finantieele gevolgen van de opheffing van de Langereizerschool per 15 December moeten worden geregeld en ten slotte zal. daar het zich niet laat aanzien, dat de rekening over 't jaar 1933 ln 1934 door Ged. Staten zal worden vastge steld, van de ln 1933 voor den verbouw der bijzondere school gedane uitgaven geen bijdrage van de buitenge meenten kunnen worden geraamd. Voorgesteld wordt de bedoelde wijzigingen aan te brengen. Aldus zal de begrooting worden gewijzigd. Brief van den Commissaris der Koningin met ver zoek in de Verordening veldwachter, eenige wijziging aan te brengen betreffendo de leeftijdsgrens, vergoeding rijwiel (terugbrengen tot f 30) toelage bezit politiedl- ploma, tegemoetkoming in de hoogere kosten van de woning ad f 100 laten vervallen en dc Jaarwedde met dat bedrag verminderen, en over de toepasselljkverkla- ring van enkele artikelen van hst ambtenarenreglement B. enW. stellen voor ook hieraan tegemoet te komen, uitgezonderd evenwel wat het voorlaatste punt betreft. Ook ln de toekomst dient duidelijk uit te komen, noe met den bouw der veldwachterswoning een deel der meerdere kosten op den veldwachter Is verhaald. D« toelage voor het politiediploma ware te steUen op f 50, Aldus wordt besloten met algemeene stemmen. Ingekomen ls een beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op het verzoek van het gemeentebestuur om toepassing van het tweede lid van art. 56 der L. O. wet 1920, bij welke beschikking de Minister heeft goedgevonden te bepalen, dat over het jaar 1934 ten behoeve van de openbare lagere school ln de kom dezer gemeente aanspraak kan worden ge maakt op Rijksvergoeding van de jaarwedde voor een derde(n) onderwijzer(es) van bijstand, mits en voor zoo lang de bevolking dezer school in dat Jaar tenminste 131 bedraagt en de extra leerkracht wordt betrokken "lt het personeel der opgeheven lagere school te Lange- reis of in het genot ls van wachtgeld. Voorzitter deelt mede. dat momenteel het aantal leer» llngen bedraagt 138. Dit is oen verheugende tijding. Een 4e leerkracht B. en W. stellen voor over te gaan tot het benoemen van een vierde leerkracht (onderwijzeres) aan de open bare lagere school alhier met Ingang van 1 Februari 1934. In verband met de in de bovengenoemde Mlnisteri- cele beschikking opgenomen voorwaarde worden voor de benoeming aanbevolen (alphabetisch): Mej. A. Ü- Bloemendaal. onderwijzeres op wachtgeld van de schoo' alhier, thans aan deze school werkzaam als kweekel'n? met acte en Mej. T. Goed. onderwijzeres op wachtgeld van de school aan de Langereis. Gekozen werd Mej. Bloemendaal, met algemeene stemmea Voorzitter hoopt en vertrouwt dat ze de benoeming

Schager Courant | 1934 | | pagina 6