Rusland wil den vrede. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. De Langendijker Groentenveilingen. Raad Oude Niedorp. Dinsdag 30 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Deriie bEad. No. 9423 Uitbreiding der Amerikaansche luchtvloot. DE HOANG HO BUITEN HAAR OEVERS GETREDEN. Tienduizend dooden? Melkauto tegen den trein. Redevoering van Stalin. Japansche veerboot omgeslagen. Scheepsramp bij de IJslandsche kust. De verlaging bij de Spoorwegen. Negentienhonderd nieuwe vliegtuigen. De Amerikaansche minister van Oorlog heeft een nieuw vijfjarenplan voor de uitbrei ding der luchtstrijdkrachten van het land leger bekend gemaakt Dit plan zal zoo spoe dig mogelijk aan de militaire commissies der beide Huizen worden voorgelegd. Het aantal vliegtuigen, dat thans 1800 bedraagt, zal met 1000 worden vergroot De kosten voor ieder nieuw vliegtuig worden geraamd op 40.000 dollar. Verder ligt het in do bedoeling, een vliegend „Hoofdkwartier-eskader" in te stellen, dat uit 900 vliegtuigen zal bestaan. neze vliegtuigen zullen onmiddellijk ter beschik king van den generalen staf staan en gebruikt wor den zc^wel in verbinding met de land- of zeestrijd- krachten als voor bijzondere opdrachten. Het oska der zal 'verder worden gerequireerd, wanneer een aanval op een landsgrens een geconcentreerd™ ver dedigingsmaatregel noodzakelijk maakt Volgens ver klaringen van het ministerie van oorlog zal Amerika hiermede het grootste luchteskader ter wereld bezit- ten. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, is de Hoang Ho ♦uiten haar oevers getreden, waardoor uitgestrekte gebieden, vooral in de provincie Honan, zijn over stroomd. Voor zoover valt op te maken uit de te Sjanghai ontvangen berichten, is hier sprake van een catastropho fbn grooten omvang. Ongeveer 10.000 mcnschen zouden in liet water zijn omgekomen of zijn doodgevroren. Duizenden zwerven dakloos in het geteisterde gebied rond. De reddingspogingen worden bemoeilijkt door den ijsgang. Verscheidene booten die met levensmiddelen, klecren on geneesmiddelen on derweg waren, zijn tegen de ijsschotsen stukgeslagen. Daarbij zijn drie redders om het leven gèkomen. Uit de spaarzaam binnenkomende rapporten der plaatselijke autoriteiten blijkt, dat de ramp nog groo- ter dreigt te worden, daar het water nog steeds stijgt. Op een onbewaakten overweg gegrepen. De bestuurder zwaar gewond. Op den onbewaakten overweg te Ruigcweide op do spoorlijn Leiden—Utrecht is een melkauto geladen met melkbussen, in botsing gekomen met den trein, die om 11.50 uur uit Bodegraven vertrekt. De auto werd een twintigtal meters meegesleurd, waarna de trein onmiddellijk stopte. De auto is to taal vernield. De eenige inzittende J. do G. uit IJssel- stein, werd ernstig gewond door het treinpersoneel opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Het uitzicht op genoemden overweg is goed. doch op het oogenblik. dat De G. dien overweg moest pas- seeren, was er juist een hevige regenbui, gepaard met dikke sneeuwvlokken. Men vermoedt, dat hij daar door den trein niet uit de richting Leiden heeft ge zien en midden op de spoorlijn werd gegrepen. „Diegenen, die zouden probeeren ons te over vallen, zonden een afstraffing krijgen, die hun de lust zal ontnemen, hun zwijnensnoet nog eens te steken in den Sovjet-moes- tuin." Moskou, 28 Jan. Op het 17e congres der commu nistische partij der Sovjet Unie heeft Stalin als secretaris-generaal der partij eon redevoering go- houden over den gcheelen binnen- en buitenlond- schen politieken toestand. Na een overzicht te hebben gegeven van de ont wikkeling der economtscho wereldcrisis ontwikkelde Stalin tot in hizondfirheden de bekende Sovjet Rus sische economische theorieën. Do goheelc economi sche crisis in Europa, Azië on in de Voreenigdc Sta ten heeft aangetoond hoe ziek het kapitalisme is De opleving., welke men in de tweede helft van 11)33 heeft kunnen waarnemen, is. aldus Stalin. het ge volg van een vermeerdering der bewapeningen. In het verdere verloop van zijn uiteenzettingen legde Stalin den nadruk op den wensch der Sovjetregeering onvoorwaardelijk de vredes- betrekkingen met de geheelc wereld te handhaven, hoewel er volgens Stalin, mogendhe den zijn die con conflict met de Sovjet Unie willen provo- ceeren De hervatting der be trekkingen met Amerika noemde Stalin een belang rijke internationale daad. Daardoor is de basis gescha pen voor een vruchtdragen de samenwerking. De betrekkingen tot Japan verdie nen sterk de aandacht. De Japansche weigering met de Sovjet Unie een niet-aanvalspact te sluiten is een vijandige daad geweest. Hetzelfde geldt van de onderhandelingen over den Chtneeschen Ooster spoorweg. Japansche agenten hebben ongelooflijke daden jegens Sovjet Russische employés begaan en schendden voortdurend de reglementen van den Chi- neeschen Oosterspoorweg. Een deel der Japansche militaire partij, aldus vervolgde Stalin, wekt openlijk op &t de in bezit neming van het Russische kustgebied en de Japan sche regeering acht het niet eens meer noodig deze lieden tot de orde te roepen. Wij willen den vrede aldus verklaarde Stalin met nadruk, en wij zijn bereid tot alle maatregelen om een normale situatie tot stand te brengen. Wij kun nen evenwel In deze richting niets meer doen. WIJ moeten het land beschermen tegen verrassingen en op onze hoede zijn voor een aanval. Wij zijn niet be vreesd voor bedreigingen en wij zijn bereid iederen slag roet een tegenslag te beantwoorden. Wie den vrede wil en economische betrekkingen met ons STALIN. zoekt aan te knoopen, zal steeds steun bij ons vin den. Diegenen evenwel die zouden probeeren ons te overvallen zouden een afstraffing k r ij g c n, dat hun de lust zal ontnemen hun zwijnnensnoeten nog eens te steken in den Sovjetmoestuin. Stalin behandelde nog even kort de betrekkingen met Duitschland, waarbij hij beweende, dat in Duitschland thans anti-Sovjetkrachten aan het werk zijn. De Sovjetregeering, aldus Stalin, streeft niette min naar de handhaving der vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland. Vermoedelijk 200 tot 300 personen omge komen. LONDEN, 28 Januari (V.D.): Uit Nagasaki wordt gemeld, dat aldaar een geheel bezette veerboot is om geslagen. Men vreest dat 200 tot 300 personen verdron ken zijn, doch bizonderheden ontbreken. Het aantal slachtoffers gering. De vrees, dat bij het ongeluk van de veerboot Asahi Maroe hij de pier alhier het grootste deel der 350 passagiers, die zich aan boord bevonden, zouden zijn verdronken, is gelukkig niet bewaarheid. Slechts vijf lijken zijn geborgen, 30 personen zijn naar het ziekenhuis overgebracht, omdat zij ernstig van de koude te lijden hadden. Men neemt aan, dat de meeste opvarenden het thans wel weer goed maken. Het aan tal dooden is in ieder geval niet zoo groot als oor spronkelijk werd gevreesd. Twaalf Engelsche zeelieden verdronken. Uit Rvkjavik wordt gemeld, dat bij zware zee in de Dyra Fjord aan de Westkust van IJsland de En gelsche trawlers ..Sabik" en „Euthamia" met el kaar in aanvaring kwamen. De Sabik werd zoo zwaar beschadigd, «lal het schip onmiddellijk zonk. Van de li-koppige bemanning kon slechts de marconist en de 2e machinist gered worden. Alle overige opva renden verdronken. De twee geredden bevonden zich op het oogenblik van de botsing juist op de commando brug en kon den aan boord van de Euthamia springen. De schipper en een scheepsjongen van de Sabik bleven nog eenige minuten drijvende, doch konden tengevolge van de hooge zeeën niet gered worden. De Euthamia, die zelf een groot lek opliep, slaagde er in dc haven van Dyra Fjord binnen tc loopen. GASVERGIFTIGING IN EEN KERK. De dienst moest onderbroken worden. In de garnizoenskerk te Kassei worden Zondag tij dens den kerkdienst een aantal personen onwel, zoo- dat de kerkdienst moest worden onderbroken. De ge neeskundige dienst bracht ongeveer 20 kerkgangers naar buiten. Vastgesteld werd, dat zij vergiftigd wa ren door koolmonoxyd. Een vrij groot aantal der zie ken moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. Dc oorzaak van de gasvergiftiging schijnt te moeten worden gezocht in den gebrekkigen toe stand van de verwanningsinstallatic. JAPANSCH BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG VERONGELUKT. 3 dooden. Een Japansch bombardementsvliegtuig dat zich van Moekden op weg naar Daircn bevond, is bij de hadplaats Pitsjoe verongelukt. Drie personen werden gedood. De tuinders vergaderen. - Critiek op de steunmaatregelen der re geering. De teeltbeperking. En hoe de tuinders daar tegenover staan. - Eisch tot meer spoed. - Groote bedrijven gespaard. Zwakke stemming op de markten. - Roode kool brengt matige prij zen op. Alleen voor de mooiste worden nog de minst slechte prij zen betaald. Nog slechter met de gele kool. - De Deensche witte hondt zich nog het best en geeft nog de grootste opbrengsten. - Uien slapper. - Bieten redelijk. - Peen goeden prijs. - Aanvoer aard appels. De laatste week heeft wel in het teeken der vergade- Van tu'nbouwor8anlsatlea gestaan, aangesloten oij de Groentenveilingen, alsmede enkele andere van de s andsorganisaties. Die. welke bij de veilingen zijn aan- hebben n,et nagelaten op den onhoudbaren toestand te wijzen, waarin de tuinbouw aan Langendijk en omstreken verkeert bij de huidige steunmaatregelen anr ^eee®ring- Er z'Jn ze,fs spooddépêches verzonden aan den Minister, in welke op meer afdoende hulp door ae regeering wordt aangedrongen bij uitblijven waar- van veie bedrijven ten dodde zijn opgeschreven We oeoben in deze overzichten herhaaldelijk op hetzelfde aanbeeld geslagen, zoodat we kunnen volstaan met te XX dat wc in dezen volkomen de meening hebben weergegeven, welke in tuinderskringen leeft. derr««.ao"t!frevqUJaeStie' d,e d€ ^langstelling der tuin- schiinf vnX a diG dCr teeltrege»ng. Deze zaak schijnt voor don regeringscommissaris wel een zeer wS.ee f«»ooileeien naar de langzaamheid, k^d Z J" v?etal" san "c betrokkenen wordt be- los later d a kwamim cr hlgemcene publicaties doch o„ vJ fï? meer °raci«' gespecificeerd. mtai. iT1 W,eet men nok niel- waa, men ta- waarean het ™8 'n VOel on h« d>"s- waarvan het zeer gewenscht, was, er nu reeds van op de hoogte te zijn. Vandaar de vele vragen en inlich tingen, welke op de gehouden vergaderingen tot uiting kwamen. Echter, sommige onderdeelen ervan staan nu reeds vast en wel deze. dat bedrijven van 2 H.A. en minder, 5 pet. zullen moeten inkrimpen en dat, in af wijking van de aanvankelijke voornemens, bedrijven van 25 en meer H.A. slechts 60 procent zullen moeten be perken. Daarover zijn de tuinders over 't algemeen niet te best te spreken. Zij en de boeren, die op 'n gedeelte van hun land den tuinbouw als nevenbedrijf uitoefenen, hebben daarvan den minsten last., omdat zij het niet voor tuinbouw gebruiten. gemakkelijk met andere pro ducten kunnen bebouwen. Een tuinder echter, die 10 Are moet inkrimpen, zit er mee. wat hij daarmee nu eigenlijk moet aanvangen. Zijn bedrijf is geheel op in- tensieven. persoonlijken arbeid ingesteld, alle zorg wordt besteed aan grondbewerking, zoodat de grootst mogelijke productie wordt verkregen. Hij kan zich bij zijn arbeid niet bedienen van allerlei machines, die do groote bedrijven aan den arbeid weten dienstbaar te maken. Zoo zit hij verlegen met het gemis dier kleine oppervlakte. Een landbouwer, die 60 procent moet in krimpen op zijn gedeelte tulnbouwgrond. ondervindt daarvan de moeilijkheden niet; hij mag intusschen nog een gedeelte behouden. Door dit gedeelte nog met tuin bouwproducten te mogen bebouwen, worden een grooter aantal kleinere bedrijven gedupeerd. De tuinbouwers hier zijn dan ook van oordeel, dat het beter was, aan dergelijke landbouwers geheel en al den tuinbouw te verbieden, opdat het mogelijk werd, dat een groot aan tal kleinere bedrijven niet behoefden in te krimpen. De landbouwers krijgen veel beteren steun en zitten de tuinders nu ook bij deze teeltbeperking nog dwars. Niel echter zijn de uitkomsten der laatste week zoo bemoedigend, dat de tuinders zoo haken naar een flink tuindersbedrijf, doch de hoop, dat door de regeerings- maatregelcn de toestand wat beter zal worden, doet hen toch op de bres staan voor hun eigen belangen. Zoo waren de roode koolprijzen deze week weer niet best en ooknu was er van eenig effect van het met Duitschland gesloten handelsverdrag weinig te bespeu ren. Dc allermooiste kool bracht bijna de geheele week f 4 op. Oppervlakkig gezien is dit een aardig prijsje, doch men heeft te bedenken dat er maar een gering percentage van deze kool Is. Is ze even zwaarder, dan is er van den prijs al gauw een paar kwartjes af en voor de grootste kool, zelfs als ze tot de eerste quali- liteit behoort, werd over t geheel niet meer dan f 1.20 —1.40 betaald. Als men dan het gemiddelde gaat bere kenen van alle soorten, dan zal dit niet meer zijn dan ongeveer f 250 per spoorwagen. En dat is dan nog voor de beste kool. Met het doorschot zijn de resulta ten natuurlijk nog slechter. Het mooiste doorschot bracht ongeveer f 3.30 op; doch ook hiervan is er maar weinig. Het grootste deel werd verkocht voor f 11.50, zoo dat de gemiddelde opbrengst hiervan niet ver boven de f 200 per spoorwagen zal liggen. We vernamen, dat alles nog werd verkocht, doch dat er weinig bij moest komen, of sommige partijen lipen er weer door. De totale aanvoer aan beide vilingen bedroeg 88 spoorwa gens Men kan niet zeggen, dat het met de gele kool slech ter liep dan de vorige week, doch wel kan worden vast gesteld, dat van alle prodocten deze koolsoort toch het minst gewild was. Naar het buitenland gaat er al zeer weinig, zoodat het onder die omstandigheden zeer wel te begrijpen is, dat de stemming slap en lusteloos waa M zijn de aanvoeren nu wel niet bovenmatig groot, toch is er nog te veel voor het binnenland alleen. Zoo is het te verklaren, dat er maar een enkel partijtje, zeer mooi goed met een gewicht van ruim 30 In de 100 pond, oen prijs van f 2.80 opbracht. De meeste aanvoeren van deze soort brachten f 2.402.60 op. en dan eerste kwa liteit. Voor groote gele werd niet meer dan f 1.401.60 betaald. Veel van het meest gezochte doorschot bleef nog beneden de f 2. zoodat maar weinig f 2 of f 2.10 op bracht. De grootsto kool onder het dooi schot werd ver kocht voor f 1.101.40 en ook hier was de stemming op het kantje van doordraaien af. Dan houdt zich de Deensche witte kool nog het best Het zijn ook geen hooge prijzen, welko er voor worden gemaakt doch de opbrengst is niet onbevredigend. Werden er aanvankelijk nog mooie partijen iets bene den f 4 per 100 K.G. verkocht, later brachten dergelij ke partijen f 4 of meer op. We zagen nog partijen van f 4.50. Daar de kool van het meeste gewicht hier over 't algemeen den hoogsten prijs opbrengt is de finan. cieele uitkomst hier uiteraard beter dan bij de andere koolsoorten. De kleinere Denen. Ie kwaliteit, liepen van f 3.203.70. Doorschot van de meest gewilde grootte bracht slechts 2040 cent minder op dan eerste soort terwijl de kleinere zelfs nog minder van die der eerste kwaliteit van dezelfde grootte afweken De opbrengst per spoorwagen zal hier gemiddeld niet ver van de f 350 blijven. Aan belde veilingen werden ongeveer 50 spoor wagens verhandeld. De stemming op de uienmarkt was slapper dan de vo rige week. De allermooiste uien brachten in een zeld zaam geval f 2.50 op, overigens werd er f 2.202,40 voor besteed. Voor minder mooie werd f 1-602 betaald Drielingen werden nog verkocht voor 80 cent; een deel bracht f 1 op. een ander deel f 1.101,30. De hoogste prijs van de nep was f 2.80, de meeste brachten f 2.10-2.4G op. In totaal werden 18 spoorwagens uien geveild Voor do mooiste bieten werd f 2.502.70 betaald De minst gewenschte soorten golden f 1,101,50 Voor peen was flinke animo Mooie groote peen werd verkocht voor f 3-103.60, iets afwijkend een naar dub beltjes minder. Voor kleine werd f 1.802.10 besteed. Eigenheimers werden voor f 2.10 verhandeld, Roode Star voor 2.20, Opvattingen van den minister over de hangende wijzigingen. Dc Directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht heeft aan den personeelraad meegedeeld, dat dc Minister van Waterstaat haar bericht heeft, dat zij bereid is maar uitsluitend terwille van het over leg de voorgestelde loonsverlaging van 4 goed te keuren, doch zich bij uitstel tot 1 Juli a.s., lettende op voorgemeld percentage van 4 niet kan neerleg gen. De regeling zal in geen geval later bchooren in to gaan dan 1 Mei 1934. Bovendien zal volgens de Minister de met ingang van 1 Mei a.s. goedgekeur de regeling niet langer behooren te gelden dan tot einde 1934, zoodat de geldigheidstermijn van het re glement dienstvoonvaarden tot 1 Januari 1935 ver lengd dient te worden. Verdere verlenging zal zoo eenigszins mogelijk vermeden behooren te worden. De herziening van de loonregeling zoonoodig gepaard met die van het reglement dienstvoorwaarden zelf, zal dus naar het oordeel van den Minister in het loopende jaar moeten worden ondernomen. Hij acht het onvermijdelijk deze aldus voor tc bereiden, dat de nieuwe loonregeling bij een gelijk aantal perso neelleden althans vijf proeent minder zal kosten, dan die ingaande op 1 Mei a.s. Het schijnt den Minister toe, bij de herziening o.m. aandacht zal moeten wor den geschonken aan het naar zijn meening te geringe verschil in bezoldiging, tusschen de duurste en goed koopste standplaatsen en eveneens aan de volgens hem te hooge loonen in de werkplaatsen. BRAND IN EEN DOOFSTOMMENINSTITUUT. Als door een wonder geen persoonlijke ongelukken. Zondagavond heeft een brand gewoed in het doof- stommeninstituut Clausenburg in Roemenië, welke brand was uitgebroken in het grootste gebouw. Er maakte zich een paniek meester van de doofstommen. Zij weigerden het brandende gebouw te verlaten en gendarmerie moest worden gerequireerd. die cr ten slotte in slaagde de patiënten uit het brandende ge bouw te verwijderen. Nauwelijks was de laatste zieke naar buiten ge bracht of het dak stortte met donderend geraas in. Als door een wonder zijn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. Dc Rajid der gemeente Oude Niedorp kwam Za terdag 27 dezer, des namiddags om 1.45 uur in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de Edelachtbare Heer B. J. F. Sutman Meijer, burgemeester tevens secretaris. Aanwezig alle leden. Voorzitter opent dc vergadering, de eerste in 1934, met de beste wen&cht-n voor de raadsleden en hunne gezinnen. 1933 was ook voor de gemeente en Ifare in woners een slecht jaar. Spreker hoopt dat 1934 meer voorspoed zal mogen brengen, alhoewel 't spijt den burgemeester het te moeten zeggen er zich nog weinig perspectieven openen, die hoopvol stem men kunnen. Voorzitter wil blijven wenschen dat door dc don kere wolken een zonnestraaltje mag zichtbaar wor den en een betere tijd voor ingezetenen en gemeente zal mogen aanbreken. Voorts deelt burgemeester mede, dat hij om 3 uur de leiding der vergadering zal overdragen aan wet houder Bakker, daar spreker naar Schngen zal ver trekken om tegenwoordig te zijn bij het afscheid van den voorzitter van den Vleeschkeuringsdienst Kring llarsingcrhorn, den heer K. Brecbaart. Spreker zal daar de gemeente tevens vertegenwoordigen. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen waren: Een brief van B. en W. van Alkmaar, ten geleide van de begrooting 1934 van den Keuringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar, een kantschrijven van Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van een uittreksel uil het K. B., houden de goedkeuring der nieuwe verordening op de hef fing van Personeel belasting, welke was vastgesteld op 14 Aug. j.l., Expeditie van een besluit van Ged. Staten tot ver daging der beslissing omtrent het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit tot het verpachten van bouwland aan den heer N. de Jong te Heorhugo- waard Noord, De heer Molenaar vraagt waarom dit punt door Ged. Staten was verdaagd geworden. Voorzitter antwoordt, dat het onderzoek nog niet ia beëindigd. Dit zal wel verband houden met de finan cieel omstandigheden der gemeente. Om dezelfde reden verdaagden Ged. Staten de be slissing omtrent de verhuring van een woning met erf te Oude Niedorp. Ingezonden werd voorts het jaarverslag over 1933 van de commissie tot wering van schoolverzuim. Van Ged. Staten werd ontvangen dc missive d.d, 27-11-33, houdende bericht dat de vastgestelde ver ordening regelende de samenstelling verordening re gelende de samenstelling en den werkking der raads commissie voor de gcmeentelandcrijen voor kennis geving was aangenomen. Van B. en W. van Alkmaar kwam een brief in ten geleide van de balans en winst- en verliesrekening over 1932 van den Keuringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar. De heer J. Waiboer Hzn. zoud bericht in van ver hindering als lid der raadscommissie voor de ge- meentclanderijen voor het jaar 1934. Deze stukken werden allen voor kennisgeving aangenomen. Voorts kwam in de missive van Ged. Staten van Noord-Holland ten geleide van de goedgekeurde ie suppletoire begrooting voor den gewonen dienst, be treffende het dienstjaar 1932 en mededecling, dat do helft van dc huur van de spreekkamer van den ge neesheer aan de Weel niet langer voor rekening der gemeente mag komen. De heer Kolkman vraagt wat in dezen verder zal worden gedaan. Voorzitter zegt, dat dit punt alsnog de volle ni.ut dacht heeft van B. en W. Dit col lego zal zich ceV deze quaestie met den minister verstaan. De i uifi

Schager Courant | 1934 | | pagina 9