De Zwarte Monnik HONIG'S OSSESTAARTSOEP 6 borden voor 20 ets. CURSUSVERGADERING VAN DE VEREENIGING VAN OUDLEERLINGEN DER RIJKSLANDBOUWWINTER- SCHOOL TE SCHAGEN. De tegenwoordige stand van het Pacht- yraagstnk, in het bijzonder de mobiele pacht. Door ProL L B. COHEN te Groningen. (Vervol?.) DE MOBIELE PACHT. Meer belangstelling dan de deelpacht geniet tegen woordig de veranderlijke pacht, ook genoemd mobiele pacht Het heeft hier reeds een halve eeuw geestdrif tige voorstanders gehad, maar begint eigenlijk eerst dn dezen crisistijd tot krachtig leven te komen. Mijn bedoeling is vooral u te doen kennen de toepassing der laatste jaren, maar ik wil toch eerst iets zeggen van de oudere verdedigers. Verschil tusschen deelpacht en werkelijke pacht is. dat bij de eerste de verpachter krijet een deel van den oogst bij de laatste een geldsom, welke niet elk jaar dezelfde is, maar berekend wordt in verband met den prijs van in het pachtcontract genoemde producten. Het stelsel werd eerst in 1880 verdedigd door H. M. IInrtog te Bameveld, in een artikel in de Econo mist, later m de Landbouwcourant van 1S90 en in een praeadvies voor de Yereeniging voor Staatkunde en Statistiek in 1896. Hij was er toe gekomen, omdat juist in 18S0 een zeer onzekere toestand was inge treden. wat de graanprijs betreft, 't Was moeilijk een vaste huurprijs te bepalen. Hartog vertelt in de Eco nomist, dat hij een boerderij voor den tijd van 6 jaar had verhuurd, de pachtsom had gebaseerd op den lagen korenprijs van 1878—1879. doch de bepaling had gemaakt, dat ieder jaar, wanneer de marktprijs der tarwe boven f 10.per H.L. stijgt, een zekere som bij betaald moet worden. Hij wees er terstond op. dat het stelsel alleen bruikbaar is. wanneer voor het product, dat men als grondslag neemt, een eerlijke en juiste marktnoteering opgemaakt wordt. Hij merkte ook op, dat dit stolsel het verhuren voor een langen huur- tijd bevordert, wat in vele gevallen voor beide par tijen voordeclig is. In zijn praeadvies van 1896 wees hij er nog op. dat het denkbeeld niet nieuw is. maar vroeger in Bel gië en in Noordbrabant, waar men op bepaalde dagen van het jaar staalmarkten had. tot vaststelling van den rogeeprijs. dikwijls werd toegepast Verschillende voorbeelden van veranderlijke pacht iworden gegeven door de Staatscommissie voor het Pachtvraagstuk. Bijv. een kleibedrijf in West-Brabant, groot 50 H.A., waarvan de hoofdproducten zijn tarwe, aardappelen en suikerbieten. Er is overeengekomen dat de pacht ral bedragen f 120 per H.A., dus voor 50 H.A. f6000 en die pacht evenredig zal worden verhoogd of verlaagd, als de prijs van 150 H.L. tarwe, plus 1500 H.L. aard appelen. plus 350 K.G. suikerbieten, boven of beneden de f20000 komk Een ander voorbeeld is een zandbedrljf. eveneens van 50 H.A., met hoofdproducten; suikerbieten, rog ge. tarwe en boter. De pacht zal bedragen 50 X fSO f4000. te verhoogen of te verlagen indien de prijs van 200.000 Kg. suikerbieten -f 80 H.L. rogge 150 H.L. tarwe 1500 Kg. boter boven of beneden f 10.000 komt Ook kan naast de hoofdproducten rekening wor den gehouden mat het uitbetaalde loon. Opgeteld wordt de prijs van tarwe, aardappels en suikerbie ten, waarvan dan wordt afgetrokken het arbeidsloon van 1600 dagen. Dezelfde Staatscommissie heeft als voorbeeld ook genomen een melkbedrijf, groot 20 H A. De pacht wordt gerekend op f250 per H.A. totaal f5000, wanneer een bedrag van f22600 wordt verkregen van 7500 Kg. kaas. 8 kalveren. 7 pinken. 5 koeien. 28 higgen en 20 varkens van 200 Kg Brengen deze meer of minder op dan f22600, dan volgt een evenredige vermeerdering of vermindering. Op deze wijze is dus voor elk bedrijf een voorbeeld te vinden, om er de pacht naar te bepalen. Een geestdriftig verdediger van het stelsel ..mo biele pacht" is de heer lr. C. Nobel te Haarlem, en die nog een andere wijze van vaststelling der pacht som beeft ontworpen. Hij wil dat bij den aanvang der pacht een begroo ting van het bedrijf zal worden opgemaakt en dat elk jaar de pachtsom zal worden vastgesteld met behulp van die begrooting en met inachtneming van de ver andering die gekomen is in de in de begrooting op gegeven eenheidsprijzen. Hij wil dus niet alleen re FEUILLETON DOOR EDGAR WAU.ACE. 37. Dick beet zich op de lip, en zij zag een droppel bloed te voorschijn komen. Indien hij hevig tegen haar uitge varen was. haar verwenscht had, zou zU het heboen kunnen verduren, maar hij deed niets meer dan een blik op haar werpen. En ln dien blik lag niets onbarm hartigs. „O. Dtck, Dick!" Zij snikte het aan zün borst uit, en zijn armen waren troostend om haar heengeslagen. „Je kunt het niet doen, lieve. Alles is beter dan dat." Zij schudde het hoofd, niet in staat tot spreken. „Alles is beter dan dat, zeg Ik Je". Zijn stem klonk hard, onbuigzaam. Arthur kan beter vijf Jaren de ge vangenis Ingaan, dan dat jy je leven lang ln een hel zou moeten doorbrengen. Ik ken dien man lk ken zyn type het ligt niet aan zyn jaren, maar aan zyn aard en zyn slecht karakter. Zelfs al was by twintig, dan zou lk nog zeggen: „Neen, dat kun je niet doen. Les- Ut" Zy maakte zich zachtjes van hem los en droogde haar tranen af. „Ik moet, Dick; lk heb myn woord gegeven. Hot laatste dat ik tegen hem zei was: „Als ik u meedeel, dat lk bereid ben met u te trouwen, neem dan uw maatregelen voor het geld lk zal myn woord niet breken." Ik kan dat niet doen; ik kan mezelve niet gaan verachten." Zijn gezicht stond wanhopig en vertrokken. „Dit mag niet geschieden!" riep hy uit. „Er zal Iets gebeuren, wat, weet ik niet..." Hy hield eensklaps op. „Wat was dat?" vroeg zij hevig geschrokken. Ergens van bulten klonk een schelle angstkreet, die nauwelijks van een menscb afkomstig kon zijn. Daar klonk het weer; een rauw, kermend gejammer, dat haar door het hart sneed. „Blijf hier", zei Dick, naar de openstaande tuindeur gaande, maar zij klampte zich aan hem vast „Je zult niet gaanJe mag niet gaan!" riep zij rads loos. „Dick. er Is Iets vTeeseliJka gaande. O, God, luis ter naar my, Dick!" kening houden met prijzen der landbouwproducten en de uitgave voor arbeidsloon, maar ook met andere uitgaven. Hij wil in de begrooting ook een post on- dernemersloon opnemen, waarvoor als eenheidsprijs zullen gelden de kosten van het levensonderhoud van het gezin van een klein landbouwer; verder arbeids loon, veevoeder, meststoften. HU wil verder van Ryks- wege zien ingesteld Prijzencommissiën, die zullen vaststellen, welke in elk kwartaal de prijzen der pro ducten en productiemiddelen zUn. ook de stand van renten en loonen en de kosten van levensonderhoud van bet gezin van een klein landbouwer. Geschillen over de berekening worden beslist door de Provin ciale Pachtcommissie. Verder is het stelsel in vroegere jaren verdedigd door D. R. Mansholt en J. R. Kupeius. Het stelsel-Nobel is veel ingewikkelder dan het stelsel-Hartog; men moet elk jaar een berekening maken, waarover licht geschil kan ontstaan. Van den anderen kant neemt het voor een deel weg het bezwaar tegen het stelsel Hartog aangevoerd, dat hooge prijzen nog niet beteekencn een goed jaar, omdat ze gepaaid kunnen gaan met hooge on kosten. Daarnaast heeft men togen het geheele stel sel aangevoerd dat hooge prijzen vaak juist samen gaan en zelfs het gevolg zijn van lage opbrengsten. Dit bezwaar weegt trouwens niet zwaar bij artikelen, die een wereldmarktprijs hebben, zooals graan. Een slechte oogst in Nederland veroorzaakt op zich zelf geen prijsverhooging. In het algemeen heelt het stelsel van mobiele pacht ook bij de Staatscommissie van 1906 en 1919 een gunstige beoordeeling gevonden. Evenwel gelooft men niet, dat het algemeetie toepassing zal vinden. Het zou kunuen gelden zegt de Staatscommissie van 1903 voor streken, waar de inkomsten van het landbouwbedrijf moeten komen van eeu gering aan tal producten, waarvan de prijs weinig invloed on dervindt van de uitkomsten van den oogst hier te lande en die zich bovendien leenen tot het opmaken van deugdelijke noteeringen. De Gron. My. van Landbouw heeft in 1930 het vraagstuk voorgelegd aan de aangesloten vorecni- gingen. Er zijn 30 rapporten ingekomen voor een doel met belangrijke gegevens en opmerkingen die geleid hebben tot een resumé-rapport met meerder heids- en minderheidsconclusies. ln 't algemeen verkreeg het stelsel een gunstig ont haal. maar er zijn toch ook verschillende rapporten, die het stelsel te ingewikkeld achten en de voor keur geven aan een vaste geldsom, met de veilig heidsklep. dat beide partijen het contract elk jaar kunnen doen eindigen door het betalen van een half jaar huur. Sommigen achten voor gewone tijden het stelsel niet raadzaam, maar als crisismaatregel wel Er zyn ook rapporten, die het stelsel aanbevelen, maar op een zekere voorzichtigheid aandringen, b.v. Groningen. De resumé-commissie bestond uit rapporteurs van 3 aangesloien verenigingen. De eerste 2 rapporten luidden gunstig voor het voorstel, het laatste afwij zend. Begrijpelijk dus dat de resumé-commissie niet tot eenstemmigheid kwam. Haar rapport bevat een meerderheids- en een minderheidsnota. De meerder heid is voorstander van het stelsel van mobiele pacht en meent dat het op tweeërlei wijze uitvoerbaar is. In de eerste plaats kan men als huurbasis uitsluitend nemen een of meer van de hoofdproducten van het bedrijf. Voor groenland en groenbedrijven kan de melkprijs als maatstaf zijn, voor akkerbouwbedrijven eenige hoofdgewassen. In sommige rapporten is gewezen op het bezwaar, dat bij dezen vorm van verhuring geen rekening wordt gehouden met de productiekosten (arbeidsloon en kunstmest). De tweede in verschillende rapporten naar voren tredende gedachte is om de cijfers van het Boekhoud- burcau der Groningsche Maatschappy van Landbouw omtrent de uitkomsten der landbouwbedrijven als grondslag voor een pachtcontract te nemen, is vol gens den rapporteur eveneens voor verwezenlyking vatbaar. Bij t Boekhoudbureau zUn thans ongeveer 500 bedrijven aangesloten. Het Bureau publiceert het gemiddelde winstcijfer voor elk landbouwgebied af zonderlijk. Men kan op den grondslag van deze cyfere een normale pachtsom vaststellen en dien la'en stij gen of dalen naarmate het gomiddelde in een bepaald jaar stijgt of daalt. Wat de tweede minderheidsconclusie betreft, zy er nog op gewezen, dat in verschillende rapporten de Nu werd het gegil nog h&rtverscheurender, om daar na langzamerhand weg te sterven. Hy duwde haar weg en snelde het grasperk over. „Van welken kant kwam het denk Je?" „Van ginds." ZIJ wees vooruit, naar de oprijlaan. .O. laat md met je meegaan toe., alsjeblieft!" smeekte zy. .Ik durf niet alleen achter te blijven" Hy aarzelde. ..Kom dan maar", riep hy grof, en greep haar arm met zulk een kracht, dat zy het had kunnen uitschreeuwen. Zy renden samen naar de olmelaan en daar blesf hij stilstaan. „Keer terug en haal myn zaklantaarn. Ze ligt op myn schrijftafel," zei hy. „Ik zal je hier afwachten." Zy snelde naar de kamer terug, en nam de lantaren met zulke bevende vingers op. dat zy haar nauweiyka kon vasthouden, waarna zy zich bij hem voegde. „Het kwam van ginds. Ik hoorde een seconde geleden een geluld. Indien lk nijt beloofd had hier te wach ten..." Hy knipte zyn lantaarn aan, liet het licht op den grond voor zijn voeten schynen, en liep voor baar uit. Weldra zag zy hem stilstaan, en den lichtbundel spelen op Iets bruins, dat ln een vormelooze massa op den grond lag. ..Biyf waar je bent", beval hij, „en draal je rug naar mij toe." Een stem riep hem uit de verte aan; het was Putt ier. en op het licht van Dlck's lantaren afkomende, verscheen hy ten tooneele. „Wie ls het?" vroeg hy. „Ik weet het niet", antwoordde Dick zachtjes. Een Ineengedoken mannengestalte lag aan zyn voe ten. Hy lag op zyn gezicht, en was van het hoofd tot de voeten ln een lang zwart gewaad gewikkeld, met een koord om het middel. „De Zwarte Monnik?" vroeg Puttier ongeloovig. „Is hij dood?" „Kyk maar." zei Dick, en wees naar den bebloeden schouder en den opengereten strot Puttier knielde naast het lichaam, zette zyn armen er onder, en wentelde het op den rug. Het aangezicht werd door een zwarte kap bedekt en deze werd door hem voorzichtig teruggeslagen. „Genadige goedheid!" mompelde Dick met schorre stem. Hy keek in het aschgrauwe gezicht van Thomas, den gewezen lakei. HOOFDSTUK XL. „Thomas de Zwarte Monnik!" Dick keek versuft naar het griezelige Hjk; toen her innerde hy zich Leslie, en na Puttier eenige aanwyzln- gebruikelijke bepaling, dat de huurder tegen betaling van een half jaar pacht van de huur af kan. in be ginsel juist, maar wat het bedrag betreft te bezwa rend werd geoordeeld. Het Hoofdbestuur der Gma Mij. beeft zich in zijn vergadering van 10 Juni 1931 met do eoncluaiên der meerderheid verenigd. De onder 3 bedoelde commis sie is daarna ingesteld. Van de diensten van deze commissie is gebruik ge maakt door de gemeente Groningen voor het verhu ren van 3 boerderijen en aantal losse perceelen land in den Reidenvolderpolder. De gemeente heeft daar en in den Carel Coenraad nolder een aaneengesloten bezit van ongeveer 670 H.A. De inpoldering van den Carel Coenraad pol der is nog slechts eenige jaren oud (1925). De ruim 500 H.A. in den Reidenvolderpolder waren tot l8f>6 alle verpacht Toen in 1896 bij de huurders weihig animo bleek een aanzienlijken prijs te bieden, besloot de ge meente een deel in eigen beheer te nemen. Dit eigen beheer heeft zich steeds uitgebreid: in den strijd ver pachting of efgpn beheer wonnen het telkens de voor standers van het laatste. Het is begonnen in 1896 met 61 H.A., in 1897 uitgebreid tot 80 en in 1902 tot 100 H.A. Tot 1917 was het gemeentebestuur van oor deel, dat de beste methode was het risico te verdeelen door een deel in eigen beheer te houden en een ander deel te verpachten. De onzekerheden van den oorlogs tijd leidden er toe de eicen exploitatie uit te breiden, in 1917 tot 320 en in 1918 tot dc volle 511 H.A., die do gemeente toen had. Toen het grondbezit werd uitge breid met de gronden in den Carel C»;wnraadspolder. werd weer besloten een deel van het oude bezit, 190 H.A. te verpachten en 481 in eigen beheer te houden. In het rapport der Afd. Beerta wordt een overzicht pegeven van de pachtprijzen der verhuurde boerde rijen van 1896—1930. 18961899 f 64.— per H.A. (schamel broodje voor huurder). 1900-1915 f 87.— per H.A. (bestaan). 1906—1911 f118.— per H.A. (goed bestaan). 1912—1917 f 135.— per H.A. (extra goede winst). 19181923 f 179.— per H.A. (goede tyd). 1925—1930 (240.— per H.A. (groote verliezen). Over het laatste jaar werd reductie verleend: 50 boerderij en 30 los land. In 1931 is het heel moeilijk de pachtsom vast t© stellen; er wordt besloten te verhuren voor 1 jaar voor f 100.— k f 110.—; een jaar later verminderd tot f 60 a f 7a—. De verpachting voor één jaar is niet bevredigend voor verpachter en pachter, vooral niet voor den laatste, die by de bebouwing ecr.ige zekerheid moet hebben, of hij oo de boerderij kan blijven. De bedrijfsleider had zich reeds verschillende ma len doen kennen als voorstander van veranderlyke pacht; hy adviseerde ln dien zin en mede op zijn voorstel werd besloten het advies in te winnen van de door de Mij. van Landbouw ingestelde commissie. De commissie deed In 1933 in haar advies twee wij zen van veranderlijke pacht aan de hand. In de eer ste plaats de pacht afhankelijk te stellen van de ge middelde uitkomsten van de landbouwbedrijven, aan gesloten hij het hoekhoudhureau der Groninger My. van Landbouw. Men zou elk laar als uitgangspunt ne men het gemiddeld winstcijfer per H.A. der aange sloten boerderijen in Nieuw-Oldnmbt; dit winstcijfer zou worden verminderd met f28— beiooning voor den huurder, f7.87 rente voor het door den huurder henoodigde bedrijfskapitaal en vermeerderd met f32.06 voor vaste lasten die den huurder niet heeft (belastingen, assurantie en onderhoud gebouwen) en tevens met f 15omdat de landerijen der gemeente Groningen beter zijn dan de gemiddelde. Het is duidelijk, dat hy deze methode het risico voor het grootste gedeelte wordt overgebracht naar den verpachter. De pachter nadert tot den zethoer met vaste beiooning. In het advies wordt er op gewe zen. dat er voor den pachter nog ten volle blijft een prikkel om door eigen vlijt, kundigheid en oppassend heid zich boven het gemiddelde uit te werken. Het stelsel is in de toepassing eenvoudig. Aanbe volen wordt in elk geval voor de pacht een minimum en een maximum vast te stellen. De tweede methode, die het advies aangeeft, gaat als norm uit van de waarde der hoofdproducten. Als grondslag wordt genomen (boerderij 50 H.A.): 20 H A. tarwe k 3200 K.G. per H.A. 61000 K.G. a f 10.- f 6400.— 13 H.A. gerst a 3200 K.G. per H.A. 41600 K.G. k f7 f 2912.— 13 H A. erwten en hoonen k 3000 K.G. per H.A. 39000 K.G. a f 9.- - f 3510.— 150.000 K.G. witstroo a f8— de 1000 K.G. f 1200— f14022— Af: loon, kunstmest f8544. Belooning huurder f 1400— Rente bedrijfskapitaal f 600.— f 10544.— f 3478.— of: f 69„56 per H.A. gen toegefluisterd te hebben, keerde bij naar haar te rug. „Ia bij dood?" vroeg zij huiverend. „Ja, lk vrees het" „Wie wie la het?" ..Een van de bedienden", antwoordde hij ontwijkend. „Thomas toch niet'" Hoe zy op het denkbeeld kwam dat het Thomas kon zyn. zou zy nooit hebben kunnen verklaren. .Jawel Thomas zy vroeg niet verder, en zonder een woord te spre ken, sloegen zy den terugweg naar zyn kamer ln. Hy schelde, en beval den verschynenden knecht: „Zend Mr. Glover bij mii." De oude butler verscheen met loome schreden. Alle bedienden hadden het gillen ln het park gehoord. „Hy Is ongeveer vyf minuten geleden naar bed ge gaan. Mr. Alford." „Had hy Iets gehoord?" „Neen. slr. Hy heeft ons zoo streng verboden om over den Zwarten Monnik te spreken..." „Hoe weet je dat het de Zwarte Monnik was?" vroeg Lick scherp, waarop de buttler antwoordde dat Iemand hem in het park gezien had. „Hy probeerde een van de tuindeuren open te maken. Een van de dienstmeisjes, die uit haar raam keek, zag hem buiten over het geplaveide pad loopen, en maakte alarm. Heeft hij iemand kwaad gedaan. Mr. Rlchard?" „Neen. hy heeft niemand kwaad gedaan." zei Dick. Hy nam den butler mee naar de hal en sloot de deur achter zich. „In het park Is een man gevonden ln de kleeding van een zwarten monnik en hy is dood vermoord!" „Heer In den Hemel, air!" stamelde de ontstelde butt ler. „Is het Iemand dien wl.1 kennen?" „Thomas", antwoordde Dick laconiek, en de oude man tuimelde byna ruggelings tegen den muur. „Toch niet onze Thomas? Thomas Luck. die weg gejaagd werd?" Dick knikta „Zend alle bedienden naar bed. Zeg hun dat het ge gil afkomstig was van iemand, die aan het sterren plukken was en dat wij hem betrapten alles wat Je maar wilt." En toen hy het aschgrauwe gezicht van den man zag: „Het beste wat je eerst kunt doen. is naar de eetkamer gaan en Je een flink glas whlsky-soda Inschenken; je ziet er uit als een lyk man!" „Thomas mompelde de bejaarde butler, „'t Is vree- selijk! Zoudt U denken..." Dick sneed hem kortweg het woord af. „Doe wat ik Je gezegd heb; zend de bedienden naar bed. De politie zal weidra hier zyn. maar ik zal zorgen, dat het per soneel eerst in den morgen ondervraagd wordt" Nu keerde hy naar Leslie terug. „Wat Jou betreft. (4 H.A. gerekend voor weiden van paarden en ver bouw van zaalzaad.) Elk jaar wordt op deze wijze oen exploitatie-reke ning opgemaakt naar de dan heerechendo prijzen, terwijl het bedrag tier uitgaven onveranderd blijft Ten einde een deel van het risico dat by don huurder blijft te vergrooten, kan men de schommelingen in de produtcieprijzen ook voor de helft bij de huurbe- paling in aanmerking nemen en dus, als b.v. de tarwe- prijs van f 10— tot f 12— stygt, dien voor do hutirbe- paling stellen op f 11. Het advies geeft verder als methode aan om do productenprijzen van elk jaar te bepalen. Voor tarwe kan dienen de gemiddelde prijs der gewestelijke tar- we-organisatie, voor de andere gewassen de noteerin gen van de Gron. Beurs; voor de strooprijzen de ge middelde prijzen, bedongen door dc huurders der Stadshoerderijen en het eigen landbouwbedrijf. De gemeente heeft dit tweede stelsel aanvaard met eenige wijzigingen; zoo is by de kostenberekening do belooning voor den huurder gesteld op f 1750—, Ook sommige prijzen zyn eenigszins andere berkend. zoo- dat de normale huur wordt f61.34 per H A. Elk jaAr wordt de huurprijs geregeld naar de gege vens van het vorige jaar. Een uitvoerig debat in den gemeenteraad ontstond, waarhy nogal eens bleek van misverstand. De bedoe ling is niet, dat de huurder de bedoelde gewassen elk jaar zal verbouwen; hy blijft geheel vry te ver bouwen wat hy wil. Do bedoeling is ook niet hein van alle risico te ontheffen, maar alleen minder ri sico op hem te doen rusten dan hij een vas'c pacht som. De tot grondslag genomen gewassen zijn die welke regelmatig op boerderijen als deze verbouwd worden; wil de huurder proeven nemen met andere of een andere verhouding in acht nemen, het staat hem volkomen vrij. maar het blijft zonder invloed op de pachtberekening. Alleen wyziging in de prijzen der aangegeven gewassen brengt wyziging in de pacht som. De pachtovereenkomst is aangegaan voor den tijd van 6 jaren, van herfst 1932 tot herfst 1938, met be voegdheid van beide partyen tot beëindiging na 3 Jaar. In het Gron. Landbouwblad van 6 Mei 1933 merkt de redactie op, dat het gewenscht zou zyn als an dere eigonaren het voorbeeld van de gem. Groningen zouden volgen, opdat met het stelsel meer ervarin gen zouden worden opgedaan. Tot nu toe blijkt hier van weinig. Een voorbeeld is my medegedeeld van een mo biele pacht in het W ester kwartier, betreffende groen land (veebedrijf), waarvan het resultaat niet bevre digend is geweest. Een gunstige ervaring bij het leggen van verband tusschen pacht- en melkprijs, schynt men te hebben opgedaan by de boerderyen der Maatschappy van Weldadigheid te Frederiksoord biykens een artikel van den heer G. van Leusen in De Veldbode. Deze Maatschappy heeft een 200 tal grootere en kleinere boerderijtjes welke verpacht worden en waarop het gemengd bedrijf wordt uitgeoefend. De grootte wis selt van 3 tot 20 H.A. Op 1 Mei 1932 liep voor 20 bedrijfjes de huur af; de directeur is toen gaan nadenken en narekenen over de nieuwe pacht. Pro ducten van het bedryf zyn melk. varkens, vee en eieren. Besloten is alleen de melk te nemen tot maat staf van pachtbetaling. Het bleek, dat de prijzen van melk en varkens in het algemeen vrijwel denzclfden loop vertoonden. De prUzen van het vee zyn moeilUk vergciykbaar, omdat de kwaliteit zoo verschillend is en de eierprijzen spelen daar geen overwegende rol. Van Mei 1929Mei 1930 was de gemiddelde melk prijs aan de fabriek 8 cent per L.; de pacht was f 60 tot f80 per H.A.. De pachters konden de pacht go«*d betalen. Een pachtprijs van fGO staat bij een melk prijs van 8 cent geiyk met 750 L. per H.A. en eon .jachtprys van (80 met 10C0 L. De Directeur schrijft, dat de pachters met deze wU- ze van verhuur Ingenomen zyn en ook 1 Mei 1933 weer contracten volgens deze methode afgesloten zyn. Je huren worden gesloten voor 3 jaar. Het stelsel van mobiele pacht is sinds 1932 ook in gevoerd by de gronden van het Staatsdomein. Zie Algemcene verpachtingsvoorwaarden voor de do meingronden in de rentambten Niewuart. Steenber gen, Zwaluwen, Breda en Uosterhout en bijzondere voorwaarden van 15 Aug. 1932. Volgens de laatste wordt de te betalen pachtsom jaarlyks na afloop van elk pachtjaar opnieuw vastgesteld aan de hand van een indexcyfer. Er wordt een afzonderlijk in- dexcijfei vastgesteld voor het bouwland en het vaste grasland. Het indexcijfer wordt jaariyks in de maand Maart volgende op het pachtiaar door het scheidsge recht vastgesteld en aan de pachters medegedeeld. Dit scheidsgerecht is ingesteld in de algemeene voor waarden en bestaat uit 3 leden, waarvan benoemd wordt één lid door verpachter, één lid door de pach terecommissie en één door de beide aldus benoemden of, als ze 't niet eens kunnen worden, door den Kan- jonge dame", zei hij met een vastberaden glimlachje, „acbyn lk myn leven er aan te moeten besteden om Jou thuis te brengen." „Mag lk hier niet biyven?" vroeg zy schuchter. Dick schudde bet hoofd. „Wy zullen er de politie by moeten halen, en ik wenscb je naam bulten de zaak te houden. Is Arthur thuis?" .Ja. Arthur la thuis." antwoordde zij lusteloos. Op dat oogenbllk ging de telefoonschel en hij liep naar het toestel. „Met het huls van Lord Chelford?" vroeg een onhe kende stem. ,Jk spreek In het hulppostkantoor. Spreek lk soms met Lord Oielford zelf?" „Neen. ik ben Mr. Alford." „Nu. luster dan eens, Mr. Alford. Heeft u brieven van zeer veel gewicht ln de brievenbus in uw buurt gestoken?" „Hoezoo?" vroeg Dick onmlddeliyk. „Omdat onze besteller gerapporteerd heeft, dat er aan de brievenbus geknoeid is. HU kon haar met zyn sleutel niet open krijgen, zoodat de brieven, die tus schen zessen en half tien gepost zyn, niet gelicht zijn kunnen worden." Dick slaakte een uitroep. „Donk u! Wanneer de lich ting kan plaats hebben, wilt u dan den besteller vragen om de brieven naar het heerenhuls te brengen? Er zijn er een paar by. die wensch ik te houden." De man aan het andere einde van den draad weifel de „Nu dan. ln deze blzondere omstandigheden. Ja." zei hy. waarna Dick ophing en zich langzaam naar Leslie keerde „De brievenbus ia niet gelicht" De beteekonla van deze woorden doemde langzaam by haar op. „Geef mU volmacht om Je brief aan Glider terug ta ▼ragen. Er liggen nog zes dagen voor ona" Zij hield den adem in. Gedurende een seconde zag zy ln haar verbeelding haar broer in tuchtbuiskleedlng; toen vlei haar oog op den man. die voor haar stond. Iets van zyn levenskracht, zyn zelfvertrouwen, ging op haar over. „Ik zal doen wat Jij mU zegt", zei zij. met een stem, nauweiyka boven een gefluiste.-. „Maar Dick, wat zal er van komen?" „Ik zal mUn plicht doen", antwoordde Dick. En dien geheelen slapeioozen nacht wentelde zy zich ln haar bed om en om. dacht over die woorden na, maar kon geen oplossing voor hun raadselachtigheid bedenken. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6