Petroleum in de Syrische Woestijn. Zaterdag 3 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9426 De verjaardag van Roosevelt. Corruptie in Estland. Afwijzend antwoord van Berlijn. 25 jaar aan den Prov Waterstaat Wat er in Voor-Azië gebeurt. Bankdirecteur gearresteerd. 300 000 brieven, telegrammen en geschen ken rp den verjaardag van president Roo sevelt. New York. De 52ste geboortedag van president Roosevelt heeft aanleiding gegeven tot talrijke fees telijkheden en huldeblijken die een sterk voorbeeld vormen van de groote populariteit, welko president Roorevelt in het geheele land geniet. Den geheelen dag werden lange telegrammen, brieven, geschenken ln het Witte Huis gedragen en des avonds werd het Roosevelt, zooals begrijpelijk, ln een beste stemming. aAntal daarvan op 30.000 geschat Een gelukstelegram uit Alabama was geteekend door 40.000 personen en bevatte 138.000 woorden. Vier telegrafisten waren ge durende twee dagen onafgebroken bezig geweest met telegrammen naar Washington over te seinen, alwaar twee teiegraafjongens het naar het Witte Huis brachten. De lengte van het telegram bedroeg ongeveer een kwart mijl. Gisteravond zijn meer don zesduizend benquets en bals door het geheele land gegeven ter eere van den jaardag van den president, waarbij het in de bedoe ling lag gelden te zamelen voor zijn liefdadigheids werk. de Warm Springs Foundation voor do behan deling van verlamde kinderen. Ofschoon het totaal bedrag der ingezamelde gelden eerst over eenige da gen hekend zal zijn, neemt men aan, dat het niet minder dan 200.000 dollar zal bedragen. De malversaties bij den verkoop van oor logsschepen. Aanklacht tegen stalcheL V.D. verneemt uit Talinn: Zooals bekend is, heeft het onderzoek naai* den verkoop van eenige Estlandsche schepen aan Peru een aantal ernstige corruptie gevallen aan het licht gebracht De rogcering vnn Estland heeft in dit verband be sloten, den onderminister van defensie en chef van den generalen staf. generaal Tocrwand uit zijn func tie te ontslaan en een gerechtelijk onderzoek tegen hem in te stellen wegens het misbruiken van zijn functie. Eveneens Is een onderzoek ingesteld tegen den oud generaal Lekedew en een vouraanstaand ambte naar van de rekenkamer. Het materiaal, waarover de regeering beschikt, wordt ter beschikking gesteld van een parlementaire commissie van onderzoek, die te beslissen zal heb ben in hoeverre parlementsleden en ieden der voor mulige regeering Toed'sson. onder welke de verkoop tot stand kwam aan do corruptie hebben hadden of er bij betrokken waren. De aanklacht tegen den chef van den generalen staf 1 oerwand, heelt m Estland groot opzien ge baard. Generaal Toerwand gold als een bekwaam officier, die zich groote verdiensten voor de ontwikkeling van de Estlandsche weermacht had verworven. Tijdens den wereldoorlog bekleedde hij als chef van den staf van verschillende Russische legercorp sen belangrijke functies. Inzake de klacht van Oostenrijk. Berlijn. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, baron v. Neurath, heeft gistermiddag den Oostenrijkschen gezant, lauschitz bij zich verzocht en hem het antwoord overhandigd der Rijksregee ring op de op 17 Januari jl. overhandigde nota, waarin de Oostenrijksche regeering protesteerde over kennelijke inmenging van Duitschiand in aan gelegenheden van Oostenrijkschen binnenlandschen aard. Het Duitsche antwoord stelt nog eens de princi- pieele houding der Rijksregeering nopens het Oosten rijksche probleem vast en weerlegt op grond van het ingestelde onderzoek de verschillende Oostenrijkste bezwaren. Tegelijkertijd wordt in het antwoord tot uiting gebracht, dat naar de meening der Rtjksro geering het probleem niet geschikt is voor een inter nationale beiiandeiing en langs dien weg niet kan worden opgelost. ENGELSCHMAN VEROORDEELD Wegens beleediging van het Httler-regtme. Door de buitengewone rechtbank van Offenbach. nabij Frankfort, is een Engelschmaiu Spielmann tot 2'A Jaar gevangenisstraf v roordeeld. njldt de „Times", omdat hij zich op belecdigende wijze over de nationaal-soctalls- tlsche regecring zou hebben uitgelaten. Spielmann zou in een kapperszaak te Offenbach ge zegd hebben, dat het noodig was om Engelschc bladen tc lezen, teneinde de waarheid over het Hitellranlsmo te weten te komen, en voorts, dat de Joden, dit regimo zouden overleven. Ook zou de uitdrukking „bruine pest" gebruikt zijn, hetgeen Spielmann ontkent, die de waar heid der eerste beschuldiging toegeeft. Donderdag heeft jhr. C. J. A. Reigereman, hoofd ingenieur van den Prov Waterstaat van Noord Hol land het feit herdacht dat hij 25 jaar 'n dienst der provincie was. Op het kantoor van den Waterstaat is hij geiukgewenscht door den commissaris der Ko ningin in N'jord-Holland ihr. mr. dr. A. Roéll, door Jen griffier mr. Vening Meinesz, door de leden van Ged. Staten mr A. Bruch en D. Kooiman en verder door vele ambtenaren van de Prov. griffie. De jubilaris werd toegesproken namens het perso neel door den hoofdingenieur Thomese, die hem een ets en bloemen aanbood. Er waren ook bloemen van Ged. Staten, van het personeel en van vrienden. Clandestiene distilleerderij ondekt. Inval ln een café ta Bedel. Eergisteren hebben rijkscommiezen in samenwer king met de gemeentepolitie te Hedel een inval ge daan ten huize van den caféhouder H. aan den Rijks straatweg aldaar. Reeds langen tijd vermoedden de politiemannen, dat in deze streek een clandestiene distilleerderij gevestigd moest zijn. Dit vermoeden werd versterkt, doordat bij den caféhouder een per soon inwoonde, die reeds te Rhenen een soortgelijk bedrijf had uitgeoefend. Bij den inval in de herberg werd in een der loka len een in werk zijnde goed geoutilleerde distilloer- inrichting aangetroffen. De vreemdeling bleek even wel afwezig te zijn. De kastelein H. werd aan een verhoor onderworpen, doch ontkende iets met de zaak te maken te hebben. Niettemin kregen de amb tenaren den indruk, dat de caféhouder meer van de zaak afwist. Procesverbaal is tegen hem opge maakt. De geheele installatie, bestaande uit een aantal ketels en retorten, alsmede een partij moutwijn en ongeveer 100 liter alcohol is in beslag genomen. Men is er nog niet in geslaagd den distillateur op te spo ren. Ook- is nog niet vastgesteld kunnen worden hoe lang de bewuste distil.eerdsrij heeft bestaan en voor welk bedrag het rijk door het ontduiken der belas ting is benadeeld. EEN WEDDENSCHAP. In hotel Polen in de Kalverstraat te .Amsterdam werd Dinsdagavond lawaai op het dak gehoord. Een onderzoek daarnaar ingesteld bracht geen ophelde ring. Donderdagavond werd het lawaai weer gehoord. Eenige employés van het hotel stelden opnieuw een onderzoek in en vonden op het dak een jongeman. Hij verklnarde op het dak gekomen te zijn langs do brandladder op zij van het gebouw in de Papcn- broeksteeg. Hij was naar boven geklommen naar aan leiding van een weddenschap. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was nam den jongeman mee naar het bureau Singel. Daar heeft men hem. na proces-verbaal te hebben opge maakt op vrije voeten gesteld. AUTO TEGEN VOERTUIG GEREDEN. Het paard gedood, de voerman gewond. Donderdagmorgen om zes uur is op den Bredaschen weg te Tilburg een luxe-auto, bestuurd door J. P. te Tilburg, die de linkerzijde van den weg bereed, tegen een met paard bespannen voertuig opgereden en ver volgens tegen een boom gevlogen. Het voertuig werd vrijwel geheel vernield, het paard werd gedood, terwijl de voerman, die van den bok werd geslingerd er met een kneuzing aan den linkerschouder afkwam. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder van de auto, die slechts enkele lichte verwondingen bekwam, verklaarde tegenover de politie, vermoedelijk achter het stuur te zijn ingedut. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. 3 ENGELSCHE VLIEGBOOT LOOPT VAN STAPEL, Langzaam glijdt de geweldige vogel bij de helling neer, die zoowel ln het water als ln de lacht ln zijn element ls. Naar verluidt zijn de petro- leumleidingen naar Haifa en Tripolis zoo ver gereed, dat nog dezen zomer kan worden begonnen met de exploitatie der Mesopotamische petrol e- umvelden en het transport der Mossoelpetroleum naar Europa. Daarmede zal een beslissends verandering ln de Europeesche petroleum- markt optreden. In Haifa en in Syrlsch Tripolis, in Kerkoek en in de forten der Syri sche woestijn zal men spoedig de overwinning der „pijpleidingen" vie ren, de overwinning van de Mossoel petroleum, de overwinning van de petroleumbronnen van Mesopotamië. Niet Al te langen tijd geleden hoor de men van nieuwe havenaanleg in Haifa in het Brltache mandaatsland Palestina. Deze grootste en schoonste natuurlijke haven ter wereld, is met een minimum aanwending van kos ten ln een aan alle moderne eischen voldoende kunstmatige haven her schapen, welke aan de geheele kust van het Syrische Alexandrië ln het Noorden tot het Egyptische Alexan drië, in het Zuiden haar gelijke niet heeft Dit tweede Gibraltar werd door Engeland in alle stilte gescha pen. Naast den bouw van deze ha ven werd eveneens ln alle stilte een werk uitgevoerd, waarvan na zijn Ingebruikneming eerst recht de ge weldige beteekenis zal blijken. In de Syrische woestijn is het een drukte van belang. Waar nog voor tien Jaar de kameclkaravanen hun weg vonden, om in een wekenlange, moeilijke tocht de 900 kilometer tus- schen Damascus en Bagdad af te leggen, rollen thans een menigte automobielen door de woestijn; we gen worden aangelegd, de moderne techniek heeft haar intrede hier ge daan. En er ontbreekt niets: langs den geheelen weg van het Mesopo tamische petroleumgebled tot aan de kust v&n de Mlddellandsche Zee ziet de reiziger de telefoon- en telegraaf- leldlngen, hij telt onderweg twaalf groote pompstations, die voor den watertoevoer zorgen en ongeveer een vijftig blokhuizen, omgeven door klei ne tuintjes, voorzien van waterreser voirs. En de mcnschen? Men telt dui zenden Arabische arbeiders en ver neemt, dat zij uit Irak en Transjor- danië zijn gekomen om onder toe zicht van Europeesche ingenieurs de pijpleidingen der Irak Petroleum Company aan te leggen. Deze twee leidingen, waarbij vermoedelijk spoe dig nog een derde zal komen, bren gen de Mossoel-petroleum langs den koristen weg in de buitenhaven van de Mlddellandsche Zee, naar Haifa en naar het Syrische Tripolis. Van Kerkoek tot den Euphraat gaan de leidingen langs denzelfden weg; dan gaan z(j uit elkaar; de kortste leidt door Irak en Syrië naar Tripolis, de langste door Irak en een deel van Transjordanlë naar Haifa, het bruggehoofd der Engel- sche positie aan de Mlddellandsche Zee. Drie Jaar geleden trokken de eer ste Ingenieurs en arbeldscolonnes de woestijn ln. Het leek destijds, dat de geweldige aanleg op zijn vroegst in 1935 gereed zou kunnen zijn. Maar in onafgebroken arbeid gelukte het den ondernemers toch, den voorge schreven tijd, waarin het werk ge reed moest zijn, aanmerkelijk te be korten, zoodat reeds dezen zomer op het in gebruik nemen der leiding kan worden gerekend. Europa en Amerika hebben hun modernste machines voor dit gewel dig werk geleverd; de modernste hulpmiddelen der techniek zijn door de ingenieurs aangewend. Langen tijd wisten Groot-Britan- nfë en Frankrijk nog niet precies, wat goedkooper zou zijn: de zeeweg door het Suez-kanaal of de kostbare leiding door de woestijn. Ten slotte besloot men tot de leiding door de woestijn, trok 10 millioen pond uit en wachtte ongeduldig het oogenblik waarop men gerustgesteld zeggen kon: „Wij hebben nu in alle geval len, by oorlog en vrede, eigen petro- leum voor raden aan de Mlddelland sche Zee." Honderden kilometers ver heeft de woestyn haar oude gedaante verlo ren. Want als straks de arbeiders en de machines weg zyn, zyn toch de wegen, de blokhuizen, de tele graaf- en telefoonleldingen en pomp stations biyven. Op groote, drieassi- ge vrachtauto's worden tegenwoordig de laatste pypen aangevoerd. Met vaste hand grypen de by den aanleg werkzaam zynde Bedoeïnen toe, om de 12 meter lange en byna een ton zware pypen van den wagen te hef fen. In de Syrische woestijn zal het voor altyd met de rust zijn gedaan. Waar petroleum wordt gewonnen, zullen menschen zyn, die dezen schat bewaren. Als duurzame inrich tingen zyn de forten te beschouwen, die zich hier en daar in de woestyn verheffen, vele honderden kilometers verwijderd van het dichtsbyzynde be schaafde gebied. In deze forten ko men 's avonds de ingenieurs samen, drinken hun whisky, luisteren naar de radio, om dan later in den nacht ln hun wagen nuar de 20 tot 30 ki lometer verwyderde kampen terug te rijden Er gebeurt Iets in Voor-Azië. Zoo dra de eerste petroleum in de woes tyn wordt gewonnen, zal een wyzl- ging in de Europeesche petroleum markt intreden, die wellicht groote gevolgen kan hebben Bovenstaande pantserwagen, met voor kogels on doordringbare ruiten kon men dezer dagen een proefrit zien maken door de Londensche straten. Tot nu toe weet nog niemand voor welk doel deze wagen gebouwd is. Hot oordeel van dr. C. J. K. van Aalst. AMSTERDAM. Naar aanleiding van het feit. dat de president der Vereenigde Staten. Roosevelt, de goud- waarde van den dollar heeft vastgesteld op 59.06 pet. der oude pariteit, heeft een verslaggever van het Pers bureau Vaz Dias met betrekking tot deze beslissing de meening gevraagd van den president der Nederlaad- rche Handels Maatschappij den heer C. J. K. van Aalst De heer Van Aalst deelde mede dat er op het oogen blik weinig redenen en ook te weinig positieve gege vens zyn om een van optimisme getuigend oordeel uit te spreken. Ontegenzeggelijk is het van belang dat de goudlanden er een „compagnon" hebben bygekregen, docb tevens dient rekening gehouden te worden met de mogeiykheid dat president Roosevelt weer op zyn beslissing zal terugkomen. Bovendien is het de vraag of de goudlanden op den duur gediend zullen zyn met een pariteit van den dollar, waarvan de telegrammen thans gewagen. Er schuilen in een dergeiyke gang van zaken ongetwyfeld gevaren; zoo kan de verhouding tus- schen een op gemelden voet gestabiliseerden dollar en onzen gulden zeker niet gunstig worden genoemd. Daarnaast is nog onbekend, welke maatregelen Enge land zal nemen ten aanzien van het pond sterling, zoo dat met dat alles aldus dr. Van Aalst afwachten voorloopig de boodschap blUft, Loterij zwendel te Den Haag. De politie te Den Haag heeft ter zake van vermoede- deiyke oplichting, c.q. verduistering, aangehouden J. J. D. (zich noemende en schrijvende D, van L.), direc teur der Hollandsche Beleggings- en Financierings- bank, gevestigd Tornatenstraat 191 te 's-Gravenhage. in welk perceel eenige weken geleden de geheele ad ministratie in beslag werd genomen, op grond van overtreding der Loterijwet Door deze bank werden uitgegeven beleggingsverzekeringen schuldbrieven en credietbrieven waaronder met verplichten aankoop van loten. In ditzelfde perceel was gevestigd de „Eerste Hol landsche Maatschappy voor Onroerend Goed", onder dcnzelfden directeur, waarvan de administratie even eens in beslag werd genomen. Dok hier werden zoo genaamde schuldbrieven, winstdeelende obligaties aan het publiek verkocht die zoogenaamd geamortiseerd werden op de trekkingen der Staatsloterij. Deze amortisatie die over 5 series verdeeld was kwam in werkelykheid daarop neer dat de ondene- mer zelf aanwees of het prijsnummer in de bewust* serie viel. De ondernemer zocht meestal zyn slachtoffers in Zeeland Noord-Brbnt en Limburg. By het gehouden onderzoek 1, niet kunnen blijken, dat Jndendad loten werden aangekocht HEUP-RHEÜMATIEK. Bij elke weersverandering. Nn reeds jaren vrij van nijn. „Ongeveer vier jaar geleden", schrijft ons iemand, ..had Ik ten loflijken aanval van rhcumatiek in de £!inh;?êwlvcate.n'..Vier weken lanR laR ik ,n ,iet zie- konhuls. Nadol ik er uil was. kreeg Ut het sleeds neer terug als een verandering van weer op komst was loon probeerde ik Kruschen Salts; eiken och tend niet anders dan de kleine dusis. Het nieln mij zoo goed. dat ik er inee doorging en na ongeveer zes maanden merkte ik, dat de rheuinatische pijnen verdwenen waren. Dat was drie en een half jaar ge leden en nadien heb ik nooit meet eonigen last van de oude kwaal gehad. Ik neem altijd 's morgens do kleine dosis en hoewel ik 71 jaar oud ben, voel ik me als toen ik 40 was. c. M. G." Geen middel kan blijvende verbetering brengen van rhcumatiek, tenzij het drie verschillende wer kingen verricht. Deze zijn; a. ncutraliscering van het kwaadaardige urinezuur, dat de pijn veroorzaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit hot lichaam;' c. voorkoming van verdere ophooping v m urinezuur. De zes verschillende zouten in Kruschen nu verrich ten alle drie genoemde functies. Twee Jer ingrediën ten in Kruschen vormen het meest werkzame oplos singsmiddel van urinezuur, dat de meiische weten schap kent. Andere zouten in Kruschen hebben een uansporenden invloed op de afvoerorguner» en hel pen zoodoende om het opgeloste urinezjur langs den natuurlijken weg te verwijderen. Weer andere zou- ten voorkomen, dat voedselresten in de it gewanden zouden gisten en maken daarujor onm «gelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ont staan. Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering door ..de kleine dagelijksche dosis' Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k fO.lJO en f 1.60 per flacon omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Lel op dat op het étikot op de flesch zoowel als op de buitenv,rpakking do naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.)

Schager Courant | 1934 | | pagina 13