VARIA. KNOEIERIJ MET ÜITVOERCONSENTEN. Slachtoffers van den stormwind. Vliegen door de stratosfeer. Man door een trein gegrepen. Uit OMGEVING BloemboDenveilingvereen. West-Friesland te Bovenkarspel. AZIE TROUWT MET AFRIKA DE FRAUDULEUZE UITVOER VAN VARKENS- l VLEESCH NAAR BELGIë. EEN ONDER ZOEK GAANDE. Het Ned. Corr. Bureau te Gravenhag© meldt: Omtrent de berichten Inzake frauduleuzen uitvoer van Nederlandsch varkensvleesch naar België en knoeierij met ultvoerconsenten. vernemen wy van be voegde zijde, dat door de Nederlandsche Varkens-Cen trale naar de beweerde knoeierijen een diepgaand on derzoek wordt ingesteld. Het spreekt vanzelf, dat men op de resultaten van dit onderzoek niet vooruit wen sch te te loopen. In het algemeen kan echter niet tegengesproken worden, dat de neiging om varkens naar België te smokkelen, toeneemt, mede omdat allerlei slagers, handelaars en vrachtrijders tengevolge van de tijdsomstandigheden ln moeilijkheden verkeeren. Zooals men weet, is de Invoer van varkensvleesch ln België slechts toegestaan op een lnvoerconsent. De im porteur moet voor dit consent betalen 2 francs per Kg. waarbij dan nog komt een gewoon invoerrecht van 1 fr. 2a In ons land kan alleen de Nederlandsche Varkens- Centrale uitvoeren. Zij treedt dus in relatie met Bel gische importeurs, die invoerconsenten hebben. Het volgende geval kan zich echter voordoen: Een grossier koopt varkensvleesch voor blnnenlandsch ge bruik. Hij smokkelt dit vleesch nu naar België, doch voorziet zich om geen risico te loopen van Bel gische invoerconsenten. Hij brengt dit vleesch nu langs emokkelwegen naar België. Wordt hij door de Belgische douane aangehouden dan toont hij zijn lnvoerconsent Gelukt het hem echter de grens over te komen zon der aangehouden te worden, dan gebruikt hij bij een volgende gelegenheid zijn lnvoerconsent voor een even- groote hoeveelheid. Op deze wijze kan met de consenten geknoeid worden, ofschoon het risico, dat men loopt zeer groot is en de grenscontrole steeds scherper wordt Door den stormwind omvergeworpen. Door een passeerenden autobus ge dood. Donderdagmorgen is de 28-jarige courantenhezorger L. van Kleunen uit Kattendijke onder WiUemsdorp, met zijn fiets door den stormwind omvergeworpen. Hij viel tegen een Juist passeerende autobus aan met het gevolg, dat tie man op slag gedood werd. Den chauffeur treft geen schuld. Aanrijding ln den sneeuwstorm. Slacht offer aan de gevolgen bezweken. Woensdagavond is op den weg tusschen Gasselter- nijveen, toen hij in den toen heerschenden sneeuw storm met zijn rijwiel plotseling van links naar rechts den weg overstak, aangereden door een auto, bestuurd door den heer K. uit Groningen. L. werd met een groote hoofdwonde opgenomen en naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen overgebracht, alwaar hjj is overleden. Plannen van een bekenden Franschen vliegtuigbouwer. Keuter meldt uit Parijs: De bekende Fransche vliegtuig-bouwer René Couii- nct, die ook de Are en Ciel heeft gebouwd, heeft plannen ontworpen voor een strat06feer-vliegtuig, dat in 15 tot 17 uur van Frankrijk naar Noord Amerika zal kunnen vliegen. Het toestel zal op een hoogte van 10.000 meter met een snelheid van ongeveer 300 K.M. per uur vliegen. De passagiers en de vliegers zitten in een hermetisch gesloten cabine. De plannen voor dit vliegtuig zijn reeds bij het ministerie voor luchtvaart ingediend. Indien de proeven met dit toe stel slagen, is Cousinet voornemens een machine te bouwen, die een hoogte van 15.000 meter kan berei ken. Cousinet ziet geen toekomst in de raket-vliegtuigen, die gedurende de vlucht niet gecontroleerd kunnen worden. Wel gelooft hij in de mogelijkheid van gas turbines. „Dit is een kwestie van tijd en geld", zoo teide hij, Jndien de benoodigde gelden ter beschik king van de onderzoekers werden gesteld, zouden de ze vraagstukken in enkele jaren opgelost zijn." Het slachtolier vrceselijk verminkt. Donderdagmiddag omstreeks één uur is de 45-jariee fabrieksarbeider L. van Rensch uit Togelen, toen hij per fiets den onbewaakten overweg in het Tegelsche broek overstak, door een uit de richting Venlo komen den personentrein gegrepen. De man werd enkele me ters meegesleurd en vrijwel op slag gedood. Tenge volge van den hevigen storm, welke omstreeks dien tijd woedde, heeft v. R. den trein waarschijnlijk niet opgemerkt Het uitzicht ter plaatse Is goed, waarom dan ook eenigen tijd geleden de bewaking van dezen niet drukken overweg is opgeheven. Het verminkte lijk werd door het treinpersoneel in een naburig huisje binnengebracht Het ongeluk veroorzaakte eenige vertraging, v. R. was op weg naar do fabriek. Hij was gehuwd en laat een vrouw met acht kinderen achter. PIJN IN DE GEWRICHTEN. Gewrichtspijnen worden veroorzaakt door urine zuur dat zich heeft kunnen afzetten in de gewrichten tengevolge van onvoldoende zuivering van het bloed door verzwakte werking der daarvoor zorg dragende organen. Verkeeren deze organen in gezonden toe stand, dan wordt het urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn zij verzwakt, dan raakt het bloed overzadigd ermede, het urine zuur kristalliseert en zet zich af in de spieren, ge wrichten, enz. De scherpe kanten der kristallen ver oorzaken de ondragelijke pijnen, waaraan rheuma- tiek-patiënten lijden. Meer dan ooit is het in zulke gevallen noodzake lijk de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijde lijke verlichting mag aangenaam zijn, doch de pijn herhaalt zich daarna slechts erger. Door echter de af voerorganen tot gezonde werking te brengen, wordt het urinezuur ook geregeld afgevoerd en hiervdor kunt gij niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deugdelijkheid bewezen heeft en waarvan duizenden verklaarden, dat het hun uit stekend geholpen heeft: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken uitsluitend op de bovengenoem de organen, zij doen slechts één ding, doch doen dit dan ook uitermate gorfd. Neem nog heden een proef on ook gij zult overtuigd worden van de uitstekende hoedanigheden van dit probate middel. Verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten k f 1 - f 1.75 en f3.— per doos. Let vooral op den juisten naam. de ANNA PAOLOWNA HoIL Mij. van Landbouw. De heer Rezelman opende de goedbezochte vergade ring van de H. M. v. L., Donderdagavond in Veerburg gehouden, met een bijzonder woord van welkom aan den heer J. L. H. Loeff van Amsterdam, die een lezing zou houden. Na lezing en goedkeuring der notulen werden eenlgo Ingekomen stukken ter kennis van de vergadering ge bracht Op verzoek van verschillende organisaties van landarbeiders heeft het bestuur een onderhoud gehad met afgevaardigden van die organisaties. Naar aanlei ding daarvan heeft het bestuur een circulaire gezonden aan de leden. Het hoopte dat een en ander naar den geest van de leden was en deze betuigden door applaus hun Instemming. Besloten werd zoo spoedig mogelijk aanbesteding van kunstmest te houden en wel voor iedere soort afzon derlijk. De heer Loeff kreeg daarna het woord voor zijn le zing over: Verbetering aan de zelfblnder. Spr. begon met er op te wUzen. dat, in het belang van fabrikant en gebruiker, voorlichting over gebruik en behandeling van landbouwmachines, gewenscht is. Veelal laat de verzorging der machines te wcnschen over. Deze raken daardoor onverdiend ln dlscrediet Men dient ze evengoed te verzorgen als z'n vee. In het bijzonder besprak de heer Loeff den door fa. Bekkering en zonen te Musselkanaal in den handel ge- brachten zelfblnder met de daaraan aangebrachte ver beteringen, den halmverdeeler (roteerende torpedo), den halmheffer en schoovenafscheider. Als indirecte voordeelen van het gebruik van den zelfblnder met de verbeteringen noemde spr.: Ie. be sparing op korrel en kwaliteit vooral by Bnel rijpen van het koren, of bij achter zijn met de werkzaamheden door ongunstig weer. wanneer dus snel oogsten ge wenscht Is. Wat anders 8 of 9 arbeiders moeten doen. kan door 1 man en een jongen en den zelfblnder ge daan worden, waardoor de anderen beschikbaar zijn voor optasten enz. Het korrelverlles Is bU werken met den zelfblnder beduidend minder dan by maaien met de hand. 2e. Het naharken van achtergebleven halmen Is niet noodlg: 3e. Machinaal gebonden schooven zijn gelijkma tiger en daardoor handelbaarder. In het algemeen la men door het gebruik van landbouwmachines minder afhankeiyk van den handarbeid en kan goedkooper pro- duceeren. Om de directe (geldelijke) voordeelen van het gebruik van den zelfblnder aan te toonen. gaf spr. een paar overzichten van de kosten op een klelbedrijf voor ge legerd graan en zwaar gelegerd graan. Daaruit viel te concludeeren dat reeds op een bedrijf van 8 H.A. do binder voordeeliger was dan het handzichten en het voordeel toeneemt, hoe grooter de oppervlakte la Voor kleine bedrijven zou het gezameniyk exploiteeren een oplossing kunnen zijn. Na de verschillende verbeteringen der machine nader beschouwd te hebben, wees spr. op vereenvoudiging van de smering en het gewenschte onderhoud ln den winter. Er kan een hulpmotor aangebracht worden, die de ma chine doet werken, terwül dan minder paarden noodlg zijn. omdat deze dan nog maar alleen de machine be hoeven voort te bewegen. Ter Illustratie werd een film van den zelfblnder. met aangebrachte verbeteringen, ln werking vertoond. En als toegift Het de heer Ix>eff een groetfUm en een deel van een landbouwfilm zien. die het gebruik van kalk- salpeter I.G. propageerden, doch voor dezen avond meer bedoeld waren als aangename afwisseling, by de nuttige zaken, die behandeld werden. Bij de rondvraag deelde voorzitter mede, dat het be stuur niet geslaagd was ln het organiaeeren van een cursus, zooals die ln andere winters wel Is gehouden. Een voorstel dienaangaande van den heer WHms zal door het bestuur overwogen worden. Hierna volgde sluiting, waarin den heer Loeff dank gebracht werd voor zijn interessante Inleiding en de vertoonde films. 77 nnnwnrn Woensdag 31 Januari j.1. hield de Vereenlglng van Volksonderwys afdeellng Hoogwoud haar jaarvergade ring ln de zaal van den heer O. Schermer alhier. De voorzitter, de heer P. Donker Jz. was door ziekte afwezig, daarom heette de vice-voorzltter de heer L Glas den 8 aanwezigen van de 64 leden harteiyk wel kom en sprak zyn spyt uit over de treurige opkomst, er ware toch allen reden voor om den strijd voor het volks onderwys hoog te houden. De notulen worden hierna zonder opmerkingen goed gekeurd en geteekend. Mededeeüngen: Eenige bedankjes van leden. Jaarverslag 1933. Aantal leden bedroeg 1 Januari 1933 74 leden: 1 Januari 1934 60 leden, bedankte leden 18. nieuwe leden 4. 2 filmavonden gehouden te Hoog woud en Aartswoud. beide goede opkomst De reden van de sterke achteruitgang van het ledenaantal was te wy- ten aan de opheffing van de Langereizer school, waar over nog een en ander werd gesproken. Rekening en verantwoording van den penningmeester, dat als volgt luidde: Ontvangsten f 139.47, uitgaven 1 128.84. saldo i 10.63. De boeken en bescheiden werden nagezien door de heeren L. Klomp en K. Slagter en ln orde bevonden en goedgekeurd. De voorzitter dankte den penningmeester voor zhn werk en goed beheer. Hierna volgt bestuursverkiezing wegens bedanken van den heer D. Olie Az. als secretaris-penningmeester. De heer Olie zet zijn meening uiteen van de reden van bedanken hiervoor en meent te moeten opmerken dat het werk voor hem te Hoogwoud door de opheffing van de LangereLzer school afgedaan is en nu zijn krach ten weer geven moet aan de nieuwe ongerichte afdee llng ln Nieuwe Nledorp. De heer L. Glas merkt op, dat hy geen pressie uit oefenen wil op de stemming, maar achtte het wel goed als een onderwijzer zitting had in het bestuur om zoo doende den strijd voor het volksonderwys beter te voe ren. Hierna ging men over tot de stemming. De uitslag luidde de heer St. de Zee 7 stemmen. 1 stem uitgebracht op den heer K. May. Verslag vergadering Utrecht wat In mondelinge en korte trekken wordt gedaan door den heer Olla. De voorzitter vraagt of er nog eenige op- of aanmer kingen zijn en wel de voorzitter zelf wil hieraan toe voegen dat het hem opgevallen is de weinige crltlek op de heeren Oud en Marchant. die wel op zijn plaats geweest zou zyn. Den afgevaardigde werd verder dank gebracht voor zijn verslag. Rondvraag. Door de heeren D. Olie. L. Glas en Koning wordt hiervan gebruik gemaakt Laatstgenoemde vroeg of je de krant van Volkson derwys gratis ontvangt of niet De heer Olie wilde hier een woord van dank uiten voor de prettige en aangename wyze. waarop hy met de leden en bestuur samen gewerkt had. Met de oprichting van de afdeellng was de tijd gunstiger ais nu. ook wat de afdeellng op zich zelf betrof, toen waren ook de 4 Ilnksche raadsleden en de burgemeester onder het le denaantal. maar niettemin hoopte hij dat de afdeellng zonder hem een feilen conaequenten strijd zou voeren voor het Volksonderwys, wat wel terdege noodlg zal wezen, gezien de tegenwoordige tydsomstandlgheden. De heer L. Glas bedankte den heer Olie voor het vele en moeliyke werk. dat hy voor de afdeellng gedaan heeft en hoopt ln zyn opvolger een goede kracht te rug te mogen vinden, maar om ln de sehaduwzijd? van den heer Olie te staan, zal niet meevallen (Applaus). Hierna sluiting. NIEUWE N I E DO R P Zoo vindt dan morgen (by doorgaan) d e wedstrijd plaats. Toch, de wedstrijd tusschen Nieuwe Nledorp I en M.F.C. I van Medembllk beslist over het kampioen schap ln de afdeellng en is terecht het gesprek van den dag. De stand van zaken Is, dat N.V.V. bij geiyk spel zoo goed als. en by winst officieel kampioen in 1 D te noe men Is. De kans voor N.V.V. is dus wél byzonder fraai, echter Ia M.F.C. de ploeg er niet naar om de overwin ning cadeau te geven, temeer daar zU zelve ook zoo'n goede kans heeft. Aan spanning zal het zeker niet ont breken. evenmin aan publieke belangstelling. N.V.V.'ers speelt uw beste spel en tracht door sportleven strijd Het leverbaar van de gladiolen la practisch geruimd, de aanvoer bestond voor het overgroote deel uit 8—10, zoodat wy de noteering van het leverbaar gevoegeiyk achterwege kunnen laten. Voor plantgoed bestond groo te belangstelling, wat voor goede prijzen van de hand «ing. Noteering: Apricot 6—10 16; Albatros 6—10 28; Anmut 610 12; Idem 46 7—9; Idem 44 8—7; Amcr ca 6—10 42—50, idem 4—6 38. ld om 2—4 17; Boule de Nelga 6—10 16; idem 2—4 7; Be 11 ode 6—10 24; idem 3-4 3—7; Bleriot 6—10 28—40, idem 4—6 40. Idem 2—4 11-16; Baron van Wijnbergen 610 15; Idem 24 10; Crlmson Glow 24 1115; Charles Dlckens 610 38. Idem 46 30, idem 24 178; Early Sunrlse 8—10 34—38; Idem 4—6 1636, idem 24 22; Bmprcss of India 24 10; Early Orange 610 26; idem 46 12; Flaming Sword 6—10 26. Idem 4—6 14—24. Idem 2—4 5—7; Golden West 8-10 34, idem 4—8 17; Gladness 8-10 62—85, Idem 4—6 80. ldm 2—4 44; Halley 6—10 30—36. laem 4—6 19—20; Idem 24 69; Jac. van Beleren 610 30, Idem 46 20, idem 2—4 9—12; rimmaculee 8—10 28. idem 4-8 12—24, Idem 24 611; Llebesfeuer 610 42; Idem 46 24 Idem 2—4 8; Lady Boreel 610 22, Idem 46 14; Idem 2I 10; Leviathan 610 42; Idem 46 26; Lllac Wonder 6—10 30; Mount Dvereat 610 815. Idem 46 10—12, idem 2—4 3; Marechal Foch 24 9. Mevr. van Konijnenburg 6—10 76—105, idem 4—6 55; Mont Cenla 4—6 12. Idem 2—4 4—6; Mr. Wietse 6—10 32; Idem 4—8 18. Idem 2—4 5; Nancy Hancks 610 912. Idem 46 12; idem 24 5; Van der Neer 4—6 19. Idem 2—4 12; Odin 8-10 23— 32; Idem 46 18—22; Orange Queen 8—10 28; Prince of Wales 8—10 22. Idem 4—6 8; Pfitzers Triumf 8—10 90; Idem 24 40. Pink Perfectlon 2—4 5; Pendleton 8—10 13, Idem 4—6 9; Idem 2—4 3—4; Princepa 4—8 15—18; Idem 2—4 7—8; Quo Vadls 8—10 17—30. idom 4-8 18; Idem 2—4 6; Red Bmparor 610 24. Idem 46 19; Idem 2—4 6—11; Ro-ctta 4—6 7; Schwaben 6—10 11—32. Idem 46 34. Idem 24 1011; Souvenir 8—10 30. Idem 48 20, Idem 24 14; Speculant 8—10 20; Thomas Edison 6—10 55. idem 2—4 15; Trudel Grotx 6—10 55; Idem 2—4 15; the Queen 610 11, Idem 46 3; Venus 6—10 30, Idom 4-8 17—26, Idom 2—4 9: Vlrginia 6—10 10; Willy VVlhman 6—10 18; Idem 4—6 6; War 6-10 28. Idem 4—8 24. Idem 2—4 10—13; Yellow Kammer 4-6 15; Idem 2—4 47; alles ln centen per 100 stuka Kralen: Nancy Hancks 5. Red Emperor 20—25. Early Sunrlse 25; Prince of Wales 20; Pendleton 5; Bleriot 2530. Pink Perfectlon 15; Souvenir 1520; Flaming Sword 15, Wolfgang von Goethe 400- 425; Mr. Wietse 20, America 35, Lady Boreel 10; Mont Cenla 5; Baron Jos. Hulot 30; Early Orange 25—30; Plitzers Triumf 155—190; Rol Soleil 150—160; Mevr. van Konynenburg 230-325; Halley 10—20; Gladnsss 310—423. LH. Regale zaad 280; Edison 20. Mac Li ren 180: Sca-lett* 30; Oran ge Queen 25; Bellnde 5, Lllac Wonder 35, ln centen per Liter. overwinnaar te worden, of anders een goed verliezer te zijn. Het N. Nledorp publiek zal naar wij hopen haar club door haar opkomst blijk van medeleven geven in sportleven zin. maar wat wy evenzeer hopen la dat het publiek zich geheel en al voorbeeldig bulten de grens- lynen zal houden, zulks voor grens- en scheidsrechter In de eerste plaats, maar voor haar club zelf ln da voornaamste plaats. WINKEL Naar uit de In dit nummer opgenomen advertentie biykt zal de gemengde zangvercenlging ..West-Frisla* op Februari as. haar uitvoering geven. Dit Jaar komt da vereenlglng niet met een operette, de tyd is van dien aard, dat de daaraan verbonden kosten moeilijk te dek ken zyn, wil men de entrée's niet te hoog opvoeren. Het zal echter een avond zUn. niet minder aantrek- kelUk. geweid aan koorzang en afgewisseld door attrao- tlc's. Na afloop trekt de verloting. Het huwelijk van Prins Haraya op de deugd der gehoorzaamheid. De neef van den Abeselnl- sohen koning Hallé Selaasie heeft met succes naar de hand gedongen van de J&- pansche edelvrouwe Masako Koerada. In deze maand zal de bruiloft gevierd worden. Degenen, die het over een Japan sche handelstruc hebben, weten niet wat liefde Is. Politieke tongen bewe ren, dat het land der rijzende zon ln het zwarte werelddeel vaste voet wil krijgen ten einde ook ln die richting te kunnen expanseeren, en dat daarom een Afrlkaanache prins met een Jar pansch vorstinnetje in den echt moest treden. Wy voelen echter meer voor een an dere, hoogst romantische lezing, die met man en macht gepropageerd "wordt en waarvan we U hier een in druk zullen trachten te geven. Twee dagen voor het vertrek van Soemioko, leider der Aethloplsche compagnie naar Tokio, verscheen voor het eenige hotel ln Addis Abeba een jongeman, gevolgd door drie dozyn geweertorsende slaven. Aan de zwarte mantel kon men zien, dat de jonge man van adel en grootgrondb' Itter was. In een oogwenk waren er meer dan duizend pratende en lawaaima kende Abessynlërs nadert) y komen snellen, hun vensterlooze met stroo ge dekte hutten ln den steek latend. „Lldji Haraya Abeba", werd er ge fluisterd en de omstanders haalden hun nauwe witte broeken op. De Hdjl bleef twee uren lang by Soemioko praten. In dien tijd maakte hy hem bekend met een zonderling verlangen (de romantiek Is de wereld niet uit); hy wilde met een Japansche trouwen Waarom nu juist een Japansche. die een Afrikaan even na is ais een zwartvoet-indlaan of een Eskimo? Wl© zal het zeggen. Het Is er mee, als met het jongetje, dat bitterkoekjes wilde eten, terwyi de drop en de too- verballen voor het grypen lagen. Drang des harten. Ongepellde mystiek Wat nu die Aethloplsche maatachappy er mee heeft uit te staan, ls maar neen. Laat ons verder gaan. Drie weken na de conferentie tus schen Haraya en Soemioko. ontving de eerste een exprert>rlef. Deze was in de havenstad Dzjlboetl afgegeven, met den trein naar het hoogland ver voerd en per yibode aan Haraya'a adres bezorgd. Het was e«n dik pak ket Haraya maakte het open en er vielen tweeehonderd foto's uit portretten, hem toegestuurd door zyn sympathieken raadsman Soemioko. Haraya sloot zich in zyn kamer op en bekeek zyn tweehonderd proefsta- len Eindelijk besliste hy. Met zyn hart gebeurde alles wat physlsch on- mogeiyk ia, maar wat dichtere er gaarne mee zien geschieden. Wederom liep een expreskoerier voor Haraya zich In het zweet; de trein stoomde naar Dzjlboetl, de boot naar Tokio en Haraya'a vertegen woordiger kreeg een epistel, waarin het portret van Masako Koeroda, een Hef Japansch %T0uwtJe (kunnen wy ons een ander type vooratellen dan Butterfly?) met de mededeeling: ZU en geen ander. Zoodat Soemioko zijn staatsiekles- ren bUeengaarde en een beaoek bracht aan den ouden Japansohen edelman, die de gelukkige vader van Masako la Het is een conservatief grootgrondbe zitter, die Jaren lang parlementslid was. Aanvankeiyk wilde hy van het huweiyk niets weten. Maar toen een afgezant van keizer Hlrohlto zelf hem met een visite vereerde, stemde hy toe. En het meisje? Wat heeft zy over haar eigen huweiyk te zeggen, In Japan nog wel? Niets. Zy beoefen de de fraaie deugd der gehoorzaam heid en knikte met het Butterfly hoofdje. Spoedig volgden de offlcleele heil- wenschen van Keizer Hallé Selassie en keizer Hlrohlto, en In den loop van deze maand zal de bruiloft plaats hebben. Japansche shlntoprieaters rul len volgens de oude ritus gebeden prevelen en ln Afrika zullen geestelij ken Iets dergeiyka doen. Twee werelddeelen zullen bloed verwant zijn geworden. DE ONTDEKKING VAN ARTESISCHE BRONNEN. In Noord-Ausiraliè. Australië bezit slechts zes mil- lioen inwoners, die aan de kus ten van het land wonen, daar de binnenlanden van dit werelddeel feitelijk onbewoonbaar zijn door gebrek aan water. De grond is in vroeger jaren blijkbaar be bouwd geweest en zeer vrucht baar. Het pas veel later ontstane gebrek aan water heeft een om mekeer tot stand gebracht. Nu heeft een ingenieurs-bu reau een middel gevonden arte sische bronnen in Noord-Austra- lië aan te boren, gelegen nabij de grens van Zuid-Australië. Een professor van de Universiteit te Queensland, Whitehouse, heeft de bronnen onderzocht en ge looft, dat het mogelijk zal zijn het geheele binnenland met dat water te besproeien. Deze ontdekking heeft de re- geering geheim gehouden, om 'n wilde speculatie in gronden te gen te gaan, zij heeft zich thans het bezit van de meeste in aan merking komende gronden ver zekerd, waardoor iedere specu latie natuurlijk is uitgesloten. Binnen korten tijd zullen 6000 tot 7000 arbeiders de verzorging der bronnen en de aanlegging van de besproeiings-werken ter hand gaan nemen. De Australi sche industrie is reeds bezig wa terleidingbuizen te vervaardigen. Nieuwe mogelijkheden tot ver meerdering van de welvaart van Australië zijn in 't zicht geko men. waardoor een verdere eco nomische opbloei van dat we relddeel zeer goed mogelijk is. KATASTROPHEN. DIE WIJ TE LAAT VERNEMEN. Men vraagt zich at. hoe het mogelijk is, dat Europa in de zen tijd van radio-verkeer eerst zoo laat en zoo spaarzaam is ingelicht over de groote aardbe ving in Britsch-Indië, die van zoo'n ontzettenden omvang ge weest blijkt te zijn, veel en veel erger dan de eerste spaarzame berichten het lieten voorkomen. In het geval van de hoofdstad van Nepal, die 80.0K>o inwoners telt, kwam dit, doordat het te legraafkantoor en de radio-in richting beide slachtoffers van de aardbeving zijn geworden. Maar afgescheiden daarvan onderschat men de grootte van Britsch-Indië en de spaarzaam heid van het verkeerswezen daar te lande. Ten slotte hoort de bewoonde wereld slechts ongeveer 5 pet van alle aardbevingen, die ten getale van 150 per jaar de aarde doen schudden. Hoogstens tien aardbevingen vinden plaats in bewoonde deelen van de wereld. De overige geschieden als zeebe vingen, of in totaal onbewoonde gebieden. Eeuwen geleden moet het land Atlantis vernietigd zijn. Daar van is ons slechts een soort sage bij gebleven. Sven Hedin heeft in Midden-Azië gebieden aange troffen, die door aardbevingen te gronde moeten zijn gegaan, nooit heeft men daarvan iets vernomen. De Indische hoogvlakte, waar nu de ramp heeft plaats gevon den is over een oppervlakte van een half millioen vierkante Ki lometer met een lava massa van 1000 tot 2000 Meter dikte bedekt Bewijs genoeg, dat dit land van vulkanischen oorsprong is. Reeds sedert 4000 jaar is Tndio af en toe door groote aardbevingen ge teisterd. Het zal nog wel langen tijd duren, voordat de juiste omvang van dezen ramp algemeen be kend zal zijn geworden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 14