Plaatselijk Nieuws. De laatste kans. DE PAUS OVER DEN WERELDVREDE. Zaterdag 3 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Tweede biad. No. 9426 Tot 1 Maart nog. TROONREDE VAN KONING CAROL „Buitensporige militarisatie" van de jengd. Een zwaar beproefd gezin. Weer een veerboot-ongeluk in Japan. Muldar's schoenenmagazijn. Bond van landpachters en hypotheekboeren VARA-feestavond. Belastingbetalers, die den ilscns niet alles toevertrouwden. Slechts vijltig .zon daars" meldden zich aan in Den Haag. De circulaire van den minister van «Financiën aan de inspecteurs tier directe belastingen, waarbij straffe loosheid werd beloofd aan diegenen, die vóór 1 Maart 1034 zelf aangifte deden van de ontduiking van ver mogens- of inkomstenbelasting, heeft niet zooveel ef fect gesorteerd als men er bij de inspectie in Den Haag van verwachtte. Oe redactie van het ..Vaderland'' heeft ever deze aangelegenheid een onderhoud gehad met den hoofd inspecteur der directe belastingen, den heer J. A. van Bendegom. die mededeelde tot nu toe slechts een vijftigtal aangiften te henben ontvangen van ontdui king van mogons- en inkomstenbelasting. Het merkwaardige hierbij is, dat de meeste aangif ten loopen over zeer kleine bedragen, zooals ontdui kingen van föü tot ffiOO van het brti'o-inkomen. Daar naast zijn er eenige kleine spaarders met vermogens, die juist belastbaar zijn, of met inkomens daaruit, die verzwegen zijn. Toch zijn er ook enkele grootere ontduikingen aan het licht gekomen, waarvan de heer Van Bendegom de volgende voorbeelden gaf: Vermogen f 110000 te laag aangegeven en inkomen f SöOO te laag; vermogen f89.000 te laag en inkomen (8000 te laag: en voorts vermogens die (60.000'tot 20000 te laag; en inkomens, die van f29800 tot f 1800 te laag waren aangegeven. Oogenschiinlijk is dit alles een zeer mooi succes van de ministerieele circulaire, doch hij de belasting in spectie is men toch van oordeel, dat er nog talloos ve len. vooral bii den middenstand en de kleine effec tenbezitters. zijn. die hun ontduiking niet hebben dur ven opgeven. Men grondt dit vermoeden op de gego vens, welke men steeds verkrijgt bij do aangifte voor successiebelasting, wanneer meestal het geheele ver mogen aan het licht komt. Het vorige jaar is op deze wijze nog een belas'ing- ontduiking aan het licht gekomen, waarvoor uit de nala'enschap niet minder dan f80 000 boete moest worden betaald. Voor de erfgenamen een niet bepaald pre'tige verrassing. Bij de opgaven van ontduiking doen zich dikwijls de zonderlingste dingen voor. Naast groo'e brutaliteit bij den een. treft men bij den ander angst, schuchter heid, soms tragiek aan. De bovenbedoelde ontduiker van de vermogensbe lasting tot een bedra? van f 110000 hijvoorbeeld, werd reeds lang van ontduiking verdacht. F.en paar jaar geleden nog was deze mijnheer opgeroepen om zich met ziin effectenbezit, te verantwoorden over zijn aan gifte. Van ontduiking bleek toen echter niets, en men kon geen vat op hem krijgen. Wel een bewijs van groote brutaliteit dus! Maar ook krijgt de inspectie brieven, waarin bijv. zinsneden voorkomen als: ..Ach, mijnheer de Inspecteur, ik heb rust noch duur meer. help mij toch spoedig, cn vertel mij wat ik u schuldig ben.' Tragisch is bijvoorbeeld het geval van een oude dame, die het inkomen uit een minimaal kapitaal tje verzwegen heeft, omdat zo ziekelijk is en het uit dat kapitaaltje verkregen inkomen steeds gebruikt voor de bete.ling van dokter en apotheker. Zeer talrijk zijn de schuchteren. dio hun notaris als tusschenpersoon gebruiken en eerst eens laten infor ineeren of het courantenbericht over de ministerieele circulaire omtrent straffeloosheid wel juist is. en zoo ja. hoeveel ze dan in dat geval zullen hebben te be talen. Soms gaat de schuchterheid zelfs zoover, dat men een notaris uit een andere plaats hiernaar laat in formeeren. Ook komen er natuurlijk vergissingen voor. Zoo schijnt bij velen de meening te hebben postgevat, dat over rente uit spaarduitjes geen inkomstenbe lasting behoeft te worden betaald, omdat hierover tevoren, toen het spaargeld van het inkomen werd opzij gelegd, reeds belading is betaal 1 Dit laatste komt heel veel voor bij kleine spaarders en deze men schen waren dan ook volkomen te goeder trouw. Hebben zij eenmaal aangifte hiervan gedaan, dan zijn zij dol blij. dat zij er van af zijn. Nog eens uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat over alle vrijwillige aangiften van ontduiking, vóór 1 Maarl 1934 bij de inspectie der directe belastingen gedaan, géén boete of \'erhoogde aanslag behoeft te worden betaald. Slechts wordt de ontdoken belasting over de laatst verloopen drie jaren nagevorderd. Gevallen, welke na 1 Maart aan het licht komen, worden onherroepelijk beboet en belast met een vier- voudigen aanslag. Greta Garbo als Christiana van Zweden in haar nieuwste filmwerk „Koningin Christiana", waarvan op het oogenblik de première in Holly wood gaat. Bij de opening van het Roemeensche parlement. nienwgekozen Boekerast, 1 Febr. (V.D.). Het nleuwgekozen par lement van Roemenië is Donderdag plechtig door koning Carol geopend. In zijn troonre- p- de herdacht do F koning allereerst den door moorde- naarshand om het leven ge- L brachten minis ter-president Du- ca, dien hij een groot patriot noemde. Vervol- gens besprak Ca- rol de kwesties van binnenland- sche politiek, waarbij hij er den nadruk op legde dat het in de eer ste plaats nood zakelijk is te zor gen voor volko men orde en rust in het binnenland. Slechts in een atmosfeer van bereidwillige samenwerking van alle burgers kan de taak van den nationalen op bouw, waartoe in het bizonder behoort het sluitend maken der begrooting, worden opgelost. De koning behandelde vervolgens den buiten landsch politieken toestand en verklaarde met na druk, dat de lijn der buitenlandsche politiek van Roemenië geenszins is gewijzigd. Zij beoogt nog steeds de handhaving van den vrede en staat op de onschendbaarheid der Roemeensche grenzen. Als middel voor deze politiek noemde de koning het slui ten van verdragen van bondgenootschap met alle «taten zonder onderscheid. Koning Carol herinnee fc in het verdere verloop van zijn redevoering aai de verdragen welke Roemenië in den laatsten tijd heeft gesloten met de Sovjet Unie en met Turkije, aan de reorganisatie der Kleine Entente, aan de bezoeken der koninklijke families van Bulgarije en Joego Slavië, terwijl hij zijn uiteenzetting besloot met een gelofte van trouw aan den Volkenbond. KONING CAROL. Een vorm van nationalisme, die een vijand ls van den waren vrede. Tijdens het eerste Interview, dat de Paus sinds zijn bestijging van de Heilige Stoel aan de pers heeft toegestaan, zeide hij o.m. inzake de vredesvooruit- zichten dat de uiterlijke onderhandelingen, die de schijnbare betrekkingen tusschen de landen regelen omgezet moeten worden in gevoelens van broeder lijke chariteit Hij betreurde de „buitensporige mili tarisatie'' van de jeugd, vooral van de meisjes, het geen in strijd was met de bedoelingen van de men- schelijke natuur onder de leuze van werkelijke va derlandsliefde (die op zich zelf aanbevelenswaardig is), maar die verontrustend wordt, wanneer de natie boven alles wordt geplaatst. De staking der vijandelijkheden tusschen de ver schillende volken zal het begin van het werkelijke vredesrljk in dc wereld beteekenen. De vrede is minder een gebeurtenis dan een wils- akte. Het schijnt, dat men door de offers, die van den een of ander geëischt worden, het resultaat kan bereiken, hetwelk alle staatshoofden en alle volken sinds het sluiten tevergeefs zochten. Men mag zich niet ontveinzen, dat de gevaren voor conflicten, als ze werkelijkheid werden. Euro- po en de heele wereld tot grooter ellende zouden brengen en misschien tot de ineenstorting van de heele christelijke cultuur zouden leiden. Er is geen ander geneesmiddel tegen al deze el lenden dan een spoedige terugkeer der mensche- lijke maatschappij tot Jezus Christus. Dat is het eerste en ernstigste probleem, dat de regeeringen hebben op te lossen. Van de oplossing van deze kwestie hangt de vrede der wereld af. Al deze rampen zijn een gevolg van den laatsten oorlog, waardoor niet alleen de overwonnen volken werden getroffen, maar die ook zwaar drukte op die volken, welke aan dien oorlog niet deelgenomen heb ben en zelfs ook op degenen, die overwinnend daar uit te voorschijn getreden zijn. Men heeft een tijd lang gehoopt, dat de crisis lang zaam zou kunnen worden overwonnen, maar de er varing leert, dat dit niet het geval is cn dat de talrijke gedachtenwisselingen tusschen de leiders of vertegenwoordigers der verschillende regeeringen tot onvoldoende resultaten geleid hebben. Daaruit volgt, dat de tusschen de volken bestaande spanning voortdurend toeneemt, zonder dat men weet, wat er moet geschieden om deze ontwikkeling te stui ten. De volken hebben diplomatieke overeenkomsten voorbereid, plechtige pacten gewild. Maar de vrede kan niet alleen in zulke documenten schuilen, maar hij moet gewild zijn. Alleen de vrede des harten kan werkdadig en duur zaam zijn, want in de harten sluimeren de oorlogs zuchtige gevoelens, die zich thans nog manifesteeren. Van alle excessen, die zich thans in de wereld ma nifesteeren, is één der meest verontrustende dat, het welk onder den schijn van ware vaderlandsliefde, die op zich zelf te prijzen is, de natie verheft tot een hoogte, waarop ze boven al het andere wordt ge plaatst. Dit nationalisme is evenzeer een vijand van den wa ren vrede en de welvaart van allen als het vol over drijving en vaUchheid is. Vijf kinderen uit één gezin te Alem aan de mazelen overleden. In het groote ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch is gisteren het zevende slachtoffertje van de mazelen epidemie te Alem overleden. Hot is een zoontje van de familie Brekelmans. Uit dit gezin zijn reeds vijf kinde ren aan de kwaadaardige ziekte bezweken. Ook de toestand van het eenig overgebleven kind is nog ern stig. De ziekte neemt in het dorp geleidelijk af. Gisteren is het onderwijs op de lagere school hervat. 23 dood en. MOEKDEN. Volgens een bericht uit Korea, is op een zijrivier van dc Jaloe in de buurt van het Kore- aansche dorp Tasjin een veerboot gezonken. Daarbij zijn 23 boeren verdronken. Eenige stuks vee zijn om het leven gekomen. LAGE WATERSTAND IN HET MEER FLEVO. Men meldt uit Lemmer: Als gevolg van den sterken oostenwind is het water in het meer Flevo voor Lemmer gedaald tot 80 C.M.- N.A.P. De vrachtbooten van Amsterdam konden dien tengevolge niet binnen komen en een deel der vracht moest op binnenstoombooten worden overgeladen. Zoo lang de afsluitdijk er ligt, is het water hier niet zoo laag geweest. De heer D. Mulder, eigenaar van het bekende schoe nenmagazijn aan de Laan, heeft deze zaak verplaatst naar Hoogzijde 111, het riante pand, waarin de heer J. Klerk zijn kunsthandel jaren dreef. Het groote winkelpand met de ruime étalagc's, is voor dit dool uitermate geschikt. Dank zij het ver trouwen. dat de heer Mulder heeft ondervonden, durf de hij het aan een zóó groot schoenenmagazijn in te richten. We hebben gaarne van de uitnoodiging gebruik ge maakt om eens rond te neuzen in dc „nieuwe" zaak. En het moet ons van het hart: we zagen nog nimmer zooveel paren schoenen bijeen. Honderden doozen zijn in de stofvrije kasten gerangschikt Voor dames, hee- ren en kinderen heeft de heer Mulder altijd het ge- wnnsehto. Maar het blijft daar niet bij. Laarzen, over schoenen, pantoffels, zijn in groote collectie aanwe- zlg. Inderdaad is Schagen een schoenenmagazijn nj ker geworden, welke er wezen kan. We twijfelen niet. of men zal met belangstelling kennis nemen van Mulders Schoenenmagazijn. THEATER ROYAL. Deze week „De Broadway Revue", met Buster Keaton als Professor Post, en Ruth Selwyn als Pansy Peets, een ftlm val leven, pret en jooL De volgende korte Inhoud vertelt ons was wij op het Witte Doek zien gebeuren: Professor Timoleon Zanders Post is een van de steunpilaren van de Pitts universiteit Zijn dagverdee- ling is zoo onveranderlijk, dat de studenten hiernaar hun horolge's gelijk zetten. Op een dag erft hij bijna een mlllioen en besluit wat meer van de wereld te gaan zien. Op weg naar New York komt hij terecht in een gereserveerd rijtuig, waar» in hij kennis maakt met de leden van een reizend Re vuegezelschap en hij besluit met dit gezelschap een the ater In New York te gaan explolteeren. De eigenlijke oorzaak van dit besluit is de danseres Pansy Peets, die zijn hart sneller doet kloppen. In New York won't direct met de repetities begon nen en de professor huurt het Orleans theater met drie duizend zitplaatsen. Intusschen probeert een danseres. Eleanor Peets ge- heeten, een goede rol In de revue te krijgen en tevens den finantieelen steun van den professor. Zij weet hem naar haar kamers te lokken, waar na eenigen tijd haar „broer" verschijnt, om van den man schadevergoeding te elschen. doch James, de pianist van bet gezelschap, heeft kans gezien de plaats van den professor in te nemen en deze ls voor haar geen interessant slachtof fer. Intusschen ls de zaal voor do première uitverkocht maar blijkt dat de erfenis van de professor een mop van enkele studenten was. Een deurwaarder komt om beslag te leggen. Daar hij evenwel de dagvaarding aan den directeur zelf moet uitreiken wordt al het mogelijke gedaan om te beletten dat hij den professor ontmoet Daarom wordt de professor voortdurend weggeroepen en komt eindelijk op het tooneel terecht, waar zijn op treden de grootste lachsuccessen van den avond veroor zaken. Een theater-directeur In de zaal vindt de reuve gewel dig en biedt aan voor een groot gedrag compagnon te worden. Hierdoor kunnen de schulden betaald worden en de voorstellingen voortgezet. Men zoekt den profes sor om een contract in orde te maken en vindt hem tusschen de coulissen in de armen van Pancy Peets. De openbare vrgadering In „Het Noordhollandsch Koffiehuis" van Mevr. Wed. L. Zwaag, op Donderdag 1 Februari, was druk bezocht. Als spreker zou optreden de heer H. S. van Houten, Groningen, lid der Tweede Kamer, doch de Voorzitter, de heer L. Glas. Hoogwoud, moest tot zijn spijt mede- deelen, dat de heer Van Houten onverwachts verhin derd was. doch dat toevallig de propagandist van den bond, de heer Rinsema, aanwezig was en nu de spreekbeurt zal vervullen. In zijn openingswoord maakt de Voorzitter gewag van het vele werk dat de afdeeling Schagen voor deze vergadering verrichtte,om tevens erop te wijzen, dat ook nog tn dezen tijd de pachtprijzen niet ln verhouding zijn van de prijzen der producten. Door dien heer Rinsema wordt het onderwep: „Stre den of maar stil afwachten?" behandeld. Menigeen beantwoordt deze vraag met het oordeel, maar stil afwachten, doch gelukkig is er ook een groote groep die oordeelt, dat de strijd moet worden aangebonden, teneinde het crieisleed zooveel mogelijk te verzaohten. Snr. herinnert eraan dat door het Hoofdbestuur in 1933 aan geheel georganiseerd landbouwend Neder land de vraag ls gericht, of men wilde medewerken In Oost-Londen, waar nop de ellendigste woningtoe standen heerschen., zullen volgens een opgemaakt vijljarenplan ruim 200.000 huizen met den grond ge lijk gemaakt worden, waarvoor in de plaats nieuwe gebouwen worden opgetrokken. Hierboven zien we marktdag in het „Eastland* en daaronder 'n typisch Chineeschen winkel. tot het verkrijgen van een executieverbod, één der belangrijkste materies die de landbouw bezig houdt. Velen oordeelen dat men ln het openbaar niet over een executicverbod moet spreken, omdat men dan te vens de hypotheekhouders wakker maakt Maar in de troonrede wordt ook gerept over het op handen zijnd executieverbod. Maanden zijn echter al weer verloo pen en het executieverbod laat op zich wachten. Met klem wijst spr. erop dat zoo spoedig mogelijk het executieverbod dient te komen. tot instandhouding van den landbouw. Spr. weet wel. dat met een derge lijk verbod het hypotheek-vraagstuk niet geheel ls op- Teloet en dat ook de strijd moet worden aangebonden tot het verkrijgen van een lager rentetype. En de re geering geeft in dit opzicht niet veel hoop. Doch dat mag geen reden zijn voor ons om toch niet alle krach ten ln te spannen. Als 't executieverbod aan de oude komt, moet blijken dat de geheele Nederlandsche landbouw achter die actie staat. Dit Jaar. 1934, belooft voor den landbouw een be langrijk jaar te zullen worden. Want naast het exe- cutieverbcd zal ook het wetsontwerp-pachtwet aan ■de orde worden gesteld, welk ontwerp reeds in een. vergevorderd stadium van voorbereiding schijnt te verkeeren. Dat we zelfs nu nog de meest tegen strijdige dingen op pachtgebted zien gebeuren, komt doordat de pacht nog altijd ls overgegeven aan de ongebreidelde vraag- en aanbod-kwestie. Alleen een afdoende pachtwet, waarin opgenomen de bindende taxatie-prijsregeling en het oontinuatlo- recht, zoomede het vergoedingsrecht voor aangebrach te vertyvUl ingen, kan hlar verbetering brengen. Spr. erkent dat de regeering in den vorm van steunmaatregelen veel heeft gedaan voor den land bouw doch dat die maatregelen ook aanleiding geven tot gerechtvaardigde crltiek. Wei wordt in de groote bladen stemming gemaakt tegen de woekerwinsten van den boer. maar spr. weerspreekt dit door te wij zen op het feit dat de prijzen van de producten nog beneden die van de vóór-oorlogsjaren zijn, sommige zelfs zeer belangrijk. En dat. terwijl de productie kosten heel wat hooger zijn dan voor 1914. Ook de cijfers van de boekhoudbureaux wijzen tamelijke ver liezen in de bedrijven aan. Tenslotte wijst de spreker er nog op, dat het juist de steunmaatregelen van de regeering zijn die de onge breidelde vraag- en aanbodkwestie ln de hand werken. Spr. wekt dus op te strijden voor het verkregen van een rechtvaardige pacht, voor een executieverbod en voor verlaging van de vaste rente. Dat is niet alloen een direct belang voor de belanghebbenden, doch ook voor de toekomst van het volgende geslacht. Krachtig wekt spr. op daartoe de organisatie te versterken. (Applaus). Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt door een tweetal personen gebruik gemaakt, waarbij de een wijst op de onbillijkheid dat een boer voor het ge bruik van bedrijfsleiding water vla een meter moet be trekken en dus iedere emmer moet betalen, terwijl de gewone burgermenschen het water naar de bewoonbare perceeloppervlakte betrekken. Door den Voorzitter wordt er op gewezen dat deze zaak herhaaldelijk door de organisaties ter sprake is gebracht, en ook ln de a.s. algeraeene vergadering van den bond ter sprake kan komen. De tweede vraag geldt het oordeel van den spreker over de mobiele pacht. In dit stelsel zit een goed ele ment, aldus zijn oordeel, mits het gebruiksrecht er in vastgelegd wordt en de normen, bij het opvoeren der productie niet •worden verhoogd. Onder dankzegging volgt daarna sluiting. Dinsdasr viert de Vara alhier in het Theater Roval een propagnda-jubileum-feestavond. De Vara-avonden, goed verzorgd als ze steeds zijn. genieten in gansch onze omgeving een goeden toep en steeds zijn het velen die naar wat op de Vara- avonden geboden wordt, komen kijken. Het programma heeft ook voor den Schager avond veel moois en aantrekkelijks. De Flierefluiters komen ook mee. dus dat wordt prima muziek, met Albert de Booij voor refreinznng. Voor ons liggen een bundel recensies over dozo band en wij kunnen het zonder overdrijving zeggen de eene beoordeeling is nog beter dan de andere. Wij bepalen ons tot een enkele uit het Almelo's Dagblad: Men leerde de Flierefluiters kennen als een uit stekende band. die het publiek met allerlei geestige invallen weet te vermaken. Een musicale clownerie, waarbij de kapelmeester als opper pias figureert. Overigens in haar soort was ze uitstekend en daar waar de musicale ernst even om den hoek kwam kij ken, daar mocht die ook gehoord worden. En verder zegt het Twcntsche Zondagsblad: Zij gaven blijk van oen meesterschap over hun in strumenten en vonden de juiste afgewogenheid van volume, welke liet luisteren tot een streelend genoe gen maakt. Ook de heer De Booij vierde triomfen. Kn als wij dan nog in het oog houden dot de heer A. de Vries een frisch en vlot spreker is, dan zal do Vara-avond zeer zeker slagen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5