Schagen I Alkmaarsche Boys I. Allen 6 Februari naar Theater Royal Zondag a.s. de lang verwachte Wedstrijd: bekendmakingen. PLAN VAN UITBREIDING. STEUN AAN GEWASSEN. Nisuwe burgemeester van Zuid- en Noord-Schermer. Brutale diefstal te Beugen. Een onwillige arrestant te Utrecht. De kolendampvergiftiging te Susteren. Vier communisten op de vlucht gedood Auto geslipt bij den Echoput Onkerkelijk platteland. Roosevelt wacht af. Beroemd scheikundige overleden. SCHANDALEN EN SCHANDALEN. 15 jaar op den bodem van de zee. De mislukte Russische stratosfeertocht Comp. 4e kl. Kon. Ned. Voetbalbond. Aanvang 2 uur. Terrein LOET, achter Café Raven. (Bij winnen van dezen wedstrijd door ALKM. BOYS, is deze Kampioen harer afdeeling.) MARKTOVERZICHT. Naar het cr vorstond zou de markt van Donderdag jL niet veel worden met die felle koude. Maar de aanvoer viel nop lang niet togen. De handel in vette koeien was redelijk, de duurste koe bracht 230 gld. op en kwam neer op 30 ct. Deze was afkomstig van den heer A. v Oord. Barsingerhorn en werd ge kocht door slager Toon Mooij Langedijk en was bestemd voor slager Kuiper alhier. De handel in gelde en kalfkocien was zeer ma tig. Het grootste gedeelte werd verhandeld in de stallen (bekend), ook al door de koude. De handel in vaarzen was stug. In graskalveren vrij goed; de duurste werd gekocht door Gebr. Kweldam alhier voor den prijs van 65 gld Van de nuchtere kalveren was beduidend af. Paarden waren er nogal veel aangevoerd die han del merkten wij niet veel van dus dat zal wel stil geweest zijn. Maar ze bleken duur te zijn. Overhouders matig. Jonge vette schapen niet aan gevoerd. Maar de oude slachtschapen waren duur en vlug verkocht. Zoo eerst de roep was, werd er 28 gld. besteed voor een koppel, maar later den eigenaar gevraagd, was bet 25 gld; verkooper de heer A. Stins. Barsingerhorn. De handel in vette varkens was goed, tot 18H ct. Biggen en schrammen zeer matig. Kippen, konijnen en eenden prijshoudend, vooral geen verlaging. Er werden 27 stuks regeeringskoeien aangevoerd. Uitvoering Crisis-Comité VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 Theater Royal - Schagen. NED. HERV. KERK. In de plaats van den heer D. Jimmink, die als zoo danig bedankt' heeft, is tot Regent van het Ned. Herv. Weeshuis gekozen de heer P. Wardonaar. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C Roggeveen, Kz., is geslaagd voor het le gedeelte van het candi- daatsexamen voor landmeter aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. SCHAGEN—ALKMAARSCHE BOTS. Zoo zal dan morgen de allergrootste strijd van deze competitie plaats vinden! De Alkmaarsche Boys komen! Deze ploeg, welke een staat van dienst heeft, zooals maar zelden voorkomt, en welke wel vast staand de kampioenen zullen zijn, trekken morgen te gen de Geel-Zwarien ten strijde! Winnen de Boys hier, dan zijn ze kampioen! Geen wonder dat hon derden supporters hun favorieten vergezellen naar Schagen. Er loopt een extra trein naar hier. waarin 400 personen een plaats reserveerden. Om nog niet te spreken van de bussen die onze plaats morgen bin nen zuilen rollen. De vorst dreigde nog spelbreker te worden, maar het actief Sparta-bestuur nain tijdig maatregelen. Vrijdag waren de heeren reeds bezig het veld met struo te dekken. In dit verband wijzen we even op den grooten steun van den heer J. K. Boontjes, die direct bereid was, stroo op buitengewoon billijke voorwaarden voor dit doel af te staan. Zoo is dus voetbal morgen mogelijk op een schitterend terrein. De Boys hopen, Schagen gunt 't hen van harte. Maar cadeau krijgen de Alkmaarders het r.iet! Scha- tcn is van plan zich tot het uiterste te verzetten. ,n men weet 't, dan spant het er geducht. Schagen—Alkmaarsche Boys, de voetbalwedstrijd van het seizoenl Zie nadere aankondiging De Burgemeester van Schagen maakt be kend, dat het ontwerp van het plan tot her ziening van het plan van uitbreiding, in uit voerige kaarten uitgewerkt, ter secretarie de zer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 1 Februari 1924 tot en met 3 Maart 1924 en dat belanghebbenden vóór 2 Maart 1934 hun bezwaren tegen het ontwerp kunnen in brengen bij den Gemeenteraad. Schagen, 1 Februari 1934. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. Mededelingen van minister Verschuur. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Lovink be treffende spoedige bekendmaking der van Regeerings- wege voorgenomen regelingen ter zake van den aan de gewassen te verleenen steun en van de voorwaarden, waaronder die steun zal worden verleend, heeft de heer Verschuur, minister van Economische Zaken, geant woord. dat hoewel thans nog niet ten aanzien van alle producten de gevraagde inlichtingen gegeven kunnen worden, het volgende toch kan worden medegedeeld: a. Voor de tarweteelt zal weder 1/3 deel van het bouwland mogen worden benut, terwijl de richtprijs van f 12 zal worden verlaagd op een nader vast te •tellen bedrag. b. Rogge en gerst. De verbouw van deze producten niet worden gelimiteerd, terwijl voor den te verlee nen steun voor deze producten het bedrag nog nader zal worden vastgesteld. c. Aardappelen. Er zal, om te voorkomen, dat het •reaal de hoeveelheid van het vorige Jaar zai overschrij den, een teeltbeperkinggelden van 10 pet van 1933, ter wijl in den geest van de voor 1933 getroffen maatrege len steun zal worden verleend, indien zulks nood'» mocht blijken. <L Vlas. De regeling van dit product zal ln hoofdzaak overeenkomen met die van het jaar 1933. e. Suikerbieten. De beslissing te dezen aanzien zal e™ spoedig mogelijk door den minister worden meege deeld. Tot burgemeester van Zuid- en Noordschermer is benoemd de heer H. T. W. K o 1 b. tot nu toe commies ter secretarie van de gemeente Alkmaar. Gister is in het ziekenhuis te Alkmaar overleden de heer C. de Groot, oud-burgemeester van Zuid- en Noordschermer. Insluiper wist den sleutel te liggen. Ken brutale diefstal heett te Beugen plaats gehal op het gehucht „De Haard". Des middags verliet de vrouw van den landbouwer \V. haar woning voor een oogenblik. aldus de „Msb.". Volgens een veelvuldig gebruik in die streek legde zij den sleutel op een den huisgenooten bekende schuilplaats neer. zeedat deze bij onverwachte thuiskomst naar binnen kunnen. Met den plaatsclijken toestand scheen ook bekend te zijn zekere K. uit het naburige Boxmeer. Deze kwam tijdens de afwezigheid der vrouw aan de woning en profiteerde van de gelegenheid op een gemakkelijke manier binnen te sluipen. Ook hier schijnt hij den weg te hebben geweten. Althans uit een portefeuille welke geborgen zat in een geheim vakje onder de tafel, haalde hij een bedrag van f200 en liet het an dere geld onaangeroerd. Toen de vrouw thuis kwam, zag zij nog juist K. op zijn rijwiel springen en vermoedde zij iceds niet veel goeds. In haar vermoeden werd ze nog versterkt, toen ze bemerkte, dat de sleutel niet juist op dezelfde plaats lag. Haar man, die in de buurt van het huis werkzaam was. werd gewaarschuwd en deze reed K. achterop. Na hem aanvankelijk uit het oog te hebben verloren, haalde hij hem echter spoedig in. De man liet zich gewillig mee naar de woning nemen, bewe rende van niets te weten. De diefstal was inmiddels echter reeds "geconstateerd en onmiddellijk werd de politie in hot geval betrokken Bij fouilleering werd op den verdachte niets gevonden. W. werd er op uitgezonden, om eens te gaan zoe ken op de plaats, waar hij K. uit 't oog verloren had. Spoedig had hij succes. Onder een bos gras langs den weg werd het vermiste bedrag gevonden. Hierbij viel K. door de mand en lugde een volledige beken tenis af. Ook to Boxmeer zijn den laatsten tijd eenige diefstallen voorgekomen tijdens afwezigheid der be woners op klaarlichten dag. Men zoekt thans na tuurlijk verband tusschen deze en bovengenoemd geval. Sensationeels arrestatie. Door de poli tie aangeschoten en gearresteerd. Woensdagnacht hebben twee inbrekers een be zoek gebracht aan het kantoorlokaal van de fabriek „Het Anker" te Utrecht, met de bedoeling, den in houd van een daar staande brandkast te bemach- tingen. Terwijl men bezig was de brandkast te for- ceeron, werden de hoeren gestoord, doordat een mees terknecht van de fabriek het kantoor binnenkwam. De twee mannen namen de vlucht en de politie, die dadelijk van het gebeurde op de hoogte werd gesteld, begon een nauwkeurig onderzoek. Vast kwam te staan, dat de heeren gebruik hadden gemaakt van een der goedkoope taxi s, die tegenwojrdig in vrij wel alle steden rondrijden, terwijl uit andere aan wijzingen in den loop van den morgen de identiteit van één der daders kon werden vastgesteld. Do po litie trok derhalve naar de Zakkendragerssteeg, waar deze minst-fortuinlijke der twee inbrekers woont De aanhouding zou evenwel nog heel wat voeten in aarde hebben. De man weigerde, om te beginnen, naar buiten te komen of de politie toe te laten. Ver volgens deed hij een p-)ging. te ontvluchten, door in een woning van de buren binnen te dringen. En zelfs ging hij er toe over dc politic te bestoken, door het huisraad, dat zich daartoe leende, naar beneden te werpen. Toen de zaak werkelijk een ernstigen vorm ging aannemen, begon de politie ook uit een ander vaatje te tappen. Een welgemikt schot uit een dienst revolver verwondde den verwoeden inbreker zooda- danig, dat hij zonder verdere moeite kon worden ge arresteerd. Hij is voorlooplg in de Rijsklinieken ter verpleging opgenomen. Dat deze arrestatie veel belangstelling trek en het Vredenburg en Oude Gracht, waartusschen de Zak kendragerssteeg ligt. zwart zagen van het op sen satie beluste publiek behoeft wel geen vermelding, schrijft de „Msb." Ook de vader overleden. Behalve het 9-jarig zoontje van de familie W. Jans sen te Susteren, dat bij de kolendampvergiftiging Woensdagavond is omgekomen (zie ook elders in dit nummer), is in den nacht van Donderdag op Vrijdag in het Ziekenhuis te Sittard thans ook de vader W. Janssen overleden. De moeder, mevr. Janssen-Meijers verkeert nog steeds in bewusteloozen toestand. De Justitie heeft uitgemaakt dat hier van kolen dampvergiftiging sprake is, veroorzaakt door een kachel, welke in de slaapkamer werd aangetroffen. Ze zouden op de hoogte zijn geweest van een veemmoord. Het D. B. N. meldt uit Potsdam: Vier communisten, die van een BerllJnsche gevange nis naar Potsdam zouden worden overgebracht zijn bij Wannsee. toen zij een poging tot ontvluchten deden doodgeschoten. De overbrenging hield verhand met een moord die gisteren is gepleegd op den meubelmaker Kattner te Nowawes bij Potsdam. Het slachtoffer was vroeger leider van do communistische partij en zou als kroon getuige belangrijke onthullingen doen o.a. over de ver moording van twee Berlijnsche Inspecteurs van politie en over de activiteit van Thaimann die binnenkort wegens hoogverraad terecht zal staan. Vermoed wordt dat het bestuur van een geheime communistische orga nisatie een zwarte lijst had opgesteld van personen die uit den weg moesten worden geruimd en dat Katt ner het slachtoffer is van een veemmoord. Over de voorbereiding van dergelijke communistische moordplannen zouden de vier communisten worden gehoord die reeds geruimen tijd in hechtenis zijn. In Wannsee sprongen de mannen uit den auto en trach ten in het bosch te ontkomen. De begeleidende politie agenten begonnen direct met de achtervolging en toen de Vluchtelingen geen gevolg gaven aan het bevel halt t« houden maakten de agenten van hun wapens gebulk, met bet gevolg dat alle vier communisten doodeüjk wei-den getroffen. Wagen tegen een boom terecht gekomen en to'.aal vernield. Twee inzittenden gedood. Gistermorgen omstreeks negen uur heeft op den Rijksstraatweg nabij den Echoput onder dc gemeente Apeldoorn een zeer ernstig autoongeval plaats ge had, waarbij twee personen om het leven zijn geko men. Een auto, komende uit de richting Amersfoort en bestuurd door den heer J. J. Eisma uit Den Haag. is tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en daarna tegen een drietal hoornen gebotst. De schok was zoo hevig, dat de wagen, die vermoedelijk met zeer groote snelheid heeft gereden, totaal werd ver nield. De heer Eisma was vergezeld van den heer A. Hoog land. eveneens uit Den Haag. Beiden werden in ern stigen toestand naar het ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd, waar zij ln den loop van den ochtend zijn over leden. De heer Eisma was 3S jaar, weduwnaar, vader van drie kinderen; de heer Hoogland was 35 jaar, gehuwd en vader van 2 kinderen. Beiden waren verlegen- woordigers van Romeling's houthandel in Den Haag. Het samenvoegen van kerkelijke gemeenten Er Is in den laatsten tijd. aldus het .Maandblad van de Ver. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk", veel geschreven over dc ontkerkelijking in onze groote ste den... doch zeer weinig pennen zijn nog in beweging gebracht over de voortgaande ontkerkelijking van groo te deelen van het platteland. Het blad vervolgt: „Wij achten dit verschijnsel even droevig op kerkelijk gebied en meenen goed te doen daar eenige aandacht aan te wijden. Vooral in het Noorden des lands, met name in Friesland en Groningen, vervreemdde een groot deel van de bevolking zich van de kerk. Het aan tal gemeenten, dat geen predikant heeft en ook in do naaste toekomst geen kans heeft een voorganger to krijgen, is In de laatste jaren op onrustbarende wijze toegenomen. Wü kunnen niet anders inzien, dan dat dit onUcerkelijkingsproces voorlooplg niet tot staan zal wor den gebracht, doch dat dit in de naaste toekomst zal bleven voortwoekeren." Na een blik op de oorzaken van het verschijnsel to hebben geworpen (onverschilligheid, kerkelijk separa tisme etc.), komt schr. op een mogelijke remedie: com binatie der kleine kerkelijke gemeenten. „Eenerzyds mag men hierin een factor zien ter be vordering van een tractementsregeling, voor predikan ten. welke voor de volle honderd procent uitvoerbaar zou zijn, terwijl bovendien door de combinatie van klei ne gemeenten de mogelijkheid zou worden geschapen, dat tal van gemeenten, die nu herderloos zijn, weer op behoorlijke wijze geestelijke verzorging zouden kunnen vinden, wanneer een twee- of drietal samengevoegde gemeenten tcsamen weer haar eigen predikant zouden kunnen krijgen. Geschiedt dit niet dan zal het separa tisme in de kerk eenerzijds voedsel worden gegeven en anderzijds zal de onverschilligheid omtrent evangelie en kerk door de voortdurende herderloosheid toenemen, met ai de gevolgen daaraan verbonden. Uit dien hoofde heeft de combinatie van kleine gemeenten veel grooter beteekenls dan die. welke gzien moet worden in het verband van een behoorlijke regeling der predikonts- tractementen... Als het getij verloopt dienen de bakens ta worden verzet" MOTORFIETS TEGEN TRAMLOCOMOTIEF GEBOTST. Gistermorgen is de 37-jarige E. van der Meer uit Tussehendijken op den overweg tusschen Huis ter Heide en Bergum, met zijn motorrijwiel tegen een losse locomotief van de stoomtram Drachten -Veen- wouden gereden. Het slachtoffer werd ernstig gewond en is met een gebroken been per ziekenauto naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. De man, die in verband met de strenge koude warm Ingepakt was, heeft de signalen van den machinist niet gehoord. Het motorrijwiel werd ernstig bescha digd. Da vis blijft voorlooplg te Washington. Washington, 2 Febr., Reuter: President Roosevelt behoudt zich, aldus verklaart men op het Witte Huis. het uitspreken van zijn oordeel over de verschillende ontwapeningsvoorstellen voor, totdat het zeker is, dat de toestand van het politieke terrein van Europa over gaat in de internationale sfeer. Men wijst er opnieuw op, dat Roosevelt het plan heeft, zich van de Europee- sche politiek afzijdig te houden. Intusschen blijft Nor- man Davis te Washington; hij zal niet naar Genève terugkeeren vóór het vaststellen van den definitie ven datum van de hervatting van de ontwapenings conferentie. Prof. Haber, de uitvinder der syntheti sche ammoniak. Bazel: Professor dr. Fritz Haber, de beroemde Duitsche scheikundige, die het procédé tot de ver vaardiging van synthetische ammoniak heeft uitge vonden, is in den ouderdom van 66 jaar overleden. Door zijn uitvinding was Duilschland gedurende den oorlog in staat zich in dit opzicht onafhankelijk te maken van het buitenland. Hoewel prof. Haber een jood was en als een pacifist bekend stond, kon hij tij dens het nationaal-'ncialistische bewind zi n leer toel in de chemie aan de universiteit van Berlijn behou den. ïn Mei j 1. trad hij vrijwillig als hoogleeraar af. In 1918 kreeg hij den Nobelprijs, Plerre Mills schrijft over Van der Lubbo en Stawlsky. Pierre Mille schrijft In een hoofdartikel van Ere Nouvelle het schandaal Stawisky volstrekt niet in den dofopot te willen stoppen, maar. laat hij erop volgen: ik ken een ander land. waar een duizend maal gevaarlijker schandaal is. In dat land is een zwakzinnige veroordeeld voor een mis.Und. die hem naar allen schijn ingeblazen was, gedurende de ver- hooren bedwelmd, opdat hij geen storende onthul lingen zou doen. Het vonnis werd uitgosrpoken krachtens een retro-actieve wet. wat in Frankrijk vóór 35 jaar zelfs de het meest van de heiligheid van het beginsel der staatsrede overtuigde tegenstanders van Dreyfus niet zouden hebben durven erkennen. In dat land is die man. niet meer onder invloed van bedwelmende middelen, naar de guillotine gosleept, daar men zijn stem verstikken wille, die het wou uitschreeuwen aan welken door belangzucht ingege ven raad hij gehoorzaamd had. In dat land einde lijk worden drie vrijgesproken veroordeelden voor onbepaalden tijd tegen alle recht in gevangen ge houden. Dat, aldus besluit Pierre Mille, is veel meer dan het schandaal om Stawisky, een niet te verontschul digen misdaad tegen alle goddelijke en menschelijke wetten. Dat is de niet te boeten misd iad legen den Keest. Men heeft het in Engeland gezegd en in Amerika niet in Frankrijk. Dit duidt veel meer dan do zaak- Stawisky het verval van het geweten en de openbare moraliteit bij do Franschcn aan. Wickham Sleed heeft in zijn onlangs te Parijs uitgesproken rede op deze crisis van den Franschen geest »sadel gezin speeld, aldus besluit Pierre Mille. Schip vlot gebracht. Reuter seint uit Moskou: Het Bureau van het Congres der Communistische partij hield zich bezig met het rapport der expedi;ie over dc werkzaamheden voor het vlolbrengen van het 6800 ton metende vrachtschip ..Generosa". dat in 1918 hij den interventieoorlog tot zinken werd gebracht De werkzaamheden werden onder hachelijke omstan digheden in winterstormen verricht De Generosa werd naar de haven van Novorossik gebracht DE SNEEUW. West-Duitschland la ecrgtsternacht door een «necuw. rtorm geteisterd, welke vooral ln het Sauerland het verkeer belemmrde. In Ludenscheld moesten sneeuw ruimers den straatweg bevrijden, van een sneeuwlaag welke een meter dik was PRTJTSENS MONARCHISTENBONDEN VERBODEN. „Niet genoeg gereserveerdheid betracht Berlijn. De Pruisische .premier Görlng heeft thans tot de diverse plaatselijke autoriteiten het verzoek ge richt alle monarchistische vereeniglngen onmiddellijk te ontbinden en t« verbieden. Het verslag van de commissie van onder zoek. De commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van het vergaan van de Osoavla- chim heeft meegedeeld, dat een deel van de nautische cn wetenschappelijke instrumenten gebroken is en een ander deel gedeeltelijk vernield. De aanteekeningen van de luchtvaardcrs en de registraties van de baro- graaf zijn intact De ballon heeft om 12 u. 33 een hoogte van 22 Km. bereikt en is op deze hoocte gebleven tot 12 u. 45, toen met de daling een aanvang gemaakt werd Het journaal geeft daarvan geregeld verslag. Do laatste nanteekenlng dateert van 16 u. 10 min. De commissie acht dit als het oogenblik van het begin van de ramp. De barograaf hield op te werken om 16 u 21 min., de wijzers van de horloges zijn door den schok op 16 u. °3 blijven staan. Alle ondervraagde omwoners heb ben verklaard dat de ballon eenige minuten over vieren gevallen is. De oerzaak van de ramp schijnt bezocht te moeten worden in de buitengewone snel- 'ïeid van de daling, die geleidelijk toenim en klaar blijkelijk het breken veroorzaakt heeft van een deel der takelage, waardoor de heele ballon uit zijn even wicht geraakt is en tenslotte het schuitje tosgelaten heeft van den ballon en te pletter is gevallen. Vast gesteld Is dat de deelnemers omgekomen zijn als ge volg van den schok. Het omhulsel van het schuitje draagt geen enkel spoor van een ijsbodenkrng. zoodat het radiogram. dat een radio-amateur in de buurt van Gomel zou hebben opgevangen, behelzende, dat de ballon met een ijslaag bedekt was niet aan de wer kelijkheid beantwoordt. A!ie bewaard gebleven aan teekeningen getuigen ervan, dat de Demannign tot 16 u. 10 goedsmoeds geweest is en vast overtuigd van een welslagen van de 'laling Uit de aanteekeningen en overhijfselen van de toe stellen valt af te leiden, dat de equipage veel weien- schappelijk werk verricht heeft. Do commissie gaat voort met het onderzoek van de gevonden materialen. Het document is geteekend door prof. Moüsjanof, Prokojef, de commandant van SSSR, de ingenieurs Semenof en Priloetski e.a. Radiomast by Grimsby afgebrand. Omgevallen gevaarte lag als vuurslang op den grond. LONDEN. De 163 Meter hooge maat van het radio station der Engelsche admiralitiet te Walt ham, nabtj Grimsby, die Woensdagavond in brand was geraakt, ia thans volkomen vernield. Het vuur woedde den gehee- len Donderdag voort. In den namiddag stortte het bo vendeel van den mast Ineen; des avonds werd ook het onderste gedeelte door het vuur aangetast, met het gevolg dat dit eveneens instortte Men was er evenwel in geslaagd maatregelen te nomen cm te voorkomen, dat de mast op de omliggen de huizen zou vallen. Toen het gevaarte eenmaal omver was gevallen, lag het ais een reusachtige vuurslang op den grond. Het personeel van het radiostation wist daarna den brand te blu&schen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6