Ramadan voor de Mohamedanen. In het land der zwervende meren. Zaterdag 3 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9426 Dronken achter het stuur. Rivioren, die in het zand verloopen. De verongelukte Russische stratospheer- ballon. Jubileumfeesten te Purmerend. EEN MAAND VAN HONGER EN DORST. HOE DE MOHAMEÜANEN ZICH AAN DE VOORSCHRIFTEN VAN GODSDIENST HOUDEN. HOE ARBEIDERS LEVEN. (Van onzen reizenden correspondent). BAGDAD, Januari. fs Morgens vroeg, als in het oosten het eerste licht van den nieuwen dag glanst, maar de zon nog niet is opgekomen, dreunt over Bagdad het waarschuwend gebulder van een kanonschot, ten toeken dat geen geloovig Moslim meer eemg voedsel tot zich nemen of iets drinken mag, voor dat de zon is ondergegaan. Eerst als de avond begini te vallen, kondigt de stem van het geschut aan, dat de hongerende Mohainedanen hun ram melende maag mogen tevreden stellen en hun brandende dorst lesschen. Het is thans namelijk Ramadan, de vasten maand. gedurende welke geen Mohamedaan tus- schen het opgaan en ondergaan van de zon iets mag eten of drinken. Zelfs rooken is hun verbo den c:i een vroom Muzelman zal gedurende deze uren zelfs zijn speeksel niet inslikken, maar uit spuwen. Honderden millioenen zijn er, die deze gehede maand vrijwillig vasten en men kan de Arabieren nog gelukkig prijzen, dat thans de Ra madan valt in den koelen tijd van het jaar. wat niet steeds het geval is, daar het Mohainedaan- sche jaar vijftien dagen minder telt dan het onze en Je Ramadan dus elk jaar een halve maand vroeger valt. Over acht jaar zullen de Moslins in de feiste hitte Ramadan moeten houden en elke lange gloeiende dag zonder een druppel water wordt dan een marteling. Deze vastentijd heeft vooral in den namiddag de straten van het anders zoo woelige Bagdad stiller gemaakt. De hongerende menschen vermij den dan zooveel mogelijk beweging en velen, krachteloos met een leege maag. werken niet. In de Arabische koffiehuizen ziet men hen zitten, zwijgend, zonder een glas thee aan te roeren of met een druppel water hun lippen te bevochtigen Zij wachten tot de zon is ondergegaan om hun knagenden honger en hun brandenden dorst te kunnen stillen. Ziet men een in Arabische klee deren gehulden man een sigaret rooken, eten of drinken, dan kan men zeker zijn dat het een Jood is, want ook vele der hier oud-ingezetenen Joden dragen de Arabische kleederen. Geen Mohamedaan zal overdag eten, drinkon of rooken, want dit zou schande brengen over hem en zijn geheele familie; hem in de oogen van de Moslins lager stellen en verachtelijker maken dan een Jood, een Christen of een anderen „ongeloovige". De meeste Arabische restaurants zijn gesloten. Sommige eigenaars houden hun zaak open om hun vaste gasten een onderkomen te bieden, maar men kan er vóór zonsondergang niets, zelfs geen slok water krijgen. Voor niet-Mohamedanen zijn er gelukkig nog door Christenen en Joden gehouden eetgelegen- heden, maar nog nimmer heb ik daar een Mu zelman gezien, die het vasten brak. Valt de avond en dreunt het kanonschot, dat het einde van het vasten aankondigt dan zijn in een ommezien alle Arabische restaurants vol en op straat verschijnen ook de verkoopers van eetwaren, van koffie, thee en er heerscht plotse ling een levendig gewoel, dat evenwel niet lang duurt, want door het hongeren zijn de menschen uitgeput en leggen zich spoedig te slapen, orn gewoonlijk 's nachts, vóór het kanonschot het vasten weder afkondigt, nog eens te eten, ten einde sterkte voor den langen dag te verzamelen. De Kurden, onder wie ik enkele jaren geleden in Anatolië heb geleefd, deden het anders. Eiken nacht maakten ze tot een feest. Ze gingen bij el kander op bezoek, aten in overvloed, hielden met muziek van 'n soort guitaren en trommels omnie- tochten en legden zich als het eerste daglicht gloorde en het vasten weder begon, te slapen tot de zon weder onderging en ze weder mochten eten. Dat was evenwel m het gebergte en een groote stad met een gemengde bevolking stelt aan haar bewoners andere eischen. Niettegenstaande den Ramaden blijven te Bagdad karavanen aan komen en moeten gelost en geladen worden; in werkplaatsen wordt gewoonlijk wel de arbeids tijd verminderd, maar men kan toch niet geheel sluiten, de post blijft aankomen en moet worden uitgedragen, maar de regeering zelf houdt toch wel rekening met de uitputting der menschen en sluit haar meeste kantoren gedurende den Ramadan reeds om twee uur 's middags. Ook vele straatheroepen zijn geheel of gedeeltelijk stil gelegd, wat het stadsbeeld veel minder levendig maakt. Hot aantal straatheroepen is in het Oos ten namelijk aanmerkelijk grooter dan in We^t- Europa. De Oosterlingen leven in het algemeen op straat. Voor de allergrootste meerderheid die nen hun huizen niet om er in te wonen, maar al leen om er in te slapen en die huizen zijn dan ook zeer slecht ingericht (tenminste naar onzo begrippen) en bieden niet de geringste gezellig heid. Ze dienen om het zoo uit te drukken, alleen voor geval van nocd. In den warmsten tijd van 't jaar slapen de meeste menschen toch buiten en zijn ze zeer gegoed en in het bezit van een grooter woning, dan brengen ze de warme nachten door op het dak, waar dan de bedden worden geplaatst wat geen bezwaren heeft, daar het hier immers zoo goed als nimmer renent. zeer zeker niet in de zomermaanden. Het zijn niet alleen de maat- schappe'i ke toestanden en het klimaat, die hier medespreken; er is nog een ander en dieper oor- Een straatbarbier aan het werk. zaak voor deze naar onze begrippen vreemde le venswijze; de Arabieren zijn van oorsprong no maden, zwervers, en dit zit hun nog in het bloed. Dikwijls kan men ook in de drukste straat zien hoe een man. een Arabier, meestal een Eedoein. zich gerold in zijn lange burnoes van kameel haar, tegen een wand van een huis zich te sla pen legt en dan ook inderdaad rustig slaapt, zon der zich te storen aan de dicht langs hem rijden de wagens en automobielen. De voorbijgangers vermijden natuurlijk den man te storen en g?en politie-agent valt hem lastig. Meestal zoeken zul ke slapers evenwel een rustiger zijstraatje of wel een stil hoekje aan den openbaren weg, als de wind schraal en de zon nog niet te warm is, in de zon, anders in de schaduw. Een Europeaan, die dit voor het eerst ziet, zou kunnen meenen. dat de man beschonken is of anders, uitgeput, geen onderdak heeft, echter een beschonken Ara bier ziet men bijna nooit en de man. die daar rustig ligt zonder zich om het stadsgewoel te be kommeren, is misschien de bezitter van tientallen kameelen en heeft als zoovelen dezer, een flink bedrag aan goud bij zich, veilig in zijn gordel ge knoopt. Maar waarom zou hij geld uitgeven aan een onderkomen in een hotel, waaraan hü geen behoefte heeft en dat hij als een overbodige weelde beschouwt? Herhaaldelijk heb ik hetzelfde gezien van Ara- sche arbeiders, b.v. bij een bouwwerk, die mis schien geen huis hadden of wel van wie het huis of de tent te ver verwijderd was. Na het volbren gen van hun dagtaak legden ze een vuur aan, kookten daarop gemeenschappelijk hun maaltijd, aten, rookten, praatten wat en wikkelden zich daarna in hun burnoes en sliepen rustig onder de sterren, zonder zich in het minst te beklagen. Gevoelen deze menschen zich ongelukkig? Wel neen. Ze moeten werken, maar daaraan zijn ze gewend; ze verdienen geld en kunnen eten, thee drinken en rooken en ze hebben de sterren als dak. Het is hun genoeg. Zoo is het bij de armen en vele rijken staan er niet anders tegenover. Ik heb een Arabier ge kend, van wien men vertelde, dat hij bezitter van een karavaan van duizend kameelen was. Deze karavaanleider en groot-koopman had het in zijn hoofd gekregen een half-Europeesche villa te la ten bouwen en te laten meubileeren. Er was o.a. een prachtige slaapkamer met een groot Euro- peescb bed. doch nooit sliep de man er in. 's Nachts legde hij zich op den grond, als het zeer warm was in de buitenlucht, en geheel ge kleed, gewikkeld in zijn mantel bracht hij de nachten door. Hij wist en wilde niet beter. J. K. BREDERODE. Een gezantschapsattaché staat terecht. Eisch: zes maanden gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Utrecht heeft, blijkens berirht in Het Volk. terecht gestaan de gezantschapsattaché, ihr. mr. H. F. L. K. van B., die op Zondag 12 Novem ber van 't vorige jaar onder den invloed van sterken drank ccn auto had bestuurd. Daarmede reed hij, uit do richting Zeist komende, naar Utrecht. Op den Utrechtschenweg slingerde de auto danig over den weg. Het gevolg was, dat ter hoogte van de Schal- weydelaan de wagen een 22-jarigen melkrijder. J. F. van Eek uit Zeist, greep, die met een jongedame op het rijwielpad wandelde. Het slachtoffer werd meege sleurd en eonige meters verder tegen een boom geslin gerd, waar hij met een schedelbasisfractuur en gebro ken beenen bleef liggen. Hij overleed daarna aan do gevolgen van het ongeluk. Er werden dertien getuigen gehoord. De officier van justitie, mr. Kamphuis, noemde het rijden van verdachte zeer roekeloos en onverantwoor delijk. Hij achtte het ten laste gelegde volkomen bewe zen en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden en ontzegging van de bevoegdheid om. auto's te besturen voor den tijd van één jaar. Uitspraak 13 Februari. DE GROOTSTE PAKHUIZEN TER WERELD. De twee grootste pakhuizen ter wereld, zijn in het bezit van het legerdepot der Vereenigde Staten te New York. Een der opslagplaatsen heeft een vloer oppervlakte van 2.231.640 vierkante voet en de an dere een oppen lakte van 1.764 000 vierkante voet De opslagplaa's heeft zijn eigen politiedienst, brandweer, reinigingsdienst. De gebouwen hebben 40 millioen gul den gekost De renwagen, die ln het komende seizoen de Doltsche kleuren op de race-baan zal vertegenwoordigen. Merkwaardig Cost-Turkestan. In Kasjgar werd do?r Turksche emigranten de onafhankelRkhefd van Chineesch Turkestan uit geroepen. MTDDE2N in Azle ligt een land. dat een der eigenaardigste gebieden is, dat het groote continent omvat Het is nog door geen enkele auto doorkruist en geen vlieg machine heeft er nog over gevlogen en toch heeft het een oeroude geschie. denls. Oost-Turkestan. dat tot bet Chl- neesche rtjk behoort ia viermaal zoo gsoot als Frankrijk en sinds duizenden jaren een doortocht- en bemiddeling», land tuaechen de Oostersche en Wea- tersche cultuur geweest Geografisch behoort het tot de groote droge zéne van Azië en vormt derhalve een eenheid niettegenstaande zijn bonte bevolking. Het verkeer ge schiedt ln dit land nog langs de oer oude karavaanwegen, die meest door onherbergzame woestenijen leiden, want twee derde van 't geheele ge bied zijn woeste gronden en ongecul- tiveerde vlakten Vijf jaar geleden keerde een expe ditie onder leiding van dr. Trlnkeier uit Oost-Turkestan terug, die den Ka- ra korum onderzocht en vooral ln de woestijn Tak la Makan had gewerkt De expeditie ging van Srinagar uit De karavaanweg door de bergen bood groote moeilijkheden. De yaks, de daar gebruikelijke draag-dleren.vonden slechts zelden een goede welde en gs- ven het tenslotte geheel op. Gelukkig, had dr. Trlnkeier een kudde van 70 schapen gekocht voor den terugkeer der expeditie; deze droegen nadat de yaks waren gestorven lasten tot 35 pond en vertoonden nimmer sporen van vermoeidheid. Toen vervolgens ln een nacht de rij paarden losgebroken waren en er van door waren gegaan, moest de expedi tie met de schapen op hoogten van 5000 meter groot* trajecten te voet afleggen. De geleerden werden ech ter schadeloos gesteld door een schil derachtige bergwereld van onvergelij kelijke bekoring en schoonheid. In de middaguren werden merkwaardige luchtspigelingen en wolken waargeno men. wdker randen alle kleuren van den regenboog vertoonden. De sterren -chitterden onbeschrijfelijk; zelfs de kleinste straalden ln hellen glans. De resultaten van de doorkruising van het Karakorumgebergte was de con clusie. dat deze hooge regionen tijdens ien ijstijd sterk vergletscherd moeten ijn geweest De doorkruising van de woestijn Tak la Makan, welker Oostelijk deel Tobl heet, ging eveneens met groote moeilijkheden gepaard. Bijzonder ge vaarlijk waren de ,.löss"-stormen, die 1e longen aantasten en mensch en lier, bij slechte dekking, kunnen loen stikken. In den winter versper ren sneeuwstormen, des zomer© zand stormen dikwijls en weg door de woes tljn. Begin Maart heerscht daar reeds 50 gr. Celsius, een bewijs voor het buitengewoon droge vastelandskli- maat. Deze klimatologische omstandig heden brengen ook mee, dat geen ri vier van Oost-Turkestan ergens een stroomgebied bereikt De rivieren erloopen meest ln het zand of ein- tlgen ln kleine meren. Het heele voestljngebied was vroeger zeebodem He later is gestegen. De groote rand gebergten ontstonden eerst in de ongste periode der aard gesoh ledenis. In 't Tak la Makangebergte kon de ex pedltie van dr. Trlnkeier destijds -uïnensteden ontdekken, niet de res ten van groote bouwwerken, maar huizen van vaklieden, uit gedroogd 'eem gebouwd. Men ontdekte ook tempels met Boeddhistische beeld werken, waaruit bleek dat reeds voor het binnendringen van den Islam de religieuze kunst hier In hoogen bloei "tond. Tusrchen Jarkent en Chotan mtdekte men een gordel afgestorven populier-bosohen, die zich over 4500 ICM2. uitstrekken. Vastgesteld werd, lat de woestijn hier steeds verder dringt en na het doodgaan der bos- schen door voortdurend zinken van 't rrondwater deze met haar zand ver stikt In het voorjaar en den zomer heerschen hevige Noordelijke en Noordoostelijke winden, die het Woes- tijnstof overal heendragen. Sleohts ~an den rand van de gebergten en de rivieren wordt nog plantengroei ge vonden. Aan den oever van den Ta lm. den groeten stroom, staan schra le kreupelboaschen. Ongeveer 1 millioen bewoners, een bont mengsel van volken Chlneezen. Tonganen, Mongolen, Kirglezen en Kalmoeken wonen grootendeels ln de rivier-oasen en voeden ilch door ak kerbouw en veeteelt. De Ooet-Turk- sche taal herinnert nog aan de Azia tische oerbevolking, die vanuit het Westen hier kwam en zich later met de binnendringende Nomadenvolken vermengde. Niettegenstaande het wocstijnkarakter van het land heeft het een kJeine uitvoer van ruwe zijde, wol en schaapsdarmen. Aan de rand gebergten wordt ln de oase zelfs ka toen bouw en zijderupsen teelt aange troffen. het gelukte hier de wijndruif te cultiveeren. Ook walnoten, peren, appals, vijgen, abrikozen en olijven worden geoogst. Bekend is de kunst zinnige begaafdheid der inwoners van Oost-Turkestan. Reeds vroegere expe dities hebben prachtige zijden- en wol len kleeden en wonderschoon© voor werpen van leer meegebracht. De groote tUd van het land ls reed© meer dan 500 Jaar voorbij. Destijds heerschten nog de Mongolen en dre ven langs de karavaanwegen een le- vendigen handel met de Westelijke landen. Na de ontdekking van den zee weg naar Indië hield dit handelsver keer weldra op. Tegenwoordig biedt Oost-Turkestan na eeuwen van Chl- neesche overheersching een beeld van volledig verval. Belangrijke handels wegen zijn bedolven en oude oasen- steden zijn zonder meer aan het woes tijnzand overgelaten. Den natuuronderzoeker biedt dit reusachtige land nog een groot aantal problemen. Sven Hodln heeft ge tracht het geheim van de zwervende meren, vooral van de „Lob Nors" te ontsluieren welke meren de laatste resten van geweldige zoetwatervlak- ten zijn. In de gebergten liften vele schatten, die nog op ontdekking wachten. Bij Chotan wordt het waar devolle nephriet gevonden, bij Kopa ls zelfs een groote goudmijn ln exploi tatie. Wegens den kouden winter kan daar echter slcehts vijf maanden ln het jaar worden gewerkt. De jaarlljk- -che productie bedraagt 15000 kilo gram; zij kan gemakkelijk verhoogd worden, maar de buitengewoon moei lijke verkeersomstandigheden en de geweldige afstand van de Chlneesche hoofdstad Nanking maakten een rijks- aewaklng der provincie Sinkian, zoo als Oost-Turkestan ln China heet, bui tengewoon moeilijk. De laatst* Radio-berichten opgevangen door een amateur. MOSKOU. Het officieele Sowjet telegraafagent* schap deelt mede, dat een radio amateur in de omge ving van Memel heeft gemeld, op 30 Januari onge veer tegen 1 uur des middags de volgende radiogram men van den verongelukten Russischen stratospheer» ballon te hebben opgevangen: mhier de stratospheerballonballon in zone van neerslag verijstOnze positie is ho peloos vallen wijtwee mijner kameraden zijn er zeer slecht aan toe Het telegraafagentschap merkt op, dat deze raede- deelingen nog nauwkeurig onderzocht moeten wor den. De commissie van onderzoek is naar de plaats van de ramp vertrokken. Wat de oorzaak betreft, neemt men aan, dat de ballon door sterke luchtstroomen uit de omgeving van Moskou is weggedreven en op groote hoogte in zeer ongunstige atmospherische omstandig heden kwam te verkeeren. De Sowjetunie is in den laatsten tijd in de lucht niet erg fortuinlijk. Tegenover het groote succes van de eerste stratostaat, do SSSR, dio haar onderzoekin gen van de hoogere luchtlagen tot op 19000 meter hoogte kon voortzetten, stond het vergaan van een vliegtuig, waarbij eenige van de hoogste luchtvaart autoriteiten om het leven kwamen, het verongelukken van de K 7, het ..grootste landvliegtuig ter wereld", dat gelukkig niet tot ziin volle capaciteit van 123 pas sagiers bemand was. maar bij het vergaan waarvan 'och veertien menschen om het leven kwamen en nu is ook de tweede stratosfeertocht met 'n ongeluk ge ëindigd. Na aanvankelijk succes, de ballon heeft volgens de draadlooze berichten van hare bemanning een hoogte van 21.000 meter bereikt. schijnt zij bij ''aling onder ongunstige atmosferische omstandighe den gekomen te zijn. die het omlaagstorten van den allon hebben veroorzaakt. De drie inzittenden zijn omgekomen. Van hun wetenschappelijk werk. dat op het oogenblik van het ongeluk welhaast voltooid ge weest zal zijn, kan evenmin veel behouden zijn. daar alle Instrumenten vernield zijn. Zoo heeft thans ook het onderzoek van de hoogero 'uchtlagen de eerste slachtoffers der wetenschap go- ma&kt. Piccard en Cosyns, Prokopjef. Birnbaum en Godoenof, de Amerikaan Settic rijn hei. die op het oogenblik meer dan eenig ander hun lot zullen ge denken. omdat zij zeiven op den weg van hetzelfde avontuur waren voorgegaan. Wegens het 450-jarig bestaan van da markt. De marktplaats Purmerend en haar landelijke om- ge ving mken zich op om dit jaar op 6, 7, 8 en 9 Sep tember een jubileumfeest te vieren ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan van de Purmere» 'e- week en jaarmarkten, welke in 11S4 door de ïumüge lieer van de Stad Graaf Jan van Egmond z n inge steld. Onder voorzitterschap van den heer G. NL van Baar, wethouder van het marktwezen, is een comité in het leven geroepen, dat deze feesten zal organiseeren. Er worden groote tentoonstellingen ge houden van vee, tuinbouw, pluimvee enz. en een historische tentoonstelling' en historische optocht waarschijnlijk een historisch spel. groote kermesse d'été, terwijl verschillende andere zaken voor viering van dit feest mede in voorbereiding zijn.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9