Een uitbarsting te Parijs DegeeringOaladierzegeviert Kijken is Koopen bijCLOECK Onderwijs esi politiek. Van het „slagveld". BLOEDIGE BOTSINGEN. Het lot der Bulgaren 2000 gulden boete In de lucht gevlogen Radiorede van minister Marchant. Woensdag 7 Februari 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 77ste Jaargang. No. 9428 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstmtkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f180. Losse nummers 6 cent. ADVFRTFN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ernstige onlusten bij het Palals-Bourbon. Talrijke dooden en gewonden. PARIJS. Da bctoogiiyjen, die gisteren naar aan leiding van de belangrijke Kamerzitting zijn gehou den, hebben tot ernstige wanordelijkheden geleld. Gisteravond leek de Fran&che hoofdetad meer op een stad in staat van beleg. Ondan-ks de dringende aanmaning, dor regeerlng aan de bevolking, om zich ▼an demonstraties te onthouden, waren dnizenden betoogers. versterkt door tlendnizenden nieuwsgie rigen ln den loop van den avond opgetrikken naar de omgeving van het Palals Bourbon, waar da Fran- sche Kamer haar zitting houdt. De stemming des lands komt o.a. duidelijk tot uit drukking in het volgende omstreeks middernacht gepubliceerde commentaar van de Paris Soir: De gebeurtenissen, die Parijs in bloed gedompeld hebben zullen zekerlijk tot in het parlement door dringen en diegenen inlichten, die niet hooren willen en naast het leven van het land staan. Wij hebben verklaard dat de verontwaardiging des lands ontzag gelijk was. Het is treurig te moeten constateercn, dat deze vaststelling nog beneden de waarheid is gebleven. Men kan zich geen hartverscheurender schouwspel denken dan het ons gebodvne: mannen, die de Marseillaise zingen en wier borst versierd wordt door oorlogsmedailles van alle soorten wor den door paarden vertrapt, grijsaards door de garoe mobile neergeslagen. Dat alles schijnt er op te wij zen, dat de politiek, die het land in bloed dompelt geen stand kan houden. De Kamer heeft een tooneel van de grootste verwarring geboden. In het ontzag gelijke lawaai is geen enkele man opgestaan, die de voor den tragischen toestand passende woorden ge vonden heeft. Gelukkig zijn er in Frankrijk nog per soonUJkheden van hooge moreele autoriteit, die kal meerend kunnen ingrijpen. Men moet hen onmld del 1 ijk te hulp roepen. Op de Place de la Concorde. Op de Place de la Concorde had de politie bevel ge kregen eenige salvo'» in de lucht te lossen teneinde de massa schrik in te boezemen. Verscheidene schoten troffen het hotel Crlllon Een Amerlkaansch dienst meisje werd In het hoofd getroffen en op slag gedood. Een autobus en een fllmwagen. die op de Place de la Concorde door de menigte In brand gestoken waren, zijn bijna volkomen uitgebrand. Op de straten en pleinen, die het tooneel der betoogingen hebben gevormd, ziet men hier en daar groote plekken bloed van de zwaar gewonden. In de Rue de Rlvoll ia een kleine barricade opgeworpen, die echter door de politie Is ingenomen. Vooral aan het aantal Ingeslagen ruiten ziet men, dat de betoogers ook hier huisgehouden hebben. Tegen halfacht was de toestand bij de Concnrde-brug !n hooge mate kritiek geworden. Ondanks den wanho- pigen tegenstand der politie en van de garde republi- caine zag de menigte kans. voortdurend verder on to dringen, naar den Selne-oever en tenslotte zelfs de brug over de rivier te bereiken. Stap voor stap weken de politletmnncn achteruit Op een gegeven oogenblik had den de betoogers reeds de helft der brug bezet en het scheen nog slechts een kwestie van enkele oogenbllk- ken te zijn. of het Kamergebouw zou door het volk van Partje zijn bestormd. Het was on dat oogenblik. dat de ln allerijl versterkte bezetting zich genoodzaakt zag. van de vuurwapens ge bruik te maken, ten einde den met scheermessen, stee- nen en stokken gewapenden demonstranten den toegang naar het gebouw der volksvertegenwoordiging te belet ten. Het vuur werd door de menigte beantwoord; in to taal werden omstreeks 200 schoten gewisseld. Saove qul peut! Onder de menlrte verwekte het vuurgevecht een ont zettende paniek. In wilde haast werd de Selne-brug door de betoogers ontruimd. Iedereen trachtte zoo goed mo gelijk dekking te vinden en ln hun angst vluchtten tal van demonstranten en nieuwsgierigen het ministerie van Bultenlandsehe Zaken binnen. De dooden en ge wonden werden door de politie tot voor het gebouw der Kamer gedragen en vervolgens door ambulance-auto's naar de ziekenhuizen vervoerd. Voor het Kamergebouw. Het plein voor het Kamergebouw had toen veel weg van een slagveld. Midden op het gToote plein stond een autobus in lichtelaaie en in den rossen gloed van het brandende voertuig schitterden overal de blanke sabels der chargeercnde politie te paard en te voet. Het had trouwens weinig gescheeld of de terrein winnende po litie was te elfder ure nog ln de val geloopen. De be ambten werden namelijk eensklaps ln den rug aangeval len door een menigte van ongeveer 1000 betoogers, die via den Boulevard St. Germain het Kamergebouw tracht ten te be -eiken. Slechts met de grootste moeite zagen de beambten kans, dit nieuwe gevaar te bezweren. Later op den avond. In de late avonduren ontstaan er op de Champs Ely secs en de Place de la Concorde weer ernstige botsingen. Bereden garde réoubllcaine chargeert herhaaldclitk en wordt door de betoogers bekogeld met alle mogeltike protect'elen. On de groote boulevards Is het tot botsin gen gekomen tu~-ehen een comunlstlschen stoet en een afdeellng oudrtrt.Mers. De communistische betoogers schreeuwden hun leuze: „Chiappe ln de gevangenis" .ter wijl de andere betoogers schreeuwden: „Dal ad Ier moet neergeschoten worden'. Op verschillende plaatsen Inde stad wordt geschoten. Onder de gisteravond gewonden bevindt zich ook de directeur der stedelijke politie. Volgens een mededeellng van de politieprefectuur zijn de oudstrtjders en de leden der vaderlandsch gezinde organisaties de kern der be toogingen. In totaal zouden een 6000-tal hunner op straat zijn. De heeje omgeving van het Kamergebouw leek een slagveld. De betoogers gingen met scheermessen, stee- nen en knuppels op de politie af. Het aantal gewonden was vooral aan de zijde der politie groot Bij de pogingen om de betoogers tegen te houden werd ook gebruik gemaakt van brandslangen, waarmee de menigte natgespoten werd, die echter bleef opdringen. Het einde der straatbetoogtngen. Tusschen middernacht en één uur schijnen de straat- betoogingen hun einde te naderen. De groote massa der betoogers heeft zich omstreeks dezen tijd huiswaarts begeven. Het nachtelijke opruiraingswork begint. Voor het Café Weber staan op het oogenblik 10 ziekenauto's, die gewonden vervoeren en terugkeeren. Hier schoolt ook het laatst deel der betoogers samen. Uit de menigte weerklinken verbitterde uitroepen egen de politie. Volgens de tot dusver beschikbare gegevens hebben de woelingen ln totaal 15 dooden en minstens 200 gewonden geelscht. Het aantal gewonden is echter ongetwijfeld nog aanzienlijk grooter, aangezien vele personen, die bij de botsingen met de politie sabelhouwen hebben op- geloopen, zich naar huis hebben laten vervoeren. Bevestigd wordt, dat zich onder de dooden vier leden der .Jeu nesse patriot te" bevinden. Het zal nog wel „eenlgen tUd" duren, alvo rens ze vrijgelaten zullen worden. Maandag hebben Diroltroffs mosder en zuster en de verloofde van Taneff een onderhoud gehad met een hoofdambtenaar der geheime politie, die verklaarde dat de drie vrijgesproken Bulgaren .nu zij uit Leipzlg naar Berlijn waren overgebracht, daar in hechtenis werden ge houden, wat naar hy vermoedde nog wel „ecnigen tyd" zou duren. De verwanten der Bulgaarsche gevangenen mogen hen voortaan tweemaal per week, op Dinsdag en Vrydag, bezoeken. Omtrent hun vrUlating kon niets worden me degedeeld. De drie Bulgaren zitten in de hoofdgevangenis van Ber- iyn gevangen; Torgler in de gevangenis van Plotzensee, In het NW. van Beriyn. Ondanks de woelingen op straat enondanks een zeer rumoerige Kamerzitting, is de regeeringDala- dier bij drie achtereenvolgende stemming,n waaraan telkens de kwestie van vertrouwen was verbonden, met flinke cijfers in de meerderheid gebleven. Er heerschte een nerveuse spanning gistermiddag, toen de regeering—Daladier zich aan het parlement voorstelde. Toen de regeering de zittingszaal >innen- kw&m, werd zij door de afgevaardigden der linkerzij de toegejuicht, terwijl afgevaardigden der rechterzijde opmerkingen maakten. Minister president Daladier betrad direct het spreek gestoelte en ias de regeeringsverklaring voor. Hierbij werd hij herhaaldelijk van recht6 geïnterrumpeerd, terwijl de linkerzijde dan met bijval antwoordde. En kele malen moest Daladier zijn redevoering even on derbreken, éénmaal was het rumoer zelfs zoo groot, dat de president der Kamer zich genoodzaakt zag de zitting te schorsen nog voordat do premier zijn ver klaring had afgelegd. Nog nimmer is een regeeringsverklaring onder zul ke onrustige omstandigheden voorgelezen ais die van Daladier gistermiddag. Benige afgevaardigden hebben geroepen: „V'ive Chiappe", terwijl de socialisten en communisten zgn arrestatie eisch'en. In zijn regeeringsverklaring zeide Daladier o.m. het volgende: individueele zwakheden mfwij bfwij emfwijp fwija „Sedert een maand heeft het schandaal dat uit eeni- ge individueele zwakheden is ontstaan, het werk van de Kamer verlamd, de partijen tegenover elkaar ge steld, het land gedemoraliseerd en de tegenstanders van de regeering gelegenheid gegeven aanvallen te hervatten, die de waakzaamheid der republikeinen in het verleden kon afslaan. Wij kunnen slechts uit deze atmospheer, waarin men niet ademen kan. komen, wanneer wij met moed en energie volledige klaarheid brengen De regee ring, die voor U staat, is reeds met haar taak begon nen. Zij is acht dagen geleden gevormd en verzoekt U, haar naar haar eerste handelingen te heoordeelen. Afgezien van de fouten, die Uw commissie van On derzoek zal ontdekken en die meedoogenloos gestraft moeten worden, heeft zij in bepaalde openbare licha men een nalatigheid ten aanzien van de waakzaam heid en een verslapping van het verantwoordelijk heidsgevoel geconstateerd, die een vernieuwing van het beambtencorps en de methoden noodzakelijk maken. STEUN AAN MIDDENSTAND. Subsidie Kamer van Koophandel De Rotte rdameche Kamer v. Koophandel heeft voor 1934 aan het Rotterdamsche crisiscomité een subsidie van f 13.000 toegekend ten behoeve van de steunverlee- nlng aan kleine mlddenstandsondernemlngen die zich in tydeiyke moeilijkheden bevinden, op dezelfde voor waarden als vorig jaar. Elsch ln de Straperto-zaak By de béhandellng der Straperlo-zaak voor de Haag- sche rechtbank is gisteren tegen leder der belde ver dachten een boete van f 2000 geëischt. In zyn requisitoir merkte de Officier van justitie op, dat er wel degeiyk sprake is van hazardspel en dat belde verdachten hiervan op de hoogte waren. Het O.M. vindt geen termen tot het vragen van gevangenisstraf. Maar ook vindt apr. geen termen om een minimum geldboete te elschen. Spr. zou deze zaak als een proef ballonnetje willen beschouwen en daarom vraagt hij voor elk der verdachten een geldboete van f 2000, resp, 100 dagen hechtenis, en met vernietiging van het speel materiaal. Nederlandsch tankschip met ben zine aan boord, verongelukt. De bemanning gedood. Reuter meldt uit Hamburg: Het Nederlandsch tank-motorschip ..Stormvogel", dat zich op reis van Amsterdam naar Stettln bevond en benzine aan boord had. Is op 7 8 myi ten Westen van Norderny in de lucht gevlogen. De bemanning is om het leven gekomen. De Nederlandsche zeilschepen Gracia en Liucor, die zioh ln de buurt bevonden, voeren terstond naar de plek des onheils, doch konden noch van het schip, noch van de bemanning eenlg spoor ontdekken. KIND VAN AUTO GEVALLEN. Noodlottig ongeval te Leeuwarden. Maandagavond is te Leeuwarden een ernstig ongeluk gebeurd. De 6-jarige Sjouke. zoontje van den heer G. Talman, was op een auto. waarmee zand wordt aange voerd voor de bouwwerken aan de W. Sprengerstraat, geklommen. Een van zyn makkers heeft hem van de auto gestooten met het gevolg dat de achterwielen van de auto het knaapje over belde beenen gingen. Een dok ter liet het kind, dat zyn beenen op verschillende plaat sen gebroken had, naar het Stadsziekenhuis overbren gen. Zyn toestand was gistermorgen redelijk. Men heeft de hoop. dat het knaapje zyn beenen kan behouden, nog niet opgegeven. De waarde van het vrije onderwijs. „In onderlinge samenwerking kan de orga nisatie in haar geheel worden ver beterd, kunnen de kosten min der worden en het nuttig rendement grooter." Gisteravond heeft minister mr.H. P. Marchant een radiorede gehouden waarin hij wees op do beteeUenis van de politiek voor 't onderwijs, de noodzakelijkheid van de bezuinigingen op onderwijsgebied aantoonde en zich keerde zoowel tegen communisme als nati onaal socialisme. Na er op gewezen te hebben, dat politiek een onmis baar element is in het besturen van een staat, in het regeeren van een volk. zcide minis er Marchant, dat het niet mogelijk is. de verschillen tusschen de god. dienstige, zedelijke en verstandelijke overtuigingen der menschen door voorschriften te verwijderen. Wel kan de regeerder den menschen verbieden, overtui gingen te uiten, welke van de zijne afwijken. Maar dan blijven toch de andere overtuigingen leven, als heeft de regeerder van dit leven geen last, voor zoo ver zijn dwangvermogen reikt. Wanneer men zegt: „Weg met de politiek, weg met de partijen, weg met de bonzen, weg met de baant ies; er moet maar één partij zijn en die partij ben ik", be- teekenen al deze leuzen: „hier met de politiek, hier met de partijen, hier met de macht van de bonzen, hier met de baantjes". Er zal dan voortaan één bons wezen, met alleen de macht. Als men mocht opmerken, dat er onder ons gel dend systeem zooveel corruptie en misbruik zijn (op de vraag, in hoeverre dit juist is, kon spr. niet in gaan), antwoordde spr., dat elk systeem, om daaraan een eind te maken, beter is dan het systeem van den éénigen bons, omdat deze ons niet den gerings:en waarborg kan geven, dat er geen corruptie en geen misbruik zullen zijn; wel zullen zij gemakkelijker ver borgen zijn te houden. Spr. zcide deze politieke beschouwing tc hebben ge houden om de aandacht te vestigen op de beleekcnis van de politiek voor het onderwijs. De bezninlgfng op onderwijs. Spr. behandelde vervolgens onze vroegere onderwijs- MINISTER Mr. H. P. MARCHANT. wetgeving en den schoolstrijd, waarvan de oplossing een echt Nederlandsch, nationaal werk is geweest. De tegenwoordige financieele moeilijkheden maken thans bezuiniging op onze hooge onderwijsuitgaven nood zakelijk. Het bedrag onzer gewone jaaruitgaven be staat voor ongeveer één derde uit rente en aflossing van schuld en uitgaven voor pensioenen. De bezuiniging moet dus worden gevonden op 2/3 van onze uitgaven, een kleine 400 millioen. Daarvan komt alleen voor het ééne departement van onderwijs 150 millioen, belangrijk meer dan 1/3. Het spreekt van zelf. dat Onderwijs een belangrijk deel van de bezui niging moet dragen. Maar de aangegeven grondslag van ons onderwijs zal moeten blijven gehandhaafd. In dezen moeilijken tijd, aldus de minister, is noo- dig, samenwerking van allen, in vrijheid. Ook op het terrein van het onderwijs moge de noodzakelijke sa menwerking worden bevorderd door eerbiediging van elkanders overtuiging. De voorstanders van de open bare overheidsschool moeten erkennen, dat voor de Nederlandsche kinderen van de bijzondere school het zelfde recht van bestaan leeft. Kn aan de ouders, die niet de bijzondere school "erkiezen voor hun kinderen, moet geen reden worden gegeven, waardoor hun ver trouwen in de openbare school zou kunnen worden verzwakt. De voorstanders van de bijzondere school moeten de waarde en de noodzakelijkheid van het openbaar onderwijs erkennen voor allen, die niet van confessioneel onderwijs zijn gediend of die op een bepaalde plaats te zwak zijn om hun eigen confessi- oneele school te stichten. De overheid kan. doordat zijzelve met het beheer van de openbare school is belast, daarin de bezuini ging aanbrengen die zij verkiest. Voor zoo ver deze be zuiniging betreft de exploitatie van de jchoien. werkt zij ook door voor de bijzondere scholen, omdat haar vergoeding van die kosten door het beding, voor de openbare school uitgegeven, wordt bepaald. Tot het beperken van de mogelijkheid, om nieuwe bijzondere scholen te stichten, hebben de voorstan ders dier scholen loyaal medegewerkt. Zij zullen in dezen tijd dezelfde loyaliteit moeten toon en om, waar het mogelijk is, tot een doelmatiger distribu-* tie van de scholen mede te werken. Zoo kan, ln onderlinge samenwerking, de organi* satie van ons onderwijs in zijn geheel worden verben terd en zullen wij eenerzijds de kosten kunnen druk ken, anderzijds door verbetering van de grondslagen en van de aaneensluiting der onderdeden het nut tige rendement kunnen verhoogen. Vrijheid van overtuiging. Dit alles zal alleen mogelijk zijn naar den natio- nalen Nederiandschen geest, indien de vrijheid van overtuiging blijft gehuldigd en de samenleving niet wordt beschouwd als een geüniformeerde weermacht, waarin de levende inenscuen als menschenm a t e- riaal worden beschouwd en behandeld. Elk soort systeem zou voor het Nederland sche volk een ramp zijn. Wie de waarde van hei vrije onderwijs voor ons volk erkent, zal inzien, dal het van zijn waarde zou worden beroofd, indien men overging tot een politiek systeem. Verzet naar twee zijden. Spreker keerde zich vervolgens tegen het commu nisme en nationaai-socialisme, die ons beide terug leiden naar de uitsluitende staatszorg, die slecnia één overtuiging kennen, die van den regeerder, en die beide vijandig staan tegenover de bemoeiing van aerk en godsdienst met de opvoeding, beide gronden aun propaganda op het vooropgestelde alternatief: de toekomst is óf aan de communisten of aan de nationaal-socialisten. Wanneer men het Nederlandsche volk voorstelt als een bedorven, baatzuchtige bende, doet men een verderfelijk werk. Dit volk. met al zijn gebreken, staat moreel, intellectueel, in gerechtigheid en in vrijheid, onder de voiken der wereld in de eerste rij, oor een goed deel heelt het dit aan ons onderwijs te danken. Minister Marchant merkte vervolgens nog op, dat er ook in Nederland werkloosheid en ellende zijn, aiaar dat nergens ter wereld grootere offers zijn ge- Dracht, om deze ellende te verzachten, en dat, wie deze ellende aan den regeeringsvorm toeschrijft, er niets van begrijpt. De toestand is moeilijk, doch zou nog veel erger kunnen zij.ii Wij lezen, aldus spr., uagelijks, hoe erg, moreel en materieel, naar recht en vrijheid, naar zekerheid en naar zelfbeschikking hoe erg het ook hier zou kunnen worden. Het Nederlandsche volk blyve in dezen bangen tijd zichzelf. Het heelt geen behoefte aan import van zedelijke en staatkundige mode artikelen uit den vreemde. Het vervalie niet tot defaitisme, beware zijn zelfbewustzijn en handhave zijn plaats aan de spits.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1