De verrassing van Port Arthur. Ingezonden stukken. De moord te Haelen. Inbrekersbende in de Rijnstreek. Smokkelavontuur aan de grens. Aan hot kanaal worden duizenden gulden» besteed voor het ruimer maken van heel wat minder gevaarlijke hooken. Met algemeen» stemmen wordt het voorstel van B en W, aangenomen, Qe heer Nannla hoopt dat de rand rijn mede- wcritlng zal willen vcrleenen als meerdere spiegels ge plaatst dienen te worden .doch de heer Bruin merkt op. dat het hier batreft een proef en dat In de too- komst elk geval op zich zelf zal worden beschouwd. Voor extra hulp aan werkloozen In 1934 (steunver- lecnlng B) wordt een bedrag van 140 keer f 2.10 Is f 294 beschikbaar gesteld aan het PlaatselQk Crlsia- comlté benevens f 100 voor hulpverleening aan een andere dan deze groep. Een zomcnvonlngverordenlng gewogen en te zwaar bevonden. B. en W. bieden ter vaststeling aan e«n verordening regelende het bouwen, inrichten en bewonen van zg. zomerwoningen in deze gemeente. De vaststelling de zer verordening wo rdtgewenscht geacht ln verband met het feit. dat het niet onmogelijk Is. dat door particu lieren wordt overgegaan tot het bouwen van zomerwo ningen ln de nabijheid van Petten (Korfwater). Nadat de verordening Is voorgelezen, vraagt de heer Doorn zich af of het voorgestelde niet wat overdreven Is, of de verordening het bouwen wel ln de hand zal werken. De Voorzitter zegt dat de gemeente-opzichter zijn Jicht wel zal hebben opgestoken in een gemeente waar meer zomerwoningen worden gebcuwd. De heer Blom wijst er op, dat er ingezeteen zullen zijn. die hun eigen woning gemeubileerd zullen wil len verhuren en dan zelf tijdelijk een andere woonge legenheid zullen moeten hebben. Voor die menschen zijn de aan de zomerwoningen gestelde eisohen veel te zwaar. De heer Van der SIuIjs zegt dat er gemeenten zijn, waar bepaald Is dat ingezetenen geen zomerwoning mo gen betrekken. Als tot stemming «wordt overgegaan, stemmen de heeren Bruin en Rens blanco, de heeren Blom. Van der Oord, Smit. De Boer en Doorn tegen, zoodat de voorgestelde verordening wordt verworpen. Tijdens de stemming wordt door den heer Van der Bluijs nog gewezen op het feit, dat de ingediende aan- vragen tot het bouwen van zomerwoningen niet kun nen we oh ten maar de heer Blom oordeelt dat er dan maar een minder zware verordening aangeboden had moeten worden. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, vacature-W. Klok wordt benoemd de beer W. Erik" met 9 stemmen de heer C. de Leeuw Wz. verkreeg 2 stemmen. Verbetering van den Achterweg te Petten !B. en W. wijzende op den zeer slechten toestand van den greppel en den weg. stellen voor over te gaan tot verbetering van den Achterweg. De kosten worden geraamd op rond f 500. Hiervoor een geldleenlng aan te gaan. Hoewel meerdere leden het geraamde bedrag hoog vinden, wordt gewezen op den deaolaten toestand en met algemeen*» stemmen wordt het voorst"! aanvaard. Het primitief kohier hondenbelasting 1934 wordt vastgesteld op f 952.50. Bij de rondvraag vestigt de heer Dignum de aandacht op de losloopende honden en Informeert M1 naar den stand van zaken wat betreft de werkverschaffing in particuliere bedrijven. De Voorzitter vreest dat het vooruitzicht hierin hope loos zal wezen. De heer Blom vaagt naar het te plaatsen AN.W.B.- bord te Hazepolder. Het bord zal dezer dagen worden geplaatst. Hierna sluiting St. Maarten, 7 Fcbr. 1934. Mijnheer de Red., Ondergeteekenrle verzoekt beleefd een plaatsje in uw veelgelezen blad. voor het hierna volgende; waar voor bij voorbaat mijn oprechten dank. Na de vier ingezonden stukken van de School kwestie Eenigenburg en den heer v. Dalen, kan ik mij toch niet langer stilhouden. Al zal ik met mijn nnevrucht niet in die mate kunnen meekomen wat treft de zacht 'fcoete zalvende uitdrukking die van Dalen's ingezonden stukken kenmerken. Ik woon hier nu zoo ongeveer 18 jaar en heb zooal het een en ander meegemaakt en gezien in mijn om geving. Van die 18 jaar kwam ik gedurende een jaar of 8 geregeld om de veertien dagen soms 3 weken huis aan huis, ook te Krabbendam. Nu ben ik van huis uit nogal gevoelig voor ver schillende richtingen, wat betreft het geloof en de mentaliteit van die menschen die zoo hier en daar tot uiting komt Juist het verschil van die mentaliteit in mijn naaste omgeving, beer v. Dalen, hebben mij naar do pen doen grijpen. Gij schreef dat ge bij die ouders vriendelijk was ontvangen en dat de gesprek ken vriendschappelijk waren. Terwijl u daar als een „kraai" dienst deed, de ..zeemeeuw" die mot zijn poo len in het ijs zat vastgevroren en dus ten doode was opgeschreven; voorkeur gaf deze levendig te willen consumeeren. Kijk, heer v. Dalen, hier hebben wij nu voor de zooveclstee maal twee verschillende mentali teiten en karaktereigenschappen van verschillende menschen. Hier nog zoo iets. Wij hebben gehoord en medegeleefd met hen die achterbleven; do vlucht van uw voorganger en soortgenoot. Van dergelijke vluch ten bleef ook St. Maarten niet gespaard. Eén ding heer v. Dalen moet ik hierbij opmerken dat het alle menschen waren die hetzelfdo geloof beleiden als u; althans zij gaven voor het te beleiden, daden die ik niet onder woorden kon brengen. En wanneer men dit alles dan betrekkelijk van nabij mee beleefd, dan komt do vraag toch onwillekeurig bij mij op: Is dat de vrucht van het bijbellezen waar u zoo prat op gaat heer v. Dalen. Ik kan mij niet duidelijker uit drukken, want dan zou ik persoonlijk worden, wat in geen geval mijn bedoeling is. Maar waar ik mij ook bevind, heer v. Dalen. St Maarten kennen de men schen niet, maar de Stroet, ja, daar hebben zij wel eens meer van gehoord; daar waar hcele families ten gronde gaan, daar waar blijkt dat noch door uw ge bed of bijbellezing redding mogelijk is. Daar waar men het gezegde had: de eenvoud is het ware kenmerk van het christendom, wat in de prak tijk van die jaren dat ik hier woon, toch net het tegen overgestelde was. En als ik dan dit alles, de revue Iaat passeeren, en aan het einde constateer de goede eigenschappen, wat de school met den bijbel aan menschen heeft voortgebracht, dan ben ik mijn ouders dankbaar, dat ze mij niet in de gelegenheid heb ben gesteld voor dergelijk onderwijs. Ik zou dan ook de ouders van Eenigenburg en Valkkoog, wier kinde ren ter plaatse de school bezoeken, wilien aanraden: stuur uw kinderen, ook al is de weg Iets moeilijker of langer, naar geen andere dan de openbare school. Doet ge anders, zoudt ge ook tot die soortgenonten gaan behooren, met dergelijke karaktereigenschappen als hier omschreven. Ik weet ook, dat zoo lang de heer Trapman, van Dalen's zachtzoete (ook wel eens zure) zalvende in gezonden stukken voor plaatsing opneemt, hij er mee door zal gaan, als iemand die niet is te ovcriuigen. Maar één ding raad ik u. heer van Dalen aan. voor en aleer gij uw andersdenkende collega's en dominé's beschuldigd, steek dan eerst eens uw ha.id in den boe zem van uw eigen broeders, waarvan ik in mijn schrijven, mijn inziens, maa o zoo'n klein slipje van den sluier heb opgelicht. Eén ding staat m i.z. vast heer v. Dalen, wij heb •ben allemaal maar één God, met dit verschil dat wij Hem verschillend dienen; wie van ons op de wereld EEN ZELDZAAM JUBILEUM. - Heden Woensdag herdenkt Mej. O. Lenssen haar 50-)arig ambtsjubi leum als barbierster te Enkhuizsn. Da jubiiaresse aan den arbeid. Hem het juist dienen, is mij nog niet duidelijk. Het blijft steeds nog een open vraag. Hot is best moge lijk dat die andersdenkende collegas >n dominé's het bij het goede eind hebben. Voor zoover ik hier het één en andere in mijn naaste omgeving heb mee gemaakt en gezien, kan ik mij moeilijk indenken dat gij. en uw partijgenooten, met dergelijke karakter eigenschappen het bij het juiste eind hebben, want eens heb ik gelezen: Die luistert naar de stem van zijn geweten, die luistert naar do stem van God. Ook ik noem mijn naam niet openhaar, maar on der onderstaande letters ben ik in deze omgeving wel bekend en zult u mij ook we! kunnen vinden. Tenslotte dit: als een kennisgeving in het alge meen: ik van mijn kant kom hier niet op terug. H. V. 't Rijpje. Burgerbrug, Febr. 1934. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heeren J. v. d. Oord en K. Winkel als voorzitter en secretaris van bet bestuur der Coöp. Zuivelfabriek ..De Eensgezindheid' te St. Maartensbrug verzoek ik U beleefd dit in L'w blad te willen plaatsen. Als directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Da geraad" acht ik het mijn plicht om de veehouders die hier kortgeleden zich hebben gevestigd of zich zullen vestigen, er toe te bewegen hunne melk te leveren aan de Zuivelfabriek ,.L)e Dageraad" Hier om ben ik dan hij een zestal veehouders geweest, die i.d. de onmiddellijke nabijheid van ..de Dageraad" wo nen of komen te wonen, oin te trachten hunne melk te laten verwerken in onze zuivelfabriek. Onwillekeu rig bespraken wij de ongewensrhte verstandhouding die jammer genoeg tusschen „de Eensgezindheid" en „de Dageraad' bestaat, bij welke golegenhcld ik bij enkele veehouders heb gewezen op do groote schul denlast van „de Eensgezindheid". Bij het nagaan der balansen gaf het jaarverslag van „do Eendracht" 1 Mei 1931 eene schuld vau f 103.789,34 aan. In genoemd jaarverslag leest men: dat er een dubbele arbeiderswoning met een nieuwe basculebrug werd gebouwd; de kosten waren bijna f4700. De fabrieksverbouwing mot de directeurswoning is dit voorjaar aanbesteed voor ruim f90 000. Dc balans 1 Mei 19:12 gaf na afschrijving van f7178,21 een schuld van f 197.947.64, volgens dat jaar verslag aan. terwijl de balans 1 Mei 1933 na afschrij ving van f8924.44 een schuld aanweos van f 230.792.33. Na inzage dier balansen is door mij de vraag gesteld hoe het toch mogelijk kon zijn*dat de balans van 19321933 met f 40.000 is verhoogd en of die ver hooging in verband kon staon met zaken, die niet met de verbouwing van de fabriek en bijkomende werken te maken hadden, daar in het jaarverslag 1932—-1933 daarvoor geene verklaring is te vindon. Ik heb die balansen nauwlettend doorgelezen om daardoor eene vergelijking te kunnen maken met die van „de Dageraad". De beschuldiging dat ik zou hebben beweerd dat die f 40.000 is oreenomen als door geschreven, heb ik nooit durven verklaren en geef g.n. heeren een ernstige raad eerst de waarheid goed te onderzooken alvorens in het openhaar mijn naam te bezoedelen. Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, JOH. C. BRUIN, Directeur der Coöp. Zuivelfabriek „de Dageraad" u't de OMGEVING Z IJ P E T ZAND. We vernemen dat het ..Intiem Tooneel" van Bergen, onder leiding van den heer Adr. Schoen, op Zondag 18 Februari a.s. een voorstelling komt geven in de groote zaal van den heer Schrieken alhier. Opgevoerd zal worden als hoofdnummer „Mislukte levens", een boe ren tragedie, voorafgegaan door „Brand in de mijn", van Ada Negri. Gezien het groote suces hetwelk voornoemde tooneelvereenlging bij haar vorig op treden alhier hoekte, zullen velen thans zeker gretig de gelegenheid welke hun hierdoor wordt geboden om sprekend tooncelspel te kunnen bewonderen, dank baar aanvaarden. OUDESLUIS. Zondagavond werd in de zaal van den heer Joch. Kreijger een propaganda avond gehouden door de afd. Oudesluis van den Bond voor Staatspensionneering. De medewerking hiervoor werd verleend door de too- neelvereeniging O.K.K. van St. Maartensvlotbrug. Door den voorzitter werd deze avond met een kort woord geopend, waarna werd overgegaan tot do opvoering van het tooncelstuk „Als de Poorien opengaan". Een stuk van dozen tijd. met diep ontroerende momen ten, hetwelk door de spelers zeer mooi werd weer gegeven. Het zou te ver voeren, de verschillende spe lers afzonderlijk te noemen, maar een hulde verdient toch wel de kleine Neli Hoogland, die haar rol op zoo echt kinderlijke wijze vervulde. Naar het warme applaus te oordeelen, wat na elk bedrijf de spelers te beurt viel, kunnen wij gerust zeggen dat de vele aanwezigen ten volle genoten hebben. Een gezellig hal, met muziek van do heeren Hooij, maakte een prettig einde aan deze alleszins geslaag de avond. BURGERBRUG. Volgens adv. komt ds Centraal-BIoscoop Zondag 11 Febr. In de tooneelzaal van den heer Langedijk met do nieuwste sprekend e-ringende en muslceerende film: „Het Ontvoerde Kind." Tevens zal Zondagmiddag 3 uur een speciale kinder en familievoorstelling plaats vinden. Daar de Centraal Bioscoop hier geen onbekende Is, zullen zeker velen het op prijs stellen. WINKEL Zondagavond hield de Afdeellng Winkel van den Bond voor Staatspensionneering haar propaganda- avond in de tooneelzaal van den heer D. A. de Bruijn. De opkomst was niet overgroot en van de autobus die het bestuur had laten rijden van en naar de Weere en Lutjewinkel, is al zeer weinig gebruik gemaakt. Met oen kort woord van den voorzitter is de bij eenkomst geopend. Het verdere deel van den avond Is verzorgd door do propagandaclub van de afdeeling Sint Maarten, die met veel succes heeft opgevoerd: „Hun kind", tooneelstuk is drie bedrijven van Joh. van Eekelen. Een aandachtig publiek volgde het spel en leefde me de in spanning en waardeering, een waardeering waarvan door een warm applaus uiting werd gege ven. De kennismaking met deze club en hot spel over trof alle verwachtingen en gaarne zouden we de af- declingen die hun propaganda avond nog moeten hou den, nanraden zich met St. Maarten in verbinding te stellen. Het stuk zelf leent zich zeer goed voor zoo n avond, een greep uit het leven en de wijze waarop het gegeven wordt, waarborgt het succes. Na deze opvoering weiden nog enkele voordrachten gegeven. Bij hot woord van dank door den voorzitter tot de propaganda-club gesproken, sloot het geheele publiek zich gaarne aan. Enkele attractie s volgden nog en Staatspensioen had een propaganda avond gegeven, waarover het te vreden kan zijn. IV ERIN GE RW A ARD De Athletiekcommlsede van het K.N.V.B. heeft het verzoek van Olyrapia om alhier een nationalen atle tiekwedstrijd op 1 Juli a.s. te houden, goedgekeurd. Maandagavond hield de heer J. L. H. Loef van Am sterdam voor de afd. Wieringerwaard van den HolL M(J. van Landbouw een lezing over: Verbetering aan den zelfblnder. Vooraf heette de heer Daan Kaan als voor zitter ln 1 bijzonder den heer Loef welkom en zeide dat, gezien de flinke opkomst, het van 't bestuur goed gezien is om den heer Loef uit te noodigen. De heer Loef begon te zeggen dat het een onuitgespro ken wensch is. dat meerdere voorlichting kan lelden tot beider voordeel, n.1. van den gebruiker van den zelf blnder en den fabrikant. Bij het gebruik heeft men groote contrasten, sommigen voelen voor de machine, anderen hebben er minder pleizier in. De machine heeft evengoed onderhoud noodig als bet vee op den stal. Het door spreker naar voren gebrachte over de voor- deelen enz., alsmede de vertooning der film kwam ge heel overeen met het gesprokene enz. te Anna Paulow- na, zoodat we overigens naar een desbetreffend verslag in de courant van J.l. Zaterdag kunnen verwijzen. Ook hier werd als toegift een bemesting- en een groel- film afgedraaid, welke een uitstekende reclame was voor KaJksalpeter enz. Ten slotte werd den heer Loef dank gebracht voor zija Interessante lezing, terwijl voorzitter de aanwezigen sterk aanraadde om a.s. Vrijdagavond met de Radio af te stemmen op de V.P.R.O. Door den heer Louwes zal gesproken worden over: De Boeren in onze Volksge meenschap. Tot 14 faar veroordeeld. Roermond, 6 Febr. Gistermorsten deed de recht bank te Roermond uitspraak in de zaak tegen P. G. v. R., die H. Puts te Haelen van het leven beroofde. Op Dinsdag 23 Januari eischte het O.M. tegen den verdachte vijftien jaar gevangenisstraf wegens dood slag en drie jaar gevangenisstraf wegens rijwiel diefstal. Gistermorgen veroordeelde de rechtbank v. R. tot 12 jaar gevangenisstraf wegens doodslag en twee jaar gevangenisstraf wegens rijwieldiefstal. Verschillende kerkinbraben op haar ga- weten. Tengevolge van de arrestatie van zekeren van E. uit Alphen aan don Rijn, die verdacht werd van een dezer dagen in de Ger Kerk te Ter Aar gepleegde in braak, is de politie een inbrekersbende op het spoor gekomen, die reeds sinds eenige jaren de Rijnstreek onveilig heeft gemaakt en die tal van inbraken, waaronder ook in verschillende kerken op haar ge weten heeft Drie leden van deze bende, allen uit Alphen a. d. Rijn afkomstig, zijn reeds in het huis van bewaring to 's Gravenhage opgesloten. Er bestaan echter ernstige vermoedens, dat men hiermee nog niet alle leden in handen heeft wes halve het onderzoek met kracht wordt voortgezet Door een en ander is thans ook eenig licüt geko men in de inbraak in de Geref. Kerk te Zwammer- dam, waar men ln April van het vorige jaar zijn slag sloeg en een brandkast welke men ter plaatse niet open kon krijgen, eenvoudig op een schuit werd geladen om op deze wijze naar de woning van v. E. te worden overgebracht. Daar is de brandkast geopend om vervolgens in den Ouden Rijn te worden gedeponeerd, waaruit de politie haar hedenmiddag heeft opgevischt. Een aantal kerkelijke papieren, welke voor de inbrekers geen waarde hadden, w aren er nog in aanwezig. Naar is komen vast te staan, moeten ook ver schillende inbraken te Ter Aur, w.o die in het ge bouw van de Centrale Veiling en in de Chr. Nat School door de thans gearresteerden zijn gepleegd. GROOTE MIJNRAMP IN CHINA. 700 slachtoffers. Shanghai: Medegedeeld wordt, dat door een ontploffing in een steenkoolmijn te Pinglo 700 mijnwerkers zijn gedood. Auto en 2200 Kg. suiker buitgemaakt. In den nacht van Zondag op Maandag gelukte het len rechercheur B. der Crisis-Zuivclcentrole te Eind- oven met zijn wagen een groote vrachtauto te ach terhalen. die geladen was met 2200 kilogram suiker, gesmokkeld uit België. De smokkelaar bood tegenstand en trachtte de ach tervolgende auto in het nauw te drijven. De smokke laars sprongen uit de rijdende auto. maar werden in den wedloop door de ambtenaren achterhaald en ge arresteerd. Het bleken twee beruchte smokkelaars van R. uit Venlo en van L. uit Siebengewald te zijn. Zij werden bekeur d wegens vervoeren van contra banden. rijden zonder achterlicht en zonder num« merbewljs. terwijl bovendien vervolging werd in gesteld wegens poging tot doodslag. Tegen van L. bovendien wegens opgeven van val- schen naam. DUITSCH SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. Een uit Tunis op weg naar Napels zijnd sportvlieg- tuig bestuurd door den Duitscnen piloot Hirschber gen. stortte door onbekende oorzaak nabij Castel d'Accia neer. De piloot bleef ongedeerd, doch het torste! werd be-chadigd. De F.ngelsche sportvlieger Coff, die met zijn toe stel in de buurt van Hirschbergen vloog en hem zag vallen vloog door naaT Palormo, waar hij het vliegveld alarmeerde en men Hirschbergen ter as sistentie kwam. 9 8 Februari 1904. Rusland-Japan is dertig Jaar geledenl Thans een revanche-strijd? De politieke ontwikkeling van het Verre Oosten wijst onmisken baar op het gevaar van een nieu wen orolog. Japan werkt koorts achtig aan zijn bewapening. Sov- •et-Rusland stuurt lederen dag trei nen met troepen en munitie naar do Oostelijke grenzen van Siberië. Nog is de oorlog niet zeker, maar alles wijst toch wel in die richting. De namen, die wij nu in de couran ten lezen komen de ouderen van ons bekend voor Port Arthur, Wla- dlswostok. Moekdon, Charhin, Mant- sioerije. Mongolië, de Trans-Siberi sche spoorweg dat alles doet ons natuurlük denken aan do jaren 19041905. toen wij dezelfde namen in de dagbladen en de Illustraties slag op slag tegen kwamen. Dertig jaar geleden heeft admi raal Togo de Russische vloot in de havens van Port Arthur, Wladi wostok en Tchemulpo rverrompeld en daarmede de Russisch-Japansche oorlog tot een feit gemaakt. Dertig •aren hoort Janan thans tot de groote mogendheden Het Janan- -che zelfbewustzijn heeft nu dertig 'aren tijd gehad de vruchten te la ten rijpen van een verziende hui- tenlandschp politiek, die Tokio rieeds heeft gevolgd, zondpr ooit van het eene gekozen doelwit af to wüken Wie dit alles duidelijk begeert te overdenken, dient te herrlnnen met het einde van den Japansch Chl- neeschen oorlog, die veertig jaar "deden werd gevoerd Wat was toen voor Janan de werkelijke toestand? Rusland. Frankrijk en Dultschland sloten een soort overeenkomst voor bet Verre Oosten, beducht voor het groeiende „Ge'e Gevaar". Alleen En geland bleef wijselijk buiten di° overeenkomst. Deze driebond voor Oost-Azi* gaf aan Japan den vriend ichappelijken raad af te zien va*1 een van de he!nn?rfkrte vruchten van de Japansche overwinning o China, dal was de door Japan zoo zeer gewenscht© bezetting van het schiereiland I.iaotung. waardoor men de straat van Tsushima kon heheerschen. Terwille van die be lofte kreeg Japan van China een norlogs-schadevergoeding van nog eens extra 30.000.000 Cbineesche Taels. De volgende jaren drongen Ja pan meer en meer achteruit. Eerst begon Rusland in het Verre Oosten rijn gebied uit te breiden. Vervol gens was de Amerikaansch-Spaan sche oorlog oorzaak, dat Amerika zich vastzette op de Hawaii-eilan- den. Maar ook Japan zot niet stil. De druk van de drie groote mogend heden maakte in Japan een tegen druk onontkoombaar. In het jaar 1899 stichtte een Japansche prins van het Keizerlijke Huis een Oost- Aziatische Cultuurbond die voor Oost-Aziö niets anders wilde berei ken dan een volledige afschudding van de voogdij die West-Europa op Oost-Aziö uitoefende. Engeland dat zich ver van Rus land. Dultschland en Frankrijk had gehouden, speelde zijn eigen spel. Het machtige Britsche Rijk sloot op den 30en Januari 1902 te Londen een Eneolsch-Jnpansch verbond, waarin weliswaar da onafhankelijkheid van China en Korea werd genoemd maar waarin tevens werd bepaald dat Engeland en Japan onzijdig zouden blijven, indien een van die twee landen een oorlog in Oost Azië begon, maar tevens de beide landen verplichtte elkaar te hel pen. indien in Oost-Aziö Engeland o' Japan mochten worden aangeval len door een andere mogendheid. Daardoor was Japan bil een mo gelijken oorlog met Rusland volkn men in den rug gedekt. Opeens was Oost-Azië het groote brandpunt ge worden v. d. strijd nnar de opoer macht, daar tusschen Rusland en Japan, Duitsohland had op het ze kere naard gewed. Want nu was Engeland haas geworden in het nabije Oosten en vervloog de Duit sche wensch naar den Bacdadspoor weg in rook Rusland had de han den vol in Mand^ioerüe Japan liet o.an Engeland de vrije hand met zijn Perzische p'annen Toen 'n den nacht van 8 op 9 T"e',rre-i pol de Russische vl 10' —as ve-n:etigd en de later u't Kroonstad uitgezonden tweede Russische vloot bil Tsuchima even eens naar den kelder werd gejaagd, had Japan tegen Rusland het pleit op schitterende wijze gewonnen. Daarvan maakte Engeland op zijn beurt weer handig gebruik door in den herfst van 1904 een expeditie naar Thibet te zpnden. waardoor dit belangrijke strategische punt. gelegen op de grenzen van Britsch- Indië en Russisch-Centraal-Azië, onder voogdij van Engeland kwam en Rusland daar was uitgeschakeld. Zoo plukten Japan en het Britsche Rijk de vruchten reeds twee jaren na het sluiten van het Londensche Verdrag! De kleinste winst was voor Enge land. maar do grootste brokken vielen aan Japan ten deel. dat den Russlschen boer had overwonnen. Toen volgden achtereenvolgens do formcele annexatie van Korea door Japan, de uitbreiding van den Japanschen Invloed in Zuld-Manrt- sjoerije. de vergrooting van de eco nomische machtspositie van Japan in geheel China. Daartegenover stond de groeiendp oppositie tegen de Japansche wenschen van Ameri ka. die o.a tot uiting kwam in het verbod voor Japanners zich in Ame rika te vestigen, toen Californië echter reeds met Japanners wa? overstroomd. En terwijl Japan op het hoogte punt van macht gekomen schijnt, beraadslagen te Singapore de ver tegenwoordigers van do F.ngelsche de Indische, de Australische en de Nieuw-Zcolnndsche marine aan hoord van het Engelsche vlavge- schip, zoodat niemand de marine autoriteiten kan beluisteren, hoe de macht van Engeland in de Pacific te bewaren, waar Amerika en Japan naar de oppermacht schijnen te dineen Het werktuig, dat Engeland in Japan meende te hebben, heeft zich tegen den gebruiker gekeerd, want naast de Janansche zeemacht in de Pacific, bedreigt Japan op meer di recte wijze Engeland door tegen «snotnrijzen Japansche waren in Engeland op de markt te gooien. De positie van Japan is in de af- gelnopen dertig jaren steeds toege nomen. dat is wel een onmisken baar feit. voor wie het oog over de wereldkaart laat gaan. en het oor bij internationale gebeurtenissen te luisteren pleegt te leggen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7