Polder Wieringerwaard. Dc Langendijker Groentenveilingen. Teeltbeperking. R.K. BloemboIIenkweekers-afdeelmgen. malen door belanghebbende groepen getracht wordt, verdergaande ontwikkeling, welke aan groote groe pen ten goede zou kunnen komen, onbenut te laten of zclts tegen ie paan, waarbij soms fabrieken, die vjlkomen rendabel werkten, zijn stil gelegd. De fabri kanten zelve werden dan schadeloos gesteld, doch groote groepen van arbeiders komen daardoor het le ger der werklooztn vergrooten. Ondanks deze tegenstand beweegt de maatschap pelijke ontwikkeling zich toch onweerstaanbaar in de richting van socialisatie en wordt plan-matige pro ductie meer en meer toegepast. Onder de maatregelen door onze regecring in de laatste jaren genomen, zijn er meerdere, die in die richting wijzen. Velen hebben nog de gedachte, dat deze maatregelen slechts tijde lijk zijn. en weer zullen verdwijnen, zoodra normale omstandigheden weer zijn ingetreden. Spr. meent ech ter, dat verschillende hiervan zullen blijken, niet meer gemist te kunnen worden en dus blijvend zullen zijn. Land- en tuinbouw hebben in den jongsten crisis wel zeer zwaar geleden en het is hierom, maar mede ook doordat onder de land- en tuinarbeiders het be grip van organisatie later is opgekomen, dan onder de andere arbeidersgroepen, dat de land- en tuin- bouwarbeiders zoo bijzonder zwaar zijn getroffen. Hiervan kan echter nog veel worden goedgemaakt, door vanaf heden tot de vakorganisatie toe te treden en daaraan actief deel te nemen en aldus mede te werken aan de ordening van het bedrijfsleven in de naaste toekomst. Daarvoor is echter bekwaamheid noodig en z^l er dus naast activiteit naar verhooging van bekwaamheid dienen to worden gestreefd, opdat wanneer eenmaal het instituut der bedrijfsraden zal zijn ingesteld, daarvoor van de zijde der arbeiders voldoende flinke en bekwame krachten aanwezig zul len zijn. (Luid applaus.) Na do pauze worden door den voorzitter enkele me- dedeelingen gedaan, waarna de film „Niemands land" werd vertoond. In deze film, die ons in -.len oorlog verplaatst, ligt eene sterke tendez in de rich ting van verbroedering der volken. Zij liet niet na ster ken indruk op de aanwezigen te maken en werd in de diepste stilte gevolgd. In zijn slotwoord sprak do voorzitter dan ook als zijn meening uit. dat door het zooeven vertoonde de dwaasheid van den oorlog wel zeer duidelijk was aan getoond. Ook tegen den oorlog dient daarom zoo scherp mogelijk stelling te worden genomen. De mo derne arbeidersbeweging stelt daartoe alles in het werk. Maakt de moderne arbeidersbeweging dus zoo groot en sterk mogelijk, opdat zij naast de maatschap pelijke taak, welke haar is opgelegd, mede al datgene zal kunnen doen, dat strekken kan tot handhaving van den vrede en tot uitbouw der verbroedering. (Arplaus.) LANGEND IJ K Bij de veilingsbesturen is van het Groepsbestuur der tuinbouwveilingen in Nederland een schrijven ingekomen, waarbij wordt meegedeeld, dat het niet volkomen instemming heeft kennis genomen van de regeeringsplannen ten aanzien van de teeltbeperking der tuinbouwgewasscn. Uit de resultaten van 1933 is het ieder volkomen duidelijk moeten worden, dat aan beperking niet meer valt te ontkomen. De tecltbeper- king bejbaalt zich bij bedrijven van 1—2 H.A. of rnin- .der tot 3 procent van de met tuinbouwgewassen be- teclde oppervlakte en stijgt in percentage tot 60 pro cent bij bedrijven met een oppervlakte van 25 H.A. en meer. Iedere uitbreiding van de teelt van warmoe- zerijgewassen naar den toestand van 1933 is verboden, evenals alle nieuwe bouw van kassen en het aan schaffen van ramen. Het repareeren en vernieuwen van kassen en platglas is echter toegestaan. Het aan leggen van nieuwe tuinbouwbedrijven is voor 1934 onder iedere omstandigheid verboden. Ter uitvoering van de teeltregeling zijn in de ver schillende tuinbouwdistricten teeltcommissies in het leven geroepen, welke groote bevoegdheid zullen krijgen. Losgelaten land. Met Kerstmis werd door huurders heel wat land .los gelaten", waarmee de verhuurders dus „bleven zitten". Zoo langzamerhand wordt dit land weer ver huurd. doch voor de betrokken verpachters onder zeer onvoordeelige voorwaarden. Zoo vernamen we. dat land. zeer goed land, dat -4 jaar geleden nog f7 per snees opbracht, nu voor f 1 is verhuurd, een be drag, waarmee dus ongeveer de lasten kunnen wor den betaald. Van andere perceelen hoorden we, dat er zelfs geen gegadigden waren te vinden en van weer andere, dat ze „geploegd en gedaan" het land zonder het betalen van pacht konden krijgen. Intusschen is er op *t oogenblik nog heel wat land onverhuurd. Drie bloembollenkweekers-organisaties aan Langendijk? Op het oogenblik bestaat er aan den Langendijk een vrij sterke afdeeling van Bloembollencultuur. Deze week zal getracht worden naast deze er een te stichten van het H(ollandsch) B(loembollen) Genoot schap), terwijl, als gevolg van het besluit van den L.T.B. er weldra ook nog een R.K. organisatie zal bijkomen. Op de laatste Algemeene Vergadering van den R. K. Diocesanen Tuinders Vakbond van den L.T.B., zijn de voorstellen van de afdeelingen Langendijk, Ob- dam en den kring West-Friesland, behelzende de op dracht aan het Hoofdbestuur om die maatregelen te nemen, dat het mogelijk wordt, onder-afdeelingen van bloembollcnkweekers In de L.T.B.-afdeelingen op te richten, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Groen uit Zuidscharwoude voorzitter van den tuindersvakbond, verdedigde deze voorstellen, daarbij bestrijdenden den inhoud van een artikel van den bekenden heer Krelage, die in 't Weekblad voor Bloembollencultuur onder den titel: „Bezint, eer gij begint", tegen deze voorstellen had geageerd. De voorstelende afdeelingen waren van meening, dat R. K. bollenkweekers geen voldoening meer vinden in de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, en de leden van den L.T.B. niet thuis hooren in een neutrale ver- eeniginp. Ondanks het feit, dat de leden van de Alge meene Vereen, voor Bloembollencultuur bijzondere voordeden genieten, die aan bollenkweekers, die uit sluitend lid zijn van een andere vcrecniging dan de Vereen, van Bloembollencultuur, niet worden ge geven, heeft de Algemeene Vergadering, bovenge noemd, zich daarvan blijkbaar weinig aangetrok ken en de voorstellen der afdeelingen aangenomen. Het gevolg van dit besluit zal nu wel zijn, dat ook hier de splijtzwam zal gaan doorwerken. Tot nu toe was er in de bl.bollenkweekerswereld nog eenheid en was men er blijkbaar van overtuigd, dat eendracht tor-h nog altijd hot beste is; thans zal dit ook anders worden en zullen R.K. bollenkweekers zich afzonder- jk gaan organisceren. Zij vinden dit noodzakelijk: de leden van den L.T.B. hooren niet thuis, zoo zeg gen zij, in een neutrale vereeniging. Deze stelling te willen bestrijden, zou nutteloos zijn. En we zullen %er ons dan ook niet aan wagen. Maar toch doet deze spl^sing onaangenaam aan in een tijd, waarin men overal om eenheid roept We kunnen er dus nu voortaan van verzekerd zijn, dat de R.K. bollenkweekers zich in West-Fries land (want van daaruit kwam hoofdzakelijk de ac tie) afzonderlijk zullen gaan organisceren. F.en on getwijfeld ook wel in de eigenlijke bollenstreek. Er zal zoo nu en dan uit eigen rijen wel eenig geprut tel worden gehoord, doch daarbij zal 't wel blijven, en ten slotte zullen ook zij, die aanvankelijk nog wat tegenstribbelden, wel het hoofd in den schoot leg gen. Toch ls het do vraag, of van do zijde van het Holl. Bloembollengenootschap en de Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur deze afscheiding zonder meer zal worden gesanctionneerd. m.a.w. of de leden van die nieuw op te richten onder-afdeeling en van den L.T.B. zonder eenigen tegenstand of voorwaarden in de rechten van de gewone leden zullen kunnen tre den. Het staat to voorzien, dat het laatste woord daarover nog wel niet gesproken zal zijn. zoodat met belangstelling het verder verloop van de uit voering dezer besluiten, vooral in den kring der bol lenkweekers, wordt gevolgd. NOORDSCHARWOUDE. Brldge-wedstrijd. Zaterdagavond werd in „Concordiaalhier een bridge-wedstrijd gehouden, waarvoor buitengewoon veel belangstelling bestond. Niet minder dan 112 personen hebben zich in dezen kamp gemeten. Dit maal waren de spelers in vier groepen ingedeeld, Warmenhuizen was wederom sterk vertegenwoor digd en heeft zich niet onbetuigd gelaten. Het groot ste gedeelte der prijzen is daarheen gegaan. Maar niet alleen waren er bridgers uil Warmenhuizen, behalve de Langendijkers. ook uit Alkmaar, Ob- dam. en Oterleek waren ze op op het appèl. De heer v. Gulik van Alkmaar sprak in zijn openingswoord zijn genoegen uit over de vlucht, die het bridge-spcl in deze omgeving had genomen, waarvoor hij de heeren Deutekom, die er hier pro paganda voor hebben gevoerd, dank zegde. De wedstrijd had een gezellig en vlot verloop en waren de uitslagen als volgt: Groep A. Oneven nummers: Eersle prijs de hee ren A. de Groot en P. Pronk, Warmenhuizen. met 21 punten; 2e prijs do heeren G. C. van Gulik en J. Voort, Alkmaar, met 22M punt Groep A. Even lijn. Eerste prijs de heeren 1/ -Trij- betz cn A. Visser te Alkmaar. 22 punten. Tweede prijs de heeren P. Quant en C. Kemper, Warmen huizen, 23>£ pt. Groep B. Oneven lijn: Eerste prijs de heeren C. Rakker en C. Goudsblom. Noordscbarwoude. 23 pt. Tweedo prijs de heeren J. Vlam en Swan, Warmen huizen, met 24 punten. De heeren P. cn W. van der Molen te Broek op Langendijk hadden evenveel pun ten, maar de score van de heeren Vlam en Swan was hoogcr. Groep B. Even lijn: Eerste prijs de heeren A. T.igt- hart en J. Kemper. Warmenhuizen met 19 punten; tweede prijs de heeren Jb. Lakenstein en W. Hooge- boom. 22 pnt. Groep C. Even lijn: Eerste prijs de heeren A. en W. Tesselaar, Warmenhuizen, 17 pt.; tweede prijs de heeren P. Eecen Sr. en P. Kuilman, Opdkarspel. 18 X pt. Groep C. Oneven lijn: Eerste prijs de heeren P. Eecen Jr. en M. Kuilman, Oudkarspel, 15)4 pt.; tweede prijs de heeren P. Kemper en G. Molenaar, Warmenhuizen, 21 pt. Groep D. Oneven lijn: Eerste prijs de heeren P. Nicolai en T. Hoogeboom, Warmenhuizen, 14 pt; tweede prijs de heeren J. Deen cn R. Kuipers, Obdam 25 pt; Groep D. Even lijn: Eerste prijs de heeren D. Munster en D. Koning, Obdam, 20 pt; tweede prijs de heeren A. Hopman en k. Pronk, Warmenhuizen, 22 pt De slemprijs voor de A en B serie was voor de heeren P. en W. van der Molen te Broek op Lan gendijk, na loting met de heeren J. en G. Deutekom. Die van de C en D groepen voor de heeren Munster en Koning te Obdam. Zaterdagmiddag vergaderden Dijkgraaf en Heemra den met Hoofdingelanden. Voorzitter Dijkgraaf C Haringhuizen. Secretaris de heer Daan Kaan. Afwezig de heeren Groneman en Wonder, laatstge noemde met kennisgeving van verhindering wegens ongesteldheid. Voorzitter sprak den wensch uit, dat de heer Wonder, die zeker met zijne gedachten hier tegenwoordig zal zijn, spoedig hersteld zal zijn. De notulen werden onder dank vastgesteld. Dijkgraaf deelde mede, dat de verpachting van de dijken en kaden naar de verwachting van het Dage- lijksch Bestuur is verloopen en wel voor ongeveer do- zelfde bedragen als het vorig jaar. Twee perceelen, Nog weinig verbetering, al is de mogelijkheid van uitvoer naar Dnitschland vergroot. - Opbrengst evenwel hooger dan In 1933. - Hoo- gere prijzen *voor de in het bin nenland verkochte producten ge vraagd. - De consumenten betalen behoorlijke prijzen. - Meer steun. - Kleine roode kool gewild. - Groo te echter gedaald tot de grens van onverkoopbaar. Gele kool lage prijzen. - Deensche witte kool be vredigend. - Uien zeer slechte prij zen. - Bieten stationnair. - Peen gewild, vrij goede prijzen. - Aan voer aardappels, lage prijzen. De maand Februari was, zooals we in een onzer overzichten memoreerden, aanmerkelijk gunstiger voor dc mogelijkheid van invoer van kool nanr Duitschland, dan Januari. Dan toch zouden 360 spoorwagens uit ons land mogen worden geexpor teerd tegen 180 in de daaraan voorafgaande maand. Ongetwijfeld is dit een belangrijk quantum, doch van een prijsstijging, welke van een aanmerkelijk grooteren, invoer zou mogen worden venvacht, is geen sprake geweest. Men leert hieruit dus, dat, al is de mogelijkheid van uitvoer aanwezig, dit nop niet altijd tot het zekere gevolg leidt, dat de prijzen daarmee gelijken tred zullen houden. Het is ons niet bekend, of in de afgeloopen week een evenre dig gedeelte van die 3G0 spoorwagens naar onze oostelijke naburen zijn uitgevoerd, doch wel staat het vast, dat dc opbrengst per spoorwagen in de af geloopen week niet grooter is geweest, dan in Janu ari. Ongetwijfeld wordt over 't geheel den laatsten tijd meer voor de kool gemaakt dan in het overeen komstige tijdvak van 1933, doch van een opleving is moeilijk te spreken. Daarom blijft het niet te ver wonderen, dat ook de laatste dagen de stemmen niet verstomd zijn in den roep om meer regeerings- steun, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de stiefmoederlijke bedeeling. die de tuinbouw onder vindt in tegenstelling ni"t den landbouw. In nauw verhand daarmee stond ook de eisch dat de tuin bouw producten, welke in het binnenland worden nl. nos. 6 en 7, voorheen hij den heer R. Waiboer in gebruik, zijn nog onverpachL Ingekomen van Ged. Staten een circulaire van het Bestuur der Heidc-Mij. inzake waterverpachting, wat hierop neerkomt, dat het wenschelijk wordt geacht bij verpachting van vischwater eerst overleg te ple gen met de visscherijinspectic. Dijkgraaf lichtte toe, dat het weinige wat we hier hebben, thans weer voor 2 jaar is verpacht Daarna kan met deze circulaire rekening worden gehouden. Ten 2e een circulaire van Ged. Staten met de me- dedeeling, dat meer dan eens is gebleken, dat bij sa larisvaststelling der ambtenaren, daarvan geen mel ding werd gemaakt aan Ged. Staten, wat toch ver plichtend is. Dijkgraaf zeide dit voortaan gedaan zal worden. Van de heeren G. Mereboer en P. Bakker Jz. is een verzoek ingekomen om verlaging huis huur en ver betering van hun looppad. Op beide verzoeken werd gunstig beschikt. Wat betreft de huishuur werd be sloten deze met 10.50 per week te verlagen en te stel len op 12.50, ingaande 1 Maart a.s. De heer C. J. Blaauboer informeerde nog of dc perceelen aan de waterleiding waren aangesloten. Dit was niet het geval omdat ze te ver van den weg wa ren gelegen. Volgend punt is herbenoeming van den penning meester. In 1928 aldus voorzitter, is de heer Los benoemd. Toen is een vergissing begaan. De heer Los had in 1932 moeien aftreden, zoodat nu een her benoeming moet geschieden. De heer W. Los werd met algemeene stemmen her kozen. Als no. 2 op de voordracht was de heer K. Zijp ge plaatst. Op de vraag van den Dijkgraaf of de heer Los deze functie weer aanvaardt, antwoordt de heer Los: heel graag. Voorzitter wil hem dan feliciteercn en sprak de wensch uit dat hij dezo functie op dezelfde wijze als tot dusver zal vervullen. Punt 6. Vaststelling verordening tot heffing van rechten voor. het gebruik van laad- en losplaats, wordt tot een volgende vergadering aangehouden. De heer Groneman komt ter vergadering en laat aan voorzitter als verontschuldiging voor zijn te laat komen zijn convocatie zien. waarop abusievelijk het uur van aanvang een uur later werd vermeld. Behandeling begrooting 1934. Dit nam gertiimen tijd in beslag. Algemeene be schouwingen nihil. Begonnen wordt met de uitgaven. De heer K. Schenk wil het presentiegeld cn de sa larissen van de ambtenaren verlagen. De heer C. Schenk zou hierin direct meegaan, wan neer ze. vroeger omhoog waren gegaan, doch is er nu tegen. Het voorstel werd niet ondersteund. Salaris tijdelijk opzichter-machinedrijver. Hiervoor is geraamd f 32.per week plus vrije woning. De heer C J. Blaauboer wil dit verlagen. Voorzitter merkt op, dat het Dag. Bestuur daar anders tegenover staat, 't Is een betrekking waarvoor je iemand moet hebben met capaciteit, die ambitie heeft voor zijn werk, het is moeilijk een tweeledige betrekking te vervullen. Hij moet dag cn nacht klaar staan. Het Dag. Bestuur meent in geen geval een la ger salaris te moeten betalen. De heer C. J. Blaauboer: Als men nagaat wat op een groote electrischc bemaling wordt verdiend, is dit zeer hoog, wat valt er in den winter op den weg te doen. Wanneer Kooister bleef zou ik dit niet voor stellen. De meesten van de Ingelanden hebben geen derde gedeelte van een dergelijk inkomen. Heemraad P. J. Blaauboer merkte op dat hij in de vergadering van het Dag. Bestuur ook reeds gezin speeld had op f30.per \veck. De heer Groneman vond f30.— ook al heel mooi. Wanneer je gemakke lijk voor f30— kan klaar komen. Dijkgraaf wil graag iemand hebben, die men eischcn kan stellen. Bovendien moet hij dag en nacht klaar staan. De heer Groneman bracht nog in hét midden, dat een vast arbeider ook wel in den nacht klaar moet staan. De heer H. Koster vroeg of het den opzichter ver gund is nevenbeirekking te vervullen. Voorzitter zou dit niet willen toestaan zonder voor kennis van het Dag. Bestuur. Tenslotte werd hot voorstel van Heemraad P. Blaau boer om het loon te bepalen op f30.per week, met groote meerderheid aangenomen, zoodat deze post met f 104.werd verlaagd. Bij den post onderhoud gewone wegen, w.o. onge veer 8000 M2. Oost Barsineerweg en een gedeelte Wa- linesweg, informeerde de heer Groneman of ook de Kruisweg geteerd iou worden. Voorzitter zeide dat aanvankelijk hiervoor f591.— was uitgetrokken, doch geconsumeerd, een voor de tuinders behoorlijke prijs zouden opbrengen. We kunnen dezen wensch vol komen billijken doch we vreezen, dat de consumen ten, die nu al niet weinig voor hun groenten beta len, dit nu niet zoo prettig zouden vinden. F.en dezer dagen gepubliceerde ontleding, van den door dn consumenten betaalden aardappelprijs zal ongetwij feld ook de voorstanders van „een behoorlijken prijs in het binnenland" wel eenigszins sceptisch tegen over dezen eisch doen staan. Immers, bij dezen „aardappelsteun" is duidelijk aangetoond, dat de consumenten in Groningen (en het za! ook elders wel zoo zijn) 8 cent voor 1 K.G. aardappels betalen, waarvan per saldo lVs cent per K.G. in do zakken van de producenten terecht komt. Niemand zal wil len beweren, dat een prijs van 8 cent nu zoodanig is, dat men kan zeggen, dat de consumenten goedkoope nnrdappels eten ten koste van den producent. Van den aandrang, om te zorgen, dat voor in het bin nenland vorkorhte groenten behoorlijke prijzen moe- ten worden betaald, verwachten we dan ook niet zoo hijzonder veel en meer stelden we ons voor van de berichten in het begin der vorige week, dat de re- geering een aanmerkelijk hooger bedrag dan 5 mil- lioen aan steun zal geven. Men bericht thans dat dit aanmerkelijk hoogerc bedrag 1% milloien zal beloo- pen. Waar indertijd is aangetoond, dat 20 millioen noodig is. om tot den productieprijs te komen, is het zeker, dat de nood in den tuinbouw nog wel een poosje zal voortduren. Voor kleine roode kool was de markt nog het gun stigst gestemd. Het blijkt wel, dat kool van onge veer 3 pond het meest wordt gevraagd en dat daar voor, zoowel in binnen- als buitenland, de meeste belangstelling bestaat. Er werd aanvankelijk voor dat soort, eerste kwaliteit, f 4 of iets meer besteed. Later werd ze nog grager, zoodat er Zaterdag tot f 4.70 voor kon worden gemaakt. Zoo brengt een kooltje 6 a 7 rent op, doch de hoeveelheid, van dit goed is natuurlijk beperkt en men teelt er op een hepaaldo oppervlakte niet meer van dan van de rrrootere soorten. F.n voor deze was de kooplust bij zonder traag als gevolg van een geringe vraag. Voor de mooiste kon nog net f 1 per 100 K.G. worden ge maakt en dan moest het nog eerste kwaliteit zijn. Tets minder groote brachten f 1.501.80 op. Was het doorschot, voor nict-kenners even goede en mooie kool en voor de" consumenten niet te onderscheiden van eerste soort, dan bracht het gewilde kleingoed "anvankebik f 3.50. later f 3.80 tot. f 3.U0 op. Do groote '•ooi ven deze soort was al heel moeilijk te plaatsen cn werd ze verkocht, dan was de prijs f 1. Helaas kwam hef. weer voor, dat de wijzer hij het aanbieden van deze soort doordraaide. De aanvoer was grooter later meende het Dag. Bestuur toch dat het niet noo dig was. Bij den volgenden post „aanvullend wegenplan", waarbij wordt gerekend op 3600 M2. Molenweg en pl,m. 1200 M2. Oudesluizerwcg, werd door den heer C. J. Blaauboer de wenschelijkheid naar voren ge bracht <jm dit niet met split. doCh met fijn grint te bewerken. Dit is veel goedkoopcr. De heer K. Schagcn vindt het ook voel beter in verband met de gladheid. Dezen winter is het t.m. voorgekomen dat een paard van hen» tweemaal is gevallen. Ook anderen hebben dit ondervonden. De heer K. Schenk zou 't zelfs onverantwoordelijk van het Polderbestuur vinden om hiermee door te gaan. Wanneer een paard een poot breekt ls hot veel erger. Besloten wordt om fijn grint te nemen, hoewel er nog split in voorraad is. De heer Groneman zou dat zoo mogelijk willen verkoopen. Bij het 4e hoofdstuk ..Rente en aflossing van schuld" is o.m. vermeld een extra aflossing van f6200. De heer II. Koster vroeg, of dit verplichtend was. Voorzitter zeide, dat het niet verplichtend was. De heer Koster vond dan niet gewenscht die aflos sing te doen in verband inet den tegenwoordigen toestand. Laten we dan liever do omslag verlagen. De uitvoerige toelichting door d >n Dijkgraaf en de daarop gevolgde discussién namen precies een uur in beslag, we kunnen dat natuurlijk niet alles weergeven. Het komt in het kort hierop neer. Dijkgraaf lichtte toe, dat de aflossing ligt in den aard van de berekening die dc Provincie doet. Als do uitkcering van het Provinciaal wegenfonds ophoudt moet ook de lecning afgelost zijn. Wanneer we niet aflossen, wordt de schuld op de toekomst gescho ven. Heemraad Zijp. die ook de Polderlasten met f 1. wilde verlagen, zeide, dat hij in het Dag. Bestuur een tegen vier stond cn dat het dus een hopeloos werk was. Toch heeft hij zich de moeite getroost een zeer breedvoerige berekening te maken over de laatste vijf jaar, welke hij aan de vergadering voor legt. De Voorzitter en Penningmeester zijn echter niet te overtuigen, evenmin als de heer Zijp hun mee ning is toegedaan. Ten slotte werd het voorstel van den heer Koster om de verstrekte aflossing van f6200 met f2000 in stemming gebracht. De uitslag was 7—7. Voor het voorstel waren met hem dc hrcren F. Groneman, P. Grin, K. Kater, K. Schenk, K. Schagen en K. Zijp, Alzoo verworpen. Bij de ontvangsten, waarbij geraamd is f 14 per H.A. omslag, verklaart dc heer Zijp zich hier tegen en stelt voor met fl te verlagen. Dit voorstel onder steund door den heer Koster, werd in stemming go- bracht en was de uitslag weer 7—7. Alzoo verwor pen. Alsnu werd de begrooting vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van f69272.92, met een post onvoorzien ad f 16435.32. De penningmeester deed eenige mededeelinge» omtrent enkele veran deringen. Als hotalingsdata werden bepaald 19 Mei, 18 Au gustus en 17 November. De heer K. Kater informeerde of alle omslag van het vorig jaar binnen was. Toegelicht werd van bijna wel. Twee personen moesten nog ruim f300 betalen. Rondvraag. De heer H. Koster wees op den toeetand van den Molenweg en zeide dat op een paar plaatsen drin gend voorziening noodig ik Dijkgraaf lichtte toe. dat hij reeds opdracht aan den opzichter had gegeven om de gaten enz., met teer en split te voorzien. Ook op den Wallngsweg zijn enkele plaatsen, waar dit moet gebeuren. De heer Groneman wees cr op, dat aan den Barsin- gerweg nog al eens glas wordt aangetroffen. HU heeft het zelf al eens opgeruimd. Kan de opzichter ook daar eens op letten? Uit de discussiën blijkt, dat het wa&rschUnlijk papflesschen zUn. Dijkgraaf wil daarom de desbe treffende verkoopers waarschuwen, indien er een flesch breekt, het glas or te ruimen. Verder vroeg de heer Groneman of Voorzitter nog verdere mededeelingen katj doen over de hoornen. Dijkgraaf zeide. dat de boomen van den Polder gerooid zijn, alsmede bij enkele particulieren. Een der nalatigen moet nog eens gewaarschuwd worden. Hierna volgt nog een gezellig larvenpraatje, Spin- kevers, enz., waarbij de heet C. J. Blaauboer zich nog steeds verklaard tegen rooien, zoo lang het niet beslist noodig is. Hierna sluiting. dan verleden week en bedroeg aan beide veilingen 112 spoorwagens. Is het in voorafgaande weken nog wel eens voor gekomen, dat een mooi partijtje gele kool hoven f 3 werd verkocht, het schijnt, dat deze tijden voorbij zijn; althans kwam het deze week niet meer voor. Dc hoogste prijs, die betaald werd, was nu juist f 3; het bleef echter helaas een uitzondering. De stem ming, die in het begin der week nog niet zoo slecht was, werd echter lusteloozer, wat tot gevolg had, dat op 't eind der week als maximum f 2.60 werd be steed en wel voor kool van 35 tot 40 in de 100 pond, eerste kwaliteit. Voor de grootste kool van die soort werd f 1.40—1.60 gemaakt, zoodat mag worden aan genomen. dat gemiddeld per spoorwagen niet meer dan f 180 zal zijn bedongen. Doorschot bracht nog aanmerkelijk lagere prijzen op. Dc mooiste, meest 'gewilde partijen hieven meerendeels heneden de f 2, terwijl voor de grootste gele kool f 150—1.40 werd betaald. Do aanvoer was deze week aanmerkelijk grooter dan in de vorige weken en beliep in totaal aan l>cide veilingen 120 spoorwagens. Gelukkig bleven dc prijzen der Deensche witte kool op het peil van vorige weken, cn waren ze zelfs nog iets heter dan die,-de laatste weck besteed. Mooie groote Denen, die aanvankelijk voor gemiddeld f 4 werden verkocht, noteerden in de tweede helft der week tot f 4.30 li f 4.50. Kleinere werden verkocht voor t 3—3.50. Tusschen deze prijzen in lagen de an dere voor kool van een gewicht, dat varieerde van 3 tot 7 pond. Bovenstaande prijzen betreffen eerste soort. Voor tweede soort of doorschot lagen do prij zen voor de groote tuschcn f 3.20 en f 3.60 en voor de kleinste tusschen f2.70 en f3 Door de zuurkoolfabrio ken wordt niet veel meer afgenomen, zoodat de vraag van andere zijde is meegevallen. Aan beide veilingen werden in 't geheel 66 spoorwagens ver handeld. Uien hadden een bijzonder slechte markt, nog slechter dan do vorige week, toen de prijzen ook at treurig laag waren. In 't begin is het voorgekomen, dat een mooi partijtje gele uien nog f 2 opbracht, doch later werden ze voor f 1.201.50 verkocht. Voor drielingen kon voor de mooiste partijen nauwelijks f 1 worden bedongen, zoodat veel voor 80 en 90 cent moest worden verkocht. Grove uien waren ook al tot heneden de f 2 ge daald: ze brachten f 1.601.90 op. Voor nep werd f 1.402.60 betaald. De geringe vraag uit het buiten- '••nd. natuurlijk gevolg van contingenteering, speel de in deze slechte prijzen een rol. De aanvoer heiiep 17 spoorwagens. Voor de mooiste bieten werd f 2.202.50 betaald; middelsoort f 1.401.60;' de mjnst gezochte f 0.80 1.16. Mooie groote peen bracht ruim f 3 op; iets klei- of wet efwiikend in kwaliteit, werden voor f 2.702.90 verkocht. Blauwe aardappels golden f 2—2.20; Friso f 1.90.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10