De Zwarte Monnik HONIG'S JULIENNESOEP 6 borden voor 20 ets. IS JAPAN GEREED? DE TOL AAN HET VERKEER. Dinsdag 13 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9431 De hevige koude in Amerika. De N.S.B. en het gezag. Verboden NÜ.B. vergadering. De dijkdoorbraak op Texel. Verduistering op groote schaal in Joegoslavië. Een protesttelegram van Lindbergh. Georganiseerde hongermarsch. Ernstige onlusten in den Ierschen Vrijstaat De avontuurlijke koe. t De nitlatingen in Volk en Vaderland over de korrende Stavisky- en Dreylns-zaken hier te lande. Het Eerste Kamerlid Polak heeft tot den minister ▼an justitie de volgende schriftelijke vragen gericht: Heeft de minister van justitie kennis genomen van de uitnoodieing in het weekblad Volk en Vaderland, redacteur de heer ir. A. A. Mussert, gericht tot „Volksgenooten-Juristen", om te helpen «het vaandel van het recht hoog te houden in de komende Neder- landsche Stavisky- en Dreyfus-zaken"? Moet, naar het oordeel van den minister, uit dezen oproep niet worden afgeleid, dat den heer Mussert bekend is, dat hier te lande zwendel-praktijken wor den bedreven, als in de zaak-Staviskv bekend zijn ge worden, en dat ten departemente van defensie falsi ficaties worden gereed gemaakt, bestemd om een offi cier wegens landsverraad in staat van beschuldiging te stellen, gelijk in de zaak-Dreyfus is geschied? Is den minister gebleken, dat de heer Mussert de justitie in kennis heeft gesteld van hetgeen hem blijk baar aangaande de gepleegd wordende en de in voor* bereiding zijnde misdaad bekend is? Zoo niet, is de minister dan bereid te doen onder zoeken, of de ggenoemde redacteur, de heer Mussert, als ambtenaar kennis heeft gekregen van de voren bedoelde feiten en dus ingevolge art. 1G2 van het wet boek van strafvordering verplicht ware geweest de justitie daarvan in kennis te stellen? Indien de heer Mussert niet als ambtenaar van deze feiten kennis heeft gekregen, is de minister dan be reid te doen onderzoeken, of er voor den heer Mus sert voldoende reden is tot het uiten zijner bewe ring? Indien mocht blijken, dat deze niet aanwezig is, is de minister dan niet van oordeel dat het verzinnen en publiceeren van beschuldigingen en aankondigin gen, berekend op het verwekken van ongerustheid, strafbaar moet worden gesteld? Burgemeester laat de zaal ontruimen. In de gemeente Susteren had de N.S.B., Kring Lim burg, een vergadering uitgeschreven, waarin behalve de leider van Limburg, ook de heer Kok uit Amster dam zou spreken. Gedurende de rede van den heer Kok werd de zaal, waarin een honderdtal personen waren, rumoerig en er werden uitroepen over de ge beurtenissen in Duitschland gedaan. De burgemeester van Susteren moest ten slotte de vergadering opheffen en de zaal doen ontruimen. Steeds meer land wordt door de zee veroverd. Men deelt aan V.D, inzake de dijkdoorbraak, welke Donderdag j.L heeft plaats gehad, nog het volgende mee. De dijk, welke is doorgebroken, is een dijk welke op last van Gedeputeerde Staten door den polder F.ierland gelegd is. De kosten bedroegen ruim f 18.000. Het water wordt thans nog tegengehouden door een klein dijkje, welk dijkje tevens het „Eierlandsche Huis" beschermt, dat bewoond wordt door de familie De Bloos. Deze laatste dijkdoorbraak heeft wederom ten dui delijkste bewezen, dat de zee steeds meer land ver overt. Ongeveer 15 jaren geleden lag op de plaats waar thans de doorbraak heeft plaats gehad, nog een strook duinen ter breedte van pl.m. 600 Meter. Ook bij het gebouw van de N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaat- schappij is in de afgeloopen week een groot stuk grond en duin door de zee verzwolgen. Wanneer het zoo doorgaat, staat ook dit gebouw niet meer veilig, terwijl het gevaar dan niet denkbeeldig is dat de dijk van den grooten Eierlandschen polder op den N.-Oosthoek zal doorbreken. Ten Zuidwesten van Texel, vooral op den hoek van het vliegkamp, de Mok, is tijdens den laatsten storm eveneens een strook grond verdwenen. ONGEWONE WARMTE OP IJSLAND. Nadat de vorige maand strenge koude op IJsJand heeft geheerscht, met zwaren sneeuwval, is thans een ongewoon warme temperatuur ingetreden. De sneeuw op de heuvels is zoo snel gesmolten, dat verschei dene stroomen buiten hun oevers zijn getreden en overstroomingen hebben veroorzaakt, waardoor groote schade is aangericht. FEUILLETON. DOOR F.DGAR WALT,ACE. 43. piek, die gedurende het onderhoud van woede ge trild had, moest in de kalmere oogenblikken, die nu volgden, toegeven, dat de reporter in de zaak een gezond standpunt ingenomen had. Toen hij Leslie even later ontmoette, deelde hij haar het gesprek mee. Zij was in de werkkamer alleen, en was juist klaar met een brief, die ondersteboven op de vlooi- map lag. Zij zag hem een blik op de enveloppe wer pen en liet hem het adres zien. Het was van Fabri- an Gildcr. „,Wat heb je hem geschreven?" vroeg hij. „Dat ik nogeens over de zaak nagedacht heb en tot de overweging gekomen ben dat ik niet met hem kan trouwen wat trouwens een onmogelijkheid zou zijn, nu, zoo kort na de verdwijning van Harry". Hij nam den brief op, trok een étui uit zijn zak, nam er een postzegel uit, en plakte die op de en veloppe. „Ik zal zorgen dat hij verzonden wordt", zei hij ijzig. Toen, bij het zien van haar vermoeid gezicht: ,3pstc meid, wat maak je een moeilijken tijd door". De druk van haar hand, de leifde en de sympa thie in haar stem, werden hem bijna te machtig, en indien hij zijn kaken niet stevig op elkaar ge klemd had, zou hij haar in zijn armen genomen hebben, om haar, op die plaats vol tragedie en af schuw, de liefde te bekennen, die hem verteerde, en aan zijn toch reeds zoo overspannen zenuwen, nóg zwaarder beproevingen oplegde. „Ga vroeg naar bed", ried hij met een poging tot opgerumidheid aan, „en sta hij 't krieken van den dag op. Tk zal tot zeer laat werk hebben." „De buttler verleide mij dat jn een mand met spij zen voor de politiemannen hebt laten gereed ma ken." Hij vertrok geen spier van zijn gezicht. „Dat is Vele slachtoffers. De golf van ongewone koude, die over geheel Noord- Amerika trekt, heeft reeds 21 menschenlevens ge- eischu Protestdemonstraties te Serajewo. Te Serajewo zijn protestbetoogingen gehouden tegen een verduisterings-affairc op groote schaal, waarbij 1G0 ambtenaren en politici betrokken zouden zijn en waarbij de staat voor een bedrag van verscheidene millioenen dinar zou zijn benadeeld. De betoogers trokken door de stralen onder uitroe pen als: „Dwangarbeid voor de keelafsnijders!", „Weg met de kapitaalvluchtelingen". Voor het gedenkteeken voor den Servischen stu dent Danilo Princip, den moordenaar van den Oosten- rijkschen troonopvolger Aartshertog Franz Ferdinand, werd de betooging ontbonden, onder geroep van „Leve de Koning, Leve Joego-Slavië"! Aan President Roosevelt. New York: Overste Lindbergh, die technisch ad viseur van de Trans-Continenta! Western Airlines Company is, een der ondernemingen, welker post- contracten met de regeering door President Roosevelt geannuleerd zijn, heeft een protesttelegram gericht aan President Roosevelt, waarin hij o.a. zegt: „De ver oordeeling der handelsluchtvaart door annuleering van alle postcontracten, en het gebruik van legervlieg tuigen op de commercieele luchtlijnen zal de geheele Amerikaansche luchtvaart ernstig benadeelen. Door de annuleering der contracten, wordt het grootste deel der Amerikaansche civiele luchtvaart veroordeeld zon der behoorlijk onderzoek". EEN GOEDE VANGST TE BALTIMORE. Beruchte individuen ingerekend. Baltimore: De politie heeft Zondag een inval ge daan in een huis te Baltimore, waarbij zij er in slaag de, een bekend uitbreker Basil Banghart, die ervan verdacht wordt in verbinding te staan met een mis dadigersbende te Chicago en betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van John Factor, te arresteeren. Te vens vond zij in het huis Mrs. Jessie Touhy, een schoonzuster van Rogcr Touhy, leider van een beruch te bende te Chicago, alsmede een zekere Isaac Costner, die reeds geruimen tijd door de politie gezocht werd en ervan verdacht wordt in November tezamen met Banghart te Charlotte in Noord-Carolina een postroof te hebben gepleegd. VLIEONGELUK IN AUSTRALIË. Sidney: Zaterdag is in de Cooks-rivier een vlieg tuig neergestort. De beide inzittenden verdronken. NOODLOTTIGE BOSCHBRAND IN AUSTRALIË. Helbourne: Te Yuulong bij Campbell heeft een hevige boschbrand gewoed. Drie kinderen uit het dorpje worden vermist. NIEUW FINANCIEEL SCHANDAAL IN FRANKRIJK ONTDEKT. Bedriegelijk bankroet. Te Beziers in Frankrijk is men een nieuw finan cieel bedrog op het spoor gekomen. Het betreft hier het bedriegelijk bankroet van een groote bouw-onder- neming, die opdrachten had gekregen voor de stad en omliggende plaatsen. De bedragen, die met deze op lichting gemoeid gaan, zouden in de millioenen loopen De verschillende employée's van de firma zouden zich persoonlijke voordeelen hebben verschaft van 50.000 tot 100.000 francs en zelfs hooger. zoo; sommigen van hen, die patrouille-nachtdienst hebben, komt een* versterking toe. Zij kunnen niet binnenshuis komen en wij komen mannen te kort om hen af te lossen." Zij was verstandig genoeg om niet op het onder werp door te gaan. In den loop van den avond was het niet dan op haar uitdrukkelijk verzoek, dat Mary Wenner er in toestemde des nachts hier te blijven. Mary was één en al zenuwen, schrikte bij ieder geluid op, ver schoot van kleur, zoodra er een deur geopend werd, en gilde het uit, toen er tijdeTis het diner in het dessert kamertje een schotel op den grond viel. „Ik kan er niets aan doen, lieve", verontschul digde zij zich, „maar het wordt mij hier te machtig. Maar ik kan het niet over mij verkrijgen je hier alleen te laten, anders keerde ik naar Londen te rug." Zij vertelde Leslie dat zij den middag in de bi bliotheek doorgebracht had. en het zien van die welbekende kamer en den ledigen bureaustoel had den beker hij haar doen overvloeien. „Ik heb daar eens flink uitgehuild", zei zij, „en schaam mij er niet om. Harry was een van de "nes ten ik mag hem zeker wel Harry noemen, niet waar?" En toen Leslie knikte: „Ik zal niet zeggen dat ik zoo dol op hem was als een meisje behoort te zijn op den man. dien zij lief heeft, maar die heb- altijd zoo aardig. Hij had zijn buien, maar die heb ben wij allen, en het kwam alleen door zijn hoog hartigheid. Ik hoh nooit goed begrepen waarom hij Mr. Al ford zoo haatte." Leslie koek haar ongeloovig aan. „Mr. Alford zoo haatte?" herhaalde zij. ..Daarin moot je je vergis sen. Zij waren zeer goede vrienden Mary schudde het hoofd. „Neon. dat waren zij niet", zei zij. „Het portret van haar ladyschap was er de oorzaak van." „Van wijlen Lady Chelford?" „Die bedoel ik", antwoordde Man*. „Het gebeur de drie jaar geleden. D'ck Alford stelde voor om het portret in de schilderijen-galerij on te hangen. Tk vond het wel eenieszins kinderachtig van hem. want hij wist dat Harry zijn moeder aanhad, m toen hij er hij voegde dat het zon'n triest portret was en dat was het kinderachtigst" ven al'cr. geraak'" Harry huiten zichzeh^'i van d-ft. O. vreescliike dingen, r^e hii Mr. Alford ••o.e" het '--of slingerde, en in mijn bijzijn nog wel! Dick Alford DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Redevoering van generaal Blnecher, Japan zon zich op koortsachtige wijze voor den oorlog uitrusten. Het telegraafagcntschap der Sovjet Unie publi ceert thans de redevoering, welke de opperbevel hebber der Sovjet Russische troepen in het Verre Oosten generaal Bluecher, op het partijcongres heeft gehouden. Bluecher ging uit van in gevaar gebrach- ten toestand van het'gebied in het Verre Oosten en verklaarde, dat Japan zich op koortsachtige wijze uitrust voor den oorlog. De Sovjet Unie wil geen oorlog. De politiek van Japan heeft helaas niet de ze kerheid, dat militaire verwikkelingen vermeden kun nen worden. Voorts kantte Bluecher zich tegen de verklaring van den Japanschen minister van Oorlog, dat Sovjet Rusland van plan zou zijn zich voor te bereiden tot den oorlog. Tegenover het verwijt, dat Sovjet Rusland 300 vliegtuigen heeft in het Verre Oosten, verklaart Bluecher, dat de Japanners in Mandsjoerije niet minder dan 500'toestellen bezitten. Bluecher werd een groote ovatie bereid, toen hij verklaarde, dat de Sovjet Unie niet de bedoeling heeft Japan aan te vallen, doch dat zij niettemin voldoen de maatregelen heeft getroffen om z«ch tegen een aanval te verdedigen. Uit een eventueele toekom stige botsing zal het Roode leger als overwinnaar naar voren komen. De werkioozenmarsch naar Londen. Uit verschillende doelen van Engeland zijn sedert eenige weken groepen wcrkloozen op weg naar Lon den. waarheen een ..hongermarsch" is georganiseerd. Driehonderd deelnemers uit Wales arriveerden Zon dag te Bristol en een duizendtal is op weg uit Schot land en de Midlands. Binnen 24 uur worden 2000 te LondeVi verwacht. De regeering heeft medegedeeld, dat geen pogingen zullen worden gedaan om de hon germarsch te verhinderen, doch dat slephts maatrege len zullen worden genomen om ordeverstoringen te voorkomen. Vele gewonden. Te Drogheda in het Iersche graafschap Louth, kwam het Zondag tot ernstige onlusten, toen leden van de voormalige fascistische Blauwhcmdenorgani- satie, thans de United Ireland Party zich in gesloten gelid naar het station wilden begeven, om te Dundalk een rede van oud-President Cosgrave te gaan bijwo nen. Er ontstond een vechtpartij met politieke tegen standers, waarhij de politie moest ingrijpen en ten slotte ook soldaten ter assistentie werden geroepen, die eenige salvo's in de lucht losten en traangasbom- men gebruikten. Ongeveer twintig personen werden gewond. Te Dundalk werd Zondagavond een bomaanslag op een huis gedaan, waarbij een 70-jarige vrouw en haar tewee kleinkinderen van omstreeks zeven jaar ver den gewond. Na een achtervolging van lVa uur lang pas te pakken. Gisterochtend heeft een koe die in een wei aan de Abr. van Stolkweg te Botterdam te grazen was ge zet, aan haar drang tot avonturen geen weerstand bekende zijn ongelijk, en deed zijn best om Hnrrv to kalmeercn, maar veertien dagen lang hebben zij geen woord met elkaar gewisseld." Leslie bewaarde het zwijgen. Het huishoudelijk leven in Fossaway Manor ontplooide zich langzaam aan haar oogen; zij had van deze stroomingen niets bemerkt; had, zelfs in de verste verte niet, eenig vermoeden gehad van de rivaliteit, welke voor do secretaresse van Harry Alford niet verborgen ge bleven was. „Soms waren zij samen zeer aardig. Dan zou je denken dat Harry dolveel van Dick hield, wat in den grond ook het geval was," ging Mary voort, maar toch kwamen die twisten nu en dan voor, eens omdat Dick het portret altijd den rug toekeer de en er nooit een blik naar wierp. Hij verfoeide het, dat weet ik zeker. Natuurlijk nam hij mij nooit in zijn vertrouwen. Wij waren niet bepaald wat men goede vrienden zou noemen. Het was dom van mij, om partij voor Harry te kiezen, maar ik mocht Die': nooit gaarne het hindert je zeker niet als ik Dick zeg. wel? daarna." Zij keek gejaagd door het venster. De zon was ondergegaan en schaduwen spreidden zich over het uitgestrekte park uit. „Wanneer ik vannacht een oog dicht doe, mag ik van geluk spreken', hernam zij. „Mag ik de tusschen- dcur open laten en licht aanhouden?" „Wel, v.aarom niet?" glimlachte Leslie. „De kamerdeur kan afgesloten worden en ik heb Glover om den sleutel gevraagd", vervolgde Miss Wenner. „En ik zeg je eerlijk. Leslie, dat. als hij mij dien niet gegeven had. ik niet voor al het geld van de wereld hier gebleven zou zijn." Leslie vond het onkiesch om haar aan te moedi gen op het onderwerp door te gaan, want zij zag er evenveel legen on om den nacht onder dit dak door te brengen, als haar pasgevonden vriendin.. HOOFDSTUK XLIX. Hoewel T.eslie -fot bijna elf uur opbleef, zag zij Dick niet meer. en aan den herhaalden aandrang en Mary gehoor gevende, gingen zij samen naar hoven. Het heeTenhuls werd verlicht door een electrische centrale, die in r n gebouwtje halfweg tusschen het huis en de Ravensril ondergebracht was, op initiatief van Dick. kunnen bieden. Na over tal van slootcn te zijn gespron gen, is het dier terecht gekomen in de volkstuintjes, waarnaar het naar de Ceintuurbaan is gegaan. Daar trok het de opmerkzaamheid van een spoorwegwach ter, die er dadelijk op uit trok om de koe te vangen. Deze koe is echter de wetering overgegaan en is in Blijdorp terecht gekomen. De spoorwegman had zich inmiddels do medewerking verschaft van drie agenten, maar zoodra de koe de uniformen zag heeft zij het op oen hollen gezet en do agenten bleken niet snel go- noeg ter been om het dier te kunnen achterhalen. Men heeft daarom de motorpolitie gewaarschuwd, maar toen de koe de ronkende toreadors op zich af zag ko men, is ze heelemaal op hol geslagen. Aan de jacht gingen successievelijk ook nog meedoen de bij do werkverschaffing te werk gestelde arbeiders, straat- makers die in Blijdorp aan het wegenaanleggen zijn en de metselaars en stucadoors die de aanbouw zijnde huizen in den steek liten. Ongeveer 1% uur na dat de koe haar weiland had verlaten, is zij triom fantelijk in ©en veewagen geladen, welke haar naar den Abr. van Stolkweg heeft teruggebracht Ernstig anto-ongelnk hl] Dedemsvaart. Zaterdagavond laat heeft nabij do Lichtmis, go* meente Dedemsvaart op den straatweg Zwolle-Mep* pc-1 een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den heer S. uit Bussum, komende uit de richting Zwolle, reed mot een hevigen schok op eenige aan elkaar gekoppelde boerenwagens, bestuurd door den voerman Marinus uit de Lichtmis. De auto sloeg over den kop en werd geheel vernield. De bestuurder bleef ongedeerd, üe voerman M. werd zeer ernstig gewond en in hopeloo- zen toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Zwolle vervoerd., waar hij Zondagmiddag om vijf uur nog niet tot bewustzijn was teruggekeerd. Naar wij vernemen waren de Boerenwagens, dio eveneens geheel vernield werden, niet van reflec toren voorzien. Het onderzoek wordt geleid door da Koninklijke Marechaussée van de Lichtmis. Meisje overreden en gedood. Zaterdagmiddag is het vijfjarig dochtertje van de familie Mak uit de Boezemlaan te Rotterdam, door een auto overreden. Het kind, dat een der wielen over het lichaam kreeg, was vrijwel op slag dood. Hel lijkje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel< overgebracht. Wielrijdster onder auto. Zondagmiddag kwam mej. H., wonende Allard Piersonstraat te Haarlem, uit de Bakhuyzen v. cL Brinkstraat en stak de Amsterdamsche .Vaart over op de plaats, waar dit gewoonlijk door de wielrij ders geschiedt. Juist op dit oogenblik kwam uit de richting Amsterdam een auto, bestuurd door een automobilist uit Haarlem. Mej. H. weifelde even, waardoor zij ook den autobestuurder in de war bracht. Een aanrijding volgde. Zij werd gegrepen en sloeg achterover, eerst tegen ae koplamp, van den auto en daarna op het asphalt. Ernstig gewond werd zo opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Ge constateerd werd een ernstige ochedelbasisfractuur. 's Avonds is de ongelukkige overleden. Tegen een boom gereden. Zondagmorgen omstreeks 10 uur, Is te Apeldoorn op den Loencnscheweg, ter hoogte van Hotel „De Vrijenberg" een auto. bestuurd door den heer J. v, d. Broek, uit Zaandam, vermoedelijk doordat hij on wel werd, met flinke vaart tegen een boom gereden. De wagen werd zwaar beschadigd. De eenige inzit tende. de heer v. d B., werd ernstig aan het hoofd gewond en liep een bcenfractuur op. Hij is ter ver pleging in het ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. Onder vrachtauto geraakt en gedood. Toen Zaterdagavond de chauffeur Soer van den molenaar van M. te Koekange (gem. De Wijk) met zijn vrachtauto achteruit reed, geraakte t' -dochtertje van den molenaar onder den wagen en werd op slag gedood. Harry gebruikte in zijn kamer altijd kaarsen, ver telde Slarv haar, maar aanvaardde de verlichting van zijn bibliotheek als ©en noodzakelijk kwaad. „Het is zeer vreemd", zei Mary van uit haar eigen slaapkamer, „maar Harry was hang voor electrici- teit. Bij onweer kroop hij altijd in den kelder, en bleef daar tot het voorbij was. Daar stond een bed, dat 's zomers iederen dag opgemaakt werd, voor het geval het 's nachts ging onwecren..." Op dat oogenblik doofden alle lichten in 0e kamer uit. „Heb jij het licht uitgedraaid?" vroeg Mary met angst in haar stem. „Neen, ik heb den schakelaar niet aangeraakt; er is zeker een zekering doorgeslagen", antwoordde Leslie. Er stonden lucifers en kaarsen op de toilettafel, herinnerde zij zich, en op den tast daarheen loopcn- dc, stak zij de twee kaarsen aan. Mary stond in de tusschendeur, bleek en met opengesperde oogen. „Wat zou dat nu weer zijn?" vroeg zij, bijna klap pertandend van een angst, die op Leslie begon over te slaan. Zij dwong zich tot glimlachen. „Zooiets gebeurt in ieder huishouden", zei zij mot gemaakte luchthar tigheid. „De deur is op slot, wij behoeven dus niets te vreezen." Toen hoorde zij voetstappen over de gang; er werd geklopt, en Mary dreigde het te besterven. „Ben je hier binnen. Leslie?" Het was de stem van Dick. „Er hapert iets aan de lichtvoorziening; we zullen het over een paar minuten hersteld heb ben." „Zijn de lichten overal uit?" vroeg Mary, maar Dir.k was al weg. Twintig minuten verliepen, toen Leslie zijn na derende voetstappen opnieuw hoorde. „Bij nader inzien zullen wij het euvel niet voor morgenochtend kunnen herstellen", kwam hij zeg gen. „Hebben jullie kaarsen? En een nachtlicht?" „Wij hebben alles wat wij noodig hebben", ant woordde Leslie. „Maak je over ons niet ongerust; over tien minuten liegen wij te ronken." „Ik n;et", mompelde Miss Wenner met trillende stem. „Ik zal geen oog kunnen sluiten." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 12