Ten oorlog bereid Er dreigt burgeroorlog in Oostenrijk IJsselmeer verder ingepolderd is Xoopen bijCLOECK Dinsdag 13 Februari 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9431 CDDRANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Protest-staking uitgebroken. Bloedige botsing te Linz, bet brandpunt van den strijd. Machinegeweren in actie. Dollfuss ontbindt de Oostenrijksche Sociaal-democratische Partij. WEENEN. Gistermorgen in de vroegte is het Ie Linz tot ernstige botsingen gekomen tusschen de bondspolitie en de aanhangers van de socialistische republikeinsche Schutzbund, in verband waarmee door de Weensche socialistische vakbeweging een pro teststaking is aangekondigd. Om twaalf nur precies is hierdoor het geheele Weensche tramverkeer tot stilstand gekomen. Ook de electriciteits- en gasbedrijven zijn bij de staking be trokken. Precies twaalf uur werd de electriciteitsvoor- zlening voor de geheele stad uitgeschakeld. Het hoofd bureau van politie heeft eigen dynamo's in werking gesteld v. d. telegrafischen en telefonischeu politie dienst In het lokale telefoonverkeer zijn ernstige sto ringen opgetreden tengevolge van de uitschakeling van den electrischen stroom. Hoe lang de proteststa king zal duren kan op het oogenblik nog niet worden beoordeeld. Nadere telegrammen uit Linz meldden gistermid dag, dat de strijd van de politio en de militairo hulp troepen tegen dc sociaal-democraten, die zich in het partijhuis hebben verschanst, steeds ernstiger vormen aanneemt Door de socialisten werden handgranaten naar do politie geworpen, waarop dc militairen een aantal machinegeweren in werking stelden en deze op dc vensters richtten. De politio heeft verder do vensters van do tegen over het partijhuis gelegen huizon bezet cn van daar uit het vuur op do vcrschansto Schutzbund-manncn geopend. In de omgeving van Linz is het eveneens tot groote socialistische demonstraties gekomen. Overal zag do politie zich gedwongen, de hulp der militairen in te roepen. Een politiewacht in het centrum van do stad werd door de rood Schutzbunders met machinegeweren overvallen en bezet, doch na een langdurigen strijd van Heimwehr en polticagenten weder heroverd. Te Linz is de staat van beleg afgekondigd. Winkels en restaurants zijn gesloten. Uit de omgeving zouden groote afdcclingen roode elementen op weg zijn naar do stad. Het aantal dooden en gewonden, dat bij de gevech ten is gevallen, staat nog steeds niet vast. Men sprak van vijftien dooden. In het partijhuis worden vier politie agenten door de sociaal-democraten als gijzelaars gevangen gehou den. Buitengewone ministerraad te Weenen. Starhembergs Heimwehr stennt de re geering. Voor Weenen een regeerings- commissaris benoemd. Weenen. Gistermiddag kwam in het mi nisterie van Oorlog onder voorzitterschap van den bondskanselier een buitengewone ministerraad bijeen. Van goed ingelichte zijde wordt medege deeld, dat dc regcering heeft besloten tot ont binding der sociaal democratische partij, tot ontbinding van den landdag van Weenen en van den gemeenteraad. Minister Schmitz is benoemd tot regeerlngs- commissaris voor Weenen. Hel raadhuis van Weenen is gisteravond door ce sterke gewapende macht, soldaten politie en genda merie bezet, zonder dat van soc. dem. zijde ernstig verzet werd geboden. Daarbij zijn een aantal soc.-democratische ambte naren, die volgens een officieele verklaring in klaar blijkelijk verband met de gewelddaden stonden, gear resteerd. Ook de tweede burgemeester van Weenen, Em- merling, dc leider der stedelijke bedrijven, is gister avond in hechtenis genomen. Door de bezetting van het raadhuis is thans het centrale punt der Oostenrijksche soc.-democratio in handen der regcering. Do regeering zou naar ver luid voornemens zijn den burgemeester van Weenen, >citz, (soc. dem.) een ultima- um to stellen om af te trc- len en do macht aan do re- eering over te dragen, daar iij anders voor geweld zal nocten wijken. Verschillende bekende lei ders der sociaal democraten icvinden zich op het oogen- dik in hechtenis. De burgemeester van Wee nen, Seitz, van wian het ge rucht gaat, dat hij door de 1 politie is gehoord, bevindt zich in het raadhuis, dat hij Burgemeester SEITZ. echter niet mag verlaten. Burgemeester Seitz naar de politiege- vangenis overgebracht. De toestand in de arbeiderswijken. Nader wordt gemeld: De Landeshauptmann en burgemeester van Wee nen, lid van den nationalen raad, Seitz, is naar de politiegevangcnis overgebracht. Bij het Oostelijk Station is het verkeer volkomen normaal. Alleen aan dc derwaarts leidende spoorlijn, waar deze door de arbeiderswijk Simmering leidt, cn in het district zelf zijn nog wcerstandskerncn van den republikeinschen Schutzbund. Ook een aan tal posthuizen zijn nog door leden van den Schutz bund bezet. Hier gaat do zuiveringsactie echter pro grammatisch zijn gang. In Ottakring, zestiende district is het Arbeiterheim na met houwietsers te zijn gebombardeerd .stormrijp" gemaakt. Bij het groote gemeentelijk woningcomplex Sand- leiten in hetzelfde district waren in een toren ma chinegeweren opgesteld. Dit geïmproviseerde mi trailleursnest is door een artillerie treffer vernie tigd. Voor het huizencomplex staat front nog te genover front. De tegenstand der socialisten wordt echter ook hier klaarblijkelijk minder. Starhemberg roept de Helmwehren op. Hot D. B. N. seint Weenen: De bondsleider van den Heimatscliutzbond, Star hemberg, heeft met het oog op do gebeurtenissen do geheele Oostenrijksche Heimwehr opgeroepen. Naar het persbureau der bondsleiding mededeelt, zal do Heimatschutz aan de zijde van het bondsle- ger, de gendarmerie en de politie de handhaving der rust en orde verzekeren. Strenge maatregelen tot handhaving van de rust. Gistermidog is een bekendmaking gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat iedereen zich van revolu- tionnaire bijeenkomsten, alle aansporing er toe en alle deelneming daaraan dient te onthouden op straffe van den dood. Na de afkondiging van den staat van beleg in Weenen en Linz heeft de politic het recht bij den geringsten tegenstand gebruik te maken van de wapenen. Het parool van algemeeno staking is tot dusver niet in vollen omvang ten uit voer gebracht In enkele stadsdeclen worden het telefoonbedrijf en dc stroom levering voortgezet Het tramverkeer daarentegen staat volkomen stil. Do drinkwaterverzorging is vooralsnog niet onderbro ken. Over het geheel genomen heerscht er in do stad rust. De politio is van karabijnen voorzien. Er zijn vele stakingsleiders opgebracht Krachtens het standrecht moeten in Weenen alle huisdeuren om 8 uur gesloten zijn. Alle café's en restaurants moeten om 8 uur door de gasten worden ontruimd. Na zonsondergang was gister de geheele stad vol komen in duisternis gehuld. Wegens gebrek aan stroom konden de bakkerijen niet werken, zoodat geen brood en gebak verkrijgbaar was. Gisteravond hebben er in dc Weensche arbeiders wijken hevige schietpartijen plaats gehad. Het verzet te Linz gebroken. Tegen zes uur gisteravond was de rust te Linz vrijwel algemeen hersteld; het verzet was gebroken. Veertig personen zijn gearresteerd, terwijl talrijke machinegeweren cn bommen in beslag zijn geno men. .Volgens een ander officieel bericht uit Linz kan de tegenstand der sociaal-democraten over het alge meen als onderdrukt worden beschouwd, ofschoon zich nog steeds gewapende sociaal-democraten op verschillende punten der stad ophouden en het vu ren, ook op do plaatsen, waar de politie de orde heeft hersteld, nog aanhoudt. Latere berichten melden, dat te Linz het verzet in de geheele stad, op twee punten na, volkomen is ge broken. Alarmtoestand in Innsbruck. Ook in andere steden is het tot bloedige botsingen gekomen, doch waar het telefoonverkeer overal ge stoord is, ontbreken bijzonderheden. In Innsbruck werd gistermiddag bij de militaire WIERINGERMEER. CENTRALISATIE DER VERSCHILLENDE DIENSTEN. Do memorio op de bcgrooting voor het Zuiderzce- fonds is verschenen en do regeering zegt daarin dal thans het oogenblik is genaderd om de N. O. inpolde ring ter hand te nemen. Zij heeft daartoe een memo rie-post op do begrooting geplaatst en zal, zoodra hei nieuwe orgaan, waaraan do inpoldcringsarheid kan worden toevertrouwd, in werking is getreden, met d« verdere voorbereiding voortgaan en zoo mogelijk nog in dit jaar een begin maken met de uitvoering. Daar deze inpolderingen in het IJsselmeer vooi werk erruiming een zeer geschikt object zijn, niet al leen tydens het indijken, en ontginnen maar ook blij vend, nadat het nieuwe land is gekoloniseerd, ligt het in de aedocling, deze inpoldering als zoodanig aan to vatten. Hieruit mag niet worden afgeleid, dat naai do meening der regeering de werken alleen of in hoofdzaak het verschatten van werkgelegenheid ten doel moeten hebben. Voorop zal moeten staan dat de werken van voeldoendo nut zijn en dat zij, wanncci de tijd daartoe gekomen zou zijn, tot stand zouden worden gebracht. Vervroegde en versnelde uitvoering van deze noodzakelijke werken zal het doel van werk verruiming kunnen dienen. Verder zegt de minister van Waterstaat in deze me morie, dat liet juist is dat de Zuiderzeesteunwet niet een schuldenregeling inhoudt. De meening evenwei, dat, wat nu geschiedt, meer op armenzorg zou gelij ken, acht de minister van Waterstaat niet juist. On der de voorgenomen maatregelen tot liquidatie is niet begrepen 'n wetsontwerp bedoelende tot algeheele af rekening te geraken. De normen voor toekenning van geldelijke tegemoet koming aan belanghebbenden aan wie als gevolg van de afsluiting voldoendo middelen tot levensonderhoud gaan ontbreken, en die daarin door aanwending van eigen arbeidskracht niet kunnen voorzien, worden door den minister voor de tegenwoordige omstandig heden redelijk geacht. Verhooging dezer normen kan door hem niet worden bevorderd. Het steunen van plaatselijke industrieën kan niet ingevolgo de Zuiderzeesteunwet geschieden. Wel wordt door het verleenen van tegemoetkoming zooveel mogelijk bevorderd dc plaatsing van do belanghebben den in den zin der Zuiderzeesteunwet bij deze indu strieën, wat tot gevolg kan hebben, lat daardoor de betrokken industrie ook indirect wordt gesteund. Omtrent een wcnsch van cenige leden, dat allo visschcrs, die aan de afgesloten Zuiderzee wonen, ecu vergunning te krijgen tot iiet buvissclien van de af gesloten zee, wordt opgemerkt, dat deze na dc af sluiting domcingebied is geworden en het uitgeven van vergunningen voor do uitoefening der visscherij dan ook geschiedt vanwege het Departement van Fi nanciën. Evenals zijn ambtsvoorganger sluit do minister zich aan bij het terzake van staats-exploitatie uitge bracht advies van den Zuiderzeeraad, al moet daar uit niet worden afgeleid, dat hij een voorstander is van de stichting van een staatslandbouwbedrijf. In beginsel bestaat bij hem evenwel geen bzwatfr bij 't nemen van een proef. Dc definitieve uitgifte van de gronden is nog niet aan de orde. Aanvankelijk komt in aanmerking de voorloopige uitgifte in tijdpacht, welke te zijner tijd gevolgd wordt door nog nader vast te stellen defini tieve stelsels. Er worden de noodige maatregelen genomen en de noodige werken voorbereid teneinde te komen tot een .ïefinitieve peilverlaging in het IJsselmeer tot 40 c.M. beneden N.A.P. Het ligt verder in de bedoeling om wat het beheer cn de organisatie van de inpolderingen in het IJs selmeer betreft, centralisatie der verschillende dien sten te bevorderen Gedacht wordt deze centralisatie zoodanig te rege len, dat bij geleidelijken overgang van den bestaan- den naar den nieuwen toestand de nieuwe dienst zal passen in do organisatie, welke na de totstand koming van vorenbedoelde wettelijke regeling moet worden opgebouwd. eHt besluit noodig, om tot dezen overgangsdienst te komen, zal bij algemeenen maat regel van bestuur moeten worden vastgesteld. Het vereischto voorstel hiertoe is in voorbereiding. De Zuiderzeeraad zal hierbij als eenig adviseerend en toezichthebbend lichaam blijven gehandhaafd, zij het als minder omvangrijk college, waarin ook aan departementaal overleg plaats wordt gegeven. De nieuwe dienst zal zicb op gelijke wijze, als thans door de afd. Algemeen Bestuur van de Wieringer- meerdirectie geschiedt, voorloopig blijven belasten met do zorg van een deel der gemeentelijko bolan- gen tot een en ander in de wet nader is geregeld. De minister zal den nieuwen dienst zoo spoedig mo gelijk inrichten omdat deze den verderen inpolde- ringsarbeid en den overgang naar de definitieve or ganisatie op wettelijken grondslag zal moeten voor bereiden. Zooals reeds meermalen door de regeering naar voren is gebracht, wenscht zij dat de inpoldering komt op meer economische basis. De algemcene lei ding dient in handen te zijn van hem. die de finan cieel economische leiding heeft, met dien verstande evenwel, dat den tcchnischen leiders van de water bouwkundige en landbouwkundige afdelingen een aan de verantwoordelijke taak passende zelfstandig heid wordt gelaten Niet de algemcene leiding kan elast worden zoowel een civiel ol> een landbouw kundig ingenieur, een jurist of econoom. ertcls' Oliefabriekcn N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe en halfx. 7-8'/2 °/o Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijnmeel Soyaschilfers Soyakoekjes vocht, dat is 5% vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoek jes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren cn sterkste kuikens Vitamincnmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. gendarmerie cn de politio de „alarmtoestand" afge kondigd. De leiders der „Heimwehr" zijn ter beraadslaging bijeen gekomen. 37 Dooden in Stiermarken. Volgens berichten uit Stiermarken zijn te Graz en in de omgeving van de stad en in de voorsteden Eggcnburg cn Andritz, zoomede te Bruck a.d. Mur bij de botsingen tusschen de door militairen ver sterkte gendarmerie cn leden van den Schutzbund 37 dooden te betreuren, waarvan 11 militairen en gendarmen en 20 Marxisten. In do avonduren was de ordo nog niet hersteld. Wat de Angriff er van denkt. De correspondent van het „Alg. Hsbl." te Berlijn seinde gisteravond: Door de afkondiging van de al gemeeno staking in Weenen en door het gewapend verzet van den marxistischcn „Schutzbund" tegen de Oostenrijksche politie, zoo schrijft „Der Angriff'. is het sein gegeven tot den beslissonden strijd in Oos tenrijk. De geheurteniscn hebben zich zoozeer verscherpt, dat er nauwelijks meer getwijfeld kan worden aan een gewelddadige onderdrukking, met allo middelen, van het marxisme. Men mag zich wel afvragen, of Dollfuss, die tot het 'aatste oogenblik dc gunst en den steun van de Oos tenrijksche sociaal-democratio heeft nagestreefd, er» die getracht heeft de interne moeilijkheden de baas te worden door steeds nieuwe compromissen, den nieuwen plannen van den leider der Heimwehr, Starhemberg, van wien thans met stelligheid een greep naar de macht tc verwachten is, op den duur het hoofd zal kunnen en willen bieden. Heen en weer geslingerd tusschen marxisme en reactie gaat het Duftsche Oostenrijk een zwaren tijd tegemoet: als niet de nationaal-socialistische vrijheidsbeweging in Oostenrijk en de aandrang der overwegend natio naal-socialistische gestemde openbare meening er op het laatste oogenblik nog in slagen het land voor den burgeroorlog te bewaren. Blücher over Japan's actie. Groote versterkingen aan de Russiche grens. Snelle industrialisatie van Aziatisch Rusland. Elders in dit nummer is reeds een kort bericht opgenomen over do slotzitting van het congres der communistische partij, waar generaal Blücher cam rede heeft gehouden over den militairen toestand in het Verre Oosten." Generaal Blücher. Wo hebben daarin kunnen lezen, dat Japan zich, volgens Blücher, koortsachtig op een oorlog voorbe reid. Blücher noemde verschillende punten, waaruit zou blijken, dat Japan zich voorbereidt op een aan val cn niet op verdediging, o.a. de spoorwegen in Mandsjoerijc, welke naar de Russische grens voe ren, en de straatwegen, welke de nfgeloopcn twee jaren zijn aangelegd. Ook zijn meer dan 50 vlieg velden aangelegd in den driehoek MoekdenHarbin Tsitsihar. Ten aanzien van de verklaringen van den Japan- schen minister van oorlog Hajashi. dat de Japan* schc troepen in Mandsjoerije was verminderd, ter wijl een geweldige Russische troepenmacht aan de grens was samengetrokken, zeido Blücher, dat in Links het Raadhuis van Weenen; rechts het Parlementsgebouw.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1