Ernstig ongeluk bij het zweefvliegen. De straf van de VARA. Dankbetuiging van den ex-keizer. GEHEIME MILITAIRE STUKKEN GESTOLEN. De Indische reis van dr. Colijn. Revolveraanslag te Oss. Engelsch stoomschip verkeert in nood. Het Sportfondsenbad te Alkmaar. In een kanaal geloopen en verdronken Het nlenwe Zeeklenterhuis van de Instelling Trein 8.28, Zaterdag door Minister Slotema- ker de Brolne geopend. De autoriteiten op hun rondgang na de opening. (Zie pag. I, 3e blad.) Mandsjoerijc pieer dan.een derde van de Japansche strijdmacht, n.1. 130.1KX) man, bedraagt. Hierbij moe ten dan nog gevoegd worden llü lla duizend-troe pen van Mandsjockwo en 12.CHKJ witgardislen, gewa- l>end door Japan. Bovendien telt de Japansclie vloot op de Socngari 21 eenheden, terwijl de Japansche luchtvloot in Maudsjoerije 500 toestellen telt. Over het aantal Hussische machines aan de grens wenschte Blürher zich niet uit te laten, doch hij verzekerde zijn toehoorders, dat, indien noodig, het aantal Russische vliegtuigen dat van Japan verre zou overtreffen. Bliieher verklaarde verder, dat Rus land geen enkele reden heeft om Japan aan te val len. daar Rusland geen gebieds uitbreiding noodig had en voldoende rijkdommen in eigen bodem bezat. Rusland moest mijnen en hoogovens oprichten, spoorwegen aanleggen en electrische centrales bou wen, doch zicli niet met oorlog bezig te houden, Nu het evenwel de Japansche voorbereidingen zag, kon het niet onverschillig blijven en moest het zijn oostelijke provinciën op verdediging voorbereiden. Hiertoe waren langs de grens kazematten van ge wapend beton gebouwd en was de legermacht ver sterkt met kleurtroepen. Zij zijn sterk, zoo verklaar de Blüclier, door onze techniek, onze tanks en onze vliegtuigen. Zij zullen ons in staat stellen overal de overwinning te behalen. Tijdens de uitvoering van het tweede Vijfjaren plan zou in het Verre Oosten een groot industriali satie-plan worden uitgevoerd. In defce gebieden ligt al een steenkool-voorraad van 100 milliard ton en twee milliard ton ijzer en koper. Ook de landbouw zal sterk worden bevorderd, inedo door het verlee- non van faciliteiten aan degenen, die zich er willen vestigen. Blurher sloot zijn rede met de verklaring, dat in dien een oorlog mocht uitbreken, het Roode Leger in het Verre Oosten de bolwerken van liet kapitalis me zou vernietigen. De wereld kan zich dus meer en meer voorbereiden op een conflict tusschen Rusland en Japan, dat al vrij algemeen als onvermijdelijk wordt beschouwd, en waarbij nog allerminst vaststaat, aan welke zijde de Weslersche beschaving zich zal plaatsen, al voelt Japan als het ware instinctmatig aan, dat een Rus- sisch-Japansche oorlog voor laatstgenoemd land practisch op zelfmoord zou neerkomen. Herhaaldelijk is er reeds in de couranten op ge wezen, dat alle groote mogendheden, die direct of indirect bij dezen oorlog betrokken zijn, hun vloten en luchtmacht steeds uitbreiden. Enkele weken ge leden werd dc geheimzinnige conferentie over Singa pore gehouden; veldmaarschalk Allenuy heeft ten gevolge van de berichten over een complot, in alle stilte N'ederlandsch-Indic verlaten; en nu weer gaan zeer ernstige geruchten, dat onze minister president Colijn binnenkort een reis naar Indiö zal maken. Men kan nauwelijks aan de gedachte ontkomen, al dus de kroniek schrijver van de „Mesb." dat in dat alles éen groote lijn ligt, welke dwars door het Paci- fic-conflict heenloopt. Interessant zijn zeker ook de ernstige plannen, welke in de Vereenigde Staten bestaan, om het Pa nama-kanaal te verhreeden, want in geval van ver wikkelingen in liet Verre Oosten zou het kanaal in zijn huidigen omvang zeker niet voldoende zijn om aan alle strategische en handelspolitieke eischen tc voldoen. Waarbij nog komt, dat men in Washington steeds rekening houdt met dc mogelijkheid, dat het kwetsbare kanaal boosaardig vernield wordt, reden waarom men nu reeds begonnen is dc kanaalwacht zeer aanmerkelijk te versterken. En ondertusschen sticht Japan munitiefabrieken om daar veertigduizend werklooze landbouwers aan den arbeid te zetten. Tokio schijnt er niet over te «lonken dat constructiever werk gedaan zou kunnen worden. Staalkabel sprong opeens terug. Be stuurder stervende. VEN'LO. Nabij Tegelen heeft Zondagmiddag één der deelnemers aan een startoefening voor zweefvlie gen, tengevolge van het breken van den kabel, waar mee het vliegtuig werd voortgetrokken, een gummy knots met groote kracht tegen het hoofd gekregen. Het slachtoffer, de 36-jarige A. van der Munckhot uit Blerick werd in zorgwekkenden toestand met een schedelfractuur naar het ziekenhuis te Tegelen ver voerd. In het „Vkbl." lezen we nog de volgende bijzonder heden: Een achttal jongelui uit Venlo en Blerik had we gens het gunstige weer van dezen voorjaarsdag den Horsterberg tusschen Belfeld en Tegelen opgezocht om daar, zooals vaker geschiedt, te experimenteeren met hun zweefvliegtuig, dat in den afgeloopen winter gebouwd is. Men wilde het vliegtuig met behulp van een cata- pult en gummi- en staalkabels omhoog brengen. Alle toebereidselen waren reeds getroffen. Het slachtoffer zette zich op de bestuurdersplaats in het vliegtuig, op dc bestijging voorbereid. Voordat dc bestuurder echter gelegenheid kreeg den vier helpers, die aan de kabels „uittrokkenhet sein tot loslaten te geven, brak een 1er staalkabels plotse ling af. De staaldraad kwam met groote kracht naar het vliegtuig terug cn trof daar den inzittende, den 21-jarigen v. d. M., met volle kracht tegen het hoofd. De bestuurder viel uit de machine, zijn hoofd ver toonde een gapende wonde, waardoor de hersenen bloot lagen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen. Dr. Lebesque uit Tegelen achtte den toe stand van het slachtoffer zeer ernstig. In het zieken huis te Tegelen ijn hem de laatste sacramenten der stervenden toegediend. Zondagavond omstreeks acht uur was de toestand van het slachtoffer nog steeds zoo, dat de doktoren niet aannemen, dat de patiënt den Maandag nog ha len zal. Het vliegtuig bleef onbeschadigd. Een debat in de Eerste Kamer. Het ITaacsche Corr. Bureau deelt mede: Naar wij vernemen zal bij de behandeling van de P.T.T.-begrooting in de Eerste Kamer, welke a.s. Woensdag kan worden tegemoet gezien, een princi pieel debat worden gevoerd over de bekende kwestie van de uitsluiting van de VARA. Zaterdag 27 Jan. j.1., hij welk debat het initiatief zal worden genomen door den heer Mendels. Huize Doorn: De vele gelukwenschen uit alle kringen uit het binnen- en buitenland ter gelegenheid van den 75sten verjaardag van Zijne Majesteit Keizer Wilhelm II, geven de administratie van het voorni reg. Pruisische Koninkshuis aanleiding om door de pers de volgende mcdedeeling bekend te maken: „Dc buitengewoon groote belangstelling in den 75e» verjaardag van Zijne Majesteit den Keizer maakt de afzonderlijke beantwoording van alle gelukwenschen onmogelijk. Dientengevolge wordt de hartelijke dank van Zijne Majesteit voor de vele blijken van medele ven langs dezen weg ter kennis gebracht." Betrekking hebbend op de fortifi caties van Muiden. Amsterdam. Naar wij vernemen, zijn onlangs door de AmMerdamsche Justitie te Weesp huiszoe kingen gehouden in verband met het feit, dat tce keningen, plannen en uitvoerige gegevens, betrek king hebbende op de fortificaties in de nabijheid van Muiden, verdwenen zijn. Een hierbij betrokken rersoon was eenigen tijd geleden nog In het bezit van deze plannen, doch thans zijn zij spoorloos ver dwenen. Het is niet onmogelijk dat deze plannen In handen zijn geraakt van vreemde mogendheden. De huiszoekingen naar mPltaire stuk ken. Hoe de geruchten ln de wereld kwamen. Amsterdam. 12 Febr. Betreffende de huiszoeking in Weesp nnnr de vermiste militaire stukken, ver nemen wij nog de volgende bijz »nd »rheden Een incezptene van Wopsp. noemen wij hem X.. eing op zeker oogenhlik failliet. Kort daarop ver scheen het parket uit Amsterdam, de substituut of ficier van Justitie Mr I). Reilingh. een Griffier en de Curator in het faillissement in Weesp om bij X. een huiszoeking te houden. Algemeen dacht men. dat dit was naar aanleiding van de geruchten, dat» X. goederen aan den faillieten boedel had onttrok ken. De werkelijke aanleiding voor de Justitie om een huiszoeking te houden, was echter waarschijn lijk in geheel andere oorzaken gelegen. Een ingezetene van Weesp Y. was aanvankelijk zeer bevriend met X. Door alle mogelijke finan cieels verwikkelingen verdween die vriendschap ech ter om plaats te maken voor een scherpe en vijan dige houding van beide kanten. Deze Y. liep op ze keren dag naar de politie en vertelde daar dat er wel een hijzonder groote reden was om scherp op X. te letten. Hij, X., zou nl. tn het bezit zijn van tee- keningen en plannen van verdedigingswerken in de nabijheid van Muiden en Naardcn, ter bescherming van de nieuwe Vechtbrug en den nieuwen Rijks straatweg. X. zou deze plannen, toen hij nog be vriend was met Y aan hem hebben getoond. Zooals gezegd stelde het parket een zeer uitvoe- rdig onderzoek in, dat bijna den ganschen dag in be slag nam: op last van den Officier werd een brand kast, waarvan dc sleutel onvindbaar was, door een smid geopend. Reeds eerder waren geruchten in omloop, dat X. in het bezit van deze plannen zou zijn of geweest zou zijn. Een Rijskveldwachter had 't weer gehoord van een man. die. toen hij het verleide, danig onder in vloed van sterken drank was. zoodot aan zijn ver haal weinig waarde werd gehecht. Het onderzoek liep dan ook op niets uit. Bij het huidige onderzoek werden op het gemeen tehuis te Weesp X. zoowel als Y. aan een uitvoerig verhoor onderworpen, ook een genie officier uit Utrecht was aanwezig. Deze toonde aan Y. dp wer kelijke plannen die plannen die in het bezit van X. zouden zijn geweest zouden copieën zijn en vroeg hem of dat dezelfde waren die X. hem had getoond.'Volgens Y. waren a het echter andere tee- keningen. X. was indertijd zeer bevriend met een Duitscher. die tijdelijk te Weesp woonde. Ook dit !-poor wordt door de Justitie gevolgd en naar verluidt, zouden reeds twee rechercheurs naar Duitschlani zijn ver trokken. X. blijft hardnekkig ontkennen iets van gestolen plannen af te weten. Het onderzoek wordt met de meeste kracht voortgezet Nog geen passage genomen. Ofschoon de courantenberichten reeds spraken van oen vertrek van minister Colijn op 1 Maart met de Pelikaan naar Nederlandsch-Indië, weet do afdeeling Passage van de K.L.M. nog van niets. Thans wordt echter meegedeeld, dat indien de minister zich zal kunnen losmaken hij het voor nemen koestert om een kort bezoek per vliegtuig aan Indië te brengen, teneinde maatregelen te bespreken die noodig zouden kunnen worden tot verlaging van het uitgavencijfer, nadat dit op de begrootiug van 1935 tot f 342 millioen zal zijn teruggebracht. Vermoedelijke dader gearresteerd. Zondagavond om tien uur heeft een tot nu toe on bekend persoon te Oss een revolverschot gelost, op den heer en mevrouw Megens, die van familiebezoek huis waarts keerden. De aanslag had plaats nabij hun wo ning aan het Schayksveld. Mevrouw M. werd door een schampschot aan hot dijbeen licht gewond. De poli tïe heeft onder leiding van burgemeester Ploegmaker* een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat tot resultaat had, dal de vermoedelijke dader kon worden ge arresteerd.. Omtrent de aanleiding tot het gebeurde tast men volkomen in liet duister Zijn schroef verloren. Londen, 12 Februari (V.-P.): Het Engelscho stoomschip Empire Star, dat 7000 ton meet, heeit vol gens een tc Londen ontvangen radiogram in het Noor delijke doel van den Atlantischen Oceaan op ecnige honderden mijlen uit dc Iersche kust zijn schroef ver loren. Het schip wacht op assistentie. Bizondcrhcdcn ontbreken. Comité van actie in hooger beroep. In een Zaterdag gehouden vergadering van het comité van actie tot stichting van een Sportfondsen- bad tc Alkmaar is, naar we in do „Alkm. Crt." lezen, met nlgcmeenc stemmen besloten, bij God. Staten in hooger beroep te gaan tegen het door den gemeente rand aangenomen voorstel, om in Alkmaar een open zwembad te bouwen. Droevig einde van een carnavals-nacht In den Zondagnacht, zoo lezen we in de Msb., heeft te Sas van Gent. een tragisch ongeluk plaats gehad. Een zekere P. T. D., landbouwer, wonende in de ge meente Terneuzcn. die blijkbaar carnaval had g«*- vfefd, schij'nt bij het naar huis tcrugkeeren een ver keerden weg te zijn ingeslagen, waardoor hij met zijn auto op het doodloopende deel aan de Oostkade te Sas van Gent terecht kwam inplaats van aan de West zijde van het kanaal, wa.ir zich de groote weg naar Terneuzen bevindt. Toen hij zijn vergissing bemerkte, wilde hij klaarblijkelijk achteruitrijdend terugkeeren. doch, daar de weg ter plaatse vrij smal is en het zwaar mistte, heeft hij, waarschijnlijk om zich te oriëntecren, zijn auto verlaten. Hij schijnt toen door de duisternis en mist misleid, in het kanaal te zijn geloopen. De ongelukkige heeft nog om hulp geroe pen, hetgeen door een nachtwaker van den aan den tegenovergestelden kannnloever gelegen Coop. beet wortelsuikerfabriek werd gehoord. Toen de laatste echter ter plaatse kwam, was van den drenkeling geen spoor meer to ontdekken. De tersfond gewaarschuw de marechaussee heeft daarop het kanaal afgedregd en haalde gistermorgen te circa half negen het lijk op. Het slachtoffer was nog in carnavalskleeren gehuld. Hij laat een vrouw cn meerdere kinderen achter. BRANDJE IN HET RJU. GEBOUW. Spoedig geblnscht. Eergisteravond omstreeks half negen heeft in het R.A.I.-gcbouw, waar op het oogenhlik dc Auto-tentoon stelling gehouden wordt, een klein brandje plaats ge had. Het vuur ontstond, waarschijnlijk door kortsluiting, in den kop van het gebouw, maar was door den dienstdoenden brandwacht r.1 gebluscht met de hein ter beschikking staande middelen, voordat de direct gcalarmeerden brandweer met groot materiaal aan wezig was. Het publiek hield zich rustig; van paniek was geen sprake. BELASTINGHEFFING OP RADIOTOESTELLEN. De regeering bereidt een en ander voor. Naar het Hdbl. verneemt, is sinds eenigen tijd bij de regeering dc heffing van een belasting op ra diotoestellen in voorbereiding. De bedoeling schijnt te zijn, deze heffing afzonderlijk te doen geschie den en derhalve niet onder de personeele belasting te doen vallen. Een besluit omtrent het bedrag der belasting is n»g niet genomen, noch wat betreft de bezitters van een eigen toestel, noch wat de aan geslotenen bij centrales betreft. Omtrent een en an der is wel reeds de meening der omroeporganisa ties gevraagd; zijn wij goed ingelicht, dan zien deze organisaties ernstige bezwaren in bedoelde heffing, welker opbrengst uitsluitend de schatkist en géén omroepdoeleinden ten goede zal komen. Binnen niet al te langen tijd wordt een beslissing verwacht. Nagekomen berichten. LANGEND IJ K LANGEN DIJK. De uien-export in Januari. Volgens de gegevens van liet C. O. voor den Groen- tenhandel heeft de uienexport in de afgeloopen maand een 7.oodanigen omvang gehad, dat zelfs de grootste uitvoer van het tijdperk der uiencontrole beeft plaats gehad. In totaal is niet minder dan 21.581.000 Kg. uien uitgevoerd, tegenover 15.731.000 Kg. in dezelfde maand van verleden jaar. Hoewel de maand Januari altijd als etn gunstige voor een grooton uitvoer bekend staat, heeft deze toename dus wel wat tc betcekenen. De oorzaak zal hiervan wel het feit zijn, dat op het oogenhlik het meest in consignatie wordt gezonden, waaraan ook de prijs daling zal moeten worden geweten ,daar de niark- 'nn door dit consigneeren worden overvoerd. Er kan aan worden getwijfeld, of een dergelijke wijze van afzet zoowel den handelaars ulsd en producent voor dcel kan brengen. Onder de gespecificeerde cijfers wordt medegedeeld dat Noord-Holland een flink gedeelte tot deze ver hooging heeft bijgedragen. Het uitgevoerde kwantum uit Noord-IIolland was ruim verdubbeld. Ook Schou wen en Duiveland met Tholen en St. Philipsland gaven een dergelijk resultaat. De certificaten van uitvoer naar Dultsch- land. In een circulaire van dc commisie voor den uit voer naar Duitschland wordt medegedeeld, dat do prijzen als volgt zijn vastgesteld: voor witte kool op R.M. 10.— en voor roode en gele kool R.M. 12.per 100 Kg., zijntle den groothandelsinkoopsprijs van eer ste kwaliteit kool van 2 tot 5 pond per stuk, vrij sta tion van ontvangst. Wat betreft de beschikbaar gestelde certificaten deelt men mede, dat nog geen regeling is getroffen, om den handel in certificaten te \oorkonien, evenals dit bij spruitkoolccrtificatcn is gebeurd. De certifica ten voor Duitschiand moeten zooveel mogelijk gere geld worden gebruikt in dc maand waarvoor zij zijn bestemd. Door bijzondere omstandigheden niet ge bruikte certificaten kunnen tot uiterlijk op den ver valdatum worden verlengd. OUDKARSPEL De afd. van de LA.M.V. hield een cursusvergade ring ten huize van den heer C. Vis, alhier. De lieer K. Slikker opende deze bijeenkomst niet welkom, waarna «le spreker do hoor llenk van Wijk sprak over het onderwerp „Anti-miilt&irisme en fas cisme". In een uitvoerig betoog wees spr. op het overloo- pen naar de sterkere partijen, het fascisme en do reactie, op de noodzakelijkheid tot een betere sociale samenleving te komen, gat een uiteenzetting var» den inhoud van een plan-huishouding en dc plan- looze planhuishouding van het oogenhlik. Tegen over de aantrekkingskracht van het fascisme moet de magneet van onze overtuiging worden gesteld. I)e zekerheid van den boer over zijn grond moet weer terug komen, dan zal er beter worden gewerkt. De distributie moet met een socialistische plan huishouding rekening houden. Er is best in te grij pen. Als voorbeeld kan de contingentccring worden genoemd. Deze rede werd met groote aandacht gevolgd cn er volgde eenige discussie. NOORDSCHARWOUDE. De 45-jarige F. B.t die niet zijn schuit lag bij de werf van den heer C. de Wit, alhier, was in over spannen toestand Vrijdag naar Spanbroek gegaan, waar hij een boodschap moest doen, zooals hij tegen zijn vrouw had verteld. Daar hij Zaterdagmorgen nog niet teruggekeerd was, werd een ongeluk ge vreesd, en hoeft men zich tot den rijksveldwachter Rood gewend, dio een onderzoek instelde, met tot resultaat, dat men B. in zijn eigen schuur te Opmeer heeft aangetroffen, waar hij zich van het leven had l>eroofd. Uitslag van den gehouden Schaakwedstrijd van „Schaakmat". S. PrangerC. Sfrijbis 1—0. Jb. van Hout—W. Kaan 1—1. K. Kaan—A. Pranger 1—1. H. Hart—W. Kaan 1-0. Jn. KlinkertP. Blom 20. S. PrangerC Striibis 10. H. Jansonius—W. Verkroost 0—2. J. Klinkert—A. Pranger 2—0. Jb. van Hout—C Strijbis 2—0. K. KaanII. Hart 01. W. Kaan—P. Blom 11. K. do Vries—S. Pranger 1—0. K O F f) n I -S JULIANADORP. Algemeens vergadering van de vereen. ,Yxo.&" Maandagavond hield bovengenoemde vereen, hare jaarvergadering in het café 't Centrum, van den heer H. W. Vcul. Do voorzitter, de heer K. Bregman opent, niet al len welkom te heoten, de vèncaderlng. De secretaris, de heer I. J. Gaakeer Pz. leest de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Aan het jaarverslag ging een propagandistisch woord vooraf. De finantieele toestand is buitenge woon gunstig te noemen. De vereen, telt 16 donateurs en 59 leden, waaron der 5 vrouwen; 11 leden zijn ziek geweest, uitgekeerd 270 dagen, ziekengeld f 391.33. Aan do verzekering der drie wachtdagen en «le 20 pet. aanvulling wordt nog veel te weinig aandacht geschonken. Het bezit per lid bedraagt thans f 70.10 en is een niooie waar borg. Volgt de rekening en verantwoording over 1033, van den penningmeester, den heer K. Venver. Het steunfonds bedroeg f 201.84. De vereenigings- kas bezat f 3933.92. Totaal hezit f 4135.76. Over het afgeloopen jaar is een voordeelig saldo groot f 370.89 gemaakt. De vergoeding voor den voorzitter, secre taris en penningmeester werd op hetzelfde bedrug van bet voorgaande jaar bepaald. Volgt bestuursverkiezing. Dc aftredende heeron A. Kossen, K. Venver en I. J. Gnaker Pz. worden herkozen, als lid van den Raad van Toezicht de heer A. Speur. Het bestuursvoorstel om de donatiegelden in het steunfonds te storten en stilzwijgend te verlengen, wordt na eenige discussie eveneens aangenomen, zoodat dit in het vervolg niet meer op de agenda behoeft te prijken. Bij de rondvraag vindt de heer C. van Spelden Cz. dat de contributie voor «le 20 pet. aanvulling ie hoog is. Hierover ontspint zich een geanimeerde be spreking, waarbij echter de gevoerde tactiek van 't bestuur aan de spits bleef en door de vergadering gesteund werd. Na een huishoudelijke aangelegenheid te hebben behandeld, volgt sluiting. In de nu volgende bestuursvergadering werden de functies van het Dag. Bestuur weer ann dezelfde personen toevertrouwd, welke dat allen aanvaarden terwijl alle andere leden zich ook weer bereid ver klaarden om, zooals voorheen zitting te nemen. Verder werd nog medegedeeld, «lat er over het jaar 1933 geen cent contributieschuld is. Hierna volgt sluiting. ANNA P AU 10WNA Openbare vergadering van Hoofdingelanden van den Anna Paulownapolder, op Zaterdag 17 Febr. 1934, des voormiddags tc 10.30 uur in het Polderhuis. Punten van behandeling: L Notulen. 2. Mededeel ingen. 3. Vaststelling van een gewijzigde politieverorde ning voor den Anna Paulownapolder. 4. Vaststelling van de begrooting voor het jaar 1934. 5. Rondvraag. Z IJ P E T ZAND. Voetbaluitslagen: Vios IG.Z. I 23; G.Z. II— Voorwaarts III, 9-3; G.Z. III—R.W. II, 3—1. I We vernamen, dat het café „Veldlust" te Koe gras, tot heden bewoond door den heer C. Rezsl, in huur is overgegaan aan C. Vermeulen te Haarlem. De Tooneelvereoniging E.M.M. alhier gaf j.1. Zon dagavond hij de Wit voor een volle zaal een welge slaagde uitvoering. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven: „Ooni Piet en Co." De aanwezigen hebben zich, blijkens do gulle lach en het applaus dat hij elk bedrijf opsteeg, wel ge amuseerd. Het stuk werd dan ook goed vlot gespeeld. Druk bal volgde na afloop.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2