Alcohol uit Suikerbieten? Het nieuwe Kleuterhuis te Petten. Dinsdag 13 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Derde b!sd. ^o. 9431 DE OFFICIEELE OPENING. Groote belangstelling. Ingezonden stukken. OMZETBELASTING. ülT de OMGEVING Inbraak met bedreiging. Arbeidersontwikkeling. Vele auto's en een tweetal bussen waren noodig om de talrijke genoodigden van elders te dirigeeren naar het fraaie, witte gebouw in het Korfwater te Petten, het voltooide Kleutcrhuis der vereeniging pTrein 8.28 Nadat de gong de gasten in de ruime eetzaal bij eengeroepen had. nam de voorzitter Dr. E. J. Abra hams. het woord. Deze dag, zei spreker, is voor ons een feestdag, ten le. omdat Z. Exc. Minister Sloto- znaker de Bruine hier tegenwoordig heeft willen zijn en 2e. omdat deze bouw een afsluiting is van een periode van reorganisatie, die 12% jaar geleden werd begonnen. Thans beschikt do vereeniging over 2 boschhuizen, een zeehuis, terwijl dit het derde kleu terhuis is. We hebben lang geaarzeld om in dezen tijd van neergaande conjunctuur tot verwezenlijking van deze grootsche plannen over te gaan. Deze aar zeling werd grootendeels overwonnen, doordat wij len Mevr. Kijlers ons haar geheele vermogen liet. In deemoedigheid willen wij harer gedenken. Wij prij zen ons gelukkig, dat we tot heil onzer zwakke kin deren dezen flinken stap in de goede richting hebben kunnen zetten. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan allen, die hetzij aan de voorbereiding of de uitvoering der plannen huu be>te krachten hadden gegeven, ver kreeg het woord Z. Exc. Minister Slotemaker de Bruine. Deze verklaarde volgaarne aan de uitnoodiging te hebben gevolg gegeven, bovenal om het heerlijke doel, dot de vereeniging nastreeft, dat is "t zooveel mogelijk afwenden van de dreigende gevaren, die do gezondheid der kinderen bedreigen. Ook de over heid beeft ten deze een taak. die te zwaarder wordt naarmate de middelen voor de overheid trager vloei en. Dun is 't immers vaak noodzakelijk met den mond „neen" te zeggen, terwijl eigenlijk in 't, hart een „ja" opwelt. Maar hoe verheugend is 't te ervaren en de overheid is daar in hooge mate erkentelijk voor dat in dezen benauwden en benauwenden tijd in personen en kringen beseffen opbloeien, dnt bet werk toch moet worden gedaan en in eendrach tige samenwerking niet toewijding, geduld en taai- beid gestreefd wordt naar een schoon en humaan doel. Voorts wijst spr. op 't delikate werk van directrice en zusters, die los van den huiselijken kring do kin deren hier hebben to ontvangen ,te verplegen en te koesteren. Dit eischt niet alleen maar lichamelijke inspanning, doch ook toewijding en liefde. Mogen zij allen zooveel liefde in eigen hart hebben, dat na 't verlaten dezer zegenrijke inrichting bij do kinderen liet besef opkomt: Jn, thuis is het 't best, maar op één na het beste was Petten. Dr. Kropman, waarnemend burgemeester van Am sterdam, vertolkte do gevoelens van het gemeente bestuur. Wij hebben, aldus spr., twee redenen, waar om wij hier gaarne tegenwoordig wilden zijn. De eerste is een zakelijke. We hebben zeer veel waar deering voor wat het particuliere initiatief ton bate van Amsterdams bevolking tot stand gebracht. De tweede reden is meer van persoonlijken aard. In 't college van B. en W. staan de Burgemeester en 5 wethouders nogal eens op gespannen voet met den Aan Mcj. W. Krul, onderwijzeres te Schagerbrug. Zeer geachte redactie, Sta mij toe, dat ik bovengenoemde dame van re- plieg dien. waarvoor gaarne dank. Aanvankelijk was het mijn voornemen, om niet op haar critiek in tc gaan. omdat Mej. Krul blijk geeft niet juist to onderscheiden en ook in de on- derwijs-geesteswereld slecht georiënteerd to. zijn. Allereerst wil ik dan het nuchtere feit memorce- ren, dat volgens do laatste publicatie van de Cen trale Statistiek (Nov. 1933) de schoolbevolking van 'i Openbaar onderwijs in getal achteruit ging met 14078 leerlingen, in één jaar tijds. Hel. aantal leerlingen hij het Bijzonder onderwijs steeg met 12127, ook in één jaar tijds. Mcj. Krul bleef in gebreke een redelijke verkla ring tc geven voor de enorme achteruitgang der openbare scholen en de sterke vooruitgang van liet Bijzonder onderwijs. Zij schrijft: „U is een Christen; ,U liegt dus niet." Na deze zonderlinge tirade immers de H. Schrift zegt: God alleen is waarachtig en alle mcnschen leugenachtig eischt Mej. Krul bewijzen voor mijn bewering, dat de oorzaak van de achleruitgang der openbare scholen, moet worden gezocht bij de socia listische onderwijzers. Ik schreef echter: Wanneer men dan ook rustig overweegt, waarom de openbare school steeds maar in leerlingenaantal afneemt, dan is de oorzaak: de openbare onderwijzers maken zelf de menschel) schuw voor dit z.g. neutrale onderwijs. Hoewel het onaangenaam werk is, bewijzen te leveren voor overigens zeer bekende feiten, wil ik Mej. W. Krul de geëischte bewijzen geven. Vooraf verzoek ik echter personen en zaken wel te willen onderscheiden, waarbij ik gaarne inlasch een zin, die in mijn vorig schrijven ongelukkigerwijze uit viel en ongeveer als volgt luidde: Verscheidene col lega's bij het openbaar onderwijs, die ik ken en hoogacht, gaven mij meermalen hun ergernis te kennen over de gedragingen van onderwijzers, die door hun optreden bet openbaar onderwijs schade berokkenden. 'Het uitvallen van dezen zin is niet *au ons te, wijten. Red Sch. Crt.) Aangezien Mej. Krul zich niet overtuigd acht. door de uitspraken van Mr. Marchant, anders toch wel een goede bekende van de Vereeniging „Volks onderwijs". zal ik slechts citeeren. wat gezaghebben de mcnschen spreken uit den kring van het open baar onderwijs. Dr. Emmens: ..Het is van alqemecne bekendheid dat het onenbaar lager onderwijs in de laatste jaren met snelle schreden achteruit gaat. Een van de voornaamste oorzaken r'.ie gewoonlijk niet worden genoemd ligt m.i. in het optreden van de onderwij zers. Dc ,roode onderwijzers" moeten uit het fiden. Dr. Abrahams is wethouder van financiën. Daar willen wij nu gaarne een vriendelijkheid tegen over stellen. Voor wat u, Dr. Abrahams, hier wrocht te, verdient U den dank van het gemeenebest. Dr. D ij 1 sprak als voorzitter van den Centralen Raad van Kinderuitzendingen. Hij wees er op, dat één groep van kinderuitzending nog stiefmoederlijk is bedeeld, n.1. dc Kleuteruitzending. Moge Uw werk in dit huis evenveel vruchten afwerpen als dit met Uw andere inrichtingen het geval is. De heer v. d. Bent uitte de beste wenschen voor den Amsterdamschen Raad van Kinderuitzending. Het kamerlid, de heer Ketelaar, voerde het woord als voorzitter van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Wij, die thans 11 huizen door het geheele land exploiteeren, weten van de vele moeiten en zorgen, die daaraan verbonden zijn. Grooter echter is dc voldoening, die dit werk schonken kan en de dankbaarheid der ouders en der kinderen voor de herwonnen levens kracht is een stimulans om op den ingeslagen weg voort te gaan. Uw bestuur stelt zich voor om na de opening dezer inrichting eenigen, overigens welver dienden. rust te gaan genieten. Wij durven U wel voorspellen, dat daar niets van zal komen. Als, bij de vele kleuters, die gij reeds verpleegt, zich voor de deuren Uwer huizen de honderden en duizenden zwakken en misdeeldcn verdringen, dan zult gij Uw heilzaam werk voortzetten. Enorm groot is nog de ellende op dit gebied, er is een achterstand in te halen. Wel is in de laatste 30. 10 jaren het kinder sterftecijfer gedaald, maar wij zijn er van overtuigd, dat meer nog te bereiken is. Zooals trouwens al zijn voorgangers, bracht de heet Kotelaar hulde aan Mevr. Abraham» voor liet vele door haar verrichte werk. Dc heer De Wilde bood het bestuur uit naam van vele ouders van verpleegde kinderen 3 Ultrasols aan en een klok in de hal. Voor de N.-H. Vereen. „Het Witte Kruis" sprak dc voorzitter, Dr. Meindersma. Deze overhandigde eenig speelgoed voor de speelzalen. De heer De Hoop schonk namens dc zusterinstel ling „Bio-vacantleoord", in afwachting van een nau were samenwerking, die in voorbereiding is, een en veloppe met inhoud, waarvoor alvast eenige kleuters verpleegd konden worden. Nog voerde het woord de heer J. de Moor, bur gemeester van Zijpe. Deze spr. bracht in herinnering de samenvoeging der gemeenten Zijpe en Petten. Hij wees er op, dat deze samenvoeging zonder veel ani mo bij beide partijen tot stand was gekomen. Nu na n jaren berouwen wij ons elie vereeniging niet meer. Petten is beduidend vooruitgegaan en wij zijn dank baar, dat dc keuze voor vestiging dezer instelling ge vallen is op Petton. Het D. B. zal trachten de omge ving van dit buis nog aantrekkelijker te maken dan ze al is. Bereids zijn met het Staatsboschbeheer over eenkomsten getroffen over 't aanleggen van eenige wegen in dc duinen en de dennenaanplanting. Veel heil, veel zegen op Uw nuttige onderneming. In een geestige slotspeech bracht Dr. Abrahams dank aan den minister en voorts aan allen voor dc geuite wenschen. Terwijl buiten de verpleegde kinderen uit het an dere tehuis eenige liederen ten gehoore brachten, werd de eerewijn rondgediend. Hierna verspreidden de gasten zich in 't gebouw, om de inrichting in oogenschouw te nemen. Do Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier, maakt belanghebbende han delaren en winkeliers, die tevens bijkomstig fabricee- ren er nogmaals op opmerkzaam, dat de verzoeken om hun op 1 Januari j.1. aanwezige handels- of win kelvoorraad zonder berekening van omzetbelasting tot 1 April a.s. te kunnen afleveren vóór 15 Februari a.s. bij den Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen moeten worden ingediend. Het betreft hier b.v. do handelsvoorraad van een winkelier in confectie die te vens een atelier heeft een winkelier in meubelen, die een stoffeerderij aan zijn zaak heeft verbonden, een winkelier in luxe artikelen tevens lijstenmaker, een autohandelaar die tevens carrosserieën bouwt, enz. In het verzoekschrift dat ongozegeld kan worden opge maakt. dient men een vergunning aan te vragen over eenkomstig art. 4 der Omzetbelasting met de bedoe ling deze te mogen toepassen volgens de beschikking van den Minister van Financiën dato 29 Januari 1934. 'ANNA P AU 10 W N A Het rlaapvertrek binnengedrongen. Niet veel buitgemaakt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de heer P. de Jong in den Kleiweg wakker van eenig gerucht in zijn woning. Hij schonk er niet veel aandacht aan, daar hij meende, dat het door de poes veroorzaakt was, die misschien op muizen jaagde. Plotseling ging echter de kamerdeur open en kwamen een paar in dividuen binnen, waarvan een hem met het scherpe licht van een zaklantaarn belichtte en die hem dreig de te zullen schieten, als hij zijn geld niet wilde ge ven. De heer De J., danig geschrokken, zeide geen geld in huis te hebben, dan hetgeen zijn portemonnaie bevatte, die in den zak van zijn pantalon zat, welke over een stoel hing. Dc inbrekers haalden de portemonnaie, waarin niet veel geld aanwezig was, er uit en verwijderden zich daarmee. Behalve eenige sigaren schijnen zij overi gens niets uit het huis ontvreemd te hebben en ook geen pogingen aangewend te hebben naar iets anders van hun gading te zoeken Waarschijnlijk hebben zij het huis op dezelfde wijze als waarop zij gekomen zijn, n.1. door de schuurdeur, weer verlaten. Bal-masqué. Het gemaskerd bal. georganiseerd door de amu sementsclub K.N.A.L. in de zaal van den heer Slik ker. trok niet alleen veel belangstelling, maar er waren ook heel veel deelnemers, tot zelfs ver uit den omtrek. Do jury, bestaande uit mevrouw Baken, mevrouw Kaan en mevrouw Keizer, had dan ook geen gemak kelijke taak. Te oordeelen naar het applaus, dat tel kens opklonk bij het bekend maken van den uit slag, bleek haar beslissing ook in den geest, van de aanwezigen te zijn. De uitslag was als volgt: Origineelste costuum: Onbewaakte Overweg, S. de Beurs, Oudkarspel. Groepen en paren: 1. K.N.A.L.-girls, C. Polet, G. Keuris. M. Sieuwers, J. v. d. Panne, Anna Paulowna; 2. Luchtvogels: R. Simons, A. Willemse. J. Blank man, T. Koster. J. Simons, R. Dekker. Schagen; 3. Piraten: L. Keuris. T. Hoogmoed, Anna Paulowna. openbaar onderwijs verdwijnen, om een nationaal onderwijs weer tot een denkbare mogelijkheid te maken." Dr. Bruins: ..De geest van den onderwijzer werkt in op dc kinderen. Het is niet onverschillig of een socialistisch o! een liberale onderwijzer voor de klas staat." De Iioofdinsp. v. Onderw. in N.-Holland: „De poli tieke omhelzing van de openbare, scholen heeft fu neste gevolgen..." J. II. Pluvier: „De onderwijzers der openbare school mogen zich niet beklagen, dat hun houding in dc school wordt gewantrouwd." Dc voorz. van de V.H.S.N. in zijn openingswoord (1933): „Bij ons openbaar onderwijs schudt al les op zijn grondvesten en de verhoudingen worden uit liet oog verloren. Waar het hoofdbestuur ook komt, in dorp ol stad, overal treft het ons. dat den rijksinspecteur in bepaalde gevallen dc macht tot ingrijpen ontbreekt." Dc Bond van Nederlandsche onderwijzers hield een vergadering over het Rapport-Welf er: De spre ker eindigde: „Daarom op tegen Weiter, vóór de jeugd van ons land." Daverend applaus, gevolgd door het zingen van de Internationale. Uit „Het Vad." G. van Veen: „Hadden wij aan de openbare scho len het meeleven met schoolproblemen als de Bij zondere school, wat zou de school voel steviger staan... Men moet het wortelgestel van do openbare school nakijken en de geheele geesteshouding van de onderwijzers moet herzien worden." W. van Ackoov: „t Zal én in 't welbegrepen be lang onzer school én niet minder ni dat der Amster- danischc jeugd zijn, als «Ie stedelijke overheid een beteren en ruimeren blik heeft, dan deze zonderlinge opvoeders tot alle maatschappelijke deugden", 't Ging over de weigering der onderwijzeisafdee'ing. Amsterdam", om deel te nemen aan dc W. de Zwij gerherdenking in dc openbare school. „Het Onderwijs", orgaan dor V.H.S.N.: „Ken N.O.G.- hoofd is een nog-hoofd. maar over een boel klein gedeelte: hij is de uitvoerende macht van de wet gevende schoolvergadering, of althans het grootste deel ervan. Hij moet de klasse nemen die zijn on derwijzers hem aanwijzen: hij mag niet bet „Wil helmus" laten zingen als dc onderwijzers er princi- pieele bezwaren tegen hebb'Ui... want hij is lid der vereeniging (N.O.G. Nod. Onderwijzers Genoot schap). Mej. Krul kan nu zelve mijn bewering toetsen aan uitspraken van mannen, die naam hebben in den kring van het openbaar onderwijs en die pal staan voor haar belangen. Zii gaf een citaat van Mr. Oud. toen voorzitter van de Vereeniging „Volksonderwijs", door haar druk ge- snatiëerd. Het is een opsomming van do schoone hoe- dnn«"heden der Openbare school. Ze zal moeten toe geven, dat een voorzitter natuurlijk zón sr>re",'« p' zou liet mij werkelijk benieuwen of Mr. Oud dat oude recept nog voor zijn rekening neemt! Trouwons, wat baten schoone woorden. Zoo ook de schijnbaar apodictische uitspraak van Prof. Gunning. Deze hooggeschatte paedagoog levert zelve liet bewijs de Christelijke school niet te kennen. Immers, de kin deren luisteren zonder uitzondering gaarne naar dc Bijbelles. In geen geval wordt in de Christelijke school het geloof er ingestampt! Mej. Krul zal ik niet in alles au serioux nemen, doch een paar dingen kunnen niet zonder meer pas- seeren. Zij schrijft: „U zult 't toch niet in uw hersens ha len, hoop ik, om als voorstander van groote gezin nen, die kwestie met uw leerlingen ie behandelen?" Afgezien van het feit. dat Mej. Krul verkeerd las als iemand een boom volgens zijn natuur laat groei en. is hij dan voorstander van onbelemmerde boom- groei? wil ik baar wel zeggen, dat het kwaad van een rood onderwijzer juist is. dat hij zwijgt. Bijv.: een klas gaf blijk zeer goed de ligging van een straf kolonie te weten in Indië, maar wist van den Zon- dingsarbeid niets (scholenbouw en medischen dienst). Neutraal onderwijs? Zij schrijft, dat „verreweg het grootste deel der on derwijzers geen politieke overtuiging bezitten, wan neer ze de school binnengaan." Dat kan mtsschién gezegd worden van onderwijzers van 40 jaar en ouder, maar overigens is Mej. Krul slecht ingelicht. Het Wilhelmus, en Willem van Oranje als geloofs held kan haar niet bekoren. Mej. Krul meent, dat een goed onderwijzer en zij, die een hooge opvatting van hun taak hebben, over deze dingen niet spre ken. Zoo wordt liet duidelijk, dat in liet Onderwijs verslag geklaagd wordt over liet gemis aan kennis van «Ie meest eenvoudige dingen der Vad. Geschie denis, o.m.: „geen een wist te beantwoorden, waar om onze prinses Juliana heet", enz. Tenslotte, summa summarum. men kan als Mej. Km!, en anderen, de uitnemendheid en de soliditeit der openbare school verdedigen; men kati zeggen: de. school is uitstekend; de ouders schijnen daar anders over te denken, want in één jaar tijds een achteruit gang van 14078 II. Dat is het antwoord der ouders aan allo schoone woorden van diverse lofredenaars. Men kan ook liet Bijzonder Onderwijs smaden, zoo veel men wil. Edoch, duizenden mensehen, die z.g.ti. „niets" zijn hegeeren het voor hun kinderen: in één jaar tijds een vooruitgang niet 12127 leerlingen. Mej. Krul schrijft: liet ware Christendom ligt voor een socialistischen onderwijzer in de leerstelling van Christus: „Hebt uw naasle lief als u zelve". Juist! en dat is hun zwakheid. Wam de Christus zegt: Wat is de hoofdsom der geboden? God lief te hebben en uw naaste als uzclve. Men kan de hoofdzaak van dit ge bod wel afkappen, maar dan is het andere woorden spel en zonder beteekenis. Geachte Redactie, nogmaals vriendelijk dank, De indertijd geuite wensch om het vraagstuk van de verwerking van suikerbieten tot alcohol ook eens tc bezien uit een oogpunt van practische uitvoerbaar heid voor Nederland, is voor de Vereeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier aanleiding geweest een Commissie in het le ven te roepen welke deze kwestie nader zou kunnen bestudeeren. Deze Commissie, welke hare werkzaamheden reed» is aangevangen, is samengesteld uit de heeren: P. Buermann, Stompctnren Voorzitter; Jb. Kistemaker, Waardpolder; R. L. Waiboer, Anna Paulownapolder; Jb. S. Visser, Santpoort; Ir. G. Lienesch, Rijkslandbouwcons., Schagen, Secretaris. Het is de bedoeling na te gaan of er afzetmogelijk heden zijn te vinden voor het eventueel te maken pro duct en verder of dc economische verhoudingen in Nederland de fabricage zullen toelaten. De uitbreiding van de toepassing van het suiker- biet-alcohol-procedé in onze buurstaten, wettigt alles zins nadere bestudeering, temeer waar eventueel be staande mogelijkheden voor de bietenteelt juist nu van groote waard zijn te achten en niets onbeproeft mag blijven om deze belangrijke kuituur van onder gang te vrijwaren. Uw dw., Krabbendam, 10 Febr. 1934. A. VAN DALEN, 4. Holl.-Indië-Post. J. Vergouwen, A. Kaan, II. Gijs- berts, D. Kaan. Anna Paulowna. Enkelingen: 1. Muziek. M. Plugboer. A. Paulowna; 2. Ned. Fabrikaat,n J. Jansen, Oudkarspel; 3. Nacht, T. van I'eten. A. Paulowna; 4. Schaakspel. C. Glc- rum, W,waard; 5. Gretchen, A. Volder, Schagen; 6. Kngelsch matroos, mevr. dc Beurs, Oudkarspel; 7. Klok. M. Keetman, Schagen; 8 Aviateur. J. Vol len, Schagen; 9. Waaier. A. Buisman, Oudcsluis; 10. Professor. G. Wit, W waard; 11. Clown, R. Tau- ber, A. Paulowna; 12 Zeeroover, A Borst Ld.. Bree- Z&nd; 13. Charlie Chaplin. S. van Eeten, A. Pau lowna; 14. Tarvo-brood. A. Schenk. A. Paulowna; 15. Spaansche Pierrette. J. Bus. Alkmaar; 16. Pin da-Koningin, H, Jager. W'waard; 17. Spaansche Dan seres. A. Rol. W'waard; 18. Charlie Chaplin. J. Munt- jewerf. Anna Paulowna. BREEZAND. Neutr. Bond van Boeren, Land- en Tuin bouwers. Na een inleidend woord van den lieer W. Hoep, voorzitter van de in Anna Paulowna bestaande, afdee- ling van den Neutralen Rond v&rt Boeren, Land- en Tuinhouwers, sprak de hoofdbestuurder, de heer Hoogland in café Borst over: „Wat heeft dc bond be reikt en wat is zijn taak in de toekomst." De heer Hoogland betoogde allereerst, dat een vei- lingsvereeniging zich alleen bemoeit met den afzet van het product, doch dat liet sociaal-economisch be lang van den tuinder ook behartigd dient te wor den. Daarvoor is aansluiting bij een stands-organi satie noodig om eensgezind z'n belangen bij de re- geering te kunnen bepleiten. Het is moeilijk te zeggen of hetgeen don laatsten tijd in het belang van den tuinder is tot stand geko men, nu juist alleen aan den bond tc danken is. Op merkelijk is intussehen dat veel maatregelen zijn genomen, na het ontslaan van den hond en dat se dert dien ook bestaande vercenigingcn hun houding gewijzigd hebben. De hond mag niet enkel een crisis-bond zijn. Juist In den opgaanden tijd wordt dc grondslag gelegd voor de ellende in slechter tijden, die altijd weer op goede tijden volgen. De hypotheek gelden worden den mcnschen dan zoowat opgedrongen, maar later zit men voor de niet op te brengen lasten. Er is ook in hetere tijden genoeg voor den hond te doen, want hij moet voorkomen, dat ooit weer zulke groote schom melingen kunnen voorkomen, als de voorafgaande tijden van bloei en deze depressie vertoonen. Spr. noemde in dit verband nog het „gelijkschakelen" van de hypotheekrente met de opbrengst van den grond en het strijkgeld-euvel. De heer Vennik van Venhuizen beantwoordde eeni ge vragen over «le bloemhollen-sancering. Bij een en ander kwam tot uiting, dat de saneering te laat kwam en bij de inlevering geknoei mogelijk was door onvoldoende, controle. De Kweekers-Centrale heeft te kennen gegeven er aan vast te houden, dat in 1931 ingeleverd moet worden, wat in 1933 te kort is ingeleverd. Een paar vragenstellers bepleitten een nrognessieve inlevering. Betreurd werd, dat het vak het niet eens was. Het is noodig, dat de groepen groote en kleine kweekers en zij. die een gemengd bedrijf hebben, ook als zij op sommige punten tcgen- frijdige belangen hebben, zich toch met elkaar wc- 'en verstaan, want alleen bij centralisatie lieeft de Ministèr een adres, waar hij inlichtingen kan ver krijgen. waaraan hij zich houden kan hij het nemen van maatregelen. Het zal thans zaak zijn bij de Kweekers Centrale aan te dringen op niedezeggitig- schap voor dc regeling, geldend voor 193i. Een der aanwezigen bepleitte voor vereenigingen het recht te verwerven, een exporteur aan te stellen, huiten de erkende exporteurs. De heer Vennik deelde nog mede. dat dc steun voor den tuinbouw met 1% mUl. guldon is verhoogd, •u nadat verschillende aanwezigen zich als lid van de afdeeling hadden opgegeven, sloot de lieer Hoep de vergadering. - ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond hield de afdeeling Anna Paulowna van de Moderne Landarbeidershond eene cursusver gadering iu de zaal van don heer W. Kossen. waarbij als spreker optrad de tijdelijke propagandist van dien Bond. de heer II. Westeling, waarna dooi- «le „Arfi", een onderdeel van het Instituut voor Arbeidersontwik keling, dat zich beweegt op liet gebied der film techniek, enkele films werden vertoond. De zaal was staande vol. Nadat «ie Voorzitter, de heer J. Dekker, de vergade ring met een kort woord had geopend, werden eerst enkele voor-films vertoond, zooals: „De uitoefening «Ier visscherij in de Lofodden": Vulkanische uitwer kingen. zoowel te water als te land; een Miekv-Maus- film: enkele momenten uit de 8 Novemher-demonstra- tie; Massa-sporfbeoefening in het Stadion, enz.". Dan vangt de heer Westeling zijn rede aan, met te wijzen op den hoogen trap van ontwikkeling, waar op kennis en techniek thans kunnen bogen. Dit wordt met voorbeelden verduidelijkt. Toch kon men zich teleurgesteld voelen, dat deze kennis nog al te wei nig wordt toegepast om tot een betere ordening in de maatschappelijke ontwikkeling te geraken. Naluurlijk is dit niet aan de kennis zelve te wij ten, doch zijn hiervoor andere oorzaken aanwezig, n.1. de zucht naar individueelc winst. Met verschillen de voorbeelden wordt hierbij aangetoond, hoe meer-

Schager Courant | 1934 | | pagina 9