Kijken is Koopen bijCLOEGK Oostenrijks bloedige strijd. Officieel bericht van den toestand K. Roggeveen Nog 2 weken Woensdag 14 Februari 1934. Postrekening No. 23330 SGHAGER 77ste Jaargang. No. 9432 codiahit. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerst uit komend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f180. Losse nummers 6 cent ADVPRTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groofe letters worden naar plaatsruimte berekend. BURGEROORLOG DUURT VOORT. Ondstrijders opgeroepen. Standrechtban ken beginnen hun werk. Doodvonis- sen verwacht. - Woningen, die reeds bij den bouw als vestingen wa ren ingericht. Tweeduizend dooden? Hoe de situatie in Oostenrijk zich zal ontwikke len, valt op het oogenblik nog m teiüjk te doorzien. Het is oen bloedige strijd otn de macht, waarbtj aan beide zijden dooden en gewonden gevallen zijn en ver moedelijk nog veel meer zuilen vallen. Zoo schreef de correspondent van het ,.Alg. H-bi." gisteravoii 1 nog: maar toen ik hedenavond de prachtige sta tietrap van Weencn's stadhuis afdaalde, viel mijn oog op een bloedspoor op de marmeren treden; en dit leidde naar een hoek van het trappenhuis waar een pas opgeveegde heel grooto bloedplas, haastig, blijkbaar met het oog op de eerste persconferentie der nieuwe machthebbers, bedekt was rnet een groo- to voetenmat, die in dien hoek geen nut had. Nlanr wie let daar op of vraagt er naar. riu het bloed met stroomen wordt vergoten, en nu iedereen bezorgd is om de eigen lieve huid, daar we nog ieder oogenblik om ons heen menschen met moordtuig zien uitruk ken of bereid staan, om Weenen voor moord, brand stichting en plundering te vrijwaren? Tot zoover genoemde correspondent Het is dus wel een bloedige strijd, die ten volle den naam bur geroorlog moet dragen. De berichten, welke natuur lijk onder de strengste censuur staan, zijn ware oor logsberichten en het officieelo verslag van den toe- stand is geheel gesteld in den stijl van dc front- berichten uit de jaren 1914—1918. Een ecnigszins juist cijfer van het aantal gewon den kon nog niet worden gegeven, maar waar in het geheelc land gevochten wordt en de daarbij aan weerszijden gebruikte wapenen tot dc gevaarlijkste soort bchooreti, zou het geenszins behoeven te ver wonderen, als er zeer vele slachtoffers vielen, meer dan de tot dusverre gemelde getallen doen ver moeden. Men spreekt zelfs reeds van '2000 dooden. De regeering-Dollfuss heeft ingegrepen met do krachtigste DUUtta ffUTOW zij beschikt: den staat van beleg en het verbod van iedere actie voor do sociaal-democratische partij, welke zelf ontbonden is. Het zal nu haar zware taak zijn de orde in het land to herstellen en de neg opvlammende onlus ten te onderdrukken. Doch dit is en blijft het nega tieve deel van haar arbeid. Daarnaast staat het po sitieve, het ophouwend" Maar dit deel van den ar beid zal slechts in dc grootste oendracht vervuld kunnen worden. Verhalen van ooggetuigen. Deelnemers aan den strijd van dc beide laatste da gen in Oostenrijk, resp. ooggetuigen van een aantal gevechten tusschen dc socialisten en de executieve van dc regeering geven een relaas van détails der gebeurtenissen, die in een heele reeks van gevallen een afwijkende lezing geven van de officieele mede- deelingen der regeering. •Volgens deze ooggetuigen woedde de strijd tot gis termiddag rondom de uitgestiekte woningcomplexen van Sandleithen, welke zich uitstrekken van llermals naar Ottakring. In deze complexen wonen duizenden huurders, grootcndeels arbeiders, maar ook kantoor bedienden. Meer dan de helft van deze bewoners kunnen gerekend worden te bchooren tot het so cialistische kamp. De rest nam geen deel aan den strijd, doch kon de gebouwen niet verlaten, aangezien zij dan tusschen twee vuren zouden komen te staan. Onder de honderden dooden en gewonden, die in de geweldige gebouwencomplexen liggen, bevinden zich uiteraard ook tal van slachtoffers, die in het ge heel geen deel hebben genomen aan den strijd, zelfs anti-marxisten. Nadat een der vele huizen van dit complex op een gegeven oogenblik door politie en militairen bezet was, bleek, dat het reeds volkomen in elkaar geschoten was en dat alle inwonenden of del dood of wel zwaar gewond waren. Eerst toen fs het de politic gelukt dit in puin geschoten huis te bezetten. Voortdurend rijden ziekenauto's voor om de slachtoffers weg te halen. Bijzonder hevig woedde de strijd om hpt socialis tische arbeidersblok in Ottakring. dat cv-ioeons een vesting geleek. Het huizenblok was in wijden om trek afgezet. Niet minder he-ig was de strijd om dc gemeente lijke woningcomplexen in Heiligenstadt en om het station van deze voorstad. Do politie heeft sedert Dins dagmorgen herhaaldelijk het station bestormd. In den loop van den dag was het afwisselend in handen der socialisten en der regeringstroepen. Aan heide kan ten moeten tientallen dooden en gewonden zijn geval len. Het Karl Marx-gebouw, dit op een sterke natuur lijke vesting gelijkend woningcomplex, is gistermid dag laat onder artillerievuur genomen. De socialisten beantwoordden de beschieting fel. Wat in puin ligt, kan niet geheel worden vastgesteld. De tegenstand der socialisten is hier buitengewoon hevig. Ook hier wonen talrijke niet-marxisten, die tusschen heide fronten staande veel geleden hebben. In do ochtend uren is in gedekte stellingen een batterij veldhouwit- sers opgerukt, die het Schlinger-huizenhlok onder vuur nam. Tot 12 uur woedde de strijd aan beide kan ten even vurig en verbitterd. Aanmaningen zich over te geven werden door de opstandelingen van de hand gewezen. Uit de beide industriesteden St. Poelten en Wiener- Neustadt, evenals uit Neuklrchen, Ternitz en Glogg- nitz ontbreken berichten. Wanneer men er te Weenen niet in slaagt nog voor het invallen van het donker orde en rust te Herstellen, acht men den toestand voor Woensdag in brecdo kringen zeer ernstig. Weenen, 13 Februari (V.D.) Het officieelo nieuwsbureau publiceerde Dinsdag middag om 5 uur een bericht, waarin wordt ver klaard: Te Weenen werd de Schlingehof in het 21ste district opnieuw door de uitvoerende macht van den bond bezet. In het overige deel van het district duurt de beschieting door de artillerie nog voort. Pioniers ne men deel aan den strijd. In het tiendo en elfde district hebben nog kleine bostingen plaats gehad. Te Linz in Opper-Oostcnrijk is reeds volledige rust ingetreden. Linz en omstreken zijn thans weer in het bezit der Executieve. De leden van den Schutxbund vluchten. Te Stcyr (Opper Oostenrijk) zijn gemotori seerde batterijen opgerukt. De Heimatschutz bevindt zich daar ter plaatse onder leiding van Starhemberg. De voorstad Ennsleiten wordt thans gezuiverd. To Kapfenherg in Stiermarken is de gendarmeriepost, die sedert Maandag was omsingeld, door bondsleger en Heimatschutz ontzet. Naar uit Linz wordt gemeld heeft de directeur voor de veiligheid voor Oppcr-Oostenrijk met het oog op het feit, dat bij den terugtocht der gewapende leden van den Schutzbund tal van wapenen zijn verborgen, medegedeeld, dat ieder lid van den voormaligcn Re- publikeinschen Schutzbund en van de sociaal-demo cratische partij, die wapens in zijn bezit heeft en deze niet inlevert, bij standenrecht zal worden veroor deeld. FEY VOOR DE RADIO. Majoor Fey. Voor de radio heeft de leider van het veilig heidswezen, vice- kanselier Fey gis teravond een toe- Spraak gehouden. Hij verklaarde, dat de tegenstand tot op enkele klei ne centra van ver zet na gebroken was. Als nieuw feit vermeldde *ey, dat te Wee nen in het 21ste district het com missariaat van po litie uit de daar tegenover gelegen stedelijke brand weerpost bescho ten was. Men heeft ge constateerd dat do stedelijke brand weer in vele gevallen gemeene zaak maakt met de socialisten. Zoo zouden in het Schlingergebouwcn- complex in het 21ste district, waar bij dc verove ring 400 leden van den Schutzbund gearresteerd 7.ijn, handgranatengevonden zijn uit den voorraad van de gemeentelijke brandweer. Van de gearresteerde leden van den Schutzbund zal een groot gedeelte voor het standgcrecht komen. Bijna alle socialisti sche leiders bevinden zich in handen der stedelijke overheid. Aan het einde van z.ijn toespraak herdacht Fey het groot aantal gesneuvelde leden van de staats- executieve. Hij richtte tot de arbeiders dc verma ning tot inkeer te komen. Groot aantal dooden te Floridsdorf. De regeeringstroepen hebben in het district Florids dorf de centra van het verzet: do Schlingerhof, het hoofdgebouw van de brandweer en do stedelijke bad inrichting, van waar uit het hoofdbureau van politie was beschoten, na ernstige gevechten bezet. Hoeveel menschenlcvens, ook van vrouwen en kin deren, daarbij verloren gingen en nog gaan, weet nog niemand. De schattingen loopen natuurlijk ver uit een. Bij het bombardement van den enormen Marx- hof in de voorstad Heiligenstadt, moet één enkelo gra naat, die midden in een groep yerdedigersontploftc, alleen als zestig slachtoffers gemaakt hebben. Nader wordt gemeld, dat bij de gevechten om het sociaal-democratische woningcomplex te Floridsdorf tot gisteravond laat reeds 100 dooden zijn gevallen. Tweemaal slaagden do verdedigers er in, de na een krachtige beschieting stormloopende regeeringstroe pen terug te slaan. Onder do dooden bevindt zich ook de hoofdcommissaris van politie van Floridsdorf. Het oordeel in officieelo kringen. De opstand aan het luwen. Op verscheidene plaatsen de orde hersteld. Volgens de laatste berichten werd de toestand te Weenen en in de bondslanden om acht uur gister avond van officieele zijde als volgt geschetst: Te Weenen is in de voorstad Floridsdorf in een om trek van 12 K.M. vanavond geheel gezuiverd. Daar cnboven zijn afzonderlijke communistische haarden van verzet bezet. Tegen de in verren omtrek gelegen communistische nesten zal Woensdagochtend worden opgetreden aangezien men de artillerie, welke thans overal direct wordt gebruikt, in dc nachtelijke uren wegens het daaraan voor particuliere personen ver bonden gevaar wil achterwege laten. In het Weensche district Favorieten zijn vanavond 4 machinegeweren, 100 geweren, tal van patronen en stalen helmen door de politie buitgemaakt. Ove rigens is het in de districten Favoriten en Simme- ring volkomen rustig. In de bondsdlanden is de regccring te Linz den toe stand meester, doch vanavond zouden in verschil lende straten vuurgevechten worden geleverd. Te Steyr is vanavond na langdurige gevechten de orde hersteld. Te Kufstein kon een vandaag uitge broken opstand direct door de militairen worden on derdrukt In de overige deeien van het Oostenrljksche gebied is het volkomen rustig. Tot de dooden behoort een directeur der Stevr-fa- hrieken, Wille Hcrbst, die Maandagmiddag in een auto werd doodgeschoten, een vrouw die een buik schot opliep, terwijl van rogccringszijde wordt me degedeeld, dat er bovendien 10 gewonden zijn. De Schutzbund zou 200 gewonden hebben, waarvan 80 zwaargewonden. Des avonds trokken versterkingen van de Heimwehr onder leiding van Starhemberg, de onbezette deeien van Steyr binnen. De verlieslost. Weenen, 13 Febr. (V.D.) Naar verluidt moet het totaal aantal dooden in Oostenrijk zeker niet onder de 500 geschat worden. In het Algemecne Zieken huis te dezer stede liggen 89 dooden, waaronder 27 vrouwen. Burgemeester Seitz door een beroerte ge troffen? Bij geruchte verluidt dat de burgemeester van Weenen, Seitz, die zooals bekend is. is overgebracht naar de poiitiegevangenis, een beroerte heeft gehad Volgens een bericht uit Steyr zijn daar de gevech ten in den loop van den avond in hevigheid afgeno men. De strijd was overdag zeer ernstig, aangezien do Schutzbund den tegenstand uitstekend had geor ganiseerd. De bewapening van den Schutzbund zou te Steyr bijna gelijk to stellen zijn geweest met die van beroepsmilitairen. De manschappen waren uit gerust met karabijnen, machinale pistolen en hand granaten en gekleed in goede uniformen. Do sterkte dezer troep wordt op 2000 man geschat. Dc belang rijkste stelling van den Schutzbund op de z.g. Enns leiten log vanmiddag onder zwaar houwitservuur, waardoor 4 huizen werden vernield. Gesteund door mitrailleurvuur zou het bondsleger tegen vier uur deze stelling hebben bezet, waarbij een derde deel der Schutzhundafdeelingen zich zouden hebben over gegeven. Do rest trok zich terug. Onder de gearres teerden bevindt zich de burgemeester, het gemeente raadslid Sichclreder, die het bevel heeft gevoerd. Aangezien het ziekenhuis in handen is van den Schutzbund moest in de stad een soort reservehospi taal worjlen ingericht. heeft U gelegenheid Uw belastingaangifte te verbeteren. Wend U voor bemiddeling tot LAAN D 123. Doodelijk ongeval te Arnhem. Arbeider de schedel verbrijzeld. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft in de loco- motlevenloods op het emplacement der Nederland- sche Spoorwegen te Arnhem een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 56-jarigo bankwerker Gerrit van den Brink, kwam door onbekende oorzaak met zijn hoofd in aanraking met den koppelstang van een locomo tief die proefdranide. Met verbrijzelden schedoi werd de ongelukkige opgenomen. Hij was terstond dood. Het stoffelijk overschot is naar het gemeentezieken huis overgebracht De man laat een vrouw en eenige kinderen achter. EEN HOOPVOL VERSCHIJNSEL. Groene regen gevallen. Uit Napels: Er heeft zich bij hevige regens, welke hier gevallen zijn, een vreemd verschijnsel voorge daan. Gedurende een half uur n.1. is regen gevallen van een groenen kleur, welke sporen heeft achter gelaten op de huizen en hoeven. Carnaval en politiek. Nieuwe groepen die voor zich zelf spreken. Een correspondent van de „Times" vermeldt eenige nieuwo groepen, die dit jaar deel uitmaakten van den carnavalsoptocht in München. Eén er van stelde den Volkenbond en de Ontwape ningsconferentie voor. Voorop do vrede, gezeten op een enorme tank en onmiddellijk gevolgd door „onbe schermd Frankrijk" en „herbewapend Duitschland" De eerste groep bestond uit tanks, zware kanonnen, en Fransche koloniale troepen, tot do tanden gewa pend, terwijl do tweedo was gevormd door Duitsche jongelieden met papieren steeken op, gewapend met stokken en houten kanonnen, en een oud-model ka non met zich meeslcepend, dat zich herhaaldelijk ont laadde in wolken van confetti. Verschillende andere groepen waren eveneens be stemd om den Volkenbond te bespotten b.v. een begra fenisstoet met vijf kislen met de opschriften: „Het laatste wapen', „do laatste soldaat", „de laatste cent", „de laatste hoop" en tenslotte „Versailles". Een wagen geëscorteerd door zwaargewapende Fransche koloniale troepen droeg een ijzeren kooi, waarin de Duitsche Michel in ketenen geboeid ter neer zat. Het opschrift luidde: „Michel. ga je terug naar Gcnève?" Deze vraag kon de toeschouwers geen groot enthousiasme ontlokken, zelfs niet, toen een ■lelenemer van de processie uitriep: ..Dc Volkenbond is dood. Laten wij soldaten worden!" De aardbeving in Britsch-Indië. Meer dan zesduizend menschen om het leven gekomen. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de minister voor Indië, Sir Samuel Hoarc in het Lagerhuis me degedeeld, dat tijdens de recente hevige aardbeving in Indië 6582 personen om het leven zijn gekomen. I Opnieuw aardschokken. LONDEN, 13 Februari (V.D.): Uit Patna wordt gemeld, dat daar een tamelijk hevige aardbeving is waargenomen. Te Sitamari provincie Bihar) en Orissa zijn spleten in den bodem gevormd. Verschei dene huizen zijn ingestort. Te Darbhanga heeft een lichte aardschok plaats gehad. Aardverschuiving in Italië. Dorpen bedolven. BOME, 13 Febr. (V.D.): Het dorp San Lazzaro in de Apenijncn is door een aardverschuiving bedolven. Een deel van de berg Sesana kwam plotseling naar benedon. 11 personen zijn omgekomen. Frankrijk zegt het handelsverdrag met Engeland op. Vanaf 12 Februari. Do Fransche regeering heeft te Londen een nota doen overhandigen, waarin zij verklaart dat zij met ingang van het tijdstip van het inwerking treden der rcpressaille-maatregelen, waarmee van Engelsche zij de is gedreigd, dus van 12 Februari te middernacht af, het Fransch—Engelsche handels- en scheepvaart- verdrag van 26 Januari 1826 en het Engelsche han dels- en scheopvaartverdrag van 28 Februari 1882, als beëindigd beschouwd. Gezien de opzegtermijn van 3 maanden zullen genoemde verdragen pas op 12 Mei a.s. in werkelijkheid hun werking beëindigen. ZELFMOORD VAN DUITSCH OUD BURGEMEESTER. Onder den druk der gebeurtenissen. De oud burgemeester van Detmold, Dr. Emil Pe ters, hoeft, 54 jaar oud, waarschijnlijk onder den druk der gebeurtenissen van den laatsten tijd een einde aan zijn leven gemaakt Van 1916 tot 1919 was hij burgemeester van Grau- denz en toen deze stad in 1920 Poolsch werd, werd hij Oberbürgemeister van Detmold. In 1931 werd hij opnieuw voor 12 jaar herkozen, doch in Maart 1933 bij het aan de macht komen der nazi's, werd hij uit zijn functie ontslagen. Na de staking in Frankrijk. In volkomen rust geëindigd. Parijs heeft zijn gewone aanzien hernomen. Naar Reuter uit Parijs meldt, heeft Parijs zijn ge wone aanzien hernomen. Telefoon en telegraaf wer ken weer als gewoon en de treinen zijn weer vol arbeiders, die naar hun werk gaan. De staking is in volkomen rust geëindigd. De balans in Parijs is: één doode, twee zwaar gewonden en vier licht ge wonden. In Marseille zijn bij botsingen vijf burgers cn twaalf politie agenten min of meer ernstig gewond, terwijl één persoon werd gedood. Te Vincennes, do plek van samenkomst, is de or- dehandhaving door de betoogers zelf ter hand ge nomen. Jonge ordebewaarders en estafettes op de fiets zorgden voor een geregclden gang van zaken. Toen de socialistische en communistische afgevaar digden verschenen, werden de roode vlaggen ont plooid en hieven de betoogers de Internationale aan. Omstreeks 4 uur schatte de prefectuur van politie het aantal uit Vincennes naar de Place de la Nat ion opmarcheercndc betoogers op 20.000. Zonder inciden ten van beteekenis kwamen zij op de Place do la Nation aan. Om half vijf was de betooging ten einde. Do stemming was toen echter opgewondener dan in den aanvang. Dc communisten wilden toen in ge sloten optocht oprukken naar Belleville en MeniN montant Dank zij de koelbloedigheid van de lei ders en de politie echter ontstonden geen botsincren en stemden de betoogers er in toe de vlaggen on te rollen en langs zijstraten te loopen. Hun totale aan tal bedroeg ongeveer 30.000. De prefect van politie had den agenten instructie gegeven kalm te blijven cn do betoogers in kleine groepen te laten voort trekken. Des middags om vier uur is het te Prijs en in de voorsteden kalmer geworden. In de provincie De uit de provincie binnenkomende berichten melden, dat het stakingsparool lang niet overal is opgevolgd. Dit verschilt niet alleen naar de streken, maar zelfs naar de plaatsen; zoo is de staking in dc mijnen van Escarpelles vrijwel totaal, in het na burige Aniche echter hebben slechts een gering aan tal arbeiders het werk neergelegd, terwijl te Doual in het geheel niet gestaakt is. Te Bordeaux is de toe stand rustig; te Toulon staakte slechts 10 pet. Te Lyon is het tot een botsing gekomen tusschen een duizendtal communistische betoogers en do politie. Tien politieagenten en tal van betoogers liepen kwetsuren op.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1