Plaatselijk Nieuws. Autonomie gemeenten. JAPAN EN RUSLAND. Htrar- en renteverlaging gevraagd. Dimitroff komt vrij... Doodstraf geëischt tegen zes mannen. LEBRUN ZIEK. Muiterij in een gevangenis. Overgang naar Socialisme. Firma Gebr. ROTGANS Poging om moordenaars te lynchen. Twaalf doodvonnissen in Bulgarije. 0bedoel je datf Donibio over de toekomst. Een oorlog onvermijdelijk. De Russische berichtgever van het „Alg. HsbL" schrijft: Generaal Denikin, die tijdens den burgeroorlog opperbevelhebber van de witte legers in het Zuiden was en die zich in de emigratie van het politieke gedoe van de overige generaals afzijdig houdt, heeft te Parijs een redevoering gehouden, waarin hij den tegen woord i gen toestand hesprak. Alle émigré's zoowel de rochtsche als de linksche, luisteren met aandacht naar hetgeen gen. Denikin zegt, zelfs wan neer zij zijn opvattingen niet deelen. Denikin verklaarde ervan overtuigd te zijn dat een oorlog tusschen Japan en Rusland vrijwel on vermijdelijk is. De afgelegenheid van het Verre Oosten en de geringe vervoercapaciteit van den Si- berischen spoorweg maken de kansen van Rusland bij een militaire hotsing met Japan zeer gering. Rus land bezit voorloopig twee voorrieden: bet beschikt over moer en betere cavalerie (Russische en Mon- goolsche) en meer vliegtuigen, die voor de Japan- sche eilanden een groot gevaar opleveren. Dat zou echter de Japanners niet kunnen beletten het Russi sche Verre önsten te bezetten. Verder gaan voorloo pt do Japansche aspiraties niet. Denikin is een felle tegenstander van samenwerking tusschen émi- gré's en Janan. Annexatie van Russisch grondgebied zal een slag voor Rusland zijn en niet voor de sow- jetregeerina. die zich met het verlies zal verzoenen en haar politiek voortzetten. Even groot is het gevaar voor Rusland in het Wes ten. D" fc<renwoordige noütiek van Hitier maakt Duitschland tot den groo'sten vijand van Rusland. Het plan van I-Iifler. Zuid-Rusland af te scheiden en tot een Duitsch-wingewest te maken, kan voor Rusland funeste gevolgen hebben: zonder het Zui den kan Rusland niet bestaan, kan het ziin bevol king niet voeden. Het belanerijkste slagveld van de toekomst zal. volgens Denikin. on de vlakte den Dnienr en de Weirhsel liggen. Theoretisch zou een dergelijke oorlog misschien gelocaliseerd kunnen worden, maar practisch niet. Drt meeste aandacht wijdde Denikin natuurlijk aan de taak van de Russische émfgré's tiidens een even- tueelen oorlog. Denikin is er voor. dat de leiders der emigratie moeten ingrijpen en de sowjet-regeering ten val moeten trachten te brengen. Zij moeten reeds thans met hun voorbereidingen beginnen. Hierin verschilt Denikin van Miljoekow. die tegen dergelijke pogingen gekant is, omdat bij overtuigd is, dat zij op een mislukking zouden uit- loopen cn Rusland zouden benadeelen. Denikin is bot ook oneens met hetgeen Miljoekow kort geleden over de buitenlandsche politiek van Moskou heeft gezegd. Miljoekow is van meening, dat Moskou, door de omstandigheden gedwongen een buitenland sche politiek voert, die elke Russische regeering zou moeten voeren. Denikin is overtuigd, dat de holsje- wiki nooit de rol van een werkelijke Russische ro- gcering zouden kunnen spelen. Poolscfc-Rnssische toenadering? Minis ter Beek te Moskou. Bezoek met inge nomenheid begroet. Reuter seint uit Moskou: Gistermorgen is Beek. de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, hier ter stede aangekomen. Hij werd door Litwinov en andere vooraanstaande Russen van het station gehaald. De bladen maken met ingenomenheid gewag van het bezoek. De „ïswestia" schrijft, dat het denkbeeld van een Poolsch-Russisrhe toenadering tot grond had den ..iongen Poolschen staat te bevrijden uit een positie, die de imperialistische groote mogendhèden in staat stelde, zijn zelfstandige rol in de internationale poli tiek quaestieus te maken." Het blad wijst bijzonder op het aandeel, dat Beek in de totstandkoming van het Poolsch-Russische, non-agressie-pact en bij de cultureele toenadering tusschen beide landen had. Hoe nauwer de betrekkingen tusschen de beide lan den zijn, hoe veiliger de Europeesche vrede in dit deel van Europa is. Van met rijksvoorschotten gebouwde wo ningen. Het Tweede Kamerlid de heer Kampschöer heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vra gen gesteld: Is de. minister niet van oordeel dat, in verband met de steeds lager wordende loonen, huurverlaging van de met rijksvoorschot gebouwde woningen, zeer noo- dig geacht moet worden? Is de minister niet van meening, dat nu de behan deling van de wijziging van de Woningwet (stuk na 209) beduidend meer tijd eischt dan verwacht is, be zwaarlijk langer gewacht kan worden om tot verla ging van de rente der rijksvoorschotten over te gaan? Indien de minister deze vragen bevestigend beant woordt, is de minister dan bereid te bevorderen, dat de hierbedoelde renteverlaging zoo spoedig mogelijk plaats vindt?. Zoodra hij niet meer gevaarlijk geacht wordt. De correspondent van „Evening Standard" is Ber lijn heeft in een interview met Ministerialrat Erbe, van het ministerie van butenlandsche zaken, verno men waarom de drie Bulgaren niet in vrijheid wor den gesteld ondanks de vrijspraak in het rijksdag proces. „Wij beschouwen Dimitroff als een gevaarlijken Internationalen communistischen opruier", zeide hij, „Wij voelen, dat als wjj hem nu bevrijden, dit alleen een vloed van gruwelpropaganda zou ontketenen als hij in 't buitenland kwam, Anderzijds kunnen wij hem niet tot zijn dood in de gevangenis houden. Po litiek zou dit niet juist zijn. Daarom zullen wij hem gevangen houden tot de opwinding over den brand geluwd is. Voorvallen in het buitenland, zooals de schanda len in Parijs, hebben de publieke belangstelling reeds van de brandoorzaken afgeleid. Gommunistlsche pro paganda in het buitenland is niet zoo groot. Zoodra wij Dimitroff niet meer gevaarlijk zullen achten, zullen wij hem vrij laten." Wegens moord op S.S.-man. Berlijn, 13 Febr. (V.DIn het proces wegens den moord op den S.S.-man Von der Ahé eischte het O. M. tegen de beklaagden Huettig, Krumpholz, Fi- scher. Mosemann, Rabenou, en Maria Szellag de doodstraf, alsmede levenslang verlies der burger lijke eerrechten. Tegen 10 beklaagden werden tuchthuis- en gevan genisstraffen varieerende van 3 tot 15 jaar geëischt, terwijl voor twee beklaagden wegens gebrek aan be wijs vrijspraak werd gevraagd. Hoe minister de Wilde zijn beleid verdedig de. Waarom of de Soc.-Dem. deze autonomie voorstaan. Zij zijn de ware broeders niet. In de Eerste Kamer zijn door enkele sprekers, on der wie voornamelijk de heer Mr. Mondeis, die de regeering er een verwijt van hebben gemaakt, dat zij de autonomie der gemeenten heeft aangetast en haar vrijheid van handelen te veel hebben beknot. MR. j. A. DE WILDE Minister van Binnenlandsche Zaken. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer De Wilde, heeft zijn beleid in dezo uitvoerig ver dedigd en wees er volgens het verslag van het H. blad op dat de heer Mondeis hem bij de algemeene beschouwingen een bas on boschman had genoemd, die de autonomie der gemeenten ondermijnd. De minister zei, de soc.-democraton schrijven er dage lijks over in de courant, maar sur. heeft nu geen critiek gehoord ten opzichte van zijn houding inzake de autonomie voorstaan om haar zelve Dit doet de heer Kranenburg. Maar de sociaal-democraten staan de autonomie voor. omdat zij mcenen, daardoor an dere doeleinden te kunnen bereiken. De heer Vliegen heeft onlangs in „De Socialistische Gids" betreurd, dat in ons land nog nooit een sociaal democraat zijn handteekening onder een wet heoft gezet. Maar al besturen zij het land niet. zij besturen wel de ge meenten. En zij willen gemeentelijke autonomie, om dat deze hun dienstig is voor hun speciale doelein den. Wie autonomie heeft, moet zelf kunnen beta len. Maar de sociaal democraten verwaarloozen dit heelemaal, en willen allerlei uitgaven op het rijk af schuiven. Het optreden der s. d. voor de gemeentelijke auto nomie is voor spr in hooge mate verdacht. Het zijn op dit gebied de ware broeders niet. Spr. is een warm voorstander van deze autonomie. Hij ziet ze als een echt Nederlandsch beginsel. His torisch is ons land opgebouwd uit de gemeenten. Maar de inhoud van het begrip autonomie is nooit precies te omschrijven. Hij ia niet hetzelfde van alle tijden en omstandigheden. Wat heden nog gemeente belang is, trekken misschien morgen provincie of rijk aan zich. En andersom. Het kan gebeuren, dat het rijksbelang de gemeenten wat moet terugdringen. De tijdsomstandigheden hebben een verscherpt toe- zich op de financiën der gemeenten noodzakelijk ge maakt. Wie met een kind wandelt op een zandvlak te, kan het laten loopen, maar nie... wie ermee wan delt langs den waterkant. Hoog zijn de belanstingen en onzeker is de toekomst Hei rijk moet de gemeen- Bezorgdheid over gezondheidstoestand van den Franschen president Reuter seint uti Parijs: Het blad „L'Odre" maakt melding van het gerucht dat de gezondheidstoestand van den president der republiek tot bezorgdheid aanleiding geeft, tenge volge van zijn drukke werkzaamheden van den laatsten tijd. In zekere kringen wordt zelfs beweerd dat men rekening kan houden met een binnenkort uitbreken de crisis van het presidentschap; men voegt er bij dat het uittreden van den Kamervoorzitter Bouisson uit de socialistische partij verband houdt met de mogelijkheid van een dergelijke crisis. Deze geruchten moeten, zoo doet het blad opmer ken, met groote reserve worden aanvaard; ze zijn op zijn minst voorbarig. Echter is de tegen Dinsdag beraamde ministerraad, die onder voorzitterschap van den president der republiek plaats vindt, tot Donderdag verdaagd. Niet ziek. Nader uit Parijs: Van bevoegde zijde wordt in verband met de door een Parijsch ochtendblad ver spreide geruchten over een ongesteldheid van staats president Lebrun verklaard, dat deze geruchten van iederen grond ontbloot zijn. ten en zichzelf door deze moeilijke omstandigheden heen loodsen. Anders gaat de geheele gemeentelijke autonomie verloren. Er is geen tegenstelling tusschen Thorbecke en Op- penbeim eenerzijds en spr. anderzijds. Da laak van Ged. Staten is volgens prof. Kranenburg om te zor gen, dat het vermogen der gemeenten wordt behou den en niet te zware lasten op de toekomst worden gelegd. Welnu, de regeering werkt precies in dien geest. Waar moet het heen, als de millioenentekor- ten van gemeenten zouden blijven voortbestaan? Gebroken moest worden met de practijk, dnt Ged. Staten ongelijk In Den Haag kregen nadat zij aan merking op gerueentebegfootingen had gemaakt. Spr. is niet alleen ..schuldig' Zijn colleg i's van fi nanciën en van sociale zaken zijn ven schuldig, als hij. (Gelach). Wij hebben vooraf bekend gemaakt de manier, waarop wij deze zaken zullen behandelen. Anders was het straks misgeloopen met vele be- grooiingen. Er wordt overleg gepleegd. De Minister vertelde verder, dat er met Ged. Staten overleg wordt gepleegd. Er is een commissie inge steld van hoofdambtenaren, met welke dan een af vaardiging van het college van Ged. Staten kan over leggen. Is de crisis voorbij, dan kan de commissie worden ontbonden. Dan is alles weer bij hot oude. Wij hadden ook de wet kunnen eranderen. Dan was een blijvende toestand ontstaan. Het werken met zulk een commissie, die voor eenheid van optreden ten aan zien van de gemeenten moet zorgen, is geheel in den geest van de grondwet. Het systeem blaakt van lief de voor de gemeentelijke autonomie. Het is verre te verkiezen boven wetswijziging. Jegens den heer Men- dels betoogt spr., dat hij als minister den burge meester van Beerta als rcgeeringscommissaris wel de gelijk bevelen moet geven. Want spr. Is verant woordelijk voor wat de regceringscommissaris doet. De positie van don burgemeester. Omtrent de verhouding tusschen den burgemeester en den gemeenteraad liet do minister zich als volgt uit: De burgemeester is den gemeenteraad geen verant woording schuldig als hoofd der politic. Dit is dui delijk komen vast te slaan bij do behandeling van Ie wijziging der gemeentewet in de Tweede Kamer. In vele gevallen echter is het w»is cn verstandig van den burgemeester om den raad in te lichten. Maar deze rnoct uitmaken, of het goed is, op een bepaald oogen- blik inlichtingen te geven. Dt heer Kranenburg vroeg, aan wien do burgemeester dan verantwoorde lijk is. Dit is inderdaad moeilijk. Do burgemeester is niet gebonden aan den minister van binnenlandsche zaken. Deze kan wel zeggen, dat .hij hem voor ont slag zal voordragen of dat hij hem niet zal herbenoe men. Maar de burgemeester is vrij. Onjuist is, dat spr. den burgemeesters altijd de hand boven het hoofd zou houden. Maar hij valt niet aanstonds elke klacht bij. Twco jaar geleden was er steeds herrie te Gelder- malsen. Men kan den burgemeester niet kwalijk nemen, dat deze nu voorzichtig is. Maar als een burgemeester ter wille van de rust in de gemeente een zaalhouder vraagt, geen vergadering te laten houden, met tact en beleid, is dat niet vorke rd. Het moet natuurlijk geen partijdigheid en geen machtswellust zijn. De heeren Mondeis en Hermans willen zoo gaar ne rechtszekerheid, maar de laatste spreekt over ontslag of overplaatsing van een burgemeester. Daar toe gaat de regeering uiteraard niet licht over. Spr. is het met den heer Kranenburg eens, dat het standpunt van een burgemeeste- zooveel moge lijk moet strooken met de bovendrijvend» richting in een gemeente, maar hü mpet ook bekwaam zijn. De burgerwachten noemt de minster nu gezuiverd en de regeering kan ze vertrouwen. Van d* officiee- le instanties heeft spr. medewerking gehad. De leden der burgerwacht moeten verklaren, geen lid te zijn van bepaalde groepen. Aan deze bepaling wordt streng de hand gehouden. De bond van burgenvach ten volgt loyaal het standpunt der regeering. Onderdrukt met machinegeweervnnr. Negen gevangenen en één cipier gedood. Reuter seint uit Wallawalla (Washington): Bij een bloedige botsing in de staatsgevangenis van Was hington hier ter plaatse, werden negen gevangenen en één cipier doodgeschoten. Twee cipiers werden door messteken gewond. Volgens de eerste berichten braken tcgelijktijdig opstanden uit in de vleugels van de cellenblokken juist toen de veroordeelden wachtten op opsluiting in hun cellen na het middagmaal. Toen de veroor deelden op den uitkijktoren toesnelden onder het zwaaien van hun messen, waarvan sommige door de veroordeelden waren vervaardigd, andere de gevan genis waren binnengesmokkeld, werd uit zeven ma chinegeweren het vuur op de menigte geopond met doodelijk gevolg. Een plan om alle anti-kapitalistische kracht enop te roepen. Het partijbestuur der S.D.A.P. heeft, naar „Het Volk" meldt, voor het komende congres der partij het volgende voorstel ingediend: Het congres der S.D.A.P., gehouden te Utrecht op 31 Maart cn 1 en 2 April 1931; van oordeel, dat detijd gekomen is om het streven der partij rechtstreeks te richten op de ordening van hot economisch leven en tot medewerking aan dat streven alle anti-kapitalistische krachten op te roepen, om met de S.D.A.P. het democratisch socia lisme als de uitkomst uit de maatschapelijke ellende te verwezenlijken; overwegende, dat wel is waar reeds in dc rappor ten der socialisatie-commissie alsmede in de rappor ten over bedrijfsorganisatie en medezeggenschap en over nieuwe organen belangrijke aanwijzingen voor den overgang naar het socialisme zijn gegeven, maar dat aan meer concrete uitwerking inzonderheid van de eerste der te nemen maatregelen nu dringend be hoefte bestaat; draagt aan het partijbestuur op een wetenschap pelijk bureau in hot leven te roepon, dat, in samen werking met een gemeenschappelijk met het N.V.V. te benoemen commissie, een plan zal ontwerpen om met dien overgang een begin te maken. TRAP VAN EEN PAARD. Slachtoffer aan de gevolgen overleden. Gisterenmiddag schrok het paard, gespannen vooi de kar van don landbouwer Lenders te Helden Gras- hoek. Een zoon van den voerman, de 2(1 jarige J. Len ders die als voerman naast het paard liep, kreeg van het dier een trap tegen het hoofd, aan de gevolgen waarvan hij spoedig overleed. Barometerstand op Woensdagmorgen S uur: 782 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer Temperatuur: 0 gr. C. is 32 gr. F. Brillenspecialist, Hoogiijde E103. Schagen Onze bril past.... onze prijs ook! Mot machlnepeweren de ordo bewaard. Een Reuterbericht uit Hernando (Missouri) meldt het volgende: Drie negers werden ter dood veroordeeld wegens het aanranden van een blank meisje. Toen het proces tegen de negers aan den gang was hielden troepen met machinegeweren, geweren «*n traangas oen menigte van 500 menschen. die de drie beschuldigden wilden lynchen, in bedwang.. Twee po gingen der menigte om het cordon te doorbreken werden afgeslagen. Het gerechtshof is door prikkeldraad omgeven. Een communistisch monster-proces. Reuter seint uit Sofia: Het militaire gerechtshof te Varna heeft na een zitting van verscheidene weken gisteravond vonnis geveld in een monsterproces tegen zeventig Bulgaar- :che communisten, hoofdzakelijk marine personeel, die wegens het vormen van communistische cellen in het garnizoen van Varna waren aangeklaagd. Twaalf *1er verdachten werden ter dood veroor deeld. Bij vier anderen werd do uitgesproken dood straf, wegens minderjarigheid, gewijzigd in 15 jaar gevangenisstraf. Vijftien verdachten kregen gevangenisstraffen tus schen 5 en 7 jaar. De overige 39 werden vripre sproken. MEISJE ONDER EEN AUTO. Het meisje op slag gedood. Gistermorgen te kwart over 7 is te Zwolle de 18- jarige mejuffrouw Diender, terwijl zij in de Diezer- straat fietste, op weg naar haar werk, voor een achter oprijdende vrachtauto met aanhangwagen, geladen met balen papier, gevallen. Het ongeval heeft zich vermoedelijk aldus afge speeld, dat het meisje met den trapper van haar fieis het trottoir raakte en daarbij, vlak voor de auto, tegen de straat sloeg. De chauffeur kon niet meer tijdig stoppen. Een der wielen van de auto reed over het hoofd van hot meisje, dat totaal verpletterd werd. Dr. Hengeveld kon slechts den dood constateeren. RESERVE ADVISEUR VOORLOOPER. Tot reserve adviseur-xoorloopcr der Begrafenisvcr- eeniging „Schagen" is benoemd de heer .1. v. d. Pruik. DE TOONKAMER VAN DEN HEER SCHMALZ. Vermeldden we voor eenige dogen, dat de heer Ch. II. Th. Schmalz een toonkamer zou inrichten in "t winkelpand Laan, hoek Laagzijde. zoo kan thans tfe- zeg worden, dat deze Is gereed gekomen. Op zeer overzichtelijke en keurige wijze staan daar ledikanten, wiegen, matrasen, dekens, enz. enz. ge ëtaleerd en zoodoende den voorbijganger tot kijken en koopen noodend, terwijl deze alotn-bckende Scha- ger firma opnieuw het bewijs levert, zoowel wat prijs als kwaliteit betreft, de olschen des tijds te verstaan. Door deze showroom wordt Schagen's winkelstraat bovendien heel wat verfraaid en opgovroolijkt. In Theater Foyal komt Dinsdagavond 20 Fe bruari de N.V. Nationale Revue met de groote succes- revue „O bedoel je dat", waarin Lou Bandy, de populaire revue-komiek, reeds op vel- plaatsen triomfen vierde, o.a. in Theater Carré te Amsterdam gedurende 2 volle maanden, in Grand Theatre ie Rotterdam en in Scala, Den Haag. waar duizenden bezoekers de voorstellingen bezochten. De groote kracht van dt-n popuhriren Revue-ko miek Lou Bandy. die als een komische wervelwind met zijn scènes en liedjes door de tempo revue da vert, is onweerstaanbaar. Zijn dappere collega s Wiesje Bouwmeester en Wllly Walden staan hem evenals Clairette llammó en Frans Bogaerts knap terzijde. Het vocale gedeelte wordt verzorgd door Beppy Rameau cn Jenn du Bela, terwijl de groote finales en nalletten worden uitgevoerd door het Russisch-Fransche danspaar Ma do en Chainoff met de 18 National Whirlwind Girls en Mannequins. De muzikale verzorging berust bij den jeugdigen kapelmeester Pim do la Feunte, welke tevens de arrangementen verzorgde. De groote finales, als Revue-parade Wereldstad Anno 2000. de groote creatie Mensch en Machine, de toreadors. Planeten en Sterren, het Goud aller l.an» den, werden uitgevoerd door de Parijsche huizen Pascoud en Max Weldy, décors op eigen ateliers. Voor de show „De bruid door alle tijden" werden •0.000 spiegolfacetten gebruikt. Een speciale techni sche afdeeling verzorgt de ingewikkelde tooneel- machinaties. In 't kort bijeengevat: een groote Hol- landsche Revue, de Nationale Revue „O bedoel je dat", met Lou Bandy! Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties in dit blad. GEMEENTE SCHAGEN: Overleden: Arie van Twuijvcr, oud 78 jaar. Politie. Verloren: een kinderhandschoen. Go- vonden: een rozenkrans en een ceintuur.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2