Het Probleem Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Woensdag 14 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9432 DE VROUW, DIE EEN MILLIOEN STERREN TELDE. Ingezonden stukken. DE BESTE ASTRONOME TER WERELD ONDERSCHEIDEN. Miss Ethcl Bolamy, een In vakkringen beroemd astronorne, ls door de universiteit te Oxlord met de zelden aan vrouwen verleende titel M. A. vereerd. De oudste, thans nog levende astronomen herinne ren zich inet huivering de tijden, toen de waarne mingswerktuigen den menschen een ruimere blik in het heelal gunden, echter do sterrenkaarten mot één slag volslagen verouderd bleken. Bij de ontdek king van nieuwe sterren had men de grootsto moeite om ze op de juiste plaatsen in het systeem onder to brengen, of althans hun een vermelding te bezorgen, opdat niet later iemand hetzèlfdo hemellichaam zou gaan „ontdekken". Ten einde het werk te vergemakkelijken, kwamen de 12 groote observatoria overeen, dat zo den hemel in 18 sectoren zouden vcrdcelen. Iedero post zou een bepaald gebied bestrijken. Dat was in theorio heel mooi, maar gedurende een tijdperk van tien jaar kwam men bijna niet van do plaats. Toen dook in I.onden een zekere Belamy op do oom van Ethel die een svsteeni bedacht om do sterren to registree- ren. Bellamy stamde uit het beroemde geslacht van geleerden, waartoe ook de econoom Bellamy be hoorde. De astronoom onderrichtte zijn nicht in het nieu we stelsel en leidde haar op tot zijn secretaresse. Uit de vrouwelijke klerk groeide een groot sterrenkundi ge, die nu al sinds dertig jaar aan het observatorium van de hoogeschool te Oxford is verbonden Volgens menschen, dio haar lang kennen, zag Fthel Bellatmy er dertig jaar geleden net zoo uit als thans, met dit verschil, «lat ze nu grijze haren heeft. Ze is een zeer lange en dunne dame met een gewel dige hoornen bril en ecnigszins wantrouwende ©ogen. „Toen ik sterren begon to tellen", zegt ze, „wende ik me allereerst of nerveus te worden. Daarop nam ik de beste firmamentfoto's ter hand en begon met de indeel ing van de Londcnscho sector. Maar eerst moest ik opnamen van sterren voor de verschillen de jaargetijden, afstanden en afmetingen tot mijn beschikking hebben. Daarvoor moet men veel geduld bezitten. Dat is het voornaamste, en verder een beet je liefde tot de sterren. Gelijk alles, is het sterrentellen en catalogiseeren een kwestie van oefening. F.n daar ik er voor zorgdo routine te krijgen en do kunstgrepen van mijn oom spoedig onder de knie had, was ik weldra geheel thuis in de Londensche sector." Miss Bellamy's capaciteiten werden spoedig be kend in do observatoria der hoolo wereld. In vak kringen werd ze beroemd. Tegenwoordig is het zoo, dat de geheelo woreld haar kaarten naar Londen stuurt en daarvoor in do plaats een tot op den dag van verzenden bijgewerkt overzicht der tel- en meetresultaten ontvangt. Miss Bellamy heeft de sector Homo in zijn geheel geteld en gecontroleerd. Do Paus zond haar daarvoor de zilveren medaille en een bijzondere vermelding voor haar verdiensten jegens de astronomische we tenschap. Nu Miss Bellamy de titel M. A„ d. i. Master of Arts heeft verworven, is haar gevraagd welke plannen ze koestert. Haar antwoord luidde: „Sterren tellen! Steeds sterren tellen en zo in do hemel-atlas regi- streeren. Ik correspondeer nu met Potsdam. Ook voor dót station zal ik de kaarten in orde brengen. Ik zal hierbij dezelfde methode volgen als bij de behan deling van de sector Italië. Uit Potsdam ontving ik de foto's, ik bewerk ze, lasch zo bij onze kaarten in en stuur do resultaten naar Potsdam terug. Do be treffende resultaten zullen het twaalfde deel vormen, van mijn op schrift gesteld werk als astronorne.' Is het niet bijna indiscreet oen zoo beroemde per soonlijkheid naar haar hevigste belevenis te vragen? Toch heeft men het gewaagd en Miss Bellamy aar zelde geen oogenblik met hnnr antwoord. „Mijn hevigste belevenis? Dio maakte ik een paar dagen geleden mee. We controleeren iederen dag onzo seismograaf diep in den kelder van het laboratori um. Toen ik het toestel open maakto werd ik getui ge van de geweldige aardbeving in Indië. Do signaal lamp schoot uit en aan, en do seismograaf vertoondo een sterke uitslag. Ik wist, dat ergens een geweldige catastrofe plaats had, maar ik was machteloos. Wer kelijk, als ik geen sterren moest tellen, dan werd ik aardbevingonderzoekster." Aldus do romantische Miss Ethcl Bellamy, Master of Arts. St, Maartensbrug, 12 Febr. 103L Mijnheer de Redacteur, Gaarne zouden wij het onderstaande nog in uw blad tien opgenomen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. De heer Joh. Bruin heeft natuurlijk volkomen het recht veehouders te bewegen hun melk aan „Do Da- Seraad" te leveren. Maar of het fair is dit to doen op e manier zooals hij in zijn ingezonden stuk van 7 Februari uiteen heeft gezet, betwijfelen we. Daarin vraagt hij of de verhooging van de balans 19321933 met f40.000 in verband kan staan met zaken, dio niet met de verbouwing en bijkomende werken te ma ken hebben. Deze vraag, gedaan aan veehouders die de melk bij ons leveren of willen gaan leveren en in verband zooals hij in zijn stukje van 7 Februari uit een heeft gezet, houdt volgens ons een grooto ver dachtmaking in. Het kennenlijk doel, wantrouwen le gen „De Eensgezindheid" te zaaien ligt or dan ook dik op. Onze jaarverslagen, waarin wij ook onze schulden volledig vermelden, worden in ruimen kring verspreid, zoodat wij daarvan geen geheim maken, doch er zelfs prijs op stellen dat ieder belanghebbende volkomen met den stand van zaken op de hoogte is. Wij raden den heer Bruin aan; om, als hem na nauwkeurige beschouwing van onze jaarver slagen nog iets niet duidelijk is, zich op het kantoor van „De Eensgezindheid" te vervoegen om inlichtin gen. Dan kan hij zich tevens n de fabriek overtuigen wat er behalve de verbouwing nog meer is gebeurd en waarvoor misschien een deel van het voor hem zoo duistere bedrag van f40.C00 is gebruikt. Wij ne men geen woord van onze beweringen terug en de aandachtige lezer zal uit het stukje van den heer Bruin ook den indruk wel hebben gekregen dat hij het zelf erkent, al heeft hij het dan volgens hem niet met rondo woorden gezegd. Wij mcenen dat de belanghebbenden nu wel over tuigd zullen zijn van de bedoelingen van den heer Bruin, nl. „De Eensgezindheid" in discred'et brengen door onware voorstellingen. Een bom springt echter ook wel eens verkeerd! De raad, ons gegeven aan het eind van zijn ingezonden stuk gelieve ge noemde heer eerst op zichzelf toe to passen! U, mijnheer de Red., nogmaals onzen dank voor de plaatsing, Voorzitter en Secretaris van de Coöp. Zui velfabriek „Do Eensgezindheid" to St. Maartensbrug, J. v. d. OORD, Voorzitter. K. WINKEL, Secretaris. De Oceaanreus „Europa" wordt gedurende zijn llgtijd aan de Columbuskade te Bremer haven door schijnwerpers verlicht, hetgeen een imposanten aanblik oplevert. Strafzitting van Maandag 12 Februari. Egmond aan Zee. VERZET CONTRA VERZET. De Egmonder visscher Hendrik D. had in een jubel stemming ontleend aan den alcohol, op 4 October een nogal hevig verzet geploegd tegen ten Bruggencate en Breetvcld, de ordebewaarders van Fisk. Town, die hem wegens zijn wanordelijk gedrag uit de samenle ving wilden verwijderen. De heer Henk D. was op 29 Januari niet present en werd als nu bij verstek tot 1 maand veroordeeld, tegen welk vonnis veroordeelde in verzet kwam. In don stand der partij kwam eenigo verandering in het voor deel van Henk, die eerstdaags do zeemilitie zal sie ren en zal de zaak in handen worden gesteld van den heer Wiggers. U r k. OVERZEESC.HE ZAAK MET HINDERNISSEN. Op 15 Jan. j.1. moest voor den Rechter verschijnen zekeren Hessel van U., 'n eilander uit Urk, doch do ijsgang was oorzaak van zijn absentie, zoodat do zaaK werd aangehouden, doch nu was Hessel weer ziek en had een attest van den dokter gestuurd. Het bleek, dat dit onopgevoed jongmensch op den beroemden L'rkcr top een 16-jarig meisje, mej. Terbeek had gemo lesteerd en haar tegen prikkeldraad had geduwd, waardoor haar mantel werd beschadigd. Deze getuigo en ook mej. F. de Vries werden alvast maar gehoord, waarop xle jonge man werd veroordeeld bij verstek tot f 10 boete of 10 dagen, om .verdere stagpatie te vooi- komen. W1 e r i n g o n. DE GELEENDE HANGLAMP. De arbeider Jan L. zou in October 1932 of 1938 in zijn woonplaats Wieringen in bruikleen hebben ont vangen 'n Belgische petroleumlamp. Omtrent de bo- teekenis van ecne leening scheen echter de heer L. nogal vrijzinnige denkbeelden te koesteren, aangezien hij, thans terechtstaand wegens verduistering, ijskoud beweerde, dat hij de lamp cadeau had gekregen. Aan den Brigadier Bergsma had verdachte echter ver klaard, dat hij niet voornemens was, bedoelde lamp terug to geven. Dat was nu allemaal leugen en Berg sma had een valsch verbaal opgemaakt. De recht matige eigenaar van dc lamp was mijnheer Picter Hummel, wiens cchtgenoote als getuige optrad en me dedcelde, dat van cadeau geven geen sprake was ge weest. De lampenleencr toonde zich geen prettig mensch in de conversatie en liep „tegen de lamp" voor f 25 boete of 15 dagen. Alkmaar. EEN KRIBBIGE ARRESTANT. 1 maand opgelegd. De politie-agcnt Hooijer te Alkmaar constateerde in den nacht van Zondag op Maandag, 1 op 2 October op den Frieschenwcg, dat zekere Gcd. Sch. uit Ou- dorp zich in beschonken toestand op een rijwiel be vond. Hij achtte het noodig dit heerschap in te re kenen. doch vond in den heer Sch., 'n bekende recal citrant, een zeer onhandelbaar portret, die zich zóó geweldig verzette, dat Hooijer eerst met assistentie dezen arrestant, die maar 13 glazen bier ad. f2.60 in koop had opgeslobberd op 'n bal to St.Pancras, te over meesteren. Hij stond thans voor zijn heldendaden te recht en werd veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. St. Maartensbrug. DE VERONTWAARDIGDE MINNAAR. De 22-jarige timmerman Hendr. Ano V. te St. Maartensbrug had met zijn uitverKurcne mej. Del ver flink kermis gevierd en zou zich met haar huis waarts begeven, doch werd dit kind door zekeren h^or W. Zuidscharwoudo om den hals gepakt, waar door bij bijna op den grond terecht kwam. De ver ontwaardigde galant kon dit niet aanzien en onthaal de den bakker uit Schagcrbrug op een vuistslag, voor welk feit de timmerman thans terecht stond. De bakker stelde die ontmoeting meer onschuldig voor, doch Mnartjc Delver, het bewuste meisje als ge tuigo gehoord op verzoek van haar beminde, onder schreef de verklaring van den verdachte. De bakker had ook twee andere meisjes aangepakt met de be doeling haar te zoenen, voogdc Maartje er bij. Gevorderd werd onder aanneming der onsculpee- rende omstandigheden: noodweer, ontslag van rechts vervolging. Vonnis conform. Den heer Zuidschar woude werd verzocht in 't vervolg zijn handjes thuis te houden. Rustenburg Oudkarspel. EEN AUTOBESTUURDER MET EEN KWAAD GEWETEN. De timmerman Jb. B. uit Oudkarspel, dio niet in het gelukkig bezit was van een wegenkaart on wiens geweten dus niet zuiver was, nam de vrijheid in den nacht van 2 op 3 October op den Middelweg onder Rustenburg niet te voldoen aan den last van den rijksveldwachter Kuiken tot stoppen, cn zoo snel mogelijk door te rijden. Maar zijn wagennummer kon hij niet goed vermoffelen, dus werd hij tóch do pisang en stond heden terecht. Het ergste was, dat Kuiken bijna voor de vlakte werd gereden, dus vor derde de Officier, gelet op den ernst, f 50 boete of 25 dagen. Vonnis f 35 boete of 25 dagen. Venhuizen. NOGAL BRUTAAL. Dc visscher Evert B. uit Venhuizen had omtrent Juli—Augustus de brutaliteit, uit den Drechterland- schen Dijk keien te verwijderen, om een haventje to maken, voor welke beschadiging hij heden terecht stond. Door den rijksveldwachter Weijland was het feit geconstateerd. Bedoelde dijk behoort onder 't wa terschap Noordholl. Noorderkwartier. De Officier releveerde dat verdachte met zijn vin gers van den dijk moest blijven, al staan dc Bobel- dijkers als tamelijk vrijbuitcrig bekend. Eisch f 30 boete of 30 dagen. Uitspraak f 50 boete of 25 dagen. Schagen. EEN COLBERTJAS INGEPIKT? De bekende, frisch uitziende arbeider Jan G., voor malig woonwagenbewoner, thans resideerende te Schagen, zou zich omstreeks September een colbert jas hebben toegeëigend, welke jas was verloren door den landbouwer Bakker, voor welk feit hij thans te recht stond. Door den heer G. werd het feit, zooals het hem was ten laste gelegd, ontkend. De jas, waarop Mooij eigendomsrecht wou laten gelden, was zijn reeds 6-jarig eigendom. Van de merkbare ken- tcekenen aan bedoelde jas trok de heer G. Zich bitter weinig aan. De jas was echter op den dijk zien leg gen door den melkrijder Groot en op dien dijk was ook werkzaam do verdachte. Evenwel, de politierech ter wilde het niet aanwezige stuk van overtuiging zien en ook nog 'n woordje spreken met mej. Mooij, dio ter zake baby-beslommeringen was verhinderd. Derhalve werd de behandeling uitgesteld tot 26 Maart, daar de heer G. niet tot eenigo erkentenis was to bewegen. Ook de heer Mooij moet volgens ver- eerend verlangen van den heer G. weer verschijnen, alsmede majoor Holema. Alkmaar. ONDEUGDELIJK NUMMERBEWIJS. De grondwerker Engelbertus do Z., wonende te Alk maar, had in den nacht van 1 op 2 November een motor bereden, met gebruikmaking van een num- merbewijs ten name van B. Filipsen, hetgeen na aan houding door de Alkmaarsche politie agenten v. d. Brink en Dalenberg werd geconstateerd. Het num- merbewijs was door Filipsen aan verdachte geleend. Eisch f 15 boete of 10 dagen. Vonnis conform. KORT VERHAAL. door ELSA KAISER. MIJNHEER Laadma hield van orde en netheid. Dat was niet zoo maar een eigenschap, neen het was een sterke innerlijke behoefte. Mijn heer Laadma zou nooit of te nim mer iets doen dat tegen de regelen der orde was. Evenwel, het leven van mijnheer Laadma ging in het geheel niet langs groote lijnen van orde en netheid, het voerde hem zigzag en niet theoretisch naar het einddoel. Mijnheer Laadma was leeraar aan het gymnasium en daar hij les gaf in wiskunde, trachtte hij met mathematische stelligheid zijn prin cipo bij zijn leerlingen in to voe ren. Helaas, hij kreeg slechts schrif ten met ezelsooren en knoeierig uitgewerkto problemen te corrigee- ren. Zijn doorgroefd gelaat, dat er ondanks plooitjes en rimpeltjes die de diepe kennis van de matho. matische wetenschap erin getrok ken had, uitzag als een verwonderd kindergezicht, wekte steeds den lachlust zijner leerlingen en dien zijner collega's op. Dit lachen was echter niet hatelijk bedoeld, inte gendeel, het was eerder een glimla chen, want iedereen hield veel van dokter Laadma, den geleerden en abstracten mathematicus. Dokter Laadma was langer dan alle andere leeraren aan het gym nasium verbonden en het was dan ook daarom dat men hem bij het vijf en zeventigjarig bestaan van deze instelling verzocht, om de feestrede, tijdens het diner voor leeraren, uit te spreken. Vanzelfsprekend was Dokt?r Laadma zeer vereen! met deze op dracht. Hij zette dan ook een schit terende rede op touw en leerde de ze geheel uit het hoofd, wat tus- schen haakjes gezegd niet heel moeilijk voor hem was. want hij had een kolossaal geheugen. Tijdens het diner dronk do brave dokter véél wijn en ook véél cham pagne, war hij absoluut niet tegen kon. Daardoor kwam dan ook die draaierige beweging bij hem op cn eindelijk na middernacht keerdo hij vroolijk huiswaarts! Voor zijn huis deur gekomen, bemerkte hij echter, dat hij zijn sleutel vergeten had. Daar stond hij nu. Wat moest hij beginnen? Do huishoudster sliep natuurlijk allang en mijnheer Laadma wist, dat zij niet door zijn bellen wakker te krijgen zou zijn. Daarentegen sliep zij drie-hoog en zij sloot gewoonlijk des nachts haar slaapkamer af. Dokter Laadma begon te overleg gen, wèt hem te doen stond. Naar een hotel gaan? Neen, dat leek hem niet, men kende daar zijn ge woonten niet en hij zou bovendien erg zijn pantoffels missen. Hij begon systematisch een plan in zijn hoofd te bouwen, welke lij ncn hem mathematisch juist naar zijn einddoel, namelijk om zijn huis binnen te komen, moesten voeren. Dokter Laadma stond zich te bc zinnen. „Ik kan", zoo zeide hij tot zichzelven. .langs de goot naar het I balcon klimmen, van het balcnn klim ik langs de volgende gootpijp verder naar boven, totdat ik bij het dak kom. Gelukkig, dat het plat is. Ik loop dan naar achteren en laat mij langs de goot zakken tot voor het raam van juffrouw Jo's kamer, ik klop, en de zaak is in orde!" Zóó gedacht, zóó gedaan. Dokter Laadma zette zijn schoe nen keurig netjes naast zich op den grond voor de straatdeur en begon zijn tocht. Bijna kon hij de stijlen van zijn balcon grijpen, toen hem opeens een donderende stem in dc ooren klonk: „Kom dadelijk terug of ik schiet!" Met een vaartje schoot de arme dokter naai beneden en stond tril lend op zijn beenen voor een agent van politie. „Wat betcekcnt dat?" begon de man van hot gezag en greep de dokter bij den arm. Deze stond op zijn zijden sokken van den eenen voet op den anderen te springen. Zijn handen deden hem pijn, waar •chljnlijk waren ze gewond. „Wacht even", zei do hij en begon omstandig enkele identiteitspapie ren. die hij toevallig bij zich had, te voorschijn to halen. I Dc agent werd plotseling beleefd „Ja maar", zeide hij, „U kunt toch niet langs die pijp naar boven. Ver onderstel eens dat U op de tweede verdieping duizelig werd. wat dan?" Doch de Dokter had al weer een ander plan. „De brandweer", zeide hij ernstig en stond met den vinger tegen zijn neus, den agent aan te staren. Do man lachte. „Waarschijnlijk zal U dat moeten betalen en dit zal U wel meer kosten dan een hotel.' „Dat is niets, geld speelt bij mij géén rol, ik betaal", antwoordde de mathematicus. Het was zijn prin cipe om nooit een probleem onop gelost te laten! De agent ging telefoneeren even later verscheen de brandweer. De automatische ladder werd uit- geschroefd en tot zijn teleurstelling mocht onze dokter niet naar boven klimmen. „Ik ga. en klop", zei de hoofdwacht, nadat hem was uitge legd, aan welk venster hij moest kloppen om juffr «uw Jo wakker te maken. „Ik vraag den sleutel en de zaak is gezond." Tien minuten later stond hij weer op den begancn grond. Hij mees muilde, maar tikte met een paar vingers tegen zijn helm en kwasie ernstig rapporteerde: „Al de bu ren hangen uit de ramen, de huis houdster is niet in haar slaapka mer, doch in de woonkamer. Ze was opgebleven en heeft de deur op een kier gezet. Ze was ongerust, daarom bleef ze op. Uit voorzorg had ze de straatdeur een eindje open gezet, ze bleef intusschen opletten!" Met open mond staarde mijnheer Laadma den man aan. „Dat is on gehoord", stamelde hij en hij wist niet of hij boos was om het misluk ken van zijn systematisch uitge dacht plan of om het openstaan der straatdeur. ^Ik hoor zeker nog wel van U? zeide hij met een zielige houding. De mannen stonden met de hand aan de helm. maar om hun monden speeldo een verstolen lachje. Geërgerd bukte dokter Laadma naar zijn schoenen een klettc rend geluid werd vernomen voor hem op de straat lag glins rend: zijn sleutelbos! Hij had dc inplants van in zijn broekzak t' doen in zijn jaszak gestoken en had dit later totaal vergeten. Een vermakelijk beeld, die de „grawel-propaganda" moest voorstellen uit een karnavalsoptocht te Mnnchen. Maggi-Recepten. KAAS IN ONS MIDDAGMAAL. Kaas is een goed Nederlandsch product, dat niet duur is; en het lijkt vreemd, maar do Nederland- sche huisvrouw weet over 't algemeen nog veel te weinig mogelijkheden om dit zeer te waardeeren voedingsmiddel in haar gezin toe te passen. Op de boterham heeft kaas altijd een goede kans; maar dat ook verschillende middagmaalgerechtcn er én in voedingswaarde èn in smaak op vooruit gaan, als bij de bereiding kaas wordt gebruikt dat is een opvatting, die nog maar weinig erkend wordt. Toch zijn wij ervan overtuigd, dat een kennisma king, met zulke gerechten de huisvrouw er toe zal «rongen, om het geval van „vreemdheid" to over winnen cn van de kaas te profiteeren, waar het geldt de voedzaamheid en pittigheid van den maaltijd om hoog te brengen. Om te beginnen, gebruiken we er b.v. eens de in elk gezin voorkomende droge stukjes kaas voor, die als restjes zoo moeilijk ziin op te maken, omdat ze zich niet meer in fatsoenlijke plakjes laten snijden. Wo raspen die of, wat nog gemakkelijker is, we malen zo fijn en wo mengen zo door een soep, een saus, een aardappel-, rijst-, macaroni- of groentenge- recht. Zelfs verschillende stamppotten, vooral die, waarin kool, uien of koolraap worden gebruikt, gaan er door toevoeging van wat geraspte kaas in alle opzichten op vooruit. Een paar voorbeelden, die zeker de bereiding waard zijn, vinden we in dc volgende recepten. Aardappelsoep (4 personen). 1 L. water, 1 L. melk 750 gram (1V& pond) aardappelen, ongeveer 10 gram zout, 2 prei en, een paar takjes selderij, een paar wortel tjes (of een stuk winterwortel), 1 eetlepel ge hakte peterselie, 100 gram (1 ons) geraspte kans, 4 theelepeltjes Maggi's Aroma, 40 gram (2 afgestreken eetlepels) boter. Kook de geschilde aardappelen met de selderij en gesnipperde prei en wortel gaar in i/2 L van het a!cr (ongeveer V2 uur); stamp alles samen fijn tot i dunne puree en verdun die met rest van het wa- en met do melk. Voeg er het zout bij en breng al- '°s samen opnieuw aan den kook: roer er tenslotte de boter, do Maggi's Aroma cn do kaas door met (naar verkiezing) wat peper cn zout.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5