De Zwarte Monnik Parijs, stad der straatgevechten. Radioprogramma Een herinnering aan vroegere woelingen. FANTASTISCHE VAN SNELLE EXPEDITIE MANNEN. LANGS DE STRAAT. Het begon met de Bastille. In Parijs is het woelig toegegaan. Woeste tooneelen hebben zich in de straten der Franschc hoofdstad af gespeeld. De gebruikelijke barricaden en vernielingen ontbraken niet, geweersalvo's hebben weerklonken en de politie heeft menige charge uitgevoerd. Parijs heeft reeds vele dergelijke woelingen gekend, die vaak niet systematisch georganiseerd zijn en voortkomen uit spontane stemmingen, en hoewol de onlusten, die ihans hebben plaats gehad, gélukkig nog in geen ver houding staan tot do groote straat oproeren uit dc Franschc geschiedenis, lijkt het toch niet oninteres sant die grootere revoluties eens in herinnering te brengen. Het type en het voorbeeld van dergelijke gebeurte nissen is wel de bestorming van de Pastille op 14 Juli 1789. Een onbloedige revolutie was reeds veel eerder begonnen, toen zich namelijk de derde stand als na tionale vergadering constitueerde en het bevel van den koning, om uiteen te gaan, beantwoordde met den „Eed in dc Kaatsbaan waarin de afgevaardigden zwoeren, niet uiteen te zullen gaan, voor zij Frankrijk een grondwet hadden gegeven. De koning weifelde tot zijn ongeluk tusschen kortzichtige stijfhoofdig heid en hulpclooze toegevendheid. Zijn poging om de groeiende volksbeweging met wapengeweld te onder drukken, was slechts olie op het vuur en dreef de Pa- rijzenanrs de straat op. Daar speelden zich tusschen 12 en 14 Juli heftige tooneelen af, die van historiscne beteekenis werden op het oogenblik dat besloten werd, naar de Bastille te trekken en deze burcht, waarin de Parijzenaars de macht des konings en de rechteloos heid der burgers belichaamd zagen, tc bestormen. Met dezen strijd, die slechts eenige uren duurde, begon de Fransche revolutie naar buiten zichtbaar te worden. Een paar salvi in de Parijsche straten, de tocht van een ongeordende volksmassa naar de gevangenis leid den een rcvoluticperiode in, die eigenlijk eerst eindig de met de overwinning der Derde Republiek over haar tegenstanders. Napoleon, de Bourbons der Restauratie, de Burgerkoning en Napoleon III waren slechts tusschenspelen in deze ontwikkeling- Een van dc hoogtepunten dezer beweging was dc Juli-revolutic van 1830, die werd uitgelokt door dc kortzichtige houding van liet ministerie van Karei X en van den monarch zelf. Do beroemde ordonnanties van den koning, waardoor de invloed van het volk scherp werd onderdrukt, waren het teeken tot den opstand. De volksmenigte begon overal de koninklijke wapenen aan tc vallen, de wapenmagazijnen te sloo- pen en de algemcene verbittering steeg tot het uiter ste, toen de garde het geweervuur op de massa open de. Barricades werden opgericht, niet minder dan achttienduizend burgers van Parijs grepen naar dc wapenen en in de straten begon een bloedige strijd tusschen burgers en soldaten. De troepen kwamen spoedig in een benarde positie, een deel der soldaten viel af, en wat den koning trouw bleef, zag zich wel dra zoo in het nauw gedreven, dat den commandant Marmont niets anders overbleef dan zich uit de hoofd stad terug te trekken. Het straatgevecht eindigde met een volledige nederlaag van den koning, die van den troon vervallen verklaard werd. De rust, die men had verwacht van de regeering van Lodewijk Philips, hield niet lang aan. Steeds weer braken opstanden en onlusten uit, zoowel van de zijde der republikeinen als van die der Legitimisten, hoe wel zij in omvang cn hevigheid niet te vergelijken wa ren met den Juli-storm van 1830. Eerst in 1847 trok ken zich weer zeer donkere wolken boven Frankrijk samen. Onder de bevolking heerschte verontwaardi ging over de corruptie bij de regeering en het zedelijke verval der hoogste kringen, waarvan het volk door een reeks schandaalprocessen op de hoogte was ge komen. Omkoopingsaffaires, waarbij do ministers van den Burgerkoning betrokken waren, onthullingen, die aantoonden, dat de hoogste raadslieden van de kroon voor geld tc koopen waren, hadden in de publieke iheening een drang naar hervorming veroorzaakt, dien de koning in een onhandige troonrede als dema gogie trachtte to bestempelen. Toen hij tenslotte toch, onder den druk van straatdemonstraties, tot hervor mingen bereid scheen te zijn, voldeden deze de oppo sitie niet en zoo brak in den nacht van 22 Februari opnieuw een storm over Parijs os. Een groote menigte verzamelde zich voor het ministerie van buitenland- sche zaken. Plotseling viel een schot, de wacht ant woordde met een salvo en daarmede was de Februari- FEUILLETON DOOR EDGAR wat.t.ac.e. 44. Bij het licht van de kaars had Miss Wenner de meeste klcedingstukk.cn weer aangetrokken, waarvan zij zich ontdaan had, toen het licht uitging. „O, was ik maar niet gebleven er loopt iemand over de gang!" „Dat is Mr. Alford maar." Maar haar scherp oor ving het geluid van twee parc-n voeten op, en weldra liet de stem van Dick zich hooren. „Mag ik een van de mannetjes van Puttier hier buiten je deur op post zetten?" vroeg hij. „Schrik niet, als je hem vannacht heen en weer hoort loo- pen." ,Is er dan iets te vreezen, Dick?" „O, neen, dat niet; maar ik heb bemerkt, dat Miss Wenner zoo verschrikkelijk over haar zenuwen is." „Dat is zoo," erkende Marv met luider stem. „Zeer oplettend van u, Mr. Alford." „En houdt beiden de vensters goed gesloten," ver- \olgde Dick. „Do kamers worden voldoende geventi leerd, zoodat er geen vrees bestaat, dat je met hoofd pijn ontwaken zult. Wel te ruston!" Na zijn vertrek, keek Mary Wenner haar vriendin diepzinnig nr.n. „Hoorde je wat hij van het goed gesloten houden van de vensters zei?" vroeg zij met holle stem. „O, hemellje-Jiof!" „Wees niet zoo kinderachtig, Mary." Lcslie zelve was ver van gerust, maar zij wilde zich aan de ande re ten veo'bceld stellen. „Kom hier, dan zullen wij samen de sluiting van de ramen nakijken." „Houdt do vensters goed gesloten," herhaalde Mary Wenner. „Brrrr er is wat op komst!" Zij deden de. knippen stevig op alle vensters en eensklaps greep Mary Leslie woest hij den arm. „Er ligt een man onder mijn bed!" hijgde zij, met ontstellende oogen naar de afhangende beddesprei starende. revolutie ingeleid. Wapenwinkels werden geplunderd, straten opgebrokon, barricades gebouwd. Geheel Pa rijs was één legerkamp; de soldaten begonnen af ie vallen en weder moest een koning de abdicatie-oor konde onderteekenen. Maar de strijd was nog niet ten einde. Wel was het koningschap door de republiek vervangen, maar de radicale partijen waren niet te vreden. Daarbij kwamen ontzettende financicele en economische moeilijkheden. Op den avond van den 2ten Juli begon op de boulevards een nieuwe opstand, die door een beschieting van de voorstad St. Antoine volledig word onderdrukt. In dezen Julis'ag werden meer dan 4000 menschen gedood en 11000 gevangen genomen. De radicale storm was afgeslagen; de ge matigde republikeinsche richting had gezegevierd. Toen vele jaren later de Jobstijding van de neder laag bij Sedan de Fransche hoofdstad bereikte, be stormde een volksmenigte de zittingszaal van het Wetgevende Lichaam en dwong de uitroeping van de republiek af. Een nieuwe ontzettende opstand brak 18 Maart 1871 uit, toen de Commune een greep naar dc macht deed. In een langen en verbitterden strijd wa ren aan de zijde der rcgecringstroepcn niet minder dan 20.000 dooden en gewonden te betreuren en even veel hij de opstandelingen. Van dc 30.000 gevangenen werden 13.700 veroordeeld tot de doodstraf, deporta tie of gevangenisstraf. Sedert dien zijn zeer groote opstanden in de Fran sche hoofdstad niet meer voorgekomen. Wel herinne ren wij ons nog de demonstraties die zeven jaar gele den plaats vonden nar aanleiding van de terechtstel ling van Sacco en Yanzotti. Maar de onlusten, die in de afgeloopen dagen de aandacht der wereld op Parijs hebben gevestigd, waren op hun beurt weer veel ern stiger dan de demonstraties van 1927. -T Malcolm Campbell en Alan Ccbham op zoek naar den koning van de Kalahari. De bekende Engelsche snelheidsduivels Sir Alan Cobham en Sir Malcolm Cambeli hebben dezer dagen in gezelschap van een geoloog Engeland per vliegtuig verlaten om in de Kalahari-woestijn goud en den koning te vinden. Men zegt, dat in November 1933 Cobham en Camp bell ekaar in do bar van een elegant Londensch ho tel opzochten. Eerst koutten ze over gemeenschappe lijke oorlogsherinneringen, en daarna vertelde Camp bell over zijn auto's en beklaagde zich, omdat hij voor lange ufstanden eigenlijk geen rechte banen loi zijn beschikking had. „Wanueer je eens naar de Ka lahari trok!" moet Cobham schertsend hebben ge zegd, „daar kan je reuzeneinden recht vooruit jak keren. En trouwens: er is goud te vinden!" Daarop haalde Cobham een paar goud „nuggets" uit zijn zak en begon verhalen op te hangen over de schatten der Bosjesmannen He goud had hij gekre gen in ruil voor tabak en lucifers, tijdens zijn record vlucht Londen-Kaapstad. „Ja. en misschien vinden we ook den koning van de Kalahari. Zullen we het doen? Gelijk op deelen.' Op denzelfden avond kwam men overeen. Men moest alleen nog een goeden geoloog en een be trouwbaren ingenieur vinden. Daarmee zou Cobham zich belasten. oo De geschiedenis van den koning der Kalahari is zonderling. Zij begint voor ons van befang te worden in 1898. Toen had te Londen ecu groote theater- brand plaats, waarbij de vrouw cn de zoon van een zekeren dr. Üliver Jefferson om het leven kwamen. Korte tijd daarna verkocht Jefferson zijn have; hij wilde een reis om de wereld maken en zich daarna het leven benemen. Maar in Afrika bleef hij hangen (figuurlijk). Intusschen had hij allerlei vermetelheden uitge haald, waarbij hem echter maar geen ongeluk wil de passeeren. Hij probeerde het in Afrika opnieuw door een jachtuitstapje in de Kalahari te maken. Daar stiet hij op een groepje Bosjesmannen, die weeklagend om een stamgenoot stonden. De laatste had een been gebroken. oor een Bosjesman betee- kende zooiets een langzame dood. Dr. Jefferson zette en spalkte het heen en bleef bij de Bosjesmannen tot dat 't slachtoffer genezen was ln dien tijd behandel de hij nog verscheidene andere zieken. Daarna wilde hij verder trekken, maar de kleine menschen, die eens Zuid-Afrika beheersebten, smeekten hem te blij ven en tenslotte kregen ze hen» zoo ver Zij bouw den een huis voor hem, gaven hem zooveel levens middelen, als hij wenschte, en zelfs water, dit in do Kalahari zoo zeldzame zocht, wilden ze hem ver schaffen, zoo veel hij wenschte. Jefferson is nu al zes-en-dertig jaar in de Kala- Met bonzend hart, lichtte Leslie de sprei op en haalde een paar hooge rijlaarzen van onder het bed, waarvan het ontstelde meisje de zolen gezien had, en beiden barstten in een zenuwachtig lachen uit. „Kon ik mijn bed maar naar jouw kamer versjou wen." Mary keek hulpeloos naar het zware ledikant met vier stijlen, dat haar toebedeeld was. „Je kunt bij mij komen slapen," stelde Mary voor. „Ik heb zoo'n reuze bed." En dit aanbod werd gretig aanvaard. „Je mag eerst wel eens onder je bed kijken," merk te Miss Wenner zenuwachtig op, en niet dan na de daad bij het woord gevoegd te hebben, begonnen zij zich langzaam te ontkleeden. Beneden in de bibliotheek zat Dick te beraadslagen met Puttier, die juist van een haastig bezoek aan Scotland Yard teruggekeerd was. „De batterijen waren vernield en er werd een po; ging gedaan om den hoofdkabel door te snijden," deelde Dick hem mee. „Ik kwam kort na het gebeur de bij de centrale aan, maar zag niemand." Puttier trok aan zijn bespottelijk kleinen neus en er stond een bezorgde blik in zijn bruine oogen. „De commissaris zei, dat u hier minstens een dozijn mannen moest hebben om een flinke schoonmaak te houden," zei hij. „Ik heb er 3 meegebracht en wij zul len ale drie in huis de wacht houden. Een in den oostelijken cn een in den westelijken vleugel en een in de hal. Dan kunnen u en ik en de plaatselijke mannetjes het park voor onze rekening nemen. Hoe wel wij, wat dat betreft, evengoed binnenshuis zou den kunnen blijven, want voor het afpatrouilleeren van het geheele landgoed is minstens een bataljon noodig. Wat ik zeggen wou. vanmorgen vroeg ont dekte ik een uitgestrekten dam in den noordoostelij- ken hoek van do bezitting, dicht bij de rivier. Een van uw boscbwachters vertelde mij dat deze door het landvolk Chelfords Landhonger genoemd werd. Wat is daar de beteekenis van?" Dick was niet in een stemming voor archeologie, maar gaf een uitlegging. „Een van mijn voorvaderen ik weet niet welke smeedde een plan tot landroof op groote schaal. Het is ie misschien bekend, dat het charter krachtens hetwelk wij deze landen uit de handen van Koning Henry ontvingen, luidde, dat de noordelijke grens van het bezit door den loop van de Ravensrill ge vormd zou worden en deze vernuftige Chclford uit vervlogen tijden kwam nu op het denkbeeld om den loop van de Ravensrill zoodanig te wijzigen, dat er een paar duizend morgens land aan het bezit toege voegd zouden worden. En daartoe liet hij „Chelfords Landhonger" opwerpen. De natuurlijke loop van TIEN TWEELINGEN OP ÉÉN SCHOOL. Een merk waardig record houdt de school van Atlantic in de Vereenlgde Staten. Zij wordt n.1. door tien tweelingen bezocht, van wien we hierboven een afbeelding zien. Voor de onderwijzers, die de soms als 2 druppels wa ter gelijkende kinderen nit elkaar moeten houden lijkt het ons een allesbehalve benijdenswaardig record. hari. Twee of drie blanken hebben hem gedurende zijn verblijf aldaar te zien gekregen. Hij is de koning der Bosjesmannen geworden. Wat nu het Kalaharigoud betreft dit: wanneer Jefferson iets noodig heeft: suiker, thee. tabak, lu cifers of zoo iets. dan schrijft hij zijn order op een briefje en eenige Bosjesmannen ondernemen dc da genlange tocht naar Windhoek, waar ze inkoopen doen en betalen met goudkorrels. De Bosjesmannen zeggen niet, waar ze t vandaan halen en volgen kan niemand hen op hun sluipwegen. Dr. Jefferson ver raadt het geheim n et, aangenomen dat hij het kent. Het volk der Bosjesmannen zou vóór de negers kwamen, rijk en gelukkig zijn geweest en aan de kus ten gewoond hebben. Toen ze verdreven werden, moeten ze hun schatten hebben meegenomen en ze hebben begraven. Volgens andere berichten moeten er goudmijnen in de Kalahari zijn, die geëxploiteerd kunnen worden. Die wil Cobham vinden. Zoo bezien lijkt de expeditie in ieder geval een rooftocht. Cobham zal in een eendekker plaats nemen, terwijl Campbell het reservevliegtuig zal besturen. Men heeft een tot in finesses bindend plan opgemaakt, waarin onder andere melding wordt gemaakt van geweren tegen verscheurende dieren en van aparte water tanks. Het reservevliegtuig blijft aan den rand van de Kalahari wachten en ontvangt voortdurend sei nen. Houden die op, dan moet het zich naar de laat ste post begeven waar alles nog in orde was en van daar uit gaan zoeken. DONDERDAG 15 FEBRUARL HILVERSUM (1875 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Vioolrecital door Boris Lensky; 11.00 Knipcursus Kinderkleeding; 11.30 Piano recital; door Egbert Veen; 12.00 Omroeporkest o.I.v. Nico Treep; 2.15 Halfuur voor de vrouw; 2.45 Gramo foonmuziek; 3.00 Knipcursus; 3.45 Overschakeling reader; 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gramofoonmuziek; 5.00 Ra- diotooneel voor de jeugd; 5.30 Gramofoonmuziek; 6-30 Rportpraatje door H. Hollander; 7.00 Causerie door G. de Josselin de Jong: „Het circus des nachts"; 7.30 Engelsch voor beginners; 8.00 Yaz Dias; 8.05 Gra mofoonmuziek; 8.15 Concertgebouworkest o.I.v. Bnino Walter: 10-30 Gramofoonmuziek; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Dajos Bela cn zijn orkest; 12.00 Sluiting. HUIZEN (301 5 M.) K.R.O.: 8.00 Morgen concert; N.C.R.V.: 10 00 Gramo foonmuziek: 10.15 Morgendienst; 10.45 Leger des Heils-kwartiertjo; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11310 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 K.R.O.-Orkest; N.CR.V.: 2.00 Cursus Fraaie handwerken; 3.00 Gramofoonmuziek; 3.40 Rustpoos; de Ravensrill doorsnijdt de Long Meadow. Het was een van die brutale rooversstukjes, die ons tot groot grondbezitters gemaakt hebben! En deze legende is door de eeuwen heen van mond tot mond gegaan." Hij keek naar het levensgroote portret boven den schoorsteenmantel en schudde het hoofd. „Ladv Chel- ford," mompelde hij, „wat heeft u mij al niet een last bezorgd!" Puttier werd in hooge mate nieuwsgierig. „In hoe verre?" vroeg hij. „Dat zal ik je een dezer dagen vertellen," zei Dick. „Of de jonge dames al zouden slapen?" Hij liep op zijn teenen naar boven. De schildwacht op de gang bestraalde hem met zijn lantaarn. „Niets te hooren," fluisterde hij, en Dick sloop de trap weer af. Zij hadden afgesproken dat hij en Puttier om de beurt een paar uur zouden slapen, terwijl de ander een ronde om het huis en de bijgebouwen deed. Om twee uur in den morgen werd Dick wakker, doordat Puttier hem zachtjes schudde. ,Er is niets voorgevallen," zei de detective, met een welgevalligcn blik op den divan, van welken Dick opstond. „Ik heb koffie voor u gezet." Een spiritustoestel stond op het bureau te bran den, met een dampend keteltje er op. Dick schonk zich een kop sterke koffie in en dwong zich wakker te blijven. „Een van de dorpsagenten meende iemand te zien loopen en riep hem aan," rapporteerde Puttier, zich met een zucht van welbehagen uitstrekkende. „Maar het was waarschijnlijk een gewone struik; die luid- jes zijn zoo schrikachtig zij zien iedere schaduw voor een Zwarten Monnik aan!" Dick slurpte van zijn koffie en brak een biscuit met zijn vrije hand. „De hemel zij gedankt dat. dit niet lang meer zoo kan duren!" riep hij uit „Wat ik vragen wou, heb je die papieren uit Londen meegebracht?" „Ik gaf ze u in de bibliotheek; ze zaten in die groote enveloppe." Dick zette zijn kop neer. „In mijn safe zijn ze vei liger," zei hij. „De bedienden hebben er niets mee noodig." Hij liep door de hal, ontsloot de deur van de bi bliotheek, ging over den drempel en draaide werk tuigelijk aan den schakelaar, voor het oogenblik ver getende, dat Fosaway Manor van electrisch licht verstoken was. Hij keerde naar zijn werkkamer te rug om zijn zaklantaarn te halen en ging naar het bureau, waar de enveloppe nog lag, die hij in zijn zak stak. Toen bemerkte hij dat het ergens tochtte. Hij liet zijn licht op dc tuindeuren schijnen. De wes De verpleegster. Het gebeurde op een der verkeerswegen in het Zui den des lnnds. zoo tegen den avond. Een vrachtauto reed met een flinke vaart naar het Noorden, waar de chauffeur weer een nieuwe vracht groenten vandaan zou halen; lustig snorde de wagon voort en werd de afstand welke nog moest worden afgelegd, vlug ingekort De bestuurder berekende al voor zichzelf, hoe laat hij weer hij moeder de vrouw zou kunnen zijn als alles meeliep. Plotseling werd zijn aandacht getrokken door een persoon die in het schemerdonker stond te zwaaien en teekenen gaf, dat do auto moest stoppen. Hieraan werd voldaan en het bleek een verpleegster te zijn. die verzocht te mogen moerijden. De bestuurder willigde het verzoek in cn werd de groote koffer van het zustertje in den wa gen geheschen, terwijl zij zelf voor in de cabine plaats nam. Na een poosje te hebben gesproken over het weer enz., kwam onze chauffeur tot een ontdekking, die hem niet bijzonder verblijdde. Het stemgeluid van .ie „zuster" begon te veranderen en min of meer op dat van een lid van het sterke geslacht te gelijken. En het vermoeden, dat hij inplaats van met een vrouw met een man te doen had, werd al sterker en werden in stilte plannen beraamd om van deze ongewenschte „passagiere" af te komen. M ant ja, nietwaar, oen man in vrouwonkleeren. dat voorspelt niet veel goeds. Na een poosje te hebben nagedacht was hij er. Ja, daar had hij het. Vlak voor een dorp werd gestopt Het was inmiddels heelemaal donker gewordenen waren de lampen aangestoken. „Waarom stopt u hier?", was de vraag van den pas sagier: „zoo dicht bij dat dorp?" „Ja", was het antwoord, „dat heeft z'n redenen. Ik heb hier al eens meer een proces-verbaal gehad voor het niet-branden van m'n achterlichtje, dat wel eens kuren heeft, zoodat ik de zaak eerst eens even wil controleeren. Of, misschien wilt u zoo goed zijn even te zien of het brandt." De „dame" was zoo bereidwillig, zich met het onder zoek to belasten, maar ze had de cabine niet goed en wel verlaten, of onze vriend maakte dat hij weg- kwam, wat hem gelukte ook, zoodat de passagiere en haar vervoermiddel en haar koffer kwijt was. Op het politiebureau deed de chauffeur mededeo* ling van het voorval en gaf de koffer van de „ver pleegster" in bewaring, die evenwel niet zal worden afgehaald, naar wij vermoeden, daar de inhoud bleek te bestaan uit een stel inbrekerswerktuigen en twee revolvers. De chauffeur is dus blijkbaar aan een groot gevaar ontsnapt cn zal zich wel wachten om in liet vervolg weer vreemden te laten meerijden, al is het dan ook i-mznd in verpleegstercostuum. 4.00 Bijbellezing; 5.00 Handenarbeid voor do jeugd; 5.30 Pianorecital door Hugo van Dalen; 6-30 Gramo 'oonmuziek; 6.45 Causerie; 7.00 Politieberichten; 7.10 Lezing; 73)0 Weekoverzicht; 8.00 Chr. Zangvereeni- glng „De Lofstem"; 0.09 Ouderuurtje; 0.30 Vaz Dias; 9.40 Orgelconcert door Jan Zwart; 10.40 Gramofoon muziek; 113)0 Sluiting. LUXEMBURG (1304 M.) Duitsche avond: 7.00 Gevarieerd Duiisch concert; •3.00 Concert; 8.50 Idem; 9.00 Operette; 103)0 Dans muziek BRUSSEL (484 M.) 1-30 Klein-orkest; 8.20 Omroeporkest; 8-35 Cabaret programma; 10.45 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1281 M.) 73)0 Symphonie-orkest; 9.50 Dansmuziek. BERLIJN (357 M.) I.55 Gramofoonmuziek; 73)0 Omroeporkest; HAMBURG (332 M.) 10.50 Concert; 13)5 Gramofoonmuziek; 43)5 Idem; 5.20 Idem LANGENBERG (456 M II.20 Populair concert; 1.20 Gramofoonmuziek; 3.20 43)5 Populair concert; 83)0 Orkest. DAVENTRY (1500 M.) 12.20 Orkest; 1.20 Nieuwe gramofoonmuziek; 320 Ves- ncrconcert; 425 Concert; 820 Variétéprogramma 11.05 Dansmuziek. PARIJS EITFEL (1448 M.) 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS-RADIO (1798 M.) 7.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Idem; 123)0 Populair concert; 8.20 Opera-uitzending. MILAAN (389 M.) 4.30 Dansmuziek; 5.15 Gramofoonmuziek; 8.10 Opera. ROME (421 M.) 4.20 Vocaal en Instrumentaal concert; 5.15 Gramo foonmuziek; 8.05 Symphonie-concert. WEENEN (507 M.) 4.35 Concert; 9.40 Idem; BEROMUNSTER (540 M.) 520 Gramofoonmuziek; 6.45 Idem; 7.50 Kamerkoor; S330 Kamerorkest. telijke van deze deur stond open; een van de gordij nen, die gesloten geweest waren, lag op een hoop op den vloer. Hij riep Puttier en deze voegde zich bij hem. „Er is iemand hier geweest," zei hij, en wees naar het gordijn en naar de verbogen roede, die het ge dragen had. Het was gemakkelijk te zien, hoe de ongenoode gast dc bibliotheek binnengekomen was. Twee rui ten bij de koperen knik, waarmee de halve deur vast gezet werd, waren verbrijzeld, en hij het naar binnen gaan moest de nachtelijke bezoeker gestniikeld zijn; toen had hij zich aan het gordijn vastgegrepen ora zich voor vallen tc behoeden, maar het naar bene den getrokken en de roede verhogen. „Ik hen hier tien minuten geleden langs gekomen," zei Puttier, „en toen was de tuindeur dicht" „Hij kan op dat moment al binnen geweest zijn," weerlegde Dick hem. „Wat zou hij meegenomen hebben?" Hij onderzocht het bureau. Er was op het oog niet aan de laden gemorreld, maar al had iemand er in gesnuffeld, dan zou hij niets van zijn gading gevon den hebben, want Dick had des daags alle papieren uit do bibliotheek verwijderd. Bij hun ronde door hot vertrek, struikelde Puttier over iets. „Waar komt dit vandaan?" vroeg hij. Het was een lichte ladder, dia door Dick herkend werd als deel van het meubilair van de bibliotheek uit te maken, en er een was van de twee, die dienden om bij de boeken te kunnen komen, die op de bo- \enste planken stonden. „Toen ik deze ladder het laatst zag, stond hij aan het einde van de kamer," zei hij. Hij bestraalde achtereenvolgens de boekenplanken, naar een opening tusschen de lange rijen boeken zoekende. Zoodoende gleed zijn licht ook langs de ruimte tusschen do planken, die door het portret van l ady Chclford ingenomen werd. Hij onderscheidde de zware vergulde lijst, zag een blanke hand gracieus afhangen en toen bewoog hij zijn lantaarn in tegen gestelde richting terug. Hij hoorde den kerkvoogd- detective binnensmonds vloeken. Hij zelf stond on machtig tot spreken. Ilct licht van zijn lantaarn be scheen een plek, waar een vrouwengezicht geweest was, en waar zich nu niets dan ledigheid vertoonde. liet gezicht en do schouders van het portret waren uit de lijst gesneden en de rafels van het doek ver rieden, dat dit door een ongeschoolde hand gedaan was. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6