Sparta-nieuws. UlT de OMGEVING Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. DE ROMANTIEK VAN HET FAMILIEGEHEIM. Een bankbiljet van 1.000.000 Pond Sterling! Noodlottige aanvaring in het Kanaal. Marktberichten. WARMENHUIZEN De vereeniging voor Ziekenhuisverpleging hield .Maandagavond haar jaarvergadering in do zaal van den heer Wester. f De waam. voorzitter, de heer K. Mosch, opende deze vergadering met de aanwezigen welkom te hee- ten. Gezien het gorot aantal leden, viel 't spreker te gen, dat zoo weinigen ter vergadering waren opge komen. Aan den secretaris, den heer Rijs, werd verzocht ,dc notulen te willen voorlezen. Deze werden zonder aanmerking onder dankzegging voor de juiste weer gave, goedgekeurd. i Mededeelingen. Medegedeeld werd, dat een ande ren bode was benoemd en dat de vereeniging aan gesloten was bij de federatie voor Ziekenhuisverple- gingen in Nederland. Jaarverslag. Uit het jaarverslag kunnen we ver melden, dat het bestuur geen verandering heeft on dergaan en dat in 1933 zes bestuursvergaderingen zijn gehouden. Dat het ledental, mede door de tijds omstandigheden. is achteruitgeloopen van de 2000 op 1886 leden. Hiervan zijn 1551 betalende en 335 niet- hetalende leden, 417 huisgezinnen. Over 1933 zijn 56 patiënten verpleegd met 998 verpleegdagcn, gemid- meld 18 ligdagen. Enkele aanmerkingen werden naar voren gebracht, die bij de rondvraag thuis hooren. Rekening en verantwoording over 1933. De ont vangsten, batig saldo saldo 1 Jan 1933 f 681.37. contri butie en inlcggold f 2552.88, rente kasgeld f 9.02. ta taal f 3243.27, aan uitgaven 1 3245.15, nadeelig saldo f 10.88. i Omtrent de rekening werden nog enkele vragen gesteld ,die op duidelijke wijze door den penning meester werden toegelicht. Voorzitter vroeg de rekening-nazieners omtrent hunne bevindingen. De heer P. Ligthart als zoodanig, lichtte toe. dat zij een en ander hebben nagezien, doch dat zij te weinig inzage hebben gehad, n.1. de maandstaten, t Voorzitter lichtte toe, dat in deze administratie geen maandstaten zijn en dat op elke gezinskaart staat vermeld,hoeveel contributie de verzekerde schul dig is. Een eensluidend bodeboekje gaat hiermede gepaard, wat met deze bedragen conform is. Na deze toelichting gaf Ligthart toe, dat overigens de administratie volkomen in orde was, waarna tot goedkeuring werd overgegaan Tot reservelid van de finantieele commissie werd benoemd de heer Abr. Groot, Deze nam de benoeming aan. Verkiezing van drie leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren C. Dekker Mz., P. J. Mink en D. Wildeboer. Genoemde hoeren werden met groote meerderheid herkozen en namen de benoeming aan. De heer Mink dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Voorstel wijziging artikel 8 van het reglement. Dit artikel te wijzigen: het aantal ligdagen van 42 op 30 dagen en „vereenigingsjaar" in „per 52 weken". Dit voorstel "werd door secretaris en penningmees ter uitvoerig toegelicht, In de meeste gevallen wor gden de verpleegden gemiddeld minder dan 30 dagen verpleegd. Voor de patiënten, die langer dan 30 da- j?en verpleegd moeten worden, is het natuurlijk een tegenvaller. Het bestuur heeft gemeend, dat, gezien «Ie financiën, toch dezen weg bewandeld moet wor den. De heer Mink stelde voor, dat voor diegenen, die een zware operatie hebben ondergaan, en de medi cus adviseert dat zij langer moeten blijven, de 42 dagen vol te maken. Algemeen ging de vergadering hiermede aceoord. Rondvraag. De heer P. Groot Az. informeerde of de contributie die door het plaats gevonden abuis van den bode Giltjes, ook bijbetaald moet worden. De Voorzitter gaf hierop een bevestigend antwoord en verklaarde dat dit moest worden bijbetaald en anders alle rechten vervallen. Het verzuim van den ex-bode daar is het bestuur niet aansprakelijk voor. genoemde bode heeft do vereeniging voor geen cent benadeeld. (Uit do ver gadering: wel de leden) .Voorzitter hamerde. Het is een verzuim van deze enkele leden, dat zij hunne contributickaarten niet hebben gecontroleerd. Door een der aanwezigen werd naar voren gebracht, dat hij persoonlijk verpleegd is geweest en dat do hoofdzuster aan den dokter mededeelde: Hij kan nog wel een paar dagen blijven, hij ligt toch voor de Zie kenhuisverpleging. Voorzitter was zeer dankbaar voor deze vingerwij zing en het Bestuur zal dit nader onderzoeken. De penningmeester deed nog een dringend verzoek aan de leden om bij eventueele verandering in het gezin, dit toch vooral op te geven. Enkele leden wa ren zeer voldaan en gaven dit openlijk te kennen, dat zij deze vergadering hadden bezocht, want juist nu hebben zij kunnen vernemen, hoe of de eigenlijke contributie-kwestie is ontstaan. De secretaris deed nog de mededeeling, dat op ad vies van de Federatie van Ziekenhuisverpleging in Nederland, wordt voorgesteld het Reglement der vereeniging zoo te wijzigen, dat rechtspersoonlijk heid wordt verkregen. Het bestuur kreeg van de ver gadering hiertoe machtiging. De Voorzitter dankte de aanwezigen voor hunne opkomst en de zakelijke besprekingen, die naar hij hoopte in het belang der vereeniging mogen wezen, en sprak den wensch uit dat do leden die zijn uit getreden,, zich weer als lid zul en opgeven. VOOR DE ACHTSTE MAAL. Sonja Henle behaal de te Oslo voor de 8ste maal het wereldkampioen schap knnstrijden. Zij moest ditmaal haar titel ver dedigen tegen de jonge Engelsche Megan Taylor en de Weensche kunstrijdster Liseiotte Landbeck. DE UITWERKING. Bij het herstellingswerk aan de centrale verwarming fn een kan toorpand te Brussel, viel een zuurstofcyllnder om, waardoor deze uit elkaar sprong. Wat hiervan de uitwerking was, toont bovenstaand plaatje. De benedenverdieping werd totaal verwoest, terwijl de arbeiders, die zich daar bevonden, ernstige verwondingen opliepen. W I NKEL Dinsdagvoormiddag ontstond brand in de houten woning, bewoond door A. van der Vorst te Winkel, aan den Westfrieschen dijk, welke brand was ont staan doordat de vrouw kokend vet met water zou mengen en als gevolg waarvan de vetmassa over de pan vloog en met de vlam in aanraking kwam. Het gehe.ele gebouwtje stond al spoedig in lichte laaie en is tot den grond toe afgebrand. Door de brandweer moest alle aandacht geschon ken worden aan het behoud van een aangrenzend perceel, bewoond door de wed. J. Lcijen. Deze, eAn vrouw van zeven-en-tachtig jaar, is tijdig haar wo ning uitgedragen en in veiligheid gebracht. Veraekering dekt do schade. LANGEND IJ K Door het Hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers is een voorstel op den Beschrijvingsbrief voor de op het laatst dezer maand te houden algemeene vergadoring geplaatst, om te besluiten tot samenstelling van den Bond met den Nederlandschen Tuindersbond in Zuid-Holland. De Federatie Alkmaar van den Bond voor Staatspensionneering besloot aan do Alg. Verg. voor te stellen over te gaan tot een verscherpte actie voor het verkrijgen van premievrij staatspensioen. ZUIDSCHARWOUDE. In de laatst gehouden vergadering, van het On derlinge Begrafenisfonds werden de heeren A. Kist en Jb. Kroon als bestuursleden herkozen. «Van den afgetreden voorlooper, den heer W. Koeman, werd een pensioen van f 50 per jaar verleend. De ontvangsten over het afgeloopen boekjaar had den f 548.67, de uitgaven f 821.15 bedragen. Per 31 Dec. van het vorige jaar, bedroeg het bezit van het fonds f 4263.49. Het aantal leden beloopt thans 558. Door Mevr. Luyting—Vos van Zon zal naAst den bestaanden winkel van den heer Luyting een nieuw woon- en winkelhuls worden gebouwd. Daar toe zal het ter plaatse staande woonhuis met werk plaats worden gesloopt. OUDKARSPEL. Het verslagje van de Begrafenisvereeniging in het nummer van Zaterdag j.1., behoeft ecnigc correctie. Er staat dat van de N.V. H.A.B.O. een prijsopgaaf is ingekomen voor het vervoer naar het crematorium te Westervcld, op welk aantod men ingaat, zoodat hij een vorokomend geval met de H.A.B.O. in contact zal worden getreden. Dat is niet juist. Het schrijven van de H.A.B.O. werd voor kennis geving aangenomen. Een definitief besluit zou eerst op de Bondsvergadering kunnen worden genomen. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 13 Febrnarl. Uitspraken vorige zitting: Abr. H., chauffour. Alkmaar. Ilooger beroep, over treding art. 22 Motor- en Rijwielwet. Vrijgesproken. Hielke N., arbeider Barsingerhorn. Vernieling, 3 maanden gevangenisstraf. Gerrit Bern. St., electriclen Amsterdam. Hooger beroep. Vonnis overtr. art. 22 Mo tor- en Rijwielwet Vonnis bevestigd. Loendert BI., Egmond aan Zee. Hooger beroep. Vonnis stroopcrij. Vonnis bevestigd, lantaarn vrijgegeven. Hendr. r., visscher, Efrmond aan Zee, als voren, vonnis bevestigd, electr. lantaarn vrijgegeven. Klass Dr. en Jb. R., Op perdoes, diefstal van hout uit den Wieringermeerpol- der, vrijgesproken. Jan Albr. Tj., koopman. Wijk aan Zee en Duin, dood door schuld, vrijgesproken, niet be wezen. De lak der Stradivarius-vio len en de verf der mum- mie-gewaden. John Outn, Britsch Consul In Tokio, bij den neus genomen Behalve een grootsch-opgezette, moderne fabrieksspionnage, die er op gericht is bepaalde zakenmetho- des of fabrieksgeheimen te ont sluieren, zijn er heden ten dage nog geheimen, die eeuwenlang onaan tastbaar zijn gebleven. Weliswaar zijn deze geheimen zelden in het be zit der groote bedrijven, doch gaat het hier meer om familiegeheimen, die getrouw van vader op zoon over gingen. Een der beste voorbeelden daar van levert het papier van de „Bank of England" op, het papier, dat door een bepaald persoon geleverd wordt, is zoo moeilijk na te maken, dat bankbiljetten ter grootte van 1000 Pond Sterling b.v. in zeer eenvou dige lithografie en zonder water merk daarop worden gedrukt Iedere eoed-ingerichte steendrukker zou binnen enkele dagen een vcrval- sching kunnen leveren. Maar de fal sificatie strandt steeds weer op het eigenaardige papier, waarvan het recept reeds enkele generaties lang in het bezit van één famile is! De stichter van dit uiterst-welvarende papierbedrijf is een Fransche Hu- enoot, Henri Portal, die verstopt in een wijnvat Engeland werd binnengesmokkeld. In Stoneham bij Southampton bouwde hij zijn eerste napiermolen. De Bank van Enge land ontdekte zijn voortbrengselen en kocht de rechten op voor een bij- zonder-gevezeld papier, waarop zij haar eerste bankbiljetten drukte. Haar vertrouwen in de zwijgzaam beid van Portal en de onuitvind- baarheid van zijn papierrecept was zoo groot, dat zij in 1782 vier bank biljetten ter waarde van een milli- oen Pond Sterling door hem liet drukken en uitgaf! Zooals men zich kan denken, hebben de inrichtingen voor het onderzoek van bankbiljet ten der verschillende landen niets onbeproefd gelaten om achter het geheim te komen van het Portal-pa- pier. Maar tevergeefs Geheimen in kleuren en geneesmiddelen. Maar ook buiten den kring der familie om heeft een groot geheim zich eeuwenlang gehandhaafd: de kleurgeheimen van het echte Per zische tapijt, voor welks pracht zelfs de modernste alimineverven moeten verbleeken! Dit recept is in het ne zit van bepaalde dorpen, waar men de tapijten ook knoopt Bedreigin gen noch geld-aanbiedingen kunnen bewerken, een tip van den sluier, welke dit geheim verhult, op tc lichten. Men weet slechts, dat het plantaardige kleurstoffen zijn. Van daar, dat een échte „Perzische" door liefhebbers tegenwoordig nog met groote bedragen wordt betaald' Korten tijd geleden werd nog een Perzisch tapijt, dat een der vroege re vertrekken van ex-keizer Wil helm, den „Heer van Doorn", in een Berlijnsch paleis, versierde, voor de enorme som van 160.000 gulden ver kocht Overigens zijn niet alle in Perzië vervaardigde tapijten echte doch slechts die, welke geverfd zijn met de geheime kleuren. Hoe hoog een waardevol recept geschat wordt, bewijst het door Bayer samengestelde ,*,Bayer 205". het middel tegen de vreesclijke tro pengeesel, de Slaapziekte dat het Zwarte Werelddeel veroverd heeft en voor het land, dat deze uitvin ding herbergt, een belangrijke in komste beteekent Daarom werd door Engeland, dat als koloniaal land bijzonder veel belangstelling koestert voor dit middel, in allen ernst het voorstel gedaan, tegen uit levering van dit geheim een deel der Duitsche koloniën terug te geven. Het recept in den Bijbel. Een onopgelost raadsel is het ge heim van het Keulsche water, het „Eau-de-Cologne". Er zijn tegen woordig in Keulen een twaalftal firma's, die alle zooals zij zeggen in het bezit zijn van het nagela ten recept van Johann Maria Fa rina, die het eerst Eau-de-Cologne vervaardigde, in het jaar 1709. Toen Farina, die het recept uit Italië schijnt te hebben meegebracht, in 1766 stierf, nam hij het geheim van zijn welriekend elixer mee in hot graf. Tegenwoordig kan er dus geen échte Eau-de-Cologne meer bestaan, doch slechts meer of minder goed geslaagde imitaties. Tot de verloren-gcgane familie-ge heimen behoort ook de samenste ling van de lak, die de groote viool bouwers van Cremona gebruikten. De daarmede gelakte instrumenten kregen daardoor een volmaakte en nooit weer bereikte toon, die het oor van den kenner steeds weer op nieuw verrukt. En de lak houdt stand door de ecu wen heen! De iHïurs is weliswaar van een echte Stradivarius of Amati minder ver rukt, want een liefhebber moet zoo'n viool met ruim haar gewicht aan goud betalen. Alle pogingen tot Imi tatie van die lak mislukten en de analyse der enkele ten offer ge brachte lakdeeltjes wierp geen re sultaten af. Antonio Stradivarius moet het re cept op het titelblad van een Bij bel geschreven hebben; deze Bijbel is echter verloren gegaan. De onbe kende Cremoneesche lak, zooals die tegenwoordig bij gebrek aan andc re aanduidingen wordt genoemd, i& overigens geen uitvinding van Stra divarius, maar hij nam dit recept over van een vriend, die schilder was en die de lak gebruikte om zijn schilderijen te vernissen. Voor de viool komt de ontdekking der lak dus feitelijk wel op Stradivarius neer. Egyptische kleuren en Japansche lak Op het gebied der lakken en ver ven bestaan wel de meeste onop geloste geheimen. Zoo breken de ge leerden zich tevergeefs het hoofd or over, hoe de oude Egyptenaren het klaarspeelden kleuren te vervaardi gen en daar hun linnen mee te be schilderen, die na tientallen eeu wen nog volmaakt versch door ons bewonderd kunnen worden, o.a. op de hulsels der mummies. Ook de glazuur, die de mozaiken van tal van Arabische bouwwerken, zooals de Alhambra in Granada, bedekt en beschermt, blijft het geheim van een uitgestorven familie. Vele van deze geheimen schijnen te worden beschermd door een vloek, welke hem treft, die het tracht te doorgronden! Bijna een eeuw geleden slaagde meende hij de Britsche Consul te Tokio, John Ouin, erin voor een fantastisch be drag het recept van de beroemde Japansche lak te verkrijgen. Met ge baar voor zijn leven smokkelde hij iiet recept naar Europa. Maar zijn opdrachtgevers waren zeer teleur gesteld, want de lak kon zich in geenen deele meten met de échte Japansche lak. Het was dus blijk baar niet gelukt de Japanners te verschalken! Ook heden ten dage is men er nog niet in geslaagd een imitatic-Jananlak te vervaardigen die het effect van de échte bena dert. Waarschijnlijk echter moeten we daarvoor het klimaat verant woordelijk stellen. De bemanning gered. Reuter seint uit Londen: Het 4000 ton metende Griekscho stoomschip „Mean- dros" is gisteravond in het Kanaal ter hoogte van St. Catherine Point bij dikken mist in aanvaring gekomen met het 4000 ton metende Engelsche stoom schip „Dartford''. Het Grieksche vaartuig ;s gezon ken. Slechts één lid der bemanning van de „Mean- dros" werd gered. Over het lot van de anieren ver keert men in het onzekere. Het Engelsche schip werd aan den boeg beschadigd. Nader wordt gemeld, dat de bemanning van het Grieksche stoomschip „Meandros" vermoedelijk uit vieren twintig man bestond. Het Engelsche schip, dat den geredden Griek aan boord nam, kon wegens den dichten mist geen red dingboot uitzetten. Nader wordt uit Londen geseind: De vermiste opvarenden van do „Meandros" zijn gered, op 2 man na, waarover men zich ongerust maakt. Het Engelsche stoomschip „Eleth" bracht 27 man te Portland aan wal. De „Meandros" bevond zich, met een lading mais en lijnzaad, op weg van Rosario naar Amsterdam. Ter hoogte van Gibraltar heeft de boot nog hulp kunnen verleenen aan een andere Grieksche boot, de „Kyma", die in nood ver keerde. SPOORWEGEN. Door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen werd te Utrecht in het openbaar aanbesteed het afbre ken van woning no. 33 bij K.M. 33107. van den spoor weg NoorischarwoudeHeerhugowaard. Ingekomen 9 biljetten. N. Coevert, Alkmaar f50; D. Stet, Heerhugowaard f 40; J. Bander, Kolhorn f 35; D. de Boorder, Heerhu gowaard l 35; J. v. Stipriaan, Schagen f 20; H. Schot, Oudorp f 15; K. Medcma, Krabbendam f76.50, J. Ko men en J. Revers, Schagen f 100; S. Doets, Midden- Beemster f140. Programma voor Zondag 18 Febr. *34: Succes I—Schagen I. Aanvang 2.30 uur, Joh. Kok. Vertrek 1 uur. Schagen 2—Helder 4. Aanv. 2.30 uur, P. Goudswaard Oudeschild I—Schagen 3. Aanv. 2 uur, W. G. Rein- ders. Vertrek 11 uur. Schagen a—Helder b. Aanv. 1 uur, P. Goudswaard. Schagen b—Helder e. Aanv. 11.30 uur. Idem. Bestuursvergadering op 20 Febr. a.s., bij Van Ketel, 's avonds 8.30 uur. ELFTALLEN VOOR ZONDAG. Schagen C Prins V. Vlotte» P. Boon A. Plakman R. Rus J. Watertor W. Rus P. de Vries G. J. Boontjes Jb. Dekker Res. K. S. Leguit J. Lutjeharms. Schagen II: D. Arnoldus Slikker R. Rempt J. Weeland S. Brecbaart K. Rempt S. Paulusm» C de Moor C Beers Jb. Molenaar Re». Buiskool. J. Kossen Schagen III: J. Broer Slikker G. Lem Doorn P. Ruig Boontjes N. N. Faber H. Voonstra D. Ruig Franzen Waar voor alle 5 elftallen wedstrijden zijn vast gesteld, wordt er op gerekend, dat niet anders dan bij groote noodzaak zal worden afgeschreven. Eventueele afbcrichten zoc spoedig mogelijk Corn. Bokst raat 115 o. De E.C. WARMENHUIZEN. 13 Februari 1934. Roode kool, Ie kwak f 1.104.60, 2e kwal. f 1—3.60, gele kool, le kwal. f 1.80—2.40, 2e kwal. f 1-30-1.80, Oeensche witte kool. le kwal. f 3.204.40, 2e kwal. f 2.50—3.10, uien. drielingen f 0.80, uien f 1.30—1.60, grove uien f 1.101.60. Aanvoer: 76.600 Kg. roode kool. 16.800 Kg. gele kool, 28.900 Kg. Deensche witte, 3700 Kg. uien. NOORDSCHABWOUDF.. 13 Februari 1934. Aardapnelen. friso f 1.70. Bevelanders f 250; uien f 1-30-1.70, drielingen f 1—120. grote f 1.60-1.90, gele nep f 1.802.20. peen f 220—3.40. kleine peen f 1.802, kroten f 0.902. roode kool f 1 20—4.70, 'oorschot f 1420. gele kool f 1.70—2.70. doorschot f 120—230. Deensche witte kool f 3.40L80, door schot f 3.20—4.40. Aanvoer: 500 Kg. aardappelen. 16200 Kg. uien, 1200 Kg. peen, 2500 Kg. kroten, 135200 Kg. roode kool, •S320 Ke. gele kool. 88000 Kg. D. witte kool. BROEK OP LANGEND!JK. 13 Februari 1934. Roode kool f 14.70, gele kool f 120-2.70, Deen- ehe witte kool f 2.604.60, uien: gele uien f 1.50 1.80, drielingen f 0.80-120, nep f 120, peen f 2.90, bicten f 0.80-220. Aanvoer: 82000 Kg. roode kool. 05000 Kg. gele kool, "7000 K<?. Deensche witte kool, 11000 Kg. uien, 550 Kg. peen, 1700 Kg. bieten. PURMEREND. 13 Februari 1934. Op de heden gehouden weekmarkt waren produc ten, aanvoer en prijzen als volgt: 230 stapels Kleine boerenkaas f 22.50 per 50 Kg., handel matig: 54 Kg. boter f 1.65—1.75, weiboter f 1.50-1.65 per Kg.: 517 underen, waaronder 210 vette 5662 cent per Kg. en 192 gelde- f 90—140, handel stug: 20 stieren 32—46 eent per Kg., handel vlug; 20 paarden f 70145, hnn- del stug: 35 vette kalveren 40—60 ct. per Kg., handel 'iug; 705 nuchtere kalveren, waaronder slacht f 3 12 en fok f 714. handel vlug: 31.3 vette varkens, si. "4—36 cent per Kg., handel matig; 50 magere varkens f 12—20, 233 biggen f 7-12 en 737 schapen f 8—26, bandel matig; 16 boken f 3—11; kinderen f 225—3 p. 100 stuks; eendeieren f 3.50 ner 100 stuks: piepkui kens 55—65 cent ner stuk: 7251 stuks kineieren A f 220.3.30 en 1000 stuks Eonde'eren A f 2.10. PURMEREND. 13 Februari 1934. Aanvoer: 40.000 eendeieren f 3.453.70, 90.000 kip peren: 7080 Kg f 3.50—4, 65-66 Kg f 3.30—3.50. 63— "4 Kg f 33.30, 60--62 Kg f 220—3. 58—59 Kg f 2.40— 70. 56—57 Kg f 2.40-2.60, 53-55 Kg f 2.20-2.40, 50— "2 Kg f 2.10-2.30. AMSTERDAM, 13 Februari 1934. Aardapnelen. Zeeuwsche Bonten f 3.70420, "1'auwen f 3604.50. Eigenheimers f .3—3.10, Bevelan- *^rs f 260—3, IJpolder eigenheimers f 2.90—3, Beve- -nders f 2.80—3. per 70 Kg.; Anna Paulowna Zand 56. Bcverw. Zandanrdannelen f 5—6, Hillegommer '"m f 56. Drentsche eigenheimers f 4.20—5 per 190 Kg.; Spuische eigenheimers f 3.10—320: Lim- burgsche Industrie f 2.60—2.80 per 70 Kg.; Muizen f 3.80—4 per 100 Kg.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8