Politiek in de Aether. VARA en het gezag. Donderdag 15 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9433 Minister De Wilde verdedigt zich. Ingezonden stukken. In opdracht van ir. Mussert naar Rome Onze handelsbetrekkingen met Italië. Bontfirma's benadeeld. Steekpenningen. Demonstratie voor onze nationale regeering. Firma Gebr. ROTGANS Postbeambte gearresteerd. Russen naar de stratosfeer. EERSTE KAMER. Het spreekt vanzelf dat bij de behandeling van de beprooting van het Staatsbedrijf der Posterijen en Te legrafie er het een en ander zou worden gezegd over de politiek in den aether en wat crmetdcVARA is geschied. Het was de heer Mendels (S.D.A.P.) die in deze de kat de bel aanbond en begon met er op te wijzen, dat er volgens hem iets mankeerde aan de wettigheid van een bepaling in ons radio-reglement. De tclcgraaf- en telefoonwct bepaalt, dat een algemeene maatregel van bestuur een regeling moet bevatten van de con trole op de radio-uitzending. Waar in de wet zelve staat, dat de controle slechts mag dienen ter voor koming van gevaar voor de veiligheid van den staat, do openbare orde en de gocdo zeden. Daarop zijn ge bouwd het radio-reglement en het radio-controlcreglc- xnent Deze beide algemeene maatregelen van bestuur bepalen, dat de omroepvereenigingen verplicht zijn. ervoor te zorgen, dat de uitzendingen geen gevaar opleveren voor de drie genoemde zaken. Maar do vorige regeering, n.1. minister Reijmer, beeft er nog wat aan toegevoegd, waardoor als het ware alle politiek uit den aether wordt geweerd. Hiertegen komt spr. op, evenals tegen do opgeno men bepaling dat elke ondermijning van het gezag verboden is. Spr. vraagt: wat is gezag? Het radioreglement is nu weer aangevuld, thans met de bepaling, dat de minister bevoegd is, beslissin gen der controlecommissie te schorsen of te vernieti gen, als zij zijn in strijd met do wet of het algemeen belang. Waar haalt de minister dat algemeen belang vandaan? Ook de heer De Zeeuw (S.D.A.P.) behandelt het radiovraagstuk en wijst op de nieuwe bepaling dat alleen mag worden uitgezonden een stellige uiteen zetting van politieke beginselen. Men spreekt in dit verband meestal alleen over de VARA. Maar het is in het afgeloopen jaar ook wel gebeurd, dat van an dere zijde uitzendingen geschieden, waaraan ook an deren dan sociaal democraten zich hebben geërgerd, zonder dat het Verhinderd is of er een terechtwijzing op is gevolgd. Minister De Wilde heeft gezegd, dat hij respect had voor wat uit de luisteraars zelve is opgekomen en in dit verband is ook de VARA. genoemd. Tevens heeft hij verklaard, rekening te zullen houden met het historisch gewordene. Daarmeo ziet dus de VARA. haar bedrijfsleven althans eenige jaren verlengd. Kr is van anti-revolutionnaire en van christelijk-histori ache zijde echter vaak aandrang uitgeoefend om een alge m oenen radio-omroep in te stellen. Hcefi de minister, toen hij zei, dat men met het historisch gewordene rekening moet houden, slechts zijn indivi dueel e meening geuit? Ook als 's ministers meening in zijn kringen tot op zekere hoogte mocht worden ge deeld, hebben s' ministers woorden geen b 1 ij v c n d e beteekenis voor de VARA. Ook als men principieel voor handhaving van de VARA is, kan men door fortneele maatregelen het voor zulk een vcreeniging onmogelijk maken, zich po litiek cultureel en met betrekking tot den godsdienst uit te leven. Te dezen opzichte is spreker gaan twijfc len aan gelijk recht voor allen. Hij heeft voor zich twee redevoeringen. Uit de eenc is geschrapt dat hon derdduizend tegenstandera tot de nationaal-sodalis ten In concentratiekampen enz. zijn opgesloten en dat vijftigduizend anderen in het buitenland do wijk hebben moeten nemen, en voorts dat het vrijo woord is gesmoord. In de andere rede wordt gezegd: wij kennen geen buitengewone rechtsmacht, geen parate executie, geen geregelde mishandelingen, geen ge Iijkgeschakelde eenheidspers. Dit is niet geschrapt. De eerste redo zou gehouden zijn v.,or do V.A.R.A. De tweede is gehouden voor do A.V.R.O. De eerste zou gehouden zijn door den heer Albarda. De tweede is gehouden door minister Marchant Dit is geen ge lijk recht. Welke redelijke grond is er voor het verbod van uitzending van de Internationale? De minister zegt, dat het in andero landen in de radio ook niet toe gelaten is. Dit is geen reden om het hier ook te doen. Heeft de V.A.R.A. tot nu toe niet „in hot gareel" gcloopen? Men vestige niet den indruk, nat zij elk oogenblik eronder uit kruipt en zich verzet tegen gemaakte bepalingen. De V.A.R.A is gestraft wegens de vijf minuten stilto na de mededeeling van Van der Lubbe s te rechtstelling. Welk verbod is daarmee overtreden, welk belang geschaad? Spr. dringt aan op gelijkberechtighcid van de VARA. en een onpartijdig lichaam voor hoogste be slissing. Do minister noemt, zooals het Hs.bl. meldt, het radiovraagstuk een der moeilijkste vraagstukken van dezen tijd, in verband met het internationale gedrang in de lucht, de moeilijkheden met zenders technisch is het het beste dat alles zooveel moge lijk in één hand is de moeilijkheden met dc zend- tijdverdeeling en met de controle. Weinigen zien in de ontzaggelijke beteekenis van wat de radio aan de mcnschhcid biedt. Het is een prachtig middel voor broederschap on der de volkeren, maar ook een schitterend middel voor prediking van revolutie, ondermijning van het gezag en landverraad (in tijd van oorlog). Dc radio is in vele opzichten van meer beteekenis dan de boekdrukkunst, meer ook dan telegraaf cn telefoon. Een revolutionnair kan in tijd van beroering in een halve minuut langs de radio heel het land op stel ten zetten. Daarom geschiedt in de meeste landen de uitzending rechtstreeks vanwege den staat of door personen, staande onder de strikste controle van den staat Er is maar één land ter wereld met een systeem van omroepvereenigingen. Dit is Nederland. Het systeem hangt samen met den vrijheidszin van ons volk. Er kleven buitengewoon groote bezwaren aan dit gedurfde systeem. Vrijheid is alleen mogelijk bij orde en tucht. Over verkeerdheid van voorschriften kan men spreken in het parlement maar niet in de studio. Maar deze vrijheid moet worden geleid en daarvoor heeft de regeering middelen noodig, van daar de radoi-contróle-commissio en de omschrijving van haar bevoegdheid. De heer Mendels heeft er des tijds zelf op aangedrongen dat er een bcrocpsinstan tic zou komen. De commissie zelve vond het niet juist dat zij alleen een zoo decretionairc macht bezat. Van hon derd besluiten der contrólo-commissio zullen mis schien 90' er door gaan. Maar het is ook mogelijk, dat in de commissie zelve verschil van opinie is of dat een omrocpyereeniging bezwaar heeft. Dan kan men een beslissing van den minister uitlokken. In de Tweede Kamer is een sterko aandrang ge oefend om dc politiek uit den aether te houden, daarop is de aanvulling van het reglement gekomen. Spr. erkent dat het beter was als deze bepalingen ook in de wet stonden. Maar de rcgcering, zoo meen? spr., heeft het recht om in een algemeenen maatre gel van bestuur to zeggen wat noodig is om aan de MR. A DE WILDE Minister van Binncnlandscht Zn ken. eischen der wet te voldoen. Daarbij zijn er veilig- heidscischen voor do radio noodig, zooals voor tele foon en spoorwegen. De radio is gevaarlijk als buskruit. Vele deugde lijke voorschriften moeten haar beveiligen, en wat nu de stral van dc Vara betreft, heeft het den mi nister verbaasd dat hierover niemand in de Tweede Kamer een interpellatie heeft aangevraagd. Hier heeft dc heer De Zeeuw er eenige woorden aan ge wijd, die in geen verhouding hebben gestaan tot dc actie in het land. De radio-contrólocommissie heeft aan spr. op 17 Januari medegedeeld wat er 10 Januari was gebeurd De vijf minuten stilte, onderdeel van het program ma, was geen punt van overleg geweest tusschcn Vara en commissie. De commissie stelde voor dc Vara één dag van de uitzending uit te sluiten. Den zelfden dnR hooft spr. zijn beschikking daartoe ge nomen. De Vara had geschreven, dat de vijf minu ten stilte waren een uiting van eerbied voor den dood, en dat het doorgaan met ontspanningsmuziek van weinig piëteit zou hebben getuigd. Men stelt het volkomen onschuldig voor. Men zeide dat er ook stilte was geweest na de mededeeling van «len dood van prof. Kuiper, maar «lit was op 11 Januari dus posterieur. De Vara zeide, dat het geen politieke be teekenis had, maar dit is onaannemelijk. To voren heeft de Vara eigener beweging aan de commissie gevraagd, of zij de uitspraak van het doodvonnis van Van der Luhhe mocht mededeolen, toen dat vonnis bekend geworden was. Daartoe heeft de Vara verlof gekregen, nadat zij den tekst van het bericht had voorgelezen. Anna Paulowna, li Fcbr. 1934. Mijnheer de Redacteur, Beleeftl verzoek ik U onderstaand stukje in Uw veelgelezen blad op te nemen; hij voorbaat mijn dank. Geachte lezers en lezeressen ,ik zou u de raadge ving willen opdringen, zoo u niet in 't heden, dan wel In de toekomst, de Heldcrsche markt met een bezoek wilt vereeren, laat u «lan niet aan den lijve gaan ondervinden het spreekwoord: „Zuinigheid be driegt de wijsheid". Doch wel, zoo u, evenals onder- geteekendo, niet over do noodlge financiën beschikt, noodgedwongen uw fiets in verzekerde bewaring te stellen, opdat u niet, zoonis schrijver dezes, tot do verontrustende ontdekking zult komen, dat uw rij wiel gestolen is. En nu. gij lieden die deze daad hebt bedreven. Ik vraag mij nf: hoe komt het. dat gij deze practijkcn ten uitvoer gaat brengen. Zoo gij door do crisis ge troffen ,in uw onderhoud wilt voorzien, doe dit dan langs geoorloofde wegen. Dan stelt u tenmlnsto geen arbeider die het dan toch al arm heeft, voor een on overkomelijke calastrophe. Hopende, dat dit u tot betere gedachten zal brengen en deze bedreven zaak ongedaan maken, tecken ik. Hoogachtend, A. GLIM Cz. Graaf d'Ansembourg niet door den Paos ontvangen. Van zeer betrouwbaro zijde wordt aan do „Maasb." medegedeeld, dat de heer M. graaf de Marchant et d'Ansembourg, plaatsvervangend kringleider van de N.S.B. in Limburg, zich in Januari jl. in opdracht van ir. A. A. Mussert naar Rome heeft begeven. Ilij zou daar aan kerkelijke autoriteiten inlichtingen hebben verschaft over de Mussert-pertij in Nederland cn ook hebben gewaarschuwd tegen de uitvaardiging van het jongste Vastenmandement van het Episcopaat. Graaf de Marchant is niet ontvangen door den Paus. Waarschuwing aan Von Papen. Van dezelfde zijde verneemt het blad. dat de heer d'Ansembourg die naar men weet, tijdens den oorlog in het Duitsche leger diende, vice kanselier Von Pa pen moet hebben doen weten, dat het optreden der Nazi's in Duitschland tegen de katholieken bij tie Nederlandschc katholieken een zeer slechten indruk maakte en uiteraard den groei der nationnal-socia- listische beweging in Nederland belemmerde. Hem zou geantwoord zijn, dat een en ander werd begrepen, doch dat elke revolutionnaire beweging haar excessen had. dat de centrale regeering te Der lijn den Kulturkampf niet wilde en niet verantwoor delijk kon of mocht worden gesteld voor de buiten sporighedon der lagere instanties. Dr. Hirschfeld naar Rome. Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel cn Nijverheid, zal met het vertrekkende Indiö-vliog- tuig naar Homo reizen, teneinde met dc Italiaansche rcgcering besprekingen te voeren over de regeling van do handelsbetrekkingen tusschcn Nederland cn Italië. Stapels brieven moesten worden weggestuurd in verband met de Vara. Het is een voortdurende strijd van haar: „hoever kunnen wij gaan?" Dit blijkt ook, als veranderingen in de redevoeringen moeten wor den aangebracht. „Het Volk" van 10 Januari heeft geschreven, dat de vijf minuten stilte ingelascht waren „bij wijze van protest tegen de tenuitvoerlegging van het von nis van Van der Lubbe". (Beweging). Als men iets gevaarlijks «loet, wees dan daarna ten minste kerels! Maar „Het Volk" schreef op 22 Januari een verkla ring van het bericht vpn 10 Januari, waarin stond, dat „Het Volk' zelf de vijf minuten stilte had om schreven als een protest. „Het Volk" zelf heeft blijk baar gedacht: „Dat kan niet anders zijn dan een protest." Hieruit juist blijkt, dat dc vijf minuten stilte een politiek effect hadden» van een zeker ka rakter, in verhand met een anderen staat. Dc heeren doen als jongens, die een veldwachter pingen en dan speculeeren op «Ie goedhartigheid van het publiek, dat, als dc veldwachter optreedt, partij tegen hem kiest. Wie zal in den aether baas zijn, de omroepvoreeni- ging of de overheid? Dc laatste. Dc teugels moeten strak worden gehouden. In het belang der V.A.R.A. zelve. Dc heeren voelen het zelve wel. Vandaar de flauwe weerklank in dc Kamer van de actie in het land. Men kan zeggen: „Laat de V.A.R.A. de menschen doodergeren. Des te eerder komt de tijd, dat de V.A. R.A. er uit gaat." Maar dit. laatste is sprekers bedoe ling niet. De „Internationale" wordt in de radio niet meer gespeeld. De V.A.R.A. is er niet minder om. En velen wordt ergernis er door bespaard. De heer Mendels zei, dat men de radio kan afzet ten. Maar het begint met iets aardigs en dan komt er op eens, wat niet door den beugel kan. Spr. leest eenige geschrapte verzen en een brokstuk eener re de voor, waaruit blijkt, wat een onbehoorlijke din gen men zeggen wil, die het volk in opstand en on rust brengen. Hij vraagt zich zelf af, of het niet be ter is, met den gcheclen boel in den aether een eind te maken. Naast de V.A.R.A. passen niet de K.R.O. en N.C.R.V., maar do Katholieke partij en de Anti- revolutionnaire partij. Do V.A.R.A. is politiek! De heer Mendels: „De anderen druipen van de politiek." Minister De Wilde: „Het is altijd weer juist de V.A.R.A. waarmede stapels brieven moeten worden gewisseld. Hot systeem van vrijheid in ons land is alleen vol te houden als do omroepvereenigingen zich onderwerpen nnn de bepalingen van wet cn verordening. Doen zij dit niet. dan kan het systeem niet worden gehandhaafd. Spr. zegt. het ronduit. Men zegt, dat hij geniepig is, maar hij is dit hccle- maal niet." Onder goedkeuring van den heer De Vries, den voorzitter der V.A.R.A., is op Vrijdag 26 Januari ge zegd door de V.A.R.A., dat de V.A.R A.-mensehen in Den Haag zich op 27 Januari naar bepaalde plaatsen in de stad moesten begeven. Daar was geen toestem ming voor gevraagd. IUcr schuilt een groot gevaar. Wat kan gebeuren, als iemand, een tegenstander van dc sociaal-democraten, de menschen plotseling op roept om met zijn honderdduizenden naar het Plein te gaan? Dc heer De Vries heeft ingezien dat het verkeerd was. Als ooit weer een vereeniging zoo iets doet, wordt zij voor altijd van haar zendtijd beroofd. Spr. doet tenslotte een beroep op de omroepver eenigingen in haar eigen belang om hem bij de bescherming der vrijheid bij te staan. De heeren Mendels cn De Zeeuw replicceren, waar na de minister nog het woord voert en de Kamer het wetsontwerp goedkeurt. Opgelicht voor eenige duizenden, guldens aan zilvervossen. Een aantal in het centrum van Amsterdam ge vestigde firma's in bontwerken en pelterijen is, naar wel als vaststaand kan worden aangenomen, de dupe geworden van oplichting door den eigenaar van een zaak in damesconfectie. wiens kantoor aan de Kei zersgracht te Amsterdam is gevestigd Een bedrag van enkele duizenden guldens is mei deze zaak ge moeid. Genoemde persoon zou bij verschillende firma's zilvervossen en bontvellen op zicht hebben gevraagd, welke goederen in goed vertrouwen bij hem zijn be zorgd. Vanmorgen bleek echter, dat hij verdwenen was, naar allo waarschijnlijkheid met medeneming van het kostbare bontwerk. Wat dit laatste betreft, heeft men gezien, dat uit de zaak verschillende goe deren in een auto zijn geladen, wclko auto daarna is weggereden. De conciërge van het bewuste pand aan de Keizersgracht kon, toen hem do -r de gedupeerde firma's werd verzocht de deur naar het kantoor te ontsluiten, daartoe geen toestemming geven, aange zien de huur tot 1 Maart is betaald. Verder is ge bleken. dat de privé-woning van den verdwenene leeg staat. Do politie is van een en ander in kennis ge steld. Hofmeesters bij de marine te Den Helder in hechtenis genomen. Naar aanleiding van geruchten als zou een aantal hofmeesters bij de marine in hechtenis genomen zijn wegens vermeende knoeierijen met leveran ciers, meldt men het volgende uit Den Helder aan de N. R. Ct.: In December heeft een hofmeester, verdacht van een dergelijk feit terecht gestaan; gebleken is.dat ver scheidcne leden van het korps hofmeesters en botte liers onregelmatigheden zouden hebben gepleegd bij den aankoop van verschillende artikelen. Zij zouden geld van winkeliers henben aangenomen; deze gel den werden door dc betrokken winkeliers gegeven teneinde do inkoopende hofmeesters en botteliers to bewegen ook in het vervolg hun artikelen bij den bepaalden winkelier te blijven betrekken. Een uitgebreid onderzoek daaromtrent ingesteld heeft tot resultaat gehad, dat twee hofmeesters zich op hel oogenblik in arrest bevinden en zich waarschijnlijk voor den krijgsraad te verantwoor den zullen hebben. Minister Kalff spreekt voor den Vrijheids bond?" De afdeelinsr Amsterdam van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" zal Dinsdagavond 13 Maart in de groote zaal van het Concertgebouw te Amster dam een openbare vergadering houden, waar het woord zullen voeren dc Minister van Waterstaat, ir. J. A. Kalff, en de heeren dr. I. H. J. Vos, lid der Tweede Kamer cn wethouder van Amsterdam, prof. mr. C. W. de Vhics, hooglecraar in het Staatsrecht aan de Handelshoogeschool te Rotterdam cn mr. G. A. Boon, lid der Tweede Kamer. De bijeenkomst is be- doeld als een demonstratie voor onze nationale regee ring en tegen do actie van links- en rechts-radicalen, aldus het „IldbltL" Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 782 m.M. Vooruitzichten: goed weer. Temperatuur: 5 gr. C. is 41 gr F. Brlllenspecialist, Hoogzijde E103. Schagen Onze bril past.... onze prijs ook! Onrechtmatige inning van postwissels. Gisteren is door do recherche van het bureau War moesstraat te Amsterdam een 42-jarige besteller-sor teerder bij dc posterijen hier ter stede gearresteerd, verdacht van diefstal van poststukken. Reeds sedert eenigen tijd werden brieven vermist; een scherp on derzoek werd ingesteld, met als gevolg de arrestatie van don besteller. Het gebeurt herhaaldelijk, dat personen, die een postwissel gestuurd krijgen, den wissel endosseeren ter overschrijving op de giro. Gesloten in een envelop- po worden deze postwissels dan weer p. post naar 't girokantoor gestuurd. Speciaal op dergelijke soort brieven, die gemakkelijk te herkennen zijn door de aanduiding op de enveloppe, had de man het voor zien. Op ingenieuse wijze wist hij het endossement weg te werken. Hij plakte n.1. tegen dc achterzijde van den postwissel een blanco postwissel met de ach terzijde naar huiten. Op deze achterzijde vulde hij dan een ander endossement in. De naam dien hij ge bruikte was natuurlijk valsch. Hij inde de postwissels meestal in het postkantoor St. Antonius BrecstraaL Verschillende malen zijn op deze wijze personen be nadeeld. Het is nog niet bekend hoe groot het bedrag is, dat de man in totaal heeft geind. MINISTERS OUD EN DE WILDE NAAR DRENTHE Bezoek van twee dagen. De ministers van hinnenlandschc zaken cn van financiën zuilen zich heden naar Assen begeven. Na een bezoek aan den commissaris van de Koningin zullen de ministers vervolgens een bezoek brengen aan verschillende plaatsen, o.a. Schoonebcek en Emmcn, om zich ter plaatse van dc toestanden op de hoogte tc stellen. Het bezoek van dc ministers aan Drenthe zal twee dagen duren. Opnieuw hevige aardbeving in Indié. Londen, 14 Febr. (V.D.) Uit Bombay wordt gemoldt, dat dc aardbevingwacht aldaar een buiten gewoon hevige aardbeving heeft geregistreerd, waarvan het centrum ligt in het Oostelijk deel van Indië. Waarnemingen wijzen op een hevige beving. Gistermorgen, aldus Reuter, werd tc Jena een ster ke aardbeving geregistreerd, waarvan de haard ligt op ongeveer 9400 K.M. De trillingen to Jena duurden twee uur. De haard der aardbeving moet worden ge zocht in het Oost-Aziatische randgebied. Ook Ham burg heeft een hevige aardbeving op ongeveer 9700 K.M. waargenomen. De eerste stooten werden gere gistreerd om 5 uur 11 min. 23 sec., richting vermoe delijk Oost-Noord-Oost. Een ballon zonder bemanning. Uit Moskou wordt gemeld, dat waarschijnlijk op '20 Maart a.s. een automatische stratosfcerballon zal starten. De halion zal zonder bemanning opstijgen. Alle apparaten en installaties om te landen zullen worden bediend door een Russisch observatorium. De ballon zou ten minste 14 uren in dc lucht blijven en een hoogte bereiken van 40.000 M. ONDERSCHEIDING VOOR MEVR. LINDBERGH. Reuter seint uti Washington: Het Amerikaanscho Aardrijkskundig Genootschap heeft aan mevr. Lindbergh de gouden medaille over handigd voor haar schitterend werk als marconisto cn hulp van haar echtgenoot tijdens diens onlangs verrichte vlucht naar Europa. Dezo medaille is tot dusver aan negen vliegers verleend, o.a. kolonel Lindbergh, doch nog niet aan een vrouw. Mevr. Lindbergh is de eenigo vrouw, die over het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan en van Washington naar Tokio (in 1931) heeft ge vlogen. AUSTRALISCH BEZOEK AAN JAPAN. Ook aan Nederlandsch-Indië. V.D. verneemt uit Tokio: Officieel wordt omtrent het reeds aangekondigde bezoek van den Australischen minister van buiten- landsche zaken Lathan medegedeeld, dat deze en zijn gezelschap 17 Maart a.s. uit Melbourne zal ver trokken om een bezoek te brengen aan Singapore, Sjanghai, Nederlandsch-Indië en Japan. Hij zal ver moedelijk 8 Mei a.s. te Kobe aankomen, cn na 14- daagsch verblijf op 22 Mei uit Nagasaki vertrekken.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5