Koning Albcrt van België omgekomen, Proclamatie der Regeering. Het toekomstige Belgische In de bergen verongelukt. Dinsdag 20 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9435 Een der populairste vorsten van Europa. Zijn lijk Zondagochtend gevonden. AANVANKELIJK HET NOODLOTTIG EINDE VAN DEN KONING GEHEIM GEHOUDEN EN OOK DIENS VREESELIJKE DOOD. Koning Albert van België is Zaterdagmiddag door een noodlottig ongeval bij het bergbeklimmen om het leven gekomen. Dcor dit rampbericht* dat gedurende den avond van Zaterdag en ook in den nacht geheim gehouden is, werd Brussel en geheel België opgeschrikt. Het werd per radio medegedeeld en in de kerken afgekondigd. Over het ge- heelc land luidden de klokken ten teeken van rouw. Zaterdagmiddag is de Koning, alleen vergezeld door zijn Kamerheer, per auto van het kasteel Laeken nabij Brussel vertrokken om een tocht te maken naar het gebergte Marche les Dames, op eenige kilometers afstand van Namen. Zooals hij gewoonlijk op dergelijke uitstapjes deed liet Koning Albert zijn kamenier in de auto en ging alleen het gebergte ln. De kamerheer wachtte een uur. Toen de Koning nog niet teruggekeerd was, ging hij er op uit om inlichtingen In te winnen. Behalve de autoritei ten namen tal van burgers aan het zoeken naar den koning doeL Den geheelen Zaterdagavond duurde het zoeken voort, zonder dat men een spoor van den Koning vond. Te twee uur 's nachts vond men het lijk van Koning Albert aan den voet der rotsen. Het hoofd had geen verwondin gen, doch er bestaat geen twijfel over, dat hij op slag moet zijn gedood. De minister-president Graaf de Broqueville heeft Zondagochtend het stoffelijk overschot van den koning gezien, dat voorloopig op een veld bed was opgebaard. De gelaatsuitdrukkingen van den koning waren zeer rustig. Er is een wonde in den hals geconstateerd. De Koningin ingelicht. De Koningin werd op voorzichtige wijze in ken nis gesteld van het fatale nieuws. Eerst werd haar medegedeeld, dat den Koning een ongeval was overkomen. Zondagochtend te zes uur was zij echter op do hoogte van het gebeurde. Het zoeken naar zijn lijk. Een vreeselijk einde. Twee uur in den nacht werd de gruwelijke vondst gedaan. Het hoofd na genoeg geheel versplinterd. In tegenstelling met de eersto berichten, dat het lijk van den Koning weinig verwondingen vertoonde, wordt nader bekend, dat Koning Albert vreeselijk ver minkt is gevonden. Zaterdagmiddag was hij uit Brussel vertrokken, in cognito onder den naam van Graaf van Rhéty. Tusschen Namen en Marche-les-Dames verliet Ko ning Albert do auto en begaf zich alleen in het ge bergte, iets, dat hij als liefhebber van de bergsport zeer veel deed. Wanneer do Koning in verband met den politieken toestand geen gelegenheid had naar zijn geliefkoosd Zwitserland te gaan, dan trok hij naar het gebergte van Marche-les-Dames, om daar ontspanning te zoeken. Toen de Koning na oen uur van zijn wandeling niet terugkeerde, werd nllcrwege een onderzoek ingc steld. Gedurende den geheelen avond en het eerste ge deelte van den nacht, totdat bekend was, dat het lijk was gevonden, reden tallooze auto's langs alle we gen in het gebergte om den Koning te zoeken. Vooral in de omstreken van het kasteel van Prins van Arein berg, waar de Koning veel wandelde, werd gezocht. Te twee uur in den nacht werd het lijk gevon den. Het was baron Jacques de Dixmude, ordon- nance-oficier van den Koning, dio de gruwelijke vondst deed. Aan den voet der rotsen, die zich daar ter plaatse ongeveer 200 meter hoog in de lucht verheffen, tusschen Namen en Marche-les- Dames, dichtbij den oever van do Maas, werd het deerlijk verminkte lijk van den Belgischen vorst gevonden. Van vrij groote hoogte moet de Koning van de rotsen zijn gevallen. Op tal van plaatsen op de rotsen werden bloedsporen gevonden. Het hoofd van den Koning was nagenoeg geheel ver splinterd. Zijn neus werd op een uitstekende punt van een rots gevonden. Onmiddellijk werd het lijk door een boschwachter en een burger, die bij do vondst aanwezig waren, in een auto neergelegd, dio het stoffelijk overschot on middellijk naar Brussel overbracht. De plaats van de ramp is gelegen juist tegenover het kasteel van Graaf Carton de Wiart aan den ando ren oaver van de Maas, dien de koning bij zijn toch ten in deze streek herhaaldelijk bezocht Onmiddellijk na het vinden van het lijk werd het gedeelte van de weg NamenMarche-les-Dames tus schen den spoorwegovergang en laatstgenoemd dorp afgezet. Rouw in het geheele land. Geheel België is diep onder den indruk van het noodlottig einde van don geliefden Koning. In den loop van den ochtend verschenen in Brussel en Ani werpen extra-edities der dagbladen, dio door de op gewonden bevolking als hot ware uit de handen dei verkoopers werden gerukt. Van allo openbare gehouwen en van de meeste par- ticuliero huizen werd Zondagmorgen de vlag halfstok gcheschen. Allo schouwburgen in den lande zijn ge sloten tot een dag na de begrafenis. De wedrennen van Stockel en allo voetbalwedstrijden die Zondag zouden plaats vinden, werden afgelast. Deelneming uit hot buitenland. Reeds in den loop van Zondagochtend werden uit alle deelen van de wereld deelnemingsbetuigingen ont vangen. Koningin W i 1 h e 1 m i n a cn de Neder- I a n d s c h c regeering behoorden tot de eersten, die van hun deelneming getuigden. De President der Fransche Republiek, de Koning van Engeland, de Duitscho regeering, de President der Vcrccnigdo Sta ten en vele andero staatshoofden en regeeringen hebben reeds Zondagmorgen hun condoléance ne- tuigd. Z.K.H. Prins Hendrik vertegenwoordigt H.M. de Koningin. Den Haag: H.M. de Koningin zal zich bij do teraardebestelling van Koning Albert van België laten vertegenwoordigen door Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden met gevolg. Groote belangstelling voor het Koninklijk palels. Voor het Koninklijk Paleis was een ontzaglijke me nigte verzameld. Tientallen auto's reden den geheelen dag af en aan. Zondagochtend om kwart voor elf arriveerden de verschillende ministers voor de ambtswoning van den minister-president In het Koninklijk Paleis lag een register ter teeke- ning, waarvan door velen, die hun rouwbeklag kwa men aanbieden, gebruik werd gemaakt De klokken van de torens van Antwerpen zullen tot aan de begrafenis drie uur per dag luiden, n.1. van acht tot negen, van twaalf tot één en van zeven tot acht Het klokkespel zal verder buiten werking wor den gesteld. De overbrenging van het stoffelijk over schot. De overbrenging van het stoffelijk overschot van Laeken naar Brussel zal worden toevertrouwd aan de Vereeniging van Oudstrijders en is gisteren geschied tegen het invallen van den avond. De Belgische regecring heeft de volgende door alle ministers onderteckende proclamatie tot dc bevolking uitgevaardigd: DE KONING IS DOOD. Bij den aanvang van zijn 25c regeeringsjaar, op het oogenblik, dat hij het minst kon worden ge mist door het vaderland, dat hij heeft gered en dat hem omringde met een verdubbelde gene genheid en eerbied en meer dan ooit rekende op zijn kalme en heldere wijsheid, te midden van de gevaren van liet oogenblik, kwam een vreeselijk ongeluk België berooven van een staatshoofd, waarop het trotsch was. De droefheid der natie zal groot zijn. Haar eerste gedachte zal een gedachte zijn van onbegrensde dankbaarheid jegens den koning, die, waardig opvolger van zijn grootvader en van zijn oom, allo krachten van zijn hooge intelli gentie en alle bronnen van zijn groot hart heeft gewijd aan den dienst van België. Het land heeft een gids verloren, een steun, een onvergelijkelijk dienaar, die, in vrede en oor log alleen gedacht, gewerkt en geleefd heeft voor het land. De dankbaarheid van zijn volk omringt zijn stoffelijk overschot cn bereidt zijn naam een auriool. Albert I was een staatsman en soldaat. België zendt H.M. de Koningin de hulde zijner diepe bedroefdheid als de eenige verzachting voor haar droefheid. Het stelt zijn hoop op den prins erfgenaam der drie- groote koningen, die het vaderland gesticht, vergroot en gewaarborgd hebben; hij zal met de hulp der Voorzienigheid het werk van zijn door luchten vader willen voortzetten cn de taak tot een goed einde brengen, die deze zoo prachtig vervolgd heeft in do eerlijke uitoefening zijner rechten en plichten volgens do grondwettelijke prerogatieven. VRIJDAG A.S. INHULDIGING VAN DEN NIEUWEN VORST. In een buitengewonen ministerraad van Zondag middag werd vastgesteld, dat de inhuldiging van den nieuwen vorst, Koning Leopold III Vrijdag a.s. zal plaats vinden. Tot zijn eedsaflegging zal het uit voerend bewind worden waargenomen door de mi nisters. De troonopvolger, Prins Leopold werd geboren op 3 November 1901; hij is dus op het oogenblik 33 jaar oud. Hij huwde in November 1926 met de Zweedsche, Prinses Astrid, uit welk huwelijk twee kinderen, een dochter en een zoon na de kroning van zijn va der Kroonprins van België zijn geboren. Uit het leven van Koning Albert. Brussel. -— Op bijna 59-jarigen leeftijd, maar nog in de volle kracht van zijn leven, is Koning Albert I van België door een tragisch ongeval in het on volprezen Belgische Ardennenland om het leven ge komen. Koning Albert, ongetwijfeld een der popu lairste vorsten van Europa, niet alleen in eigen land, maar ook ver over de grenzen van het kleine Bel gië. Tezamen met zijn gemalin, de even populaire Koningin Elizabeth, stond hij tijdens den wereld oorlog in de gevaarlijkste stellingen, op de meest be dreigde punten, als eerste soldaat onder de soldaten, voor wie hij het bezielende voorbeeld was. En later, toen België zich herstelde van de wonden, die de oor log geslagen had, was het alweer de koning, die vooraanging en het voorbeeld gaf bij het werk van den opbouw, terwijl bij de rampen, die België trof fen op ander gebied, overstroomingen en mijnram pen, het Belgischo koningspaar steeds weer ter plaatse verscheen om den nood te lenigen. Een vorst, die zoo in tijden van gevaar temid den van zijn volk heeft gestaan, moest wel wars zijn van alle uiterlijk vertoon. Voor zoover de monarchie nu eenmaal onvermijdelijk een zeker ceremonieel eischt, onderwierp de Belgische koninklijke familie zich daaraan, doch verder was het steeds voor al haar leden tot zelfs voor do kinderen en klein kinderen hun grootste genoegen zich als burgers van het Belgische volk tusschen het volk te bewe gen. Ook deze eenvoud heeft zeer veel bijgedragen tot vergrooting van de populairiteit van de koninklij- ko familie, welke vooral tot uiting kwam bij vreug devolle familie-gebeurtenissen als geboorte en hu welijk. Het huwelijk van Kroonprins Leonold met de al even populair geworden Zweedsche Prinses Astrid, do geboorte van de twee kinderen uit dit huwelijk, het huwelijk van de geliefde Prinses Ma rio José met den Italiaanschen Kroonprins Um- berto, waren gebeurtenissen, waarmee het geheele Belgische volk meeleefde. Koning Albert had van zijn koninklijke taak een zeer breede en nauwgezette opvatting, die hem ertoe dreef, alles wat hem voor België en het Belgische volk van belang leek, nauwkeurig te bestudeeren. Zijn vele reizen, vooral naar het Belgische koloniale gebied in de Congo, getuigen hiervan. Met strikte inachtneming van do beperkingen, die de grondwet den vorst in een zoo democratische constitutioneele monarchie als België oplegt, heeft Koning Albert zich altijd zeer intensief met de staats zaken bezig gehouden en toonde hij zich een staats man, wiens persoonlijk ingrijpen voor de politiek van België dikwijls van de grootste beteekenis was, die duidelijk zijn meening wist te formulecren over de problemen, waarmee do Belgische regeering te kampen had, en daardoor vaak richting gaf aan de oplossing dezer problemen, en wiens persoonlijk in grijpen het land eenige malen laatstelijk nog in December jl. - voor een rcgeeringscrisis heeft be hoed. Vanzelfsprekend waren er onder de zoo zeer genuanceerde politieke groepeeringen, die men in de democratisch geregeerde landen vindt, altijd wel groepen die zich niet konden vereenigen met do op lossing van sommige politieke problemen, zooals de Koning die voorstond, en die derhalve ook den Ko ning in den politieken strijd trachtten te betrek ken, doch zijn persoonlijke populariteit werd daar nooit door aangetast. Behalvo vorst en staatsman was Koning Albert ook een hartstochtelijk sportman met een groote be langstelling voor techniek. De luchtvaart en do berg sport bezaten in het bijzonder zijn voorliefde, en he laas is dezo laatste hem noodlottig geworden. Tragisch doet het aan, dat deze vorst, die zoo zeer temidden van zijn volk stond en zoozeer de liefde van zijn volk bezat, die omgeven was door een ge lukkig en liefderijk gezin, geheel alleen, temidden van de eenzaamheid der wintersche Ardennen, ver laten van hen, dio later angstige speurtochten on dernamen, is gestorven nog in de kracht van zijn leven, rouw brengend over een geheel volk, hetwelk vreugde te geven de vreugde van zijn leven was. De Koning als alpinist. Koning Albert was, zooals men weet, een vurig be oefenaar van het alpinisme. Men zag hem op de toppen van de Mont Blanc, op de Dolomieten, op de Appenijnen, in een woord, overal waar men aan bergsport doet. In den laatsten tijd had hij zich vooral toegelegd op het beklimmen der Belgische rotsen in do Arden nen. Men weet, dat alpinisten soms heel gevaarlijke kunsttoeren uitvoeren, zich vastklammendo aan do kleinste uitspringende rotsgedceltcn van hoogo dui zelingwekkende loodrechte bergwanden. Door des Konings voorbeeld had deze sport bij de Belgische jeugd veel aanhangers gevonden. Hiervan getuigde onlangs nog de prachtige beklimming van de Buen- sori in Belgisch Congo. Het is in den loop van een der oefeningen op de steile rotsen van Marche-les Dames, dat de Koning den dood heeft gevonden. In de kalkrotsen gebeurt het, dat tengovolge van temperatuursverandering zekere der uitstekende rotsdee.len, waarop men drukt bezwijken. In dien de bergbeklimmer er niet in slaagt zich bliksemsnel aan een ander uitspringend gedeelte vast te klampen, moet het onvermijdelijk tot een noodlottigen val komen en het is vermoede lijk in dergelijke omstandigheden geweest, dat Ko ning Albert in de diepte is gestort. Hij is het voor naamste slachtoffer, dat do bergsport ooit heeft ge- eischt. Toen de patrouillegendarmen, welke er in gezel schap van den ordonnance-officier, baron Jacques de Dixmude, op uit waren getrokken om nasporingen te doen in het berggebied, onder aan do rots de lu gubere ontdekking deden, bleek, dat de Koning een (ioorkloofde schedel had, ten gevolge waarvan de hersenen bloot lagen. Overigens vertoonde het li chaam geen verwondingen. Op een afstand van het lijk vond men de lorgnet van den omgekomen vorst. Een rugzak en een bergstok lagen in de onmiddel lijke nabijheid. Het Parket heeft het drama gereconstrueerd. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de koning getracht zou hebben con ronden rots te beklimmen. Hij zou toen gestruikeld zijn over een vastgevroren steen, welke weggerold zou zijn en op het hoofd van don koning zou zijn terecht gekomen. Het lijk van ('en koning werd in den spleet tusschen twee rotsen •revonden des nachts om twee minuten over twee. De rots was niet zeer hoog, doch moeilijk te bestij- sen- w - V- V V

Schager Courant | 1934 | | pagina 5