Schaduw das doods hangt over Weenen Kijken is Koopen bijGLOECK De dood van Koning Albert K. Roggeveen Nog 1 week Rond de doodenbaar. Leeftijdsgrens in Bioscoop. De begrafenisplechtigheid te Brussel. NEW-YORK DOOR SNEEUWSTORM GETEISTERD. Komedianten trokken voorbij STEUNVERLEENING AAN LAND- EN TUINBOUW. Daitsche geestelijke in arrest. Treinramp in Zuid-Spanje. Ch:n?esch stoomschip gestrand. Woensdag 21 Februari 1934. Postrekening No. 23330 SCHAKER 77ste Jaargang. No. 9436 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot s morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inhfsrrepenl. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eindeloos défilé van tiendnizenden, die voetje voor voetje verder schnllelen. De toegang tot de rouwkamer den geheeten nacht openge steld. Groote ontroering. BRUSSEL. Gistermorgen is in het koninklijk paleis, waar het lijk van koning Albert staat opge baard. het défilé van het publiek begonnen. Reecis om zes uur stonden er ongeveer duizen 1 personen voor de hekken van het pakis te wachten Om tien uur werd er al file gemaakt tot aan de Naamsche Poort. De aankomst van duizenden school kinderen maakte de drukte nog grootcr. De wachtende menschen worden slechts bij groepjes van twintig tegelijk binnengelaten Het stoffelijk overschot van den Koning bevindt zich in een der salons op de eerste verdieping, die voor de gelegenheid in een rouwkapel is herscha pen. De wanden zijn met rouwdocken behangen. De Koning, in tic uniform van luitenant-generaal, ligt in de open lijkkist Het gelaat, door waskaarsen be schenen. is goed zichtbaur. Aan den voet van de lijkkist en ook er naast be vindt zich een berg van bloemen. In de doodenka mer ziet men ook nog de richtvaan van koning Al bert, die hem in den oorlog overal heeft gevolgd. De ontroering van het dcf-.leerende publiek is niet te beschrijven. Oud-strijders barstten in snikken los, alle vrouwen weenen. Er zijn menschen uit alle stan den van de samenleving, zelfs volksvrouwen met kinderen op den arm. Nimmer nog zal een volk zulk een oprechte en diepgevoelde hulde aan zijn gestorven staatshoofd hebben gebracht. Langzaam, voetje voor voetje schuifelen de tien-, wellicht de honderdduizenden in de richting van de groots poort, geduldig wachtend tol ook zij binnen kunnen gaan om een laatsten blik op den dooden vorst te werpen. Tegen drie uur gistermltdag werd de aandrang zoo groot, dat men het publiek door do radio liet tnededeelen, dat het geen zin had nog naar net pa eis te komen. Het zou reeds de vraag zijn, of de vele duizenden, die op dit cogenbiik hun beurt nog stonden af te wachten, wel eens binnen gelaten zou- Jen kunnen worden, want de bezichtiging van 's ko- nings lijk was slechts tot zeven uur gisteravond opengesteld. Ondanks deze waarschuwing bleef de file voor het paleis onophoudelijk aangroeien en om a! deze duizenden, die in ontroerende aanhankelijk heid hun overleden koning de laatste eer kwamen bewijzen, niet teleur te moeten stellen, beslcot men den termijn voor het défilé tot tien uur 's avonds te verlengen. Ook deze mededceling werd weer per ra dio verspreid, wat tot gevolg had. dat onmiddellijk een nieuwe vloedgolf van belangstellenden kwam op zetten, zoodat de file gisteravond tegen negenen an- iermaal een lengte van verscheidene kilometers had bereikt. En daar nog steeds méér volk uit alle dee- len van de stad blijft toestroomen. heeft men ten slotte besloten het stoffelijk overschot van den mo narch den geheelen nacht ter bezichtiging te stollen. Smart der Koningin onbeschrijfelijk. Naar de bladen melden, is do smart van de ko ningin over het verlies van haar echtgenoot onüe- sch rij fel ijk. Zondag bracht zij den geheelen dag weenend bij hot lijk van haar gemaal door. Tegen den avond werd Hare Majesteit wat rustiger, maar toen dos avonds laat prins Leopold en prinses Astrid uit Zwit serland terugkeerden gaf het weerzien met haar kin deren opnieuw aanleiding tot hartverscheurende too- neelcn. Voorbereidingen voor de komende plech tigheden. Inmiddels is men in de ministeries in do Wet- Strenger toezicht op naleving Bioscoop wet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende onder de aandacht van gemeentebesturen gebracht: Zooals uw college bekend is. is een belangrijk ge deelte van het toezicht op de naleving van de Bioscoopwet in handen gelegd van de Plaatselijke commissie van toezicht bedoeld in art. 18 dier wet. Verwezen moge worden naar art. 26 der wet en art. 2 van het Kon. Besluit van 22 December 1927. Ech ter is gebleken, dat bedoeld toezicht in de practijk niet geheel bevredigend kan worden genoemd. Het komt meermalen voor. dat jeugdige personen bioscoopvoorstellingen bijwonen, waarhij films wor den vertoond, welke voor hen door de Centrale Com missie voor de keuring van films niet zijn toegelaten Ten einde de werking van de Bioscoopwet zooveel mogejiik tot haar recht te doen komen, is het nood zakelijk, dat meer dan tot dusver wordt gelet op de na'eving van het bepaalde in art. 16 van bedoelde wet. Voorts is mij bekend, dat dikwerf films worden vertoond, waarin de coupures, welke dror de centrale filmkeuringscommissie zijn aang-bracht, niet zijn gevolgd, of waarin andere coupures voorkomen. Krachtens het bepaalde in art. 42 van het Bioscoop besluit is het verboden films te vertoonen in een an dcre samenstelling, dan waarin zij door de Centrale Commissie voornoemd ter vertnoning zijn toegela ten. Ook te dien aanzien is een streng toezicht uiter aard vereischt. Een en ander geeft mij aanleiding uw college tc verzoeken de plaatselijke commis io van toezicht, zoo deze in uwe gemeente aanwezig is, met het voren 6taande in kennis to stellen. UITZENDING DOOR DE A.V.R.O. De A.V.R.O. lieeft In overleg met de Belgische Om roeporganisaties er voor zorg gedragen, dat de plech tigheden op a.s. Donderdag, ter gelegenheid van de begrafenis van het stofcflijk overschot van Koning A!l>ert van België, ook in Nederland zullen worden uitgezonden. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur zal een oog- getuigeverslag wori n gegeven van de lijkstoet door den omroeper van Vlanmsch-Brussel. Om 11 uur v.m. wordt de Saint Gudule in Brussel aangesloten voor het uitzenden van den plechtigen uitvaartdienst. Om 1 uur 's middags wordt de aankomst geschetst bij den Koninklijken Grafkelder te Laeken. Het einde der uitzending is om 1.30 uur des mid dags. Op een nader aan te kondigen tijdstip op den be grafenisdag zal de A.V.R.O. uit eerbied voor het over leden staatshoofd zwijgen. straat in Kamer en Senaat onverpoosd in de weer met do voorbereiding van do verschillende plechtig heden, (lie in de tweede helft van deze week to wachten staan. Oude oorkonden, stoffige dossiers, vergeelde krantenverzamelingen worden opgeslagen en nagcpluisd om na te gaan, hoe alles hij vorige gelegenheden in zijn werk is gegaan. Zoowel de uit vaart van koning Albert als de intocht van koning Leopold zullen met hetzelfde ceremonieel geschie den, dat in 1909 bij do begrafenis .an Leopold II en bij de troonsbestijging van den thans ontslapen vorst gebezigd werd. Zaterdag a.s. zullen Leopold Hl en Ko ningin Astrid een plechtige rijtoer door Brussel maken. Met den rouw om den dooden Koning in het hart bereidt het volk zich reeds voor op een juichende ontvangst .an den troonopvolger. Gedurende twee dagen zal de rouw, welke tot 17 Augustus van dit jaar zal duren, worden opgeheven. En wel Vrijdag wanneer de nieuwe koning den eed zal afleggen, en Zaterdag wanneer de koning en de Koningin een plechtige rijtoer door Brussel zullen maken. Rouwplechtigheld voor de slachtoffers der onlusten Weenen. Voor de gevallenen van de xccutlevo der bondsregeering vond Dinsdagmiddag de rouw- plechtigheid plaats. Voor het stadhuis was ccn al taar opgericht, waarvoor de 50 slachtoffers stonden opgebaard. De inzegening had eerst plaats volgens don evangelischen ritus, vervolgens door een bis schop der oud-katholieken en ten slotte door kardi naal-aartsbisschop Dr. Innitzer. Naast het altaar had den zich opgesteld de leden der bondsregeering, die van het corps diplomatique, hooge militaire autori teiten en hoogo burgerlijke autoriteiten. Na do inzegening besteeg bondspresident Miklas de tribune om to verklaren dat de misleidden met mildheid zullen worden behandeld. Het bitterste noemde Miklas hot dat de dooden zijn gevallen in den strijd tegen de broers en zonen van het eigen vaderland. Bondskanselier Dollfuss wees er op, dat dank zij do plichtsgetrouwheid der dooden een niet te over- ziene ramp voor Oostenrijk is voorkomen. Een droeve dag, een dag van rouw. De mannon. die vielen voor de handhaving van het gezag, wer den gister begraven en gansch Oostenrijk rouwde en herdacht de verschrikking van de woé-ligo week. Er zullen nog vele rouwstoeten door Weenens stra ten gaan: opstandelingen, dio naar hun laatste rust plaats worden gebracht. Weenen zal hen niet zien, inaar zij, die er achter gaan, dragen rouw, zooals het volk van Weenen gister rouwde. De schaduw des doods hangt over eonen, dat in den avond weer het leven zoekt en het leven wil. De lichten gloeien maar achter de ramen branden kaarsen en doo- ven langzaam uit. Standrecht in geheel Oostenrijk oppeheven. Do bondsregeering heeft opdracht gegeven van Woensdagochtend zeven ur af het standrecht in ge heel Oostenrijk op te heffen, tenzij nieuwe verblin ding dit besluit der rogccring zou verhinderen. Instinctieve gevoelens van wraak moeten thans oor goed ophouden. Er werden nog cenigc toespra- en gehouden, waarna de rouwstoet zich in beweging zette naarh et centrale kerkhof. Bnlqaarsch commentaar over de gebeur tenissen in Oostenrijk. Sofia. De Bulgcarsche dagbladen, die de bloe dige gebeurtenissen in Oostenrijk met groote span ning hebben gevolgd, doch die z5ch tot dusverre van commentaar hebben onthouden, hebben thans hun reserve laten varen. Do meeste bladen veroordeeten het bloedvergieten ten scherpste. Algemeen wordt de onvatt'ng naar voren gebracht, dat do Oostenrijksche machthebbers hiermede hun eigen graf gegraven hebben. De „Nosawissimost" is van meening. «lat de Oostonrij'-sche arbeiders thans zonder twijfel in groote scharen zullen overgaan naar het nationaal- socialisme. Fel jaagt de storm over de stad. Het ver keer ontwricht. Slachtoffers in Pennsylvania. Reuter seint uit New York, 20 Febr.: Een ontzet tende sneeuwstorm, zoo hevig, als men de laatste der tig jaren niet meer heeft meegemaakt in dezen tijd van het jaar, joeg des nachts en 's morgens vroeg over New York. De sneeuw viel zoo dicht dat de New York- sche Stock Exchange en de andere beurzen eerst laat de deuren konden openen. Een half millioen forensen kon niet naar de city komen, het verkeer te land on dervond groote vertraging, evenals het verkeer te wa ter. To Philadelphia derailleerden eenige trams, In den staat Maryland werden eenige groote kabels van de telefoon en de electriciteitsbedrijven vernield. Dh groote lantaren bij den ingang van het Witte Huis, die een waarde heeft van duizend dollar, is vernield. De sneeuw lag in de New Yorksche City 15 c.M. hoog en bijna 30 c.M. in de buitenwijken, waarvan de toegangswegen onbegaanbaar waren, zoodat een deel van de New Yorksche voorsteden vrijwel een heelen dag geïsoleerd lag. Duizenden New Yorkers konden niet op hun kantoor komen. Do treinen hadden veel oponthoud wegens de telegraaf en telefoonpalen langs de baan die omgewaaid waren op de rails. De sneeuwstorm had op vele plaatsen do kracht van 'n z.g. blizzard, zooals te New-York langs de kust van Nieuw-Engeland, op New Jersey, in Massachu- sctts, Pennsylvania, Boston, Buffalo en Philadelphia. De Amerikaansche vrachtboot „Northern Sword' is ter hoogte van Winthrop in den staat Massachu- setts aan den grond gcloopen, terwijl van een ander schip, waarvan de naam nog niet kon worden vast gesteld, noodseinen zijn opgevangen te Southport in Connecticut. 10 vrouwen in de vlammen omgekomen. Tien vrouwen, weduwen of dochters van oud-strij ders, zijn in de vlammen omgekomen bij een brand te Brookville (Pennsylvania), die een gedeelte van een tehuis, opgericht voor de nagelaten betrekkingen van frontsoldaten, in de asch heeft gelegd. Blusschen was onmogelijk, doordat het water tengevolge van de kou degolf bevroren was. Medegevoel van hot Rotterdamschc pu bliek. Op een morgen, omstreeks 10 uur. Een stille straat in hot Westen van Rotterdam. Een armoedig gekleede man belt huis aan huis. On der den arm torst hij moeizaam een map met platen en telkens als een straatdeur openzuigt buigt hij het moede lichaam voorover en in het donkere trap portaal klinkt zeurig zijn litanie omhoog. Een klaag zang van werkeloosheid en een zieke vrouw, van negen bloedjes van kinderen, van honger, kou, ziek te en ellende. Dan, zonder ecnigen overgang komt in eenzelfde dreun de offerte: een aanbieding in ge kleurde platen, maagdelijke herderinnetjes, onnoo- zele schaapjes, wijd gapende leeuwen of schepen met bollende zeilen. Twintig centen kost één plaat. Maar de kunst wordt niet gewaardeerd en óf de klaagzang wordt door een nijdig nee van boven af gebroken, óf de straatdeur wordt boos dicht gegooid, ofwel men laat den man staan. Dan komt er opeens een wilde flikkering in zijn oogen. Hij rent naar het midden van de straat, be gint luid te tieren en te krijten, hij trekt zich aan zijn haar, slingert vol afschuw de map met platen van zich al, zoodat de hel gekleurde tcekeningen nis vurige bloemen ncerdwarrelen op de ruwe stecnen. Nog een schreeuw en dan roept de man: Ik ga mo verdoen! Met groote stappen verwijdert hij zich, tot schrik en ontsteltenis van de geheele straat, die door het lawaai opmerkzaam geworden, uit alle ra men toekijkt. Een tweede man komt ten tooneele. Met rassche schreden snelt hij den adspirant-zelfmoordcnaar na, pakt hem, er ontstaat een worsteling, maar de latcr- gekomene over wint en hij brengt den ander terug. Terug naar het midden van de straat, terug naar de map en de platen. Dan zinkt de eerste man moede loos op den stoeprand neer en begint bitterlijk te wee nen. Intusschen rapen kinderen ijverig de platen op en doen hen weer netjes in de map. De straat is nu vol mededoogen. Van alle kanten komt men toeloo- pen en koopt wel geen platen, maar men offert grif dubbeltjes en kwartjes in de pet van den hui lenden man, welke pet. argeloos naast hem is necr- gcled. Tenslotte staat de man weer op, stamelt woor den van dankbaarheid en verdwijnt. De straat praat medelijdend na. Op denzelfden morgen, omstreeks kwart over tien. Een stille straat, iets verder in het Westen van Rot terdam. Een armoedig gekleede man belt huis aan huis. Onder den arm torst hij enz. Op d°n zelfden morgen, omstreeks hal elf. Weer een andere stille straat in het Westen van Rotterdam. Een armoedig gekleede inan enz. Het Westen van Rotterdam heeft veel stille stra ten. Rotterdam heeft meer wijken met stille straten. Rotterdam heeft echter ook een politie, welke waak zaam als steeds de bevolking waarschuwt tegen de ornktijken van deze heide mannen, die zoo aandoen 'ijk op het medegevoel van het publiek sneculeeren. (N. R. Ct.) heeft U gelegenheid Uw belastingaangifte te verbeteren. Wend U voor bemiddeling tof Gedipl. Boekhouder, Inrichten, bijhouden, controleeren van Zakelijke-, Bedrijfs- en Particuliero- boekhoudlngen. LAAN D 123. SCHAGEN. Minister Verschuur verdedigt zijn beleid. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de bcgrooting van Economische Zaken merkt minister Verschuur o.m. het volgende op: Het oogenblik, waarop het geheele crisisapparaat op goed geformuleerde regelingen zal steunen, is zeer nabij gebracht door de uitvoering van de Land- bouw-crisiswet 1933, welke de gelegenheid schept, de crisiswetgeving van een centraal punt te regelen op den grondslag van een afgerond systeem. Gelei delijk zullen alle crisismaatregelen op die wet gaan steunen en zal de inrichting van alle crisisdiensten, overeenkomstig de in die wet gegeven richtlijnen, worden ingericht De minister rekent erop, dat zulks nog in den loop van dit jaar geheel zijn beslag zal hebben gekregen. Door een eenigszins ruimere steunverleening in dit voorjaar op basis der productiecijfers van 1933, hoopt de minister aan den momenteelen nood van vele tuinbouwers cenigermatc tegemoet te komen. De noodlottige algemcene toestand zal, naar hij hoopt, door uitvoering van ccn in studie zijnd be perkingsplan aanmerkelijk verbeterd kunnen wor den. Suikerbietenteelt. Een kleine commissie om op korten termijn van ad vies te dienen over het suikervraagstuk ls door den minister ingesteld. Hij beraadt zich over de vraag of hef behoud van den omvang der huidige teelt de richtlijn van beleid op dit punt voor den eersten oogst al dan niet zal moeten aangeven. Het denkbeeld ten behoeve van den landbouw over te gaan tot stichting coner bijzondere organisatie als bedoeld in art. 14 dch wet van 30 Oct. 1930, maakt hij den minister ccn punt van overweging uit. Dat het otnbrekon van oen directeur-generaal des- organiseerend werkt op de directie van den land bouw is te kras gesproken .Het geheele crisisappa raat voor den landbouw, dat in korten tijd werd tot stand gebracht en velerlei nut heeft gesticht, werd onder de huidige verhoudingen georganiseerd. Zoo lang ccn geschikte functionaris niet is gevonden, mei nt de minister, hoezeer overtuigd van het groote nut van een goed directeur-generaal, in de thans ge- volgdclij n te moeten doorgaan. De toestand van 's rijks kas en de huidige depres sie van den landbouw vormen voorshands een belet- el, \nn rogeer in gswege gelden beschikbaar te stellen om de stichting van nieuwe ontginningsboerdcrijcn op woestcn grond to bevorderen. Zich op krenkende wijze over de officieren van het onde leger uitgelaten. Aibling, 20 Febr. (V.D.): Medegedeeld wordt: De predikant Bergmeier van Gross-Carolinenfeld is op be vel van den bizondcren commissaris bij de rcgecring van Boven Beieren in arrest gesteld, omdat in een door hem uitgegeven bijlage van het Aiblinger Tage- blatt een artikel van Michael Hirschvogel is versche nen, waarin deze bij de verhaling van zijn oorlogs belevenissen zich op krenkende wijze uitlaat over de officieren van het oude leger. De uitgave der bijlage wordt voor den duur van vier weken verboden. Twee passagierstreinen op elkaar geloopen. Reuter seint uit Scvilla: Nabij Villa-Nueva de la Reine in de provincie Cordova zijn twee passagiers- treinen op elkaar geloopen. Volgens do eerste berichten zijn vijf personen ge dood en een honderdtal gewond. Negen dooden. Nader uit Madrid: Omtrent het spoorwegonge- 'uk hij Vilanueva in de buurt van Sevilla wordt na der gemeld, dat er 9 dooden en 30 zwaargewonden zijn geborgen. 18 man verdronken. v.D. verneemt uit Sjanghai: Hot Chineesche s.s. „Tsjoinsjcn". dat van Tsji Foo aar Dairen onderweg was is op eer» rif geloopen. \chttien leden der bemanning zijn verdronken. Een deel der opvarenden is door een Japansche mljnen- legger gered

Schager Courant | 1934 | | pagina 1