De plechtige troonsbestijging van Koning Leopold III van België De troonrede van den nieuwen koning Kantongerecht te Alkmaar. Zaterdag 24 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Tweede bted. No. 9438 De beëediging in het Parlement. Een krachtig b?roep op de eenheid van het volk. Wederom een ontzaglijke menschenmenigle op de been. Blij gejuich na een dag van diepen rouw. bracht, of reeds doen diezelfde bronzen stemmen de torens van vreugde trillen .doen ze het leven op nieuw opbruisen, waardoor nochtans een streep van diepen rouw loopt De koning is dood, leve de koning! Zoo is het leven. De droeve stemming, die zich zwaar en drukkend op het volk legde, heeft reeds plaats moeten maken voor jubelende vreugde; had Donderdagavond al plaats gemaakt voor luchthartig jolijt en onbezorgde vroolijkheid. En al doorbrak rouw nog de vreugd gisteren, toch waren dc indrukken van de aangrijpende plechtigheid voor een groot deel reeds bezonken en eischte een nieuwe plechtigheid de belangstelling voor zich op, de beëediging van den nieuwen ko ning, van Leopold III. En de droefenis om de vader, kan niet verhinde ren, dat in het Belgische volk een gevoel van vreug de leeft om het feit, dat men ervan overtuigd is, in den nieuwen troonopvolger een vorst te zullen krij gen, die zijn Vader waardig is, die vele karakter trekken met zijn Vader gemeen heeft en die reeds thans als Kroonprins, evenals zijn gemalin en zijn kinderen, de liefde van het Belgische volk heeft ge wonnen, zoodat het met vertrouwen de regecring in zijn handen legt. Dit gevoel van toegenegenheid is gister wel op duidelijke wijze tot uiting gekomen. Weliswaar geldt in dit geval, nu het een zoozeer geliefd vorst als Koning Alhert en een zoo tragischcn dood be treft, niet in zijn volle betcekenis het oude „Le Roi est mort, vive lc Roi", inaar niettemin is gister en vandaag de rouw, die het Belgische Hof tot in Augustus zal houden, opgeheven Wederom boor de hoofdstad gistermorgen een le- vendigen aanblik. De drukte was echter niet zoo groot als Donderdag.want velen zijn uit verschillende deolen van het land gekomen slechts ter bijwoning van de begrafenisplechtigheid en zijn, evenals het grootste gedeelte van dc talloozc oud-strijders. die Donderdag hier waren, des avonds en in den namid- dae weer vertrokken. Niettemin was de drukte in de stad groot, want de nieuwe Koning legde, evenals zijn Vader op 23 December 1909, een groot deel van den weg naar het Parlement door de binnenstad af. Reeds des morgens te 8 uur gaf een salvo van 101 kanonschoten te kennen, dat de nieuwe Koning zijn intrede in do hoofdstad zou doen. Korten tijd later begonnen verschillende hooggeplaatste autoriteiten, voornamelijk hooge militairen en alle leden van den Gener&len «Staf. ach bij het Kasteel Belle Vite, waar de Koning vertoefde, op te stellen, terwijl Koningin Astrid den nacht in het Paleis te Brussel had door gebracht, ter vermijding van de lango tijtoer van Laekcn naar Brussel in verband met haar toestand. Want het is in België reeds oen publiek geheim, dat in het gezin van den jongen Koning binnenkort een blijde gebeurtenis tegemoet kan worden gezien Te kwart over negen verscheen Leopold, begeleid door eenige officieren van zijn gevolg, voor den in gang van het Kasteel. Alvorens ziin paard te hostij- pen onHorh5r,M hii zich met den Brussclschen Bur gemeester Max, die met een deputatie van leden van het gemeentebestuur van Brussel aanwezig was teneinde don Koning welkom te heeten. Hierna be steeg de Koning zijn paard en gevolgd door de offi cieren van den Generaion Staf begon hij zijn toch* Brussel. Een corps cavallerie sloot den stoet. Toen de Koning het grootc hek van het park uit reed, kondigde een nieuw salvo van 101 kanonscho ten aan, dat do Koning vertrokken was. Wederom verdrong zich een groote menigte achter de afzetting, die ditmaal voornamelijk gevormd werd door de te Brussel in garnizoen liggende troe pen van verschillende wapens. Voorbij het Jules do Troozpleiri over dc brug van het kanaal gaat het rechtsaf, langs den Antwerpschen Steenweg en de Rue de Laeken naar het centrum van de stad. Voor al op de Place Brouckère is dc drukte groot. Even als langs de meeste andere gedeelten der route is geen raam onbezet en hebben vele toeschouwers ook een plaatsje op de daken gevonden. „Alles moet worden gedaan tot verwezenlijking van den vrede en de verzo3ning aller harten." De troonrede welke koning Leopold in het Bel glsche parlement, uitsprak, luidde als volgt: Dames en Hoeren, lk ben mij ten volle bewust van de verantwoorde lijkheid, wclko op mijn schouders wordt gelegd, ter wijl ik treurend om den tragischen dood van een diep- beminden vader tegenover u een plechtige verbintenis aanga en tusschen den vorst en de natie een verdrag van wederzijdsch vertrouwen ga bezegelen. Ik ken de zware plichten aan dezen eed verbon den. Om hem, zooals het behoort te vervullen, behoef ik me slechts naar het voorbeeld van mijn drie groote voorgangers to gedragen. Uit de tradities, die zij duur zaam hebben gevestigd, blijkt dat 't Belgische vor stenhuis zich ten dienste van de natie stelt. Mijn vasten wil is zulks nooit te vergeten. Sinds hare stichting was de monarchie gezien we gens hare offervaardige toewijding aan 's lands ge meenschappelijke belangen. Dit was de dagelijksrhe zorg van mijn vader en de eer van zijn leven. Alle Belgen zien de weldaden in, die voortvloeien uit een dergelijke samenwerking van de natie en van haar vorst. Dit bevestigen de spontane en aandoenlijke blij ken van verknochtheid, die ons door do eensgezinde bevolking worden gegeven. Ik betuig hier aan do natie mijn diepe erkentelijkheid voor de nlgemeeno en ongeëvenaarde hulde, die zij aan den betreurden koning, mijn vader heeft gebracht en deze gevoelens heeft ook mijn zeer geliefde moeder, wier cindelooze droefheid een troost vindt in de weeklachten van ge heel een volk. Uit het buitenland bereikten ons tallooze rouwbo- wijzen. Namens mijn land dank ik van ganscher har te al wie aan ons heeft, gedacht en in de eerste plaats de vorsten en andere staatshoofden, die door hun persoonlijke aanwezigheid of door met hoog gezag bekleede vertegenwoordigers hun deelneming hebben betoond aan onzen nation&len rouw. In het bizonder trof ons bij dc koninklijke uitvaart de deputatie van de dappere leger- en en zeemacht van Frankrijk en Groot-Britannië. Deze opkomst heeft de herinnering aan een edele wapenbroederschap weer opgewekt, in onvergetelijke dagen van roem en smart gesticht. Zoo rijst voor ons tegelijk op de onvergetelijke beeltenis van den heldhaftigen bevelhebber en van de held haftige soldaten, aan wie wij hebben te danken, dat wij ons zelf zijn gebleven. De gestorven koning had zijn wapenbroeders vader lijk lief. Ik zelf heb onder hen geleefd. Zij zullen van mij dezelfde hartelijke genegenheid ondervinden. Deze ren en hoven dc troon van den Koning hangt het koninklijke schild. De rugleuning van des Konings troonzetel draagt met gouden letters het devies van het Belgische Ko ninklijke Huis en van het Belgische wapen: ,4-'Union fait la Force"; Eendracht maakt macht. De plechtige bijeenkomst van het parle ment Om half elf werd dc plechtige bijeenkomst van het parlement in het Kamergebouw voor dc eedsafleg ging van den nieuwen koning door den voorzitter van den Senaat geopend. Vijf minuten vóór elf wordt aangekondigd „La Reine!" alleen in dc Fransche taal, Koningin Astrid ver schijnt en de heelc zaal rijst op. Zij heeft aan de eenc hand de kleine prinses Josephine Charlottc, aan dc andere het prinsje Boudewijn. De beide kin neren zijn in het w.t, Astrid is in «liepen rouw. De heele zaal juicht: Leve dc Koningin! Koningin Elisabeth was niet aanwezig. Precies elf uur wordt «lc koning aangekondigd in het Fransch en in het Nederlandsch. De koning wordt binnengeleid door «Ie daarvoor aangewezen commissie van het parlenient. De heelc zaal rijst weer op en men roept: Leve dc Koning! zoowel in 't Nederlantlsch als in het Fransch ..Leve de monar chie!" De ovatie duurt wel 5 minuten. Ook op do tribunes wuift en juicht men den nieuwen vorst toe. De koning draagt de uniform van luitenant-generaal met het groote lint der Lepoldorde. Hij neemt plaats in een zetel onder "aan den troon. Mot vaste stem, eerst in het Fransch, daarna in het Nederlandsch, legt hij den grondwettelijken eed af: „Ik zweer de grondwet en de wetten van het Belgische volk na te zullen leven, de nationale on afhankelijkheid alsmede de ongeschondenheid van hel grondgebied te zullen handhaven." W eer rijst Ide geheeie zaal op es aan de ovatie, die op deze eedsaflegging volgt, lijkt wel geen einde te komen. Dc communisten blijven zitten. Een van hen schrijft brieven. Eerst in het Fransch. daarna in het Nederlandsch loost Leopold eveneens meermalen onderbroken door ovaties, de troonrede voor. Toen de Koning dc woorden had gesproken: Mevrouwen, mijne hoeren! Aan België ben ik tot in dc ziel verkleefd, barstte do zaal los in een einde loos gejuich. Men roept: Vive lc Roi, weldra over stemd door de Vlanmsche kreet: Leve de koning! In het Fransch had dc Koning gezegd; „Ik geef mij geheel aan België". In het Nederlandsch wordt deze uiting niet minder sterk. Om kwart over èlven vertoont «le jonge Koning zich ann het volk voor den hoofdingang van het trotsehe parlementsgebouw en een ontzaglijk ge jubel, <!nt niet schijnt te willen ophouden, bruist op. Na het uitspreken van de troonrede verlieten do koning en de koningin en de vreemde delegaties onder voortdurende toejuichingen dc zittingszaal, om den verderen tocht «loor de stad te maken. Een ontzaggelijk gejubel, waaraan geen etnde scheen tc komen, sloeg uit de menigte op, toen de koning zich voor den hoofdingang Van het trotsehe parle mentsgebouw vertoonde. Langs een grooten omweg hebben de souvereincn zich naar het Koninklijk paleis begeven. Vóór het graf van den Onbekenden Soldaat werd halt gehouden en het jonge vorsten paar bracht daar zijn eerste officieclo hulde aan den anoniemen doode, die nl de gesneuvelde Belgi sche soldaten van den grooten oorlog symboliseert. Andermaal weerklinken saluutschoten. gevoelens bezielen mij eensgelijks tegenover het hui dige leper, waarvan ik te allen tijde de trouwe en vastberaden aanvoerder wil zijn. Be staatsregelingen welke in onze grondwet liggen besloten, en die 'n honderdjarige beproeving heblx-n doorstaan, zijn breed en lenig genoeg om zich in or delijk en wettelijk gezag aan de veranderde noodza kelijkheden van den tijd aan te passen. De koning was van deze zekerheid diep doordrongen en ik zelf heb mij naar zijn voorbeeld innig ervan overtuigd. Om de vestiging van den maatschappelijken vrede was hij in hooge mate bezorgd. Alles moest worden aan gewend om deze te verwezenlijken ter bevrediging van aller belangen en de verzoening van aller harten. Bizonder zwaar is in den crisistijd de taak van de regeering geworden. Wij beleven uit internationaal standpunt de rampen van een economischen oorlog. De overleden vorst, mijn vader, heeft bij meerdere ge legenheden het dreigend gevaar aangetoond en uiting gegeven ann zijn angst. Met alle macht zal ik mijn steun aan elke poging verleenon, welke landbouw en arbeid, handel en nijverheid doelmatig mogen dienen en ons uit den hachelijken toestand kunnen redden die zoo zwaar den middenstand en de arbeiders treft. Ik heb mij sedert enkele jaren in hoofdzaak toege legd op de studie van koloniale vraagstukken. Naar het vernuftige inzicht van den genialen vorst, aan wien wij de Congokolonie verschuldigd zijn, moeten de na te streven oplossingen nauw verbonden blijven aan de grootheid van het vaderland. In die richting zal mijn aandacht levendig blijven. De geestelijke en zedelijke krachten bevorderen de ontwikkeling van een volk. Steeds moedigde de ko ning den ijver aan, die scheppingskracht en zelfver- loochening steeds in actie bracht. De heerlijke geest drift, die tot de stichting van het Nationaal Fonds voor wetenschappelijk onderzoek aanleiding gaf, is aan een van zijn schoonste initiatieven te danken. Mijn levendig verlangen is het, op dat spoor de licht volle lijnen van mijn vader te volgen. Het behoud van de nationale onafhankelijkheid en van de onschendbaarheid van 't grondgebied is on afscheidbaar van het behoud van onze nationale eenheid. Een onverdeelbaar en zelfstandig België is een historische factor, die het Europeeschc even wicht bepaalt. Dg eendracht en saamhoorigheid die op dezen dag zoo sterk tot uiting komen, laten mij toe met vast vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. Ons land zal niet ophouden mede tc werken aan dc vestiging van den vrede, die door do toenadering van alle vol ken in eer en recht zal worden gehandhaafd en be stendigd en alle offers zullen aanvaard worden tor verzekering van onze vrijheid en van onzen moeder grond. Aan België ben ik met hart en ziel verbonden. De koningin denkt en voelt zooals ik en de kinderen hebben wij in dezelfde onawnkeibaro belijdenis op gevoed. Moge de Goddelijke Voorzienigheid ons hier in helpen. Mijn vurigste wenseh is, mede te werken aan den voorspoed en grootheid en aan het geluk van het vaderland". Inmiddels gaat de Koninklijke tocht onder de grootste geestdrift voort langs de Schaerbeeksche Poort, de buiten-boulevards, de Louiza-Poort, het Poelaerlplein met het imposante Justitie-palcis, de Regcntiestraat, de Koninklijke Plaats en tenslotte de Paleisplaats. Hierna zijn de poorten van het koninklijk paleis «licht gevallen achter het jonge vorstelijke paar, dat de hoop van het vaderland vertegenwoordigt. Na de kroning. Adres van Kamer en Senaat aan den Koning. De Kamer en de Senaat overhandigden gister middag aan den Koning een adres, dat zegt dat 't volk, uitdrukking gevend aan vertrouwen in zijn Koning, plechtig zijn geloof in zijn toekomst, zijn verknochtheid aan zijn tradities en instellingen, zijn wil om vrij en gerespecteerd te leven in de gemeenschap der volken, bevestigt. Koning Leopold betuigde zijn dank aan de dele gaties uit Kamer en Senaat voor het adres. In zijn antwoord in de Kamer zeide koning Leo nold, dat de moeilijkheden van het oogenblik groot waren. Om ze te boven te komen zullen wij ons. zeide d ekoning, de zware beproevingen uit den oorlog herinneren, waaruit wij nochtans met eer zijn te voorschijn gekomen ten koste van offers, «lie handhaving van onze onafhankelijkheid waard zijn geweest. ALLE soorten!!! Wollen Kleeding. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste), breien wij zeer netjes voor U aan. Voor nieuw werk zijn wij no. I. JAAP SNOR, Zuidstraat 19, Den Helder (Let op den Gelen Winkel.) Voor SCHAGF.N: C. DE MOEL. Noord. STRAFZITTING VAN VRIJDAG 23 FEBRUARL Groote Keeten. y DE BLAUWE KNOOP ZAL HULP MOETEN VERLEEXEN. De timmerman en aannemer Jan T. uit Callants- oog, die voor 'n houder van een rijbewijs vooral te «lief» in 't glaasje kijkt en in den nacht van 10 op 11 Januari door een paar rijksveldwachters op den ICeinsmerweg was aangehouden, om dat zijn ach terlicht den laatsten adem had uitgeblazen, bleek nlstocn te verkeeren in zoodanigen toestand van al- coholversuffing, dat hij, behalve voor zijn afwezig achterlicht, ook nog werd gecalangeerd ter zake de onbekwaamheid om zijn motor-vehikel te dirigee- v -n. Deze zaak was de. vorige week verder tot he den uitgesteld en veldwachter Homan behoorlijk present, doch Jan was bij «le nummering niet te genwoordig. Hij had den veldwachter kennis gege ven van verhindering. Volgens Homan is de man 'n stevige propagandist voor Schiedam en zit hij veel achter het stuur, welke berichten den ambtenaar in heftigen ambtsijver deden ontvlammen. Er is oen ministerieele aanschrijving om speciaal op dergelijke weg- en drankgebruikers te letten, der halve werd tegen den rampspoedigen Jan, die geen partij had gegeven, gevorderd f 5 boete of 5 dagen oor het achterlicht-zonder-licht, GO gulden boe- t e of 20 dagen wegens den onbestuurbaren staat achter het stuur en ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van f» maanden. Dat was geen kleinigheid voor een beginneling, doch gelukkig bleek onze antonrechter méér bezield met een geest van con- r'deratic en veroordeelde Jan tot f 1 boete of 4 da gen voor het achterlicht, f 30 boete of 30 dagen wat etrof het gemis van hestuursvaardigheid en intrek king rijbewijs voor den tijd van 1 jaar, doch: voor waardelijk met 1 jaar proeftijd. Veldwachter Homan moet echter speciaal op den timmerman toezien: dus opgepast nu! Barsingerhorn. DE ONGETRAINDE HAZENJAGER. Een watermolenaar op nonactiviteit te Barsinger horn, Maarten van L., wiens financieele omstandig heden voorloopig Rockefeller nog niet naar de kroon steken, had zich gevestigd als broodjager, met een jachtnctc, verkregen, door een liefdadig familielid, nismede een bruikbare spuit en legde op 28 Decem ber te Zijdowind een zeer ongelukkige proef al van bekwaamheid. Niet wat betrof zijn schietkunst, dat viel erg mee, en hij wist dan ook een langoor te doen sneuvelen, maar hij had de sneeuwsporen in het land van dit dier gevolgd en deze spoorzoekerij schijnt dc jachtwet om een of andere geheimzinnige reden niet toe te staan. Althans brigadier van Fss verscheen ten tooneele en nam zoowel do snaphaan als de ontzielde, haas in beslag, terwijl Maarten, ho den met een volmaakt arme zondaarsgezicht terecht staande, met inachtneming van een groote dosis cle mentie werd hij veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen. F.r was echter geen macht ter wereld om te beletten dat het weer niet werd verbeurd verklaard; van do haas spreken we maar niet eens. Als die nog niet is veranderd in hazepeper, zal niemand, zelfs Maar ten niet, naar dit presentje verlangen. De kantonrechter pinkte zelf 'n traantje -van mede lijden weg, met den armen broodvechter, doch kon niet anders doen, dan hem te adviseeren, gratie aan dc koningin en teruggave van zijn donderbus te verzoeken. Laat ons hopen, dat het hart van Hare Majesteit tot genade geneigd zal zijn! SL Pancras. ZUINIGHEID BEDRIEGT SOMS DE WIJSHEID. Een garagehouder uit St. Pancras, de heer Dirk' M. had op den Provincialen weg van Kennemerl&nd zijn auto bestuurd, in de zalige onwetendheid, dat zijn achternummer en letter onverlicht waren. Een rijksveldwachter was zoo vriendelijk hem te waar schuwen, doch er schuilde een addertje onder het gras, want.het bekende bonboekje werd niet vergeten Do heer M. had als vakman de fout dra gevonden en hersteld, doch een veroordeeling tot f 3 boete of 3 dagen bleef niet uit. Een verklikkertje is een afdoen de remedie voor dergelijke avonturen, maar de heer M. vond den prijs nog wel wat peperig!. Broek op Langend ij k. OP WEG NAAR DE HAVEN SCHIPBREUK GELEDEN. Een duizendwekige arbeider uit Broek op Langen- dijk, dc jongeheer Hendrik B. was door onbekende oorzaak zijn rijwielreflector kwijt geraakt en wensch- to nu dezen deserteur te vervangen door een exenv nlnnr, verkrijgbaar gesteld op de Alkmnarsche Za- 'erdagavondmarkt. Maar de agent, die hem op den Frieschen weg aanhield, kon geen rekening houden met zijn goeden wil, aangezien daar de commissaris geen genoegen mee neemt. Het slot van dit interes sante re f* er tordrama was zeer somber: 3 gulden boe te of 3 dagen. BRUSSEL. De koning is dood, leve de ko ning! Nooit méér werd deze spreuk levend voor ons dan wanneer wij terugzien op wat zich in de tweede helft van deze week in België heeft voltrokken. Donderdag een dag van mateloozo droefheid voor geheel een volk. Nog hangt het sombere gebeier van de klokken in de straten, waarlangs zich de rouwstoet voortbewoog, die het stoffelijk overschot van koning Alhert I naar zijn laatste rustplaats Door dc Duo Fossé-aux-Loups, dc Place de I& Monnaie, de Rue Car dinal Mercicr. de Hofberg en «lc Place Royale komt de sto«?t, via de Rue Royale, in «le Wetstraat, waai de menigte achter de afzetting nl buitengewoon groot is om de aan komst «Ier vorsten te zien. Begeleid door een afdeeling ca- vallcrie arriveerden de heide ko ninginnen kort voor Leopold per rijtuig, via de Rue Roynie en de Wetstraat, voor het Parlementsge bouw, waar de eerewacht is be trokken door soldaten van het 8e Linie-regiment. Aan den ingang worden zij begroet door een com missie van ontvangst, bestaande uit do Senatoren Dicrckx, D'Ursol, Matagne en Pater Rutten. Langs den linkerkant van de zaal, voornij «le leden van den Senaat, werden de beide Koninginnen naar dc voor hen bestemde troonzetels geleid. Even later kondigde tromgerof fel de komst van den Koning aan. De wacht brengt hem het eere sa- luut, waarna hij het Parlcmentsge bouw binnentreedt, begroet door 'n tweede commissie van ontvangst, bestaande uit de senatoren Armand Huysmans, Ingcnbleeck, Segers, Van Overbcrgh, Berryer, Wauqticz, Vinck en Volckaert. De Koning wordt langs den rechterkant van «le zaal, voorhij de leden van «l<* Kamer, naar zijn plaats geleid, waar hij een kort woord mot do Koningin wisselt alvorens plaats tc ncmon. De zittingszaal van de Kamer heeft verschillende veranderingen moeten ondergaan voor deze plech tigheid, teneinde alle genoodlgden, waaronder behalve alle leden van het kabinet, «len Staatsraad, Senaat en Kamer, vele huitenlandschc ver tegenwoordigers, de leden van het corps diploma- tique, de hooge geestelijkheid en vertegenwoordigers der hooge rechterlijke colleges, alsmede vele andere autoriteiten, plaats te kunnen bieden. Do banken van het Presidium zijn weggeruimd, teneinde do troonzetels en do zetels der koninklijke gasten ie kunnen plaatsen. Ook dc volgorde der overige banken is gewijzigd om plaats te kunnen bieden aan alle genoodigden De zaal is versierd met do Belgische nationale kleit-

Schager Courant | 1934 | | pagina 5