De finantièn der gemeente Warmenhuizen Waar een wereld aan het veranderen is. Zaterdag 24 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9438 Wilde geruchten te Roozendaal. Smckkelaffaire. Over 1933 een rijksbijdrage in de kosten der gemeentehuis- houding van f34.000. VOOR 1934 EEN BEDRAG VAN f 62.000 GERAAMD. het huwelijk van een oostersch vorst. de gesluierde koningin. de nieu- we tijd in het oosten. wat in vijftig eeuwen onveranderd bleef: de goeffa. Van onzen rcizenJen correspondent) Bagdad. 9 Februari. OOK voor do koningen geldt dit nog in het oosten: geen bruidegom krijgt het gelaat van zijn bruid te aanschouwen, alvorens het huwelijk is voltrokken. Gesluierd mag hij haar vóór dien tijd zien in tegenwoordigheid van anderen, on gesluierd niet. De moeders bedisselen zoo'n huwelijk onder elkander en de kinderen worden ook in «leze moderne tijden er zoon beetje buitengehouden. Zoo gaat het in de welvarende families, waarbij het er op geld minder aankomt. In de klasse der min der gegoeden onderhandelt over het algemeen de aan staande bruidegom met zijn aanstaande schoonva der die zijn dochter zoo krachtig mogelijk aanbeveelt, haar schoonheid en haar deugden prijst om er zoo hoog mogelijken prijs voor te kunnen bedingen. Dc aanstaande bruidegom poogt natuurlijk zooveel mo gelijk af te dingen. De vrouw heeft in deze gehdWfe* aangelegenheid niets in te brengen. Zij is „koop waar", al zal dan gewoonlijk een fatsoenlijk vader 'de koopsom niet in zijn zak steken, doch er voor zijn dochter een uitzet voor koopen. Verplichting is dat evenwel niet. Eigenaardig is, dat ook onder de hier van ouds ge vestigde Christenen, vóór het huwelijk de prijs van de vrouw wordt vastgesteld en betaald. Onze Assy- rische Christelijke kelner in het hotel betaalde bij voorbeeld voor zijn vrouw driehonderd „roepies", dat zijn ruim twintig Engelsche pond. Do Christenen van dezo streken mogen echter hun aanstaande vrouw vóór het huwelijk aanschouwen en koopen dus „geen kat in den zak". Dc Mohame- danen zenden gewoonlijk eerst hun moeder, tante of zuster om de bruid te zien en hem raad te geven ten opzichte van den te betalen prijs. Tegenover vrouwen immers heeft de bruid het recht zich te ontsluieren. Ook de jonge koning Gazi van Irak heeft zijn vrouw niet in het gelaat mogen schouwen alvorens het huwelijk was voltrokken. Geheel volgens de oude Arabische zeden en gebruiken is dc koning ge trouwd. Zijn vrouw is do dochter van ex-koning Ali van Syrië, zijn oom, zoodat de jonge koning Ali met zijn nicht in het huwelijk is getreden. Reeds weken van te voren was de bruid uit Kon- stantinopel gekomen, waar zij do laatste jaren heeft «releefd en is opgevoed. Prinses Alia werd bij haar komst te Bagdad ontvangen door de koningin-moeder en vele dames van het hof, vrouwen van hoogwaar digheidsbekleders, doch de koning kreeg haar niet te zien. De prinses nam intrek in een paleis, dat haar vader toebehoort, en leefde daar teruggetrokken met haar moeder. Nadat alle formalitoiten vervuld woren, juist en kele dagen na het groote vasten, is het huwelijk vol trokken, maar zonder openbare feesten, daar sedert het overlijden van koning Gazi's vader nog geen jaar is verstreken. Volgens 'slands gebruik gaf de koning den dag van het huwelijk een grooten feestmaaltijd in een zijner paviljoens, ongeveer twee kilometer van het koninklijk paleis. Ministers, oud-ministers zaten hier aan, benevens de voorzitters van de beide ka mers van volksvertegenwoordiging. Dames mogen aan zulk een feestmaaltijd niet deel nemen, dit zou in strijd zijn met do eerste begrippen van fatsoen. Toen dc avond was gevallen reed een gezelschap van eenige hofdames per automobiel naar de ver blijfplaats van prinses Alia, waar ze ontvangen wer den door de moeder en voorgesteld aan de bruid, die daarna door de hofdames werd medegevoerd naar het koninklijk paleis. Intusschen was de feestmaaltijd van den koning ten einde. De bruidegom begaf zich in geleide van zijn gasten naar het paleis, waar de bruid reeds was aangekomen en geleid naar haar vertrekken. De koning nam bij den ingang van het paleis af scheid van de anderen en ging daarna in haar ver trekken zijn vrouw begroeten, die hij nu voor het eerst ongesluierd ontmoette. Ook een Oostersche vorst kan niet doen wat hij wil. De jonge koning Gazi heeft het grootste deel van zijn opvoeding genoten in Engeland en is modern Goeffa's, van nabij gezien. De Goelfa, een rond, sterk scheepje, dat zeer ondiep kan gaan en men in grooten getale op de Tigris en de Enphraat aantreft. van geest. Koningin Alia is opgegroeid in Turkije, waar de president-dictator Kcmnl Pasja den sluier voor vrouwen wel niet heeft afgeschaft (zoover heeft hij toch niet durven gaan), maar heeft verboden voor de vrouwen en dochters van staatsambtenaren, zoodat te Konstantinopel en te Angora de vrouwen der hoogere standen den sluier niet meer dragen en vermoedelijk ook dc tegenwoordige koningin van Irak daar ongesluierd heeft gcloopen, maar in Irak heeft zij den sluier weder aangenomen, daar de ge woonte van het land dit nog voorschrijft, al komt er langzamerhand verandering. De Koran, het heilige bock der Mohamedancn, stelt den sluier voor do vrou wen niet verplichtend. Reeds nu zijn er onder de voorname Arabieren van Bagdad vrouwen, die den sluier hebben afgelegd en ook onder dc lagere stan den in de stad, maar vooral onder de „fellahs" (boe ren) wordt de sluier steeds minder gedragen, wat voor een deel een gevolg is van de verandering in de maatschappelijke toestanden. Zoolang Irak was Turksch gebied, was de bodem in handen van enkele grootgrondbezitters, die de boeren tegen een zeer schamel loon lieten werken. Thans zijn er reeds vele kleine eigen-boeren, die, geholpen door do leden van hun gezin, nun land be arbeiden. Hierbij is vaak ook de hulp der vrouwen noodig. Het valt evenwel zeer moeilijk gesluierd land arbeid te verrichten en de practische eischen van het nieuwe bestaan dwingen deze boerinnen dus den sluier af te leggen. Er is hier een wereld aan het veranderen en deze verandering is niet alleen uiterlijk. Ook in dc gees ten werkt ze door. De automobiel is bezig den ka meel bijna geheel te verdringen (er zijn evenwel woestijngedcelten met zeer fijn zand, die ontoeganke lijk blijven voor de automobielen), op den Tigris, die veel beter bevaarbaar is dan de Kuphraat, ziet men reeds enkele stoom- en motorbooten, hier en daar is een spoorweg, telefoon- en telegraafdraden doorkruisen het land, Bagdad, de oude stad der ka- lifen, heeft een brandweer met motorwagens, er zijn Arabieren, die zich een radio aanschaffen, in de ste den bezoeken ook de Arabieren cinema's. Bij al deze nieuwigheden blijven enkele dingen over uit den zeer ouden tijd. Een der merkwaardig ste dezer overblijfselen uit long vervlogen eeuwen is de „goeffa", het zonderlinge vaartuigje, dat reeds in do tijden der Assyriërs, vijftig eeuwen geleden, in gebruik was. Do „goeffa" is een rond scheepje, ge vlochten van boomtwijgen, zooals een mand. Van buiten is dit vlechtwerk dik besmeerd met een soort toer of wel er zijn gedroogde dierenhuiden om be vestigd, ten einde het waterdicht te maken. Op den Tigris ziet men deze „gooffa's", maar meer nog op de snel stroomende, ondiepe Euphraat, Deze „goeffa's" zijsterk, gaan ondiep en kunnen zeer groote lasten dragen. Ze worden door middel van een soort pagaaien voortbewogen of ook wel vanaf den rivieroever inet een lijn voortgetrokken, zooals onze trekschuiten vroeger. Snel zijn deze zonderlinge, doch practische vaar tuigen niet, maar do menschen hier hebben geen haast. Eenmaal heb ik gezien, dat een klein motorbootje een „goeffa" sleepte: twee beschavingstijdperken met een tijdverschil van vijftig eeuwen reikten elkander de hand. J. K. BREDERODE. Onuitroeibaar gespuis? Thans is gebleken. d3t vele bestrijdingsmiddelen tegen ratten en muizen bij onvoldoende werking het ongedierte voor verdere ver delging ongevoelig maken, op dezelfde wijze als ingeente per sonen niet meer vatbaar zijn voor bepaalde ziekten. Slecht3 het werkelijk maagvergif Rodent, dat op ratten en muizen een fatale aantrekkingskracht uitoefent, is in staat elke rat en muis vol komen uit te roeien. Een doos Rodent van 50 ct. ot een dubbele doos k 90 cL zal U veel last en schade besparen. Imp.Firma B. Meindcrsma Den Haag. D 54 Financieele onregelmatigheden.? Bij het aankoopen van gronden voor de ge meente. De gemeente Roosendaal wordt op het oogenblik in opschudding gebracht door dc wildste geruchten over vermeende financieele onregelmatigheden hij 'n bepaalden tak van dieost der geuuente administra tie. In verband met liet nog loopendc onderzoek valt nog weinig positiefs omtrent deze zaak mede to dcclen. Objectief bezien kan het volgende worden gemeld: Kr is een minutieus onderzoek gaande naar ver moedelijke financieele onregelmatigheden, welke haar oorsprong zouden vinden in het via de Nedei- iandsche Heidemaatschappij onrechtmatig decla- rceren van onkosten, gemaakt bij het verleenen van bemiddeling bij het aankoopen van gronden voor de gemeente, ten dienste der werkverschaffing. In ver band hiermede is een Hmbtcnaar, die reeds wegens een ander vergrijp gearresteerd was, aan een verhoor onderworpen, terwijl ook de wethouder onder wien de betrokken tak van dienst ressorteert, op het poli tiebureau aan een verhoor is onderworpen. Na dit verhoor kon dc wethouder echter vertrekken Belangrijke vangst tc Zandvooit. Sedert geruimon tijd was bekend, dat de geheel© kust van ons land werd bewaakt, daar men het ver moeden had. dat Belgische spiritus ingevoerd werd. Tot nu toe gelukte het niet op het een of ander be slag te leggen. Verleden week werd te Zandvooit aan de kust een tweetal kleine motorschepen alsmede een kot ter gesignaleerd. De ambtenaren waren zoodoende op hun hoede. Dinsdag jl. werd b.iven aan de duin- reep bij strandpaal 70 tusschen Zandvoort en Noord- wijk een achttal blikken spiritus gevonden, inhouden de elk ongeveer "0 liter. Men bleef den gcheelcn Dinsdag en den Woensdag de plaats bespieden, doch dc smokkelaars lieten zich niet zien. Donderdagmid dag zou men deze acht blikken vervoeren, maar eerst werden steekproeven in dc duinrecp gedaan, wat tot resultaat had dat nog te voorschijn kwamen 44 blikken van 50 liter en 11 blikken van 20 liter, tezamen 1U80 liter spiritus. Er waren drie met paar den hespannen wagens noodig om deze blikken naar het politiebureau te vervoeren. Dat dc belastingamb tenaren een goeden slag hebben geslagen moge ook hieruit blijken, dat voor deze spiritus, welke van een zeer hoog gehalte, nl. 96.1 procent was, f 8000 be lasting had moeten worden betaald. Men vermoedt, dat de bükkcn aan een eind touw over boord zijn gegooid, omdat tevens een zeer dik touw van een lengte van 50 meter werd gevonden. KIND IN DE WIEG VERBRAND. Door een noodlottig toeval is het wiegje, waarin het drie maanden ou le kindje van den heer II. to Oistcrwijk was gelegen, in brand geraakt. De kleine, die ernstige brandwonden had gekregen, is in het ziekenhuis aldaar overleden. i In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergade ring onder leiding van den heer H. Nolet, burge meester was de heer Mink wegens ongesteldheid afwezig. De notulen werden goedgekeurd. Van de ingekomen stukken deelen wij mede. dat op zijn verzoek aan C. de Ruiter te Schoorldam een bedrag van f 5 terugbetaald zal worden voor betaalde vermakelijkheidsbelasting. Resloten wordt het voorschot ingevolge art. 101 der L.O. wet voor het jaar 1934 aan de R.K. Jongens school, R.K. Meisjesschool en Bijz. school tc Krab bendam respectievelijk vast te stellen op f 1360, f1632, en f416. Wijziging ambtenarenreglement. Zonder discussie wordt besloten tot wijziging van het ambtenarenreglement, overeenkomstig de aan wijzingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en betrekking hebbende op de revolutionnaire gezindheid der ambtenaren, het uitsteken van vlag gen, enz. De betrokken organisaties waren gehoord en konden zich met de voorstellen vereenigen. De begrooting voor 1933. Regee- ringssteun tot een bedrag van f 34000. Indien voldaan wordt aan een 10 tal door de re- gcering gestelde algemeene voorwaarden heeft de re- gccring zich bereid verklaard ten behoeve van de begrooting 1933 een regeeringssteun te verleenen van f34000. B. cn W. stellen voor aan de gestelde voorwaar den tc voldoen en naar beste weten nu en in dc toe komst daaraan getrouw te blijven. De gemeente is nu eenmaal in een bénarden toestand en het totaal dor rijksbijdrago valt niet tegen. Behalve de algemeene voorwaarden stelt de rc- gecring nog verschillende bijzondere voorwaarden. Verlangd wordt bijv, dat van den raad het initiatief zal uitgaan om het presentiegeld voor de raadsleden met ingang van 1 Januari 1934 niet hoógër te be palen dan f2.75 per lid en per zitting (was f4.—), de kosten der waterleiding voor de ambtswoningen ko men voor rekening dier ambtenaren (betreft alleen den burgemeester cn den veldwachter, want de dok te? cn de secretaris vergoedden die kosten reeds); ingaande 1 Januari 1934 wordt er op dc salarissen boven f800 een redelijke korting toegepast. Over dezo zaak is georganiseerd overleg gepleegd en wordt voorgesteld om van de in gemeentedienst zijnde ambtenaren een korting van 6 toe to pas sen, na aftrek van de eerste f800 op het salaris van den directeur der gasfabriek een korting toe te pas sen van f250. Het is de bedoeling van B. en W. de voorgestelde korting te doen ingaan: voor de weekloo- nen a s. Maandag, voor do maandloonen 1 Maart a.s. De regecring dringt er verder op aan, voor de t.b.c.-bcstrijding met een lagere subsidie te volstaan (B. en W. zullen dit trachten te bevorderen); een onderzoek worde ingesteld naar de mogelijkheid tot conversie van gcldlecningcn (zal geschieden); de vrij willige ziekteverzekering worde met ingang van 1 Januari 1934 opgezegd en het verhaal van premie toegepast (de opzegging had reeds plaats gehad); de .ïchterstallige pacht- en huursommen moeten zoo veel mogelijk achterhaald worden. De Voorzitter acht dit een moeilijk punt. Het ligt niet in de bedoeling van B. en W. alles op haren en snaren te zetten, maar toch dient een andere poli tiek t« worden gevoerd. B. en W. zullen eenigen dwang moeten opleggen. Zij die eenigszins pacht cn huur kunnen betalen, zullen moeten worden ge dwongen dat te doen. Voor velen is het moeilijk, maar daar staat tegenover dat er pachters en huur ders zijn die absoluut niets betalen cn dat toch wel kunnen doen. Wordt niet op het betalen van pacht cn huur aangedrongen, dan zal, ondanks de bijdrage van f34000, de rekening nog niet sluitend zijn te maken. Dit geldt niet alleen voor de pachters van landerijen, maar ook voor achterstallige huishuur. B. en W. hebben al eerder gevraagd tegen een be paald huurder maatregelen te mogen nemen en deze huurder zal nu worden aangepakt en als hij niet be taalt, onverbiddellijk uit do woning worden gezet. De heer Molenaar wijst er op, dat vaak het prin cipe wordt gehuldigd dat de gemeente maar moet wachten, dat die zich wel kan rodden. Doch het blijkt thans wel dat dit het geval niet is. De gemeente treedt zeer coulant op, maar er zullen nu wel an dere maatregelen getroffen moeten worden. Dc heer Dekker erkent ook, dat er menschen zijn die er misbruik van maken en daarom heeft spr. er niet op tegen dat maatregelen worden genomen. De Voorziter deelt nog mede, dat voor huur lande rijen enz. f7000 is geraamd en wranneer dat bedrag binnen komt, dan is het mogelijk met de rijksbij drago van f34000 rond te komen. Contractueel was verhuurd voor f23000. En verder worde door het gemeentebestuur die maatregelen getroffen opdat er evenwicht in het bud get wordt verkregen. Van de bijdrage ad f34.000 wordt f22000 verstrekt als renteloos voorschot en f 12000 cadeau gedaan. Hoewel dc raad zich rioode met dc hferhovcn ver melde bezuinigingen, o.a. de verlaging van het pre sentiegeld, kan vereenigen, W'orden dc voorwaarden aanvaard. Wat dc af- en overschrijvingen dienst 1933 betreft, wordt nog medegedeeld, dat voor 1933 de subsidie voor de R.K. bewaarschool met 10 is verlangd en evenzoo de subsidie voor de muziekcorpsen. Dc regecring verlangt dat voor 1934 de gemeente lijke subsidie voor de R.K. bewaarschol van f300 op f 150 wordt gebracht. Noodgedwongen gaat de raad hiormco accoord, hoewel gewezen wordt op de belangrijke kosten dia dc ouders zich reeds getroosten. Begrooting 1934. Aan de hand van het zoo juist behandelde hebben B. en W. de bcgrooting voor 1934 aan een nadere beschouwing onderworpen. Verschillende wijzigin gen worden voorgesteld, nl. de post kosten t.b.c.-be- strijding terug te brengen van f 1500 op f 1000, subsi-» die Witte en Wit-Gele Kruis totaal van f50 op f 40, Wijkverpleging van f 1000 op f900, subsidie bijzonder NHddelbaar onderwijs (R.K. Lyceum; 5 leerlingen) van f750 op f675. subsidie muziekcorpsen van f 100 op f 40, Voor landhuur is een bedrag van f8400 geraamd, omdat de verhuring een paar maanden geleden plaats vond en de toestand toen niet beter was dan op het oogenblik. De heeren De Groot en Molenaar vreezen echter dat het geraamde hedrag niet zal worden ontvangen en hoewel do heer Slot er op wijst, dat het feitelijk niet verantwoord is den post lager te ramen, juist om dat de verhuring pas heeft plaats gehad, wordt be sloten den post terug te brengen tot f7000. De rijksbijdrage geraamd op 162000. De begrooting wordt vervolgens, na deze wijzigingen vastgesteld, waarbij voor 1934 een. rijksbijdrage voor gemeentehnishonding wordt geraamd van r62000. Wat de omzetbelasting betreft, wordt nog medege deeld. dat het dc bedoeling is, ook het advies van do gascommissi© luidde aldus om op de gasver- bruikers 2 te verhalen. De belasting van de pro ductiekosten toch is 4 de productiekosten zullen ongeveer 5 cent bedragen, terwijl het grootste ge- deelto van den gasvoorraad verkocht wordt voor 10 cent. Met het voorstel van B. cn W. om op de huur van het weiland over 1933 een reductie te verleenen van 50 gaat de raad nccoord. Betreffende do reductie op de huur van het bouwland zullen te zijner tijd nog nadere voorstellen aan den raad worden gedaan. Het kohier hondenbelasting 1934 wordt vastgesteld tot een bedrag van f290. Het verzoek van de R.K. bewaarschool om voor 19321933 de oude subsidie te handhaven wordt voor kennisgeving aangonomen. Bij de rondvraag geeft do heer Tesselaar in over weging om voortaan direct nadat sneeuw is gevallen, de sneeuw door de burgerij te doen opruimen. Hoe wel gevreesd wordt, dat dit in de practijk moeilijk heden zal opleveren, wordt toegezegd dat do proef zal worden genomen. De heer De Groot heeft Zondag geconstateerd, dat een jonge ruiter op een schandalige manier door het volk is gereden. I)e Voorzitter zegt, dat tegen den snuiter maatre gelen zullen worden genomen. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9