De Zwarte Monnik Polder Het Koegras. Radioprogramma HONIG'S JULIENNESOEP 6 borden voor 20 ets. irrwedstrijden te Groningen den kampioensprijs van Nederland te winnen, waardoor de groote beker, al is het dun misschien maar voor den tijd van een jaar. in het bezit kwam van ..West-Friesland". Hier voor dankte spreker hartelijk hen. die „West-Fries land" in het bezit van dezen prachtigen nationalen prijs deden geraken, en sprak daarbij den wcnsch uit, dat de beker na dezen keer nog eens in het be zit van de vereeniging zal komen. Hoewel „West-Fries land" dus ruimschoots deel heeft gehad in de suc cessen, was spreker echter nog niet geheel tevreden. I)e individueele dressuur, waarin het zwaartepunt van «Ie ruitersport is gelegen, laat namelijk nog wel iets te wenschen over. Wanneer de vereeniging deze dres suur onder de knie heeft, staat zij op de basis waar op zij behoort. Den leden werd aangeraden dezen wenk in 1934 vooral ter harte te nemen, opdat volgend jaar kan worden getuigd dat het ook met de indi vidueele dressuur in orde is. Met den wensch dat West-Friesland een goede en schoone toekomst tege moet gaat, opende spreker dezen zesden Ruiteravond. (Applaus.) Staande werd hierna door de aanwezigen het Stan daard lied gezongen. Vervolgens voerde de Instructeur der vereeniging. den heer J. C Vethman, het woord. Opgewekt werd lid of donateur te worden van de vereeniging. Ruiter sport is een bij uitstek nationale sport en is d e sport an het platteland. Met ruitersport gaan samen de be grippen gezag, orde en tucht, waar momenteel om ge vraagd wordt. Spreker zou daarom een ieder willen aanraden: steunt de landelijke rij vereeniging door lid <»f donateur te worden. Van de geboden gelegenheid om het woord te voe ren. maakte gebruik de heer Bom van de Landelijke Ruiters te Purmerend, die zeide, met zeer veel ge noegen de uitnoodiging om dezen zesden ruiteravond bij te wonen ,te hebben aanvaard. Spreker bracht de beste wenschen over van den Prov. Bond en van Dr. Venig uit Beemster, die zelf verhinderd was te komen. Hierop werd staande het „Wilhelmus" gezongen. Nadat een dansje was gemaakt, werd door den Voorzitter der vereeniging den heer en mevrouw Vethman een prachtig bloemstuk aangeboden als blijk van waardeering voor het vele. dat de instructeur voqt „West-Friesland" heeft gedaan, in het bijzonder inet betrekking tot het winnen van den kampioens prijs. Voorzitter huldigde hiervoor den heer Vethman, in 't hijzonder daarbij de hoop uitsprekende, dat het den heer Vethman zal mogen gelukken de prestaties «Ier vereeniging nog hooger op te voeren. De lieer Vethman dankte ook namens zijn echtgc- noote voor de gebrachte hulde en voor de aardige attentie in den vorm van een bloemstuk. Het meer officieele gedeelte van den avond was hiermee beëindigd, waarna een aanvang werd ge maakt met het „vroolijke" gedeelte. Door eenige da mes en heeren werd een tweetal tooneelstukjes opge voerd. n.1. „Mijnheer de Inspecteur" van F. Duquesnel «*n „Pak-idylle" van Charvarius. Beide eenacters vie len zeer in den smaak en hebben het publiek doen schateren van het lachen. Van de gelegenheid om te dansen werd volop ge bruik gemaakt. Een goede band zorgde voor prima muziek. In opgewekte stemming bleven de aanwezi gen nog langen tijd bijeen. We nieenon wel te mogen schrijven, dat ook deze 6e Ruiteravond van West-Friesland uitstekend is ge slaagd. HEE RH U GO XV A A R D De tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" vergader- de Vrijdagavond ten locale van den heer A. Mijts aan het Oude Niedorper Verlaat. Aanwezig waren 04 leden, benevens de ecre-voorzit- ter, de heer S. Brugman. De Voorzitter, de heer P. Kostelijk, wees In zijn openingswoord op den slechten toestand in den tuin bouw, sprak een woord van welkom aan den eere- voorzitter en hoopte dat het verdrag met Duitschland hetere prijzen voor onze producten mocht opbrengen, Vervolgens worden de notulen gelezen en zonder op- of aanmerkingen onveranderd, onder dankzegging goedgekeurd. Een ingekomen schrijven van den keuringsdienst Noordholland wordt voor kennisgeving aangenomen, ovenzoo een adres van B. cn W. van Hecrhugowaard, over de voorwaarden der arbeiders, over de arbeids beurs. waar de werkgevers tevens nota van hebben genomen. Aan den Plantenziektcnkundigen dienst zal weder om f 7.50 worden gegeven. Voorts wordt de tcettbe- perking besproken en blijkt wel, gezien de vele vra gen die worden gedaan, die door Voorzitter zooveel mogelijk beantwoord worden, dat de toegestuurde cir culaire voor de meesten niet al te duidelijk is. Vooral kwam de vraag naar voren: betreft het alleen de grootte van de oppervlakte tuinbouw of geldt het voor het geheele bedrijf, waarbij Voorzitter opmerkte, «lat het ging over het geheele bedrijf bijv.: Iemands bedrijf is groot 6 H.A., waarvan 4 H.A. grasland en 2 H.A. bouwland, deze moet volgens de tabel van 6 H.A. 23 pet. inkrimpen. (Voor menigeen is bovenver meld voorbeeld wel van nut. Verslagg.) en zoo kan een ieder uitmaken hoeveel hij moet beperken. Te vens zal voor diegene, die het vorige jaar inplaais Min kool, tarwe enz. verbouwde, getracht worden «vuige consideratie te verkrijgen en raadt de Voorz. FEUILLETON. DOOR F.DGAR WALLACH 5L HOOFDSTUK LVIL „Loslie!Hij riep haar opnieuw, met een stern die heesrh was van angst. Hij had een paar dames hoentjes J»ij het bed zien staan. Haar hoed lag op «l«-n grond, tot een vormelooze massa verkreukeld. Hii raapte het geweer op, betastte den loop. hij was nog warm en onder den toren lagen vier leege patroonhuizen. En zijn lantaren toen hoven zijn hoofd houdende, zag hij de sporten in het ruwe op pervlak van den muur, cn kwam terstond tot de gevolgtrekking, dat zij langs dien weg gevlucht moest zijn. Hij nam onmiddellijk zijn sprong, greep «le onderste sport cn klauterde langs deze geïmpro viseerde ladder hooger, verachtelijk neerziende op een paar leelijke spleten, die zijn gewicht tusschon muur en steunsels maakte. Het roosier aan den top hield hem tegen. Hij had het wel gezien, maar meende dat het opgelicht zou kunnen worden. „Dien weg kunnen ze niet genomen hebben", mompelde, hij huiten adem, toen hij weer op den grond stond. Gilder woelde door zijn grijze haren. „Waar kun nen zij in 's hemelsnaam «lan heengegaan zijn?' vroeg hij bijna radeloos. Zij doorzochten ieder plekje in de langwerpige ruimte, trokken het bed van den muur, maar daar onder was niets dan een steenen vloer. De tafel scheen aan den vloer vastgeklonken te zijn; ze konden haar niet van haar plaats krijgen. „Zie jij ook iets bijzonder» aan den vloer?" vroeg Gilder opeens. „Hij ligt niet waterpas." En toen Dick nader keek. zag hij dat dit waar was. De vloer helde geleidelijk benedenwaarts van het. waschhok naar den muur achter de treden. Gilder ging op zoek naar een hamer, en nu door Puttier en den man van Seotland Yard versterk4, beklopten cn onderzochten zij iederen vierkanten duim van muren en vloer. Zij stieten nergens op diegene, die bijzondere gevallen hebben, aan, zich te wenden tot den Secretaris der Commisie, den heer Klant Hierna kregen we de rekening van den ponning- meester, den heer P. Meereboer. De heer Jn. Kuipers adviseerde namens de commisie van onderzoek tot goedkeuring. De rekening wees aan een ontvangst van f 281.0, en een uitgaaf van f 372.20. zoodat er over 1933 een nadeelig saldo was van f 91.40. Vervolgens het jaarverslag van den secretaris, den heer Jac. Klaver, waaruit wij het volgende aanstip pen: Het ledental is gedaald tot 181. Voorts schetst spr. eenigszins den onvoldoenden steun over 1933, zoodat sommigen in de werkverschaffing terecht kwamen, meent dat de Regeering. die thans de tuin ders verplicht om te beperken, zij ook verplicht is, loonende prijzen te garandeeren over 1934. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing worden de aftr. heeren Jac. Kostelijk en G. Gaijaard met groote meerderheid van stemmen herkozen. De aftredende heer P. Meereboer wordt hierna met algemeene stemmen als lid van het N.M.B.-bcstuur herkozen. Bij het indienen van voorstellen voor de N.M.B.- vergadering. stelt een der leden voor. afschaffing van het 5 K G. gewicht en alles per 100 K G. te wegen, wat algemeene instemming der leden verwerft, zoodat het op den beschrijvingsbrief zal worden geplaatst. Tot afgevaardigden naar die vergadering worden gekozen de heeren A. van der Veer, D. Olie en Jn. Kuiper, benevens eenige bestuursleden en .lot plaats vervangers de heeren Jn. Bakker cn Joh. Bossen. De Voorzitter doet hierna, met het oog op het vrij te komen land door de beperking, eenige mededeelin- gen over den graanbouw. Hierna verlaat de eere-voorziter de vergadenng, den wensch uitsprekend, dat er spoedig betere tijden voor den tuinbouw mogen aanbreken en dankt de Voorzitter voor dc belangstelling. Bij de rondvraag komen er klachten over de vlet ten in dc goot, van de kooplic«len cn wordt er op ge wezen, dat er slecht de hand aan wordt gehouden met bet opbergen der bascules, wat in den N.M.B. zal worden besproken, waarna Voorzitter met een kort woord de vergadering sluit. BAR SI NOERHORN Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Barsingcrhorn is aan S. Wardenaar en C Middelheek eervol ontslag verleend als hooistekers met ingang van 1 Mei 1934. In hun plaats werden benoemd: L. Bas en S. Wardenaar Sr. LANGEND IJ K Neutrale Bond. Naar wij vernemen zal de alg. vergadering van den Neutralen Bond van Boeren, Land- cn Tuinbouwers, welke eerst was uitgeschreven op 28 Februari, worden uitgesteld tot 10 Maart a.s., in verband met de cven- tueele fusie met den Ncd. Tuindcrsbond. Dijkgraaf en Hoofdingelanden van den polder „Het Koegras" kwamen op Zaterdagmiddag jl. in Hotel „Bellevue" te Den Helder in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de heer Jb. Verfaillc, dijkgraaf; secre taris de heer C. Taylor. Aanwezig zijn 14 Hoofd ingelanden. Alvorens tot het afhandelen der agenda over te gaan, worden dc geloofsbrieven van de herbenoem de Hoofdingelanden, de heeren A. Grin. C. Tromp Rz. en J. Blankman, alsook van den nieuw gekozen Hoofdingeland, den heer W. J. Mcskes, door de hee ren C. lloogschagen cn Jhr. Larnan Trip nagezien. Waar deze in volmaakte orde zijn bevonden, wordt tot toelating geadviseerd. Aldus geschiedt. De dijk graaf wenscht dc hoeren geluk met hun herbenoe ming tot Hoofdingeland. In het bijzonder geldt dit den nieuwbenoemde, waarvan de dijkgraaf hoopt en vertrouwt, dat hij zijn beste krachten zul geven voor den polder. Waar de heer Grin tevens is herbenoemd tot Heemraad, richt voorzitter eenige speciale woor den tot hem. De verkiezing heeft plaats gehad bij enkelvoudige candidaatstclling, iets wat een bewijs van vertrouwen mag worden genoemd en tevens van onderlinge harmonie. De notulen der vergadering, gehouden op 27 Mei 1933, worden daarop door den secretaris gelezen cn onveranderd, met dank aan den samensteller vast gesteld. Ingekomen stukken. Van den Hoofdingeland, den heer Zeegers, kwam bericht in. dat hij door verblijf buitenslands de ver gadering niet kon bijwonen. Van het Provinciaal bestuur van Noord-Holland kwam een briefschrijven in, in verband met het 't vorig jaar door de vergadering genomen besluit om f 1.— op de loonen te korten. Het dagelijksch Bestuur van den Polder is van gevoelen, dat aan het voorstel van Ged. Staten, om deze korting op te heffen, geen gevolg moet. worden gegeven. Er wordt nog steeds een duurtetoeslag verleend van f3 per week. Den heer Laman Trip verwondert het, dat het Pro vinciaal Bestuur een zoodanig voorstel doet Alom wordt verlaging toegepast, terwijl het levensonder houd geringer is geworden. De vergadering staat geheel aan de zijde van het Dag. Bestuur. Besloten wordt, om aan Ged. Staten te berichten, dat aan het door hun college gedaan voorstel geen gevolg kan worden gegeven. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aankoop door den Polder. Het Dag. Bestuur stelt de vergadering voor, over te gaan tot aankoop van een gedeelte water, gelegen daar waar de Doggersvaartweg en Brakkeveldweg aansluiten. De grootte bedraagt 46.80 Are. Met de eigenaresse Mevr. Klopper is bereids gecorrespon deerd. Deze is bereid 't gedeelte water over te doen aan den polder voor f 1. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten en de .goedkeuring van Ged. Sürten zal worden ge vraagd. Met algemeene temmen wordt aldus besloten en de goedkeuring van Ged. Staten zal worden gevraagd. In de commissie tot het nazien van de rekening on verantwoording over 1933 worden benoemd dc heeren Laman Trip en Hoogschagen. De begrooting 1934. In behandeling wordt genomen de bcgrooting voor het dienstjaar 1934. De dijkgraaJ doet eerstens het voorstel de vergoeding voor de Heemraden van f50 te stellen op f 100. Spreker vindt hetgeen thans aan vergoeding wordt ontvangen, verre van vol doende. Hierover wordt cenigen tijd gediscusiecrd. Enkele heeren nieenen, dat in dezen tijd van geen verhooging sprake mag zijn, al blijven ze van mccning, dat de vergoeding veel te gering is. Het voorstel van den dijkgraaf in stemming ko mend, wordt verworpen met op 2 na algemeene stemmen. V6ór verhooging der vergoeding stemden de heeren Jimmink en Blankman. Daarna wordt dc begrooting punt voor punt be handeld. Een cn ander geeft geen reden tot op- of aanmerkingen. Deze wordt ten slotte m. a. s. goed gekeurd op de volgende cijfers. Voor polderlasten over 39015854 H.A. a f4.— per II.A. is geraamd f 15605.54 in ontvangsten. Het to taal bedrag der ontvangsten en uitgaven op f 25068.73, met een vermoedelijk saldo nihil. De post onvoorzien is gesteld op f6413.—. Do bezittingen van het Waterschap op 1 Januari 1934 bestaan uit: 2 sluiswachterswoningen cn 69.2-4.03 H.A. wegen, water en bouwterrein, 't Reservefonds voor onder houdswerk is groot f7821.72. De polderlasten zijn voor dit jaar met fl vermin derd en alzoo geraamd op f 4.per Hectare. Ge tracht zal worden de lasten op dit peil tc handha ven. Dc post: Onderhoud van sluizen enz., is met f2000 verhoogd, teneinde één van de sluiskolken, of zoo mogelijk beide, van betonschoeiingen te voorzien en het westelijk sluishoofd te maken in overeenstem ming met het nog uit te voeren werk aan bet oos- lijk sluishoofd, hetwelk door Waterstaat geschiedt. Voor Paragraaf C (Wegenonderhoud, aankoop grint cn basalt, enz. enz.) is een totaal bedrag ge raamd van fCOOO. Waar over het afgeloopen jaar voor deze werken ongeveer f6000 besteed is en de voorraden basalt cn grint over het afgeloopen jaar voldoende waren om in «Ie behoefte tc voorzien, doch welke voorand voor dit jaar weer aanvulling behoeft, mag naar de mcc ning van het bestuur deze post niet lager worden geraamd. Naar aanleiding van een post, geraamd op fl.— voor andere, niet omschreven uitgaven merkt de heer Laman Trip op. dat hij hoopt dat deze post steeds zal kunnen blijven gehandhaafd. Spr. spreekt de wensch uit. dat op deze wijze een bedrag zal kunnen worden opgekweekt, waarvan ^erlang een polder huis kan worden gebouwd te midden van den polder „Het Koegras". Met algemeene stemmen wordt goedgevonden dat het bestuur bij onderhandsche aanbesteding van werken tot een bedrag van f250 kan en mag laten uitvoeren, zonder dat daartoe een goedkeuring voor elk geval van de vergadering zal moeten zijn ver kregen. De rondvraag. In dc rondvraag worden eenige vragen van meer huishoudelijken aard gedaan, welke door den dijk graaf naar genoegen worden beantwoord. Daarop volgt sluiting met dank voor dc aangc- namo en zakelijke besprekingen. WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934. HILVERSUM (1875 M.) VARA.: 8.00 Gramofoonmuziek: 9 30 Onze Keu ken door P. J. Kers Jr..: V.P.R.O.: 10.00 Morgenwij ding; VA.R.A.: 10.15 Uitzending voor de arbeiders i nde Continubedrijven; 12.00 De Nolenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 12.45 De nieuwste Jazzmuziek; LIS De Notenkrakers; 1.45 Orgelspel door Joh. Jong; 2.15 Knipcursus; 3.00 Voor dc kinderen: 3.45 Overscha keling zender; 6-30 M. J. Brusse: ..Onder de men- schen te Rotterdam"; 7.00 VAR A-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 7.40 Causerie door K. J. J. Lotsy: De be- teekenis en organisatie der voethal-werldkampioen* schappcn; 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.15 Ra- diotooneel; 9.45 A. J. J. van Cool: „Nieuwe perspec tieven voor den middenstand"; 10.00 Ernst Busch zingt met pianobegeleiding van Herman Kruit; 10.15 Beschouwing over den hedenmiddag te Rot terdam gespeelden voetbalwedstrijd Ned. A.-elftal— Gillingham, door C. J. Groothoff; 10.30 Ernst Busch; 10.45 VARA-orkest; 12.00 Sluiting. HUIZEN (301.5 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gramo foonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Orgelspel door Ferd. Kloek; 12.00 Politieberichten; 12-30 Liederenreci- tal; 1.15 Gramofoonmuziek; 1.30 Kwintet o.n.v. 1'. v. d. Hurk; 2..30 Praatje voor jeugdige postzegelverzame laars; 3.00 Kwintet; 3.45 Rustpoos; 4.00 Gramofoon muziek; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Landbouwhalfuurtje; 6.30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart: 7.00 Politie berichten; 7.15 Ned. Chr. Persbureau: 7.30 Lezing; 8.00 Gramofoonmuziek; 8.30 Lezing; 9.15 Gramofoon muziek; 950 De Arnhomsche Orkest vereeniging o.l.v. Jaap Spaanderman: 10.15 Var Dias; 10.25 Gramofoon muziek. LUXEMBURG (1304 M.) 7.0 OOrgelconcert; 750 Zangrecital; 8.00 Orgelspel: 8.45 Concert; 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 12.20 Concert; 1.30 Idem; 550 Dansmuziek; 655 Gra mofoonmuziek; 10.15 Idem; 1050 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 1150 Concert; 2.50 Idem; 450 Gramofoonmuziek; 955 Orkest; 1050 Dansmuziek. BERLIJN (357 M.) 1-55 Concert; 750 Vroolijk hoorspel; 8.00 Omroeporkest 9.40 Idem; HAMBURG (332 M.) 12.30 Gramofoonmuziek; 350 Symphonic-orkest; 9.40 Orkest; 10.35 Dansmuziek. LANGENBERG (456 M) 3.20 Kamerorkest; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.40 Popu lair concert. DAVENTRY (1500 M.) 12.20 Orgelconcert; 1.05 Orkest; 3.20 Pianospel; 5.05 Gramofoonmuziek; 8.35 Concert; 11.10 Dansmuziek. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 8.35 Trio. PARIJS RADIO (1796 M.) 8.20 Gramfooonmuziek; 12.35 Orkest; 9.05 Idem. MILAAN (389 M.) 4-30 Vocaal concert; 5.15 Gramofoonmuziek: S.00 Synt- phonieconcert. ROME (421 M.) 4.30 Populair concert. WEENEN (507 M.) 6.15 Omroeporkest; 8.55 Svmphonie-orkest; 10.05 Gra mofoonmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 7.20 Populair concert; 855 Pianorecital; 950 Dansmu ziek; BEROMUNSTER (540 M.) 3.20 Omroeporkest 450 Populair concert; 850 Idem. een holte. Do vier mannen pakten de tafel aan een van dc zijkanten beet om haar te verplaatsen, maar zij hadden evengoed een van de muren kunnen pro- beeren. Ze had een dik eiken voetstuk, waarvan drie kolommen oprezen, die het buitengewoon zwa re blad droegen. Wat er gebeurd was, kon Dick gemakkelijk na gaan. Loslie was aangevallen geworden; en het gat, dat naar den toren voerde, ontdekt hebbende, ha«l zij zich op dc een of andere manier meester ge maakt van een geweer, en had door tic schacht een paar schoten gelost om de aandacht te trekken. Toen was zij in haar verdere voornemens verhin derd en verder? Het water stroomde door een spleet in de harde rots van zes tot acht duim breed. Geen menschelijk wezen kon met eenige mogelijkheid langs die nau we spleet afgedaald zijn, maar voor dc zekerheid liet hij de randen van do door het water verweer de rots weghakken. Intusschcn wachtte de smid boven. Dick had hem verzocht zijn gereedschappen mee te nemen; misschien dat dc tweede deur een oplossing aan de hand deed. Een half uur lang werkten zij met breek- en hef ijzers, cn, onder oorverdoovend gekraak, sprong 't slot eindelijk los cn kon dc deur opengeduwd wor den. Nu vertoonde zich aan hun oogen een ruimte, in vorm en grootte gelijk aan «lic. welke Mary Wen- ner ontdekt had, maar niet uitzondering, dat er geen steenen banken stonden, en dat zich in het midden van het vertrek een rond gat bevond. Dick knielde er naast en liet zijn lantaren er in zakken; hij hoorde een flauw geklots van water en zag iiet licht op aanzienlijke diepte weerkaatst. „Een bron," zei hij. „Al die oude plaatsen hebben van binnen een bron. Er is er een in den Tower van Londen, midden in den hoofdtoren." Dit vertrek was in lang vervlogen tijden als ge vangenis gebruikt. Verroeste ketens hingen met tusschen ruimten aan de muren, met voetboeien aan het ecne einde. In een hoek zag hij een hoon vodden liggen, waar melkwitte beenderen doorheen schemerden, en hij huiverde. Wat was de geschie denis van den rampzalige, die van Gods zonneschijn uitgesloten was om in dit donkere cn griezelige hol een ellendigen dood te sterven? „Nu hier is verder niets te vinden", merkte Gilder op. Dick bond .een lang touw aan zijn lantaren en liet haar langzaam in dn diepte zakken. Zoover hij kon schatten, raakte de lantaren water op een diep te van dertig voet. De oude bouwmeesters hadden hun werk uitmuntend verstaan. De groene, met mossen begroeide wanden van den put schenen goed bewaard te zijn. En toen hield zijn hart bijna bijna met kloppen op. Zijdelings van het stevige metselwerk van den put werd een hand uitgestoken, ecu blanke hand, waaraan slechts één enkele dia manten ring flonkerde, dien hij zeer goed kende. En uit de diepte drong een gesmoorde stem tot hem door, en in zijn ontsteltenis liet hij het touw van de lantaren uit zijn vingers glippen. Hij verwenschte zich hardop, in zijn woede en om zijn onverantwoordelijke domheid. „Geef mij een andere lantaren!" riep hij, en Putt ier had hem weldra een andere gegeven. „Nu een touw!" schreeuwde Dick. Maar er was geen touw, dichterbij dan in Fossa- way Manor, en hij schuimbekte van ongeduld, en zou een poging gewaagd hebben om zich langs de glibberige wanden van den put te laten afzakken, indien Puttier het niet belet had. Na een eeuwigheid kwam een van dc detectives met een touw terug. Zij lieten het ecne einde in den put vallen, bonden het andere aan een ijzeren staaf, en legden deze dwars over den mond van den put. Dick liet zich er langs zaken, het hengsel van zijn lantaren tusschen de tanden. De zijkanten waren vochtig en glibberig, maar eindelijk kwam hij. waar hij de hand van Leslie gezien had. Het was een klein luchtgat van zes bij vier duim. Hij probeerde er met behulp van zijn lantaren door heen te kijken, maar kon niets anders zien dan een ruwgehouwen rotswand. Hij riep het meisje bij haar naam, maar kreeg goen antwoord, en het woord „Leslie" werd in de leege ruimte hol weer kaatst En toen werd hij opeens gewaar, dat die kleine openingen zich op geregelde afstanden herhaalden. De twee eerste waren door overhangende water planten verborgen, maar van beneden af waren ze zichtbaar. Aan de andere zijde van deze steenmas sa liep een galerij van natuursteen, en hij herin nerde zich, dat, volgens de overlevering, de abdij boven een vroegere Engelsche catacombe gesticht was. Naar alle waarschijnlijkheid bevond zich bij iedere van deze openingen een „trapportaal", of hier raakte een natuurlijke wenteltrap den muur bij de bochten. Hij had een lus gelegd om er zijn voet in te plaatsen, en Gilder liet een breek ijzer aan een touw naar beneden zakken. Hiermee begon hij een gat in den muur te verwijden, maar dit bleek een hope- loozc taak te zijn. Alleen springstoffen waren h.j machte om deze gaten groot er te maken. Hij w-ns doodop van inspanning, en hij moest aan het touw op geheschen worden om wat te rusten. Puttier b«x>d zich aan voor de afdaling, maar Dick wilde er niet van hooren. Nu nam hij een stok met zich mee, aan welker uiteinde een olcctrische. gloeilamp be vestigd was. Het koord liep langs den bamboestok, en eindigde in een kleine batterij in zijn zak. Hii maakte lichten stak de lamp door de opening. Nu kon hij zien, dat dc muur, dien hij voor rotswpud gehouden had, ruw uitgehouwen was, maar van den vloer was in alle richtingen niet meer dan een voet in het vierkant zichtbaar. Hij trok den stoK terug, stak zijn hand door het gat en lastte, maar raakte niets aan dan den buitenkant van den muur van den put. „Kijk uit!" Deze waarschuwing kwam uit den mond van Gilder en van boven. Hij trok zijn band snel terug. „Duw je van den muur af stoot je af, met je voet!" brulde Gilder. Hij ving een glimp op van een slijkerige han«l, die. door een van de vierkante luchtgaten gestoken werd, zag staal flikkeren, en voelde het touw rek ken, naarmate iedere streng doorgesneden werd. Toen bezweek dc laatste, en hij viel en viel, tot hot ijskoude water hem verzwolg. Hij raakte den bodem met zijn voeten, en werkte zich naar de oppervlakte. Hij voelde zich onmid dellijk tot op merg cn been verkleumd, Hij zag, dat er van boven eep lantaren neergelaten werd en hoorde Gilder roepen: „Pak het touw en houd je drijvende!" Hij gehoorzaamde werktuigelijk. Zijn oogen wa ren op het luchtgat gevestigd. F.n ook die van Putt ier, die plat op zijn huik was gaan liggen, zijn hoofd en schouders over den rand van den put hoon. ter wijl hij zijn revolver gericht hield op dc plek, waar de hand te voorschijn gekomen was. Het bovenstuk van het doorgesneden touw werd naar hem neergelaten. Door zoo ver mogelijk te reiken kon hij het juist grijpen, maar niet vol doende om een zekeren houvast te hebben. Hij kreeg kramp in zijn beenen. Do uitwerking van dit ijskou de water was ontzettend, en hij dacht een oogonbllk dat hij dit donkere gat ellendig aan zijn einde zou omen. Nergens was een steun voor zijn voet te vin den, en tenzij hulp snel opdaagde, vreesde hij zijp bezinning weldra te zullen verliezen. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1934 | | pagina 10