iERTlLS Kijken is Koopen bijCLOECK De toestand in Oostenrijk. Int. Telef. No. 20 10 PAGINA'S. Herstel van de monarchie? Wolkbreak boven Menado. DE SUBSIDIES AAN TREIN 8.28. Nieuwe vervolgingen in de Stavisky-zaak. Staking in Belgische industriestreek!. DE WIERINGERMEER. MISLUKTE NOODLANDING VAN EEN SPORTVUEGTUIG. De afgedreven visschers op een ijsschots. Groote brand in Palestina. De moordzaak Prince. Opheffing van autobusdiensten. Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 27 Februari 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9439 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden fl.80. Losso nummers 6 cent ADVERTEN* TIöN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent fbewljsno. inhegrepenl. Grnote letlers worden naar plaatsruimte berekend. 4000 man Heimwehrtroepen naar da pre n zen. Londen, 28 Febr. (V.D.) De Engelsche bladen ba- handelen den toestand in Oostenrijk. Gemeld wordt dat 4000 man Heimwehrtroepen vcrechilendc pun ten langs de grens van Boven Oostenrijk hebben ba reikt De bladen geven vier verschillende geruchten weer. 1) De Heimwehr zou zijn geconcentreerd langs de Duitsch Oostenrijksche grens; 2) do Heimwehr zou zich voorbereiden voor een marsch naar Weencn; 3). de Heimwehr zou aarshertog Otto willen afhalen van de Zwitsersche grens en begeleiden naar Weenen en 4) Majoor Fey zou zijn strijdkrachten buiten Wee nen houden, om pogingen der regcering deze tc ver mijden. Gevaar voor een gewapend conflict nog ver verwijderd. Nader uit Londen: Niettegenstaande het feit.d at vele en verwarde l>e- richten hier ontvangen worden van de Oostenrijksche grenzen zijn buitenlandsche diplomatieke kringen al hier van ineeniug, dat gevaar voor een gewapend conflict nog ver verwijderd is. Noch Duitschland, noch Italië, noch Joego-Slavië, of Tsjecho-Slowakije zijn geneigd do eerste te zijn om in militairen zin do grenzen te overschrijden. Men is van meening, dat Duitschland een nationaal-socialistische beweging in Oostenrijk met geJd en wapens zal willen helpen, zon der zelf de grenzen to overschrijden en dat Mussoli- ni hoofdzakelijk langs economischen weg, doch zon der de andere landen te verontrusten, door een tol linie, zijn hulp aan Oostenrijk wil bieden. 'y Twee vooraanstaande sociaal-democraten gearresteerd. V.D. verneemt uit Weenen: In de gcemente Mautern (Stiermarken) zijn gear resteerd de leider van den Schutzbund en vroegere burgemeester van St. MichacI, Klingbacher. De soci aal democratische burgemeester van Fohnsdorf in Ka- rinthio, Horvatek, is te Buchholz gearresteerd. r Weer naar Monarchie In Oostenrijk? Nieuwe geruchten over a.s. demissie van bonds-president Miklas. Voorberei ding van de nieuwe grondwet. Het D.B.N. seint uit Weenen: De sedert lang in omloop zijnde geruchten over een aanstaande demissio van den' Oostenrijkschcn bonds president Miklas, die uit principiecle overwegingen reeds verscheiden malen zijn ontslagaanvrage zou hebben ingediend, hebben zich thans „gecondenseerd" in de bewe ring, dat Miklas reeds zeer binnenkort zijn ambt zal neerleggen. Naar verluidt, worden van f do zijde der regeering ernst i- f: ge pogingen aangewend, om bondspresident Miklas voor- loopig van zijn voornemen om af te treden, af to houden, teneinde de verkiezing van een nieuwen president eerst in het kader van dc nieuwe grondwet tc kunnen doorvoe ren. In welingelichte kringen wijst men in dit verband er op. dat de in den laatsten tijd weder sterk op den voor- grond komende legitimisli- scho stroomingen op een spoedige presidentswisseling j aandringen, teneinde door do verkiezing van een met de legitimistischo opvatting sympathiscerende persoon lijkheid den overgang naar den monarchistischcn staatsvorm voor tc bereiden en aldus dc Anschluss- kwestie definitief uit te schakelen. Dc nieuwe grondwet. Men verklaart te Weenen, dat het voorbereidend werk van do nieuwe Oostenrijksche constitutie ree Is binnen 10 a 14 dagen zal zijn afgesloten. De con stitutie zou onmiddellijk daarna gepromulgcerd wor den en in werking treden. UIT ONZE OOST. Vrouw en kind gedood. Aneta seint uit Menado: Gistermiddag werd tengevolge van een wolkbreuk vrijwel de gehcele kotta geïnundeerd. Do hoofdwegen staan blank. Het water stroomde de meeste woningen Mnnen. Een huis is ingestort. Een iniandscho vromv en haar achterkleinkind werden tijdens het middag maal gedood. Aanvallen op wethouder Abrahams van Amsterdam. In elkaar opvolgende colleges van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam zijn eenigo malen ter sprake gekomen de toelagen, dio de gesubsidieer de vcrccniging „Trein 8.2S' uitkeert aan ecnige bestuursleden, onder wie wotboudcr Abrahams. „Het Volk'* meldde over deze toelagen dat die on langs in do Cornmissio van bijstand voor do open- baro gezondheid ter sprako zijn gekomen. Het blad schreef hierover: „Men heeft daar aanmerking gemaakt op do re kening van „Trein 8-28", verecniging tot uitzending en verpleging van zieke, zwakke en praclubercufeu- ze kinderen. Vroeger was het zoo, dat wethouder Abrahams, voorzitter van deze vereeniging, voor zijn medische werkzaamheden een belooning ont ving van I 2000 's jaars. Hierin werd geen verande ring gebracht bij do benoeming van dr. Abrahams tot wethouder. In do kringen van het gemeentebe stuur was herhaaldelijk tegen dezo belooning be zwaar gemaakt en dr. Abrahams heeft het bedrag laten valela Intusschen bleek later, dat do vergoeding voor do secretaresse van do vereeniging, mevrouw Abra hams—Van der Rcyden, op het oogenblik, dat de f 2000 voor haar echtgenoot werden geschrapt, werd verhoogd van f 3000 tot f 5000; zooals bij alle vergoe dingen van dezen aard het geval is wordt dit jaar 10 pCt. van dit bedrag ingehouden. Tegen deze merk waardige verhooging van inkomsten van do secreta resse eoner vereeniging, die geheel van het gemeen- tosubsldie afhankelijk is tegen deze verschuiving van posten, die zeer veel gelijkt op camouflage, Is in de commissie van bijstand ernstig verzet gere gen." Het „TIsbl." heeft zich naar aanleiding van deze publicatie tot wethouder Abrahams gewend. Deze had bezwaar over dezo zaak iets mede to deelen; het bestuur van 8.28 heeft haar ter hand ge nomen en hoopt binnenkort, mede aan de band van ton dienste staande gegevens, het juiste licht over deze aangelegenheid te doen schijnen. De wethouder zelve bleef er daarom voorloopig buiten. Vragen van raadslid Schalker. Het comm. gemeenteradslid Schalker heeft zich naar „De Tribune" bericht met den volgenden brief tot den Raad gewend: Ondergeteekende verzoekt den Raad hem in dc eerstvolgende openbare raadsvergadering in de gele genheid te willen stellen, B. en W. over de volgende vragen ie interpclleeren: Is het uw rol lego bekend, dat, nadat hierop critlek was geoefend in een vergadering van do Commissie van Bijstand voor dc Openbare Gezondheid, wethou der Abrahams, zijn toelage nis keurend dokter van de door de gemeente gesubsidieerde Vereeniging Trein S.28. ad f 2f>00 per jaar. heeft Inten vallen? Is het uw College verder bekend, flat dit door de zen wethouder op een wijze is geschied, die terecht de veronderstelling rechtvaardigt, dat bedoeld bedrag thans zijdelings toch door hem wordt getoucheerd, namelijk door dc toelage van zijn echtgenoote. mevr. Abrahams—Van der Reyden. als secretaresse der Vereeniging, waarvan bovendien hijzelf voorzitter is, van f 3000 tot f 5000 te doen verhoogen? Ziin R. en W. niet van meening. dat een dergelijke gestie van den Wethouder van Financiën, neerkomt op een zichzelf bevoordeelen uit gelden, door de ge meente verstrekt, tot uitzending en verpleging van zieke, zwakke en praetuhereulcuze kinderen, wat het doel der Vereeniging Trein 8.28 heet te zijn? SNEEUW EN WINTERWEER IN ENGELAND. I.onden: In vele deelen des lands is sneeuw gevallen, vooral langs de Noord -en Oostkust. In Yorkshire woedde een sneeuwstorm De temperatuur is laag en meer sneeuw wordt verwacht. NIEUW EERSTE KAMERLID. Ir. S. L. Louwes te Zwolle. In een gistermiddag om vijf uur te 's-Gravenhagc gehouden zitting heeft het Centraal Stembureau in de vacature, ontstaan door liet overlijden van den heer J. B. S. Westerdiik, tot lid van do Eerste Kamer be noemd verklaard do heer ir. S. L. Louwes te Zwolle. Vervolging tegen recherche-commissa- ris en mr. Gniboud-Ribaud. V.D. verneemt uit Parijs: Op voorstel van don minister van Justitie zijn drie nieuwe gerechtelijke onderzoeken ingesteld: te- zen "den commissaris der algemeene veiligheidspo litie; Bayard; tegen den inspecteur der stedelijke crc- dietverleening van h*t ministerie van handel, Con- stantin, en tegen den vroegeren assistent van het ministerie van Financiën. Guiboud-Iliboud. Alle drie worden zij ervan beschuldigd dc financieele operaties van Stavisky min of meer te hebben begunstigd. MAN VERDRONKEN. Ip het Kanaal gereden. Gistermiddag is de 60-jarige Heiboer uit Goejs, veekoopman, loen hij zien per rijwiel op weg van Sas van Gent naar Terneuzen begaf, in het Kanaal Gent-Tcrneuzen nabij Driekwart gereden. Hoewfel hulp spoedig ter plaatse was en men erin siaagde hot slachtoffer op den wal te brengen, konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. liet slachtoffer was gehuwd en vader. 15000 arbeiders te Vervlers leggen het werk neer. V.D. verneemt uit Brussel: In de textielfabrieken van Verviers is dc algemeene staking begonnen. On geveer 15.000 arbeiders zijn cr bij betrokken. liet is nog niet tot incidenten gekomen. Thans definitief aan 20 bedrijfs leiders ontslag aangezegd. Naar wij in de N.R.Crt. lezen heeft de directie van den Wieringermeer- polder te Alkmaar thans definitief aan ongeveer 20 bedrijfsleiders en adspirant-bedrijfsleiders in den Wieringermccrpoldcr tegen 1 No vember als zoodanig ontslag aan gezegd, De ontslagenen zullen in de gelegenheid worden gesteld een be drijf van de a.s. herfst uit te geven boerderijen te pachten, terwijl zij desgewenscht ter voorbereiding van de exploitatie van een boerderij reeds dezen zomer gewassen op stam in de Wieringcrmeer kunnen koopen. Op een bollenveld te Bennebroek. De inzittenden ongedeerd. Arbeider die op het veld werkte, kon zich nog bijtijds nit de voeten maken. BENNEBROEK. Gistermiddag, even voor vijf uur heeft oen sportvlfcgtuig, bemand met twee personen, wegens motorpech een noodlanding uitgevoerd op een bollenveld, gelegen tusschen de Leidschc Vaart en den Vogclenzangschcn Weg. Hierbij heeft liet toestel de toppen van de in de omgeving van het veld staande hoornen geraakt, waardoor het landingsgestel is be schadigd. Waarschijnlijk tengevolge hiervan is het toestel ongelukkig neergekomen, waardoor het zwaar werd beschadigd. De beido inzittenden bleven even wel ongedeerd. Een arbeider, dio op het veld aan hot werk was, kon zich nog juist bijtijds uit do voeten maken. Het vliegtuig kwam slechts op één meter af stand naast hem neer. Van het toestel zijn het landingsgestel en de pro peller geheel vernield. Do bovenste vleugel, waarmede do machine den grond raakte, Is gekraakt, terwijl de onderste vleugel zwaar beschadigd is. De beide vliegers hebben zich uit hun netelige positie weten to bevrijden. Do politie en een geneesheer waren spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. Omtrent de noodlanding van het sportvliegtuig vernemen wij nader, dat deze geschiedde onder Vo gelenzang gemeente R1 oemendaal. Het toestel is over den kop geslagen en plat voorover op den grond terecht gekomen. Het was een vliegtuig van de Na tiona'.o Luchtvaartschool te Amsterdam. De vliegers waren de hceren Verhulst en Gcho- mian uit Amsterdam, Het toestel zal worden gede monteerd. 123 van de 400 In veiligheid. Omtrent de in de Kaspische Zee op een ijsschots af gedreven 400 visschers (zie ook elders in dit nummer) wordt nader door Reuter uit Moskou gemeld, dat ze gisteren door waarnemers in vliegtuigen werden ge vonden. De vliegtuigen konden niet landen, maar wierpen paketten met levensmiddelen op de schots. Nader wordt gemeld dat 123 visschers in veiligheid zijn. Over het lot van dc anderen kan nog niets wor den medegedeeld. De dezer dagen in gebruik genomen stroomlijn-treln te Chicago biedt aan de passagiers wel de grootst mogelijke comfort, gelijk de onderste helft van bo venstaand plaatjo duidelijk laat zien. De trein, die geheel van een alluminimum-legeering Is gebouwd, kan met C00 P.K. sterke motor een snelhend van 165 K. M. per uur bereiken. Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De beer 1 T van Bergen te Beekbergen schrijft ons dd 6 Oct '33 het volgende: L/w opfok voer alsook de Ratio Super- standaard Kunstkorrel voldoen mij uitstekend Van mijn zeventig jonge eenden had ik reeds na 4 maanden en 10 dagen het eerste ei en thans reeds 46 eieren per dag Het voederverbruik bedraagt 084 cent per eend per dag. Ook voor mijn kippen (500 Reds gebruik ik thans met groot succes Bertels Kunstkorrel De kippen houden zich best en verbruiken 3l4 cent aan voeder per d<er per dag Ik zal hel gebruik van L/w Kunsfkor rel gaarne aan een ieder aanbevelen. OLIEFABRIEKEN NV AMSTERDAM. Bijna een millioen sinaasappslenkisten to Jaffa verbrand. Reutor seint uit Jeruzalem: Te Jaffa heeft een groote brand gewoed, waardoor bijna een millioen leege sinaasappelkisten zijn ver brand. De schade wordt geraamd op 8 70.000. Men vreest dat de sinaasappcluitvoer hierdoor belemmerd worclt. Onderzoek van het lijk. Drie reiziger* worden gezocht. I Parijs. De directeur van het toxicologische la boratorium tc Partjs heeft op het lijk van Princa noch sporen van een snelwerkend vergif, noch spo ren van narcotica gevonden. Er wordt thans gezocht naar drie reizigers, die in den bewusten nacht uit Parijs te Dijon zijn aangekomen en in het hotel ver keerde namen cn adressen hebben opgegeven. Collecte voor de ontdekking geheimzinnige moordzaak. van deze Parijs. Er is een collecte geopend onder alle magistraten van Frankrijk met het doel gelden bij een te brengen ter bekostiging van bijdragen tot het doen ontdekken van dc moordenaars van Prince, tot welk doel reeds belooningcn zijn uitgeloofd van 5000 cn 10.000 francs voor hen, die inlichtingen kun nen geven over de reis en den dood van Prince. Verzoek van de Nederlandsche Spoorwe gen. Protestvergadering te Gouda. In .verband met de cerstdaagsche opening van do spoorlijn Gouda-Boskoop-Alphen hebebn de Neder landsche Spoorwegen aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het verzoek gericht om een aantal autobusdiensten in deze streek te laten vervallen. Dit zijn diensten, die hun werkzaamheid uitstrek ken over Aalsmeer tot en met Rotterdam. Gedepu teerde Staten heben het advies gevraagd van do gemeentebesturen uit dit gebied. De Nederlandsche Bond van Autobusdienst On dernemers heeft naar aanleiding hiervan een open bare vergadering uitgeschreven, teneinde deze zaak te hespreken. Uitgenoodigd zijn de belanghebbende gemeentebe sturen en autobusdionstondernemers cn hun perso neel, alsmede diverse vereenigingen, welke bij het in stand houden van de diensten belang hebben. Als spreker treedt op de heer N. Kraak Steemann, met het onderwerp: „Nieuwe Strijd BILJARTEN. De Biljartclub T.O.P. behaalde op den onlangs ge houden nederlaagwedstrijd, uitgeschreven door do Biljartclub „De Driesprong" to St. Pancras den eer sten prijs, een zilveren krans. Dit is do eerste ne derlaagwedstrijd waaraan T.O.P. heeft meegespeeld. Voorwaar een mooie prestatie voor deze jonge club. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Aaltje, dochter van Hendrik Domper en Aaltje Schipper. POLITIE. Gevonden: een muts, cui poi'emon- naie met ccnig cld. Vorloren: een handschoen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1