E r L De Langendijker Groentenveilingen. nieuwbouw mm HERRIT KOKING Timmer- ee Wsrkhout, AlgemeeneVergadering P. Waiboer Rz. T M. HOEP Laagzijde SCHAGEN Bedden, Matrassen Dekens, Ledikanten EEN MILLIOEN NAZI'S BEEEDIGD. De menschendieven te Chicago. Na den dood van den koning. Meubelfabriek EIK EN LINDEN, J. DENIJS a.h. VERLAAT op VRIJDAG 2 MAART u Germisan. De rijdende winkel Ter gelegenheid van den Helden gedenkdag te Berlijn. Zondag zijn in het geheele Duiische rijk de in den wereldoorlog gevallen soldaten herdacht. Ter gelegenheid van deze plechtigheid zijn bijna een millioen politieke leiders van de Hitlerpartij be- eedigd. Alleen te Berlijn reeds hebben in den Lust- garten ongeveer 75.000 politieke leiders den eed af gelegd. Te Munchen beëedigde Rudolf Iless, de plaatsver vanger van Hitier, in het Bruine Huis de Rijksleiders en ambtsleiders. Buiten stonden 14.200 politieke lei ders van de gouw Munchen Opperbeieren, opge steld, voorts waren er 16.600 leider3 en leidsters der Hitier jeugd, 488 leiders van den arbeidsdienst en nog groepen andere leiders. Toen Rudolf Hess in zijn auto verscheen, werd hem gemeld, dat in het geheele Rijk 795.000 „ambtswal- tern" voor het appèl stonden aangetreden, bovendien 130.47 leiders der Hitlerjeugd, 433.032 leidsters van den Bond van Duitsclie meisjes, 990 leiders van den Duitschen nationaal-socialistische i studentenbond en 18.500 leiders van den arbeidsdienst. De eedsformule luidde: „Ik zweer aan Adolf Hit- Ier onverbrekelijk trouw en stipte gehoorzaamheid aan hem en de door hem aangewezen leiders. Rede van Hitier. Zaterdagavond heeft Hitier te Munchen een rede voering gehouden, waarin hij eerst herinnerde aan den dag, 14 jaren geleden, toen de oude strijders als kleine en onbekende beweging voor den eersten keer in deze zaal in het openbaar verschenen en daarmede voor het Duitsche volk traden. Toen was het Duitsche volk nog vervuld van onverschillig heid en duizend twijfelachtigheden. Weinigen kon den in dien tijd de eerste verschrikkelijke uitwerkin gen van het verdrag van Versailles begrijpen, dat wij ons uit het puin van dien tijd nog eens zouden kunnen verheffen tot een nieuw sterk Duitsch Rijk. ,.Is er nog een weg, welke ons volk uit dit diepte punt van zijn nationaal bestaan voeren, is deze nood het einde van ons volk, of is het ten slotte toch niet slechts een beproeving des Ileeren, om ons tot in keer te dwingen?" Dit is de vraag geweest, welke de eerste stijders der beweging zich indertijd heb ben gesteld. Zij zijn er evenwel van te voren van overtuigd geweest dat de vrijheid van een volk niet wordt geschonken, dat men het noodlot slechts kan wenden, wanneer men zelf voor dezen keer strijdt en dat ieder individu den strijd moet beginnen. Ge schiedenis wordt niet gemaakt door de namen te veranderen, maar door de principes te veranderen. Nieuw principes moesten wórden opgèstèld en slechts nieuwe mannen konden deze principes be hartigen. Verder verklaarde Ilitler dat de partij-organisatie der natinoaal-socialisten vele millioenen sterk was en dat ook de natie wel achter hen stond, maar dat zij toch ook wel wisten, dat ze bij lange na nog niet allen nationaal-socialisten waren. En aan het slot van zijn rede zeide de kanselier: Wij willen derhalve ook in de toekomst tenminste éénmaal per jaar het volk de mogelijkheid geven zijn oordeel over het huidige regiem uit te spreken. Loopt dit beroep slecht af, dan moet niemand zeggen, dat het volk schuld heeft, maar hij moet weten, dat de beweging traag is geworden, dat de beweging niet meer juist strijdt, hot contact met het volk verloren heeft. En dan zal men daaruit op nieuw kunnen leeren weer tot het volk in te keeren. Daarin ligt onze kracht. Geen politicus kan met meer tegenover de wereld treden dan hij achter zich heeft. Wanneer het noodlot ons de kanonnen heeft ontnomen, de machinegeweren, de vliegtui gen en de tanks, dan zijn wij des te meer verplicht ten minste het volk in zijn totaliteit om ons heen te scharen. Wanneer wij strijden voor een waarachtigen vol- kenvrede, kunnen wij echter ook verlangen, dat aan het Duitsche volk niet datgeno wordt gewei gerd, wat ieder fatsoenlijk volk het recht heeft te eischen. Daarom zijn wij even fanatieke strijders voor den vrede als wij strijders zijn voor het recht en daarmede de rechtsgelijkheid en daarmede de levensrechten van het Duitsche volk. Hitier besloot met een herdenking van hen, die in den nationaal-socialistischen strijd om de macht gevallen zijn. Deze slachtoffers moeten de leering geven, dat niemand ook maar een seconde aarzelen mag, wanneer het lot van de levenden hetzelfde of fer mocht eischen. Weer een zelfmoord in de gevangenis. Onlangs is melding gemaakt van de door men- schenroovers te Chicago gedane poging om een dag bladuitgever uit Davenport in den staat Iowa, zekeren Adler, die in Chicago in een hotel toefde, bewusteloos te slaan en te ontvoeren. Adler kreeg echter wel knuppelslagen, maar wist door geschreeuw de aanranders op de vlucht te jagen. De beide daders werden spoedig gepakt. Het waren Charles Philips en Jack Wymnn, en eerstgenoemde heeft zich in de gevangenis opgeknoopt, na eerst onder het verhoor van de politie door de mand te zijn ge vallen en te hebben bekend. Het was do opzet den dagbladuitgever gevangen te houden tot er 8 40.000 losgeld voor hem zou zijn betaald. W'yman, de andere boef, is in handen van de politie, die hem scherp on dervraagt. Zondag een ontzettende toeloop naar de plek, waar koning Albert verongelukte. Namen. Zondag was de toeloop te Marche-les- Dames buitengewoon. Onwillekeurig dacht men een oogenblik aan de eerste drukke dagen van Beau- raing dezelfde menigte, hetzelfde leger venters, bedelaars en ongelukkigen langs heel den weg. Eén aaneengesloten stoet auto's, waaronder tal van wa gens uit Nederland, bewoog zich van Namen naar Marche-les-Dames, dus over een afstand van 7% K.M. Het verkeer van voetgangers was al even druk. Do duizenden verdringen zich tegenover de plaats van het ongeval, die met prikkeldraad is afgezet. Steeds meer en meer bloemen en kransen stapelen zich op, aangedragen uit alle deelen des lands Volgens de verklaringen van den burgemeester van Namen zal op de plaats zelve slechts een eenvoudige gedenksteen worden opgericht, teneinde het land schap zoo min mogelijk te schaden. De voorraden volgens de laatste inventarisatie. 1000 spoorwa gons minder dan verleden jaar. - Meer vraag, gunstiger perspectief. - De moeilijkheden in zake bepa lingen teeltbeperking. - Verhoog de prijzen van roode kool. - Meer vraag nit het buitenland. - Gele kool monteert tot boven de f 4, dank zij betere vraag. Deensche witte kool nadert de f 6. - Groote kool ook goed in prijs. - Voor nien blijft de markt ongunstig. - Zelfde prijzen voor bieten. Nu de voorraden stapelproducten aanwezig hij de tuinders volgens de laatste inventarisatie bekend zijn, is de hoop, dat het laatste deel der winter- campagne gunstiger zal zijn dan verleden jaar, le vendiger geworden. Er is immers uit gebleken, dat er toen, half Februari, nog 3435 spoorwagons van 10000 Kg. stapelproducten aanwezig waren. Het is een enorme hoeveelheid (vooral in een tijd, dat rle uitvoer naar het buitenland nog niet onbelemmerd kan plaats vinden, doch dezo hoeveelheid moet be schouwd worden in vergelijking met den voorraad op hetzelfde tijdstip van 1933. Let men daarop, dan is er reden op een verlevendiging van de verwach ting, dat het verloop in de laatste twee weken van de campagne 1933-1934 gunstiger mag zijn dan het vorige jaar. Toen toch waren er nog 4411 spoorwa gons aanwezig, alzoo nog ongeveer 1000 meer. Toen \<\as de mogelijkheid van export veel slechter dan thans en ging er naar Duitschland zoo goed als niets weg van de Langendijker stapelDroducten. Dit is nu veel beter geworden, waaruit onweersprekelijk volgt, dat de voorwaarden voor een sterkere ople ving, die nu gelukkig ook reeds geconstateerd wordt, aanwezig zijn. Wel worden nog geen prijzen ge maakt, waardoor het tuinbouwbedrijf rendabel is, maar toch is er een veel betere stemming te con- stateeren mede als gevolg van de hoogere omzetten aan de veilingen. De grootste voorraden zitten nog aan Langendijk. Aan beide groote veilingen hier zullen in de ko mende weken nog groote hoeveelheden worden aan gevoerd. Van de ruim 3100 spoorwagons, die half Fèbruari nog in heel Noordholland aanwezig waren, waren er niet minder dan 1531 in voorraad bij de tuinders, aangesloten bij den Noordermarklbond te Noordscharwoude en 915 bij die van de veiling der Langendijker Groentencentrale. Op die volgt dan de centrale veiling „Warmenhuizen en omstreken", waar ook nog 720 spoorwagons aanwezig zijn. In do afgeloopen week is er heel wat gedelibereerd over de teeltregeling, die de tuinders blijkbaar nog voor onoplosbare raadselen plaatst. Men moet er zich toch werkelijk over verbazen, dat een regeling zoodanig wordt geredigeerd, dat per slot van reke ning de betrokkenen er nog geen houvast aan heb ben. Voor een goed lezer is echter de hoofdzaak wel te begrijpen, en zal hij aan de hand van het be- pcrkingspercentago wel kunnen uitmaken, in ver band met de grootte van zijn bedrijf, hoeveel snees hij minder mag verbouwen. Toch schijnen er nog voetangels en klemmen te liggen, die zelfs voor den aandachtigen beschouwer niet te onderscheiden zijn, réden, waarom de commissieleden "net de laatste da gen zoo druk hebben met het geven van inlichtin gen. Hebben dicdan misschien meer gegevens dau ten aanzien van do teeltbepcrking zijn gepubliceerd? De veilingen gaven een opgewekter beeld te zien dan men dat al gedurende maanden gewoon was. In ons vorig overzicht konden we reeds van een gun stiger stemming melding maken en gelukkig kan dit ook nu weer gezegd worden. Op de roode kool- markt was dit goed te bemerken. In het begin wer den nog prijzen besteed, die overeen kwamen met de verbeterde van de vorige week, n.1. f 4.50f 4.90 voor eerste qualiteit kleingoed, koel van 2 pond of iets meer, en f 1.20—f 1.50 voor de grootste, doch al spoedig, zelfs bij groote aanvoeren, liep de prijs van die kleine kool op tot f5.30, een prijs die in geen tijden was besteed. Ook voor kool van ongeveer 2 K.G. was meer be langstelling,, zoodat daarvoor tot f3.— werd betaald. We hebben nog kool van 2 K.G., tweede soort, voor f 2.90 zien verkoopen. Kool van 3 pond werd voor f 4 verkocht. Het mooiste soort van het doorschot werd voor f 4.40—f 4.00 verkocht, de grootsto van ongeveer 3 K.G. voor f 1f 1.40. Kool van 5 pond gold ruim f2.—. De vraag was zeer goed, zoo goed zelfs, dat Zaterdag, toen toch een kleine dertig spoorwagens aan beide veilin gen werden aangevoerd, de kooplui nog met bonnen den boer op gingen om uit de hand te kunnen koopen. Dit is ongetwijfeld een gunstig teeken, wat wel ver klaard moet worden uit de grootere vraag, die uit het buitenland, vooral ook uit Duitschland komt. De aan voer aan bpide veilingen beliep in totaal 115 spoor wagens. Veel opgewekter was ook de stemming voor gele kool, wat in de prijzen, vergeleken met die in vorige weken besteed, tot uiting kwam. Was er de vorige week reeds een kleine kentering ten goede te consta- teeren, deze week zette die betere stemming zich voort. Aanvankelijk werd nog de verbeterde prijs van de vorige week gemaakt: ongeveer f3 voor kool van ongeveer 1 K.G. Successievelijk liep deze prijs nu op tot f 4.10. Do prijsstijging voor de grootere soorten hield hiermede gelijken tred, zoodat kool die verle den week ongeveer fl.50 opbracht, nu tot f2 a f2.30 opliep. Kool van 3 pond werd nu graag voor f3.30 tot f3.50 verkocht. Ook voor tweede soort werden in gelijke verhouding betere prijzen betaald. Voor door schot, gewicht 2 pond, of iets meer werd tot f 3.30 be steed en de grootste van deze soort bracht f 1.90f 2.60 op. Dit was dus wel een aardige vooruitgang, een ge volg van betere vraag, ook uit het buitenland. De aan voer was belangrijk: alleen aan do Broeker veiling werden 59 spoorwagons aangevoerd, te Noordschar woude 32. Voor Deensche witte kool, waarvoor de stemming al gedurende talrijke weken opgewekter was dan die voor de andere koolsoorten, zette die betere stemming zich nog voort. De hoogste prijs, welke tot nu ion gemaakt was f5.—; deze week liep het er ver over heen en werd voor kool van 1 K.G. tot f5.90 betaald. Groote kool bracht van f3.50 tot f3.60 op; er is nog voor meer dan f 4.verkocht. Voor kool van ongeveer 3 pond werd f4.80 a f5 besteed. Het mooiste door schot van 2 pond of iets meer bracht f 4.60—f 4.80 op. Groote, tweede soort werd verhandeld voor f3.10— f3.40. Met deze prijzen-zijn de tuinders in hun schik en als voor de andere koolsoorten, in het bijzonder de grootere, dezelfde prijzen werden betaald, zou het er al heel wat beter beginnen voor te staan. Aangevoerd werden 57 spoorwagons. Op de uienmarkt zette de gedrukte stemming zich voort. Mooie, gele uien brachten f 1.5(1—f 1.70 op, ie's afwijkende qualiteit zelfs niet meer dan f 1.20—f 1.40 Drielingen werden voor 80 cent tot f 1 verkocht, «ui voor nep kon f 1.201.80 worden bedouTon. Vo' grove uien werd f 1.70 tot f2.10 betaald. Aanvoer 13 spoorwagens. De mooiste bieten werden verkocht voor f2.30— f2.50. Mindere gewilde soorten brachten f0.00 tot f 1 op. - WACHT NIET MET AANKOOP VAN MEUBELEN. Heden Omzet- en Weelde-belasting bij Voorts de bekende fabrieks-korting. nog zonder Lindegracht 10—6. ALKMAAR Nieuwste modellen Wat de Pastol-proef U leert! Zijn Uw tanden niet zoo smet teloos blonk als U we' wenschi? Neemt dan 'n proet met PAS- TOlt na eenige dagen zu'tU a'le onzuiverheden zien ver dwijnen en In korten tijd zijn Uw tanden parelblank. PASTOl Is Nederl. Fabrikaat. Doos 20 en 35 ct. Tube 35 en 60 ct. ZAADHANDCL TELEF. 24, - SCHAGEN Tuin-, Bloem- en Landbouwzaden GROENE EN GRAUWE ERWTEN voor de zaaL Aannemer. TeL 131. Landbonwdwarsstraat, SCHAGEN Notaris F. J. M. PINXTER te Schoorldam, zal op Donderdag 1 Maart 1934 bij inzet en Donderdag 8 Maart d.a v. bij toeslag, comb. en eindtocwijzing telkens v.ra. 11 uur, in het café van Mej. de Wed. HUIBERTS a. d. Markt te SCHAGEN, ten verzoeke van den heer H. W. KAGER te 't Wad, Schagcn, publiek verkoopen: waarin stalling voor 12 koeien en 4 pinken, met schuur, erf, tuin en perceelen uitmuntend aancengele- gen weiland aan 't Wad te Scha* gen, te zamen groot 8.38.60 H.A. Te veilen in perc. en comb. Te aanvaarden: het land bij de betaling der kooppenningen, het huis met schuur, erf en tuin, op 1 Mei 1934. Inlichtingen ten kantore van den notaris, waar schetskaarten ver krijgbaar zijn. Inmiddels uit de hand te koop, te bevr. bij den eige naar-bewoner en den notaris. op Vrfjdag 2 Maart a.s. des v.ra. 10 uur,, w.o. best ten verzoeke van de Firma A, H. Verborgt en Zn. te Amsterdam, Deorw. VAN HUIT. van de Begrafenis-Ver. „DE LAATSTE EER" te Sint Maartensbrug, 'sav. 7K uur. In lokaal KOSSEM te ST. MAARTENSBRUG. AGENDA: Opening, Notulen, Jaarverslag, Rajv port Fin. Comm., Bestuursverk. en plaatsvcrv. lid Fin. Commissie, Con tributie-regel, Rondvr. en Sluiting. HET BESTUUR. Extra gesorteerd. Hooge kiemkracht Scherp concurreerende prijzen. Zaadhandel, SCHAGERBRUG Teltl. No. II. Ontsmet met Heeft af te geven: Orlg. Abed Kenia, Gond en Prlnc. Gerst, Zege, Binder Adelaarshaver, Witte en Roode Zomertarwe, Erwten, Paardeboo. non, Dniveboonen, la kw. Gras. an Kla verzaden. enz. Alle soorten BIETENZADEN, w.o. Orlg. Eureka, Hobbels Orlg. Groenkraag. Hoogste ln opbrengst en droge stof. Donderdags bij IGESZ ta SCHAGEN. Hierdoor deelen we mede, dat voortaan door ons met den nienw aangeschaften rijden* den winkel aan huis zal worden gevraagd. Evenals ln onze zaak aan de Laagzijde zal men kannen verkrijgen alles wat in een goed gesorteerde irult- en comeetibleszaak wordt aangeboden. Beleefd aanbevelend, Waarom koopt U deze artikelen niet aan de deurï Omdat het absoluut vertrouwens artikelen zijn! Koopt daarom bij ons. Wij garandeeren U onze KAPOK BEDDEN en MATRASSEN. Wij gebruiken uitsluitend gegarandeerde on vermengde Java-Kapok. „EPEDA" MATRASSEN met 15 jaar ga rantie. WOLLEN DEKENS, prima Leldsch iabrl- kaat. STAALDRAAD MATRASSEN, fabrikaat Holtkamp, met schriftelijke garantie. Prima GESCHILDERDE LEDIKANTEN. ENGELSCHE LEDIKANTEN MASSIEF EIKEN LEDIKANTEN. Wij vermaken ook Uw onde kapok- oi vee- ren bedden tot prachtige matrassen ln eigen werkplaats. Ziet onzo TOONKAMER hoek Laan

Schager Courant | 1934 | | pagina 4