Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. De Zwarte Monnik Donderdag 1 Maart 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9441 MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 27 Februari. Heldor. hypotheek- en geld zonder-borgen- zwendel Eindelijk eens een dergelijke oplichter in do balie en voor dc rechtbank! Heden stond als eerste verdachte terecht, de thans weer gearresteerde vluchteling 1'etr. Herm. van V„ 'n kort. dik ventje, niet een ijselijk geleerde bril op, oud 50 jaar, en zich noemende hypotheek-bemidde laar. Onder deze veelbelovenden titel verscheen hij op 29 Juli te Heldor ten huize van den heer J. v. d. Oord aldaar, die had geschreven op een in du Heldersche Courant voorkomende annonce waarin voordeelig hypotheekgeld werd gepresenteerd. Do heer van V. arriveerde in gezelschap van een ander, nog dikkeren heer en was weldra gewikkeld in druk en luid zakengesprek rnct den hardhoorigen v. d. Oord, die op een perceel land 1 8500 hypotheek wcnschte tegen 4Vi rente. De hypotheekbemidde laar deelde mede een dergelijk hypotheek beschik baar te hebben ad 4 V. d. Oord moest echter f 90 vooruit voldoen, doch hij was daartoe wel bereid, indien de transactie liep voor een notaris, in casu den heer Engelman. De heer Van V, (zijn metgezel heette Meijer, en stelde dezen als taxateur voor,; zou toen hebben beweerd, dat hij zelf ook notaris was en trouwens ook wel zaken deed met notaris iingclman. De verdachte, juridisch bijgestaan door don ltf4 kenden strafpleiter Mr. Benno Stokvisch, ontkende zich als notaris te hebben voorgedaan; wél was ge- eproken van notaris Engelman, die in den Helder welbekend is. De getuige bleef echter volhouden, dat Van V. zich wel degelijk had voorgedaan als notaris. Op de vraag van Mr. Stokvisch erkende getuigo dat hij het hem voorgelegde formulier eerst had ge- teekend en toen f 30 had afgegeven, omdat hij ver- trouwde op verdachte, die had gezegd notaris te zijn. De „taxateur"' Meijer had zich ook in het gesprek gemengd en die had gezegd: Meneer v. d. Oord, u behoeft niet bang te zijn, u krijgt het vast, want u heeft overwaarde genoeg. U heeft het geld over 14 dagen! Het geld is echter nimmer utibetaald, maar zei verdachte, ik had het geld niet ter mijner be schikking, maar ik heb hem wel op de hoogte ge houden. Jan v. d. Oord, landarbeider, en neef van den hypotheeknemer was aanwezig bij do conferentie, maar achter do deur verscholen .Zijn neef betaalde 5 rente voor zijn hypotheekgeld, en hij wenschto wat goedkooper tor mnrkt te gaan. Neef had duide lijk gehoord dat Van V. zich notaris noemde. Na af loop gaf Van V. zijn oom de hand en zegde hem het geld toe over 14 dagen. Hij zag hem toen in de auto en merkte op. dat dc heeren lachten! Dc verdachte kwam met een schetskaartje van het interieur der woning om aan to toonen, dat neef hem op zijn zitplaats niet in de gaten kon hebben gehad. Dc heer Van V. is reeds meermalen veroordeeld in Nederland, wegens zededelicten, en in 't buitenland wegens aftroggelarij en te Utrecht tot 3 jaar gevan genisstraf ter zake verduistering. Inderdaad een zeer betrouwbaren hypotheekbemiddelaar! Do heer officier vermeende uit de eensluidende verklaring der twee gehoorde getuigen, wel veilig te kunnen distflleeren dat verdachte inderdaad zich had voorgedaan als notaris, ten einde het vertrou wen van v. d. Oord te veroveren. Gelet op den per soon van den getuige v. d. Oord, zijn onvoldoende ontwikkeling op dit gebied, was het duidelijk dat hij er in kon vliegen. Het noemen van notaris En gelman was voorts voor verdachte een mooie aan leiding zich als notaris uit to geven. Do officier releveerde voorts den zwendel, die op dit gebied door middel van advertenties, nog altijd plaats heeft Voorts memoreerde de officier, de sensationeele ont vluchting, die ook niet in zijn voordeel pleitte. Ten slotte releveerde de officier, mede in verband met de zeer ongunstige antecidenten van den verdachte, die hedenmorgen door dc rijksveldwacht op hot sta tionsplein weer werd gearresteerd, tegen dezen be oefenaar van gemeene practijken, 1 jaar gevange nisstraf. Ik ben zoo onschnldig als een hond, anders was ik niet verschenen, zei verdachte. Mr. Benno J. Stokvisch ontwikkelde diverse ele menten om het standpunt van verdachte duidelijk te maken en hield voorts een uitvoerig pleidooi met de conclusie, verdachte vrij te spreken. PI. overlegde ook nog eenige dankbrieven van eenige cliënten, die zeer voldaan waren over de bemoeiingen van ver dachtc, waaronder zich ook bevond een brief van FEUILLETON DOOR F.DGAR WATJ.AC.E een pastoor uit Tegelen. Re- en dupliek als naar ge woonte. Een verzoek van verdachte zelf om onmiddcllijko invrijheidstelling werd afgewezen! Alkmaar. N OUD VOETBALLER IN ACTIE. Een 33-jarige winkelier te Alkmaar, de heer Jb. v. d. g., had zich heden te verantwoorden ter zake mishandeling van een 22 jarigen Dclftschen student den heer M. E. v. d. Bout, die hij in den avond van Zaterdag 2 December in de I^mgestraat zou hebben mishandeld, door hem een schop en 'n slag te geven, waardoor v. d. Bout tegen de straat tuimelde en bloedend werd verwond. Volgens moening van den verdachte, hield v. d. Bout, zijn cchtgenoote, die zich onledig hield met kleedjeskloppen, zoo'n l>eetjo voor den gek. Ilij kwam tusschenbelde en stak zijn been uit ter afwering, waarop hij terugkeerde naar zijn winkel. Dc student en zijn vrienden begaven zich toon ook naar den winkel, om zich over dit op treden te beklagen en stak v. d. Bout een voet tus- schen den winkeldeur. Bij die gelegenheid ontving v. d. B. een geduchte opstopper, waardoor hij dui zelend op het trottoir viel en aan zijn lip bloedend werd verwond. I)e president bracht den student onder het oog. dat men hier niet is in een „studenten"-, doch in een „kaasstad", waar men geen studentikoze grap pen gewend is. De heer v. d. g. beweerde niet te hebben getrapt, doch wel zijn voet te hebben opgelicht ter afweer. Voorts was hij door v. d. Bout geprovoceerd, wat v. d. B. ontkende, doch v. d g. voerde daartegen aan dat hij door getuige, toen hij op hem wees, op zijn vingers werd geslagen, onder de woorden: Hou je vieze vingers thuis! "n Andere riep toen Op wijzen staat 0 jaar! De heer v. d. g. gaf den student toen een slag In het gelaat, met het hiervoren gereleveer de gevolg. Het staat vast, dat do heeren te voren oen café hadden bezocht en zich tamelijk onrustig gedroegen. Volgens de getuigen A charge zou de heer v. d. Gr. wèl opzettelijk hebben geschopt. Hierop werden nog gehoord een drietal getuigen, door den verdediger, mr. Prins, gemobiliseerd, die het gebeurde door een voor den heer v. d. G. gunsti ger bril hekeken. Door den Officier werd toegegeven, dat in een stu B8. Zijn oogen waren gesloten, zijn lippen bloedeloos, en zijn gezicht was grauw van het slijk. Zij dacht vol afschuw, dat hij dood was, maar toen zij een hand onder zijn vest legde, voelde zij het zwakke kloppen van zijn hart. Hij had haar gezegd, dat hij een clectrische zaklantaarn In zijn zak had en daar naar begon zij te zoeken. Dit maakte 't noodig dat zij zijn ledematen bewoog, waarhij hij zacht kreunde. Do lantaren zat In de achterzak van zijn gekleedc jas. Zij voelde nog iets, en dacht dat hij twee lantaarns had, maar het tweede was een reserve-batterij. Zij maakte licht en onderzocht de zoldering hoven de gebroken trap. Deze werd gevormd door de onder zijde van een houten plank. Nu zag zij ook de rails waar de tafel over rolde; ze waren van stevig hout. Bij het begin van de trap staken twee houten pin nen benedenwaarts uit, en zij giste dat de tafel door middel van deze van benedon teruggerold werd. Toen zij opnieuw naar Harry keek, lag deze met verbaasde oogen omhoog te staren. „Wat is er ge beurd?" vreog hij. „Wij moeten door een luik gevallen zijn," ant woordde zij. „Zou je bij die twee pinnen kunnen komen?" Zij wees er naar. Hij krabbelde met moeite overeind, zette zijn bril op, dien hij in zijn val verloren had, en kpek naar hoven. Slechts twee trapdeuren waren heel gebleven. Hij zette zijn voet op de ecne, maar zo bezweek, en het steunsel waggelde. „Ik kan er niet hij," zeide hij. „Ze zitten minstens twaalf voet hoog." Toen zag ze zijn wond en zij verbond die met een lap zijde van haar rok. „Hoe zijn wij hier gekomen?" vroeg hij. „Waar rijn wij?" „Onder de abdij." zei Leslie en hij fronste. „Waar is Dick?" „Ergens boven, vermoed ik," zei zij Maar waarom dentenstad het onbeduidende relletjo niet tot zulk een omvang zou zijn uitgebreid. Ook nam de Officier aan, dat de familie v. d. Gr. na een drukken St Ni- colaasavond niet was gestemd om dergelijke grapjes te waardeeren. Na het incident nog eens meer in bijzonderheden te hebben gememoreerd, achtte de Officier wel schuld, doch ook verzachtende omstan digheden aanwezig en volstond met slechts f 10 boe te of 10 dagen te requireeren. Mr. Prins noemde bet conflict ook een storm in een glas water. Verdachte was als oud-politicman en sportsman in zijn eer getast door het optreden van de jongelieden, die te voren door het prima bier van Chris uit den kelder in jolige stemming waren ge bracht. Pleiter ontkende dat deze verdachte een man is om iemand noodeloos to molestecren, aller minst niet dat hij dit verraderlijk zou hebben go- daan, waarop hij dc rechtbank dankte voor de ver leende aandacht. Broek op L. Oudkarspel. EEN BENARDE POSITIE. Een chauffeur uit Bergen, Hendrik Izak M., den derde op 22 September met zijn vrachtauto door de gemeente Broek op Langondijk, zonder al te veel notitie te nemen van d entuinbouwer A. do Jong, uit Oudkarspel, die zich op zijn rijwiel flink rechts van den weg voortspoedde. Het scheen echter dat de chauffeur omtrent het begrip „rechts" zeer overdre ven ideën koesterde, althans hij wilde den heer de Jong nog rechter hebben dan rechts, met gevolg dat de Jong, toen Hendrik hem achterop- en links voor bijreed, met zijn hcencn en rijwiel bekneld raakte tusschen een ijzeren hek en de auto. Dit verkeers- incident op den smallen rijweg liep gelukkig met eenige verwondingen af en kre«*g de Jong nog geen invitatie om op de hemelsehe harp te komen spe len, doch dn chauffeur werd op 27 October door den Kantonrechter stevig te grazen genomen en veroor deeld tot f 40 boete eof 30 dagen. Do chauffeur, schijnbaar niet overtuigd van zijn onbekookt rij den, had tegen dit vonnis hooger beroep aangetee- kond, hetwelk heden door de meerv. strafkamor in behandeling werd genomen. Deze reprise gaf geen nieuwe lichtpunten en werd bevestiging van het von nis gerequireerd. Enkhuizen Bovenkarspel. EEN CHAUFFEUR DIE NIET UITKEEK. In de middagzitting verscheen als verdachte do 32-jarige chauffeur Jan Willem dc Gr. uit Enkhui zen, welke autobestuurder was ten laste gelegd, dat hij op 29 Nov. jl. op het Westeinde aldaar, door zijn roekeloos en onattent rijden, de oorzaak was, dat de 17-jarige mej. Cathrina Ootcman van Bovenkarspel, EEN GEDENKTEEKEN VOOR THOMAS A. EDISON De maquette voor het mausoleum en het gedenk- toeken voor Thomas Alva Edison, dat geplaatst zal worden te Eagle Rock in New-Yersey. Het van ge heel wit marmer opgetrokken monnment is 120 meter hoog en de kosten zullen twee millioen dol lar bedragen. De „Koningin van Zweden" begeeft zich naar de Hollywood-première. De zesjarige Cora Sue Coliins, die de Koningin Christine van Zweden in de gelijknamige Greta Gar- bo-film als kind voorstelt, begeeft zich in een miniatnnrkoets naar de eerste opvoe ring van deze film te Hollywood. die van dc andere zijde op een rijwiel naderde, van haar fiets werd geslingerd en behalve eenige schaaf wonden, ook nog 'n spicrscheuring en 'n lichte her senschudding bekwam, waardoor zij genoodzaakt was week het bed te houden en haar bezighe den, hulp in de huishouding, niet kon verrichten. Het meisje is, dank zij de goede zorgen van Dr. v. d. Koogh, thans weer geheel hersteld. Do aanrijding had zich als volgt toegedragen: de verdachte had met tamelijke snelheid, achter een vrachtauto, die een erf opreed, willen omrijden, zonder rekening te houden met eventueel vorkeer van andere zijde, dat voor hem onzichtbaar was. Bo vendien was het reeds half 7 in den avond en werk ten al deze ongunstige omstandigheden inedo om de aanrijding te bevorderen. In deze zaak waren niet minder dan 10 getuigen .•i charge gedagvaard en bad de verdediger, mr. v. d. Loos te Alkmaar, 1 getuigo d décharge, zekeren heer Spijer als getuige opgegoven. Door den heer Th. Ootcman, gcldbezorger te Boven karspel, vader van het aangereden meisje, dat min derjarig is, werd gevorderd een schadevergoeding van f 84.65 wegens geneeskundige behandeling en schade aan lijfgoederen en hijwiel. De 22-jarige dienstbode mej. Suze Ketelaar was de spatbord-passagier van Trien Ootcman. Ook zij werd van de fiets geslingerd, doch bekwam geen letsel van veel beteekenis. Hierop werd het restcerende 8-tal getuigen a charge gehoord, waaronder zich ook de heer Elders, chauf feur van den vrachtauto, die het erf opreed en be hoorlijk zijn „tong" zooals het in vaktaal heet, had uitgestoken. Op de onmisbare situatiekaart gaf hij aan, waar hij ongeveer zijn richtingaanwijzer in werking had gesteld. Méér kon hij niet verklaren. Het ongeluk zelf had hij niet gezien, wel de ge scheurde voorruit van de taxi. Agent Hoorn, spoedig present, had fijne glassplin ters op den weg govonden en vertoonde de auto een, gebarsten voorruit. Dc chauffeur stond niet ongun stig bekend. De heer A. Dekker had het ongeval waargenomen. Direct zag hij het gevaar aankomen. Dc chauffeur haalde links uit en reed rakelings langs de telefoon, waarop de aanrijding plaats vond. De heer v. d. Berg meende, dat dc vrachtauto van Elders vrij plotseling de richtingaanwijzer had uit gestoken. Laatste getuige a charge was do heer Ubels, agent van politie. Deze had op de plaats des on- heils een onderzoek ingesteld cn niets anders ge vonden dan de vrachtautosporen en voorts opme tingen gedaan. 'tot slot werd gehoord de heer Markus Spijer uit Amsterdam, welke heer in de bewuste baby-taxi als passagier plaats had genomen. Hij had geen rich- zou Dick daar zijn? Zij bedacht met schrik, dat hij den weg naar. dit onderaardsche vertrek nooit zou kunnen vinden. „Zou je kunnen loopen?" vroeg Harry. „Ik denk het wel, maar waarheen?" „Wij zullen beginnen met linksaf te slaan," stelde hij gemoedelijk voor. Do linkscho gang liep steil naar boven, steeds meer naar links. Zo leek veel op een spoorwcgtunnel, die zij in Zwitserland doorgespoord was. Bij de eerste kromming bleef Leslie staan. Zij had licht zien scho meren en bij nader onderzoek vond zij een vierkant gat, blijkbaar in do rots uitgehouwen: het andere einde was met afhangende planten begroeid, cn door deze heen, meende zij een geelachtig schijnsel te zien. Dit was dus oen gat voor den luchttoevoer, hoewel van weinig beteekenis, want toen zij een lu cifer aanstreek, flakkerde het vlammetje nauwelijks. „Hoe ver moeten wij nog?" vroeg Harry. „Ik kan bijna niet meer." „Wij moeten volhouden." zei zij. Hierlangs zullen wij ergens in de vrije lucht uitkomen." Hij legde een hand op haar schouder, en, langzaam loopende, en een tweede bocht volgende, kwamen zij aan een luchtgat, dat geheel onbedekt was. Hier was het licht sterker en Leslie. meende een afhangend touw te zien. En zij hoorde ook iets stemmen. Het was geen verbeelding: iemand sprak naar het scheen op zeer grooten afstand. Zij keek nog eens. Het touw scheen zeer dichtbij, maar toen zij een hand uitstak om het te grijnen, bleek het een zins begoocheling te zijn. Zij riep, maar kreeg geen ant woord. Dus ook die stemmen zouden wel verbeelding creweest zijn. Maar nu hoorde zij een zwakken kreet en het geelachtige licht verdween. ,lk kan geen stap verder doen." Harrv liet zich moedeloos tegen den muur vallen, gleed in oen zittende houding, en zijn hoofd zonk op zijn borst. „Mag ik ie even in het donker alleen laten?" vroeg leslie. en hij knikte moedeloos. Nu ging zij verder, steeds hooger. en kwam eindelijk in een smalle, ••echte gang. Hier was te e«»n?gcr tijd eon poging "«daan om de wanden met n!n«te stoerten fe he- kleedr-p. Overal legen de hr l:sti*k,-cn vorsveM 7oo •er zij kon oorrWen, hewdhg z'i z'eh nu van de nb dii af. in de richting van Fossewev. Dit was slechts een gissing. TTet v.ns e n o'imnge 'ijkhèld. dat zij Mi «'en hollen weg r.-■-■'ijk ven het landgoed zou uitkomen. Toen werd het b.ea:* or> eens duidelijk; zij bevond zich onder den Heuvel, den hoogen oever, dio do Ravensrill omzoomde. Welke lichte voetjes hadden dezen weg gevolgd, vroeg zij zich af? Welke vreezen en welke verlan gens, welke hoop of wanhoop hadden héAr bezield, die over deze steenen op avontuur was uitgegaan? Dezo vragen brachten haar op een denkbeeld. In do «Ivvarsto van de gang was een muur gemetseld; een slagboom, die het voortgaan volkomen uitsloot. Zij kon het niet weten en ook niet raden, maar dit was de afsluiting, welke de wraakgierige Heer van Chelford had laten optrekken, nadat hij den man vermoord had, die zijn eer te na gekomen was. Géén lichte vrouwenvoeten zouden deze geheime gang meer volgen, en sedert Yvonne van Chelford aan een gebroken hart gestorven was, had geen vrouw hier een voet gezet. Leslie keerde om; allo moed was haar ontzonken. Toen zij de plaats naderde, waar zij Harrv achterge laten had, hoorde zij hem zachtjes lachen, cn zij rilde. „Leslie, Leslie!" fluisterde hij gejaagd. „Je weet niet welk een gelukje ik gehad heb!" En zij be merkte. dat. hij zeer ongcruimd gestemd was. „Wat is er gebeurd, denk je?" Nu hoorde zij stemmen, en zeer duidelijk. Temand zei iets, zachtjes, maar toch wist zij wie daar sprak. Dick. „Wat dan?" vroeg zij. Hij vouwde zich bijna dubbel van het lachen, en kon eerst niet spreken, maar daarna toonde hij haar een mes. „Hiermee," zei hij triomfantelijk. „Tk zag hem af dalen het touw hing vlakbij ik zou het hebben kunnen aanraken. Toen schoot mii te binnen, dat ik een mes had, en voor zij het hadden kunnen op trekken, had ik het touw doorgesneden." Zij staarde hem vol afgrijzen aan. „Hing er iemand aan?" vroeg zij. Ilij knikte. „De aartsvijand van het menscholijk ras," antwoordde hij op piechtigcn toon, „Richard Al ford." Door angst overstelpt, bracht zij haar oor naar het luchtgat en hoorde Dick snreken. Toen rende zij zonder cm woord te zeggen de hellende gang af. s'ceds in het rond. zoodat rii c bijna duizelig van --to zij he« onderste luchtgat, 'ak baar hand er door. en schoof «le hangplanten .Dirk! D5ck!" rien zli. 7ii kon hem zien: dit lucht gat was even bovrn den waterspiegel. Zijn gezicht was aschgrauw en verwrongen. „Dick!" Zij stak een hand uit en deze sloot zich rond een ijskouden pols, en op dat oogenblik trok Harry haar bij een schouder achteruit. Zij voelde den pols losla ten, hoorde Dick Alford in het water plonsen, en viel in zwijm. HOOFDSTUK LX. Het was pikdonker, toen zij bijkwam, z«Só donker, dat zij niet gelooven kon dat haar oogen geopend waren tot zij aan de leden voelde. Het was doodstil. 7.ij lag op den harden, oneffen vloer, waarop zij ge vallen was, dacht zij, maar toen zij een hand uit stak om naar het luchtgat te tasten, raakten haar vingers den ruwen rotswand aan. Zij voelde naar de lantaarn, maar vond niets. Toen stiet zij op een glad. hard voorwerp. Het was het mes van Harrv. Nu stond alles haar duidelijk voor den geest. Dick lag in het water en verdronk. Zij krabbelde over eind, over al haar leden bevende. Misschien was hij al dood. Zij waggelde blinde lings voorwaarts cn kwam in aanraking met den muur. Zich in de handen knijpende tot haar nagels het vleesch openreten, dwong zij zich tot kalmte. Hij zou gered zijn; er waren anderen hij hem, sprak zij zich moed in. ging zitten en wachtte, haar rug legen den muur. het mes op haar schoot. Naar haar zakdoek zoekende, vond zij een doosje lucifers in haar zak, waarvoor zij dankhnar was. Zij was doodmoe., bijna uitgeput. Do ruwe plavui zen hadden haar zijden kousen aan de zool tot flar den gereten, en haar voeten waren pijnlijk. Zij waeht- 'e cenigcn tijd. voor zij den eersten lucifer aanstreek, want het doosje was maar half vol. Zij was in een oort onderaardsch gewelf dat haar onbekend was. Do zoldering was hooger: de muren hogen zich bin nenwaarts als bij een znndlooper, en de vloer vas met ruwe steenon belegd. Met tusschenruimten ver toonden zich nissen, maar nergens was een spoor van do lantaarn, die Ilarry vermoedelijk met zich •neegenomen had, toen hij haar achterliet Dit lant- 'e vond zij zeer zonderling: zelfs in zijn grootsten waanzin zou hij dat niet gedaan hebben, dacht zij. Toen de lucifer opgebrand was, hoorde zij voet- •i in de gang, waarop zij het mes dirhtknipte, :n n zak van haar rok stak, cn wachtte Hij op verren afstand tegen haar to spreken. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1934 | | pagina 5