Roode Millionairs. Radioprogramma Professor tart de vervloeking van de Pharao's. Een ras ran reuzen. Leeft als een houthakker Mercurius Havermout 11i VRAGEN VAN VLIEGEN. WANHOOP ONDER DE BOEREN. tingaanwijzer «van de vrachtauto opgemerkt tot kort te voren, toen de auto het erf opreed. Mr. v. d. Fcen de Lille, de Officier, bepaalde zich den toestand in groote lijnen te releveeren om tot de overtuiging te komen, dat de schuld van den ver dachte in deze zaak voldoende vaststond om een veroordeeling te vorderen en word gerequireerd: f 100 boete of 60 dagen. De Officier liet ook nog uit komen de gevaarlijke methode van de meeste taxi chauffeurs om steeds op remmen te rijden. Verdediger mr. v. d. Loos, stelde in zijn pleidooi de feiten vast en besprak in details de verklaringen van de getuigen Dekker, v. d. Berg, Spijer en Elders. Laatstgemelde getuige weet mr. v. d. Loos indirect de schuld van het ongeval. Grove schuld was in ieder geval twijfelachtig, zoodat pleiter per saldo vrijspraak verzocht, subsidiair een minder gevoelige straf. Alkmaar. EEN DWAZE STREEK. Do bekendo ex-slager, rijwielnegociant en koop man Pieter O., thans woonachtig te Amsterdam, zou te Alkmaar op li November in den vischwinkel van den hoer H. J. Smit in de Magdalenastraat, 'n paar bruine motorhandschoenen hebben weggenomen, welke handschoenen het eigendom bleken te zijn van zekeren heer N. v. d. Plas, die in gezegde ge legenheid een warm gebakken botje consumeerde. De heer Piet O., wien de zetei der verdachten in het rechtsgcbouw alhier niet geheel vreemd is, stond nu ter zake diefstal van deze varkcnsleeren gla- ceetjes terecht, bewerende dat hij deze handschoe nen hij vergissing in zijn zak had gestoken. Piet werd, geurende met bedoelde handschoenen, en ook eenigszins naar drank ruikende, bij het station al hier door de politie aangehouden. De verdediging van Piet straalde allcrjanunerlijkst, vooral ook om dat diverse rechtbanken zich alreeds met hem had den beziggehouden. De officier nam het verweer van Piet dan ook ab soluut niet aan en requireerde 3 maanden gevange nisstraf, waarop Piet hardnekkig bleef vastkleven aan zijn idee. dat hij zich in de handschoenen had vergist en heslist in de meening verkeerde dat zij z'a eigendom waren. DE KWAAL IS ONGENEESLIJK. Zei mijnheer de ambtenaar, toen op 1 December de hecren Arie K. en Klaas St., twee gezworen pels jagers van Arkansas, Egmond aan Zee, voor de zoo- veelste maal den kantonrechter een morgenbezoek brachten, als gevolg van hun strafbare bemoeiingen met een carbidlantaarn in de F.gmonder duinen en hen tot zijn onmiskenbare voldoening voor 14 dagen naar de Villa Gecstersingel 11 verwezen zag, met verbeurdverklaring van het konijnenverblindings- niiddel Was echter de ambtenaar content met deze kneep der gerechtigheid, niet alzoo de firma Arie en Klaas Limited, die zich van een schrale kans in hnoger beroep voorzagen en heden hun lot stelden in han den van het drievoudig college. Thans riepen zij eenparig de clementie van het college in en verzoch ten een meer redelijke straf. De officier toonde echter niet veel lust om mede te werken en vorderde bevestiging met uitzondering van de verbeurdverklaring der lantaarns. De heeren hielden daarop nog een krachtig oratio pro domo, maar het verbaasde ons wel dat Arie na liet te vertellen dat hij nu werkzaam was bij de werkverschaffing te Schoorl, dat was toch een argu ment geweest, dat hout sneed. Uitspraak in alle zaken a.s. Dinsdag. Hij slaapt in het grafgewelf van Tu- tankhamen. Chicago. De bekende kenner van het Oosten aan de Universiteit van Chicago, professor James Hcnry Breasted, gelooft niet in de vervloeking van de Pharao's. De professor is wederom naar Egypte vertrokken om te arbeiden in de graftombe van Ko ning Tutankhamen. „Ik tart die vervloeking", zeide de oude archeoloog en als iemand zich aan deze ver vloeking blootstelde dan ben ik het. Gedurende twee weken sliep ik in het grafgewelf van Koning 'lu tankhamen en ik nam er mijn maaltijden; nooit in mijn leven gevoelde ik mij beter, net graigewelf is een schitterende plaats, zeide de professor. Een aan tal geleerden is er op het oogenblik bezig met het doen van onderzoekingen. Zij zijn niet verontrust door de zoogenaamde vervloeking. Het zijn allemaal praatjes. Het verhaal van de veronderstelde doel treffendheid van de vervloeking ts opnieuw herleefd door het overlijden van Mr. Arthus Weigall, den ver maarden Egyptoloog. Het aantal slachtoffers is thans tot veertien gestegen, allemaal Europeesche en Ame- rikaansche archeologen. De Australiërs worden steeds grooter. Brisbane. Op het Australische congres der me dische wetenschap te Hobart heeft Dr. Gig ver klaard dat de Australiërs steeds grooter worden. De tijd zal komen,, dat de buitengewone grootte van de Australiër* een ernstig ongemak zal blijken te zijn. Het is gebleken, aldus Dr. Grig bij de samenstelling van de gemiddelden van 265.000 kinderen in twee groepen over een periode van 10 jaar, dat het kind uit Victoria op eiken leeftijd in 1962 grooter en zwaarder was dan in 1912 ür. L. St. Vincent Welch meent, dat de uitwerking van het klimaat op zekere klieren er wellicht toe hee*t bijgedragen den groei der kinderen te bevorderen. Overigens zijn er slecht* weinig landen ter wereld waar de kinderen zoo goed gevoed worden als in Australië, en de natuurlijke voeding speelt een zeer belangrijke rol in de licha melijke ontwikkeling. In feite, de tijd schijn* te komen, dat Australië zal worden bewoond door een ras van reuzen. en ge zult geen last meer hebben van de koude. „Leeft als een houthakker, eet massa's varkens vlcesch en boonen en draagt wollen kleeren dat is de beste manier om U tegen de koude te wape nen", beweert dr. Pierre Hebei t, magistraat van Montreal. Wie hoorde ooit van houthakkers, die van kou de omgekomen zijn? vraagt hij. Dr. Hebert is van meening, dat een zorgvuldig onderzoek voldoende heeft bewezen, dat het voedsel dal zij nuttigen, en de kleeding, welke zij dragen de beste bescherming tegen longziektes zijn. Voorts geeft Dr. Hebert nog een waarschuwing in dit verband aan hartlijders. Wanneer zij het kun nen vermijden, moeten zij bij koud weir niet op straat gaan. Indien zij echter niet anders kunnen, moeten zij zich zoo warm mogelijk, als een lam in z'n lamsvel, kleeden en vooral langzaam loopen Hebt ge ooit van een verkouden lam gehoord? Na de wandeling een kop koffie»of cacao dat is be ter dun alcohol, volgens Dr. Hebert. Ondergaande Indianenstammen. Het heeft in de Vereenigde Staten eenigc verrassing gewekt, toen bij een door de Amcrikaansche uni versiteit onlangs ingesteld onderzoek naar liet aan tal Indianen, bleek, dat momenteel nog rond 3GO.OOO Indianen in Amerika wonen; dat verscheiden Indi anenstammen dus in getalsterkte zijn toegenomen. Wat is uit den rooden man ge worden? In de hotelkroniek van de New-Yorksche bladen leest men met regelmatige tusschenpoozon van Indianen, die voor zaken naar de metropolis zijn gekomen en in een der talrijke luxe hotels voor drie of vier weken een appartement hebben betrokken. Heden is het, uit de Indianentaal van een stam vertaald, de „Listige Vos", het „Kampvuur", of de „Roode Wolk", morgen de Indiaansche prinses met den weinig vleienden naam „Loensche Draak". Hoe komen zij aan het geld daar voor? De Indianen moeten toch arme mcnschen zijn! Zij voeden zich, gelooft men, met de op brengst der jacht en van primitief handwerk, een weinig landbouw en in het Noorden der Staten met die van pelshandel en vischvangst, zij wonen in hun reservaten in tenten of armoedige buten en het lijkt dan ook meer dan merkwaar dig, dat de nakomelingen der Apa chen of de Sioux in de luxe-hotels afstijgen. In dure pelzen gehuld, klaarblij kelijk op dezelfde wijze levend als andere millionnairskindercn, kan men de cjochters der Indianen- hoofden in New-York gadeslaan. Neen, thuis wonen zij niet in een tochtige tent en haar moeders hebben haar als kind niet in een doek op den rug gedragen. Want de moeders droegen reeds dure Parijsche modellen, de familie heeft automobielen, eerste klasse carosserieen. De autoriteiten, die het verma gen der Noord-Amerikaansche In dianenstammen administreert»», hebben de bezittingen der Roodhui den eenigen tijd geleden op 15 mil- liard dollars geschat. Er zijn in derdaad vele roode millionnairs, vooral in het gebied van Oklaho- ma in Noord-Dakota. Den verren voorvaderen der New-Yorksche gas ten, die zich nu en dan een wereld reis veroorloven kunnen, ging hot wellicht zeer slecht. Wel hadden zij veel land, maar zij waren toch niet sterk genoeg om het tegen do blanke indringers te verdedigen, die steeds verder naar het Westen voorttroken. Zij leefden van de buffeljacht, maar de bleekgczichtea schoten de buffels neer en plotse ling stonden tienduizenden India nen voor den hongersdood. Zoo was het vijftig jaar geleden. Met geweld werden de Roodhuiden in steeds nieuwe reservaten gedre ven. Uit Missouri en Kansas wees men ze uit. Maar de blanke mannen begin gen een domheid. Deze onvrucht bare, steenige streken, waarvoor men de Indianen millioenen liet betalen, nadat men hun tevoren voor het ontnemen van Missouri en Kansas schadeloos had gesteld, deze steenvelden en dorre steppen bor gen een schat, want onder deze velden bevinden zich petroleum en toen men de petroleumbronnen wilde aanboren moest men de Rond huiden daartoe verlof vragen. In sommige gevallen wist het bleek- gczicht den rooden man weder te slim af te zijn, maar op vele an dere plaatsen bleef de Indiaan vol houden en begon te procedeeren. Daar bevinden zich thans de millionnairs. Hoe eigenaardig de oorzaak van dezen welstand ook is, de wel stand zelf is den nakomelingen der Apachen van Oklahoma trouw gebleven en verscheiden stammen konden zich aanmerkelijk ver meerderen. Niet allen Roodhuiden is het echter zoo goed gegaan als dei» Apachen van Oklahoma, den roo den millionnair met Europeesche manieren, wier dochters op de hu welijksmarkt hoog genoteerd staan Daar zijn b.v. de Braziiiaansche indianen, wier snel afsterven van de Kaingangs opvallend is. E»n anthropoloog der Cólumbia Univer siteit heeft zich tot taak gesteld ee zen stam zorgvuldig te onderzoe ken. Nu heeft hij het resultaat van dit onderzoek, dat dertien maan den heeft geduurd, gepubliceerd. Deze Indianen waren kortgeleden nog geheel onbeschaafd, tot het in 1914 de Braziiiaansche regeering gelukto hen ecnigormate te civili seren. Ze begonnen meer Euro peesche klccding te dragen en gra nen te verbouwen; voor het overi ge zijn zij hun oude zeden trouw gebleven. Zij spreken nog de oer taal, die met dialecten der andere Braziiiaansche Indianen verwant is. In het jaar 1914 woonden nog 100 dezer mcnschen in den Bra/.i liaanschen staat Santa Catharina. Tegenwoordig telt men er 200. Moe raskoorts en de ziekten der blan ken voeren tot een snel einde van lezen stam. De Kaingangs zijn polygaam; groepen van mannen en vrouwen huizen tezamen. Men kent geen huwelijksceremoniën en geen schei dingen. Wanneer de groepen ge noeg van elkaar hebben, gaan ze eenvoudig uit elkaar. Is echter een deel der mannen tegen de schei ding, dan volgt moord en doodslag Vijanden doodt men op deze wijze, dat men ze vraagt mede aan te zitten bij het kampvuur, en dron ken maakt en eindelijk door lans steken doodt. Als een kind sterft, zeggen zij, gaat zijn zieltje naar de moeder terug en wordt dan op nieuw geboren. Tusschcn de roode millionairs van Pawhuska en de roemloozc ondergang van de Braziiiaansche Indianenstammen vindt men nog Roodhuiden wier lot noch op een volkomen ondergang, noch op een zekeren bloei wijst. Daar zijn de Sioux van Noord-Dakota, dit iro nisch glimlachende, scherpzinnige volk van dansers, grondhandelaar* kroegbazen en goochelaars. Do oude deugden hebben zij reeds lang ver loren. Sinds 1924 bezitten zij het Amerikaansche burgerschap. Deze natuurgeneeskundigen en grond- makelaars, die slechts trachten de-» blanken broeder het goud uit den zak te halen, hebben dezer dagen weer iets van den grooten geest Manitou bespeurd, toen zij afscheid namen van den laatsten medicijn man, van No Haert, die in den ouderdom van 92 jaren is gestor ven. Deze oude heeft zijn volk zien ondergaan en de gewoonten van 't blanke ras zien aannemen. Nu en dan ging hij op zijn kleine bezit ting een heimelijk kampvuur aan richten; dan vertelde hij zijn stam- genooten van de oude tijden, waarin de Westelijke prairieën van Ameri ka nog aan de Sioux behoorden Thans heeft hij in de kerk van Fort Yates een Christelijke begrafe nis gehad. VRIJDAG 2 MAART. HILVERSUM (1375 MA V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; V.A.R.A.: 10.15 Gramofoonmuziek; 10.20 VARA-Orkest; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.05 Voor dracht door Martien Beversluis; 11.20 Gramofoonmu ziek; A.V.R.O.: 12.00 Kovaes Lajos en zijn Orkest; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.30 Knipcursus; 3.00 Gramo foonmuziek; VARA.: 4.00 Overschakeling zender; 1.15 Gramofoonmuziek; 4.30 Voor de kinderen; 5.00 De Flierefluiters; 5.45 Orgelspel door Joh. Jong; 0.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 6.30 Gramofoonmu ziek; 6.45 VARA-Orkest; 7.30 Lezing: 7.50 Gramofoon muziek; V.P.R.O.: 8.00 Cursus; 8.30 Concert; 9.00 Cursus; 10.00 Vrijz. Gods. Persbureau; 10.05 Vaz Dias; 10.15 Cursus; 10.45 Gramofoonmuziek; V.A. R.A.: 11.0012.00 Muzikaal allerlei. HUIZEN (331 MA N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gramo foonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Hobo-recital: 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonmuziek; 12.30 Ensemble v. d. Horst; 2.00 Gramofoonmuziek: 2.30 Lezen van Chr. lectuur; 3.00 Orgelsnel door S. P. Visser; 3.45 Rustpoos; 4.00 Liederenreeital: 5.00 K'ein- orkest; 6.30 Ijzing door A. J. Henvig; 7.00 Politie berichten; 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 7.30 Literair halfuurtfe; 8.00 Orgelspel door Jan Zwart; 8.45 Le zing; 9.15 Concert door de Koninkl. Manncnzang- vereeniging Apollo. o.l.v. Frcd. J. Roeske; 10.45 Gra mofoonmuziek; 11.30 Sluiting. LUXEMBURG (1304 MA Hollandsche avond: 7.00 Gevarieerd orgelconcert; Russische liederen; 8.30 Concert; 8.50 Idem; 9.55 ld.; 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL (484 MA 12.20 Gramofoonmuziek; 1.30 Orkest; 5.20 Idem; 6.30 Gramofoonmuziek; 7.30 C.hopin-recitul; 8.20 Concert; 9.35 Idem; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1261 MA 11.20 Orkest; 2.20 Idem; 9.05 Gramofoonmuziek; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (357 M.) 3.20 Orkest; 8.35 Kamerorkest; 9.40 Concert HAMBURG (332 MA 10.50 Concert; 10.35 Gramofoonmuziek. LANGENB^RG (456 N 11.20 Orkest; 12.20 Idem; 1.20 Idem; 350 Idem; 7.30 Gramofoonmuziek; 11.20 Idem. DAVENTRY (1501 M 12.20 Orgelrecital; 12.50 Dansmn-.'ek; 1.35 Orkest; 4.50 Orkest; 5.35 Dansmuziek; 8.20 Orkest PARIJS EIFFEL (1446 M.) 7.50 Concert; 8.50 Idem. PARIJS RADIO (17S6 MA 12.20 Gewijde muziek; 12.50 Concert MU.AAN (361 M.) 6.10 Gramofoonmuziek; 8.00 Idem; 8.20 Concert. ROME (421 M x 3.20 Vocaal kwartet; 5.15 Gramofoonmuziek; 8.05 Concert door het Omroeporkest WEENEN (507 M.) 6.20 Zigeunerkapel; 9.40 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 6.10 Gramofoonmuziek; 7.20 Orkest BEROMUNSTER (540 M.) 3.20 Orkest; 4.35 Idem; 7.05 Gi'amofoonmuziek. ZATERDAG 3 MAART. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R A. 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.ILO. 10.00 Mor genwijding; V.A.R.A.: 10.15 Uitzending voor de nr- beiders in de Continubedrijven; 12.00 Amsterdamse!» Salonorkest; 12.30 Orgelspel door Cor Steijn; 12. «5 Salonorkest; 1.15 Orgelspel; 1.30 Salonorkest: 2.00 Lezing. 2.20 Gramofoonmuziek; 3.10 Lezing; 3.30 Rott. Philharnionisch Orkest; 4.30 Overschakeling zender: 4.50 Vervolg concert; 5.30 Letterkundig over zicht door A. M. de Jong: 5.50 Muzikaal allerlei; 7.00 Vrijdenkers RadioOmrocn. B. de Ligt: „Godsdienst en Atheïsme"; V.A.R.A.: 8.00 Vaz Dias en Varia; 8.15 VARA-Philharmonfsch Orkest o.l.v. Hugo de Groo'; Tiet Amsterdamse!» Joodsch Koor:9. 30 Vaz Dias; 9.40 Toespraak door N. Tj. Swierstrn: 1(1.00 Vervolg con cert; 11.00 Uitzending uit Heck's Lunchroom, Blaak, te Rotterdam; 12.00 Sluiting. HUIZEN (301 MA K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje: 12.00 Politieberichten: 12.15 Al» Alexander cn ziin orkest; 1.45 Rustpoos; 2.00 Halfunrtin voor de rijnere jeugd: 2.30 K'nder- uurtie: 4.C0 H.LR.O.-nitzending; 5.00 K.R.O. Cursus Schriftverbetering; 5J30 Orkest; 6.20 Journalistiek Weekoverzicht; 6.45 Orkest; 7.00 Politieberichten: 7.15 Knth. Radio-Volksun'versiteit: 7.35 Gramofoonmnz'V- 7.45 Snortpraatje: 8.00 Folkloristisch nrogramrnn; 0.45 De K.R.O.-hovs; 10.15 Tooneelspel; 10.50 Vaz ï)'a«: 10.55 De K.R.O.-bovs; 11.25 Gramofoonmuziek; 11.40 Do K.R.O.-boys; 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1394 MA 7.00 Gevarieerd concert: 7.20 Idem: 8.00 Orgelspel; 8.30 Concert; 10.00 Fransch concert. BRUSSEL f484 MA 12.20 K'ein-orkest; 1.30 Waalsche muziek; 5.20 Con cert; 6.50 Kamermuziek. KALUNDBOPB (1231 M) 11.20 Orkest: 1.50 Gramofoonmuziek; 2.50 Omroep orkest; 7.20 Schubcrt-concert. BERLIJN (357 MA I.55 Gramofoonmuziek; 3.20 Populair concert; 9.10 Dansmuziek. HAMBURG f332 MA 12.30 Gramofoonmuziek; 3.20 Concert; 5.25 Kwartet; II.05 Dansmuziek. LANGSNBERG (456 MA 12.20 Pomilair concert: 1.20 Gramofoonmuziek: 4.35 Vesperconcert; 11.20 Populaire- en Dansmuziek. DAVENTRV (15C0 MA i2.20 Concert; 1.05 Dansmuziek; 1.35 Orkest: 2.35 Gramofoonmuz'ek; 5.35 Dansmuziek; 9.55 Orkest; 10.55 Dansmuziek. PARIJS EIFFEL (1448 M.) 7.50 Radiotooneel. PARIJS RAU'0 f1736 MA °20 Gramofoonmuziek; 9.50 Concert; 12.20 Idem; 7.05 Gramofoonmuziek; 8.20 Operette. VlUCKQlf NO cent per pondspak etNIG NCOCRIANDSCM f «8RIKOT.' Over de handelwijze van Laren's burge meester inzake de gevangen genomen vreemdelingen. Het sociaal-democratische Kamerlid Vliegen heeft den m'nister van Justitie de vraag gesteld of het hem bekend is, dat de burgemeester van I.aren (N.H.) eenigc vreemdelingen van Duitsche nationaliteit, dio naar zijn oordeel niet in Nederland mochten verblij ven, over de Duitsche grens heeft doen zetten, en te vens of de minister zulks in overeenstemming acht met nrt. 12 der Vreemdelingenwet. Behoort het vraagt Vliegen verder tot do be voegdheid van den burgemeester om bij dergelijke uit zettingen eigenmachtig te beslissen over welke grens de betrokken personen zullen worden verwijderd? Is het overeen te brengen met de Neder'andsche op vatting van het asylrecht, dat in gevallen, waarin dat recht buiten werking wordt gesfeid, de niet toe gelaten personen over de grens worden gebracht van het land. waar ze zeker aan politieke vervolging zijn overgeleverd? Heeft men de bedoelde personen niet in de gele genheid gesteld zelf het land aan te wijzen, over welks grenzen ze uit het land zouden worden verwijderd? Indien ook de minister van oordcel is. dat in dit ge val niet is gehandeld naar een juiste opvatting van de Vreemdelingenwet, welke maatregelen denkt hij dan te nemen om zulke feiten voor het vervolg to voorkomen? Vragen van het Tweede Kamer-lid Van der Weyden over de open bare en stille executies van land en tuinbouwbedrijven. Het Tweede Kamerlid Van der Weijden heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld. Is het den minister bekend: dat. afgezien van het groote aantal openbare executies van landbouwbedrij ven dat in den laatsten tijd plaats heeft, bij een groot aantal hypotheek hoeren en tuinders, die in de vol strekte onmogelijkheid verkeeren aan hun wettelijke verplichtingen van gehcele of gedeeltelijke aflossing cn rentebetaling te voldoen, de wanhoop steeds grooter wordt en dat dezen in menig geval, om het uiterste onheil, faillissement, verlies van toekomst cn goeden naam te ontgaan, ertoe overgaan hun bedrijven zon der faillissement aan hun hypotheekhouder over te dragen? dat dze z.g. stille executies reeds groote afmetingen hebben aangenomen, waarbij even goed als bij onen- '•are executie, zonder te^ennrestatic van den hypo- f heekgever door dezen het geheel wordt tot zich ge nomen en den oorspron'-eluben eigenaar, a.h.w. het eerlijk verworvene wordt afgenomen? dat velen van deze tot wanhoop gedreven en wette lijk weerlooze debiteuren, die zich niet opgewassen -rvoelen tegen de geroutineerde en soms meedoogen- looze zakenlieden, steeds meer tot ongewenschte orakMiken hun toevlucht nemen om het laatste restje van hun bezit te redden? Meent de minister n'et, dat het, waar reeds in Sep tember van het vorig ianr in de Troonrede een wets ontwerp werd aangekondigd tot regeling van execu- •les van landelijke eigendommen, gebiedend noodza kelijk is met grooten snood bedoeld wetsontwerp fn te dienen en te behandelen of. als dit n'et mogelijk is, voorloopig een zeker executie-verbod in het leven to •vienen, evenals dat in 1914 gebeurd is hij de wet van Sentemher, houdende benalineen strekkende om den rechter gelegenheid te geven dadelijke uitwinning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkhe den in verband met de ook toenmaals hcerschendo buitengewone omstandigheden? DE „HANDSCHOEN". Bekend is Schiller's ..De Handschoen" waarvan de werkelijke geschiedenis, door den dichter wat ver doezeld. hier volgt: Aan het Fransche hof werd een toernooi gegeven, waarbij zich speciaal de Fransche ridders roemrijk onderscheidden. Fen strijd met wilde dieren he loot het feest. Reeds had een fraaie leeuw, de ko ning van het striidperk. al de tegen hem opgehitste 'Meren verscheurd: reeds waren de beide beroemdste dierenvechters buiten gevecht gesteld. Angst had zich van ieder meesier gemaakt. Onder den koninklijken baldakbn zat madame de Ghalys, bijgenaamd ..de bloem der schoonen". Zij iet een van haar handschoenen in het strijdperk vallen, wendde zich tot ridder De Lorgnes. een van baar talrijke aanbidders, die achter haar stond, en terwiil zij met de onbedekte hand naar den hand schoen wees. zei zij: ..Haal mij hem terug, en ik geef u mijn hand!" Met een schier onvermljdelfjken dood voor oogen sprong de ridder naar beneden en angstig volgde de schare het waagstuk. In het strijdnerk ontstond oen woedende worsteling tusschen den ridder en den leeuw. Vlug en behendig wist De Lorgnes zijn tegenstander telkens te ontvluchten, tot het hem gelukte het dier zoo te treffen dat het onder gebrul, getroffen door het zwaard, dood ter aarde stortte. ..Mijn keuze is gerechtvaardigd!" zei de tmtsche schoone. toen zij den handschoen uit de hand van den overwinnaar terug kreeg. „Fn ik weet nu. wat van de mijne te donken", antwoordde Te Lorgnes, die „de bloem der schoo nen" den rug toekeerde. MILAAN (369 M.) 4.30 Dansmuziek; 5.15 Gramofoonmuziek. o* r, - R0ME <421 M •30 Populair programma: 5.15 Idem; 8.00 Gramo foonmuziek; 8.20 Opera-uitzending. WEENEN (507 M.) 7.35 Weensche omroeppotpourri; 9.25 Orkest. WARSCHAU (1411 M.) 7.20 Omroeporkest; 8.40 Pianorecital; 9.35 Gramo foonmuziek. RET*OMUM.cpeER 1540 MA 5.20 Gramofoonmuziek; 6.50 Harmoniemuziek; 9.20 Dansmuziek,

Schager Courant | 1934 | | pagina 6