De terugkeer. Uit os OMGEVING Predikbeurten. F. ff I K c, F. n IT A A ff D Wederom gaat een van het personeel van de zui velfabriek „De Volharding" vertrekken. De heer A. Hca.schnp, i;oieiwaker hoeft n.1. te Alkmaar een zaak gekocht in zuivelproducten. Aanvaarding 22 Maart a.s. Vanwege t Departement van de Mij. tot Nut van het Algemeen zal as. Zaterdag een gezellige avond worden gehouden in het lokaal van Van der Woude met eigen krachten. Ook zal er een film worden af gedraaid, getiteld „De hondenvangor Tembi", de gc- schietfonis van een neger. We zouden nog meer kun nen vertellen, doch wie er meer van weten wil, ge ven we in overweging te gaan kijken. Zie voor na dere bijzonderheden advertentie in dit nummer. Voor de afd. Wieringerwaard van den B. v. S. hebben enkele oud leden van de Propagandnelub D.E.V. Zondagavond en Dinsdagavond een uitvoe ring gegeven in de zaal van den heer P. Schenk. Het was goed gezien oin er twee avonden voor to nemen, want voor één avond was de zaal wel te klein geweest en bovendien is het voor de ouderen ook mooier. De voorzitter sprak ln zijn openingsrede zijn ge noegen uit, dat ook het jongere geslacht meer gaat gevoelen voor het mooie doel en streven van den Bond. Aan de regeering is een request verzonden voor vervroegd ouderdomspensioen. Laat ons ho pen. dat het spoedig zal worden ingevoerd. Een ge lukkig verschijnsel is .dat ook Rechts er meer voor begint te voelen. De Bond heeft steeds neutraal ge werkt, dus allen kunnen toetreden. De Minister zal wel zeggen: Er is geen geld, doch zie maar eens hoeveel er thans aan steun wordt gedaan. Dan bracht voorzitter nog een woord van dank aan den scheidenden secretaris, den heer Bron, voor al wat deze voor de afdeelIng heeft gedaan Ten slotte deelde hij mede. dat enkele oud-leden van D.E.V. de club hebben verlaten, waarvoor een viertal nieuwelingen voor de eerste maal voor het voetlicht treden. F.enige clementie voor hen werd verzocht. Na het zingen van een lied uit den Zang bundel, werd het scherm gehaald voor de opvoe ring van een blijspel in 3 bedrijven, getiteld „Hou ten Fam". Dit is een chic stuk stuk uit het Haag- sche leven. De hoofdpersoon. Abraham Santé, klerk aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, neemt alles van den tuchtigen kant op. Zijn vrouw en dochter daarentegen willen hooger op, en groot doen, omdat de dochter verloofd is met Jonkheer Victor <!e la Rudelié. Zoo iets moet echter ten slotte vast loonen. Er worden volop schulden gemaakt, zoodat niet meer aan de familie geleverd wordt dan A contant. Jonkheer Victor heeft ten slotte een inoo'e betrekking gekregen in Indié. doch doet zich bij de familie voor als gewoon tramconducteur. Do hoogmoedige dochter wil niets van een tramconduc teur weten en verbreekt de verloving. De bruids japon was reeds op afbetaling gekocht. Het geheel werd uitstekend opgevoerd en de lach wes niet van de lucht Met een woord van dank voor de opkomst en In *t bijzonder aan de club voor de helangelooze medo- werking werden beide avonden met een gezellig bol besloten. Als 1e kaasmaker aan de Zuivelfabriek „de Vol harding" is in de plaats van den heer W. Bron be noemd de heer Rijpsma te Warns (Fr.) TV J V K F.' WINDEL. Naar wij vernemen Is de heer G. Kamp, door het hoofdbestuur der Alcremecne Vereeniglng voor Bloem- ho'leneultuur te Haarlem, herbenoemd tot lid van het Scheidsgerecht voor den Rloembollenhandel. Gezien het feit, dat dit de hoogste rechtsinstantie Is In het bloembollcnbedrijf, is deze benoeming zeer ze ker te beschouwen als een bewijs, dat de heer Kamp on'< in \a' kringen een groot vertrouwen geniet en zijn oordcel op hoogen prijs wordt gesteld. I A S G R N PIJ K ZUIDSCH AR WOUDE. Kolven. Voor de wedstrijden van de P.P.C. van den Neder- landsrhen Kolfbond hebban zich in totaal 22 vereen!- g'pgen nan™emeld. Deze 22 vercenigingen bespeelden 16 banen. Besloten is om voor el'-e klasse een baan besch'kbaar te stellen. De eerste klasse zal snelcn op 8 April in Concordia te Noordscharwoude, de 2c klasse on IS Maart te Parsin"erhorn en de derde klasse on 2ó Maart te Berkhout. Voor iedere klasse zijn 10 a 22 kolvers, d»o alle 5 partijen zullen snelen. Zoowel voor gummi- als saiet kolvers zijn in alle drie klassen de eere-titels van Keizer, Koning en Prins verbonden. Bij den gister gehouden damwedstrijd tusschen pfU: «e e*. Per-as en Damlust was de uit slag 22—18 in het voordeel van D.O.S. NOORDSCHARWOUDE. Blijkens advertentie in dit blad belooft het 18 Maart a.s. in Concordia te Noordscharwoude, wel een bijzon deren avond te worden. Voor dien avond n.1. is ge- en-rageerd een z.g. bonten avond, waaraan de beste krachten van den Langendijk e.o. zullen medewerken. Om alles te noemen wat dien avond de revue zal pas- seeren is niet doenlijk en moeten wij volstaan met een kort resumé. De acht beste wielrenners van On derling Genoegen komen dien avond in de finale op de home-trainers en zullen de belangstelling kunnen genieten van een spannende» strijd om de eereplaats. Een viertal prima boksers uit Alkmaar zullen onder deskundigo leiding demonstraties geven (iets nieuws voor den Langendijk). Schitterende balletten door de dames van Hvgéa, onder leiding van den heer K. Boot zullen vertoond worden. Voordrachten door de dames HopLangedijk en Muller, de hoeren P. K'st en H. Kuiper, de zangvereeniging Crescendo, onder leiding van den heer W. Hesoe zal zich laten hooren, de heeren keur-turners van Hercules voor oefeningen ann brug en paard, terwijl dien avond tevens de pre mière zal gegeven worden van ,.De Daad", 1 acter, go schreven door den heer Jac. Priis. Het orkest van do Vroolijke Vinken zorgt voor het muzikale gedee lte. Kortom een pracht avond. Men be spreke tijdig plaatsen, de belangstelling zal uiteraard zeer groot zijn. OUDKARSPEL. Bevolking der gemeente over Febr. 1031. Ingekomen: C. Guldcmond, (echfgen. W. Kaij) van Amsterdam: G. van Daslcr en gezin van Noordschar woude: W. Hoofd van Noordscharwoude: M. Kansen (echtgen. J. Mulder) van Noordscharwoude: P. Kling- Ier van Zuldscharwoude: P. Dissel van Wieringer waard: J. van der Ham van Zuldscharwoude; P. Snee- kes van Oude Niedorp. Vertrokken: K. Ooijevaar en gezin naar Noordschar woude; A. Holtman naar Wijk aan Zee en Duin. Burgerlijke stand over de maand Febr. '31 Geboren: Wilhelmus Johannes Hendrikus, zoon van J- H. A. ter Horst en H. J. A. Siep. Gertrudes Margn- rotha, dochter van P. Appel en A. Zijp. Anselmus Maria, zoon van D. Langendijk en P. A. Besseling. Ondertrouwd: Tijs Bijpost, 23 jaar, wonende te Noordscharwoude en F.lizahcth Doom, 22 jaar. Overleden: Klaas Rezelman, 38 jaar, echtgen. van E. Rer el man. Dirk Groenhout, zes weken, zoon van IJ. Groenhout en G. Bakker, Willem Hoofd, 72 jaar, wed. van M. Molenaar. LANGENDIJK. Vei-sciuiieuue iu»nbouwers hebben zich dezer da gen lot de SireeAcouuutssie gewend, welke gecon stitueerd is met het doel, richUge uitvoering ie ge ven aan het tecluieperkingsplan. Er bleek wel, nut de commissieleden indiviuueel ook nog weinig de finitiefs kunnen meeueclen, doch dat n.a.v. uo iu- gekomen vragen een beslissing zal worden genomen /.oo is nu reeds komen vast ie staan, dat zeeluien niet onder de teeltbeperking voor den tuinbouw vallen, en die als een landbouwproduct worden aan gemerkt. Wie in 1933 zijn bedrijf reeds heeft inge krompen, kan zich voor ue beperking in 1934 daarop niet beroepen. Bij uitbreiding van het bedrijf buiten het eigenlijke tuinbouwdistnct (een buitenpolder b.v.) kunnen alleen tuinbouwproducten veroouwd worden, als men daartoe een teeltvergunning kan krijgen. Wordt het tuinbouwbedrijf vergroot, hetzij door aankoop, hetzij door bij-huren van land, dan mogen daar slechts tuinbouwproducten op verbouwd worden, als ook de teelt vergunning wordt overgeno men. Degenen, die zelf een teeltvergunning op een ander overdragen, moeten zooveel minder tuinbouw- gewassen verbouwen als die teelt vergunning om schreef. Het aantal werkzoekenden is in deze tuinbouw streek nog altijd groot. Gelukkig dat er in de Wie ringernioer, ann den weg door het Geestmer Am bacht en de werkverschaffing bij het baggeren een groot aantal van die werkzoekenden ook werk vin den. Aan Langendijk en omgeving is er echter werk genoeg in den tuinbouw, doch de tuinders kunnen het loon aan den arbeider niet betalen. Er is nu herhaaldelijk op aangedrongen, de tuinbouwarbei- ders in de tuinbouwbedrijven te werk te stellen en daarvoor te subsi dieeren door rijk en gemeenten, doch tot nu toe wilde de Minister daar niet aan, omdat dit precedenten zou scheppen tegenover an de re bedrijven. Nu de nood in den tuinbouw maar steeds voortduurt (een kleine opleving heft den nood niet op) persisteert do Commissie van Vijf uit de 50 Westfriesche gemeenten bij haar verzoek. We ver namen, dat de tegenwoordige Minister, onder wiens departement do werkverschaffing behoort, niet zoo afzijdig van dezen maatregel staat als de vorige. Toch is er nog geen definitieve toezegging gedaan. Nu de drukte op de akkers weer begint, zou het wel toe te juichen zijn, vooral ook in het belang der tuinders, als spoedig een proef met deze werkver schaffing werd genomen. p 4 n s j n f. nnnnx „Liefdadigheid". Een dezer dagen zal onze plaatselijke tooncelver eeniglng haar 50 jarig bestaan herdenken, ter gele genheid waarvan zij een opvoering zal geven van het mooie tooneelwerk van NV. Schürmann, „De Vio- liers", in de zaal van ..de Fortuin" alhier. Wie zich nog het optreden van „Het Kleine Too- neel" van Noordscharwoude met dit stuk herinnert, zal weten, welk een boeiende inhoud dit werk be zit De heer S. Kuiper, die reeds toen de hoofdrol vertolkte, zal ook nu als gast van „Liefdadigheid' dien rol vervullen. Wij hopen en vertrouwen, dat de belangstelling voor deze jubileumvoorstelling, waarvan do baten ook nu weer voor liefdadige doeleinden zullen wor den aangewend, onverdeeld zal zijn. Burgerl. Stand over de maand Februari. Geboren: Cornelia, dochter van Jan Bruin en Dirkjo de Wit Pieter Cornelis. zoon van Arie Dirk Stins en Pietertje Mostert Martje, dochter van Arie Bakker en Maria Brommer. Gustaaf, zoon van Gerrlt Lodewijk Marinus de Mol en Susanna Helena Carstens. Jan. zoon van Jan Geel en Trijntje van Rees. Getrouwd: Willem Adrianus Zwanink, 27 jaren, Door MARGO BELL. Ze hoorde het toeslaan vai^ de voordeur. Dan het aanslaan van den motor. Even een huilerig, dreinend geluid: de auto die wegreed. Toen hoorde zij, en dat schreeuwde in haar ooren tot gek-wordens toe, dat jnartelde door haar moede hoofd, dat verscheurde haar hart, oneindige stilte van iets onherroepelijks, oneindige stilte van iets dat voorbij was, verloren, dood en vergaan. Zij stond, daar, midden in de kamer, stil, waar hij haar v«or het laatst omhelsd hnd, verstard in haar ellende en even vereenzaamd, jven troosteloos verlaten op deze wereld als zij het geweest zou zijn, wanneer men hem dood had weggedragen. Maar hij was niet dood. Hij leefde. Hij was vol kracht, Jonge energir, vol levenslust, vol plannen. Voor zichzelf. Alles voor zichzelf Ze beet op haar lippen om het niet uit te gillen, ze kneep haar handen in elkaar. Niet gaan lachen, door deze rauwe stilte heen, niet gaan heen en weer loopen en hardop praten en jezelf aanstaren in den spiegel en zeggen: „Nu is hij weg, Lella, nu is hij weggegaan- met een kus en een afscheidswoord- hij zal je schrijven, zul Je hem vooral antwoorden? en dan.- tot weerziens.... Niet praten, niet., niet pra ten— want dan breekt er iets, daar midden in je hoofd en dan is het uit met Je.... dan brengen zo je weg, en sluiten ze je op- Hij is weggegaan. Hij kon gaan. Waarom niet? Het zal een reis vol afwisseling en avontuur worden, het zal hem nieuwe stof geven voor zijn roman.... Hij kón het schijnbaar niet— Waar ééns zijn geluk lag, waar nu de verveling een web om hem geweven had, doch nu had hij dit web verscheurd... en hóór hart. Zij staat daar nog altijd, ook toen de schemer reeds gevallen was, zij staat daar als Jake binnen komt. Hij is door het raam binnengeklommen. Ze hoort hem pas, als hij haar bij den arm schudt °n knikt wezenloos op alles wat hij zegt. Het is alle maal goed. Neen, ik ben niet ziek. Waarom zou bij niet gaan? Het is een interessante expeditie. Er zit stof in. Hij moet weer werken. Vier jaar geleden verscheen zijn eerste groote boek, dat hem zou beroemd maakte, je weet wel Zij weet den ncam niet Jake weet het wel! Hij weei alles. Haar kennisma king met dien eigenaardigen fongeman, met dat aar dige jongensachtige gezicht, hïerlijk gebruind door de zon, die avontuurlijke jongeman, die van jong-af-ann had rondgezworven, die veel van zijn zwervingen, EEN BEETJE RAAR NEERGEKOMEN. De be kende parachute-springster, Shirley Rauner, kwam bi] haar laatste sprong op het vliegleest te New Or- leans in Amerika nogal ongelukkig neer. Zij ge raakte met haar voeten ln de tonwen van het val- schermd verward, zoodat ze met haar hoofd naar be neden omlaag viel. Een Ijlings toegeschoten piloot wist haar nog Juist op te vangen, zoodat bij het neer komen op den grond haar val grootendeelg gebro ken was. metselaar, wonende te Medemblik en IJktje Weber, oud 18 jaren, zonder beroep, wonende te Barsinger- hora. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: Echtg. P. van Dompselaar van Wierin gerwaard naar Waardpolder G 64. Mej. J. Niehoff van Den Helder naar Kolhorn aan boord; Mej. D. Jonker van St. Maarten naar Mieldijk C 80; P. J. Kooijmon van Made c.a. naar Kolhorn keet; C. D. Joon van Oude Niedorp naar Waardpolder G 47h; M. Hoogeste- ger van Anna Paulowna naar Wester Moerbeek D 53; W. v. d. Klooster en gezin van Winkel naar Kolhorn F 98; K. Wit van Nieuwe Niedorp naar Hoogebiercn D 47 en echtg. K. Wit van Wieringen naar Hoogc- bieren D 47; G. J. Hollander en echtgenooto naar A 39; C Groot en gezin van Schagen naar Haringhui zen D. 10. Vertrokken: K. Swler en gezin naar Medemblik, Oosterhaven 51: A. Brouwer en echtgenooto naar Wie- ringen (Hippolvtushoef); Echtgen J. Schermerhorn naar Alkmaar, Voormeer 23; Mej. T. Everts naar Anna Paulowna, Kneesweg; S. Pan lus en gezin naar Haarlem, Schcepmakcrsdijk 41rood; Mej. J. Bakker ld., Mej. A. van Dam id:Echtgen. P. Maijer naar Beemster, Midden-Beemster 193; Mej. M. Bakker naar Anna Paulowna: Mej. J. Sijtsma naar Amsterdam, Conradestraat 170 II: M. P. van der Wolf naar Berkel c.a.; H. Nijboer en echtgenoote naar Emmen: J. Mink en gezin naar Winkel, Strook; Mej. J. de Wijn naar Texel, Den Burg, Weverstraat: J. Veenstra naar Kol- lummerland c.o. Munnerzijl 55t avonturen en belevingen verwerkt had in zijn boeken, dat als een frissche wind door de dufheid van de psy chologische uitrafel-literatuur woei. Het had hem be roemd gemaakt, in één slag. Men dweepte er mee, men schreef brieven over zijn plannen ideeën, en smeekte om nog zoo'n boek.... Maar hij werd verliefd en trouwde. Leefde met zijn vrouw vier jaren geleden, met de vrouw, waarvoor Jake zijn beide handen zou willen afhakken. En hij verliet haar, om nieuwe stof te zoeken, in den grond: om weer vrij to zijn. Jake sloeg zijn arm om haar heen. Kom mee, kind, kom— we gaan naar moeder... daar zul je tot rust komen. Willoos liet ze zich gaan. Hij deed haar mantel om. haar hoedje op, willoos liet ze hem begaan, dat hij het bevel door het dienstmeisje een koffer te halen, wat kleeren in te pakken en het meisje met vacantie stuurde. Dat alles liet ze begaan. Hij was het die alles afsloot, die haar in zijn auto hielp. Enkele uren later zat ze op de divan naast de moeder van Jake. Zij schreide. Twee dagen later zei ze opeens. Ik zou zoo graag een advocaat hebben. Ik wil me laten scheiden Jake verbleekte.Hierop had hij niet dur ven hopen. Bedenk je nog eens, zei de oude vrouw, je hebt hem toch lief? Hij hééft mij niet meer lief, hij heeft me niet meer noodie zei de jonge vrouw, dat is alles. Ik wil geen brieven meer van hem zien, wil hem niet meer sprekenJake wees zoo goed het allemaal voor me te regelenlaat dien advocaat hem schrij ven er is een lijstje van de plaatsen in mijn taschje, waar hij bereikbaar ishij zal zonder twijfel toestemmen. Jake antwoordde niet, doch hij nam het lijstje. Zijn hand beefde. Zooveel jaren had hij haar Hefge hand, zonder hoop, zonder zelfzuchtNu moent hij hopen, gelukkig. Hij vertrok nog dienzelfden dag om alles te regelen. Vreemd stil was het in zoo'n verlaten huls. Hij doorzocht haar secretarie. De dwaas, de ellendige dwaas, die dit alles opgaf om te gaan zwerven. En waarom nam hij haar dan niet mee? Hoe was het mogelijk, dat hij niet had beseft, dat hij deze voorge nomen reis een reis, die hij maakte voor een groot blad en die minstens een jaar zou duren of niet of slechts met haar kon maken? Neen ze had gelijk. Niet om te zwerven, niet om de „stof" was het ge weestdwaas. En hij lachte grimmig! Juist toon hij alles bij elkander gedaan had, werd er gebeld. Wie kon dat zijn. Hij ging de trap af, de hall door en maakte de voordeur open. Een telegram-besteller tikte tegen zijn pet. Een telegram, mijnheer, voor me vrouw. Hij kende Jake wel en gaf hem het telegram, toen hij hoorde, dat mevrouw bij hem logeerde. Hij ging terug naar zijn kamer die hij zoo juist verlaten had, en hij moest zitten. Zijn voor hoofd voelde klam aan. Een onweerstaanbare drang bezielde hem, toen hij het telegram openscheur de. Het luidde: „Kom naar Genua, vertrekken sa men, kan niet zonder je, duizend kusren." Het was typisch voor dien dwazen zigeuner SINT MAAKTEN Dinsdagavond werden do inwoners van St. Maarten en omstreken in de gelegenheid gesteld om kosteloos een reisje naar Indiö te maken. Hoe dit kwam? Do heer Ten Bruggencate uit Hciloo, oud-Oost-Indië- ganger, heeft, op verzoek van het Crisiscomité een le zing toegelicht met lichtbeelden, over een reis naar Indié gehouden. Of het kwam dat het niet genoeg was bekend gemaakt of dat men meende dat het niet veel zou beteekenen, weten wij niet, maar wel, dat het zeer jammer was dat niet meerderen waren opgeko men, daar het een leerzame en tevens heel aangename avond bleek te zijn. De heer Ten Bruggencate heeft zich doen kennen als iemand met een scherp waar nemingsvermogen, aardrijkskundekenner en gezellig en onderhoudend explicateur, waar men met graagte naar luistert. Wij zullen hopen dat a.s. Dinsdag te Valkkoog, waar hij eenzelfde lezing zal houden, meer belaug- stelling zal zijn. Politie. Gevonden: Een rozenkrans. Inlichtingen bij den gemeente-veld wachter. DONDERDAG 1 MAART. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. half acht, bijeenkomst. ZONDAG i MAART. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Poel, v. Den Helder. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Burgerbrug, geen dienst. Callantsoog, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Schagerbrug, voorm. 10 uur Ds. Witkop. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Julianadorp, nam. TVfe uur, Ds. M. van Wichen. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Hamilton. Aartswoud, voorm. 10 uur, Ds. Reddingius. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7l/2 uur, Ds. Van Beek. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Van Baaien. Oudkarspel, nam. 7 uur, Ds. Van Dijk. Noordscharwoude, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Anna Paulowna, voorin. 10 uur, Ds. Vorstman. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Bloenihoff. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onder werp: Onversaagd. Winkel, geen samenkomst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Bu rgcrv lot brug, nam. 2 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst Hippolytushoef, voorm. 10 uur. Ds. H. W. Meihulzen. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. ter Linden van Am sterdam. Maandcollccte. 's Avonds geen dienst Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 31/2 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, do heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer I. Kuiper, van Bilthoven. Nam. 7 uur, de heer Kuiper. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Winkel (tegenover 't Raadhuis), nam. 3 uur Ds. Ruijs. Woensdagmiddag 3 uur Kindersamenkomst in de zaal. eensklaps iets op te merken, dat hij niet meer kon zonder zijn vrouw. Het was wel erg gemakkelijk. Eerst brak hij haar bijna het hart en dan riep hij haar even en zij kwam toesnellen. Natuurlijk! Jake verfrommelde het telegram in zijn hand. Neen, neen, neen nu zou hij willen terugkeeren bij haar, de dwaas, maar er was geen terugkeer meer. Morgen ging hij naar een advocaat, binnenkort zou het bericht hem bereiken, dat ze de scheiding aan gevraagd had. Even later reed hij naar huis. HIJ had het telegram glad gestreken in zijn zak. Natuur lijk zou hij het haar geven. Dat was maar een op welling, een kort moment van machtelooze woede, van waanzin per slot van rekening was ja gentleman en nog iets meer dan dat een trouwe vriend, een man van eer, die het geluk der aange beden vrouw boven alles telde Natuurlijk, on willekeurig haalde hij het telegram weer te voor schijn. Toen slipte de auto. Het was verder donker en het was stil. Hij sloeg zijn oogen op en zag haar naast zijn bed zitten. Ze streelde zijn hand en haar blik rustte vol genegenheid en angst op zijn bleek ge laat. De zorgen om hem heen hadden haar eigen leed vergeten. Hij begreep, dat toen hij met haar gesproken had, haar door de kamer zag bewegen, den anderen toon van haar stem hoorde Toen hij alleen was met zijn moeder vroeg hij met inspanning: „Haal het telegram uit mijn jaszak Zijn moeder zocht tevergeefs. Toen herinner de hij zich. Hij had het in zijn hand gehouden, toen het ongeluk gebeurde. Waarschijnlijk was het als een vodje papier, bemodderd, verscheurd, onder de vernielde auto blijven liggen. HIJ kon het niet vergeten. Vergeten- Hij sloot de oogen. Er was een vizloen van ge luk: de vrouw, die hij aanbad, voor altijd bij zich.» langzaam genezend onder zijn teedere zorgen hera liefhebbend o, niet zooals ieder ander maar met teedere genegenheid Toen lachte hij even, kort en wanhopig Wat beteckende dat tee dere genegenheid? Wat het evilige, kalme geluk, dat zij bij hem zou vinden? Moeizaam kwamen de woorden, stuk voor stuk, over zijn witte lippen. „Moeder, zeg aan Leila, dat er een telegram gekomen is voor haar". „Zij moet dadelijk op reis gaan. naar Genua, ze moet telegrafeeren dat ze komt hij kan niet zonder haar hij wil, dat ze meegaat. Hij opende de oogen niet, toen er zachte voet stappen op het tapijt gehoord werden. Ook niet, toen daarna de deur weer dicht ging. Daarna hoorde hij 'n welbekende voetstap, toen een stem, die hij herkend zou hebben uit de mil- lioenen: Hij slaapt Groet hem van nlij, als hij wak ker wordt. Niet, toen twee zachte lippen op zijn wang werden gedrukt Toen de deur bijna ge- ruischloos gesloten werd, niet, toen twee oude ge trouwe armen ora hem werden geslagen, toen zijn gelaat tegen den schouder zijner moeder drukte. Ze wist, dat hij zijn moeder noodig had. Ze sprak niet, en zij vroeg niets. Hij schaamde zich niet voor do tranen en hij verborg zc aan haar schouder.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7