Kijken Koopen is CLOECK Een goed ingerichte Boekhouding K. ROGGEVEEN, Int. Telef. No. 20 10 PAGINA'S. HERSTEL DER MONARCHIE IN OOSTENRIJK? WERD PR1NCE VERMOORD? 'TALIAANSCH PnwiEUMSCHIP GESTRAND. Passagiersschip in brand. Slachtoffers van pest in Britsch-Indië. Geheimzinnige ontploffing. Toch een zeemonster. BRUTALE OVERVAL MET ROOF. Alle vrouwen en kinderen van den Tseljoeskin gered. DR. COLIJN VOOR DE RADIO. Het carnavalsdrama te Maastricht. Klerk verduistert f 3000.—. Zware brand bij Zevenaar. Door Arabieren vermoord. De vlucht van den bankroover Dillinger. Bomaanslag te Sjanghai. Dinsdag 6 Maart 1934. Postrekening No. 23330 77ste Jaargang. No. 9443 sciacei&codrahit. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woonsdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- fentién nog zooveel mogelijk in het eerst uit komend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co.. Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losso nummers 6 cent ADVERTEN- TléN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Gnmte lelfers worden naar plaatsruimte berekend. Bespreking over de opbeiltng van het verblijlverbod der Hnbsbargers. Hef D. N. B. seint uit Wecncn: In politieke kringen verluidt, dat de minis terraad zich dezer da gen met de opheffing van paragr. 2 der wet van 3 April 1919 Inza ke het verblijfsverbod der Habsburgers zal be zighouden. Door de op heffing van deze para graaf zou den leden der familie Ilabsburg het verblijf in Oostenrijk weer mogelijk worden gemaakt Volgens berichten uit Aartshertog Gtlo, de troon- Boedapest zou deze pretendent bt| een even- aangelegenheid in Hon- tneel herstel van het ko- ^"Je geen verrassing ningschap. hebben gebaard, daar men over de desbetref fende voornemens van Oostenrijk ingelicht was. Hongarije beschouwt de zaak als een zuiver Oosten- rijksche quaestie. Oostenrijks nieuwe grondwet De be voegdheden van bondspresident en re geering. Weenen. De verklaring van bondskanselier Dollfuss over de nieuwe standen-grondwet heeft al gemeen groot opzien gehaard. Krachtens de overgangsbepalingen, welke zullen gelden tot de definitieve grondwet is afgekondigd, zal bondskanselier Dollfuss dictatoriale volmachten krijgen. Ten aanzien van de nieuwe grondwet is thans be kend. dat daarin een verregaande bevoegdheid der regeering tot handelen in nlle groote vraagstukken, de staatspolitick lietreffende. zal worden voorzien, alsmede een speciaal recht voor den bondspresident en de regeering tot het afkondigen van noodveror deningen. De leden van de nieuwe Btandcn-corporaties zul len voor het grootste gedeelte door de regeering worden benoemd. Nieuwe regeering in Vorarlberg. De landdag van Vorarlberg heeft in zijn Maandag gehouden zitting de nieuwe landsregeering gekozen, welke bestaat uit 0 christelijk-socialen en een ver tegenwoordigers van do Heimwehr en op corporatie ven grondslag staat. Voorts heeft de landdag 'n wetsontwerp aangeno men. waarhij de landdag, indien het niet mogelijk is, dat hij bijeenkomt, de wetgevende werkzaamhe den overdraagt aan den I.andeshauptmann. In de motiveering wordt verklaard, dat men in Vorarlberg in tegenstelling met andere bondslan- den. er niet aan denkt, den landdag te ontbinden of uit te schakelen, evenmin zullen zijn constitu tioneel bevoegdheden worden bekort. In Vorarlberg wil men het foederalismo niet begraven. Tot dusver 12 dooden. De scheepsromp onder den zwaren druk der golven doormidden gebroken. V.D. verneemt uit Boekarest: In de nabijheid van Constanza is het van Stam boel komende Italiaansrhe petroloumschip „Santo- ui"' welks machines defect waren, gestrand. Toon reddinghooten in de nabijheid van het schip kwa men, brak de scheepsramp onder den zwaren druk der golven doormidden. De eenc helft verdween on middellijk in do diepte. 17 Leden der bemanning, w.o. cenige officieren slaagden er in in een redding boot te vluchten. Deze boot sloeg echter korten tijd later om: li man gelukte het, na bovcnmenschclijko inspanning aan land te komen. Negen hunner over leden nog voor zij in het ziekenhuis waren aange komen. de overige vijf verkceron in hopeloozen toe stand. Verder dreven nog de lijken van .1 matrozen aan land. Op de tweede helft van den scheepsromp, die op het oogenblik nog aan de rotsen hangt, he vinden zich de kapitein en de overige 11 leden der bemanning. In verhand met het stormachtige weer en de ongelukkige positie van het schip zijn alle reddingspogingen nog vergeefsoh geweest. Do hoogo zeegang belette zelfs het schip te naderen. Men vreest dan ook. dat ook de laatste 12 leden der be manning ten doode zijn opgeschreven. In volle zee. Beuter seint uit N'cw York: Het Amerikaansche stoomschip „City of Montgomery", dat passagiers van Savannah naar New York overbrengt, staat in volle zee nabij het lichtschip Chesapcako in brand. Een la ter draadloos verzonden bericht van het schip meldt dat de brand bedwongen is. Scheepsramp nabij Hongkong. 300 menschen omgekomen. Volgens een bericht van United Press uit Hongkong Is door onbekende oorzaak in de nabijheid van Ta Joengkau het Chinccscho stoomstip „Sjehai" gezon ken, dat zich op weg bevond naar Canton. Daarbij zijn meer dan 300 menschen om het leven gekomen. Naar gemeld wordt, zijn honderd passagiers enl eden der bemanning gered. Medisch onderzoek wijst het uit. Reuter seint uit Parijs: Maandagmorgen is een sedert kort te Parijs ge vestigde Russische letterkundige, Pückler gennamd, dit uit Duitschland naar Frankrijk was uitgeweken en in een anoniemen brief als medepl>htlge bij den moord op den raadsheer Prince werd genoemd, door don rechter van instructie verhoord. Het viel den Rus evenwel gemakkelijk elke verdenking van zich af te werpen. De politie-commisaris Bony, die na zijn rehabili tatie met de leiding van het onderzoek in de zaak Prince is belast, is tegen de verwachting in nog niet naar Dijon vertrokken. Bony is van oordeel dat het zwaartepunt \An het onderzoek in Parijs zelf is gelegen en dat zijn aanwezigheid in de hoofdstad dus noodzakelijk is. Een sensationeel bericht. Uit Dijon komt een sensationeel bericht: Een medisch expert, die met het onderzoek van de longen, de nieren en do lever van Prince was belast, heeft onomstootelijk ge constateerd, dat zich in deze organen vergif bevindt, welks nauwkeurige samenstelling nog niet koD worden vastgesteld. De expert is evenwel van oordeel, dat het soort chloro form betreft. Dit resultaat zou het eerste ver moeden bevestigen, dat Prince vóór zijn ver moording werd verdoofd. Later weer geen vergiftiging. Nader uit Parijs: Het thans uitgebrachte definitieve rapport om trent het toxicologische onderzoek van het stoffe lijk overzicht van Prince komt tot de conclusie, dat geen verdoovende stof is gebruikt, noch een gif. noch alcohol. De dood moet verscheidene uren na het nuttigen van den maaltijd zijn ingetreden. Er zijn geen sporen gevonden van cloroform, veronaal, ger- denal e.d. Daar dit rapport echter in tegenspraak schijnt te zijn met andere gegevens heeft het par ket beslo'm een neiuw histologisch onderzoek der organen door drie op den voorgrond tredende figu ren uit de medische wereld te doen instellen. Ook zou wederom autopsie worden uitgevoerd, terwijl de stoffelijke resten van het lijk ook radiologisch on derzocht zouden worden. Bijna 3000 dooden in drie weken. Reuter meldt uit Lucknow: Officieel wordt ge meld, dat 2866 personen in Brtisch-Indië aan de pest gestorven zijn gedurende de drie weken vóór 24 Fe bruari j.1. geeft U inzicht over ieder onderdeel uwer zaak. Laat daartoe Uw boekhouding inrichten, bij honden en controleeren door Gedipt. Boekhouder, LAAN D 123 SCHAGEN. In een militaire vliegloods in Amerika. -— Tien vliegtuigen verbrand. Reuter seint uit Fort Leavenworth (Kansas): Door een geheimzinnige oorzaak heeft, in een hangar van het militaire vliegveld alhier een ontploffing plaats gehad, waardoor brand ontstond, waarbij 10 militaire vliegtuigen een prooi der vlammen werden. Een groote hoeveelheid wetenschappelijk materiaal werd eveneens vernield. De schade wordt op een half millioen dollar ge- achat. Naar men zich zal herinneren, heeft Roosevclt kort geleden een onderzoek gelast over de beschuldigingen van sabotage aan militair vliegtuigen. En nog wel ontsnapt nlt het meer van Lochness? Professor Petit van het museum voor natuurlijke htetarie te Parijs heeft na een bezoek aan Querquc- ville, waar een zeemonster aan land was gespoeld ver klaard, dat het een prehistorisch monster is. Het is niet onmogelijk, aldus de professor, dat het monster van Lochness naar zee ontsnapt is. Een voorloopig onderzoek van het karkas heeft het nog niet moge lijk gemaakt het definitief te classificeeren. PARTICULIER FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Belde inzittenden op slag gedood. Een Fransch particulier vliegtuig met twee inzit tenden is Zondagmiddag bij Bony et Moisy neerge stort. De beide inzittenden waren op slag dood. Het ongeluk gebeurde slechts enkele minuten na den start. Vrouw, die alleen thnls was, op klaar lichten dag neergeslagen. 2 A 3 hon derd galden buitgemaakt. AMSTELVEEN: Gisterochtend te ongeveer 10 uur heeft op den Amsterdamschenweg een brutale overval met roof plaats gehad ten huize van den veekoopman H. J. Gels. Do woning ligt op ecnigen af stand van den grooten weg, iets in de laagte en op on geveer 15 meter verwijderd van de nabijzijnde huizen. Op genoemd tijdstip vervoegden zich twee mannen aan de deur, die toen de vrouw des huizen, die alleen thuis was, open deed, voorgaven een bouquet bloe men te komen afgeven dat zou zijn besteld, maar waarvan mevrouw G. niets afwist Zoodra de deur geopend was zijn de mannen naar binnen gedrongen y hebben zij de vrouw tegen den grond geworpen, haar vervolgens aan handen en voeten met een elec- trisch snoer vastgebonden cn een prop in den mond geduwd. Zij gaven de vrouw, die weerstand bood met een of ander voorwerp een harde slag op 'het hoofd, tengevolge waarvan zij een bloedende wonde bekwam. DAarna hebben zij in de woning alles onderstehoven gehaald. Uit het bureau, dat geopend was, hebben zij een hoeveelheid geld gestolen, evenals uit de brand kast, welke zij met den sleutel hebben kunnen ope nen. In totaal hebben zij ongeveer 2 3 honderd gul den gestolen. Verder hebben zij blijkbaar niets van hun gading gevonden. Dc mannen zijn er ijlings van door gegaan, zonder een spoor achter te laten. De vrouw slaagde er na korten tijd in zich los te werken en heeft toen hulp van omwonenden ingeroepen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Dok ter Middeldorp heeft mevrouw G. verhonden. Zij hce.'t een vrij volledig signalement van de daders kunnen geven. Rede over koloniale vraagstukken. Zaterdag 10 Maart a.s. zal minister Colijn aan een koffiemaaltijd, aangeboden door dc Rotterdamsche Kamer van Koophandel, ter gelegenheid van den jaar dag der Kamer, een rede houden over kolotiialo vraagstukken. De rede wordt per radio uitgezonden door den K.R.O. en Phobi van 1.45 tot 2.15 uur. Daarna zal de K. van K. aan de autoriteiten, met wie zij in geregelde verbinding staat, en aan het door haar vertegenwoordigde bedrijfsleven, een re ceptie aanbieden. Deze receptie zal plaats vinden van 2.30i uur, in Restaurant „Kristol", Houttuin 52. Moord op den heer Melotte. - Togen vrlj- gesprokene in hooger beroep twaalf jaar goëischt. In den avond van 26 Februari van het vorig jaar is te Maastricht de heer L. Melotte vermoord. Als verdacht van dezen moord heeft destijds voor dc rechtbank te Maastricht terecht gestaan zekere IT. M. v. d. S., geb. te Lütgen-Dortmund en wonende te Limmel-Maastricht. Wegens gelvrek aan bewijs is hij vrijgesproken, doch dc officier ging in hoo ger beroep. Gister werd de zaak behandeld voor het gerechts hof In Den Bosch. In de dagvaarding wordt verdachte moord ten laste gelegd. Verdachte zou zijn slachtoffer zware slagen tegen bet. hoofd hebben toegebracht, hom meerdere ribbon hebben gebroken en hem hebben geworgd. De advocaat-generaal mr. Massink, vroeg thans twaalf jaar gevangenisstraf met het bevel tot ge vangenneming na de uitspraak van het vonnis. Door vliegers aan land Uiterst moeilijke redding. gebracht. Moskou, 5 Maart (V.D.) Dc vliegers I.japi- dewski en zijn hegeleider Petroff zijn er in geslaagd bij het kamp van de opvarenden van de Tsjcl- joeskin te dalen en alle tien vrouwen en do beide kinderen goeden en wel over te brengen naar Kaap Wellen, van waar zij het een vliegtuig waren op gestegen. Do. redding geschiedde onder uiterst moeilijke omstandigheden, in verband met het feit, dat het kamp is opgeslagen op een plaats waar een tem peratuur van 40 graden beneden nul hccrscht. Fraude bij het abattoir te Haarlem. De politie te Haarlem heeft Zondagavond in be waring gesteld dc 30-jarige V.. klerk aan het slacht huis te Haarlem, wegens verduistering van f3000. en valschheid in geschrifte ten nadeelo van do ge meente. De man was circa zes jaar in gemeentedienst en genoot het volste vertrouwen van zijn superieuren. Vast is komen te staan, dat hij telkens kleine be dragen heeft verduisterd, die tenslotte in totaal f 3000 beliepen. De directie gaat, naar wij nader vernemen, in deze volkomen vrij uit. Zij ontdekto verleden week de knoeierijen zelf het eerst en tijdens het eerste onder zoek meldde V. zich reeds zelf bij dc politic aan. Hij heeft den gcheelen omvang van de malversaties uit een gezet. Drie boerderijen afgebrand. Gisteravond om Tuur brak brand uit in do boerderij van L. van Ditshuizen onder Zevenaar. Door den sterken Zuid-Westenwind sloeg het vuur over op de 100 meter verder gelegen kapitale boerderij van Goris, welke boerderij eveneens spoedig in lichte laaie stond. De brandweer van Zevenaar was spoedig ter plaatse en met drie stralen op de motorspuit werd het vuur bestreden. Men kon echter niet verhinderen dat beide boerderijen afbrandden. De inboedels gin gen mede in de vlammen op. Het vee kon mcerendeels gered worden, doch 15 varkensverbrandden.Dc schade is uit den aard der zaak zeer groot, men schat haar op f 10.000. Het vuur zou ook nog op een derde boerderij zijn overgeslagen, zoodat ook deze een prooi der vlammen werd. EEN KWART MILLIOEN SCHADEVERGOEDING Prinses Youssoupoff in het gelijk gesteld Londen. In de zaak van Prinses Youssoupoff te gen dc Motro-Goldwvn-Mayer, waarin dc prinses zich er over beklaagde in een film over het leven van Raspoetin op minder aangename wijze zoo te zijn uitgebeeld, dat duidelijk bleek, dat haar per soon bedoeld was, is thans vonnis gewezen. De film maatschappij werd veroordeeld tot betaling van 25000 schadevergoeding. Het einde van twee wereldreizigers. V.D. verneemt uit Londen Volgens een bericht uit Bagdad zijn de Ameri kaan Fisher en de Duitsche journalist Rudolf May uit Dusseldorf, die zich met een vouwboot op weg bevonden naar Indië, op de Tigris door Arabieren, 100 mijl ten Zuiden van Bagdad neergeschoten. De Amerikaan bekwam een schot in het hoofd en viel uit do boot. Do Duitscher kon zwaargewond gebor gen en naar een naburig dorp gebracht worden. Kort voor zijn dood kon hij nog eenigee mededec- lingen verstrekken over den overval. Hij vertelde, dat hij met zijn kameraad den boot voor den nacht can den oever wilde vastmaken, toen een groep Arabieren verscheen, waarvan éen om vuur vroeg. Onmiddellijk daarop hadden de Arabieren op Fisher en May gschoten. Door duizenden mannen achtervolgd. Tot na toe echter nog geen spoor. Omtrent dc opzienbarende vlucht van den berucli- ton bankroover Dillinger uit de staatsgevangenis van Indiana (zie ook elders in dit nummer), wordt uit Crownpoint gemeld, dat een politicmacht van honderdtallen politiebeambten en militairen is ge mobiliseerd in de staten Indiana, Ohio en Illinois, om den misdadiger weer te vangen. Door deze staten stuiven de auto's met zwaarge wapende achtervolgers, vliegtuigen kruisen over 't land, terwijl een gebeelc vloot van motorbooten de kust van Lake Michigan bewaakt, om te voorkomen dnt de misdadiger naar Canada ontsnapt Elkeen, die aan deze uitgebreide nasporingen deelneemt, heeft den opdracht gekregen den vluchteling zonder eenigen vorm van proces neer te schieten, zoodra hij zich vertoont De Maandagochtendbladen brengen nadere bij zonderheden over de vlucht van den bankroover Dillinger uit do gevangenis van Indiana. De bladen behandelen dit gevangenis-schandaal, dat een der grootste van Amerika is, in verscheidene kolommen. Het is nu gebleken, dat Dillinger zijn „revolver"' zeil vervaardigd had uit een scbeerapparaat twee scheermeesjes en een zelfgesncden houten handvat. De auto. waarmee Dillinger gevlucht is, is voor zien van een radio-installatie, zoodat de vluchtelin gen in staat zijn te luisteren naar de mededeelingen die dc politie rondzendt. Daarhij komt, dat Dillinger het vóór zijn vlucht heeft weten klaar te spelen, dat alle gevangenis-aute's die voor zijn achtervolging zouden kunnen worden gebezigd, onbruikbaar wer den gemaakt. TWEE DOODEN BIJ EEN AMOKPARTIJ. Drama in een ziekenhuis. Uit Pontianak: Ken Dajaksche verpleegde in het missie-ziekenhuis te Sintang maakte amok en doodde twee personen. Hij bracht één patiënt van het zieken huis en een verpleegster lichte verwondingen toe. Een aanval op de andere zusters mislukte. De dader nam de vlucht, doch een militaire patrouille zetc een ach tervolging in en wist hem te arresteeren. Hierbij pleegde dc dader verzet en werd gewond. Mislukte aanslag op den Japanschen ge zant. Dc dader, een Koreaon, gearresteerd. Uit Sjanghai: Bij een herdenkingsplechtigheid voor de gevallen Japansche soldaten en matrozen, waaraan werd deelgenomen door tal van militaire autoriteiten onder leiding van den gezant Ariosji, heeft een onbekende Koreaan een bom geworpen, wel ke gelukkig niet is ontploft. Dn Japansche militaire politie zette direct een achtervolging in, welke leidde tot de arrestatie van den dader, die volgens do autori teiten lid is van een Koreaansche organisatie van ter roristen. Tal van personen zijn gearresteerd. Dc mi litaire politie is de mecning toegedaan, dat de bom aanslag gericht is geweest tegen den persoon van Ariosji.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1