Begrooting Zuiderzee-fonds 1934 De knoeierijen bi de Varkens-Centra e. lijken Koopen - CLOECX Ernstige treinramp in Rusland. Glazuurverf 1643 De nieuw ontgonnen gronden. kost thans 75 ct. p. kilo Fa. Gebr. ROTGANS ZOMERTIJD. Woensdag 7 Maart 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 77ste Jaargang. No. 9444 ED11RANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Ad ver* tentién nog tooveel mogelijk in het eerstultknmend nummer geplaatst- Uitga VO der N.V. v.h. P. Trapman Co.} Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per'3 maanden f180. Losse nummers 6 cent. ADVFRTFN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen). Groofe letters worden naar plaatsruimte berekend. Dr. Lovink ontraadt verdere inpoldering. „De nieuwgebouwde boerderijen moeten zoo spoedig mogelijk in handen der pachters komen". Loonende arbeid voor de visschers. Een ]aar uitstel gevraagd van het ontslag der bedrijfsleiders in den Wieringermeer- polder. Gister is in de Tweede Kamer in behandeling ge komen dc b^grooting van het Zuiderzee-fonds 103). Nog steeds is do Zulderzeesteunwet een der hoofd punten van dit onderwerp. De heer Van der Bilt (r.k.) juicht het toe. dat de vestiging van nieuwe bedrijven zooveel mogelijk wordt in de hand gewerkt Spr. maakt voorts eonige opmerkingen over de Zuiderzeesteunwet. Men moet aI iemand op jaren beginnen te worden, wil men als belanghebbende worden aangemerkt Spr. bepleit dc belangen der eendenhouders, der vischventers en der garnalenvisschers. Spr. critiscert tenslotte do wijze van uitkeering van den steun en bepleit het instellen van een betere beroeps-instantie. De regeering meent dat het oogenblik is genaderd om de voorbereiding van do N. O. inpoldering tor band te nemen. F.r zal dus nog een wetsontwerp moe ten komen, concludeerde de heer Lovink (c.h.). Er is echter, zoo merkte hij op. een zoo groote verandering in den azrarischen toestand ingetreden, dat warme voorstander» van de drooglegging inpoldering van den N( O. polder thans niet verantwoord achten. De vestiging in de Wierlngermoer, zoo meent de heer Lovink, moet den boeren zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt worden. Hoe eerder de nieuwgebouwde boerderijen in han den der pachters zijn, hoe beter. De regeering zal daarmede moeite genoeg hebben en daar om acht de heer Lovink het niet verantwoord thans met inpoldering voort te gaan. Voor do werkverschaffing en werkverruiming zijn in ons land betere opjecten te vinden. De export van landbouwproducten, naar Frank rijk, Engeland, en Duitschland is tot een minimum gereduceerd, zoo zeide dj heer Lovink verder, en niemand kon zeggen wanneer de economische toe stand zal verbeteren. Ook de Amerikaansche land- bouwkainer is overtuigd, dat Europa als afnemer van Amerikaansche landbouwproducten weinig meer te beteekonen heeft. Ieder land zorgt voor zichzelf. Om de 14.000 ha van de Wienngermcer behoorlijk te be zetten, heeft men moeite en kosten genoeg. Het is thans niet de tijd, om nog 50000 ha van den N'.O.-pol der erbij te nemen. Men bestede de gelden voor wer ken, die onmiddellijk rente afwerpen. Spr. juicht in dit verband de plannen inzake de Geldersche vallei toe. De drooglegging van den N.0 polder stelle men echter tot betere tijden uit. De heer Lingbeek (H.G.S.), bespreekt den toestand van de Urker bevolking, die zeer kritiek is. Er bo staat geen waarborg., dat dogenen worden geholpen, die deze hulp het meest noodig hebben. Enkele groc pen hebben voordeel gehad van de afsluiting, maar zeer velen zouden juichen, wanneer de dijk door brak. Over de uitvoering der Zaiderzeesteun- wet. Over de uitvoering der Zuiderzeesteunwet heeft de heer Duymaer van Twist (a.r.) een tasch vol met klachten: zij komen van alle deelen van het Zuider zeegebied. In vele gevallen neemt de uitvoering het karakter van armenzorg aan. Tenslotte bepleit spr. de instelling van ec-n be roepsinstantie voor de belanghebbenden ingevolge Zuiderzeesteunwet. Een stem vóór de N.O. Inpoldering. De heer Ebels (V.D.) is nog steeds van oordeel, dat de werkzaamheden voor de N.O. inpoldering voortgang moeten hebben. Bij eenige opleving v. d. internationalen cconomischen toestand zal er on middellijk weer vraag naar cultuurgrond komen. De inpoldering zal in elk geval geruimen tijd duren. De vraag, aan wie de inpoldering van het N.O. deel moet worden opgedragen, dient evenzeer te worden overwogen. Naast de M.U.Z. komen daarvoor z.i. verschillende aannemers in aanmerking. De bestuursvorm voor den Wieringcrmeerpolder dient een gedecentraliseerd karakter te dragen. De tijd voor definitieve uitgifte van de gronden is nog niet aangebroken. Van een normalen cultuurgrond is nog te zeer humus-arm. Het risico bi) de inpoldering. De heer Louwes (Lib.) brengt iu herinnering, dat dc tegenstanders van do indijking destijds do zaken nuchterder hebben bezien dan de voorstanders. Vermeerdering van cultuurgrond kan op minder riskante wijze worden verkregen door aanslibbing van Wadden en e.v. van de Zeeuwsche wateren. Ten opzichte van den Wieringermeerpolder is hc risico voor degenen, die den grond in cultuur moeten brengen, nog te groot. De natuur is in 1932 cn '33 zeer te hulp gekomen, maar in andere jaren was de oogst van den landbouw in het algemeen heel wat minder overvloedig. Voorlichting, bijv. van de zijde der Heidemaat schappij. beveelt spr. aan. De heer Van Voor9t tot Voorst (r.k.) zet uiteen, dat de nieuw ontgonnen gronden slechts weinig pacht waarde kunnen hebben. Gestreefd moet worden naar meer zelfvoorziening van landbouwproducten. Voor 1934 rekent de receerlng nog op een grooten aan voer uit het buitenland. Het ontslag aan de bedrijfsleiders in den Wierlngermeerpolder dient een laar te wor den uitgesteld; aan voorlichting hebben de landbouwers aldaar nog veel behoefte. De heer Van den Heuvel (ar.) vond even- eens dat het ontslag aan 12 bedri|fsle!ders dient te worden ingetrokken. Nog andero stemmen over de drooglegging van den N. O. Polder. Tevens bepleitte de heer Van den Heuvel doorzet ting van de verdere drooglegging. Het is zaak nieuwe gronden te scheppen voor landbouwdoeleinden. Do gronden In den Wieringermeerpolder zijn nog niet cultuurrijp; in den afggeloopen zomer heeft men er slechts 0,7 pink per ha kunnen weiden. Spr. moent, dat niet voor 1937 tot uitgifte der gronden dient te worden overgegaan en dat het ontslag aan 12 bedrijfs leiders dient te worden ingetrokken. Ten aanzien van den bestuursvorm sluit spr. zich aan bij do nota-Van der Wacrden. Dr. Blerema over de inpoldering. De heer Bierema (lib.) meent, dat mot dc kosten raming van de drooglegging een soort struisvogelpoli tiek is gevoerd. De kosten van de afsluiting zijn opge- loopen tot f 160 a f 170 millioen; het maximum schijnt daarmco te zijn bereikt. De Wieringermeer heeft 100 millioen gekost. De raming voor den N.O.-polder be draagt pl.m. f 120 a f 124 millioen; het laat zich ech ter aanzien, dat deze kosten zullen meevallen. Met do inpoldering zou kunnen worden voortgegaan, indien men kou komen tot afschrijving van het te lijden verlies. De Regeering wil nu deze werken laten uitvoeren in werkverschaffing, maar het gaat niet aan, golden voor werkverschaffing te leenen, zooals dc Regccring des tijds zelf heeft verklaard. Indien zij dit nu wel doet voor de. inpoldering door deze niet uit den gewonen dienst te financieren, dan komt zij met haar eigen be ginselen in botsing. Spoed dient te worden betracht met do verlaging van het Zuiderzeepeil. Spr. sluit zich aan bij de klachten over do uitvoe ring van de Zuiderzeesteunwet. die niet aan redelijke verwachtingen beantwoordt. Dc hoer Van der Zaal (a.r.) vraagt waarin de liqui- datio der Zuiderzeesteunwet bestaat. Het komt hem voor, dat afrekening ineens met do slachtoffers voor den Staat voordeeliger is dan «Ie thans gevolgde methode. Een beroepsinstantie dient to worden inge steld, vooral om psychologischo redenen. De bestuursvorm voor den Wierlngermeer polder. Do heer Van der Waerden (s.d.) behandelt de quaestie van den bestuursvorm voor den Wieringer meerpolder. Spr. hoopt, dat do indiening van een wets ontwerp dienaangaande zeer spoedig mag worden te- gemoetgezien; dc hoofdleiding van het nieuwe gebied dient met spoed te worden bepaald, ook met hot oog op do verdere inpoldering. Spreker is dan ook van oordcel, dat do N. O.-inpoldo- ring dient te worden doorgezet. Spr. verheugt zich er over, dat de eenheidsgedachte inzake beheer een exploitatie van de drooggelegde gronden meer sympathie ontmoet. De heer Vervoorn (Plattel) wijst er nog op. dat op den duur de grond het eigendom moet worden van do boeren, die dezen grond zullen verbouwen. Voor een proef met Staatsexploitatie lijkt hem do Wierin germeerpolder minder geschikt. Bij den houw van de boerderijen zou spr. in overweging willen geven, ook voor een behoorlijk aantal kleinbedrijven te zorgen. Te 6.25 wordt de vergadering verdaagd tot heden middag één uur. Belangrijke arrestatie. Hoofdvertegenwoordiger der Nederlandsche Varkenscentrale te Brussel gevangen genomen. Nadat een inspecteur der Rotterdamsche centrale recherche een vergeefsehe poging had gedaan, ont een hooggeplaatst functionaris der Neder!. Varkens- centrale, den voortvluchtigen hoofdvertegenwoordi ger te Brussel, den heer A. Peuschens, op do Ooster- begraafplaats te Amsterdam na afloop eoner begra fenis In hechtenis te nemen (de gezochte was n.l. niet hij de begrafensi aanwezig), is het daarna ge lukt hem elders te arresteeren. Het „Alg. Hsbl." herinnert In dit verband weder om aan hetgeen de heer Van Swelm op de vergade ring in het Concertgebouw te Amsterdam, Woensdag J.l. heeft verteld, en waarvan wij in ons nummei van Zaterdag melding maakten in het artikel— ont leend aan bovengenoemd blad onder het opschrift „Laster of Feiten?" De thans gearresteerde hoofdvertegenwoordiger der Ned. Varkenscentrale to Brussel, woonachtig to Vilvoorde, werkte volgens den heer Van Swelm terzake van de baconknoeierijen samen met den reeds enkele dagen geleden gearresteerden S. v. d. Endo te F.sschen. Dc een „zorgde" er voor, dat de smokkelaars aan de Brabantsche baconfabriek groo te hoeveelheden slappe bacon (die dus niet naar Engeland mocht worden uitgevoerd) in ontvangst konden nemen. Deze baron mocht evenmin in het binnenland worden verkocht, omdat er geen heffing (accijns) op is betaald. En tenslotte mocht het vleesch óók niet zonder meer naar België worden geëxpor teerd, omdat er maar één exporteur is: de monopo- liehoudende Ned. Varkenscentrale. De thans gear resteerde had voor zijn rekening genomen dit be zwaar weg te nemen. Gelijk men in het artikel van Zaterdag heeft kun nen lezen, zorgde laatstgenoemde (v. d. Ende te Es- schen) voor oen Belgisch invoer-certlficaat, hetwelk niet gebruikt werd om er langs normalen weg vleesch in België mede in to voeren, doch waarschijnlijk „ge bruikt" werd als „sleutel" om do zaak in Nederland wat meer „echt" te doen schijnen. Het „Hsbl." wijst er nog eens op, dat dc Varkens centrale, n.l. automatische controle (zij het dan ook een controle-achteraf) op dergelijke prac- tijen had. Immers, van elko partij uitgevoerde bacon moeten eenige papieren aan de grens worden afge- teekend en naar de Varkenscentrale te 's Graven- hagc worden opgezonden. Het (accijnsvrije) uitvoer- vleesch. dat clandestien in het binnenland werd verkocht, passeerde echter niet de grens en de papieren kwamen dus ook niet in Den Haag terug! Het gedeelte (naar men zegt 150 a 200.000 Kg.) dat naar België werd gesmokkeld, passeerde wèl de grens, maar niet de douane, zoodat ook daarvan de papieren op do Varkenscentrale hieven ontbreken! Andere controle op het al dan niet werkelijk langs rogelmatigen weg uitvoeren van bacon (waarop geen accijns was batnald) blijkt de Varkenscentrale tot voor een week nimmer noodig te hebben geoordeeld. Eerst nadat er zeer groote hoeveelheden vleesch frauduleus naar België en in het binnenland waren „weggewerkt", is er wat méér controle gekomen, d. w.z. er wordt nu een man meegezonden naar de grens. Deze maatregel werd niet genomen, omdat er zooveel uitvoervleesch .onbeantwoord" bleef, d. 1 w.z. dat er van die talrijke partijen geen afgetee- kende en afgestempelde partijen van de grens bij de. Varkenscentrale inkwamen. Integendeel, deze con trole werd pas ingesteld, nadat er verscheidene ge vallen van fraude ontdekt, d.w.z. geconstateerd en openbaar gemaakt waren. Zal er nu eindelijk licht over deze duis tere bacon-zaak vallen. Het schijnt echter, dat thans binnen niet al te lan gen tijd de eindresultaten van het onderzoek in dezo duistere bacon-zaak. die nog lang niet is opgehel derd, doch klaarblijkelijk minitieus en zonder iemand te ontzien wordt nagespeurd kunnen worden tegemoet gezien. Aan het Hsbl. wordt nog gemeld, dat het naar Bel gië gesmokkelde vleesch naar een pakhuis to Vil voorde werd gebracht, toobehoorende aan of gehuurd door den thans gearresteerden hoofdvertegenwoordi ger der Varkenscentrale die het dan voorzag van valsche Belgische keuringsstcmpels. De bekende HOOGZIJDE. SCHAGEN. MIJNGANGEN INGESTORT. Ernstig mijnongeluk te Beuthen in Silezië. 11 mijnwerkers in gesloten. Beuthen. In dc Karsten-Centrum-mijn is gis teravond even over 6 uur een ernstige instorting ontstaan, waarbij twee toegangswegen naar een af- deeling instortten. 11 Arbeiders werden van de buiten wereld afgesloten. Er zijn onmiddellijk maatrege len genomen tot berging van de ingeslotencn. Door klopseinen staat men in contact met dc ingeslote- nen. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. De directie van de Karsten-Ccntrum-mijn deelt over dit ongeluk liet volgende mede: Tengevolge van een om 6 uur ontstane schok, die in het geheele Opper- Silezische hekken gevoeld is, werden in de Karsten- Centrum-mijn twee toegangswegen naar een mijn gang in lang 14 door hoogen druk vernield, waar door een mijnbaas-plaatsvervnnger en 10 mijnwer kers werden opgesloten. Do reddingswerkzaamheden werden onmiddellijk ter hand genomen. Op het oogenblik heeft men contact met eenige ingesloten mijnwerkers gekregen. De mijnautoriteiten bevinden zich op de plaats des onheils en leiden het reddings werk. Ook in Polen een gedeelte van een mijn ingang ingestort. Eén doodc en drie gewonden. Het D.W.B. meldt uit Kattowitz: Op de Lithandra-mijn bij FriedrichshOtto stortte door tot nog toe onbekende oorzaak gistermorgen oen gedeelte van een mijngang in, waardoor vier mijnwerkers werden bedolven. Een hunner werd op slag gedood, terwijj de drie anderen levend gebor gen konden worden cn naar het ziekenhuis werden overgebracht, waar zij in hopeloozen toestand wer den opgenomen. Gaat op 15 Mei a.s. in, In het „Staatsblad" is afgekondigd het Kon. besluit waarbij is bepaald, dat de zomertijd dit jaar zal aanvangen op 15 Mei en zal ein digen op 7 October d.a.v. Nabij Meskou twee volle treinen op eikaar geloopen. 19 dooden, 44 gewonden. Onderzoek van het spoorbe drijf gelast. Reuter seint uit Moskou: Eerst thans wordt bekend gemaakt, dat Zondag in de buurt van Moskou twee volle voorstadstrelnen op elkander zijn ingeloopen. Bij deze ernstige trein ramp zijn 19 personen gedood en 4-4 zwaar gewond. Als oorzaak van het ongeluk is „misdadige nalatig heid bij de uitvoering van de vorkeersvoorschriftcn** geconstateerd. In verband met het steeds toenemend aantal on gelukken op de verschillende spoortrajecten in de Sowjet-Unic gedurende de laatste maanden, welke ongelukken, zooals verklaard wordt in een officieel communiqué, voor het grootste deel een gevolg zijn van misdadige nalatigheid cn grove overtreding der bepalingen van hot spoorwegbedrijf, heeft het open baar ministerie uitgebreide onderzoeken bevolen. De veroordeeling der schuldigen zal geschieden bij zoogenaamde monsterprocessen. Door een baai aangevallen. Knaap zwaar gewond. De bewoners van de kust van Australië worden zoo nu en dan op wreede wijze herinnerd aan de, hier op vele plaatsen nog voorkomende, gevreesde men- schenetende haai. Uit tast Hills, ongeveer twintig mijl van Sydney aan de monding van de George- rivior, is bericht otnvangen.dat daar een jongen door een der leden van deze gevreesde haaienf&miiie waa aangevallen. Een aantal kinderen speelde op de kade met een bal, welke zij in de rivier wierpen. Een jongen. NVal- ter MacCuicüeon, haalde de bal voor de kinderen terug. Het water, dat langs de kade struumt, is met het oog op de veiligheid afgebakend. De jongen be gaf zich bij het achterna zwemmen van den bal bui- icn de beveiligde zone, waar hem plotseling een ko lossale tien voet lange haai naderde. MacCutcheoa de haai ziende, schreeuwde orn hulp, doch voordat hij nog een slag had kunnen zwemmen, greep de haai hem bij de borstkas, schouder en bovenarm. De jongen werd als liet ware uit het water getild en hei opspattende water werd door een straal bloed gekleurd. Voordat dc haai evenwel gelegenheid had zijn aanval te hernieuwen sprong zekere Frank Spru- cc te water, die van de staart van de haai nog een klap kreeg. Klaarblijkelijk is dc haai echter toch van de sprong in het water geschrokken want hij maakte dat hij weg kwam. De jeugdige Mc. Cutcheon werd aan den kant ge bracht waar hem een snelverband werd gelegd, waarna hij naar een dor ziekenhuizen werd ver voerd. Do door do haai toegebrachte wond moest met niet minder dan zestig steken genaaid worden. De jongen, die een verbazingwekkende vastberaden heid ten toon spreidde, eischtc dc belofte, dat men zijn zieke moeder, niets van het ongeval zou mede- deelen. Nieuwe modellen bankbiljetten. Van f 25.en f 10. Dc directie van de Nederlandsche Bank maakt be kend, dat zij een nieuw model bankbiljet van f25.— en een nieuw model bankbiljet van f 10.— in omloop zal brengen. De voorzijde van het biljet van f 25.— is gedrukt in een dieproodc kleur op een ondergrond van lijnen en rozetten in grijsblauw en geelbruin. Op de voorzijde van het biljet van f 10.is de tekst, do gravure en dc rand gedrukt in een van donker blauw tot lichtblauw overgaande tint op een onder grond, die gevormd wordt door evenwijdige verticale lijnen van afwisselend groene, paarse en roode kleur, welke het biljet gedeeltelijk overdekken. Brutale roofoverval te Barcelona. Geldlooper uit de lift gehaald en van zijn tasch met 38.000 pesetas beroofd. V.D. verneemt uit Madrid: Gistermiddag hebben twee psitoleros te Barcelona een roofoverval gepleegd van zoo groote brutaliteit, dat zelfs do Catalaansche hoofdstad geen tweedo voorbeeld daarvan kan aanwij zen. De beide bandieten begaven zich op klaarlichten dag naar een druk zakenpand, dat op slechts 200 M. afs'.and van het hoofdbureau van politie ligt. Zij haal den een geldlooper uit do lift, beroofden hem van zijn geldtasch mol 38000 pesetas inhoud, duwden do aan wezige zes bezoekers in de lift, lieten die omhoog gaan en vluchten met do pistolen gereed tot vuren. Zij wisten, zonder herkend to zijn, te ontkomen. ZWARE REGENVAL IN LONDEN. Voor het eerst sedert September heeft het gister boven Londen zwaar geregend.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1