Het Joodsche dorp in de Wieringermeer 0 Woensdag 14 Maart 1934. SCHAGER COURANT. DE GEZONKEN JAPANSCHE TORPEDO BOOT. 110 dooden. Neem 'n "AKKERTJE" Noodweer aan de Italiaansche kust. Autobotsing. Belastingontduiking in Amerika. De misluk'e bankoverval te Eindhoven. Opbouw eener gemeenschap. DE KNOEIERIJEN BIJ DE VARKENSCENTRALE. De doodsla? te Alkmaar. Vergiftigingsverschijnselen te Den Haag. Auto te water gereden. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Reuter seint uit Tokio: Men vreest, dat jje gehoele bemanning van dc om geslagen duikboot ..Tomotsoeroe", bestaande uit 113 officieren en manschappen, is omgekomen. Dc boot was tijdens een storm omgeslagen. De bemanning was opgesloten in het vaartuig, dat met de kiel naar boven op zee drijvende werd gevon den. Tot 9 uur des avonds heeft de bemanning ge antwoord op de klopsignalen, daarna viel een vol komen stilte in. De redders hebben lucht in het vaartuig gepompt, voor het geval zich nog overlevenden er in zouden be vinden. De „Tomotsoeroe" is op sleeptouw genomen en naar de Sasebobaai gebracht. Een later Reuterbc- richt meldt, dat dc bemanning hoofdzakelijk uit jeug dige recruten bestond. Drie personen heeft men op zee drijvend levend teruggevonden. Nadat het wrak van de ..Tomotsoeroe'' de baai van Sasebo was binnengesleept, is men terstond begonnen het te onderzoeken. Het was niet mogelijk in de schoepsruimte te drin gen, zoodot de werkzaamheden pas voortgezet kunnen worden, wanneer het vaartuig in het dok ligt. De drie overlevenden van de „Tomotsoeroe verklaar den, dat nog acht van hun kameraden in de machine kamer in leven waren. Men heeft thans in de achtersteven van het wrak gaten geboord, waardoor lucht naar binnen wordt ge bracht, in de hoop de mannen nog te redden. De ramp heeft groote bezorgdheid gewekt onder do Japanscho vloot-cxpi-rts, aangezien Japan bij het tweede vlootbouw-programma van zestien schepen van een gelijk type is voorzien. Is er nog leven in het binnenste van de boot? Volgens het laatsto bircht van United Press uit Sasebo, wordt er nog steeds in hot binnenste van de „Tomotsoeroe'' een zwak geklop gehoord, waaruit ge concludeerd kan worden, dat zich nog overlevenden in het schip bevinden. Volgens een mcdcdceling van de marine-autoriteiten moeten er nog minstens vijf tien mannen in leven zijn en wel acht in het achter gedeelte, drie in het midden en vier in het voorge deelte. De drie mannen, dio reeds uit het schip konden kruipen, deelden mede, dat do „Tomosoeroe" plot seling door een geweldige golf ondersto boven werd geworpen, waarna het schip in duhlernis werd ge buid. De mannen hadden de tegenwoordigheid van geest de afdeeling. waarin zij zich bevonden, direct af te sluiten en zij zijn ervan overtuigd, dat ook an dere manschappen dat hebben gedaan. Honderden bloedverwanten van de omgekomenen staan in diep stilzwijgen op de kade, vanwaar zij het reddingswerk kunnen volgen. bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Groote schade aangericht. Reuter meldt uit Genua: Aan do Italiaanscho kust heeft gisteravond een he vige orkaan gewoed, gepaard gaande met een hooge zee. De schepen in de havens moesten bijzondere vei ligheidsmaatregelen treffen en dc ankerkettingen moesten verstevigd worden. Tc Savona geraakte een motorschip op drift en sloeg tegen de pier. Aan verscheideno schepen, die zich op zee bevonden, moest uit de havens onder dc grootste moeilijkheden hulp worden gebracht. De electrischc centrale nabij Vintimiglia, die de spoorlijn VintimigliaGenua van stroom voorziet, ge raakte door onbekende oorzaak in brand. De electrische treinen ondervonden enorme vertra ging, daar door den storm de electrische geleidingen op verscheideno plaatsen waren beschadigd. Zoolang de schado niet is hersteld, onderhoudt men het trein verkeer met stoomlocomotieven. 's Avonds laat kwam aan den langs de kust loo penden verkeersweg Savona—Alhissola een groote la wine omlaag, die het verkeer volkomen stagneerde. Te Finale werd een man, die aan de kust stond, en naar de woedende zee keek. door den wind in zee ge sleurd, waar hij in de golven omkwam. Ook te Genua is de zee hier en daar tot ver in do straten doorgedron gen. Sneeuwnood in Spanje. In dc provincie Lcon, zoo meldt Reuter uit Madrid, is het dorp Casares geheel onder de sneeuw bedolven, zoodat de bewoners door de dakraampjes hunner hui zen moesten vluchten. Zelfs dc daken van de huizen zijn thans niet meer zichtbaar. Ook op andere plaatsen in Spanje is zeer veel sneeuw gevallen. Te Oviedo werd een man gedood en verscheidene personen gewond bij een hevige lawine. Bijzonderheden ontbreken daar de verbindingen ver broken zijn. Te Barcena nabij Santander zijn verschei dene huizen door het gewicht van de sneeuw inge stort. Op het gevaarlijke kruispunt bij Naarden. Een „verkeersdilettant" hoeft Maandagavond op hot gevaarlijke kruispunt Brediusweg—Rijksweg NaardenAmersfoort te Naarden een botsing veroor zaakt. De 20-jarige D. Hagedoorn uit Huizen, die bij een garage aldaar een oude auto had gehuurd om naar Bussum te rijden, naderde met groote snelheid uit de richting van het Bosch van Bredius dep Rijks weg, waar, uit de richting Amsterdam, een auto na derde. Deze automobilist, de heer Tieleman uit. Zeist zag plotseling uit don zijweg de auto van H. ko men. van wien hij overigens ook geen sein had ge hoord. De bumpers van T.'s auto raakten nog de rechterflank van den anderen auto en werden even als het voorste deel van do spatborden geheel inge drukt. H. had inmiddels uit alle macht geremd en sloeg over den kop. H. bleek slechts een wonde bo ven zijn oog te hebben gekregen. Een dokter heeft hem ter plaatse verbonden. De heer Tieleman had geen letsel gekregen. Beide auto's moesten worden weggesleept, H.. die bakkersknecht is, had ten rij bewijs bij zich, dat in 1931 was afgcloopen. Hij heeft sinds dien tijd slechts „af en toe" gereden. Een beschuldiging tegen Mellon, den oud-minister van financiën. Mellon, de oud-minister van financiën en voorma lige Amerikaansche gezant te Londen, heeft er zich over beklaagd, dat dc schuldiging als zou bij met zijn belastingaan giften hehben ge fraudeerd. hen» zeil niet was moe gedeeld. Pas uit de bladen had hij er kennis van ge kregen. IIij herin nerde er aan, dat eon lid van het huis van Afgc vaardigden. Mc- Fadden, er hem in het Huis van had bolicht den fiscus voor 6.500.000 te hebben te kort ge daan. De minister van justitie verklaar do toen. dat hij 'n onderzoek zou laten instellen. Geruimen tijd ge leurde er echter niets. Toen had den ambtenaren van justitie in zijn boeken geneusd; maar na een bcstudeering der bescheiden gedurende drio weken, constateerden zij dat er geen vergrijpen waren ge pleegd. Ook andere beweringen van overheidswege tegen Mellon ingebracht werden door dezen gewraakt, zoo h.v. de bewering, dat Mellon (of dc Mellons) vdör 100 pet. de Aluminium Cy. of America zouden be- heerschen. De waarheid is, dat alle leden van de familie Mellon tezamen nog niet dc helft van het aandeelenkapitaal in hun bezit hebben. Dader te Wassenaar gepakt. Maandagnacht heeft de F.indhovensche insuec'eur van politie van Keulen met twee politie-mannen te Wassenaar omstreeks half drie aangehouden den 23- jarigen Eindhovenschen kantoorbediende C., die ver dacht werd den aanslag te hebben gepleegd, op het kantoor van het Correspondentschap van do Neder- lanrischc Bank te Eindhoven. Dc aangevallen bank bediende Seller had nl. nog gezien wie de man was die hem met een looden knuppeltjo op het hoofd sloeg. Kort te voren had hij hem nog ontmeet en toen bleek, dat de jongeman in dienst was van een Eind- hovensche firma. Deze firma bleek in liet bezit te zijn van een portret, dat aanstonds verspreid werd. Intusscben kwam vast te staan, dat C. des ochtends de ouderlijke woning had verlaten om, naar hij zei- de naar Schevenirwren te vertrekken. Hij heeft even wel niet den trein van half 9 genomen, zooals hij opgaf, doch is met den middagtrein naar het Noor den vertrokken, onmiddellijk nadat hij den aanslag had gepleegd. De politie volgde daarna zijn spoor, heeft her» te Wassenaar gearresteerd, waar hij ecu volledige bekentenis heeft afgelegd. C. zal naar Eindhoven worden gebracht. In een gistermorgen gehouden persconferentie heb ben mr. dr. G. v. d. Bergh, voorzitter der Stichting „Joodschc Arbeid'' en dr. H. Lubinsky, die als lei der zal optreden van 't in den W.-meer in het le ven te roepen leer- en werkdorp voor jongo Joodschc emigranten uit Duitschland, waarover wij reeds ecu en ander vermeldden, nadere inededeelingcn om trent doel en opzet der stichting verstrekt Het „Alg. Hsbl." geeft van dit onderhoud het vol gende verslag: Zoowel voor de jongeren, die al geëmigreerd zijn, als voor hen, die nog in Duitschland vertoeven, maar zich daar elke kans op een menschwaardig bestaan ontnomen zien, wil incn dc gelegenheid scheppen om een opleiding te krijgen, waardoor zij straks, el ders in de wereld, in land- en tuinbouw of in ecnig handwerk- een levensmogelijkheid zullen krijgen; hetzelfde geldt voor degenen, die na hun schoolja ren in Duitschland, ten gevolge der daar tegen de Joden ge'troffen maatregelen tot het droeve lot van paupers gedoemd zouden zijn. Uit den aard der zaak zal men in tal van landen een soortgelijke taak op zich moeten nemen en ten dcele is dit reeds ge schied, b.v. in Polen, Tsjccho-Slowakije, Frankrijk, België, Zwitserland enz. Nederland is echter het eerste land, waar dank zij door de stichting natuurlijk buitengewoon op prijs gestelde medewerking van dc Regeering en andere autoriteiten met name vooral ook van do direc tie der Wieringermcer zulk een constructieve ar beid ondernomen zal worden. Onze Regeering heeft voor het bij Nieuwe Sluis gelegen loer- en werkdorp, pl.m. 65 H.A. grond ter beschikking gesteld, alsook cenigo eenvoudige, maar goedgebouwde barakken en een groote schuur. Daar worden de jongelui tot landbouwer, tuinder, bouw vakarbeider, meubelmaker of smid opgeleid, om na verloop van 2 jaar een nieuw bestaan te zoeken in landen, als Palestina, Zuid-Amerika en Australië, waar zulke krachten plaatsing zullen kunnen vinden. De opleiding zal, indien mogelijk, veelzijdig zijn, niet zoo gespecialiseerd, zooals voor Europeesche indus trie-arbeiders doelmatig zou zijn. De leiding is van plan, in den loop van dc volgende twee maanden, ongeveer 110 personen op te nemen, die gelijkelijk overd en landbouw en tuinbouw eener zijds en over de industrievakken anderzijds, ver deeld zullen worden. Vermoedelijk zal ongeveer een derde gedeelte van deze jongelui uit de Joodsche vluchtelingen hier te lande gekozen worden, die zoodoende eindelijk weer tot productieven arbeid ko men, terwijl men de rest uit Duitschland zal opne men. Verder ligt het in de bedoeling der leiding het aantal deelnemers in den loop van het jaar uit te breiden tot 150, later zelfs tot 300. Als leerkrachten worden voor het meerendeel Hol landers gebruikt. Taai-onderwijs wordt naar keuzo in Hebreeuwsch, Engelsch of Spaansch gegeven, m.a.w. de talen der landen, waarheen de emigratie na den opleidingstiid zal plaats vindon. Ook geeste lijk zullen de a.s. pioniers op do landen, waar zij eon blijvende nieuwe toekomst honen te vinden en waarvoor bovenal Palestina in aanmerking zal ko men, worden ingesteld. Het onderzoek wordt thans uitgebreid. Volgens het „Dagblad van Noord-Brabant" wordt het onderzoek inzake do fraude met bacon, na do arrestatie in dc vorige week, o.a. van den Brussel- schen hoofdvertegenwoordiger der Yarkenscentralo cn van den te Esschen woonachtigen, doch even eens naar Nederland gevluchten hoofdaanlcgger S. van den Evnde, met dubbele kracht voortgezet. De door de arrestanten tot dusver afgelegde ver klaringen zijn van dien aard, dat het toch reeds omvangrijke onderzoek weer is uitgebreid, nadat de justitie en politie te voren hadden gemeend, onge veer gereed te zijn. Zaterdag heeft do marechnussee te Etlen twee personen uit die buurt aangehouden en in de kazer ne aan een verhoor onderworpen, waarna zij weer op vrije voeten zijn gesteld. Volgens het blad zijn nog meer van zulke aanhoudingen cn ondervragin gen te wachten. Ook do Belgische justitie zet haar onderzoek met kracht voort. Op de huiszoekingen bij Pcuschens en Van den Eynde zijn nog eenigc elders in het land gevolgd. Wij wijzen er nogmaals op, dat men twéé zaken, hoezeer zij ook, wat de bedrijvers betreft, mogen convergceren, goed moet onderscheiden:- het naar België smokkelen van do te Oss en Boxtel hoe dan ook in ontvangst genomen partijen bacon èn het clandestien in Nederland verkoopen er van, o.a. to Rotterdam. Nieuwe blikvloeschknoeierijen? De onlpngs ingestelde z.g. Crisisopsporingsdienst, welke onder leiding staat van den gewezen Rotter- damschen hoofdcommissaris van politie, den heer A. H. Sirks, stelt op 't oogenblik een onderzoek in naar aanleiding van hetgeen het zelfde blad Zater dag j.1. had bericht over een zeer ernstige knoeierij, die door een vleeschconservcnfabriek bij het in blikken van z.g. regeeringskoeicn zou zijn gepleegd benevens naar de klacht, dat do Rundveecentrak» niet onmiddellijk zou zijn opgetreden, nadat men haar aandacht op de zaak had gevestigd. In afwachting der resultaten van dit onderzoek meenen wij niet nader op de klachten, beschuldi gingen en geruchten te dezer zake dieper tc moe ten ingaan, evenmin als op recente „plaatselijke" knoeierijen met oormerken e.d., immers alle geval len, die thans in een brééd verband dienen te wor den onderzocht.o (Te Heerde is n.1. een functionaris der Varkonsccntrale in arrest gesteld, die groote aantallen biggen wederrechtelijk cn ten eigen voor- deelc van een oormerk heeft doen voorzien). De dader tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Dc rechtbank tc Alkmaar heeft gister don Egmond- schen stoker D. G., tegen wien de officier van justitie wegens mishandeling den dood tengevolge hebbend van J. Oldenburger, een jaar gevangenisstraf had ge- ëischt, veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden voorloopigo hechtenis. G. had in den nacht van 8 Januari in do Bloem- 1 straat tc Alkmaar den 36-jarigen Egmonder Ulden- burgcr met een zwaar stuk hout een zoodanigen slag op het hoofd toegebracht, dat do hersenpan verbrijzeld werd en do dood onmiddellijk intrad. De onderneming berust financieel op samenwer king van Duitsche, Hollnndsche cn Engelsch-Ame- rikaansche Joodsche krachten. De jongelui, die uit Duitschland komen, moeten zelf een maandelijksche bijdrage in de kosten van gemiddeld f 30—35 beta len. De vluchtelingen uit Holland, die reeds dooi het comité tot nu toe weliswaar niet productief werden onderhouden, zullen verder op dezelfde wijze onderhouden worden, eenigc studenten zullen misschien uit de middelen van de International Student Service een bijdrage voor hun beroepsver andering ontvangen; de vrij hooge kosten voor den bouw en inrichting van vaste werkplaatsen (hier voor dienen voorloopig barakken) en een gemeen schapshuis (met eetzaal, leeszaal, enz.) het eerste „bouwdocr van hot werkdorp, zijn grootendeels reeds van Ilollandsche zijdo bijcccngebracht, bo vendien hebben do Engelsche en Amerikaansche co- mité's belangrijko bijdragen voor do loopende bc drijfskostcn toegezegd. Het werkdorp zal, om elke concurrentie op de Hollandsche arbelds- en goederenmarkt tc vermijden, het product van haar arbeid zelf consumceren, dus een soort autarkie vormen. Vandaar de verdeeling in een afdeeling landbouw, tuinbouw en bouwbe drijf met aanverwante vakken. Do deelnemers ver bruiken, wat land- en tuinbouw opbrengt, zij wonen in de gebouwen en maken gebruik van de voorwer pen, die de groep handwerklieden hun verschaft. De stichting heeft zich hiertoe geheel en al eige ner beweging verplicht, evenals zij, naar wij on langs ook al vermeldden, aan de regeering kenbaar heeft gemaakt, dat de afloop hunner opleiding de arbeidskrachten niet hier zullen blijven, doch naar die landen zullen emigreeren, waar voor hen werkgelegenheid zal zijn. Natuurlijk zal daarbij de Hooge Commissaris van den Volkenbond MacDo- nald, die voor het Nedcrlandsche plan uit den aard der zaak warme sympathie koestert cn hierin oen uitstekend voorbeeld voor andere regeeringen ziet, in belangrijke mate zijn bemiddeling hebben te .'cr- leenen. De stichting vleit zich in den persoon van dr. Lubinsky, die op het arbeidsveld, dat hem nu wacht, reeds waardevolle ervaring in Litauen en in Duitschland heeft verworven, een gelukkige keuze te hebben gedaan. Dr. Lubinsky is zich heel wel bewust van do ontzaglijke zware taak, dio op hem én op degenen, die hij te leiden krijgt, zal rusten. Maar hij is er van overtuigd, dat zij zich do hun geboden kansen en in niet mindere mate de dankbaar aanvaarde medewerking der Nederland- sclie regeering waardig zullen toonen, zoowel door hun gedragingen als gaston als ook door de wijze waarop zij met alle energie hun beste krachten zullen insjiannen om met vrucht van dc opleiding te profiteeren. Een betere leerschool, ccn schoonere gelegenheid don hier verschaft wordt om zich te bekwamen voor nuttigen handenarbeid, kan hij zich nauwelijks voorstellen. Want van de weten schap, dat men deel hoeft aan het rhythmus van don ophouw-arbeid, die daar in do Wieringermeer door Nederland, getrouw aan de beste Nedcrland sche tradities, wordt verricht, gaat z.i. wel do aller beste opvoedende kracht uit. Voor belangstellenden in do stichting zij nog me degedeeld dat voorshands het adres van het secre tariaat is: 's-Gravenhekje 7, Amstordam-Ccntr. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 748 m.M» Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 5 gr. C. is 41 gr. F. ONZE BRIL PAST... DE PRIJS OOK! Firma GEBR. ROTGANS SCHAGEN Een paar honderd kinderen door bodorven schoolvoedsel ongesteld geworden. Waarschijnlijk tengevolge, van gebruik van bedor ven voedsel, hebben zich bij een groot aantal leerlin gen van katholieke scholen to Den llaag vergiftiging» verschijnselen voorgedaan. Gelukkig zijn de verschijn selen niet van ernstigen aard en bepalen ze zich tot buik- en maagklachten. Eenigc honde 'den kinderen zijn wegens ziekte van school thuis gebleven. Van wege den keuringsdienst voor waren cn den Gem. Ge neeskundigen Dienst is een onderzoek gaande, waar van de leiding berust bij dr. Noordhoek Hegt van den Geneeskundigen Dienst. Rosten van het door de kin deren gebruikte voedsel zijn in beslag genomen. Dit voedsel was verstrekt door dc St. Vincentiusveroeni- ging en bestond uit roodo kool met aardappelen, ge hakt en rijstepap. Reeds is komen vast te staan, dat dc rijst goed is geweest Vele kinderen, dio van hetzelfde voedsel gebruikt hebben, zijn gezond gebleven, terwijl merk waardigerwijs anderen, die niets daarvan gegoten hebben, dezelfde verschijnselen vertoonen. Dr. Noordhoek Hejrt heeft een bezoek gebracht aan de inrichting in het Westeinde, waar het eten gereed gemaakt werd en kreeg van deze instelling een zeer betrouwbaren indruk. Op zijn verzoek zijn eenigc zieke kinderen in het ziekenhuis opgenomen ter wille van het onderzoek. Een groot deel der kinderen weer naar school. Nader verneemt het Ilaagsche Corr. Bur., dat een groot deel der kinderen bij wie zich deze verschijnse len hebben voorgedaan, thans weer naar school gaat. De bestnnrder verdronken. Duizelig heid vermoedelijk de oorzaak. Gistermorgen omstreeks half tien is een luxe auto, bestuurd door den ruim 50-jarigen notaris v. II. uit Vianen op den Utrechtschen straatweg 1p Jutfaas na bij de scheepswerf „de Liesbosch" in het Merwede- kanaal gereden. Hoewel men direct pogingen tot redding in het werk stelde, mocht het niet geluk ken den notaris uit den wagen, welke geheel onder water lag, te bevrijden. Na eenigen tijd slaagde een schipper, dio juist mot zijn schuit passeerde, er in de auto, welke ge heel omgeslagen was, naar boven te takelen. Door opensnijding van de kap heeft men notaris van II. uit den wagen gehaald, doch dr. Slooff uit Jutfaas moest helaas den dood constateeren. Dc on gelukkige laat een vrouw cn drie kinderen na. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Wel bleek een stang van de stuurinrichting gebroken, doch dit kan evengoed door den geweldigen schok zijn gebeurd. De notaris leed den laatsten tijd veel aan duizelingen, zoodat het niet uitgesloten is, dat een dergelijke aanval de oorzaak werd van dit noodlottig ongeval. DE „ROUWPOSTZEGEL" TER HERINNERING AAN KONING ALBERT. Eeu oplaag van 15 20 millioen exemplaren Maandag is, in het Centraal postkantoor to Brus sel, een begin gemaakt met den verkoop van den z.g. „rouwpostzegel" van 75 centiem, met den beeldenaar van koning Albcrt. Dczo postzegel is met een zwar ten band omraamd. De druk is eveneens zwart. Do oplaag zal vermoedelijk 15 20 millioen exempla ren bedragen. BLOEMEN BIJ DE BEGRAFENIS VAN KONING ALBERT. Voor meer dan 1 millioen frank. De diensten van het Belgische hof hebben dezer dagen do kransen van natuurlijke bloemen geteld dio, bij den dood van koning Albert, ten nnteize werden ontvangen. Sommige dezer kransen h,<-oii geheel uit orchidieeën samengesteld. In tolne' 1de men 1522 kransen en bloemstukken. Do wa i' van al deze bloemen wordt op meer dan 1 milioen ank' geraamd. Ook wordt, in dit verband, nog medege deeld, dat het aantal telegrammen van rouwpe- klag, door de leden der koninklijke familie ontvan gen, ongeveer 30.000 bedraagt. Meervoudige Strafkamer. Andries V., visscher, Urk, mondelinge opruiing, 2 maanden gev. voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Dirk Gr., stoker. Alkmaar, gedetineerd, mishande ling den dood tengevolge hebbende van J. Oldenbur ger. (Eisch 1 jaar gev.), 10 maanden gevangenisstraf (preventief werd in mindering gebracht 2 maanden gev. Hendrik H., Alkmaar. Hoogcr beroep vonnis kan tonrechter Alkmaar, t. z. overtreding Pol. verordening. Vonnis bevestigd. Nanne B. en Adrianus van Reist B., Venhuizen, dief stal van tamme eenden, f35 boete of 10 dagen voor ieder. Andre W. Mellon mwt Kummaoi

Schager Courant | 1934 | | pagina 5