Een Huwelijk SPORT. Raad Barsin^erhom. Ingezonden stukken. Anna Paulowna, 11 Maart. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik nog conige regels in uw veelgele zen blad plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Het gaat hier over de loonpolitiek, die heden ten dage in de Wieringermcer gevoerd wordt. Nu is het uurloon van 25 op 22 cL gebracht, voor iemand die in daggeld staat, dus men kan dan in 48 uur 1 10.56 verdienen, als er tenminste geen regenverlet hij komt. Ook durven ze daar nog wel f 1 of f 2 belas ting af te houden. Nu kan wel eens in diverse bla den lezen, de tijd dat er begonnen en geschaft moet wordeu. maar men zet er niet hij, wat er verdiend wordt. Of het moet soms Rotterdam zijn, waar met grooio letters in de Courant staat dat er f 22 verdiend wordt in werkverschaffing. I)e massa denkt dan: het is nog zoo slecht niet. Afijn, medearbeiders, er is volgens minister Colijn, weer werk in bet voor uitzicht. De nieuwe droogmaking brengt nog meer armoede, want gedenk wel, het loonpeil moet nog meer zakken. Volgens mijn idee kon dc minister be ter de zee dc zee laten, want hel wordt voor ons een zee van armoede. Er wordt steeds op de arbei ders gekort, daar kan niemand beter van worden, noch de middenstand, noch iemand anders. Waarom komt er niet oen voorste! in de Kamer om de Ka merleden inplaats van f 5000 f 250(1 tractement te t»e- vcn? Maar ja. geachte lezers, dan komen ze aan hun eigen portemonnaie, dat gaat toch niet op. Al die liooge tractementen, die verminderd zijn met 5 a 10 pet. moeten ze 50 pet. naar honeden doen. maar niet van een arbeider, die toch al niets verdient. Een arbeider is op het oogenhlik wel 60 pet. gezakt en sommigen wel meer. en de levensstandaard gaat met rassehe schreden omhoog, door diverse belastin gen enz. Wij als arbeiders kunnen van deze regeering niets goeds verwachten, of zijn de A. R. arbeiders hef soms wel eens met deze politiek va» Minister Colijn? Dit, gearhfc lezers, is wel een punt van overwe ging waard ter zijner tijd. U. mijnheer de Redacteur, dankend voor de ver leende plaatsruimte, T. H. op 't Veld. Geachte Redactie. In het verslag der vergadering van den Bond van Landpachters en Hypotheekboeron staat o.m. dat 't probleem van den expert besproken werd en gelijk tijdig dc houding der Boerenbonden, en met cijfers wordt aangetoond, dat het streven naar autarchie (zelfvoorziening) een onhoudbaar standpunt is. De lieer Van Houten heeft gezegd, dat we hier niet alles kunnen opeten. Volkomen waar. Maar als het buitenland door bescherming en tarieven onze pro ducten weert of we moeten ze beneden kostprijs af leveren, wat dan? Dan moeten we toch veranderen. Dan moet er zelfvoorziening komen in dien vorm, dat, wat an ders bij tonnen wordt ingevoerd, b.v. broodgraan en veevoer, om van 't meerdere maar te zwijgen, u u door Holland zelf verbouwd moet worden. En van wat anders groolendeeis wordt geëxporteerd en nu door 't buitenland wordt geweerd, moet worden om gezet in wat we hier zelf noodig hebben. Dus b.v. minder zuivel enz. en meer graan enz. En verder kan door handelsovereenkomsten de rest zoo geregeld worden, dat 't afzetgebied niet ge heel verloren gaat. Verder zou het agrarisch inkomen verdeeld kun nen worden bij een regeling in een pachtwet, b.v. door een „beweeglijke pachtsom", waarbij pachter zoowel als verpachter redelijk beloond worden en de hypotheekboer en hypotheekhouder ook: dus moe ten de prijzen der producten zóó zijn, dat dit opge bracht kan worden en alles z'n waarde behoudt. Niet, zooals de beer Van Houten in z'n rede heeft gezegd van „eerst belooning van arbeid (dus van arbeidr en ondernemer) en van betaling der vaste lasten, en wat daarna overblijft, voor verpachter en voor hypotheekhouder: en dat nog wel bij zulke la ge prijzen, dat zelfs die „begin kost en" er zelfs niet uitkomen somtijds. Dus dan verpachters of hypo theekhouders niets! Want zulk land is er wel, zooals in de tuinbouw streken of in polders met hooge lasten. Zulk land wordt geen begeerd land en waardeloos bezit en zullen zelfs de allernoodzakelijkste verbe teringen uitblijven en extensief bewerkt worden eu kan aan onderhoud van gebouwen, enz. geen kosten gemaakt worden en alzoo voor arbeiders en mid denstand geen werk of verdienste verschaffen. Daarom zal hetgeen de „Bond van Landpachters en Hypotheek boeren" wil in den vorm van een pachtwet in hun vorm. nooit tot stand komen, omdat het ingrijpt in de rechten van verpachters cn hypotheekhouders en zal maken dat men dan geen land zal kunnen pachten, of hypotheek zal kunnen krijgen op den duur. Verder staat in 't verslag: „dat o.a. de Drentscho Boerenbond zegt, dat 't continuaticrecht fnuikend FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Vertaald door Dlcky Wafelbakker. 3. Met een zeker gevoel van verlichting keerde Mar- cia zich haastig om. „Misschien kan hij helpen, doch ik veronderstel dat we naar den kustwachter moeten gaan. Nee, wacht even, Goldie. 't Is geen man, maar een jongen, en hij zal niets kunnen doen." „Het is geen jongen verklaarde Goldie, terwijl haar blauwe oogen in de verte tuurden. „In ieder geval is hij al heel groot. Zal ik hem fluiten?" Voordat Marcia het kon verhinderen had ze een megaphoon van haar handen gemaakt, en een scherp, doordringend geluid laten hooren. Ze had dit kunstje eerst kort geleden geleerd en was er ge weldig trotsch op. „Nu zal hij wel komen", zei ze voldaan, heftige zwaaibewegingen met haar armen makend, totdat de jongen begreep dat zij hem wenkte en na een antwoord in den vorm van een schellen kreet te hebben gegeven, zette hij bet op een holletje in hun richting. Marcia voelde zich ecnigszins onhandig en hul peloos. Goldie's directe maatregelen waren altijd een weinig verontrustend, maar gewoonlijk hereik- ten ze hei. gêwenschte doel, en zij had zelf op dat oogenhlik werkelijk niet geweten wat te moeten be ginnen. Ze sloeg den vreemdeling gade, terwijl hij nader bij kwam en zag dat hij een krachtig gebouwde jon ge man van een jaar of achttien was, die liep als een geoefende athlcet, en even later zonder eenig spoor van vermoeienis tegenover haar stond. Hij was blootshoofds en zijn nat, krullend haar geleek op dat van een bruinen spanicl na gezwommen te heb ben. Zijn gezicht was door de zon gebronsd en er lag een prettige glimlach of liever gezegd een grijnslach om zijn lippen, terwijl hij zijn rechter hand als groet ophief. „Kan ik misschien met iets van dienst zijn?" vroeg hij dadelijk. zal zijn voor de productiviteit van den bodem: dit standpunt wordt afdoende weerlegd." Maar o.i. is dat niet afdoende weerlegd, maar zijn een paar pun ten tegenover elkaar geplaatst, zonder afgeiieele dui delijke weergave van den inhoud van het „Rapport van de Pachtcommissie van den Drentschen Boe renbond, zoodat er geen verband was. Maar de voorstelling is wel te wagon, dat een wet telijk continuatierecht, bij do n.s. pachtwetindicning niet zal worden aangenomen, daar van meer dan één zijde gezegd wordt, dat 't in strijd is met do grondbeginselen van ons contractenrecht en prac- tiscli ernstige bezwaren heeft. Daarom zal 't de schuld mede van den bond van Landpachters en Hvpotheekhoeron zélf zijn, als niet een bevredigende oplossing in 't pacht- en hypo theewezen tot stand komt. Men zal ruimer standpunt moeten innemen en niet denken er alléén bij lage pacht en weinig of geen hypotheekrente er te kunnen komen; en niet middenin beginnen, maar bij 't begin: dus verhooging van den prijs der producten en dan re geling van redelijke pacht en hypotheekrente. Dan krijgt dc grond de waarde die maakt dat een zoo groot mogelijke intensiviteit verkregen wordt en dus de werkloosheid vermindert en de arheid heter be taald kan worden en de middenstand weer opleeft: want alles staat in een onverbrekelijk verband tot elkaar. Er is nog veel over te zeggen en wat de provin ciale Boerenbonden willen, die vcreenied ziin in den Nationnlen Rond van Borenbonden. „landbouw cn Maatschappij", waartegen de heer Van Houten zich zoo keert, maar zal binnenkort wel meerdere bekend heid verkregen worden, daar in den omtrek daar voor vergaderingen zullen komen. Met dank voor de verleende plaatsing. M. C STAMMES. Vergadering van den Raad op Maandag 12 Maart, des avonds half acht. Voorzitter de heer G. G. Loggers, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Na opening worden de notulen onveranderd goed gekeurd onder dankzegging aan den samensteller. Ingekomen stukken. Berichten waren ingekomen van aanneming van benoemingen die in de vorige vergadering plaats vonden: alleen de heer U. Bosma te Haringbuizen nam zijn benoemeing tot lid der Commissie tot we ring van schoolverzuim niet aan. Het P.E.N.. deelde mede. dat Ged. Staten hebben besloten de maximale belasting, bedoeld in art. 5, sub e. van het contract betreffende straatverlich ting. voor den tijd van één jaar met f 10 te verlagen, zulks om sociaal-economische redenen. Van de overige ingekomen stukken vermelden we, dat het gemeentebestuur van Alkmaar den rand dier gemeente een voorstel zal doen tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling omtrent de toelating van leerlingen uit Barsingerhorn, tot de o.l. scholen te Alkmaar. Diverse verslagen liggen ter inzage voor den -aad. Ged. Staten berichtten dc ontvangst van de ver ordening tot wijziging van de algemeene politiever ordening (de zwarte lijst). De ingekomen stukken worden allen voor kennis geving aangenomen. De door den heer A. van Bundoren gevraagde te gemoetkoming ingevolge art. 13 l.o.-wct 1920 wordt verleend. Gevraagd wordt f 98.40. Waar voor de benoeming van den ontvanger be paald moet worden het bedrag waarvoor zekerheid door hem gesteld moet worden, stellen B. en W. voor, de te stellen zekerheid op f 2000 te bepalen, in den vorm van persoonlijke' of zakelijke zekerheid, naar kenze van den benoemde. De raad vereenigt zich met het voorstel. Van den Minister van Sociale Zaken kwam be richt in, dat door Rijk en Gemeente samen ruim f 16000 moet worden betaald voor 't verschaffen van werk in de Wieringermeer. 't Deel, door de gemeen te te betalen is nog niet vastgesteld. Voorzitter deelt mede. dat de post onvoorzien is gesteld op f 9000. Verondersteld mag worden, dat deze post groot genoeg zal zijn om de kosten der werkverschaffing te dekken. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangeno men. Benoeming gemeente-ontvanger. Voor de benoeming van gemeente-ontvanger beve len B. en W. aan: den heer A. J. C. W. Vader, amb- Niettegenstaande hij zich tot Marcia wendde, ant woordde Goldie hem, voordat haar moeder gelegen heid had dit te doen. „Natuurlijk. Daarom riep ik toch. Mijn broer is halverwege een rots blijven steken. Ilij had het nest van een zeemeeuw ontdekt: stel je voor een zee meeuw! En nu kan hij voor noch achteruit." „Ik denk niet dat je ons kunt helpen," merkte Mar cia op, „maar misschien ken je iemand tot wien we ons kunnen wenden." „Dat zal wel gaan", zei de jonge man haar aankij kend. „Ik ken deze rotsen vrijwel allemaal. Wilt U me even wijzen waar hij is blijven steken, dan zal ik zien wat er te doen valL" Goldie nam onmiddellijk de leiding. Ze scheen in derdaad van opinie te wezen dat ze hem met heel wat dingen kon helpen en er was iets gebiedends in haar houding terwijl ze hem vooruitging naar den rand van de klip. „Zie je dat vooruitstekende stuk? Daar hangt hij vlak bij: ongeveer middenin, denk ik. Ik geloof niet dat je hem kunt helpen, en hij is ook volkomen vei lig op die plek. Als hij zich rustig houdt zal hij hcusch niel vallen." „Ik begrijp het". Hij keek Marcia weer aan, lachte en werd toen ernstig. „Tobt U maar niet. Ik veron derstel dat ik hem wel bereiken kan. Er zijn verschil lende uitstekende gedeelten en het is werkelijk niet zoo gevaarlijk als het wel lijkt. Ik zal het in elk ge val eens proheeren." „Zou het niet verstandiger wezen als we regelrecht naar den kustwachter gingen?" stelde Marcia be zorgd voor. „Lieve hemel, nee", zei de jonge man lachend. „Eerst moet ik het eens proheeren. Het is beter als U maar niet blijft kijken, want het lijkt gevaarlijker dan het is. Ik heb die rotsen ettelijke malen beklom men en U hoeft zich heelemaal niet ongerust te ma ken. Als ik niet bij hem kan komen ben ik in vijf minuten terug." Rij de laatste woorden verdween hij en voordat het eigenlijk goed tot hen was doorgedrongen, had hij al een eind van den weg afgelegd. „Het zal hem wel lukken", zei Goldie voldaan. „Zullen we hier gaan zitten en op hem wachten?" Marcia schudde met haar hoofd. „Doe jii dat maar. Ik hoop dat hern niets zal overkomen. We hadden hem eigenlijk niet mogen laten gaan." „En waarom niet?" Goldie keek haar met groote. verwonderde oogen aan. „Het is me een raadsel, waarom er zon'n drukte over wordt gemaakt. Dennis zal niets overkomen. Hij is geen kind meer." tennar ter secretarie, en in de 2e plaats den heer L. Kaper. De raad gaat in comité. Na heropening heeft de heer Vader alle stemmen op zich vereenigd. Dc benoemde, aanwezig, neemt de benoeming aan. In handen van den burgemeester legt de heer Va der dc belofte af. Voorzitter wenscht den bcneomde van liarto ge luk, niet twijfelend, of dc keuze zal blijken gelukkig te zijn. De lieer Vader dankt voor zijne benoeming en het in hem gestelde vertrouwen. Wijziging salarisregcllng. Bij raadsbesluit van 17 October 1930 is do wedde van den Ambtenaar ter Secretarie als volgt geregeld: Aanvangswedde f 625— f 1000.—. Drie jaarlijksche. verhoogingen van f 100.cn een van f 75.—. \oor zoover het betreft dienstjaren, doorgebracht in Rijks-, Provinciale- of Gemeentedienst Imven 23 jaar. .Met het oog op de benoeming van den tegeuwnor- digen fuhetionnaris tot gemeente-ontvanger is wijzi ging gewenscht. De jaarwedde van den gemeenteontvanger be draagt volgens provinciale regeling, ongeacht, tijde lijke korting f 1000.f 1400.Indien dc Secretaris tevens Ontvanger is, bedraagt de aan laatstgenoemd ambt verbonden wedde slechts f 700.—. De motieven, op grond waarvan het ontvangers-salaris. .iij dc combinatie Secretaris-Ontvanger op dit belangrijk lager bedrag is vastgesteld, kunnen ook toepasselijk worden geacht op de combinatie Secrctarieanibte- nnar-Ontvanger. In verband hiermede stellen 0. en W. voor in de jaarwedderegeling van den Ambte naar ter Secretarie op te nemen do navolgende be paling: „De jaarwedde van den Ambtenaar ter Secretarie die tevens de functie vervult van Ontvanger der go meonte Barsingerhorn. wordt verminderd met bet verschil tusschen de in laatstgenoemde functie go- noten jaarwedde en de jaarwedde welke do Secre taris der gemeente als Ontvanger zou genieten in dien deze beide betrekkingen door denzelfden per soon zouden worden bekleed." Opgemerkt wordt dat bij aanneming van dit voor stel op de snlarisposton Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, in vergelijking met 1933, ongeacht cri siskorting, zal worden bespaard een bedrog van f 1010.-. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Den heer Schenk doet dit besluit genoegen. Tot lid van de commissie tot werinfc van school verzuim, varature-U. Bosma, wordt benoemd de heer W. Kooiman, met algemeene stemmen. Besloten wordt, overeenkomstig het verzoek van de commissie van uitvoering van den Vlcesehkeurings- dienst, met dc Coop. Boerenleenbank te Schngen een rekening courant-overeenkomst aan te gaan, waarbij het aan den dienst te vcrlcencn crcdiet f 10.000 kan bedragen. Benoeming wegwerker. B. en W. stellen voor J. Dekker, ingaande 16 Maart 1934 aan te stellen tot wegwerker in vasten dienst, op een wedde berekend op f 22 per week. vermin lerd met de bij raadsbesluit van 29 Nov. 1933 vastgestel de tijdelijke korting Aldus besluit de raad. Van de als kasgeldleening aan het Alg. Burgerlijk Armbestuur verstrekte f 5000, is door deze instel ling f 250 afgelost en wordt voor 1&34 gevraagd op nieuw tot oen bedrag van f 2500 een kasgeldleening te willen aangaan, renlende 4V2 pet. 's jaars. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig 't voorstel besloten. Verlichting. Nu het verkeer van Hemmerweg—Wcstfrieschedijk over de nieuwe brug plaats vindt, is het noodzakelijk de toegangen tot die brug des avonds behoorlijk te verlichten. Dit kan, wat de toegang vanaf den Hemmerweg betreft, geschieden door verplaatsing van de lantaarn. Op den Westfrieschendijk zal laar toe evenwel een nieuw lichtpunt behooren te wor den aangebrachL B. en W. stellen voor, hen te machtigen daartoe opdracht te geven, wanneer zo daarvoor den tijd gekomen achten. De heer Kistcmaker stelt voor om de lantaarn maar ten spoedigste te bestellen, want de aflevering laat wel wat te wenschen over door liet P.E.N. Aldus wordt dan besloten. Bijdrage voor U.L.O.-onderwijs. \Tan het gemeentebestuur van Schngen, is bij schrijven van li Februari 1934 het verzoek ingeko' men te willen bevorderen, dat do Rand een bijdrage toestaat van f 10 per jaar per leerling, die ui! Bar singerhorn de U.L.0-school te Schngen bezoekt. Deze zaak is reeds eerder in den raad besproken Het komt B. en W. voor dat de omstandigheden zich inmiddels gewijzigd hebben. In de eerste plaats door de sterke toename van het aantal leerlingen dat uit deze gemeente die school bezoekt. Momenteel 19. Er kwam een schaduw van een glimlach om Mar cia'? lippen. „Natuurlijk niet Menschen van veertien jaar kun nen tegenwoordig heel goed voor zich»Alf zorgen Wat zou je vader zeggen als hij het wist?" „Niet veel, vermoed ik," zei het kind bedaard „Misschien zou hij hem straffen als hij het de moei te vond, maar dat zal wel niet zoo wezen. Vader in teresseert zich eigenlijk voor heel weinig, gelooft U ook niet?' „Hij heeft zooveel dingen om over te denken", zei Marcia. Haar dochtertje keek haar met een ondeugenden glimlach aan. „U is een groote schat," zei ze, volkomen ontoepas selijk. Marcia schudde weer met hnar hoofd. Goldie's waardeering klonk niet bepaald respectvol. En ter wijl ze het kind antwoordde, voelde zij zich hope loos ouderwetsch. „Je moet niet vergeten, Goldie, dat vader wel wat anders te doen heeft dan naar zijn kinderen om te kijken." „Natuurlijk", gal Goldie toe. „Zoolang hij maar niet verwacht dat wij te veel naar hem zullen om kijken is het al lang goed. Oh, waarom maakt die jongen niet wat voort. Hoe zou hij heetcn? Vergeet vooral niet hem dat te vragen als hij terug komt, Mam." „Ik hoop, dat hij óók niet halverwege blijft ste ken", mompelde Marcia. „Dat zal wel niet gebeuren", vond Goldie. „Hij lijkt me handig genoeg toe. Ik zou er wat om willen verwedden dat hij binnen vijf minuten met Dennis terug is." Een vol kwartier verliep evenwel na het uiten van deze opmerking, cn Marcia maakte zich onbeschrijf lijk ongerust. Toen ze tenslotte in haar zenuwach tigheid een eindje in de richting van de rots was geloopen, hoorde ze ineens geschreeuw hetwelk uit een geheel andere richting kwam dan zo venvacht had. Ze ontdekte haar zoontje met den onbekenden jongen man, die lenig vnn het eene rotsblok op het andere sprongen en op haar toe kwamen. „Daar zijn ze gelukkig", mompelde Marcia met 'n zucht van verlichting. Goldie floot als antwoord en rende hen tegemoet „Heb je eieren kunnen bemachtigen?" riep ze al vanuit de verte. „Niet? Oh, Den, je bent een mis punt" De persoon, dien ze on een dergelijke manier aan- snrnk, green bear vast toen ze vlak bij hem was. en legde haar kalm met haar mg on den grond Daarna keerde hij zich haastig om teneinde zich bij PPROGRAMMA K.N.V.B. Zondag 18 Blaart. K.N.V.B.-Beker: Bij de elders onder het program ma vermelde wedstlijden moeten wc bijvoegen: CV. V.II.R.C cn AlcmuriaK.F.C Do zeer belangrijke wedstrijd AlcmariaII.R.C waar ongetwijfeld zeer velen zich reeds voor hadden opgemaakt, is dus nog even uitgesteld. Verder programma: Kampioenschap van Nederland: Ajax—Heracles. Afd. I promotie 2e klasse: 't Gooi—D.VV.S. 3c klasse A: AssendclftD.VV.V.) Meteoor—K.V.V, •ie klasse A: D.T.S.—Vronc. (Sportkroniek). SCHAGEN-NIEUWS. ELFTAL VOOR ZONDAG. D. Arnoldus Slikker J. Broer J. Weeland S. Breehaart K. Rempt S. Paulusma, C do Moor J. Molenaar, R. Rempt, J. Kossen Rcs.: Slikker (achter), Vcenstra (voor). Andere gemeenten met een belangrijk aantal leer lingen, als Harenkarspcl, Y\ ieringei waard en Zijpc, mecncn aan de gemeente Schageu te moeten bijdra gen. In de tweede plaats hebben H. cn W. overwogen, nat de gemeente V; inkCl niet \ecl gunstiger regeling neeft. In dien de oudcis n.1. geen schoolgeld kunnen betalen en dat is niet een gioot gedeelte het geval) eischt de gemeente Winkel een gemeente-bijdrage van 1 10. Zij stellen derhalve voor de gevraagde bijdrage te verluenen ingaande I Januari 1934. De heer Biaaubocr vindt 't bedrag In verhouding met 't aantal leerlingen wel wat hoog. Voorzitter antwoordt dat 1 10 toch een laag bediag is. Een factor van belang is, dat er ook leerplichtige kinderen op school zijn, die nu naar Schagen zijn. De heer Smit merkt op, dat er een rage is, een heele drom kinderen trekt naar Schagen. Het voorstel wordt aangenomen. Nader worden vastgesteld enkele pensioensgrond slagen. Overeenkomstig het advies van de commissie van Uitvoering \au den Vleeschkeuringsdienst, wordt in gaande 1 Maart 1934, tot slager in tijdelijken dienst enocnid de heer E. J. Ilaanschotcn te Amersfoort op de wedde van f 1590 met f 150 voor diploma. Aldus besloten. De rondvraag. De heer Burger merkt op, dat dc slooten bij de begraafplaats ten gevolge van den nieuwen weg zullen komen droog te liggen. Er moeten middelen worden gevonden om 'l water daar op zeker peil te houden. Voorzitter deelt mede dat B. en W. hoi>en er een werkobjcct voor werkloozen in te vinden, 't Zal nog nndei ter sprake komen. De beer Kater dringt er op aan in dezen lammeren- tijd de bonden te laten vasthouden. Voorzitter: Het is bij de wet verboden om nu honden te laten losloopen. Er zal streng op worden toegezien. De heer Blaauboer vreest dat er heel wat hon den zijn, waarvoor geen belasting wordt betaald. Vooral in Kolhorn is hot erg. Er zal streng op wor den gelet. Dc heer Kistemaker zegt dat er menschen zijn ge weest, die gaarne aardnpi>clland zouden willen heb ben en zeggen 't van de gemeente niet te kunnen krijgen. Voorzitter vreest dat er geen land meer beschik baar is. De heer Kistemaker wijst er op, dat 't daarvoor aangekochte land nog niet geheel in gebruik is. In comité zal Voorzitter de zaak nader toelichten. Het land is in zijn geheel per jaar verhuurd, cn levert dit moeilijkheden op. Ook de betaling van de huur van perceeltjes brengt moeilijkheden mee. I)e heer Kistemaker wil dan zien dat de betaling moet geschieden vóór dat de aardappelen gerooid worden. Er moet bovendien beier toezicht zijn. De huurders zullen worden verplicht om 't land goed „schoon" to houden. Voorzitter zegt toe, dat met de gemaakte opmer kingen rekening zal worden gebonden. Do heer Schenk vraagt of 't verkeer geen stagnatie ondervindt, dóór, waar de werkzaamheden voor we gen en kanalen worden uitgevoerd. Dc heer Kistemaker zegt. dat 't verkeer zeer moei lijk voortgang kan vinden. VoorziMer hoont, dat eventueelc klachten zullen worden ingebracht ten randhuize. Do aannemer van de werken zegde toe, dot het verkeer zoo min mogelijk hinder mocht en zou on dervinden. Waar er niets meer aan de orde was, werd do openbare vergadering gesloten. zijn metgezel te voegen die hem wat vriendelijker oehandclde dan zijn zusje. Dennis was een donkerharige jongen van veer tien jaar en er lag een zekere neerbuigende klank in zijn stom. terwijl hij zijn moeder groette. „Hallo, moeder. Ik hoop dat wij U niet hebben laten wach ten. Ik kon niet verwikken of verwegen: verduiveld grappig. Dc man die me kwam verlossen, is alle machtig aardig. Kent u hem?" „Waarom doe je toch zulke gevaarlijke dingen?" protesteerde Marcia. „Je weet dat je vader..." Hij viel haar bedaard in de rede. „Ja. dat weten we wel, lieveling. Daarover hebben we liet al meer dan ééns gehad. U deed t"w plicht, hoor. Laten we nu nog wat van den middag profiteeren." Marcia's kinderen behandelden haar altijd op de ze manier. Het was baar veroorloofd hun bezigheden en amusementen gade te slaan, maar ze mocht er geeenncreli aandeel in nemen. Wanneer zo zich niet met bepaalde onvoorzichtige dingen kon vereenigfn, dan werd ze dadelijk op de een ot andere wijze ?ot zwijgen gebracht, en was ze wel genoodzaakt zich met een half-vroolijkcn, half-droevigen glimlach to onderworpen. Ze waren eenvoudig buiten baar macht gerankt, en dat was in de oorlogsjaren geschied. Natuurlijk was het haar eigen schuld: dat begreep ze heel goed. Als ze hen werkelijk geheel aan zich had willen bin den, had zc het meisje en den jongen niet moeien verlaten. Maar wie van dc mensehenkinderen die zich door een gevoel van vaderlandsliefde heeft la ten meeslepen, zal zeggen dat ze ongelijk had ge had? De vijf onvergetelijke jaren welke ze haar land had geschonken zou zc voor geen geld ter wereld hebben willen missen. Ze hadden haar op dezelfde wijze veranderd als een reis naar een ver land kon doen niet iemand die nimmer van huis is geweest. Ze gaven haar een breederen kijk op het lijven en oen dieper hegrijpen, dat ze zonder die ervaringen nimmer had kunnen krijgen. Ze had in die jaren gelééfd, terwijl ze onder nor male omstandigheden slechts bestaan had. Het was echter onvermijdelijk dat waar zij aan den eenen kant zooveel gewonnen had, er aan de andere zijde ook verloren moest worden. Toen ze dan ook hnar plaats in den huiselijken kring weer had ingenomen, was ze al gauw tot dc ontdekking geraakt dat haar kinderen haar allerminst noodig hadden. Ze hadden hun eigen persoonlijkheid ontwikkeld cn konden 't best zonder haar stellen. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1934 | | pagina 6