VROUW, 0/X\ODt Ons interieur Een land van geleerde vrouwen Vr ouwen in Te s s i n o. Waar onbedorven kunstzin en wetenschap samengaan. De slaapkamer. i." s 5 i I ONS NIEUWE MODEBLAD. Indrukken uit een sprookjesland. GESLUIERD GAVEN ZIJ HUN COLLEGES. Door Dr. HAN. SCIIEUTS. Het is weinig bekend, dat Tessino en het omliggende gebied de ontwikkeldste vrouwen van het einde der middeleeuwen cn het begin der Nieuwe Geschiedenis heeft voortgebracht. In Ariosto's werken is verscheidene malen sprake van geleerde „donna's", die aan universiteiten doceer den cn naam maakten in de wetenschap. Beroemde vrouwelijke rechtsgeleerde», theologen en philosophen werkten toenter tijd zelfs op Zuid-Duitscho Hoogescholon Zij waren niet zelfstandig werkzaam, maar als plaatsvervangsters voor vaders, echtgc- iioo'ten of broeders. Gedurende het college droegen zij dichte sluiers. Olympia Morata, geboortig uit een kleine plaats dicht bij Lugano gaf colleges in de wijsbegeerte aan de universiteit te Heidelhcrg. De Vcnoti aansche, Elena Lncrecia Comaro Piseofia doceerde philosophie cn theologie beide. Bodewijk de Veertiende, die op een reis door Tessino haar knapheid hoorde roe men, zei oen gewichtige vergadering af om haar wetenschappelijke college te kunnen bijwonen. Deze menschcn, die op de uitloopers van de Alpen wonen, hebben ook nu nog ©en mimen blik in den waren zin des woords De gebergten en vlakten om hen bieden een harmonisch samengaan van met sneeuw bedekte toppen en een tropischen plantengroei; aan do eene zijde do eeuwige sneeuw, aan de andere zijde do Lomhardi sc.he vlakte met haar groote industrieste den. Reeds ten tijde der beroemde lectrices was er een algemeen streven merkbaar om voeling te houden met de wereld, en nu nog is dit een behoefte van lederen bewo ner van deze paradijsachtige landstreek. Hoewel de bevolking zelf weinig reist en nauwelijks de grenzen overkomt,, heeft zij ruim gelegenheid om een goeden kijk te EEN MANTELTJE VOOR DE AVONDJAPON. (2098). Het is prettig om bij een avondjapon een klein manteltje met korte mouwen te heb ben, vooral wanneer de avondjapon zelf iets to koud is. Op onze afbeelding ziet men een manteltje van zijden chiffon in een donkerder tint dan de japon of in een zéér tegengestelde kleur. Het manteltje zelf heeft een bolero-model en blijft dus van voren open. Do mouw is heel merk waardig. Hij bestaat uit 2 deelen, n.1. een korte bovenmouw, waaraan gerimpeld een wijde onderpof is gezet. Deze pof kan op zijn plaats gehouden worden door oen elastiek of men kan er een kort voering- mouwtje in zetten. Patronen zijn verkrijg baar voor den prijs van slechts I 0.40. krijgen op den aard van andere volkeren. De vrouwen van Tessino vertegen woord i gen een bekoorlijken en onbedorven volks aard. In de bocrcnkleeding en in het huis gerei komt de kunstzin der bevolking tot uiting. De zuidelijkhcid \an het landschap beïnvloedt den smaak ten zeerste. De vrou wen hebben een uitgesproken voorliefde voor helle kleuren, speciaal voor oranje. Zelfs haar kousen zijn oranje, en ook de schouderdoeken der jonge mannen en keurslijfjes der meisjes hebben die kleur, terwijl de schorten uit mooi, handgeweven linnen opgehouden worden met groene, witte cn gele banden. De andere vrouwen dragen platte, breedgerande hoeden in donkerblauwe tinten, die haar een waar dig uiterlijk geven bij haar Zondagschc kerkbezoe.ken. Het dappere en vlijtige vrou wengeslacht van Tessino bezit goede ze nuwen, dio haar tot een zware cn tijdroo- vende arbeid in staat stellen. Uit gespte ten palmtakken maken zij aardige waaiers, tafclborstels of vlakke versierselen, die on der een glazen plaat mooi uitkomen. Zoo als allo vrouwen van Zuidelijke volken, maken zij kunstvolle voorwerpen van stroo, dio zij gewoonlijk voor eigen gebruik aanwenden. Zoo maken zij zadels van stroo voor de ezels en daaroverheen han gen zij strooien korven, waarin kleine kin «leren worden vervoerd. De groote kunstzin van dit kleine, afgc zonderde volk, blijkt wel uit beroemde bouwwerken in de gcheele wereld. Van Rome tot Petersburg, van le Ilavre tot Moskou staan bouw- en beeldhouwwerken, ctie ontworpen zijn door kunstenaars, af komstig uit kleine dorpjes bij Bellinzona, Varona, Melido, Bissone en Marsole, en opgevoed door eenvoudige boerenvrouwen. !>e kunstzin der Tessiners wordt verklaar baar, wanneer men de talrijke schoone go bouwen in de omgeving ziet. Er is nauwe lijks een dorp, dat den kunstzinnige geen verrassingen biedt. Men denke slechts aan den voorgevel van den dom te Lugano, het oeroude kerkje te Forello of de brug van Capriasca te Tesserete. In de vrouwen van Tessino wordt het gezegde bewaarheid, dat deelen van 'n volk, wanneer zij in den vreemde komen, de beste eigenschappen van hun ras bewust hoog houden. HOE WIJ DIT VERTREK MODER- NISEEREN. III. We zouden onze slaapkamer wel graag eens een verjongingskuur willen laten on dergaan. Dat behang mot zijn eeuwige bloemetje, takje of streepje begint ons te. vervelen en wat erger is, hier en daar leelijke plekken te vertoonen. Evenals ik dit voor het opfrisschen van het behang in een woonkamer reeds besprak, kunnen we het een .sausje" geven, maar natuur lijk met een afwaschbare waterverf in een lichte kleur. Een rustige effen wand he lt leeding is trouwens voor een slaapkamer «teeds aan te bevelen. u t Z 3 1» O li _u w ï- i flg.1 plattegrond De meubelen Onze slaapkamermeubelen voldoen mis schien ook niet meer aan de eischen des tijds. De moderne stalen meubelen zijn vooral in slaapkamers geen vreemden meer en we zien ze zoowel in verchroom de als in de minder kostbare gelakte uit voering veel toegepast. Doordat ze prak tisch zijn en weinig onderhoud kosten, hebben ze het zoo langzamerhand van hun houten collega's gewonnen. Maar ook ons gemoedelijk ouderwctsch, ijzeren ledikant, kunnen we best wat mo- derniseeren door het een kwastje verf te geven in een vroolijke kleur (b.v. geel, oranje of blauw). De andere traditioncelc wit gelakte meubelen worden eveneens daarmee onder handen genomen, waardoor ze bijna niet meer te herkennen zijn. Ook houten bedden kunnen we in een gezellige kleur schilderen en voor dien tijd de opstanden wat versoberen door ze te ontdoen van die „mooie" ballen of on- noodig lijstwerk. De bedden Bedden zonder opstaand hoofd- en voe teneinde, die dus meer den indruk van een bank maken, hebben dat voor, dat ze aan geen bepaalden stijl onderhevig zijn en dus met ieder ander meubel gecombi neerd kunnen worden. We moeten dan wel zorgen, dat de sprei voor het over hangen minstens aan drie kanten met franje of een rand is afgewerkt. En waarnaar onze verlangena verder uitgaan En naar wat gaan onze verdere verlan gens uit? Eventueel naar meer en prakti scher ingedeelde bergruimte... of een toi lettafel?... Onwillekeurig denk ik aan het boek, wat op het oogenblik in het middel punt der belangstelling staat, n.1. Kleiner Mann was nun?, waarin een zoo vaak be keken en bewonderde toilettafel den jon gen man Pinneberg bijna tot een obsessie wordt en hij niet laten kan, ondanks zijn klein salarisje, er zijn vrouw Lfimmchen tnee to verrassen. Wie weet, wordt u ook nog wel eens het begeerenswaardige exem plaar plotseling thuis bezorgd.- Maar het kan ook anders. We vinden b.v. een op lossing door een langen spiegel aan den binnenkant van oen kastdeur aan te bren gen. In do kast laten we dan op een hoogte, dat we er zittende gemakkelijk bij kunnen, eenige latjes voor toiletbenoodigd- beden maken. Voila tout! Of bij een losse kast óf bij een ingebouwde wandkast is dezelfdo idee mogelijk. Een lango wandspiegel echter met een paar plankjes opzij of een klein eenvou «lig kastje eronder mag evengoed aan spraak maken op den titel van „toiletta fel." Bij het ophangen van den spiege. moeten we cr op letten, dat het licht steeds op ons zelf valt. Naast het raam is dus een goede plaats (Electrische verlich ting naast den spiegel). Hel benutten van verdere bergingsruimten. Dikwijls zal er in een slaapkamer ge brek zijn aan ruimte voor berging van kleeren, wasch, enz. Een handige indee ling kan hier veel doen. Laten we de ver schillende punten eens nagaan: schoenen h.v. staan op en door elkaar... Roeden, die wo een eindje boven den kastbodem in do zijwanden bevestigden, voorkomen dit euvel. De schoenen worden netjes met de hakken achter do roeden gezet en behoe ven door betere ruimte-indeeling niet meer op elkaar to staan. Het „klcin-good", zoo- als sokken of kousen, shawls, handschoe nen, ceintuurs, enz. enz., dio we niet net jes op stapeltjes kunnen leggen, zooals h«»t linnengoed, veroorzaken vaak rommelige kasten. Een paar ultschuifbare afdeelink- jes, speciaal daarvoor zullen hierin uit komst brengen. Ook een uitschuifbare kleerenrail zal van gemak kunnen zijn. En nu toch het winnen en benutten van ruimte aan de orde is... hebt u er wel eens aan gedacht, dat, wanneer twee slaap kamers door suitedeuren zijn verbonden, in de èèno kamer een wand van triplex tus sehen do twee wandkasten ontstaat (zie plattegrond fig. 1). De suitedeuren dienen dan als afsluiting van de nieuw verwor \cn kast. (Slot volgt). MIEP BERLAGE. Klein, eenvoudig en licht voorjaarshoedje van zwart gelakt stroo, zonder eenige garneering. HANSOPJE VOOR DE KLEINEN. (3020). Voor de meisjes van gebloemd flanel en voor de jongens kunnen wij dit han sopje beter in ef fen flanel maken. Do pijpjes wor den van onderen van een elastiek voorzien, waar door zij goed op hun plaats blij ven zitten. De sluiting wordt go vonden door een splitje midden voor, terwijl het halsje met een heel klein bobby kraagje wordt af gewerkt. Het mouwtje moet tamelijk wijd zitten en wordt bij de pols met een smalle bies afgewerkt. De prijs bedraagt i Ü.'.O ^oor meisjes van 2i jaar. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma. ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder btjslultlng van f0.58 In postzegels voor Japonnen en f0 30 voor brelpatronen worden aangevraagd btj de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b. 's-Gravenbage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendlenst De maat en het nummer van bet patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. Zeer vele aanvragen ontving onze mode redactrice reeds voor 't in de tweede helft van Maart verschijnende Modeblad. De verzending zal binnenkort een aan vang nemen. Dames, die nog gaarne een exemplaar wtnschen te ontvangen, wordt het blad, dat een schat van gegevens be vat voor het zelf maken van kleeren, ge heel kosteloos toegezonden na opgave van naam en adres onder bijvoeging van een postzegel van 6 cent voor verzendingskos ton aan het adres van onze moderedactrice: Muzenstraat 5 b te 's-Gravenhage, Indien U hiervoor vandaag nog zorgt, kunt U er zeker van zijn, dat ook U een exeihplaar van dit interessanto blad ont vangt. Allerlei. Beroemde artsen hebben in goede tijden menigmaal fabelachtige honoraria in ont vangst mogen nemen. Zoo ontving b.v. de Kngelsche keelspecialist Moreel Macken- zie voor «1e behandeling van den Duit- schen Keizer Frederick III, niet minder dan vier honderd duizend mark. Dr. Lorenz uit Weenen behandelde niet goed gevolg de kleindochter van een Ame- rikaansche millionnair, die aan een heup ziekte leed en ontving hiervoor 425 dui zend gulden. Dr. James Gale had een schatrijke pa tiënt, die een verlamming in de beencn Kreeg en bood hem een vermogen aan, in dien hij weer zou kunnen loopen. In ge val de behandeling niet gelukte zou hij echter het gewone honorarium uitbetaald krijgen. Hij behandelde do zieke met goed gevolg en kreeg een enorm bedrag uitbe taald. Het grootste geldstuk in de wereld is de Japanscho „Oban," die een doorsnedo heeft van 12^2 c.M. en 112 gram weegt. Een vlieg kan in één enkelen zomer stam moeder worden van niet minder dan 100 tot 200 millioen nakomelingen, be staande uit 12 generaties. Het totale aantal ongehuwde vrouwen in de gehecle wereld wordt op 300 mil lioen geschat. Op de TessiniscJie vrouw rust bijna (U geheele zorg voor huis en haard, vandaar dat zij betrekkelijk vroeg oud worden. (Door een lezeres). Do vrouwen van Tessino zijn, vooral in hun jeugd, van een statigo schoonheid. Vroeger konden do toeristen haar op haar houten sandalen door de straten zien schrijden haar gang paste slechts het woord: schrijden of, in sluiers ge huld, ter kerke gaan. Maar de sandalen worden meer en meer vervangen door hooggchakto schoentjes, terwijl de sluiers verdwijnen. Op de Tcssinische vrouw rust bijna de geheele zorg voor huis en haard, vandaar dat zij betrekkelijk vroeg oud worden. De mannen, die zeer knappe handwerkers zijn, trekken in grooto getale naar het buitenland, terwijl slechts de grijsaards, vrouwen en kinderen thuis blijven en de landbouw cn veeteelt op zich nemen. In het dal van do Onscrouo zijn de vrouwen goede mandcnvlechtsters. Zij vlechten in het loopen, zij vlechten als ze stilzitten, ja, men zegt dat zo zelfs in de kerk en in bed niet ophouden met vlechten. Bij Giovanni delle Donne In Lugano woont een man, wiens huis men niet zonder meer kan passecren. Hij heeft een wol winkel in een schemerachtig verlicht gewelf. Dat klinkt heel prozaïsch, maar de vrouwen weten, dat hij geen koopman is, maar een kunstenaar. Zij noe men hem Giovanni delle Donne, en deze naam zegt genoeg. Zijn magazijn is de vroegere feestzaal van een patriciërshuis, met een gewelfde zoldering, rijke wand versieringen en schitterende schilderijen uit den Barok-tijd Een gele lamp werpt een schaarsch licht over de bonte wol bundels, die tegen de wanden opgestapeld zijn, terwijl in do hoeken do duisternis blijft heerschen. In dit huis woonde in 1705 Elisabeth van Oostenrijk, en tal van aandenken aan haar worden daar nog be waard. Voor ethnologen is Tessino zeer interes sant voor de samensmelting van Italiaan- scho en Zwitserscho elementen. Een goed beeld van het volkskarakter kan men krijgen op het feest der Camelia's dat ieder jaar in de lente gevierd wordt. Men krijgt dan een aardig idéé van wat er overgebleven is van de oude volksgebrui ken. De jongemannen met hun breedgerande hoeden, cn de meisjes, in feestgewaad, ne men alle deel aan de optochten en volks dansen; zelfs de kinderen met hun klom pen, hun gespikkelde schortjes en kort© jakjes, doen hieraan mee.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7