Eenheid in het DE RADIO-UITZENDING A.S. DINSDAG. 'n "Akkertje" beschermt U I AKKER.CACHETS WERKLOOSHEID. Hoe de uitzending van de begrafenis-plechtig heid van H. M. de Koningin-Moeder lal plaats vinden. Naar wij vernemen heeft de Regeering de 4 groote omroeporganisatie (A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en Y.A.R..A) bereid gevonden de radio-uitzending van de begrafenisplechtigheden van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder als volgt te doen plaats vinden: le. De uitzending wordt door den Nederlandschen Omroep gezamenlijk verzorgd, die zich daartoe op verzoek van de Regeering onder leiding van den Voorzitter van den Radioraad hebben gesteld. 2e. Te 's-Gravenhage, Rijswijk en Delft zullen in totaal vier posten worden ingericht, van waaruit het ooggetuigenverslag bij opvolging wordt gegeven. 3e. Het ooggetuigenverslag zal met een korte toe passende toespraak worden geopend en beëindigd. Voor aanvulling van dit verslag zal desnoods op pas sende wijze worden zorg gedragen. 4e. De uitzending zal op gelijke wijze plaats vin den over de beide Nederlandsche zenders alsmede over de Phohi- en Kootwijkzenders, teneinde ook de luisteraars in Oost- en West-Indië in de gelegenheid te stellen de droeve plechtigheid te kunnen volgen. 5e. Het tijdstip van den vermocdelijken aanvang en het vermoedelijk einde der uitzending zal nader worden bekend gemaakt. 6e. De Technische Dienst van het Hoofdbestuur van de P. T. en T. verzorgt, met gebruikmaking van materiaal der omroepvereenigingen, het technische gedeelte der uitzending, bij welke verzorging dank baar gebruik gemaakt zal worden van de welwillen de medewerking van den 's-Gravenhaagschen Ge meentelijken Telefoondienst. Zaandam's deelneming bij het overlijden van de Koningin-Moeder. Een adres van rouwbeklag aan de Ko ningin. Te Zaandam heeft burgemeester ter Laan Donder dag bij de opening van do vergadering van den ge meenteraad, onder instemming van alle leden eeni- ge hartelijke woorden van deelneming gesproken aan de nagedachtenis van de Koningin-Moeder. Burge meester Ter Laan heeft daarbij hulde gebracht aan de hooge opvatting van de plichten die de overle dene als Koningin en Moeder had, en namens den ge meentoraad haar nagedachtenis geëerd. Ten slotte heeft de heer Ter Laan woorden van dank geuit voor hetgeen de vorstelijke overledene heeft gedaan ter verzachting van het lijden van zeer vele zieken. Op voorstel van den burgemeester en wethouders werd besloten van de deelneming blijk te geven door na mens den gemeenteraad een adres van rouwbeklag te sturen aan H31. dc Koningin. Telegraaf-telefoonstation te De Kooi (Den Helder). Op het desbetreffend verzoek mocht de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier heden het navolgend antwoord van het Hoofdbestuur der P.T.T. ontvangen: „In antwoord op bovenvermelde brieven is „het mij aangenaam U te kunnen mededee- „len, dat met medewerking van de Directie „der Zuiderzeewerken met ingang van 1 April „a.s. in de woning van den sluiswachter nabij „de Kooi een telegraaf-telefoonstation zal wor- „den gevestigd." Weer kermis te Den Helder. Donderdag heeft de Heldersche gemeente raad besloten tot weder-invoering van de ker mis. DOOR DEN TREIN GEGFEPEN. Doodelijk ongeluk op onbewaakten over weg. Donderdagmorgen werd op den onbewaakten over weg te Tjamsweer de 56-jarigo vischventer J. Dam- minga door den trein, die te half acht van Appinge- dam riaar Groningen vertrekt, gegrepen. De onge lukkige, die zeer doof en slecht van gezicht was, werd vrijwel onmiddellijk gedood. Een merkwaardige huwelijksreis. Op den rug van een kameel. De jeugdige heer en mevrouw Jones hebben Syd- ney in Australië verlaten voor het ondernemen van een huwelijksreis per kameel. Zij zijn voornemens 1100 mijl af te leggen en zullen, naar schatting. Juist op tijd terugkeeren om den eersten verjaardag van hun huwelijk thuis te vieren. Het „thuis" van de Jones is de veeboerderij Euramanga nabij de grens van Centraal Australië. De heer Jones is eigenaar van honderd kameelen die gebruikt wor den voor het vervoeren van wol en andere vrach ten. Ken klein kameeltje van tien weken oud kan vier mijl per uur afleggen. Mevrouw Jones houdt veel van de kameelen. Zij ontkent dat het domme en slechte beesten zouden zijn, zij zijn integendeel onzelfzuchtig en intelligent. Ik heb meermalen gezien, dat een groote kameel van een boom, die de kleinere dieren niet konden be reiken, bladeren trok om deze met ben te deelen. Groote bergstortingen in de Andes. Tengevolge van de reusachtige hoeveel heden regen, die den laatsten tijd geval len zijn. Een geheel dorp bedolven. Tengevolge van de wolkbreuken, waardoor boven sommige deelen van de Zuid-Amcrikaansche repu bliek Peru, reusachtige hoeveelheden regen zijn ge vallen, hebben zich aan de steile wanden van de Andes ten Noorden van Lima reusachtige bergstor- tingen voorgedaan. Door een dergelijke bergstorting over een lengte van 5 mijl en 'n breedte van mijl, is het gciiude dorp Chaccho bedolven. Omtrent ver liezen van menschenlevens is nog niets bekend. LANDBOUWCRISISBELEID. Centralisatie van de gewestelijke crisiscentralen tot een gewestelijke organisatie. De tucht rechtspraak in handen van aparte provincialo commissies. In den loop van de maand April zal worden over gegaan tot centralisatie van de gewestelijke land- bouw-crisis-organisatie, zulks ten einde zooveel mo gelijk eenheid in het landbouwcrisisbeleid te bevor deren. Thans is er in nagenoeg iedere provincie een gewestelijke varkenscentrale, een gewestelijke rund veecentrale, een gewestelijke aardappelcentrale, enz. terwijl ieder dier ccntralen een eigen huishouding cn een eigen controleorganisatie ter beschikking heeft. Teneinde op de meest doelmatige en ooconomische wijze het landbouwcrisiswerk in de provincie te re gelen zullen de bestaande geweestelijko organisaties worden ondergebracht bij één geweestelijkcn crisis organisatie per provincie. Voor een veelzijdige samenstelling van de bestu ren dier gewestelijke organisaties zal worden zorg gedragen, terwijl elk dier besturen zich zal doen bijstaan door verschillende commissies voor do uit voering der verschillende crisismaatregelen (rund veecommissie, tuinbouwcommissie, vlascommissie, etc.) Door den voorzitter van elk dier gewestelijke organisatie en door die commissies zooveel doenlijk te doen samenstellen uit de besturen der thans in elke provincie werkende crisiscentralen zal een hechte band gelegd worden tusschen dc onderschei dene geledingen der nieuwe gewestelijke organisa ties en de bestaande gewestelijke crisiscentralen. Door deze centralisatie zal ten aanzien van alles wat de boerderij aangaat, het gewestelijk crisisbeleid in één hand worden gelegd. In aansluiting hiermede zal ook de tuchtrecht spraak der gewestelijke organisaties, welke tot he den was gelegd, in handen van de organen dier or ganisaties, in elke provincie worden samengebracht in één instituut, de provinciale commissies voor de crisis-tuchtrechtspraak. Handel en Nijverheid uitgesloten? Be zwaren van den HandelsraacL Eenige weken geleden heeft de Nederlandsche in dustrie- en Ilandelsraad voor Land- en Tuinbouw een brief gericht tot den Minister van oeconomische zaken met verzoek, de beteckenis van handel cn nijverheid niet uit het oog te verliezen bij voorge nomen centraliseering van den landbouw-crisissteun. Er volgde van de zijde van den minister een prompt en bevredigend antwoord. De Driehoek, het orgaan van den Ilandelsraad, schrijft onder den titel „Signaal: onveilig!" het vol- dende: „Het valt ons uiterst moeilijk om na deze brief wisseling aan te nemen, dat weinige dagen later een aanvang gemaakt werd met het formeeren van die gewestelijke besturen en dat daarbij de mede- deeling werd gedaan: handel en industrie hebben hiermede niets te maken; de besturen worden uit sluitend gevormd in overleg met de landbouworga nisaties. Toch bereikt ons dit bericht in een vorm, die geen twijfel open laat. Een feit, dat voor ons een bittere teleurstelling bteekent. Teleurstelling over het feit, dat wij nu heelemaal niet meer weten welke waarde gehecht moet wor den aan een nog kersverschc schriftelijke toezegging van den minister. Teleurstelling over de denkwijze van degenen, die de uitvoering van regelingen, die voor een zeer groot gedeelte in industrie en handel ingrijpen, een zijdig in handen weggeven van landbouworganisa ties. Teleurstelling over de geringe de te geringe erkenning van de beteekenis van handel en indu strie op landbouwgebied, ook voor de maatschappij en ook voor den landbouw zeiven. Teleurstelling over het gebrek aan neiging om de zoo hoog noodige technische medewerking van in dustrie en handel tot slagen van de regelingen te aanvaarden, nadat zij aangeboden was. Handel en Industrie hebben in velerlei verband werd reeds geruimen tijd van verschillende, in die groepen invloedrijke zijden op dit stramien gebor duurd den moreelen en maafschnppelijken plicht om aan dit werk, dat hun vele lasten en geen lus ten brengt, mede te werken. Maar wat moet men doen, als die loyaal gevoelde en lovaal aangeboden hulp botweg en zonder veel omhaal genegeerd wordt? Wij blijven van meening, dat medewerken waar mogelijk en wellicht dan op beperkter terrein plicht blijft. F,on medewerken, dat volkomen lovaal moet blijven en waartoe wij handel en industrie hij voortduring uitnoodigen. Een uitnoodiging, waaraan wij echter tegelijkertijd den plicht ontleenen om handel en industrie aan te vuren tot ontplooiing van al hun activiteit bij het verkrijgen van redres van de grove onjuistheid, die hier staat te gebeu ren." Als 'I gure weer U koud en rillerig doel Ihuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doel vreezen, neem dan voor 'i naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkom! dan veel narigheid en staal morgen gezond en prettig opl N*d»riondtch Ongeëvenaard bij gevatte kou Griep, rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Volgent recept von Apotheker Domont "AKKERTJES" Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet belasting. Ontploffing op Fransch transportschip. De bemanning vermist. PARIJS, (V.D.): Toen men het transportschip „La Giraffe" wilde vastmaken in de Seine-haven Port Jéröme, niet ver van Rouaan, exploideerde door nog onopgehelderde oorzaak met donderend lawaai de lading, bestaande uit vaten met pe troleum. Het vaartuig stond weldra in lichter laaie. De bemanning, bestaande uit twaalf kop pen, wordt vermist. 10 slachtoffers van ontploffing op het petrolenmschip. Nader uit Parijs: Het ontploffingsongeluk aan boord van het petroloumtransportschip „La Giraffe" heeft, naar schijnt vast te staan, 10 dooden en 10 ge wonden tengevolge gehad. De explosie geschiedde op het oogenblik, waarop de olietanks van het schip door buizen aan land verbonden waren en het leegpompen begon. Vijf lijken zijn reeds geborgen. Vijf andere slachtoffers heeft men kunnen onderkennen onde«- de brandende resten van het schip. Onder de dooden bevinden zich drie emplové's van de FranschAme- rikaansche petroleumraffinaderij, verder 4 officieren, 1 leidend monteur en 2 matrozen van het transpor: schip. De brand kon door de brandweer van Le Havre na ingespannen werk van 4 uur worden gebluscht. Heldhaftige spoorwegarbeiders. Het voorkomen van een spoorwegongeluk met den dood bekocht. St Moritz: Door de zelfopoffering van twee Zwit- sersche arbeiders is een trein van de Berninabaan aan een groot gevaar ontkomen. Kort voor de trein zou binnenkomen in het station Bernina-Haeuser, raakte van den in de nabijheid gelegen Mont Pers een groote lawine los, die op de rails neerstortte en deze over een afstand van 80 meter tot een hoogte van 3 tot 4 meter bedekte. Twee spoorwegarbeiders liepen, ge wapend met signalen, den trein tegemoet en konden bewerken, dat hij op het laatste oogenblik stopte Op hetzelfde moment werden zij door een nakomende hoeveelheid sneeuw bedolven. Het lijk van een hun ner kon een uur later worden geborgen, terwijl naar dat van den ander nog gezocht wordt. LUCHTVAART Wrak van een vliegtuig gevonden. En daarnaast de lijken der negen pas sagiers. Reuter seint uit Mendoza (Argentiniëë): Op de Ar gentijnsche Andes is het wrak gevonden van een vliegtuig, dat ongeveer 20 maanden geleden met ne pen man aan boord, een tocht ondernam naar het Andes-gebied en daarvan niet terugkeerde. De overblijfselen van het vliegtuig lagen bij Puente del Ince en naast het wrak in de sneeuw, die het ge bergte bedekt, vond men de lijken der negen passa giers. Vliegtuig-ongeluk in Peru. Passagiersvliegtuig neergestort. Drie dooden. Lima (Peru): Een passagiersvliegtuig, aan boord waarvan zich twaalf personen bevonden, is kort na het vertrek door onbekende oorzaak verongelukt. Drie personen zijn om het leven gekomen, vier passagiers zijn ernstig gewond. Tot de gewonden behoort de am bassadeur van Chili te Washington, Trucco. Geheimzinnige vondst in Belgisch vliegtuig. Een valluik, waardoor de bankier Loewen- stein den dood vond. V.D. verneemt uit Brussel, 22 Maart: Buitenlandsche dagbladen hadden het opzienbaren de bericht gepubliceerd, dat bij de slooping van het vliegtuig van Loewenstein in Mechelen onder een zit plaats een valdeur was ontdekt, waardoor de ban kier door een derde bij zijn vlucht over het Kanaal naar beneden geworpen zou zijn. Het Brusselscbe dagblad „Le Soir" heeft daarop in Mechelen een onderzoek ingesteld en daar ook inder daad een handelaar ontdekt, die buiten dienst gestel de vliegtuigen voor den sloop opkocht. De man ver telde, dat hij inderdaad een vliegtuig gezien had, waarin een valdeur was aangebracht, maar hij kon niet zeggen, of dit het vliegtuig geweest was van den bankier Loewenstein. De familie van Loewenstein verklaart overigens met groote stelligheid, dat het vliegtuig, waaruit de bankier indertijd gevallen is, in Afrika te pletter is gevallen. Touristen door lawine overvallen. Eén doode en één vermiste. Een groep van zes touristen is in den bergpas Liliowe in Polen, door een lawine overvallen. Onmid dellijk werd een hulpactie georganiseerd door skiloo- pers uit Ilala Gasienicowa, welke er in slaagden vijf van de zes touristen te redden. Een der geredden, me vrouw Czech echtgenootc van den bekenden ski- looper Wladyslaw Czech had echter zoo zware in wendige kneuzingen bekomen, dat zij spoedig na de redding overleed. De zesde man, ingenieur Karpij is nog niet gevonden. Aardverschuiving in Zuid.Frankrijk. Bergmassa's in beweging gekomen. Huizen bedolven. Parijs, (V.D.): Donderdagnacht zijn in de nabij heid van Aix-les-Bains opnieuw bergmassa's in bewe ging gekomen. Twee onbewoonde huizen en een café waarin zich twee personen bevonden, zijn bedolven. LANGEN TIJD HEVIGE SPIERPIJNEN. Na van alle pi|n verlost „Sedert langen tijd leed ik aan spierpijnen, dio in hoofdzaak veroorzaakt werden door het zenuwge stel. Van alles had ik al geprobeerd om van die pij nen af te komen, echter zonder resultaat. Totdat ik nu een jaar geleden begonnen ben met het ge bruiken van Kruschen Salts. Eigenlijk gezegd had ik er al na een half jaar zooveel baai van: de pijnen waren nagenoeg geheel weg Toen had ik U reeds willen berichten, hoeveel succes ik met het gebruik van Kruschen Salts gehad had Ik heb echter een vol jaar gewacht om met te meer zekerheid de ge nezing aan bovengenoemd middel toe te schrijven en het iedereen te kunnen aanbevelen. Ik geef U daarom ook het recht, van mijn schrijven gebruik te maken als aanbeveling van het voortteffelijke „Kru schen Salts." A. B. te Den H. Het dankbare schrijven van deze dame ligt in ons archief ter inzage. De verklaring van haar geval is zeer eenvoudig. De pijnen van allerlei vormen van rheumatlek zijn meestal een aanduiding van te traga werking der inwendige organen een gebrek, waar van de lijder zich zeiden bewust is. Deze toestand brengt echter een ongemerkte ophooping van scha delijke stoffen, die langzamerhand het bloed onzui ver maken, en de ondraaglijke pijnen veroorzaken. De ..kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts houdt Uw inwendig organen in actieve werking, zoodat alle onzuiverheden volledig en regelmatig uit het li chaam verwijderd worden. Het gevolg zijn een in wendige „reinheid" en een zuivere bloedsomloop, vrij van alle schadelijke stoffen, welke verantwoordelijk zijn voor menigen onverklaarbaren toestand van slechte gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten b f O.iK) en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stra lende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntreo Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt, (Adv.) En de personeelspolitiek van de overheid. Een betere verdeeling van den arbeid over de beschikbare arbeids krachten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de colleges van Gedeputeerde Staten een rondschrij ven gericht, waaraan het volgende is ontleend. In verband met het feit, dat de hier te lande nog steeds hecrschende werkloosheid in ernstige mate haar gevolgen doet gevoelen, komt het mij gcwenscht voor, dat de Overheid ook in haar personeelspolitiek daarmede rekening zal houden door een betere ver deeling van den arbeid over de beschikbare arbeids krachten, met name ook ter bestrijding van de jeugd werkloosheid, zooveel mogelijk te bevorderen. Aan de in de provinciale en gemeentelijke ambte narenreglementen opgenomen of nog op te nemen bepalingen betreffende ontslag aan de huwende amb tenares zal streng de hand moeten worden gehouden. Verder dient ook het voorschrift, dat do gehuwde ambtenares, tenzij zij kostwinner van een gezin is. bij afvloeiing den voorrang heeft, streng gehandhaafd te worden en dient, zoo 'n zoodanige bepaling nog niet is opgenomen, deze alsnog te worden vastgesteld en in afwachting daarvan, in voorkomende gevallen daarmede steeds rekening te worden gehouden. Het vorenstaando zal uiteraard ln niet minder strenge mate dienen te golden ten aanzien van per- :?oneci op arbeidscontract werkzaam. Voorts verdient het aanbeveling, vrouwelijke ar beidskrachten, die niet werkzaam zijn in specifiek vrouwelijke beroepen, te vervangen door mannelijke arbeidskrachten. Voorzoover het betreft ambtelijk aangesteld perso neel, dient dit geleidelijk, bij voorkomende vacatures :e geschieden, terwijl ten aanzien van vrouwelijk per soneel, op arbeidscontract werkzaam, zoo noodig on middellijk tot vervanging door mannelijk personeel kan worden overgegaan. Eveneens ware aan personeel, dat aan zijn ambte lijk of contractueele bezoldiging een behoorlijke be staansmogelijkheid ontleent, in het algemeen geen verlof te vcrleenen, tot het verrichten van nevenwerk zaamheden, het drijven van handel of nering, enz. Voorzoover te dezen aanzien nog geen beperkende bepalingen in de diverse rechtspositieregelingen zijn opgenomen, acht ik het gcwenscht, dat zulks alsnog zal geschieden, opdat het bekleeden van nevenbe trekkingen enz. verboden of beperkt worde, dan wel aan een bijzondere vergunning, die slechts in uit- zonderinggevailen ware te geven, zal gebonden zijn. Do Minister verzoekt ten slotte de opmerkingen ook ter kennis van de gemeentebesturen te brengen. Snugger. De Rotterdamsche agent en iemand met een hoop namen. Dezer dagen heeft in een van Rotterdams straten een agent een meneer bekeurd, die een ol andere overtreding had begaan. De overtreder was blijk baar nogal schuldbewust, althans hulpvaardig spel de hij zijn naam voor den agent. Toevallig was hot nogal een lange naam, maar tenslotte had de agent het toch opgeschreven en de meneer kon doorgaan. Hij zou er wel nader van hooren. Do agent begaf zich naar zijn bureau en zette zich aan het in het net schrijven van zijn verbaal. Een toevallig langs komende inspecteur vroeg don agent, wat hij aan het doen was cn toen kreeg hij te hoo ren, dat de agent nog nooit in zijn leven iemand had ontmoet, die zooveel voornamen had als de- geen, dien hij zoo juist had vcrbaliseerd. Bij onder zoek bleek, dat de verbaliseerde bij het spellen iede re letter met een naam had aangeduid en dat de agent ijverig al die namen had staan opschrijven! Snugger", schreef de N.R.Ct. boven dit bericht. De terreur in Spanje. Te Santander twee banken tegelijk over vallen. Te Santander werden twee banken ongeveer te gelijk overvallen door twee benden, ieder bestaande uit vier man, die de employé's met revolvers in be dwang hielden en opsloten. In totaal viel den roovere een bedrag van 150.000 peseta in handen, waarna zij wisten te ontkomen. Uit het Provinciaal Museum te Burgos hebben onbe kenden eenige Arabische sieraden gestolen, die een waarde van een half millioen peseta hebben. Bij Vigo werd een dorpskerk in brand gestoken. Te Valencia worden nog steeds daden van sabotages aan de electrische hoogspanningsleiding gepleegd. Al leen reeds in den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn veertien hommen bij verschillende masten dor hoogspanningsleiding ontploft

Schager Courant | 1934 | | pagina 14