VROUW, V7\\ODR De werkelooze man in het Huishouden. Het moderne interieur. SCHAGER COURANT *- Huiselijke arbeid is niet onteerend. DE MAN IN KEUKEN EN KINDERKAMER Helpt elkaar in het huwelijk. door ELSA KELDERMAN. De werkeloosheid heeft menig gelukkig huwelijk verstoord. In de beste gevallen slaagde de vrouw er in ergens een betrek king te krijgen en de familie voor de erg ste armoede tc behoeden. Maar juist in deze gevallen is er, zoowel bij den man als bij de vrouw, veel tact noodig, om het on gewone niet tot een steen des aanstoots te maken. De man, die normaal de verzorger der familie is, voelt zich, zoodra de rollen omgekeerd zijn, gauw overbodig. Boven dien lijdt hij er onder, dat hij niettegen staande alle pogingen, geen werk kan vin den, te meer nog, wanneer hij ziet, dat het zijn vrouw wel gelukt. Het is heel natuur lijk, dat hij zichzelf dan minder flink voor komt. En heel vaak draagt de houding der vrouw ertoe bij om hem in deze meening tc versterken. Wanneer de vrouw echter veel van haar man houdt, zal zij alles vermijden, wat voor hem onaangenaam kan zijn. Hij zal, nu evenals tevoren, de hoofdpersoon zijn in huis, en zij zal heni zijn ongeluk niet verwijten of hem als een onbruikbaar mensch behandelen.. De man van zijn kant kan veel doen, om de vrouw in deze omstandigheden het le ven makkelijker te maken. Terwijl onder normale omstandigheden de vrouw voor het huishouden en de kinderen zorgt, moet hij nu bedenken, dat zij daarnaast nog haar werk heeft. Zijn gevoel voor recht- aardigheid zal er zeker tegen opkomen, haar de dubbele last op te leggen, terwijl hij alle tijd voor zich heeft. liet zal ook voor het familieleven niet goed zijn, wan neer de vrouw, zoodra ze van haar werk thuis komt, nog het gcheele huishouden moet doen. Vele mannen zullen de schou ders ophalen en zeggen: „Nu ja, daar is nu eenmaal niets aan te doen. Wij man pen kunnen toch niet de kamers doen, bedden opmaken, eten koken e.d." Maar waarom eigenlijk niet? Wanneer deze werkjes voor een vrouw niet onteerend zijn, zijn ze het dan wel voor een man? Het is toch voor hun beter om den dag op deze wijze te vullen met practischen ar beid, dan met niets doen. Het is het beste wanneer de vrouw haar werkeloozen man eerst in alle huishoude lijke bezigheden inwijdt. Hij zal dan spoe dig picrkcn, dat deze lieelemaal niet zoo onaangenaam zijn, als men maar weet hóe te werken. Een man, die voor het fornuis staat, en de opdracht heeft het eten te ko-, ken, voelt zich diep ongelukkig, wanneer men hem echter toont, wat hij doen moet, zal hij een vlugge leerling blijken te zijn; zijn vreugde over de eerste geslaagde maaltijd, die hij op tafel brengt, zal zeker niet geringer zijn, dan die van een jonge huisvrouw, die de eerste proeve van be kwaamheid met goed gevolg heeft afge legd. Ook de man moet er een eer in vin den het huishouden zoo goed mogelijk in orde te houden. Wanneer zijn vrouw dan 's avonds thuis komt, moet alles even op geruimd en ordelijk zijn, als hij vroeger zijn huis steeds kon vinden. Naast deze huiselijke bezigheden moet de man tijd overhouden om werk te doen, dal hij prettig vindt. Hij moet zich in ver schillende bekwaamheden oefenen en nieuwe dingen leeren. Dat zal hem zeker van pas komen bij het zoeken naar werk, want hoe veclzijdiger hij ontwikkeld is. boe grooter de kans op een betrekking. Zoodra hij weer iets gevonden heeft, kan men de rollen nogmaals omkceren, en kan de vrouw haar huiselijke bezigheden weer hervatten. De verhouding der .echtgenoo- ten zal nu nog beter geworden zijn, daar zij samen een moeilijken tijd hebben door gemaakt, en ieder kan nu het trotscho ge voel hebben, dat hij de ander in diens moeilijkheden geholpen heeft. En dat is toch eigenlijk de zin van het huwelijk. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma. ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f0.58 tn postzegels voor japonnen en f0 30 voor brelpatroneri worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knlppatronendlenst EEN HUISJAPON. Daar iedere huis vrouw er natuur lijk prijs op stelt hij het doen van haar huiselijke be zigheden er steeds behoorlijk gekleed wil uitzien, geven wij L" hierbij een patroon voor een huisjapon, ge maakt van wasch bare, donkere vi- yella. Hebben wij 2 van deze japon nen, die we tegen elkander indra gen, dan kunnen wij ervoor zorgen, dat wc er steeds schoon uitzien, 't Lijfje is geheel recht, terwijl de hals wordt afge werkt met een schuine bies, de rok is iets klok kend geknipt, terwijl om het middel een brecdc ceintuur wordt gedragen, die met een flatteuse strik van achteren sluit. De mouw van deze jurk moet vooral gemak kelijk zitten. Hij wordt bij de pols met een schuine bies afgewerkt. Maten verkrijg baar van 4050 jaar en kost f 0.58. SMAKELIJKE HAPJES VAN RADIJSJES. Heel veel mcnsclien houden veel van tadijsjes bij de boterham, doch presentee ren deze in hun geheel met zout. Hieron der lalen wij eenïè<i recepten volgen voor andere bereidingen! Sneedjês oud casïnobroód tijn «eer sma kelijk nan de koffietafel, zoowei als bij de middagthee. De goed gcvvasschen radijsjes worden aan zeer dunne plakjes gesneden in dich- VOORJAARSMANTEL MET PELLERINE. De hier afgebeel de mantel is van warme zomerstof gemaakt. Het rug pand is geheel glad, terwijl <ie beide voorpanden royaal over el kaar heen sluiten De mantel kan zoowel hoog- als laag gedragen worden. Dc hals- afwerking beslaat uit een niet al tc klokkende pellcri ne-kraag, bij den hals met een slrik gesloten, waarvan de einden los blij ven hangen. De mouw is geheel glad en wordt af gewerkt met d«> voeringmouw. Dc prijs bedr. f 0.58 Het een en ander over een zit-sl aapkamer. Eigenlijk is het inrichten van een zit- slaapkamer veel leuker werk dan een wil lekeurig ander vertrek. Hierbij komt onze spitsvondigheid tc pas, want we moeten bed en waschtafcl zoo zien te camouficc- ren, dat er werkelijk overdag niets van te zien is. Slagen wc daarin, dan geeft het des te meer voldoening. Niet voor niets worden de praktische op- klapbedden bij duizenden gefabriceerd, 'n bewijs, dat van deze uitvinding voor zit- slaapkamers en kleine slaapkamertjes, dankbaar gebruik gemaakt wordt. Ze zijn dan ook in alle prijzen en alle mogelijke uitvoeringen te krijgen en evengoed voor een heel bescheiden beurs bereikbaar. Dit zijn dan de bekende horizontale opklapba re bedden. De bedden, die verticaal opklap pen zijn wat duurder, maar nemen minder wandruimte in. Willen wc ze overdag la- dicaai uit den weg geruimd hebben, dan zijn ze zelfs in een wandkast onder te brengen. En nu we toch aan bet opklap pen en wegklappen zijn... eeri derde mo gelijkheid is het bed, dat door „omklap pen" overdag in een bank verandert. Het lijkt een mysterieuze geschiedenis, maar liet is heel eenvoudig. Het opgemaakte bed, dat aan twee vaste punten draaibaar is. heeft aan den onderkant een met lecr- doek beklecde zitting, die wc overdag naar boven kunnen kecron. Ze zijn zoo in den handel en een gezelligere, warmere be- kleedingstof dan het leer, zal het meer tot 'n volledig, modern meubel maken, (fig. 1). Vooral in een ruimere zit-slaapkamer is een bank onontbeerlijk en een eventueel beslaand divanbed kunnen we allicht daartoe promoveCren. Nu ja, denkt U simple commc bonjour je gooit er een- \oudig een kleed over en klaar ben je. Maar netter en ook hygiënischer is er een passende hoes voor te maken van vvasch- bare stof, die over het bed wordt heen ge trokken en aan vier kanten is afgewerkt met een stroop. Het bedkussen en een kussen van gelijke grootte, ook in ovcr- trekjes van dezelfde stof, dienen overdag als rugleuning van de bank. Ik heb eens gelezen, dat dit systeem werd toegepast bij de inrichting van een Engclsch tehuis voor werkende vrouwen en meisjes. Voor de gordijnen werd hetzelfde materiaal geko zen, maar overal een ander dessin, zoodat toch ieder kamertje een verschillend ka rakter droeg. Werkelijk een alleraardigst idee! Verder is zoo'n waschtafcl gewoon een onding in onze zit-slaapkamer. Hoe laten we die het bcsto uit het gezicht verdwij nen? Een tijd lang was ik in een meisjes pension in Amsterdam, waar dc weduwe van een professor aan het hoofd staat, die ondanks haar hoogeren leeftijd steeds nog haak taak met evenveel opgewektheid blijft waarnemen. Haar eenigc trots zijn haar „architectonische neigingen" en zij beweert vaak lachend, dat zij baar beroep als binnenhuis-architcctc is misgeloopen. Het lijkt er veel op, want in iedere kamer is weer op epn andere manier een bijna onvindbare waschgefegonheid aangebracht Zij ontwierp b.v. handige kastjes (Volgende week vervolg). ARMBANDEN. -iMi- Helder gekleurde armbanden van leer zijn voor de komende dagen hst nieuwste en zullen beter staan bij tweed costumcs en wollen jumpers dan de breede nik kelen banden. Een aardig idce^ om dc practischc klce- ding voor huis of kantoor op te vroolij- ken. te lagen en op dc beboterde sneedjes brood gelegd, daarna bestrooid met fijn zout en gehakte peterselie en bedekt met een twee de beboterd sneedje brood. Radijsroosjes vormen een aardige gnr- r cering voor baas-schotels en smaken ei tevens uitstekend bij. Men neemt een aan- tat radijsjes van gelijke grootte, waar men dc groene blaadjes van afsnijdt, terwijl men aan don spitsen kant 5 of e insnijdin gen maakt. De ingesneden deeltjes wor den teruggebogen en in de ontstane ope ning een klein rozetje van boter gelegd. Even voor bet op de schotels leggen niet fijn zout bestrooien. Radijs salade heeft zich reeds meer inge burgerd en is zeer smakelijk bij hors d'oouvrcs. De zeer fijn gesneden plakjes radijs worden vermengd met olie, azijn of citroensap, peper en zout. Wil men een zeer aparte smaak er aan geven, dan go bruikt men zure room inplaats van azijn. Radijs-pasta is een heerlijk frissche bo- tcrhamsmecrsel. Men neemt gelijke hoe veelheden radijs, kraüter-kaas en boter, hakt of maalt de radijsjes zeer fijn met de kaas en vermengd ze niet de botor. Op toast, wit, bruin brood, zoowel als op roggebrood een ware delicatesse. Een bijzonder elegante avondjapon van rose taf-zijde. EEN COQUETTE MUTS om zelf te breien. (compleet patroon). Steeds worden nog veel aardige gehaak tc en gebreide mutsen gedragen, die hot voordeel hebben in allerlei tinten, passon de bij dc klceding, uitgevoerd te kunnen worden, omdat ze zoo héél goedkoop zijn. Men ziet soms zeer amusante en origi neele vormen, die zich bij het geheel an. passen, maar soms ook een origineel contrast biermede vormen. We laten hieronder een doodeenvoudig model volgen, dat toch zeer elegant is. Hei wordt zóó gedragen, dat het haar aan één zijde gedeeltelijk zichtbaar is en gebreid op vier naalden. Heeft men «Ie muts af. dan wordt hij op het hoofd in den ver- cischten vorm gedrapeerd, hetzij men de afkantstcken mot een draad tot een rond te vormt, of wel in eenigc platte plooien verwerkt. Op het midden van den nol wordt een strik van enkele platte lussen gemaakt, die echter niet tc klein mogen zijn. Men neemt b.v. aan beide zijden c< n grootc en een kleine lus en werkt deze in het midden met een overslag af Effen, zoowel als geruit, gestreept of ge bloemd lint kan verwerkt worden, onge veer 4 c.M. en in overeenstemming met de wol die gekozen is. Men heeft noodig ongeveer 60 gram Ze- phir-wol en vier naalden met een diameter van 3 m.M. Voor een middelmatige hoofdomtrek zet men 12(5 steken op en breidt tot een hoogte van 4 c.M. in den gerstckorrel, d.i. één recht één averecht versprongen. Vervolgens breidt men 1 c.M. in rechte toeren, daarna weer C c.M. 1 recht 1 ave recht versprongen en ten slotte wordt dit weer afgesloten met een randje van 1 c.M. in rechte toeren. Men breidt nu verder 1 recht 1 averecht, versprongen totdat men boven de rechte toeren ongeveer 15 c.M. heeft en kant daarna al. Do muts heeft dus nu een hoogte van 24 c.M. en men zal zich even moeten overtuigen of de lengte voldoende is door het breiwerk op het hoofd te passen. Men kan naar verkiezing de recht ge breide streepen of zelfs het daartusschon gelegen stukje in den gerstekorrel van een donkerder tint kiezen. Men kan tevens een aardige bijpassende MODERNE SIERADEN. Meer dan ooit zien wij allerlei mooie en ussendc sieraden geëtaleerd, die een vroo* lijk note aan een uonker geheel geven en iic zoo langzamerhand tevens een belang- dijk onderdeel van ona geheel uitmaken. Zoowel wat ontwerp, materiaal en kleur betreft, wordt door deze petit rien, vaak een decoratief geheel verkregen, dat zich volkomen aansluit aan den modernen maak. Niet alleen zien wc echter „byoux" in mo derne lijnen gemaakt, doch ook ziet men weer antieke kettingen, broches, hangers en ringen. De clips speelt een grootc rol bij gekleode japonnen, zoowel a!- bij blouses en middag japonnen en worden van hout, metaal eu sliasj vervaardigd. Ken satijnen of kanten japon met oen clips even onder den schou der of ii: bet midden van den haisuitsnij- 'ding geeft cachet aan het geheel. Hijzonder geestige kettingen zien wij in den vorm van grootc en kleine gekleurde kralen, zijden koord, ja zelfs olifantenhaar loet goud gemonteerd, die de draagster evenals de ringen en armbanden, zooals het sprookje vertelt, „geluk" aanbrengen. Dc nieuwste colliers bestaan uit een zeer groot aantal snoeren, gitten of kralen, die in bet midden steeds lager hangen, en zoo doende als liet ware een pas vormen, ter wijl de snoeren achter in den hals met een slot sluiten. Zelfs bij hoog gesloten blouses of japon nen met een aansluitende hals heeft men eenigc snoeren, kralen of paarlen, die slechts even te zien komen en onder de kraag gedragen worden. Veelal ziet men colliers en armbanden naar een zelfde ontwerp gemaakt en uitge voerd in een of ander metaal, versierd met steenon. Oorknoppen, zoowel die welke plat op het oor liggen als grootc roode „dragees" en paarlen ziet men, terwijl de lange hangers bij een smal kopje passen en de draagster iets pikants geven. De laatste kunnen ech ter lang niet door iedereen godragen wor den. want het verschil tusschen pikant en opzichtig is groot. Men bepalen zijn keus dus slechts op hangers, indien* men zich overtuigd heeft, dat men ze inderdaad straffeloos dragon kan. Dc broche is in cero hersteld en het nieuwste model is iu tonvorm, zooals trou wmis ook dc moderne knoopen worden ge dragen. Een raad moeten wc onze lezeressen nog geven bij het kiezen en dragen van siera den, dat zij in overeenstemming moeten zijn met dc kleeding niet alleen, doch even zeer bij elkander passend gedragen moeten worden. Metaal, kleur der steenen, vorm, olies moet in onderling verband harmoni eeren en denken wij er tevens aan, dat b.v. bij een tweed japon een eenvoudig sieraad gekozen wordt en geen schittering van steenen. Het zijn juist die schijnbaar kleine din gen, die inderdaad toch zooveel invloed op het uiterlijk der goed gekleede vrouw uit oefenen. LUMBER-JACKET. 6672 De heerlijke tijd komt weer aan dat onze kinderen met losse jas en zelfs zonder jas naar school kunnen. We moeten er echter wel zorg voor dragen, dat ze toch voldoen de warm gekleed gaan en daarvoor is een lumbcr-jackct 'n uitstekende bescherming voor dc koude. Dc hier afgebeelde, is van donkerbruin peau dc pêche, met een z.g. Russische sluiting. Deze is gevonden met knoopjes en knoopsgaten. De onderkant is afgewerkt met een strakkere hand, waar door men een blouse-idée krijgt. Men kan dc sluiting ook vinden door een split mid den voor, waaraan men een treksluiting zet. Het kraagje is van het gewone bobbed- model. Een kleine zak op de linkerborst breekt de lengte van de blouse en geeft er iets vlots aan. De mouw is van het gewo ne overhenidmodel. Dc prijs bedraagt f 0.58 en is verkrijgbaar voor den leeftijd van 1214 jaar. shawl maken, die afgewerkt wordt met franje. Wil men een kleine garnituur, bestaande uit muts en shawl dragen bij een speciale japon, en heeft men hiervan een reep stof over, dan gebruikt men de laatste als shawl en maakte aan de uiteinden gebrei de randen van dc zelfde wol als de muts, bc-tgecn zeer modern is.

Schager Courant | 1934 | | pagina 20