Piaatselijk Nieuws. DIRK RAAT, N. SNAAS Zaterdag 24 Maart 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9454 Ziekenhuisverpleging „Schagen". RAAD SCHAGEN. Het is ons gelukt buitengewone BESTE Paasch koe. Tweemaal bekroond Bescherming van den Landbouw Landbouwsteun zal niet blijvend zijn. Aanleg van nieuwe Autowegen in Duitschland. f 60.- 634a Do vereeniging voor zickenhuisverpleging „Scha- pen" hield gisteravond haar ledenvergadering ten huize van Mevr. Wed. L. Zwaag. Fen 20-tal leden was aanwezig, waaronder eenige heeren uit de Wieringenneer, waar de vereeniging zelfs leden telt. Om ruim 8 uur heet de heer J. Schoorl, voorzitter der vereeniging. de aanwezigen welkom, in 't hij- zonder de aanwezigen der onderafdecling Wieringer- meer. De heer P. Lap. secretaris, leest de notulen der vergadering van 2.3 Maart 1033, welke onveranderd onder dankzegging worden goedgekeurd. Het jaarverslag 1033 wordt door den heer Lap ge lezen. Do finnncieele omstandigheden waren zeer gunstig. Met ledental vermeerderde met haast 100 leden. Verpleegd werden 53 leden met een aantal verpleegdagen van 1128. Operatief werden 17 leden behandeld. Vervoerd werden 4 leden naar ziekenhui zen. De omslag nor lid voor verpleging en operatie bedroeg resp. f 2.80 en f 2.15. De vereeniging telde 2315 leden. Gememoreerd werd 't verscheiden van de heeren Van Stralen en Strijder. Het jnarsverslag werd door do vergadering onder apnlaus aanvaard. Uit het financieel verslag van den penningmees ter. den heer J. Burger, halen we aan. dat 't hezlt aan 't einde van 't boeklaar bedroeg f 1007.73 Aan vernleegkosten werd uitbetaald f 3240 50. ann one- rntiekosten f 1210.10. terwijl voor oneratiekamer en vervoerskosten resp. f 182.35 en f 375.50 werd uitge keerd. In ontvangst en uitgaaf stond vermeld een bedrag van f 0103.97. Do f'nancleele commissie leed. naast de gansche vereeniging 't verlies van dc heeren Strijder en v. Stralen. De heer Doves, eenig overgebleven lid der genoemde commissie, kreeg toegevoegd de heeren Bmnder en J. J. de Vries. Bij monde van den heer Doves deelt dan de com missie mede dat honken en bescheiden in volkomen orde werden bevonden. Op haar voorstel wordt den penningmeester dé charge verleend, evenals het bestuur. De rekening werd vastgesteld. Wegens period'ekc aftreding van de bestuursle den. de heeren J. Burger en W. F. Gorter, moet verkiezing volgen. Hoewel 't den Voorzifter sniit, moet hij dan in belang der verpen»«?inar mMedne- len dat de heer Gorter, bestuurslid, al inren de ver gaderingen verzuimt en dat 't weinig medeleven van geneonul bestuurslid rechtvaardigt, om thans een nnder lid in 't bestnr te kiezen. De stemming, nu volgend, heeft tot resultaat, dat verkozen worden dc heeren J. Burger en J. Doves, bi.i groote meerderheid van stemmen. Belde heeren nemen hunne benoeming aan. Iti de finane!eele comm«ss'o worden benoemd do heeren W. Plukker. J. .1. de Vries en P. Bronder. De heer Brotider verklaart de benoeming niet te kun nen aanvaarden. Do helde andere heeren nemen hunne benoeming aan. Bii derde vrije stemming wordt gekozen de heer .T. Varkevisser u|f (|o Wie ringenneer. Do benoemde neemt zijn benoeming aan. Do vergoedingen voor de secretarissen en penn'ng- meesters te Schagen cn in de Wieringormeor worden als volgt samengesteld: De secretaris te Schagen zal ontvangen f 50 (vorig jaar f 40). de nennlng meester te Schagen f 1X5 (vorig jaar f 100). Den secretaris-penningmeester in de Wioringormeer wordt een vergoeding verleend van f 20 (vorig jaar I 5.) Op voorstel van het bestuur volgt wijziging der Statuten. Art. 1 handelende over 't doel der vereen, wordt in do redactie zoodanig aangevuld, dat zonder Kon. goedkeuring dc vereeniging rechtspersoon lijk held verkrijgt Daarnevens wordt 't entreegeld van 75 ets. teruggebracht op 25 cent en wordt besloten van zusterverenigingen komende leden vrij te stel len van entreegeld en wachttijd. In de nu volgende rondvraag dringt de heer G. Schoorl uit de Wieringermeer er op aan. de moge lijkheid te overwegen om een regeling te treffen, dat kosten voor de operatiekamer niet komen ten laste van de patiënten. Deze meenen geheel van kosten te zijn gevrijwaard, indien ze lid zijn cener zieken- huisvereeniging, doch eenige voorgekomen gevallen geven aan, dat deze kosten wèl komen voor de pa tiënten. Voorzitter zegt een onderzoek in dezen toe én overleg met dc federatie te zullen plegen. Dc bode voor de Wieringermeer wijst op de grooto uitgestrektheid van zijn rayon en de moeilijkheden welke zich bij de inning der gelden voor doen, re denen waarom de bode om verhooging der vergoe ding vraagt Het bestuur onderschrijft de genoemde moeilijkhe den, doch meent dat verhooging ten opzichte van de leden te Schagen niet billijk is. De afdeeling .Wieringermeer leverde een nadeelig saldo over het afgeloopen jaar en meerdere kosten zijn bezwaarlijk te dragen. Om echter den bode per quitantie een verhoogde vergoeding te geven van 2 cent, ontmoet bij het bestuur geen bezwaar, mits de leden in de Wieringenneer deze meerdere kosten dragen. Het nfdeelingsbestuur zal dit voorstel aan zijn le den doen. Do heer G. Schoorl dankt namens de leden van de Wieringermeer de afdeeling Schagen voor alle goede zorgen. De heer Blijdorp geeft in overweging niet-leden per circulaire te wijzen op nut, doel en streven der vereeniging, Het bestuur zal een en ander overwegen. De. heer J. L. Lutjeharms acht het nuttig om evcntucelo voorstellen van Statutenwijzigingen op de convocatie af te drukken. Met dezen raad zal het bestuur in den vervolge rekening houden. De heer J. J. de Vries vraagt hoe 't komt dat zoo veel quitanties onbetaald terug komen. Voorzitter antwoordt dat dit ongetwijfeld een ge volg is van dc crisis. Do bode doet echter alle best de gelden te ontvangen. Het bestuur zal ingrijpen als baar dit noodig blijkt Daarna sluit voorzitter met een woord van dank aan allen, ook aan de ontvallen leden, vpor wat ze steeds deden voor de vereeniging, de vergadering. DE HOOFDPRIJS. De hoofdprijs der Schager Paaschverloting, 3 vette koeien, ter waarde van pl.m. f 1000, is ten deel ge vallen aan Mevr. Wed. Hoogschagen te Brcczand, in de lotcncollectie van den heer S. Vogelzang te 't Zand. Do 2e prijs, een koe, viel op een lot van Gehr. Ko ning te Wieringerwaarrt in de collectie van den debi- tant den heer A. van Zoonen aldaar. VtvV SPORT. ZONDAG GEEN VOETBAL. Wegens het overlijden van H. M. de Koningin- Moct'cr hebben do K.N.V.B. zoowel als de Erkende Voetbalbonden hun programma's voor Zondag a.s. vervallen verklaard, met het dringend verzoek aan de veroenigingen om geen vriendschappelijke wed strijden te organiseeren. EEN GELUKKIGE DEBITANT. De fa. A. van Twuijver, was zoo fortuinlijk ,in haar collectie loten der Schager Paaschtcntoonstelling, niet minder dan 12 prijzen te winnen, waarbij de 8e, 9e en 11e prijs. EEN FRAAI SUCCES. Op de Paaschtentoonstelling te Zaandam behaal den de heeren Berkhouwer en Kokkclkoren, slngers alhier, met een 5-jarig warmbloed slachtpnard den eersten prijs der Tentoonstelling ea den eersten prijs van den Ncd. Bond van Paard en slagers. Met het zelfde paard behaalden genoemde heeren te Am sterdam den 2den prijs der tentoonstelling cn een Ion prijs van den Ned. Bond van Paarden lagers. Donderdag a.s. zal do prijswinnaar op de Scha ger markt zijn te bewonderen. MARKTOVERZICHT. Wat de vette koeien betrof op dc markt van Don derdag j.1., daarvan valt weinig te melden, dat is steeds zoo na de groote markt van de. Paaschtontoon- stelling. De hoogste prijs zal zoo ongeveor 27—28 ets. bedragen hebben. In kalf- en geldekoeien was wel handel, do duur ste melkkoe werd verkocht voor f 225. In pinken was niet veel handel. Groote aanvoer van nuchtere kal veren: die handel' was goed, doch geen verhooging. Fokkalveren 10 ets, per Kg. levend gewicht aan de Begeering. De handel in paarden ging nogal. Overhouders tot f 38. een heelc prijs. Van vette var kens ook niets te melden: don dag daarvoor een groote aanvoer. Dus nu geen behoefte. Biggen en schrammen iets duurder, handel goed. Op de kippenmarkt was ook niet veel te beleven. Aangevoerd voor de. Begeering 51 stuks. Voor dezen dag nA den grooten dag, viel 't bezoek best mee, er was nog al wat drukte. Vergadering van den Band der gemeente Schagen op Maandag 26 Maart 1934, des namiddags ten kwart over zeven ure. Onderwerp van behandeling: Vaststelling contract met de provincie inzake ha- venplannen. Schagen. 22 Maart 1934. De Burgemeester, J. CORNKLISSEN. Vaststelling contract met de provincie inzake havenplannen. Burgemeester en Wethouders bieden den Baad ann do bevestiging van het onderhoud van den Voorzit ter met den Hoofdingenieur-Directeur van den Pro vincialen Waterstaat, en stellen voor den Burge meester te machtigen het contract dienovereenkom stig te sluiten. Bekendmaking. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter algemeene kennis, dat dc Secretarie der gemeente op Dinsdag 27 Maart a.s., in verband met de begrafenis van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, zal zijn ge sloten. Schagen, 23 Maart 1934. De Burgemeester voornoemd, J. COBNELISSEN. VLOER INGESTORT. Tijdens spiritistische séance. Rome. In de dorpsherberg van een klein plaatsje in de provincie Teramo waren ongeveer 150 personen bijeengekomen voor een spiritistische séance. De beide hypnotiseurs waren er juist in geslaagd de menigte te boeien door hun experimen ten, toen plotseling de vloer van het zaaltje instort te en het geheele gezelschap in de onder de zaal gelegen kelder verdween. Men wist er echter in te slagen de verongelukten weer te voorschijnt te brengen, waarbij bleek, dat 33 personen gewond wa ren. Drie hunner bicken levensgevaarlijke kwetsu ren to hebben bekomen. beslag te leggen op een Door WICHT en KWALITEIT het middelpunt der belangstelling op de Paaschveetontoonsteliing alhier. en door een ieder bewonderd. Wij houden ons beleefd aanbevolen voor do PAASCHDAGEN. Als altijd matige prijzen en prima prima kwaliteit. Molenstraat C 32 - Schagen, RUND-, KALFS. en VARKENSVLEESCH. FIJNE VLEESCHWAREN. Telefoon 29. Gisteren heeft to Amsterdam voor dc Nederl. Maatsch. voor Nijverheid en Handel, prof. dr. G. Min- derhoud uit Wageningen, een lezing gehouden over: De maatregelen ter bescherming van den Xederland- schcn Landbouw. Sjr. schetste eerst den landbouw als werkgelegen heid. Volgens de telling van 1930 waren er in 1932 ruim 200.000 landbouwers en ongeveer 400.000 landar beiders; tezamen ruim 600.000 personen, of ongeveer de helft van het aantal personen, dat in de industrie een bestaan vindt Onder deze laatsten zijn echter ook gerekend dc ambachtslieden in de dorpen, die indirect geheel van den landbouw loven. Een beter inzicht in den landbouw als werkgelegenheid krijgt men door uit te gaan van het aantal personen dat op het zuivere platteland per 100 ha leeft, men komt dan tot de conclusie, dat dit 1,3 deel van de N'eder- landsche bevolking is. De producten, die door den Nederlandschen land bouw worden voortgebracht, moeten voor ongeveer 40 worden geëxporteerd. Vervolgens ging prof. Minderhoud na den toestand waarin de landbouw na de oorlogsjaren was gekomen. Er bestond en er bestaat nog een schrille tegen stelling tusschen de loonen der landarbeiders en die in de industrie, ook als men rekening houdt met het verschil in koopkracht van het geld in de stad en op het land. In den landbouw bedragen de uurloo- nen n.1. slechts 20 a 25 cent per uur, terwijl de land bouwers zelf hun arbeid zeker niet beter betaald krijgen dan do landarbeiders. Indien geen steun verleend was. Was goen steun verleend, dan was een groot deel van het platteland woest geworden en had men den werkloozcn en armlastigen van het platteland in de steden onderdak en werk moeten verschaffen, want alle grondverbeteringen, ontginningen, drooglegging van de Zuiderzee enz. zouden uiteraard uit den bon ze zijn. als zelfs op do betere gronden geen bestaan mogelijk was. Men moet maar eens trachten zich een voorstelling te vormen van den toestand, indien de stedelijke werkloozen niet ten deele op de heide te werk gesteld konden worden, doch indien omge keerd voor eenige tienduizenden werklooze platte landers in Amsterdam werk gevonden had moeten worden. Kleine critiek. Groote bezwaren heeft spr. tegen de van sommige zijden gevolgde methode, om. ook nadat de crisis- BERLIJN. In een overzicht van den aanleg van autowegen wordt medegedeeld, dat men bezig is met den bouw van 1076 K.M., terwijl de aanleg van 417 K.M. wordt voorbereid. De grootste route is die van Bremen over Hamburg naar Lttbeck, een afstand van 169 K.M., terwijl men verder nog bezig is met den aanleg van een weg van München naar de grens, van Frankfort naar Mannheim en van Elbing naar Koningsbergen. Op 23 September jl. waren bij Frank fort 700 man werkzaam, thans 6000 werklieden. Gis teren zijn totaal 15.000 man aan het werk gegaan; het beschikbaar gesteld bedrag is 33 mlliocn mark. Boven zien we het arbeiderslcger op weg naar het werk voor den autoweg München naar de grens en hiernaast de Pruisische minister-pesident Göring, die de eerste spade in den grond steekt voor den aan te leggen autosnelweg Berlijn—Stettin. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARAN'1 IE en op PROEF. Garage C NIEUWLAND, BERGEN. wetten zijn aangenomen, onder het mom do vriend te zijn. die den landbouw zijn feilen toont, door to gaan. met kleine afbrekende critiek. Dit wekt een bittere stemming, zoowel op het platteland als in de stad. Aanvankelijk is de steun uit 's Rijks kas geschied, maar naar mate duidelijken bleek, dat de crisisja ren lang zouden duren, moesten andere bronnen worden aangeboord. In hel feil, dat dc indexcijfers der loonen in het algemeen veel hooger bleven dan die van het le vensonderhoud heelt men aanleiding gevonden, vooral de consumenten den steun te laten betalen en wel in den vorm van accijnzen. Feitelijk berusten daarop alle belangrijke steun- wetten. Daarnaast is men echter geleidelijk aan den steun ook gaan gebruiken oin te rationaliseeren en vooral om die onderdeden van het bedrijf in te kru i- pen, die steeds een exportsaldo leveren. Met het optreden van het ministerie-ColiJn is vlo nieuwe phase begonnen, nl. de aanpassing van den landbouw aan do sterk ingekrompen exportmoge lijkheden. Daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat de akkerbouw eunigermate rendabel is. Men streeft naar het prijsniveau van vóói den oorlog en heeft dit door tai van drastische maatregelen voor de ak kerbouwproducten op 10 na benaderd. Do dierlijke producten kosten echter ondanks allen steun, thans nog steeds 25 minder dan vóór den oorlog en in den tuinbouw is het nog slechter. Ind'cn «lus het le ven in do steden nog steeds 40 duurder is dan vóór 1914, dient de oorzaak daarvan zeker niet in de eerste plaats bij den landbouw te worden ge zocht. Hoe zwaar drukt de steun? Hoe zwaar de landbouwsteun op de consumenten drukt, zou spr. niet precies durven zeggen. Bijna alle op dit stuk gepubliceerde becijferingen vertoonen grove fouten. Voorts wordt daarbij vergeten, dat de veehouders een deel van den steun aan dc akkerbou wers betalen, zonder dat zij deze op de c onsumenten kunnen verhalen, terwijl daarenboven, juist door de crisisheffingen, de prijzen op dc vrije markt verder gedaald zijn dan zonder deze heffingen het geval zou zijn geweest. Bij lioter bijv. lijdt dit geen twijfel. Ten slotte wordt van de monopoliewinsten zeker een gedeelte door het buitenland gedragen. Dal de industrie den landbouwsteun aan critiek on derwerpt, is haar recht, mits zij billijk blijft Ook de industrie wordt gesteund en voor verschillende tak ken zijn de eischen, om voor steun in aanmerking te komen, lang zoo zwaar niet geweest ais voor den landbouw. Als men eens hij elkaar kon optellen wat de industrie aan steun ondervindt uit de voorkeur, die het Nederlandseh fabrikaat geniet, uit de contingen- tccringen, de invoerrechten, enz., zou men zeker ook op een respectabel bedrag komen. Een uiterst belangrijk vraagstuk is ten slotte dat der vaste lasten. Voor de pacht is zijn deze op ra dicale wijze verlicht, doch voor dc met hypotheek be zwaarde eigen boeren is niets gedaan. Dit vraagstuk is uitermate moeilijk, doch, als hiervoor geen oplos sing wordt gevonden, zullen op het platteland geen houdbare toestanden kunnen onststaan. Hier is het schitterendst aanbod, dat ooit een radio handelaar U kon doen ontvangt U als premie bij aankoop van een Philips toestel tegen inruiling van uw ver ouderd toestel, onverschillig welk merk. Bi[ aankoop van hef toestel 824a met luidspreker 2312, is de inruilpremie f 35, van 834a f 35, van 874a f 50 en van 636a f 75. Gebruikt de kans van Uw leven Dit aanbod is slechts één maand van kracht Molenstraat Schagen

Schager Courant | 1934 | | pagina 5